Bijbel wordt steeds meer aan deze tijd aangepast HEILIGE WEEK HJR HEFT EEN WERKGROEP OP weg bij LCGJ 1 1 Prof. Lammens Congres voor Kerkmuziek Vijf kerken te veel Training voor m Goed antwoord op NBC-verzoek Modern apostolaat en evan gespreksleiders Bijbels gedrukt Jeruzalem Spel hl 18 ZATERDAG 10 APRIL 1971 Erbij OOST-EUROPA SUZANNA TOPLESS Spanje: een Bijbelverkoop uit de automaat in Brussel. en speelruimte Heilige week in Spanje, tijd voor processies en bijeenkom sten van de broederschappen. Op de foto verlaten de .Padres Jesus de las Penas” de kathe draal van Sevilla. „Leek" op proef VBS verkoopt er meer dan 5 miljoen per jaar maandje *WVWWWWWVWWWWWWWWWWWWW' vertalingen ge- A/vv»AAfvvvvvv'AAAA/vvvvvvwvvvvvwvvvv>A/w VWWVWVWVVVVVWVVVVVVWVVVVVVWWVVWVk Een andere grote uitgeverij, William Collins Sons and Co., deelde mee, dat zij alleen sinds 1843 meer dan honderd miljoen bijbels heeft verkocht. De grootste uitgever van bijbels is de United Bible Societies (UBS), een in Londen gevestigde groep van 120 nationale bijbelgenootschappen uit de gehele wereld, die tegen een spotprijs meer dan vijf miljoen bijbels per jaar verkoopt in 244 talen, van Eskimo’s tot Swahili. LONDEN Een Jezus, die Liverpools dialect spreekt.een kuise Suzanna, die de ouwe snoepers verleidt in een blootborstig jurkje.... en de verloren zoon met rode ringen in zijn oren. Dat zijn zo enige staaltjes van de methoden van „aanpas sing”, waarvan bijbeluitgevers zich bedienen om de verkoop van het boek te be vorderen en de bijbel grotere betekenis te geven. Grotendeels dank zij deze po gingen en agressieve verkoopmethoden van de bijbelgenootschappen neemt de verkoop van de schriftuur elk jaar toe. Eén der uitgevers schatte de totale ver koop in de wereld op 25 miljoen exemplaren per jaar. te noemen: de de Sa’ban-stam Om belangstelling voor de bijbel te wekken onder de hippies van de Sun set Strip in Hollywood heeft het Ame rikaanse bijbelgenootschap uittreksels gepubliceerd uit de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs en deze versierd met psychedelische kunst. Het Belgische bijbelgenootschap, dat ook wil bijdragen tot de verkoop van het goede boek aan meer mensen, ver koopt het in gedeelten voor 20 dollar cents per stuk in automaten. „Daarom sturen wij het. Het vorige jaar hebben wij Roemenië papier voor honderdduizend bijbels gestuurd. Achter de nieuwere ontwikkelingen in het apostolaat gaat een ideologie schuil, die wezensvreemd is aan het evangelie. Maar aan de andere kant mogen wij ook niet vasthouden aan verouderde patronen. Het evangelie vraagt om uitgedragen te worden op de meest efficiënte wijze. Aldus dr. C. Graafland, hervormd predikant te Amsterdam, in zijn referaat als sec retaris van de Hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag (IZB) op de in het jaar. beurscongrescentrum in Utrecht ge houden jaarlijkse algemene ledenver gadering van de IZB. Dr. Graafland bepleitte de nieuwe vormen, ontdaan van hun ideologische omlijsting en overgebracht in reformatorische ka ders, dienstbaar te maken aan de roe ping van de kerk. Dr. Graafland schetste een tegen woordig (ook) gangbare visie volgens welke het heil zich niet meer in (via) de kerk voltrekt, maar in de wereld. Slagwoorden zijn sjaloom, vrede, leef baarheid, medemenselijkheid. De kerk is er volgens deze visie alleen nog, om de mensen zich bewust te doen zijn De Oxford University Press zei dat de tekeningen in het streven de bijbel meer betekenis te geven voor de mens van de twintigste eeuw een poging waren om af te rekenen met de tradi tionele, sentimentele bijbelillustraties. BINNEN DE HJR groeide het besef, dat (ook) de aandacht voor het jong- volwassenenwerk een zaak is voor de gehele staf en dat het tot het taken pakket van de provinciale jeugdwerk adviseurs behoort. Door deze ontwikke ling raakt ds. Loran, met instemming van alle betrokkenen, de uitzonderings positie kwijt, dat hij als enige onder de stafleden bij de HJR een speciale begeleidingscommissie had. Onder dit stuk uitvloeisel uit het verleden is nu een streep gezet. plaatselijke dialect van Merseyide, de havenbuurt. Op een illustratie in deze bijbel ziet men Jezus aan het kruis hangen, gekleed in een overall met een open hemd en een pet op. Oost-Europa, dat lang verboden ter rein is geweest voor de verkopers van de UBS, is kort geleden opengesteld. Er zijn het laatste jaar 750.000 bij bels heengezonden tweemaal zoveel als in de drie jaar daarvoor. In Jeruzalem zijn opnieuw 35.000 bij bels gedrukt. Dit is de derde keer dat de Joodse bijbel, zowel het oude als het nieuwe testament In modern Hebreeuws van de pers komt. De eer ste druk kwam in 1958, en de tweede in 1962 gereed. Behalve deze totaal oplage van 81.000 bijbels worden in de afgelopen jaren ook tienduizenden nieuwe testamen ten in het Hebreeuws uitgegeven. Sinds het werk van het bijbelgenootschap in 1948 in Israel gereorganiseerd werd, werden daar 596.000 bijbels, nieuwe testamenten en bijbelboeken gedistri bueerd. formeerde kerkhereniging in zo mo gelijk 1980), voor verkeer (moeten we doorgaan zoals tot nu toe?), voor evangelie en natuur, voor welzijnsbe vordering enzovoorts. De voorgeschiedenis tot deze ontwik keling is een lange en gaat in wezen terug op de in de dertiger jaren in de vorm van een federatie voor en ten bate van jonge lidmaten werkende „Jonge Kerk”. Om beperkende bezet- tingsmaatregelèn in de oorlogsjaren te ontlopen voegde de „Jonge Kerk” zich in die tijd onder het dak van de Ne derlands Hervormde Kerk. Jarenlang heeft de „Jonge Kerk” voortbestaan als sectie van de HJR, tot in 1963 tot opheffing werd besloten. Het jonge lidmatenwerk zou daarna geen aparte sectie meer zijn van de jeugdraad, maar een integrerend on derdeel van het HJR-werk vormen. De specifieke aandacht voor dit jong-vol- wassenenwerk werd opgedragen aan een gelijknamige werkgroep, die te vens de opdracht kreeg als begelei dingscommissie van de voor dit werk vrijgestelde secretaris te fungeren. Dit is nu al sinds een reeks van jaren ds. Th. M. Loran. „Spel en speelruimte” is het thema van de jaarvergadering van de Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie, (het jeugdwerk beneden de zestien jaar) die dit jaar op zaterdag 17 april gehouden zal worden in de Muzeval in Emmen. Tijdens de ochtendbijeenkomst zal, na de opening door de voorzitter drs. D. Jol en de huishoudelijke vergade ring, mevrouw prof. W. Bladergroen, hoogleraar in Groningen in de kinder psychologie en orthopedagogiek, een lezing houden over „spel en speelruim te”. ’s Middags zal er een gevarieerd pro gramma worden geboden. Dit pro gramma draagt een instructief karak ter en is erop gericht de clubleidsters en -leiders en de leden van de ouder besturen mogelijkheden aan te reiken voor het leiden van het clubwerk. De deelnemers zullen zich onder meer na der kunnen laten instrueren op het ge bied van volksdansen en handenarbeid, er zullen discussiefilms worden ver toond en men zal nader van gedach ten kunnen wisselen met prof. Blader groen. De jaarvergadering wordt gesloten door het bestuurslid ds. G. Warner uit Kamerik. van het messiaanse perspectief van de geschiedenis, die op weg is naar het sjaloom. De christelijke verkondiging staat niet meer voorop, maar de be reidheid tot luisteren naar de wereld; vandaar de vraag naar de dialoog. Uit het groepsgesprek wordt de bood schap geboren en daarin is de inbreng van de theologen niet belangrijker dan die van welke andere (al of niet gelo vige) specialist. Wat deze laatste van uit zijn vakterrein aanreikt is im mers ook een stuk heilsopenbaring. Dr. Graafland zag achter deze apos- tolaatsgedachte onbijbels optimisme inzake de mens en de wereld. Wel moet, aldus dr. Graafland, de kerk de wereld leren kennen, ter wil le van een verkondigende prediking. Sociologie en psychologie zijn daarbij nodig, om eraan mee te werken, dat de prediking niet in het luchtledige blijft, maar af gestemd wordt op de mens van vandaag in zijn specifieke situatie. De raad van kerken te Purmerend heeft een nieuwe commissie geïnsti tueerd, de commissie Kerkgebouwen Binnenstad. Het uitgangspunt is dat in de city van Purmerend vijf kerkge bouwen betrekkelijk dicht bij elkaar staan. Dit wordt, juist ook in Purmer end, beleefd als een dure inefficiëntie waar in deze tijd van toenemende re laties tussen de kerken en van kerke lijke geldzorgen vraagtekens achter worden gezet. De genoemde commissie moet voor het eind van dit jaar de situatie van de kerkelijke gebouwen inventariseren en de bereidheid tot gezamenlijk ge bruik peilen (en dus ook de bereidheid tot het afstoten van een of meer ge bouwen). Twee vertegenwoordigers van de r.k. parochie, een hervormde, een lutheraan en een doopsgezinde zijn de leden van de commissie. De gere formeerde kerk in Purmerend hoopt zo spoedig mogelijk een vertegenwoor diger te kunnen aanwijzen. Vrienden van het Nederlands Bijbelgenootschap gaven in het ka der van een vorig jaar gevoerde speciale actie bijna een half miljoen gulden voor bijbelverspreiding in Roemenië, Batakland en via de radio in China. In een brief aan 245.000 mensen vroeg het bijbelge nootschap om tenminste 75.000 gul den voor ieder van de drie gebie- geheel worden uitgevoerd nu om- den. Deze projecten kunnen in hun streeks het dubbele ontvangen is. Uit de opbrengst van deze brie venactie (465.000 gulden) kan nog 115.000 gulden besteed worden. Uit het wereldbudget van de bijbelge nootschappen zullen nog enkele pro jecten gekozen worden in de lijn van de oorspronkelijke actie, ter bevordering van de bijbelversprei ding in Roemenië kosten vergoe den voor papier en verdere produk- tie van 40.000 bijbels voor de klei nere protestantse kerken en ande re in dat land en in Batakland, Indonesië en het via de radio (in Hong-Kong) op dicteersnelheid voorlezen van de bijbel in het Chi nees. „Maar in Albanië kunnen we nog niet komen en wat China betreft wij gebruiken vijf radiostations in Azië en Afrika, die elke dag een kwartier lang op dikteersnelheid uit treksels uit de bijbel uitzenden in het Chinees. „Wij hopen dat luisteraars ze zullen opschrijven en er afschriften van zullen maken ter verspreiding.” Het Oekumenisch actiecentrum OAC in Driebergen stelt zich voor in april, mei, september en oktober 1971 een cursus gesprekstraining te houden die tweemaal twee vrijdagen en zaterda gen zal omvatten. Deze op de praktijk gerichte cursuf is in eerste instantie bedoeld voor al len die op basis van vrijwilligheid gespreksgroepen leiden die zich be zighouden met geloofs- en kerkvragen. Te behandelen onderwerpen: 1. de mogeljkheden en de funkties van de gespreksgroepen in de (ker kelijke) samenleving. 2. de mogelijkheden en de funktie van de leiding en van de leden binnen de groep. Bij de opzet van het programma is rekening gehouden met behandeling van (vooraf in te zenden) vragen aan deelnemers. De cursus zal worden ge geven op de volgende data: 23-24 april. 14-15 mei, 24-25 september, 8-9 okto ber. Aanvang telkens vrijdag 18 uur, sluiting zaterdag ca. 20 uur. Prijs voor de gehele cursus (die eventueel gedeeltelijk gevolgd zou kun nen worden): ƒ90 per persoon, ƒ170 per echtpaar. Opgave bij: Kerk en Wereld, conferentiesecretariaat, De Horst 1. Driebergen. 03438-2241. (voor gedeeltelijke deelname s.v.p. overleg gen met de heer H. Zunneberg). De tekening van Mozes stelt de man die Israel uit Egypte leidde voor als de directeur van een advertentiebu reau, die de kinderen Israels toe spreekt van achter een schrijfbureau en via microfoons. Toen de aartsbis schop van Canterbury een tentoonstel ling van de tekeningen zag, gaf hij toe dat ze ongewoon waren, maar hij veroordeelde ze niet. „Het Oude Testa ment beschrijft het leven van de mens met al zijn uitwassen”, zei de leider van de Anglikaanse Kerk. „Ik ben hier niet om een oordeel over de pla ten uit te spreken.” Deze uitzendingen geven Chinese luisteraars een alternatief voor de ge dachten van Mao en daarom noemt één van deze bijbellezende stations zijn uitzendingen: „Tijd voor gedach ten van God”. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseert de Lutherse Werk groep voor Kerkmuziek van dinsdag 1 juni tot maandag 7 juni 1971 in Den Haag en Scheveningen een Interna tionaal congres voor evangelische kerkmuziek. Het thema luidt: Gebondenheid en vrijheid der evangelische kerkmuziek in onze tijd. Tijdens dit congres worden door bin nen- en buitenlandse specialisten op het gebied der kerkmuziek belangrij ke referaten gehouden. Door promi nente organisten en koren worden con certen gegeven. De openingsavond vindt plaats in de Evang. Lutherse Kerk te Den Haag waar de voorzit ter van de jubilerende Werkgroep dr. Willem Mudde een feestrede zal hou den. Koor, orgel en koperblazers zullen dan de cantate van J. S. Bach „Lobe den Herrn” uitvoeren. DEZE UITGEVERIJ heeft een om streden nieuwe Engelse vertaling ge publiceerd, waarin men de oude sha- kesperiaanse „Thee’s” en „Thoü’s” heeft laten vervallen en volgens critici ook gedeeltelijk de poëzie. In precies een jaar zijn thans naar de onderne ming mededeelde meer dan twee mil joen exemplaren van dit boek ver kocht. Een gemoderniseerd oud testament, uitgegeven door de Orford University Press, bevat tekeningen die een strikt moderne interpretatie geven van schrifturen van meer dan tweeduizend jaar geleden. Op een ervan draagt de kuize Suzanna alleen maar een broekje en de dochters van Job zijn van voren helemaal naakt. Prof. dr. G. N. Lammens is per 1 april afgetreden als voorzitter van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. Wegens zijn drukke werk zaamheden als hoogleraar aan de Vrije Universiteit en als directeur van het Convent van Kerken, ziet hij geen kans meer het voorzitterschap van het LCGJ te blijven vervullen. Vanaf 1954 heeft prof. Lammens een zeer groot aandeel gehad in het beleid en het werk van het gereformeerde jeugdwerk. Eerst als voorzitter van de Bond van Jongelingsverenigingen op gereformeerde grondslag en vanaf 1959, na de fusie met de meisjesbond, als voorzitter van de Bond van Gere formeerde Jeugdverenigingen. In 1965, bij de oprichting van de Vereniging Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk door de Bond voor Gereformeerde Jeugdver enigingen en de Bond voor Gerefor meerde Jeugdorganisatie, die hier al hun uitvoerende werkzaamheden in onderbrachten, werd hij tevens be noemd tot tweede voorzitter van deze vereniging. Niet lang daarna werd hij na het aftreden van dr. J. L. P. Brants, eerste voorzitter. Zowel bij de voorbereidingen van de fusie tussen de Jongelingsbond en de Meisjesbond, als bij de werkzaamhe den bij de oprichting van het LCGJ had prof. Lammens een zeer groot aandeel. Het bestuur van het LCGJ hoopt in de ontstane vacature spoedig te kunnen voorzien. Voorlopig wordt het presidium gevormd door de heren drs. D. Jol te Doorn als eerste voor zitter en ds. C. M. Boerma te Huizen (N.-H.) als tweede voorzitter. De r.k.-kerkelijke „rechtbanken” in Spanje geven priesters en religieuzen, die te kennen hebben gegeven te willen uittreden gelegenheid een (eerste, moeilijke) maand op proef „leek” te zijn. Deze maatregel, zo verneemt het Spaanse persbureau „Europa-Press” van kerkelijke rechtbanken, heeft tot gevolg, dat velen van hen terugkeren van hun besluit als priester uit het ambt of als religieuse uit de orde of congregatie te treden. Volgens een rapport van het Spaan se bisschoppelijk comité voor de gees telijkheid leggen ieder jaar ruim zeven honderd priesters hun ambt neer en zal dit aantal in de komende jaren nog sterk toenemen. Besloten is uit de (meer) op brengst de bijbelvoorziening in de landen van Oost-Europa extra te stimuleren door een gift van 100.000 gulden aan het Europese produktie- fonds van de samenwerkende bij belgenootschappen. Het fonds kan daardoor zijn voorraden vergroten en de omzet versnellen. Ook wor den nog enkele kleine bijbelprojec- ten van Oosteuropese kerken met 25.000 gulden gesteund. „DE VERKOOP van de boeken van partijleider Mao of dr. Spock moge groter zijn dan die van afzonderlijke edities van de bijbei, de bijbel blijft in al zijn edities het meest verkochte boek van alle tijden”, zegt een woord voerder voor de Londense Oxford University Press. wwvvwvvvvvvvvvvvvvvvwwvvwvvvvvvvvwvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvv^^ DE LANDELIJKE Hervormde Jeugdraad, HJR, gaat zijn werkgroep voor het jong-volwassenwerk als zoda nig opheffen. Als werksoort hoort de ze tak van arbeid bij alle onderdelen van de HJR thuis, zo is de gegroeide overtuiging. In plaats van door een vaste werkgroep met wisselende acti viteiten zal het jong-volwassenenwerk binnen en door de HJR in het ver volg worden aangepakt door werkgroe pen en projectgroepen ad hoe, al naar gelang de behoefte aan te stimuleren activiteiten. Zo zouden er bijvoorbeeld afzonderlijke groepen kunnen worden ingesteld voor (tijdelijke actie voor) de vredesweek (elk jaar in de derde week van september), voor interker kelijke contacten, het terrein waarop de HJR in het bijzonder ervaring op deed in de jongerenactie „Samen op weg” (namelijk naar hervormd-gere- „Het grote probleem is thans de oude vertalingen zo te verbeteren dat de betekenis doorkomt”, zegt een woordvoerder van de UBS. „Enkele van de eerste zendelingen hebben eni ge zeer ongelukkige maakt.” Om een voorbeeld primitieve leden van op Borneo waren verbijsterd door de vertaling van de parabel van de ver loren zoon. Het slachten van het ge meste kalf begrepen zij, maar zij zagen geen reden waarom de vader zijn zoon oen ring zou geven om hem welkom te heten, aangezien de Sa’bans in hun wildernis geen ringen dragen. Een latere Britse zendeling loste het probleem op. Hij merkte op dat de elite van de Sa’bans rode oorringen van gesneden ivoor droeg en her schreef de parabel in dier voege, dat de vader de verloren zoon oorringen gaf. Toen begrepen de Sa’bans de betekenis. Zelfs in het Engels gaat het soms mis met de boodschap van de bijbel. Een uitgever raakte in verlegenheid toen in zijn uitgave per ongeluk het woord „not” was weggelaten uit het zevende gebod, zodat er stond: „Gij zult echtbreken”. De editie kreeg de bijnaam „de zondige bijbel”. In een van de ongewone bijbels, die bestemd was voor Liverpoolse dok werkers, spreekt Jezus „scouse”, het Nu deze communistische landen vrijer zijn om hun eigen bijbels uit te geven, is de enige hinderpaal thans de moeilijkheid om aan de juiste soort papier te komen. „Ze maken daar niet het speciale lichtgewicht papier dat nedig is”, zei de man van het UBS.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 18