Ook tabak en alcohol komen aan de orde UTRECHT GAAT JEUGD INLICHTEN OVER DRUGS Geheime zender Senaat verandert ingrijpend Stemm ings beeld Bijlmermeer en Diemen anderhalf uur donker tegen afbraak Wandelen met NS WK hand bij de Tweelingen" „Hand in interieurs terstal LID GOED WONEN NS-Dagtochten in de lente Alarm bij juweliers en banken Monteur door stoomstraal weggeblazen T ienduizenden In oktober stonden waardeloze 45.000 bruikbare stukken woningen leeg In Amsterdam lawaai VIER MINISTERS KANDIDAAT Nederland helpt Arnemuiden 15 Bestuursplan moet aan de wet worden ligt vast op zandbank Actie tegen vuile lucht en Nieuwendijk in Amsterdam aangepast Studierichting lichamelijke opvoeding voor voetgangers 2 voordelig uit met NS 1 HF K7 ZATERDAG 10 APRIL 1971 A msterdamse Universiteit Momentopnamen uit de verkiezingsstrijd voordelig uit met NS EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Vrije universiteit UTRECHT B. en W. van Utrecht bereiden een informatiebulletin over drugs voor, dat op grote schaal moet worden verspreid onder de school jeugd, de werkende jongeren, ouders, leraren, onderwijzers en jeugdlei ders. Het zal omstreeks juli verschijnen. Onderzocht wordt of binnen het lesprogramma van scholen aandacht aan drugs kan worden besteed, waar bij dan tevens tabak en alcohol aan de orde zullen komen. ADVERTENTIE (Van onze Amsterdamse redactie) ADVERTENTIE van ADVERTENTIE ADVERTENTIE MIOOEN HAVENSTRAAT 27 UMUltXW OMSO-fMOS naiaoouur nsso-Htot 1 AMSTERDAM. Door nog onbekende oorzaak is vannacht even na halfeen een transformator in een 150 KV-station in Diemen bij Amsterdam ontploft, waar door de hele Bijlmermeer en een groot deel van Diemen gedurende anderhalf uur van elektriciteit verstoken zijn geweest. De explosie had tot gevolg dat in de rest van Amsterdam gedurende enige secon den de stroomvoorziening nagenoeg tot het nulpunt werd gereduceerd. Ook in Haarlem was de storing gedurende en kele seconden te merken. Wagenweg 1 en 15, Haarlem, Tel. 312172 Hoek Wagenweg-Houtplein, parkeergelegenheid voor de deurl IN IEDER GEVAL zullen er vier mi nisters gekozen kunnen worden: premier De Jong, minister Witte veen van Finan ciën (V.V.D.), minister Polak van Justi tie (eveneens V.V.D.) en ir. Schut van Volkshuisvesting (A.R.P.). Vrijwel zeker is dat P.v.d.A.-voorzitter A. van der Louw en het huidige Tweede- Kamerlid drs. Nederhorst voor de PvdA zitting zullen nemen in de Senaat. Bij de V.V.D. keren niet terug de senatoren Van de Vliet, mevrouw Schouwenaar-Frans- sen en S. van den Bergh. De A.R.P. wil ’n Dagje feestelijk voorjaar vieren. Naar De Efteling of Zuid- Limburg/Aken, naar Den Haag/Scheveningen, naar Amsterdam/ Schiphol of naar De Keukenhof. Keuze uit 16 geheel verzorgde dagtrips. Alle inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Overal in de hoofdstad begonnen tien tallen alarminstallaties van banken en ju weliers te loeien, zodat de politie onmid dellijk op pad moest om beheerders of 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. DE VERWACHTING IS dat de K.V.P. in de Eerste Kamer van 24 zetels zal dalen naar 22. De P.v.d.A. blifjt op 20 DE FRYSKE NASJONALE PARTIJ, die met twee man deel uitmaakt van de Friese staten, stelt zeven personen kan didaat, allen Friezen. Het staat dus wel vast, dat de F.N.P. er niet in zal slagen een zetel in de Senaat te veroveren. Maar zeer waarschijnlijk zal de kandidatenlijst van deze partij ongeldig worden ver klaard, want de gehele tekst is in het Fries gesteld. Artikel 5 van de Kieswet bepaalt echter dat de kandidatenlijsten in het Nederlands moeten zijn gesteld. international ROILUIKEN/LUXAFLEX JALOUZIEÊN zetels staan, de V.V.D. wint één zetel tot negen. De A.R.P. blijft haar zeven ze tels houden. D’66 zal met zeven zetels verschijnen. De C.H.U. heeft thans nog acht zetels, maar zal er twee verliezen, de C.P.N. krijgt bij haar ene zetel er twee bij en de S.G.P. krijgt één zetel. Dus alleen de P.v.d.A. en de A.R.P. hou den vermoedelijk hetzelfde aantal zetels. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat de S.G.P. en de V.V.D. nog een zetel meer zullen krijgen en D’66 een zetel minder, evenals de K.V.P. of de A.R.P. eigenaars te waarschuwen die de alarm- apparatuur konden afzetten. In de Bijl mermeer, waar altijd in vuil huizen het licht tot ver na middernacht brandt, wer den zoveel kaarsen ontstoken dat het stadsdeel wel in kerstsfeer leek te verke ren. Enkele mensen zaten in liften opge sloten. Een broodbakkerij in Diemen moest door de storing het werk staken. Vanmorgen hadden velen zich verslapen doordat hun elektrische wekker was blij ven stilstaan. Tegen drie uur was de stroomvoorzie ning hersteld. Het Amsterdamse G.E.B. stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het exploderen van de hoogspannings- transformator, die pas betrekkelijk kort in gebruik was. Vraa# de folder „Wandelen met NS” aan het station. Deze kans op verrassingen is dit jaar twee maal zo groot, omdat door de grondwetswijziging nu de gehele Eerste Kamer zal moeten worden gekozen en niet de helft. Normaliter wordt elke drie jaar de helft van de senaat gekozen voor een totale zittingsduur van zes jaar. STELLENDAM. De motorkotter „De vrouw Jannetje”, de Arnemuiden 15, is gisteravond laat vastgelopen op de Ooster- zandbank in de Noordzee tussen de eilan den Goeree en Schouwen. „De Vrouw Jannetje”, die pas in Stel lendam gerepareerd was, was op weg naar Arnemuiden, maar kreeg een defect aan de motor. Door de sterke noordenwind werd de kotter op de zandbank gedreven. In de afgelopen nacht bereikte de red dingboot uit Stellendam de vastgelopen kotter, maar de opvarenden wilden niet van boord. Zij wilden de komst van de kotter Vlissingen 27 afwachten, die bij hoog water zou proberen de Arnemuiden 15 vlot te trekken. DEN HAAG. De griffiers bij de rechtbanken stellen volgens de Zutphen- se officier van Justitie, jhr. mr. Th. W. van de Bosch, jaarlijks tienduizenden waardeloze stukken op. Hij noemt in het jongste nummer van het Nederlands Ju ristenblad een aantal van 36.435 proces- sen-verbaal van terechtzittingen van po litie- en kinderrechters, die in 1967 wer den opgemaakt „om vervolgens in de archieven te worden bijgezet, zonder dat zij enig nut hebben gehad of ooit zullen hebben”. Een schriftelijk verslag van deze recht zittingen was volgens mr. Van den Bosch onnodig, omdat er geen hoger beroep werd aangetekend en het verslag dus door niemand werd gebruikt. De Zutphense officier verwacht dat het in december ingediende wetsontwerp, waarbij in bepaalde gevallen het proces verbaal van een zitting van de politie- of kinderrechter niet meer verplicht is, het aantal waardeloze stukken met 25 tot 30 percent zal verminderen. Maar mr. Van den Bosch vindt dat niet nodig. „Het wetsontwerp verwijdert de meest overbodige ornamenten van het Wetboek van Strafvordering, maar dient de rest, voorzien van nieuw verguldsel, als zin vol op”, aldus de Zutphense officier van Justitie. Minister Veringa zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Masman en Laban (beiden P.v.d.A.) die wilden weten, waarom de minister het gemeentelijke bestuursplan voor de Am sterdamse universiteit niet voor goedkeu ring aan de Kroon wil voordragen. De minister zegt, dat het overleg tussen het ministerie en het gemeentebestuur van Amsterdam niet heeft geleid tot aanpas sing van het gemeentelijk bestuursplan aan de wet op enkele van de voornaam ste punten, waarop die aanpassing nood zakelijk was om het bestuursplan te kun nen goedkeuren. De minister verklaart dat zijn beleid bij de beoordeling van afwijkende in- terimregelingen gericht is op handha ving van de wet en tot het tegengaan van met de wet strijdige ontwikkelingen. het Tweede-Kamerlid en oud-minister van Onderwijs prof. I. A. Diepenhorst een zetel geven in de Senaat. Van deze partij keren drs. De Koning en drs- Van Tuinen niet terug. De kandidaten van D’66 zijn J. Nagte- gaal, politiek sècretaris van D ’66, D. Eins ma, prof. dr. W. Draijer, A. Martini, H. J. Raij, ir. N. Schwartz en mevrouw P. Wassen-van Schaveren. Het 77-jarige Tweede-Kamerlid ir. C. N. van Dis, die meer dan veertig jaar geleden zijn intrede in het parlement deed, kan de politiek nog niet verlaten. Ook hij is voor de S.G.P. kandidaat ge steld voor de Eerste Kamer. In de dierentuin „Dierenvreugd” in Epe is gisteren een bloemententoon stelling geopend, waar de bloemen gerangschikt zijn als figuren van de Dierenriem. Hier staan de eerste be zoekers hand in hand bij het sterre- beeld Tweelingen. Op het moment van het onderzoek was 61 percent van de 40.700 ,,oude” wonin gen en 71 percent van de 4300 „nieuwe” woningen korter dan vier maanden on bewoond. Dit betekent, dat bijna twee derde van de voor bewoning geschikte woningen voor doorstroming werd be nut. De overige woningen, die langdurig leegstaan, zijn voor een deel minder ge wenst bij de woningzoekenden en voor een ander deel tijdelijk niet beschik baar, omdat zij worden verbouwd of betrokken zijn bij een juridische proce dure. Bij vergelijking met vorige onderzoe ken blijkt, dat voor Nederland als ge heel het aantal onbewoonde woningen zeer geleidelijk toeneemt. Een toene ming met 2000 in het westen des lands blijkt hoofdzakelijk te zijn geconcen treerd in de „oude” woningvoorraad. De daling van het aantal onbewoonde „nieu we” woningen is in het westen verhou dingsgewijs geringer geweest dan in de andere landsdelen, daar met name in de stedelijke gebieden voor de doorstro ming grotere aantallen leegstaande wo ningen zijn vereist dan elders. vorming van de universitaire bestuursor ganisatie, die in alle hoofdzaken voor al le Nederlandse universiteiten en hoge scholen op gelijke wijze is geregeld. (Van onze parlementaire redactie) BIJ DE ELF PROVINCIEHUIZEN zijn deze week kandidatenlijsten ingediend, voor de komende verkiezing van de Eer ste Kamer. Dit is een eerste stap in de richting van een algejele gedaanteverwis seling van de senaat. Waarschijnlijk zul len daarin drie partijen verdwijnen en twee andere verschijnen. Op de kandidatenlijsten prijken onder andere de namen van vier tegenwoordige ministers. DEN HAAG. Nederland heeft uit fondsen voor ontwikkelingssamenwerking aan Oeganda Financiële hulp toegezegd tot een bedrag van 3,6 miljoen gulden in de vorm van een lening voor finan ciering van projecten en voor aankoop van goederen voor het ontwikkelingspro gramma. De lening tegen ZVz percent ren te heeft een looptijd van 30 jaar en een aflossingsvrije periode van 8 jaar. In de provincie Kaffa van Ethiopië, waar een deel van de bevolking in sla vernij leeft, zal met Nederlandse hulp een landbouwcentrum worden gesticht. Nederland heeft hiervoor ongeveer 700.000 gulden uit de ontwikkelingsgelden be schikbaar gesteld. Voorts heeft de Neder landse regering 415.000 gulden aan ont wikkelingsgelden beschikbaar gesteld om Columbia te helpen in verband met de recente overstromingen van de Magda- lenarivier. Nederland stuurt vijf water bouwkundigen en hydrologisch materiaal naar Columbia. ALS GEVOLG VAN de verkiezingen door de Provinciale Staten zullen bij een normale gang van zaken de Boerenpartij, de P.S.P. en de P.P.R. uit de senaat verdwijnen en voor het eerst de S.G.P. en D’66 er hun intrede doen. Door het ingewikkelde systeem van de verkiezing door de Provinciale Staten is het echter mogelijk dat nog wel wijzigingen kunnen optreden. Bijna bij elke verkiezing van de senaat treden er verrassingen op door dat statenleden, die weten dat hun aantal stemmen onvoldoende zal zijn voor het behalen van een eigen zetel, de kandi daat van een andere partij gaan steunen. ROTTERDAM. Door een defect aan de veiligheidsklep van een hogedruk- stoomleiding is gisteren een 28-jarige monteur uit Hengelo van de zesde verdie ping van de in aanbouw zijnde elektrici teitscentrale in Rotterdam-Zuid geblazen. Door de enorme druk van de stoomstraal werd hij 30 meter boven de grond over een anderhalve meter hoog hek geblazen. Hij viel 15 meter lager op de derde ver dieping van het gebouw Ernstig gewond is hij opgenomen in een ziekenhuis. DIEMEN. In Diemen zal het ac tiecomité „Bedank voor stank” van 16 tot en met 24 april een „stankweek” houden, als protest tegen het handhaven van de verbranding van chemisch afval aan de Diemer Zeedijk. Door de actie wil men trachten Gedeputeerde Staten van Noord-Holland af te houden van het verlenen van een Hinderwetvergunning, die door de exploitant, de gemeente Am sterdam, is aangevraagd. De saneringscommissie in het Rijn mondgebied gaat een plan opstellen tot vermindering van de stank en verlaging van het gehalte aan stof en oxydantia in het Rijnmondgebied. Oxydantia zijn stoffen, die onder invloed van het zon licht uit de aanwezige luchtverontreiniging ontstaan en die damp en oogirritatie kun nen veroorzaken. Het plan zal worden aan geboden aan de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid. De opspringsambtenaren tegen lucht verontreiniging in Rijnmond worden bin nenkort ook uitgerust met bandrecorders, waarmee ze geluidshinder moeten gaan vastleggen. Hiertoe is besloten daar het aantal klachten over lawaai voortdurend toeneemt. Het gaat om de geluidshinder van vliegtuigen, verkeer en industrie. Vooral ’s zomers is de hinder van sport vliegtuigjes zeer groot. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De bewoners van de Nieuwmarktbuurt, één van Amster dams saneringswijken, hebben een ei gen radiozender in stelling gebracht in hun strijd tegen de sloopplannen die de gemeente voor hun wijk heeft. Gister avond heeft de zender, „Sirene”, zich voor het eerst laten horen. In het pro gramma „VPRO op vrijdag” werd de eerste uitzending gisteravond overge nomen. Radio „Sirene” zendt uit op een golf lengte vlak bij die van Radio-Veroni- ca. Volgende week vrijdag komt de zender om half één ’s middags weer in de lucht. De uitzending zal dan niet langer dan een kwartier duren om de kans op ontdekking zo klein mogelijk te maken. De Nieuwmarkters wilden de zender niet voor zich alleen houden. Hij kan ook gebruikt worden voor alle buurten die door gemeentelijke saneringsplan- nnen worden bedreigd. Via de zender zullen onder andere aankondigingen worden gedaan van acties die in de buurten worden geoorganiseerd. De mensen in de Nieuwmarktbuurt, waar vele leegstaande huizen door krakers zijn betrokken, tonen zich de laatste tijd bijzonder militant. On langs werden enige werklieden van het Energiebedrijf weggejaagd, toen zij in een paar kraakhuizen de gastoevoer wilden afsluiten. De slopers, die mettertijd de buurt worden ingestuurd, kunnen trouwens ook op het een en ander rekenen als men tenminste de spandoeken en pam fletten mag geloven die overal in de buurt hangen. „Levensgevaarlijk voor slopers” en „Slopers gaan de gracht in”, kan men daarop lezen. Actiegroepen hebben in de buurt pa trouilles georganiseerd die elke aan slag van slopers moeten verhinderen. Er is een alarmsirene op een van de daken gezet, die gaat loeien als iemand slopers in de buurt ziet of meent te zien. Volgens de plannen van de gemeente moet een deel van de Nieuwmarkt buurt verdwijnen voor de aanleg van een autoweg en de metro. DEN HAAG. Minister Veringa van Onderwijs zal bevorderen, dat de Wet Universitaire Bestuurshervorming ook voor de gemeentelijke universiteit van Amsterdam op korte termijn in werking zal treden. De wet is gericht op een her- DEN HAAG. Minister Veringa Onderwijs heeft de Vrije Universiteit in Amsterdam gekozen voor de vestiging van de interfaculteit en studierichting der lichamelijke opvoeding. Tussen deze universiteit en de univer siteit van Amsterdam zal een vorm van samenwreking op het gebied van de lichamelijke opvoeding tot stand moeten komen. De student in de lichamelijke opvoeding ■al dan na het kandidaatsexamen kunnen dezen uit twee richtingen, een medisch- biologische richting en een pedagogisch- asychologische richting. Beide richtingen lebben het hoofdvak lichamelijke opvoe- iing, aangezien de studie niet gericht zal zijn op het verkrijgen van onderwijsbe voegdheid. B. en W. van Utrecht zijn verder van plan iets te gaan doen aan de situatie waarin drugpatiënten verkeren. Dat gaat gebeuren door het werk van het Jonge renadviescentrum in Utrecht materieel en financieel te steunen, mits ook het mi nisterie van C.R.M. steun verleent, en door het scheppen van klinische behan delingsmogelijkheden voor verslaafden en acute noodgevallen. Ook wordt ge dacht aan voorzieningen voor die drug patiënten die voor hun resocialisatie een langdurige behandeling nodig hehben. B. en W. beraden zich nog over de vraag of de stichting „Release” voor zijn vrij willigerswerk onder in nood verkerende jongeren werkruimte en financiële steun van de gemeente zal krijgen. B. en W. hebben tot dit alles besloten na adviezen van een door de gemeente raad ingestelde werkgroep ter bestude ring van het druggebruik in Utrecht, in het bijzonder door jongeren. Deze werk groep, onder voorzitterschap van de che micus prof. dr. C. A. Salemink, direc teur van het Organisch Chemisch Labora torium van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft B. en W. van Utrecht gevraagd er bij de minister van Onderwijs en Weten schappen en van Sociale Zaken en Volks gezondheid op aan te dringen de samen bundeling en intensivering van het wete- schappelijk onderzoek naar drugs en drug gebruik te stimuleren. Zij wil het onderzoek vooral bundelen om te voorkomen dat schijnbaar onder- DEN HAAG. Uit het door het Cen traal Bureau voor de Statistiek inge steld onderzoek naar niet-bewoondr hui zen op 1 oktober 1970 blijkt, dat op die datum in Nederland 57 600 woningen on bewoond waren. Van dit aantal waren er 12.600 wegens bouwvalligheid, gebrek aan wooncomfort, afgelegen ligging en dergelijke niet meer geschikt voor bewo ning. Van de overige 45.000 voor bewo ning geschikte woningen waren er 40.700 reeds bewoond geweest en 4300 nog nooit. AMSTERDAM. In de loop van het volgend jaar zal het gedeelte van de Nieu wendijk tussen de Dam en de Marte laarsgracht in Amsterdam tot voetgan- gersdomein worden ingericht. Op grond van de capaciteit is het niet mogelijk gebleken, in 1972 de gehele Nieu wendijk en de zijstraten en stegen die daarop uitkomen, tot voetgangersgebied te transformeren. Daarom is besloten zich voor het volgend jaar te concentre ren op het genoemde deel van de Nieu wendijk. „Korte Nieuwendijk” (tussen de Martelaarsgracht en Singel) en de zij straten en zij stegen zullen functioneel en structureel één geheel vormen met het aan te leggen voetgangersgebied. Vol gens de plannen zullen deze werken en de werkzaamheden in de zijstraten van de Kalverstraat en de Heiligeweg in 1973 en 1974 worden uitgevoerd. ling tegenstrijdige uitkomsten van naast elkaar plaatsvindende onderzoekingen op verschillende terreinen aanleiding blijven geven tot allerlei quasi-wetenschappelijke publikaties, die de op dit punt bestaande verwarring bij het publiek versterken. De werkgroep stemt in met een initia tief van het Rode Kruis, de gegevens van alle instellingen in Nederland die zich met de problemen van het druggebruik bezighouden, bijeen te brengen. Verder pleit de werkgroep voor een eensluidend justitieel en politieel beleid op landelijk niveau. Het verschil in be leid in de arrondisseemnten vindt de werkgroep een onbevredigende situatie. De werkgroep is voorts tot de conclu sie gekomen dat de huidige resultaten van wetenschappelijk onderzoek onvol doende zijn om ervan te kunnen uitgaan dat gebruik van bepaalde drugs wél scha delijk is, terwijl dit van andere drugs niet vaststaat. Zij acht het niet juist onder scheid te maken tussen enerzijds hard drugs die als gevaarlijk worden aan gemerkt en anderzijds soft drugs die als onschuldige of althans aanvaard bare genotmiddelen zouden zijn te be schouwen. DE BOERENPARTIJ, het G.P.V., de P.P.R. en DS’70 hebben hun lijsten alleen ingediend in provincies waar zij reeds vertegenwoordigers in de Provinciale Sta ten hebben. DS ’70 heeft slechts in twee provincies een vertegenwoordiger, maar dat heeft deze partij er niet van weer houden om toch kandidatenlijsten in te dienen, onder aanvoering van het schei dende Tweede-Kamerlid Goedhart, of schoon een senaatszetel er voor DS’70 niet inzit.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2