Gadafi niet naar beraad in Cairo RUSSEN STUREN VEEL WAPENS NAAR EGYPTE Nazi-beul Lages op 2 april Record: 900.000 overleden toeristen Baggerstaking uitgebreid met 9 werken gevangenis Actie omvat nu 2500 man Russische tanker ramt IJmuider sluisdeur Opstand in Italiaanse Ook Ajax op televisie W* "Sm ■Pi SF ARAL SUPER kilometers besparing COMMANDEUR N.V. Beverwijk - IJmuiden - Castricum Drie ton buit bij brandkastkraak AGENDA pagina 9 Verder in de krant HET WEER „Bestrijding van watervervuiling in VS jammerlijk mislukt” Overnachten in auto’s DINSDAG 13 APRIL 1971 61e JAARGANG NUMMER 134 Het woord is aan... Oorlog Kritiek fde ui,9ekiendero« h« gouden hart „Gepaaid” Meer zon EXCELSIOR- Werkgroep Ralph Nader: (Van onze redacteur in Bonn) BONN Op bijna 70-jarige leef tijd is naar pas nu bekend wordt op 2 april in het ziekenhuis van Braunlage de voormalige comman dant van de SD in Amsterdam, Willy Lages, overleden Lages werd op 20 september 1949 door een bijzon dere rechtbank ter dood veroordeeld. Hij was schuldig bevonden aan de deportatie van 70.000 Nederlandse joden en van moord in 268 gevallen. Lages zei dat hij alleen maar politie diensten had verricht en hij voelde zich als Duits soldaat onschuldig. In 1952 werd hij door koningin Juliana tot levenslang begenadigd. Het was Dirk Stikker, de latere secretaris-generaal van de NAVO die de koningin er toen op wees dat Lages gedurende de oorlog zijn Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lode wy ka E. Koning T oewijding 9 9 9 11 11 11 Zie bijlage Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye. H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur S. IJmuider Courant HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN Plautus: Strevend naar het onzekere ver liezen wij het zekere. WtAAAWWWWVWWVVVIA/VVVVVVVVVVVW ADVERTENTIES Luidsprekers 8 E I (Van 1 Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s Uit het binnenland Buitenlands nieuws Plaatselijk nieuws 2, 4, 5, Kunst Radio en tv Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport HAARLEM Grote Houtstraat 180 Tot uitbreiding van de staking is be sloten omdat de werkgevers naar het oor deel van de vakbonden niet of althans lang niet voldoende tegemoet gekomen zijn aan hun eisen voor de nieuwe CAO. WILLY LAGES beide zoons, die verzetswerk deden, weer had vrijgelaten. In het voorjaar van 1966 werd Lages in de gevangenis ernstig ziek. Hij werd naar het gevangenishospitaal in Vught overgebracht, waar artsen kan ker aan de blaas, hartklachten en een hersenbloeding constateerden. De prog nose luidde dat hij in zeer korte tijd zou sterven. HOT PANTS is mode DE MANTEL SPECIALIST heeft ze OLGA De uitbreiding van de staking betekent dat nog eens 400 tot 500 baggeraars hun werk neerleggen na de ruim 2000, die dat een week geleden a] deden B>j de uitbrei ding van de staking zijn twintig molens en zuigers betrokken en verder een aantal sleepboten, bakken en outillages voor „de natte stort”. Van de 8000 Nederlandse bag geraars werken er 1500 in het buitenland. Bij de staking in het binnenland zijn er nu 2500 betrokken, zodat nog maar 4000 bag geraars in Nederland aan het werk zijn. TURIJN (AFP). In de gevangenis „Le Nuove” in Turijn zijn gisteren enke le honderden gevangenen in opstand ge komen. Zij richtten vernielingen aan en stichtten brand. De bewakers schoten in de lucht, maar konden tegen de over macht niets uitrichten. Te hulp geroepen carabinieri omsingelden het gebouw en dreven met behulp van traangas de ge vangenen in een der gebouwen terug. eerste half jaar van 1971. Met dit eerste halfjaar kunnen de werkgevers niet ak koord gaan, aldus mr. Van Wijk De CAO liep tot april 1971 en de indexering kan dus niet gaan over de eerste drie maanden van dit jaar meent hij. Mr Van Wijk gelooft dat de bonden dit bezwaar wel aanvoelen Met een dergelijke handelwijze van de bonden zou ten ‘weede male de CAO wor den opengebroken. De toenmalige minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, nu burgemeester van Amsterdam, stuurde Lages zonder het parlement ervan op de hoogte te stellen, onder begeleiding van twee ver plegers en een dik medisch dossier, naar West-Duitsland. Stakingsleider De Vreeze zei, dat de werkgevers nog steeds niets hebben aan geboden op basis waarvan kan worden gepraat Ze willen wel praten over garan tieloon, maar niet over loonsverhoging, weekeindwacht. wacht houden en vorst- verletuitkeringen. aldus de stakingsleider. De bonden hebben sterk de indruk dat de bemanning op de hopperzuigers die aan de monding van de Nieuwe Waterweg werken met extra geld door hun directies zijn „gepaaid” Wij willen een eerlijke strijd en geen „rotmethoden”. aldus de heer De Vreeze. Werkgeversonderhandelaar mr Van Wijk zei in een commentaar op de nieuwste De nieuwe stakingsobjecten ztfn: Baggerwerk voor Dow Chemical en onderhoudskanaal Terneuzen. Schelde-Rijnverbinding bij Tholen. Baggerwerk voor de dam in het Haringvliet. Djjkaanleg Markerwaard bjj Enkhuizen. Baggerwerkzaamheden voor de marinehaven in Den Helder. Baggerwerk voor de aanleg van wegen bjj Schiphol en de rjjksweg Amsterdam- Utrecht. Baggerwerk in Dinteloord en Stellendam (onderhoud havens). Baggerwerk aardgasleiding Medemblik-Workum. Grondverbetering Nieuwe Maas-Rotterdam. De motieven van de muiters zijn niet bekend, maar in dezelfde gevangenis brak twee jaar geleden ook een opstand uit. Deze sloeg vervolgens over naar andere Italiaanse gevangenissen. De oorzaak daarvan was de herhaaldelijk uitgestelde uitvoering van de toezegging van de re gering dat zij iets zou doen aan de slech te omstandigheden in de overvolle gevan genissen en aan het feit dat gedetineer den vaak lang moeten wachten voordat zij voor de rechter komen. Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond (Van een onzer verslaggevers) - IJMUIDEN. Met een enorme dreun heeft zaterdagavond om tien over half zeven de Russische tanker „Nikolai Podvoiski”, 15.000 brt, die uit de Amsterdamse Petroleumhaven kwam, in de Noordersluis in IJmuiden de deur van het westelijk sluishoofd geramd. Hoewel de schade officieel nog niet is vastgesteld, wordt deze in havenkringen op één tot twee miljoen gulden geschat. Het is de tweede keer binnen één jaar dat een Russisch schip schade toebrengt aan één van de Nederlandse waterwerken. Vorig jaar 8 december ramde het 9000 ton metende vrachtschip „Komossomoletz Uzbekistana” dc Hembrug. De schade bedroeg vier miljoen gulden. Op de foto de beschadigde sluisdeur, die morgen zal worden vervangen door een reserve-exemplaar. (Zie verder pagina 2) LEEUWARDEN Tjjdens het paas- weekelnde is bjj Vroom en Dreesmann in Leeuwarden ingebroken De kluis op de tweede etage werd met snijbranders open gebrand. De daders vonden hier ruim f 300.000 aan contanten. Bovendien worden gouden sieraden tot een bedrag van onge veer f 10.000 vermist. Van tevoren hadden de daders de ramen geblindeerd met lappen stof uit de winkel voorraad. Men kwam binnen via een ma- gazijndeur. die me* schroevendraaiers was geforceerd Lages vestigde zich in Braunlage bij zijn vrouw, die in een wasserij werkte om het levensonderhoud voor beiden te verdienen. Prof. Samkalden kreeg enorm veel kritiek te verduren toen zijn besluit bekend werd. Er werden protestdemon straties gehouden en er vonden felle de batten in de Tweede Kamer plaats. De minister beriep zich op artikel 46 van de wet op het gevangeniswezen waarin staat dat de uitvoering van een straf voor drie maanden kan worden onderbroken. De ex-politieman uit Bremen werd kort na de februaristaking van 1941 de schrik van Amsterdam. De nazi’s zullen trou wens wel hebben geweten wie zij stuur den om in Amsterdam als hoofd op te treden van de Sicherheitsdienst (S.D.). Hij maakte jacht op alles wat jood was en op iedereen die met verzet te maken had. 2 3 6 7 7 Vlaag van waanzin. In een psychiatrisch ziekenhuis in de Portugese hoofdstad Lissabon heeft een patiënt in een vlaag van waanzin drie verplegers gedood en vier gewond. Na het inslaan van een ruit viel de patiënt de verplegers aan onze sportredactie) HILVERSUM. De NOS-televisie zal morgenavond ook de wedstrijd Atletico Madrid Ajax rechtstreeks uitzenden. De reportage begint om 21.00 uur. Reeds eer der was bekend, dat de wedstrijd in het Europa Cup-II toernooi tussen PSV en Real Madrid in Eindhoven zou worden uitgezonden. Deze laatste uitzending be gint om 19.00 uur. De opstand begon toen ruim 150 gede tineerden in een der vleugels van het ge vangenisgebouw uit hun cellen braken en, alles wat zij op hun weg tegenkwamen vernielend, de bewakers verdreven om vervolgens in een ander gedeelte van het gebouw tweehonderd gevangenen uit hun cellen te laten, met wie zij de binnen plaats bezetten. Sterke politie-eenheden hebben vannacht met traangasgranaten en waarschuwings schoten geprobeerd de opstand te onder drukken. Óp gebouwen in de nabije om geving waren schijnwerpers geplaatst, die het gevangeniscomplex, waaruit rookwol ken opstegen, een sinistere aanblik ga ven. Gevangenen gooiden stenen naar de schijnwerpers in een poging het gebouw weer in duisternis te hullen. Tal van toe schouwers volgen de gebeurtenissen op de voet. ontwikkelingen, dat de bonden aansturen op een loonexplosie. De Vreeze ontkent dat en zegt dat het om 2 tot 3% reële loon stijging gaat, omdat de produktiviteits- stijging in het baggerbedrijf boven het landelijk gemiddelde zou uitgaan. Mr. Van Wijk wees er namens de werk gevers op. dat de bonden per 1 oktober een verhoging van 9% hadden gevraagd en de werkgevers 5%> hadden aangeboden, zodat er een gat van 4% zou zijn. De werkgevers verwijzen naar een eerder voorstel van de bonden, waarin 6% werd gevraagd met eer indexering over het CAIRO (Reuter en DPA) De Amerikaanse regering heeft een be richt van de „New York Times” be vestigd, dat de Sovjet-Unie de laatste weken weer grote hoeveelheden wa pens aan Egypte heeft geleverd. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Charles Bray. verklaarde dat de Verenigde Staten met het oog hierop de toestand nauwlettend in het oog houden, „vooral wat het militaire evenwicht en de gevolgen van de nieuwe wapen- leveranties voor de wanenstilstand aan het Suezkanaal betreft”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Met 900.000 buiten landse toeristen in het paasweekeinde is dit jaar een absoluut record geves tigd. Het geboekte aantal werd het dichtst benaderd in 1962, toen de paasdagen buitengewoon warm wa ren en vrij laat vielen. Er kwamen toen 750.000 buitenlanders. President Numeiry van Soedan heeft vandaag in een interview met een Egyp tisch dagblad gezegd er zeker van te zijn „dat het opnieuw tot een oorlog tussen de Arabische landen en Israel zal ko men”. „De VS nemen actief deel aan het conflict tegen de Arabieren”, aldus Nu meiry die de beschuldiging uitte dat de hernieuwde vijandigheden in Jordanië, „onderdeel zijn van een van tevoren beraamde samenzwering, die ten doel heeft de Palestijnse guerrillabeweging ge heel te vernietigen”. In Cairo is president Gadafi van Libië gisteren niet verschenen op de viermo- gendhedenconferentie. Hij zond zijn vice- premier, majoor Jalloud. Op de conferen tie, die gisteren moest beginnen, waren slechts de politieke leiders van Egypte, Syrië en Soedan aanwezig. Er zou ge sproken worden over de vorming van een federatie van de vier landen, de crisis in het Midden-Oosten en de Arabische situatie in het algemeen. De conferentie van acht Arabische lan den over het slepende conflict in Jordanië tussen regering en Palestijnse verzets strijders liep gisteren ten einde. Ver wacht wordt dat president Sadat zijn bezoekers op de hoogte zal stellen van de jongste ontwikkelingen aan het poli tieke front. Sadat tracht nog steeds tot een vreedzame regeling met Israel te komen. Tot dusver zijn de Egyptische voorwaarden voor heropening van het Suezkanaal en de eis van Cairo van vol ledige terugtrekking verworpen. Droog weer met wolkenvelden maar ook perioden met zon Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Minimumtempe raturen ongeveer 3 graden. Maximumtemperaturen morgen van 8 graden in het noordwesten tot omstreeks 14 graden in het zuidoosten van het land. UTRECHT. De staking in het baggerbedrijf, waardoor sinds vorige week maandag twaalf grote baggerwerken stil liggen, is vandaag met nog eens negen objecten uitgebreid Daartoe hebben de drie werknemersbonden (de bouwbond NVV. de Katholieke Bouwbond en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale) tweede paasdag besloten in overleg met vertegenwoordigers van het personeel op deze baggerwerken Onder zijn bewind werden executies voltrokken, branden gesticht, plunderin gen gepleegd en afzichtelijke mishande lingen bedreven, uitgevoerd met de toe wijding die men van hem gewend kon zijn. (Zie verder pagina 2) De grootste trekpleister was dit jaar Keukenhof, dat 95.000 bezoekers trok, ruim 80.000 meer dan vorig jaar. Toen was er echter door het koude voorjaar praktisch niets te zien. Dit jaar trof men het beter. Veel kijkers trok ook luchthaven Schiphol (38.000); Linnaeushof moest het met 18.000 bezoekers doen. In heel Kennemerland was het ge durende het weekeinde uitzonderlijk druk. De kust zat al heel snel vol en ook Haarlem heeft enkel dankzij par ticuliere kamerverhuurders alle gas- Probeer WASHINGTON (AFP). Vijftien jaar strijd tegen de watervervuiling in de Ver enigde Staten zijn uitgelopen op een „rampzalige mislukking” Tot deze con clusie komt een werkgroep onder leiding van de bekende advocaat Ralph Nader, De werkgroep zegt na een studie van anderhalf jaar in een vandaag gepubli ceerd rapport, dat de 10,5 miljard gulden die de Amerikaanse regering sinds 1956 heeft uitgegeven, de vervuiling van de belangrijkste wateren in Amerika niet heeft doen verminderen. ten kunnen bergen. Bij de VW aan het Haarlemse Stationsplein kwam het voor dat gasten uren wachtten. In Haarlem en directe omgeving wer den 2000 bedden beslapen door vreemdelingen. Vorig jaar waren dat er 1080. Ondanks de medewerking van particuliere zijde hebben de WV’s in Kennemerland niet ieder een kunnen helpen. Aan de Zeeweg in Overveen en aan de Zandvoortse boulevards werd dan ook door veel mensen vooral jongeren in au to’s gebivakkeerd. Doordat veel bui tenlanders al eerste paasdag huis waarts keerden, bleven verkeersop stoppingen beperkt. Al was er wel hier en daar sprake van filevorming. De langste in Nederland gesignaleer de file was die in Zeeland, waar gis teren bij de Zeelandbrug en de Gre- velingendam een rij auto’s voorkwam van circa 26 kilometer, die geruime tijd praktisch stil stond. (Zie verder pagina 4) Z:i~ te -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1