Spel van de Amsterdammer karakteristiek voor Ajax Oud-Europees kampioen woont in Zandvoort FIGHTING MACK WERKT AAN COME-BACK ANGST CONSTELLATIE SCHEMA ZATERDAG 10 APRIL 1971 TALENT BUITENLAND Erbij 1 zich tegen hem permitteerde uit te buiten. „Als je in de tackle gaat dan moet je MARC SERNÉ THEO KLEIN Toch heeft hij momenteel de vorm helemaal te pakken. Is daar een ver klaring voor? Rijnders: „Ook dat valt weer grotendeels terug te voeren tot volkomen zeker van je zaak zijn. Maak je een verkeerde berekening dan kan dat fatale gevolgen hebben. Je mag niet missen". Nico Rijnders taxeert de situatie om (tegen MVV’er Co Prins) toe te slaan. Wij oefenen soms op het directe spe len van een bal. Als dat niet wordt gedaan wordt er onmiddellijk af geflo ten. Zoals wij nu ook onze competitie wedstrijden voetballen: het kan nau welijks efficiënter”. toen aan ver zijn escapades om zeep geholpen heeft. Rijnders staat zelf nogal nuchter te genover dergelijke wapenfeiten. Hij krijgt een opdracht en probeert die op de best mogelijke wijze uit te voeren. Rijnders legt uit: „Het is ook een kwestie van instelling. Je moet je hon derd procent op een wedstrijd voorbe reiden. Je hoort dat je een bepaalde speler als tegenstander krijgt en dan ga je wikken wat zijn mogelijkheden zjjn. Het hangt vaak af van uiterst kleine dingen. Als je tegen een man als Pahlplatz speelt dan weet je dat de grote kracht van hem, snelheid is. Het zou dan dom zijn om tegen hem aan te gaan staan, omdat hij bij een dieptepass eerder weg is dan jjj om dat hij gewoon sneller is. Daarom ben ik een eindje van hem af gaan staan. Het werkte goed. Bij een man als Hood ligt dat moeilijker. Je weet niet zoveel van hem en moet voorna melijk op de trainer afgaan wat die van zo’n voetballer heeft gezien”. Ajax als geheel. Vorig seizoen nog overheerste er bij bepaalde spelers vaak angst, waardoor het spel iets krampachtigs kreeg. Wij zijn dit jaar met meer lef gaan voetballen. Wij zijn niet zo eenvoudig meer te impo neren. Die tijd is voorbij. Bovendien is het voor mij persoonlijk door de komst van Johan Neeskens ook ge makkelijker voetballen. Het vorig jaar speelde ik voornamelijk met Gerrie Mühren op het middenveld. Met twee man dus meestal. Er waren wedstrij den (onder andere in Amsterdam te gen Feijenoord 3-3) dat wij volkomen werden zoek getikt. Nu Johan er bij is gekomen speel je met drie volwaar dige krachten in de middenlinie. Het is de kracht van Ajax ten goede ge komen”. Het voetbal van Ajax heeft in de twee seizoenen dat Rijnders (overge- nomen van Go Ahead) nu bij Ajax speelt een behoorlijke metamorfose on- dergaan. Het is efficiënter geworden. Zakelijker ook. Voetbal dat op het re sultaat is afgestemd leent zich echter minder gemakkelijk voor virtuositeit zoals dat de Amsterdammers enkele seizoenen terug alleen maar voor ogen stond. Michels heeft geprobeerd een formule te vinden waarbij het één het ander niet hoeft uit te sluiten, waar- Een ander punt is het nationale elf tal. Bij een seizoen dat Ajax momen teel aan het afwerken is is het moei lijk om ook nog een Nederlands elftal in het schema op te nemen. Rijnders: „Het blijft een moeilijke zaak. Je blijft onderhevig aan factoren die je van tevoren nooit kunt uitschakelen. Je kunt nu wel stellen: met het oog Zonder licentie is Alberto aange wezen op wedstrijden in het bui tenland, terwijl juist Nederland, mede door de komst van het Rot terdamse sportpaleis waar eventu eel duurdere programma’s ge bracht kunnen worden, een aan- „Maar”, voegt Ruhling er aan toe, „het is nog niet te laat. Mack heeft talent en dat kan niemand hem afnemen. Het is voor hem nu voornamelijk zaak om goed in con ditie te komen. Als alles snel ge regeld kan worden, dan kan hjj mid den mei weer met de trainingen beginnen. Het is zeer goed moge lijk dat hij dan nog dit seizoen in de ring komt.” Fighting Mack („Ik blijf nu in Nederland wonen. Ik wil nog wel terug naar Curacao, maar dan al leen voor vakantie”) wil zelf niets liever dan zo vlug mogelijk terug in de ring. Zijn toekomstplannen voor hem en zijn gezin, vrouw en eenjarige zoon, zijn heel wat de gelijker dan ze ooit tevoren waren. Voor het eerst zoekt hij regelma tig werk („Dat heb ik nog nooit gedaan. Ik heb van begin af aan alleen gebokst”) en bereidt zich nu reeds op het Zandvoortse strand voor op een come back. Mack: „Mijn gewicht is bijna niet toege nomen, maar ik voel me sterker dan drie jaar geleden. Waarom zou ik niet terug kunnen komen aan de top.” op West-Duitsland 1974 gaan wij een plan op lange termijn maken, maar over drie jaar kunnen de omstandig heden zo veranderd zijn dat het ach teraf weinig zin zou hebben. Het spe len voor het Nederlands elftal is voor al financieel gezien momenteel een stuk aantrekkelijker. Je bent tenslot te prof dus het geld speelt een be langrijke rol. De premies beginnen er momenteel een beetje op te lijken. Ook wat dit betreft hebben wij een hoop aan Johan Cruyff te danken. Net als op andere punten trouwens, verzekeringen en dergelijke. Er wordt vaak geredeneerd van wat ver beelden die Ajacieden zich eigenlijk wel met hun kapsones maar achter af blijkt het in de praktijk opeens ui terst belangrijk dat er tegen bepaal de misstanden is geprotesteerd”. Toch realiseert Rijnders zich terde ge wat een goed Nederlands elftal voor ons voetbal zou betekenen. „Wat dat betreft werken die resultaten van de Nederlandse clubs in de Europese bekertoernooien lang niet zo door als een goede klassering bij het wereld kampioenschap voetbal. Ik ben naar de wereldkampioenschappen in Mexi co geweest maar als je daar vertelde dat Brazilië als het in Amsterdam te gen het sterkste Nederlandse elftal zou spelen, het nog behoorlijk moei lijk zou kunnen krijgen, werd je wel op een beleefde manier uitgelachen. Het was net of men erg medelijden met je had”. trekkelijk werkterrein voor hem is. NBB-voorzitter Hans Hofman: „Als Mack zijn zaken naar behoren re gelt, dan kan hij zonder meer een nieuwe licentie krijgen.” Daarmee zou de boksbond de CuraQaoenaar de gelegenheid geven zijn fouten alsnog te herstellen. Want in tegen stelling tot vele van zijn voorgan gers die de last van de roem niet konden dragen en tenslotte in de goot terechtkwamen, is Fighting Mack jong genoeg (24) om een nieuw leven in de ring te beginnen. Hij zal daarbij in ieder geval ge steund worden door een flinke do sis ervaring die hij de laatste ja- De constellatie voor het bedrijven van topvoetbal op drie onderdelen (Europa Cup I, KNVB-beker en lands kampioenschap) is aanwezig. De uit gebalanceerde selectie die Ajax mo menteel vormt culmineert op de ver rassendste ogenblikken in opstellin gen (bijvoorbeeld tegen Celtic en ook tegen Feijenoord) waarbij verdedi gers zich net zo gemakkelijk in een aanvallende opdracht schikken als omgekeerd. Toch gelooft Rijnders: „Ik denk niet dat die strijd op drie punten tot het einde zal zijn vol te houden. Ook denk ik dat Atletico voor ons moeilijker gaat worden dan Cel tic. Aan het Engelse voetbal weet je wat je hebt. Bij Atletico kun je op veel meer raffinement rekenen. Ze kunnen vreselijk geniepig zijn. Bo vendien tikken ze goed”. De redenering waarom Frantisek Fadrhonc afgelopen zondag in Split in de interland tegen Joego-Slavië waarin Nederland definitief werd uitgeschakeld voor het Europese kampioenschap Gerrie Mühren liet prevaleren boven Nico Rijnders raakte kant noch wal. „Mühren”, zo redeneerde de veel geplaagde bondscoach, „heeft in de afgelopen weken hij Ajax een vorm gedemonstreerd die een grote belofte inhoudt voor zijn spel in het Nederlands elftal”. Teleurgesteld en ook enigszins verbaasd heeft Nico Rijnders zich afgevraagd wat hij de laatste maanden nog meer had kunnen doen om in positieve zin bij Fadrhonc op te vallen. De staat van dienst van Rijnders van de laatste wedstrijden is imposant genoeg om nog eens op een rijtje te zetten. Het begon al in de competitiewed strijd op Spangen tegen Sparta. Jan Kljjnjan kon het wel vergeten. Het volgende slachtoffer was Celtics Harry Hood. Tegen FC Twente (in de Meer gedegradeerd tot een weliswaar goedwillende maar machteloze formatie) werd Theo Pahlplatz, opnieuw een speler die bij uitstek in staat is om een wedstrijd te maken en met één fraaie actie een duel een beslissend verloop kan verschaffen, negentig minuten lang door super- tackelaar Rijnders volkomen ingekapseld. Maar ook in de bekerstrijd tegen Feijenoord speelde Rijnders op een manier die momenteel karak teristiek is voor Ajax als geheel, met lef en zelfverzekerdheid. Franz Hasil was zelfs niet in staat om het ene schoonheidsfoutje dat Rijnders Mack: „Spanje was voor mij na tuurlijk aangenamer vanwege het klimaat maar voor de financiële kant is het beter dat ik weer in Neder land woon.” De Antilliaan is niet meer tussen de touwen geweest sinds hij vorig jaar (30 oktober) in Marseille van Menetrey verloor. In de tussenliggende periode ver plaatste hij zijn werkterrein tijde lijk van de ring naar nachtclubs, waar hij in navolging van we reldkampioen Joe Frazier als bij de Amsterdamse coach zich ook realiseert dat het verwende voetbal publiek voornamelijk komt om doel- af zal betalen. Henk Ruhling is druk bezig om de gevolgen van die zwarte periode uit Mack’s leven, ongedaan te maken. Is dat oude zeer eenmaal weggenomen dan staat niets een rentree van Figh ting Mack meer in de weg. ren heeft opgedaan. Mack is niet langer de jongen die dacht dat hij alles kon. Die droom ging op toen hij onder de hoede van Sugar Boy Nando op Curasao een veelbeloven de prof werd, en kreeg een ver volg op 6 december 1966 toen Mack in Wenen tegen Oswald Lang met een zege op het Europese continent debuteerde. Twee jaar lang werkte de Antilliaan met Cassius Clay-al lures naar de Europese top, die hij door zijn overwinning op Bossi be reikte. Het einde van het sprookje kwam vijf maanden later Mack in Bologna zijn titel de Italiaan Silvano Bertini speelde. Op het moment dat Mack voor het front van de op revanche be luste Italianen in de ring stapte was hij eigenlijk al verloren. Met de voor hem zo typerende grillig heid had hij zich maar halfslachtig op het duel voorbereid met het onvermijdelijke gevolg dat zijn con ditie onvoldoende was om het de volle vijftien ronden tegen de Ita liaan uit te houden. De teruggang kwam snel met onder andere ne derlagen tegen Farell, de inmid dels herstelde Bossi en tenslotte Me netrey. Die afgang heeft voor Mack echter ook gunstige gevolgen ge had. Hij leerde tegenslagen incas seren. „Ik ben nu serieuzer”, er kent de ex-kampioen, die wel de gelijk inziet welke kansen hij door punten te zien. Merkt Rijnders nog op: „Toch gaan wij van zo weinig moge lijk franje uit. Op de training vaak al. zanger van de beatgroep Los Jun- kos optrad. Die vreugde was van korte duur. „Want” zegt Mack, „ik verkies de boksring toch liever bo ven rokerige nachtclubs.” Mack wil vanuit Nederland aan een come-back gaan werken. Ma nager Henk Ruhling: „Mack gaat weer in training (waarschijnlijk bij Piet Ter Meulen) zodra hij zich rustig in Nederland heeft kunnen installeren”. Bij die installatie hoort dan ook een nieuwe licentie-aanvra- ge bij de Nederlandse Boks Bond, die als voorwaarde stelt dat Mack eerst zijn schulden, die hij voor zijn vertrek naar Spanje maakte, Het kost wat moeite om in de rustige goedgeklede huisvader de man te ontdekken, die op 14 augustus 1968 in Lu gano voor duizenden hysterisch schreeuwende Italianen de hui dige wereldkampioen Carmelo Bossi zijn Europese titel ont nam. Mack, die in Curasao als Edwin Alberto in het geboorte register staat, brak de kaak van de Italiaanse titelhouder op twee plaatsen, waardoor deze er wijselijk de voorkeur aan gaf om bij de bel voor de tiende ronde niet uit zijn hoek te ko men. Het einde van Bossi’s car rière scheen nabij, terwijl Figh ting Mack een erg zonnige toe komst tegemoet leek te gaan. Nu, tweeëneenhalf jaar later, is al lang duidelijk dat van die prognose niets terecht gekomen is. Bossi, wereldkampioen door een overwinning op Freddie Little, zit in het boksgekke Ita lië op rozen, terwijl Mack moei te heeft om in Zandvoort, waar hij sinds vorige week woont, de touwtjes aan elkaar te knopen. Twee weken geleden kwam de oud-Europese kampioen van Spanje, het geboorteland van zijn vrouw, terug naar Neder land. Op een steenworp afstand1 van zijn manager Henk Ruhling vestigde hij zich in Zandvoort, naar het zich laat aanzien, voor langere duur. hu

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 27