GEMAAKT Kruiden doen wonderen voor uw maaltijden en de lekkerste zijn die eigen teelt Favoriete Meur voor de voorjaarslipstick 1971: uitdagend rood EEN KRUIDENTUIN!JE IS HEEL GAUW J vrouw] o 29 Litteratuur Keus genoeg Onderhoud Groter opzet Recepten O/ ZATERDAG 10 APRIL 1971 Erbij Strepen en stippen oil WW Granaatappelkleur Weg winterhuid! l Venkel (Van een onzer redactrices) of recht. zaaien. Kervelsoep vooral is heerlijk. (Van een medewerkster) om nen NATUURLIJK KUN JE proberen te volstaan met gedroogde kruiden. Er zijn een paar goede merken die ook nog gezellige potjes en blikjes leveren. Maar de ware liefhebber grijpt daar alleen in uiterste nood naar, in de winter bijvoorbeeld, of als hij iets heel zeldzaams nodig heeft (saffraan). MAJOR A AN is ook een vaste plant die vooral nodig is bij veel Italiaanse recepten (waarin dikwijls sprake is van oregano, maar u kunt daar de majoraan uitstekend voor gebruiken). Gesnipperd loof van knoflook geeft een zeer zuide lijke smaakje aan de sla en de komkom mer. Koop een bolletje knoflook (groen teman of supermarkt) en stop dat een paar cm. onder de grond. Met een beetje geluk hebt u dan voor jaren knoflook. Uw drie vierkante meter tuin is nu aardig vol, maar u hebt dan ook krui den waar u jaren genoeg aan hebt. De meeste van de genoemde planten (be- DE OOG-MAKE-UP is uitgegroeid tot een ware kunstvorm waarbij met oogschaduw in twee of drie kleuren de verbluff endste effecten kunnen worden bereikt. Hele schilderstukken worden met eyeliner en eyeshadow op de bovenste oogleden gewrocht. Maar wie denkt dat we op dit gebied nu wel alles hebben gehad slaat de plank mis. Mannequins van de Parijse mode- heer Ungaro toont op grote kleuren foto’s in modebladen de nieuwste grap: de oog-make-up is tot beneden het oog gezakt, oogschaduw loopt in een horizontale, enkele centimeters brede baan van de ene slaap naar de andere waarbij ook de bovenste helft van de neus wordt „meegenomen”. Tweemaal „zomergezlcht 1971”: glad haar dat In de nek of op het achterhoofd in een knotje eindigt of een wilde boe krullen, maar steeds een bescheiden oogmake-up boven helderrode lippen. halve lavas) kunt u ook in potten op uw balkon kweken, vooral de lipbloemigen (majoraan, tijm, bonekruid) die goed tegen warmte en droge grond kunnen. Met bieslook, peterselie en selderij is het wat moeilijker, omdat die meer wa ter nodig hebben en absoluut elke dag dag begoten willen worden. WIJNRUIT „maakt” het dan hele maal om nog maar te zwijgen van de twee laurieren die u als wachters in hun pot bij de ingang van uw smake lijke tuin zet. Maar dan begint het na tuurlijk wel wat in de papieren te lo pen. MINT bijvoorbeeld, een vaste plant, evenals citroenmelisse. En rozemarijn; een zeer decoratieve struik, die echter wel moeilijk de winter doorkomt. Salie ook niet te vergeten die al even de coratief is en eigenlijk ook bij zeer veel gelegenheiden bruikbaar (varkensvlees). WILT U helemaal de sfeer van groot moeders tijd terughalen, dan moet u de vakken van uw kruidentuin „omhei nen” met buxusstruikjes en enkele vak ken beplanten met pioenrozen, stok rozen, lavendel, madonnalelies, vinger hoedskruid, hortensia of phloxen. Wanneer u geen plaats meer hebt voor een aparte kruidentuin kunt u de meeste kruiden ook gewoon op open sticks kunnen we wel in de prulle- mand gooien, want de lippen zijn nu haast onbeschaamd-rood van kleur ge worden. WIE EENMAAL VERSE tijm, vers lavasblad en uiig ruikend bieslook aan zijn dagelijks kopje bouillon heeft toegevoegd, be grijpt niet hoe hij zich ooit heeft willen behelpen met strooiko- ker of aromafles. Een kruidentuin moet je hebben, al bestaat die dan misschien slechts uit een stel bloempotten op het balkon. Begin april is nog net de goede tijd om een kruidentuinjte te maken. En niets is eenvoudiger dan dat. plekjes tussen uw vaste bloemplanten of in de rotstuin zetten. lijke toilettafel is vaak aanzienlijk min der fraai, meestal is de onderlaag het struikelblok. Op verpieterde, door cen trale verwarming uitgedroogde huiden komt de beste make-up niet tot zijn recht nemen (uitg. Veen, Amsterdam), alleen al om de fraaie aquarellen. Ik beveel dit boekje met enige reserve aan; voor genezing kunt u beter bij de dokter te rade gaan. BIJ VELE kwekers in tuincentra en diverse postorderbedrijven zijn planten en zaden te koop. Zonder speciaal ie mand te willen voortrekken wil ik toch Turkenburg in Bodegraven, Van Enge len in Boskoop en de oude gerenom meerde firma Van Tubergen in Haarlem noemen als leveranciers van goede pro- dukten voor de kruidentuin. systeem: ze veroorzaken vaak rimpels en wallen. WIE OVER een tuin beschikt hoeft maar een stukje grond van een bij drie meter, zonnig en beschut gelegen, om te spitten, licht te mesten, wat kalk te geven en klaar is kees. De rest gaat eigenlijk vanzelf. Vele kruiden, zeker de bekendste, ho ren of tot de familie van de lipbloemi gen of tot de schermbloemigen. Van de ze planten groeien ook tientallen soor ten in het wild, een teken dat het ge makkelijk te kweken planten zijn. Daarbij kunnen ook de wenkbrauwen nog extra worden geaccentueerd door het aanbrengen van gekleurde stipjes boven de buitenste boog van de wenk brauwen. Die bizarre oogopmaak is eigenlijk een beetje tegen de regels van het make-up spel van dit voorjaar: niet het oog, maar de mond eist nu de mees te aandacht. De griezelig-bleke lip- ALS U UW tuintje klaar hebt, moet u een keus maken uit de circa 52 soor ten kruiden die u kunt planten. Sommi ge zijn eenjarig, die moet u dus zaaien, andere zijn vaste planten. Die kunnen ook gezaaid worden, maar dan hebt u er volgend jaar pas wat aan, beter is het, zo’n plantje „kant en klaar” te ko pen. RECLAMEKRETEN als „diep, zon nig en stralend rood” of „gedurfd roze” zijn dan ook niet van de lucht en een van de grote cosmeticahuizen spreekt zelfs over lippen die „vol en warm als een rijpe granaatappel” zijn. Sprekende kleuren dus waarmee de mond boven dien iets breder dan gewoonlijk wordt aangezet Wat extra kleur op de wan gen past eveneens in dit schema, waar mee de rouge weer een kans krijgt Nu lijken zulke uitgekiende maquil- lages heel mooi op de huid van goed verzorgde modellen, maar het resul taat dat tot stand komt voor de huise- BOVEN DE OGEN wordt (in dezelfde of contrasterende kleur) nog zo’n horizon tale baan oogschaduw aangebracht zo dat een balmasquéachtig effect ontstaat. Dit alles gebeurt met de zachte kleuren die dit voorjaar de oogopslag reliëf moeten geven: groen en lichtblauw, taupe en mauve, liefst met parelmoer- glans. NOG IETS over het onderhoud. Na tuurlijk gebruikt u geen chemische be strijdingsmiddelen meer in de tuin, evenmin als kunstmest. In de kruiden tuin zijn ze helemaal uit den boze. Blad luizen en dergelijke krijgen pas de kans als u de planten te dicht op el kaar zet en te weinig mest. Eerlijke koeiepoep is dus het beste tegen luizen, en als u die niet kunt krijgen: insekten- mest (marba). Spiritus met groene zeep is, mits enkele keren herhaald, uitste kend tegen luis. DIT IS DE TIJD van de kruiden. In de winkels zie je ze staan, de tientallen kruidenrekjes met gezellige stopflesjes en in vrij wel elke keuken hangt vandaag-de-dag zo’n ding aan de muur. De mensen hebben meer tijd en zin om het eten wat te „versie ren”, de snel opkomende fondue- en barbecue-gewoonten dui den daar ook al op. Hoe zou je trouwens een behoorlijke bar becuesaus willen maken zonder kruiden? LAVAS of maggiplant is een gewel denaar. Als hij eenmaal „gevestigd” is kan hij wel drie meter hoog worden. Die alleen voor eigen gebruik nodig heeft, kan de plant beter elk voorjaar afsteken, zodat er maar één scheut overblijft. Van deze plant worden al leen de heel jonge blaadjes gebruikt. Ook de wortels zijn erg lekker, ze sma ken alleen nogal sterk. De plant sterft elk najaar volledig af en schiet begin april weer uit de grond. Plant kopen. BONEKRUID kunt u niet missen als u liefhebber bent van heerlijke verse tuinboontjes. Ook andere peulvruchten krijgen er een extra smaak-„dimensie” door. Bonekruid kan een vaste plant zijn, die u zo kunt kopen, maar u kunt ook eenjarigen zaaien. Als u te dicht op elkaar zaait, hebt u wel kans op een slordige hangende bos, die overigens wel mooi rozig bloeit. Ook hiervan kunt u de blaadjes drogen voor winter gebruik. Voor gebruik in de sla hebt u basilicum nodig, dragon of beide. Ba silicum is een eenjarige plant, dragon een vaste die enorm kan woekeren en dus net als de maggiplant drastisch in bedwang moet worden gehouden. TIJM is een zonminnend, laagblij- vend, decoratief strukje, dat elk voor jaar flink gesnoeid moet worden. Met een wat snoeisel in de grond steken bij wijze van stekjes, want soms „win tert de tijm uit”. Dat wil zeggen dat deze plant, die van droge grond houdt, de vochtige koude winter niet overleeft. Het plantje bloeit gezellig paarsblauw en als u het op een warme dag In au gustus flink snoeit, kan het snoeisel u de winter doorhelpen. Mesten is voor deze tevreden klant niet nodig. Zijn principe is: hoe armer, hoe gezelliger. De plantjes moet u kopen. De tekeningen bij dit artikel zjjn ont leend aan Hendrichs’ „Kruiden EVEN TERUG naar die spectaculaire oogmake- up: een schoonheidsspecia liste vertelde ons dat ze steeds vaker vrouwen en jonge meisjes ziet die ze meteen zou willen doorsturen naar de oogarts. Overdadig en onverstandig gebruik van oogmake-up is meer dan eens de oorzaak van hardnekkige en langdurige huidirritaties. Sommige kunstgrepen, zoals het trekken van dik ke potloodlijnen aan de binnenkant van wimpers en oogleden, moeten als hoogst gevaarlijk worden beschouwd. SELDERIJ en Peterselie moet u wel zaaien. Natuurlijk kunt u afwachten of de groenteboer ze dit jaar weer af en toe in voorraad heeft, maar beter is het, een pakje zaad te kopen. En als u dan toch bezig bent, neemt u dan eens een afwijkende soort, met sterker ge kruid blad bijvoorbeeld als het peter selie betreft. U moet nogal wat zaaien meteen na het opkomen al te kun- plukken. Met zaaien kunt u beter wachten tot half april. Waar u deze kruiden voor moet gebruiken weet u natuurlijk zelf wel. Inplaats van (of naast) peterselie kunt u ook kervel ALS HET in het najaar guur weer wordt en gaat vriezen, kunt u de pot ten binnen halen en zo nog een hele tijd genieten van de verse kruiden die in de vensterbank van uw keuken groeien. Niet de hele winter, want met name daar waar centraal verwarmd wordt zullen al gauw allerlei soorten luizen een aanval doen op uw mobiele kruidentuin. We komen nog even terug op de tuin. Want misschien wilt u wel iets anders dan een prozaïsche drie vierkante me ter met de kruiden netjes in het gelid. Misschien wilt u meer ruimte besteden en er iets gezelligs van maken. Dat kan natuurlijk. U kunt beginnen, radijsjes te zaaien op de open plekken. Iedere week wat zaad, dan kunt u lang oog sten. Dat geldt ook voor tuinkers. Kunt u een flinke lap grond ter beschikking stellen dan zou u misschien een „klas sieke” indeling kunnen maken, door een systeem van klinkerpaadjes, rond VOOR BIESLOOK geldt hetzelfde. Deze plant wijkt trouwens van de rest af: hij houdt van uitgesproken vochtige grond en wat schaduw. Als u al bies look in de tuin hebt, zult u dezer da gen al wel wat gebruikt hebben in de soep, in de sla of de fonduesaus. De frisse groene sprieten moeten nu al boven de grond zijn. Ze smaken fris uiig. De plant bloeit zeer decoratief met kleine blauwpaarse „uienbloesem”. Deze plant kan ook gezaaid worden, maar beter is: kant en klaar kopen. TENSLOTTE: wilt u wat meer weten over dit geurige onderwerp, dan kunt u bij de boekhandel terecht In veel algemene boeken over tuinen komt wel een hoofdstukje over kruiden voor. Een speciaal boekje is „Kruiden voor de keuken” van Katinka Hendrichs (uitg. Zomer en Keunings, Wageningen). Voor balkonkwekers komt een speciaal hoofdstuk voor in „Bloemen op het balkon” van Rob Herwig (uitg. Veen, Amsterdam) en wie zich volledig in de kruiden wil storten, niet alleen om te eten maar ook voor de gezondheid, moet de „Kruidengids” van Ingrid Gabriel Die paadjes zijn trouwens toch wel nodig, want ook in de zomer schijnt niet iedere dag de zon en u zult wel eens natte voeten halen bij het plukken van de dagelijkse voorraad kruiden. Als u er echt iets van wilt maken, moet u trouwens ook meer kruiden planten. EEN PAAR eenvoudige recepten met kruiden. We geven geen hoeveel heden: persoonlijke smaak is erg be langrijk. Een goede raad: begin met weinig. EEN KOP heldere bouillon „doet” veel meer als u er fijn gesnipperde bieslook, maggiplant, peterselie en knoflookgroen in mengt. Probeer ook eens wat geraspte kaas en/of een paar druppels citroensap EEN FIJNE SAUS bij Fondue Bourguignonne, maar ook voor uw zalm- of groentesalade: klop mayon naise luchtig met wat room, lepeltje tomatenpuree of -ketchup, zout, pe per, teentje(s) knoflook uit de knij per. fjjn gesnipperde bieslook, tijm en majoraan, in de vijzel zo fijn mo gelijk gemaakt. Een scheutje sherry erbij doet het bijzonder goed. ALTERNATIEVE SAUS: paar le pels mosterd, ietsje azijn erdoor roe ren, daarna pas olijfolie of zonne bloemolie, zout, peper, fijn gesnip perd knoflookgroen. bieslook, peter selie, selderij en ietsje dragon. BISTECCHI a la Pizzaiola. Vraag uw slager zeer dunne lapjes mals rundvlees (staartstuk, rosbief) te snijden, klop ze thuis nog eens met uw houten klopper. Dan achtereen volgend in de pan: olijfolie, vlees, peper (liefst uit de pepermolen), teentjes knoflook in dunne plakjes, enkele stukjes tomaat zonder vocht en vel, dan alles rijkelijk bestrooien met majoraan of oregano. Het vuur steeds zacht laten branden. Aan tafel pas zouten omdat anders te veel vocht aan het vlees onttrokken wordt. EEN LEKKERE SAUS bij spa ghetti: fruit, 1 a 2 gesnipperde uien samen met evenveel teentjes knof look en dobbelsteentjes mager ge rookt spek in olijfolie. Erbjj gaat nu: 1 klein gesneden paprika, blaadje laurier, tijm, roosmarjjn, salie en majoraan, zout, peper, tomaten (ont veld en in stukjes) of een blikje tomatenpuree, scheut rode wijn, le peltje bruine basterd (om de saus glanzend te houden). Braad in een aparte pan in stukjes gesneden vlees met wat kruiderij en roer deze sa men met de saus door de spaghetti. Geef er een frisse sla bij. STEEK HIER en daar een blaadje roosmarijn in de rosbief voor u die braden gaat. Een paar blaadjes salie in en op uw varkensvlees geven meer smaak en doen het vlees wat minder „zwaar” lijken. Als u bouillon trekt doe er dan een tak maggiplant bij. Bij vis mag u de tjjm niet vergeten. Katinka boekje voor de keuken”, een uitgave van de N.V. Zomer en Keunings te Wa geningen. REMEDIE: LAAT alle make-up- produkten een paar weken links lig gen en concentreer alle aandacht op de verzorging van de huid. Het beste sys teem om van een „winterhuid” af te komen is: een maand lang vroeg naar bed gaan, weinig roken en drinken, veel vers fruit en dito groente eten en zoveel mogelijk in de buitenlucht. Grondige dagelijkse reiniging van de huid, gecombineerd met passende voe- dingscrèmes doet de rest. Drastische vermageringskuren passen niet in dit nj Foeniculuw copilaceom se&amum Spaanse peper Capsicum onnuütn

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 29