Nog druk onderling overleg in kabinet-Meir ISRAEL WIL INTERIMREGELING Dwang tot gewestvorming MET EGYPTE glazen Kelnerwedren met wijn en Vele honderden mensen gewond Paasdrukte op Westduitse gemeenteraden zeker 25 doden wegen olie in de Gele Zee VS ontraden zoeken naar Palma Algiers verhoogt alweer (olie)-druk op Parijs Peking geeft waarschuwing aan VS VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Verkiezingsleuze: „Geef ons de blauwe hemel terug” Japan kiest nieuwe Kort en bondig Gezellig met de comfortabele touringcar ’n week naar en door, het Zwarte Woud. De pure natuur opsnuiven. Schnitzels eten. Wandelen. Ranke wijnen nippen. En fijne touringcartrips maken. Ver- geet Holland maar ’ns even, m Trek erop uit. Vele instap- mogelijkheden. Vraag de Magneet vakantiereisgids. Costa s hotels en appartementen gedood I V Extra maatregelen op Westduitse vliegvelden Vijf Franse skiërs door een lawine r EATERDAG 10 APRIL 1971 2 Rapport Overeenstemming Voorspel DE MAGNEET nv I Hemel I I I I I I I I I I I I I I I I I I 5 x per week per KLM vanaf 315, k hotels en appartementen est ek !St, in- an DE MAGNEET n.v de meest complete reisorganisatie GASHAARDEN ETNA- haarden uit voorraad leverbaar met 2 0% KORTING Spec. Pinkstervluchten TOKIO (Reuter) Morgen en 25 april, worden in Japan provinciale en gemeenteraadsverkiezingen ge houden waarbij vooral Tokio in het centrum van de belangstelling staat. In de hoofdstad worden massale ad vertentie- en televisiecampagnes ge voerd in de bittere strijd tussen de huidige socialistische burgemeester, Ryokichi Minobe, en zijn belangrijk ste rivaal, Akira Hatono. Minobe wordt gesteund door de communis ten, Hatono door premier Eisakoe Sato en diens aan het bewind zijnde Liberale Democratische Partij. Dorada v.a. ƒ419, 1x per week Blanca v.a. 329,— 2x per week Del Sol v.a. 339,— 2x per week Brava v.a. 378, 4x per week I I I I I I I I I I I I I Hoge snelheid I I I I I I ADVERTENTIE Van Amerikaanse zijde wordt op Is- steden. dat derzijdse militaire de-escalatie en ADVERTENTIE ADVERTENTIE de meest complete reisorganisatie De zeer populaire Minobe is voorstan der van een aantal welzij nsprogramma’s en beweert onder de slagzin „Geef ons de blauwe hemel terug” er voor gezorgd te hebben dat de luchtvervuiling in Tokio het laatste jaar is verminderd. De plaatseljjke verkiezingen vormen het voorspel van de vierjaarlijkse algemene verkiezingen, die voor de eerste maal in twaalf jaren bjjna samenvallen met de driejaarlijkse verkiezingen voor de Se naat, die in juni worden gehouden. WASHINGTON (Reuter). Het Ame kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Amerikaanse oliemaatschap pijen aangeraden geen gebruik te maken van de door de regeringen van Formosa en Zuid-Korea verleende olieconcessies nabij het Chinese vasteland. Wat de afstand betreft waarover even tueel zal worden teruggetrokken, wacht Een woordvoerder voor het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat hij opdracht had gekregen om de 490ste „ernstige waarschuwing” uit te geven in verband met deze Amerikaanse militaire I I I I I I I I I it- ;ch ep lus tc- 16 k” en ral tie en iet ig. n- ie- B ak ’s- srt Een fles gevuld met wijn en vier glazen op een dienblad droegen de deelnemers van een kelnerrace mee. Elk kapot glas of gemorste druppel wijn leverde strafpunten op. Zo werd in Londen een lentefestival geopend. De kelnerwedren met hindernissen leverde fraaie staaltjes jongleurkunst op. HET WITTE HUIS, Oranjeboom- straat 68, Haarlem, heeft it- n- rs, an iet nd Ier ie. rt- iet rP» 3S- ie- is, 25 nr. n- jl- let ïr- let ze- 'fi eri m. en ij- de »n- W. en iet u- 3S- )O- ?r- de lat en BRIANCON (AFP). Een lawine in Ceillac, een plaatsje bjj Briancon in de Franse Alpen, heeft gisteren van vijf Franse skiërs het leven geëist. Een zesde skiër, die ongedeerd bleef, heeft een reddingsbrigade gewaarschuwd. Reddingsploegen, die per helikopter wer den aangevoerd, hebben vijf lijken uit de sneeuw gegraven. In het Jam-dal in Oostenrijks Tirool zijn zes toeristen door een lawine bedol ven. Vier van hen vonden de dood en twee werden gewond. n- tot ng tia ijn in- ng n- m- >o- Peking heeft alle landen ernstig ge waarschuwd niet naar olie te zoeken in het gebied van de Gele en de Oostchine- se Zee. De Chinese Volksrepubliek laat zelf aanspraken gelden op de olie in het onderzeese plateau in deze wateren. „Wij hebben de maatschappijen gewe zen op de gevaren die het winnen van olie in deze gebieden met zich brengt en op onze wens ieder incident te vermijden dat de levens en eigendommen van Ame- rikaen in gevaar zou kunnen brengen of spanning in dit gebied zou kunnen ver oorzaken”, aldus de woordvoerder va het ministerie in Washington. Daarbij gaat men onafhankelijk van el kaar te werk als een reisbureau dat toe risten wil werven. Men lokt industrieën naar schier onbereikbare polders en neemt in het gehele stadsplan geen zinnig aspect op voor gewestelijke verdeling van het aanbod aan kleine, schone bedrijven die er uitstekend in zouden passen. Wat men apart doet, doet men in samenspraak met anderen nog slechter. Wat men in samen werking met anderen zou kunnen doen ten bate van de buiten-Amsterdamse ge westelijke ontwikkeling en versterking, moet in Kennemerland nog steeds inte graal worden onderzocht en bestudeerd, laat staan dat men er een bruikbaar ge westelijk plan voor klaar heeft. secretaris-generaal van de Quai d’Or- say, R. V. Herve Alphand sedert ruim een week in Algiers heeft ondernomen, op een echec is uitgelopen. rael sterke pressie uitgeoefend om spoe dig een beslissing te nemen en zijn voor waarden te formuleren. Waarschijnlijk zal dan ook het kabinet een dezer dagen bijeenkomen ofschoon dat in de joodse paasweek niet gebruikelijk is. Als men Kennemerland van Bollen streek tot Noordzeekanaal en de daarop aansluitende IJmondstreek op de kaart bekijkt, dan valt het op welke grote mate van identieke gemeentenbelangen hier la tent aanwezig moeten zijn, in verband met grote landelijke en stedelijke ontwikke lingen rondom. De toekomst van Amster dam met name, die haar stempel drukt op de gehele Kanaalzone en tegelijkertijd op de Noordzeekust van Zandvoort tot Ber gen, had de gemeentebesturen van steden en dorpen in deze streek eigenlijk al jaren eerder heilige vrees moeten inboezemen voor de belangen van hun eigen inwoners. Door actieve en energieke intergemeente lijke samenwerking zou niet op vele ter reinen een achterstand ten opzichte van Amsterdam zijn ontstaan, die nu nog in allerijl moet worden ingehaald. TOKIO (AP) De Volksrepubliek China heeft de beschuldiging geuit dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig en een Amerikaans oorlogsschip donderdag en gisteren het Chinese luchtruim en de Chi nese territoriale wateren in het gebied van de Hsisha-eilanden in de provincie Kwantoeng zijn binnengedrongen. Behalve de socialisten werpen zich ook de communisten en de rechtse Komeito- partij in de strijd. De communisten heb ben hun macht de laatste tien jaar bij de verkiezingen zien groeien door een van Moskou en Peking onafhankelijke koers. De Komeito, die in 1964 werd opgericht als de politieke afdeling van de machtige boeddhistische sekte Soka Gakkai, onder gaat de eerste vuurproef nadat deze groe pering zich vorig jaar van de sekte had afgescheiden. Hatono heeft een vijfjarenplan voor stadsontwikkeling opgesteld dat vierdui zend miljard yen (f 40 miljard) gaat kos ten en onder meer voorziet in het bouwen van huizen die tegen aardbevingen be stand zijn. Japanse geleerden hebben ge waarschuwd dat Tokio vermoedelijk tegen de jaren tachtig door een grote aardbeving getroffen zal worden, die honderdduizen den huizen kan vernielen. Opiniepeilingen geven Minobe 60 per- het kanaal niet alleen wordt opgeruimd en uitgebaggerd, maar ook wordt vrij gegeven voor de s cheepvaart van alle naties, met inbegrip van Israel. Ten slotte verlangt Jeruzalem van Washing ton, dat de gedeeltelijke ontruiming van de oostelijke kanaaloever door de Isra ëlische strijdkrachten niet zal worden beschouwd als een beginstadium van een algehele terugtocht uit de Sinaï. Elke kandidaat heeft tegen enorme kos ten zijn opvatting over een herboren To kio, dat bevrijd zou moeten worden van de huidige problemen zoals vervuiling, verkeerschaos, slechte en overbevolkte huizen en gebrek aan faciliteiten, op tafel gelegd. Minobe, een 69-jarige econoom, werd in 1967 burgemeester en verbrak daarmee het twintigjarige bewind van de Liberale Democratische Partij in Tokio. Hij meent dat zijn overwinning een rem zal zijn voor de regering-Sato, die hij beschuldigt van het aanmoedigen van hermilitarisering. De socialisten, die bij de algemene ver kiezingen in 1969 door de LPD werden verslagen, hebben een overwinning van Minobe en andere plaatselijke autoriteiten nodig om hun machtsbasis te herbouwen. Hatono is een 59-jarige voormalige po litieman. Hij is tot juli vorig jaar politie chef van Tokio geweest en werd als zo danig bekend door het neerslaan van de studentenmacht na een reeks heftige straatgevechten tussen demonstranten en politie. staat het Suez-kanaal over te steken en zich op de door Israel grotendeels ont ruimde oostelijke oever te nestelen. Het kabinet is het er verder over eens, dat van Egypte dient te worden geëist, dat (Van onze redacteur in Parijs) PARUS. Het akkoord dat in Tripo lis enkele dagen geleden tussen de olie producerende landen en de westerse maatschappijen uiteindeljjk dan toch nog uit de bus was gekomen, heeft, te gen de algemene verwachting in, het oliegesprek tussen Algerije en Frankrijk nog steeds niet uit de impasse geholpen. Vandaar, dat de stok achter de deur van de komende wet de inwoners van Kenne merland welkom moet zijn. Zo komt er 'misschien wat schot in. (Van onze redacteur in Israel) JERUZALEM Israel zal waar schijnlijk volgende week Washing ton zijn voorwaarden mededelen voor een interimregeling met Egypte inzake heropening van het Suez- kanaal. De politieke en militaire as pecten van een dergelijke overeen komst worden in Israel op het ogen blik intensief besproken, maar de meningen in het kabinet lopen op essentiële punten uiteen en een defi nitief standpunt heeft zich nog niet gekristalliseerd. e n van de belangrijkste kwesties, waarover men het nog niet eens kon worden, is of Israel erop dient te staan, dat aan het sluiten van een tussentijdse overeenkomst een uitdrukkelijke verkla ring van Egypte vooraf moet gaan, dat het de vijandelijkheden definitief staakt. Minister-president Golda Meir en de mi nisters Dayan, Peres, Galili en Hillel achten zulk een verplichting volstrekt noodzakelijk, maar Eban en enige ande re kabinetsleden menen, dat een derge lijke rigoureuze voorwaarde Cairo al leen maar zal irriteren en de Ameri kaanse pogingen om een nieuw oplaaien van de strijd te voorkomen zal bemoei lijken. Bij de indiening van het wetsontwerp op de gewestvorming, die vrijdag heeft plaatsgehad, is de minister er kennelijk van uitgegaan dat door deze wet de tot standkoming van „natuurlijke” lokale be stuursstructuren moet worden bevorderd, waarvan de begrenzingen zullen samen vallen met de regionaal gegroeide gemeen schappen. Dat betekent op den duur een sterke decentralisatie van ons staatsbestel, om dat de te vormen gewesten ongetwijfeld op vele terreinen van bestuurlijke en pla nologische activiteit de huidige taken van rijk en provincie zullen overnemen. Aan gezien de besturen van de gewesten rechtstreeks zullen worden gekozen, wordt daardoor het aandeel van de bur gerij in gewestelijke ontwikkelingsarbeid directer en op democratischer wijze gere geld. Een ander, niet weg te cijferen voordeel van gewestvorming zal zijn dat de ver brokkelde gemeentelijke improvisaties door middel van slecht of geheel niet werken de primitieve samenwerkingscolleges ein delijk eens zullen worden overgenomen door bestuurslichamen die er wél wat aan doen en er ook beter wat aan kunnen doen. Als het wetsontwerp hoofdzakelijk in zijn ingediende vorm wordt aangeno men, gloort er voor Kennemerland, noord zowel als zuid, een betere toekomst, waar in het wellicht zal gelukken deze land streek te verlossen uit zijn status van „achtergebleven gebied”, waarin hij ver zonken is geraakt door een niet van de grond gekomen in tergemeentelijke samen werking. Daarom zal het waarschijnlijk niet aan de gemeenten zelf kunnen wonden overge laten, met een gemeenschappelijke rege ling tot gewestvorming op tafel te komen, maar zal het wetsartikel dat de centrale overheid bevoegdheid verleent structuur schetsen te maken voor bestuurlijke In deling en aanwijzigingen te geven aan ge meentebesturen om tot gewestvorming over te gaan, voor Kennemerland grote betekenis gaan krijgen. In uiterste in stantie geeft de nieuwe wet de regering de bevoegdheid om gewestregelingen dwin gend op te leggen, zodat een einde zal kunnen worden gemaakt aan de prestige kwesties van de „vorstendommetjes”, die vaak een goede samenwerking vertragen of geheel en al verhinderen, HAMBURG (DPA). Voor de vlieg velden in de Duitse Bondsrepubliek en in West-Berlijn gelden sinds twee dagen weer verscherpte veiligheidsvoorschriften. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn heeft deze maatregelen gelast met het oog op de mogelijkheid dat tij dens de paasdagen pogingen gedaan zul len worden om vliegtuigen te kapen, zo 1 Heemstede, reisbur. de Magneet n.v.. Binnenweg 187, tel. 023- 287281. Bloemendaal, reisbur. Europa n.v.. Bloemendaalseweg 74a, tel. 023-267490. Haarlem, reisbur. de Magneet n.v., Bartel- jorlsstr. 25, tel. 023-321140 en 321800. Gen. Cronjéstr. 125, tel. 263563. Santpoort, reisbur. Eu- ropa, n.v.. Hoofdstr. 179, tel. 023- 379801. IJmuiden, reisbur. de Magneet n.v., Kennemerlaan 25, tel. 02550-11306. Ver. Scbeeps- agenturen, Kanaalstr. 71, tel. 02550-19106. Ver. Scheepsagen- turen, p/a VW kiosk, Markt plein. tel. 02550-19106. Bij een kettingbotsing, gistermorgen op de autobaan HamburgFrankfurt, wa ren honderd auto’s betrokken. In totaal werden 30 personen zwaargewond bij deze botsing. In de deelstaat Rheinland-Westfalen zijn sinds donderdagmiddag tenminste 250 ongelukken gebeurd, waarbij zeven doden vielen te betreuren en meer dan 350 per sonen min of meer ernstig gewond raakten. De grootste chaos ontstond echter in Zuid-Duitsland. Op de autobanen kwam het verkeer praktisch tot stilstand, als ge volg van de vele ongelukken en het grote verkeersaanbod. Zeker vijftien personen verloren het leven in de deelstaat Beieren. Op alle autobanen kon urenlang slechts stapvoets worden gereden, terwijl zich vaak files vormden met een lengte tussen de 20 en 30 kilometer. Op de autobaanring bij Keulen en in München kwam het verkeer helemaal stil te liggen. De politie van Nedersaksen uitte veel kritiek op de automobilisten. De ver- keersdiscipline zou dit jaar te wensen over laten. Veel voorkomende fout is een te hoge snelheid en vaak wordt een te gerin ge onderlinge afstand in acht genomen. Bovendien gingen vele automobilisten, hoewel ze wisten dat de autobanen niet berijdbaar meer waren, toch op weg. De autobaan van Berliijn naar de Bondsrepubliek was ook bijzonder druk. Op Goede Vrijdag werden bij de grens plaatsen bijna 20.000 auto’s doorgelaten. De grensposten naar Oostenrijk, Tjecho- Slowakije en Italië moesten de grootste drukte verwerken, terwijl ook de grens posten bij Aken en Bergh een groot ver keersaanbod moesten opvangen. ste tegenstander slechts 20 percent. Ver wacht wordt echter dat de LDP in de zeventien andere burgemeestersverkie- zingen op 11 april een grote overwinning zal behalen. Slechts in vier andere stadsgebieden wordt nog een scherpe verkiezingsstrijd verwacht, namelijk Hokkaido, Osaka, Ka nagawa en Foekoeoka, waar de LDP moet meedingen met „progressieve groepen”. Deze „progressieven” zullen waarschijn lijk winst behalen in de gebieden waar vervuiling, hogere consumptieprijzen, huisvesting en verkeer de voornaamste vraagstukken vormen. Integendeel. De Algerijnen hebben van zeven grote Franse maatschappijen ge ëist dat de olieleveringen in het vervolg bij vooruitbetaling zullen worden vol daan. Aangezien deze eis rechtstreeks in druist tegen de wederzijdse deviezenbe palingen van de beide landen, heeft Al giers nu dus voor het eerst de Franse olietoevoer indirect in gevaar gebracht. De zeven betrokken maatschappijen ne men samen eenderde deel van de Fran se invoer van Algerijnse olie voor hun rekening. Uit deze nieuwe Algerijnse maatregel lijkt men tevens de conclusie te moeten BONN Het verkeer op de Westduitse wegen is op Goede Vrijdag urenlang ge stagneerd geweest. De Westduitse politie sprak van een catastrofale toestand die nog niet eerder is voorgekomen. Men schat dat zeker 25 mensen zyn omgekomen bij verkeersongelukken. Vele honderden personen raakten gewond. Op het gebied van de verkeerswegen, recreatie, industrialisatie en woongelegen heid moddert iedere gemeente nog steeds een beetje op eigen houtje voort, waarbij de vreemdste formaliteiten in acht worden genomen en de meest voor de hand lig gende gevaren niet worden ontzenuwd. Het lijkt soms wel alsof ieder gemeente bestuur (de goede niet te na gesproken) al dik tevreden is over zichzelf als het erin slaagt, buitenwijken op te trekken van stapelwoningen die als twee druppels wa ter lijken op alle andere buitenwijken van alle andere steden. Industrievestiging? men in Tel Aviv het rapport van de ge nerale staf af, dat ieder ogenblik bij de regering kan worden ingediend. Principieel schijnt men zich in de hoogste militaire kringen niet tegen een terugtrekking van de zware wapens te verzetten, maar partiële evacuatie uit een strook van 25 a 30 kilometer, waar van oorspronkelijk sprake was, acht men te riskant. Men schijnt op het ogen blik te denken aan een gedeeltelijke te rugtrekking over een afstand van niet meer dan twaalf kilometer. Op een der gelijke afstand zal het mogelijk zijn toe zicht op de door de hoofdmacht ontruim de strook te houden, zodat kan worden ingegrepen als de Egyptenaren de ge maakte afspraken niet nakomen en de achtergelaten bewakingsdetachementen te gen de situatie niet opgewassen blijken. Men is het intussen wei eens gewor den over andere punten, die in een even tuele overeenkomst met Washington en Cairo zouden moeten worden opgeno men. Bovendien bestaat er volledige over eenstemming over het principe, dat het hier dient te gaan om een provisorische afspraak tussen Israel zonder enig ver band met de pogingen van VN-bemidde- laar dr. Gunnar Jarring om de partijen tot elkaar te brengen. Dat houdt auto matisch in, dat een interimregeling, zo als Israel zich die voorstelt, los staat van de resolutie van de Veiligheids raad van 22 november 1967, waarin uit drukkelijk sprake is van een definitieve vredestoestand, door rechtstreekse on- derhandelingen te bereiken. Israel staat er verder op, dat een in- terimregeling gepaard gaat met een we derzijdse militaire de-escalatie en dat uitdrukkelijk wordt vastgelegd, dat het de Egyptische strijdkrachten niet vrij- ADVERTENTIE Een voorbeeld: 7 dagen Zwarte Woud v.a. f227.-. 5 dagen Londen v.a. f 255.-, 5 dagen Berlijn v.a. f 215.-, de meest complete reisorganisatie

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3