Aktie voor Heemskerk Ruilverkaveling in Suriname verkeert in laatste fase enorme aanvoer ROEST AAN DE HOOGDORPERWEG Voor halve ton aan juwelen JAARSTATISTIEK 1970 Dodelijke verkeersongevallen in Velsen meer dan verdubbeld Spinazieseizoen van start met buit gemaakt Laatste avond Wij-op-vrijdag Lekwater in plaats van regenwater .,,.1 gfllO Uitbreiding met vier hectare Studentencabaret in De Zandkraai Personeel Stichting na drie jaar opgeheven Hoogovens kan ook woning kopen in De Die Grote vraag naar sla en andijvie Zaandam mag geen burgerzinlening uitgeven Jeugdwaterpoloërs begonnen matig O? 7 n BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK EXAMENS GEVAARLIJK a IJMUIDER COURANT ZATERDAG 10 APRIL 1971 Gereformeerde kerk F '7 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De Nederlandse tendens van het nog steeds toenemend aan tal verkeersongelukken valt ook in Velsen duidelijk waar te nemen, zodat de statistiek van de Velsense politie over het jaar 1970 vijf percent meer ongevallen moet vermelden dan in 1969 het geval is geweest. De cijfers van deze jaren luiden immers respectievelijk 1.549 en 1.474, waarbij het aantal ongelukken met dodelijke afloop zelfs meer dan verdubbeld is. In 1970 zijn namelijk elf mannen, drie vrouwen en een kind aan verkeers- letsel overleden, tegen vier mannen, twee vrouwen en een kind in 1969. Een fatale stijging dus van zeven naar vijftien. Het aantal ernstig gewon den daalde daarentegen van 193 tot 150, hoewel dit van de licht gewonden weer is toegenomen van 250 tot 273. in GEBOREN: Wapens gestolen. Bij een Groningse wa- pengrossier zijn bij een inbraak negen revolvers, drie alarmpistolen en twee luchtbuksen gestolen. Uit deze cijfers blijkt de Lange Nieuw- straat met 104 aanrijdingen waarvan twee met dodelijke afloop in deze ge- voorrangsregel, terwijl in 107 gevallen bij het inhalen en passeren evenmin de no dige voorzichtigheid in acht werd geno men. Voorts was er ook bij 158 andere aanrijdingen van te weinig oplettend heid sprake, met bovendien nogmaals 222 brokkemakers, die een in deze statistiek vermeld ongeval aan eigen onvoorzich tigheid en te nonchelant rjjden te wij ten hebben gehad. Bij 28 ongevallen moest dit jaar in het politierapport de term „onder de invloed” van toepassing worden verklaard. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Twee jongelui van om streeks 25 jaar hebben vannacht om tien over drie voor een halve ton aan goud, juwelen en horloges gestolen uit de eta lage van juwelierszaak Arachne in de Spekstraat in Haarlem. De etalageruit hadden ze ingegooid met een in plastic verpakte steen. Ze sloegen op de vlucht toen een voor bijganger hen opmerkte. De politie heeft de wijk na de melding nog afgezet maar van de daders was geen spoor meer te bekennen. Volgens het vage signalement dat de politie beeft van het duo, zouden ze onge veer een meter tachtig lang zijn. Bei den hadden een smal gezicht. AMSTERDAM, (V.U.). Geslaagd voor doctoraal examen geneeskunde (II) P. Poelstra, Hillegom. Doctoraal scheikunde W. de Kool, Driehuis-Velsen. Doctoraal economische sociologie A. P. den Nieuwen boer, Hillegom. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In het duingebied tussen Hoogovens en Heemskerk wordt druk gewerkt aan de ruilverkaveling in dit zuidewsteljjk deel van Heemskerk. On geveer 21 hectare zijn inmiddels gereed gekomen, waarvan 12 hectare al met bloembollen getooid zjjn. Thans wordt in een woestenij van zandgrond en struiken de laatste hand gelegd aan ongeveer vier hectare. Zandauto’s rijden met een ster ke frequentie van dit gebied naar de bouwplaatsen van Heemskerk, want de- gemeente houdt het zand, dat weg moet om het duingebied te egaliseren in eigen beheer. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Zaandam krijgt geen toestemming voor burgerzinleningen van 3,6 miljoen, waartoe de gemeenteraad op 3 december besloot. Dit heeft minis ter Beernink van Binnenlandse Zaken op vragen van C.P.N.-Kamerlid Bakker ge antwoord. De afwijzing is gegrond op het feit dat het raadsbesluit niet op 7 de cember ter Provinciale Griffie aanwezig was. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De laatste avond van de serie „Wij-op-vrijdag”, welke georga niseerd wordt door de sectie cultuur van de Gemeenschapsraad Heemskerk, wordt gehouden op 23 april. DEN HAAG Omdat de Stichting Wel zijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars naar het bestuur meedeelt, „zich stukloopt op onbegrip, gebrek aan geld en ambtelijke tegenwerking”, wordt zij opgeheven. Het stichtingsbestuur zal echter als actiegroep doorgaan met zijn strijd om faciliteiten te krijgen voor weduwen en weduwnaars. De opheffing van de nu drie jaar be staande stichting betekent tevens het einde van het bemiddelingsbureau voor huishou delijke hulp in moederloze gezinnen. „We hebben geen geld om het bureau te hand haven en de overheid is niet bereid om bij te springen”, aldus de heer J. van der Heijden uit Rotterdam, voorzitter van het stichtingsbestuur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Na de geslaagde actie van vorig jaar voor de bevordering van de landbouw op Soemba, het zogenoemde Windmolenproject, is de diakonie van de gereformeerde kerk Beverwijk-Heems- kerk in samenwerking met de Evange lische Broedergemeenschap in Zeist be gonnen aan een actie voor de stichting van een school voor boslandkinderen in Suriname. Met grote happen wordt het zand uit het te ontzanden duingebied ge hapt en in een van de vele zand auto’s gestort. Elders in de gemeente doet het weer dienst in het kader van allerlei bouwactiviteiten. verlichting blijven zorgen voor de gezel ligheid en intimiteit, welke de Wij-op- vrijdag-avonden kenmerken. GETROUWD: D. Sturk en J. van der Putten; K. M. L. Stoel en E. Reichard, K. R. M. Zoet en I. Faddegon, F. M. de Pré en M. J. M. E. Groensmit, T. Ivié en A. Haverland, J. Wa ring en A. H. Venema. OVERLEDEN: M. Doeve, 54 jaar; A. C. de Boer, 74 jaar; W. Oosterling, 88 jaar; J. E. Ram, 64 jaar, gehuwd geweest met W. J. Noyens; J. Sweers, 81 jaar; H. van de Pal, 72 jaar; C. van Zijl, 60 jaar, gehuwd met N. F. Bol; J. Klijnzoon, 38 jaar. Fusie.De Algemene Vereniging Onder linge Vrouwenbescherming en de Ka tholieke! Centrale Vereniging tot Hulp verlening aan niet-gehuwde moeders hebben besloten hun werkzaamheden voort te zetten in één organisatie onder de naam Centrale Vereniging van Or ganisaties voor Hulpverlening aan niet- gehuwde moeders. L”..- !N- e w In 1895 gevallen was hierbij een perso nenauto betrokken, met als tweede op de lijst de bromfiets, welk voertuig 238 keer moest worden vermeld. Opvallend is voorts, dat voor het eerst sinds jaren ook weer eens een paard en wagen bij een aanrijding in het geding zijn geweest De minister is niet bereid alsnog toe te staan deze lening af te sluiten. Deze als uitzondering bedoelde leningen staan een billijke regionale spreiding van de voor nieuwe gemeentelijke kapitaaluitgaven beschikbaar komende middelen ernstig in de weg, vindt de bewindsman. Soms lei den zij tot een minder juiste verdeling van middelen voor consolidatie. Het verlenen van ontheffing was nog in overweging genomen voor uiterlijk op 7 december bij Gedeputeerde Staten bin nengekomen verzoeken. ROTTERDAM. De jongste lichting van de Nederlandse waterpolo-vertegen- woordiging heeft weinig kans het succes van het vorig jaar te herhalen. Toen werd in Joegoslavië het Nederlands team onder de achttien jaar gedeelde eerste samen met Spanje. Gisteravond verloor een op negen plaatsen gewijzigd team in Rotterdam met 4-2 van Italië. De door coach Bultman rond de twee routiniers Jacob Spijker en Gijs Stroboer geformeerde nieuwe forma tie miste naast ervaring vooral durf. Overige uitslagen: West-Duitsland- Frankrijk 10-3, Joegoslavië-Spanje 3-4. slagterrein gezuiverd en verdwijnen de resten van wat eens een auto was naar de schroothoop. De foto laat een hoeveelheid opgeslagen wrakken aan de Hoogdorperweg zien. Er staan momenteel zo’n twaalf wrakken, die voor de bewoners van de huizen in de omgeving een doorn in het oog zijn. „Ze zouden eigenlijk die rot zooi vóór de paasdagen hebben moe ten opruimen. Nu zitten we drie feestdagen tegen een hoop oud roest aan te kijken”, zei een bewoner. Zo is bewezen, dat een ingestelde rege ling, die gunstig werkt ten opzichte van de verfraaiing van een gemeente een keerzijde heeft en het humeur van een bepaalde groep van de be volking nadelig beïnvloedt In tegenstelling tot de voorgaande bij eenkomsten wordt deze avond gehouden in het buurthuis De Zandkraai, omdat slot Assumburg thans weer als jeugdher berg functioneert. Een andere belangrijke wijziging in het normale patroon van deze uitgaansavonden is, dat het programma al leen verzorgd wordt door het Leidse stu dentencabaret van Peter de Jongh met medewerking van Donald ten Hoeve. Dit gezelschap behaalde een tweede prijs bij het vorig jaar in Delft gehouden „Ka- baretfestival” en trad enige maanden ge leden voor een uitverkocht Micro-Theater in Beverwijk op. Tijdens de pauze kunnen de bezoekers kennis maken met wetens waardigheden over strips en stripverhalen door middel van een door het Stripschap verzorgde expositie. De wijn, de kaas en de sfeervolle kaars- Met de tuinder door wiens gebied de zandauto’s rijden is een contract afgeslo ten voor twee seizoenen, hetgeen neer komt op nog een vol jaar werk, doch het moet niet uigesloten worden geacht, dat men over een half jaar gereed is, indien voldoende zand wordt afgenomen. Een zware shovel ontdoet het terrein eerst van struikgewas en klein geboomte, waar na een dragline de zandauto’s vult. Deze laatstgenoemde heeft nauwelijks een ogenblik pauze, want onafgebroken rij- Bij de ruilverkavelingswerkzaam- heden wordt gebruik gemaakt van zwaar materiaal. Deze shovel heeft niet de minste moeite met een stapel struikgewas, groter dan de shovel zelf. diensten moesten opzeggen. Thans wordt Lekwater aangevoerd, waardoor het pro bleem weer snel werd opgelost. Als gren zen voor de wateraanvoer zijn vastgesteld de agrarische gronden tot aan de Voor weg en in het westelijk gedeelte tot de tuinen bij de Creutzberglaan, de vroegere Boreelgronden. Via infiltratiesloten wordt het water naar deze terreinen gevoerd. In het vier hectare metende gebied is thans één ontsluitingsweg aangelegd. Daar de gronden worden toegewezen aan de belendende kwekers behoeven geen of ficiële wegen meer te worden gemaakt, de tuinders kunnen volstaan met het aanleg gen van zogenoemde „notwegen” over hun eigen terreinen. Om een zo duidelijk mogelijk beeld te geven over de te voeren actie worden in de drie kerkenpamfletten met voorlich ting over het zendingswerk in Suriname uitgedeeld. Tevens zal een lectuurstand in elk van de kerken de bezoekers informe ren over de huidige situatie in Suriname. De actie wordt gehouden op de zondagen 18 en 25 april. Aan de gemeenteleden wordt op deze zondagen gevraagd geld voor deze actie beschikbaar te stellen. Tij dens de op 18 april te houden hervormd- gereformeerde jeugdsamenkomst speelt een Surinaams combo en zullen drie Su rinaamse dominees preken. Gedurende de activiteiten wordt de Surinaamse vlag bij de kerken uitgestoken. Het door de actie ingezamelde bedrag wordt door de rege ring verviervoudigd in het kader van de ontwikkelingshulp. ONDERTROUWD: T. J. Bakker en A. Beerepoot. L. Numan en T. C. M. Galesloot, J. de Jong en J. M. Nieuwkerk, G. J. van Vemde en M. S. Scherpenhuijsen, A. S. M. Rekveld en C. E. Groenland, L. J. Hendriks en A. M. Hof man, A. Verhagen en M. H. de Gelder, J. W. F. Enters en E. C. W. de Nijs, J. C. Smit en J. M. de Graaff. In ieder geval is het te hopen dat de weggebruikers door bovenstaande cijfers gedurende de Paasdagen tot de nodige voorzichtigheid zullen worden gestimu leerd. Stephan J. P. T., z. v. J. S. L. P. G. de Vries en A. M. Kleine; Jasper, z. v. G. N. Kerkhoff en C. M. Vedder; Saskia W. M. C., d. v. S. J. van Bezu en J. W. M. Zonneveld; Jacqueline L., d. v. A. Makbouli en J. C. Jonker; Monique M., d. v. T. J. M. Alders en A. M. M. Hoeben; Jannette, d. v. H. J. Kranenburg en J. C. de Graaf; Martin G., z. v. G. Plantenga en E. T. Koomen; Peter J. J., z. v. H. A. Smit en P. A. M. van Ettingen; Annelies H., d. v. J. Brouwer en A. Meilof; Francisco J., z. v. J .Aragon López en I. Salado Caballero; Johannes P., z. v. A. J. Duivenvoorde en C. J. Rum- ping; Sonja G. M„ d. v. C. P. Greijmans en B. E. M. Balvers; Sandra, d. v. A. B. Vermast en N. M. J. Faas; Johannes T., z. v. P. M. Schuurman en G. C. Hoeben; Laura, d. v. C. H. de Ridder en J. Cor nells; Johanna W., d. v. R. R. Jansen en M. E. Mosk; Coenraad P., z. v. M. M. van den Bos en J. C. Verhorst; Carina, d. v. R. Grapendaal en C. A. Rumping; Johan nes A. H., z. v. J. H. Burger en A. J. van den Ham. Iedereen, die woning zal ontruimen, 25. -witlof 85-127; raapstelen 10-13. nor Iv fof hof Ofkn (Van een medewerker) BEVERWIJK. Doordat het spinazie seizoen aan de groenteveiling Kennemer- land nog vlak voor Pasen van start is ge gaan, wordt vanaf dinsdag 14 april weer elke dag geveild. Het is echter een ietwat ongelukkige start geworden door de enor me grote aanvoer. Vrijdag was er een aanvoer van vijf duizend kisten spinazie van de koude grond, die in prijs niet hoger kwam dan 55 cent per kilo. Bovendien was er voor de veiling van dinsdag nog een aanbod van ongeveer vierduizend kisten, zodat er op deze eerste spinaziedag al 8.600 kisten verkocht werden. Groter was de vraag naar sla, voor welke groente de prijs opliep tot 36 cent per krop. Andijvie was ook goed te ver kopen; er werd tot 1,15 per kilo betaald. Radijs ging in het midden van de week nog tot 55 cent per bosje, maar vrijdag waren zij een paar dubbeltjes per bosje goedkoper. De iets ruimere aanvoer van rabarber ging weg voor nog vrij redelijke prijzen, die tot 86 cent per bos kwamen. Er wer den ook weer raapstelen aangevoerd, waarvoor de prijzen in het midden van de week iets hoger lagen. Witlof ging vlot weg voor prijzen tot ƒ1,30 per kilo. Van de wintergroente deed de prei het nog het beste, maar ook de laatste kistjes spruiten kwamen nog tot 1,55 per kilo. De noteringen van vrijdag waren: an dijvie 114-115; breekpeen 6-11; prei 49- 71; spinazie 22-55; sla 23-36; spruiten 85- 155; rabarber 28-83; radijs 22-35; uien 9- meente de gevaarlijkse verkeersader te zijn, vooral bij de kruispunten Zeeweg, Engelmundusstraat, Marktplein en Spaar- nestraat. Maar ook de rijksweg Haar lemAlkmaar dient met 98 ongevallen in de oplettendheid van de weggebruiker te worden aanbevolen, evenals de rijks weg VelsenAmsterdam, waar in 1970 44 aanrijdingen moesten worden geregis treerd. Vooral omdat hierbij ook drie doden te betreuren zijn geweest. De meeste ongelukken (452) werden veroorzaakt door het negeren van de den de auto’s heen en weer. De diepte van het ontzanden van het gebied is bepaald aan de hand van een advies van de Cultuurtechnische Dienst waarin rekening is gehouden met het zo- merwaterpeil van het grondwater. Dat water is overigens enige tijd een probleem geweest, daar de in de nabij heid aanwezige industrie het grondwater peil nogal drastisch in de war heeft ge bracht. Met Hoogovens werd overeenge komen, dat dit bedrijf tijdelijk het beno digde water zou leveren, totdat alles weer op peil is. Het zogenoemde Hoog- ovenwater is in feite regenwater, dat van de daken van de vele fabrieksgebouwen stroomt en in basins wordt opgevangen. Met het oog op de nogal natte jaargetij den in ons land leek dat geen groot pro bleem te zijn. Echter bleek de laatste tijd droger te zijn geweest, dan men had verwacht, zodat de Hoogovenbronnen hun De gevaarlijkse maanden blijken ove rigens niet juli en augustus te zijn ge weest elk met 118 ongevallen maar juist september en oktober respectie velijk met de cijfers 168 en 156 dus na de drukke vakantieperiode. Men zou hier bijna uit kunnen concluderen dat on ze onvoorzichtige rijders in het hoogsei zoen bezig zijn de buitenlandse wegen onveilig te maken. HEEMSKERK. Heemskerk een ook als die woning behoort tot het con tingent van Hoogovens, zal in aanmerking kunnen komen om door bemiddeling van de Stichting Eigen Woningbezit een eigen woning in De Die te verwerven. Dit heeft het gemeentebestuur van Heemskerk medegedeeld, naar aanleiding van de bouwplannen in De Die. Bij de in woners van Heemskerk, die werkzaam zijn bij Hoogovens werden er de nodige vraagtekens bij deze plannen geplaatst. Aangezien het de bedoeling van het plan is. aldus B. en W., om zoveel mogelijk de doorstroming te bevorderen in de gemeen te, waren de voorwaarden, gesteld door de gemeente en Hoogovens, niet met el kaar in overeenstemming. Over deze aan gelegenheid is er tussen Hoogovens en de gemeente overleg gaande geweest, met het bovengenoemde resultaat. Sinds een jaar haalt de gemeente Heemskerk gratis autowrakken van de straat; een regeling, die tot ieders tevredenheid voldoende werkt en het straatbeeld gunstig beïnvloed. Als de eigenaar van de wagen een afstands- verklaring tekent laat de gemeente een kraanwagen komen om het auto wrak naar het opslagterrein aan de Hoogdorperweg te laten slepen. Een maal in de drie weken wordt het op-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7