Nazi-beul FRONTALE BOTSING: TWEE DODEN MILJOENENSCHADE DOOR ONGEWENST PAASVUUR Jong paar door uitlaatgassen Werkgevers Sluisdeur wordt gelicht Lages overleden Gratis C.O.-test! gestikt vertragen opzettelijk ill! Formulieren van Politie verdrijft met traangas man uit huis Man dood bij belediging Rus ging volle kracht vooruit overleden Twee jongetjes aan brandwonden Nieuwe regels voor strafbaarheid van Verkeersongelukken in paasweekeinde Vroegere huis van mgr. Bekkers beklad Vliegtuigje stort neer: 3 doden sprong met parachute Duiker na oefening overleden volkstelling voor het grijpen f 2 CAFE INBRAAK: BUIT DERTIG MILLE 20 korting IN DEN HELDER Autopoliklïniek „DE SPAARNESTAD” DINSDAG 13 APRIL 1971 Wetsontwerp ingediend Vuurtje gestookt... FRIESE VARKENSMARKT 8-10 HAARLEM ’s Maandags t/m 's zaterdags van 08.00—19.00 uur Kom naar de specialist Voorzitter bouwbond: GASFORNUIZEN ill I A A ADVERTENTIE ,den. hebben de jonge mensen vergiftigd (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE EINDHOVEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is een inbraak gepleegd bij een juwelier in Eindhoven. De dieven gin gen er met 30.000 gulden aan sieraden vandoor. (Van onze correspondenten) HAARLEM Tijdens het paas weekeinde is door een aantal grote branden in diverse plaatsen in het land voor miljoenen guldens schade aangericht. Het hevigst woedde het vuur in Woerden, waar zondagoch tend vijf grote winkelpanden in vlammen opgingen. In Delft is op eerste paasdag het voor malige kantoor van de belastingen door brand verwoest. Het pand stond al enige tijd leeg. De politie acht het niet uitge sloten dat de brand is ontstaan doordat woningkrakers een vuurtje in het gebouw hebben gestookt. Buiten het geval van een officieel be zoek aan ons land wordt belediging van vreemde staatslieden in beginsel gelijk gesteld met belediging van een privé- persoor De bestaande speciale strafbepalingen over belediging van het openbaar gezag HAAKSBERGEN De 17-jarige J. H. M. Haverkort uit Hengevelde (gem. Ambt Delden) verloor het leven toen hij op zijn brommer in Haaksbergen een fietser in haalde. Hij viel en werd ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. ZEIST De 18-jarige metaalbewerker M. Koster uit Zeist kwam zondagavond om toen hij op een onverlichte brom fiets werd aangereden door een bestel auto, die bij het inhalen van een auto SOESTERBERG. Bjj het parachute springen boven de Leusderhei is zaterdag middag de 43-jarige J. A. Merts uit Soes- terberg om het leven gekomen. Na zijn sprong uit het vliegtuig, dat was opgeste gen van het vliegveld Hilversum, ging zijn parachute niet open. Men zag hem nog trekken aan de lijn van zjjn hulpparachute, doch deze ontvouwde zich te laat. Hij stort te neer op het voertuigenpark van de Du- moulinkazerne op de Leusderhei. HEERHUGOWAARD. In een autobox in Heerhugowaard is in de nacht van eerste op tweede paasdag een paartje om het GELDROP. Het stichten van een brandje in een autowrak op een vuilstort plaats tussen Eindhoven en Geldrop heeft twee buurjongens van twaalf en elf het leven gekost. Hun kleren raakten in brand en de jongetjes probeerden in paniek de ouder lijke woningen te bereiken. Zij liepen zul ke ernstige brandwonden op dat zij later in een ziekenhuis overleden. HET WITTE HUIS, Oranjeboomstraat 68, Haarlem, heeft div. gasfornuizen, com- foren en gevelkachels uit voorraad lever baar met HUIZEN. De gemeentepolitie van Hui zen (NH) zoekt naar de bestuurder van een lichte auto, die zondagavond is door gereden na een verkeersongeluk te heb ben veroorzaakt. Bij het ongeluk werden de 31-jarige mevrouw J. Walet-Rigter en haar 8-jarig dochtertje An ja ernstig ge wond. Zij reden in de richting Amers foort op de rijksweg één bij Huizen in een bestelauto, bestuurd door de echtge noot van mevrouw Walet. Vlak voor een afslag werd de bestelauto ingehaald door een wagen, die vervolgens scherp naar rechts zwenkte en de afrit inreed. Daar door moest de heer Walet krachtig rem men en naar links uitwijken. De bestel auto kantelde hierdoor. Vermoedelijk hebben ze zich met een valse sleutel toegang tot de winkel ver schaft. Tot hun buit behoorden arm banden, horloges, dasspelden, hangers en ringen. TILBURG. In het ziekenhuis in Tilburg is in de nacht van maandag op dinsdag de 42-jarige Schijndelse huisarts E. B. Konijnenberg overleden. De heer Ko nijnenberg was maandag in Schijndel tegen drie links van de weg staande bo men gereden, waarna de auto in de rechter berm werd geslingerd en tegen een boom tot stilstand kwam. GRONINGEN. De Groninger politie heeft zaterdagavond een 29-jarige auto monteur met traangas uit zijn woning in Groningen verdreven. De man wordt er van verdacht, in de nacht van woensdag op donderdag een poging tot doodslag te hebben gepleegd op een 27-jarige man. lijk voor in de plaats worden gezet. De juiste toedracht van de aanvaring van de sluisdeur staat nog niet vast, maar vol gens een ooggetuige ging de „Nikolai Podvoiski”, toen hij eenmaal in de sluis was aangekomen, volle kracht vooruit in plaats van volle kracht achteruit. Ver moedelijk heeft men in de machineka mer het commando van de brug „ach teruit” niet of te laat begrepen. De tan ker, die schade heeft opgelopen aan de boeg, heeft Noworossisk als thuisha ven. Het schip is teruggekeerd naar Am sterdam. Totaal is 10 hectare terrein afgebrand. De brand is ontstaan doordat kinderen een vuurtje stookten. De politie heeft een 15-jarige jongen uit Someren aange houden. „Wat zouden de gevolgen zijn als er misbruik wordt gemaakt van gegevens van deze telling, welke op zo eenvou dige wijze te verkrijgen zijn? In dit geval is er geen sprake van veiligheid en anonimiteit. Met deze nonchalance is de demokratie niet gediend.” De toegezonden vragenlijsten betref fen twee Wieringer families. Er zijn, aldus het anonieme briefje, ook exem plaren naar de voorzitter van de Tweede Kamer gestuurd. Bij het onderzoek naar de schade aan de sluisdeur, welke zaterdag avond door een Russische tanker is aangevaren, moest gebruik worden gemaakt van duikers. Een karwei dat op eerste paasdag veel belangstellen den trok. LEEK De 64-jarige B. Vorenholt uit Zevenhuizen (gem. Leek) is zaterdag in Leek omgekomen toen hij met zijn wa gen frontaal op een linksrijdende tegen ligger was gebotst. ROGGEL Maandag zijn de heer J. van den Asdonk uit Nederweert en zijn twee kinderen van respectievelijk twaalf en zes jaar ernstig gewond in Roggel toen hun wagen tegen een Duitse auto botste. ROTTERDAM Zaterdag is de 18-jarige instrumentmaker J. de Regt uit Rotter dam verongelukt. De ook 18-jarige chauffeur van de auto waarin hij zat werd ernstig gewond. De auto botste, toen de chauffeur de macht over het stuur verloor, tegen een langs de weg staande paal. HORN Bij een autobotsing op een kruis punt in Horn bij Roermond zijn maan dag zes personen ernstig gewond. Een van beide auto’s zou geen voorrang heb ben verleend. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering op het punt van eenvoudige belediging, smaad en laster. de de H. de cao-onderhandelingen met opzet geen top- BERKEL-ENSCHOT De 38-jarige me vrouw J. Mels en haar 7-jarige zoon zijn maandag om het leven gekomen toen de moeder op haar bromfiets een niet- beveiligde overweg in Berkel-Enschot overstak en werd aangereden door een uit Den Bosch komende trein. De man werd onmiddellijk naar het zie kenhuis van Soesterberg vervoerd, doch onderweg bleek hij reeds te zijn overleden. Hij was lid van de parachutespringclub „Icarus” uit Hilversum. leven gekomen door koolmonoxydevergif- tiging. Het zijn een 26-jarlge timmerman uit Heerhugowaard en zijn 20-jarige ver loofde uit Naaldwijk Nadat zij de auto in de garage hadden gereden, bleven zij in de auto en lieten de motor draaien voor verwarming. De uitlaatgassen die de afgesloten ruimte vul- Een andere wijziging beoogt straffe loosheid van politieke kritiek te verzeke ren. Volgens de thans geldende wet is smaad niet strafbaar als klaarblijkelijk is gehandeld in het algemeen belang of tot noodzakelijke verdediging. Het wets ontwerp verruimt dit laatste. Straffeloos wordt ook iemand die te goeder trouw heeft kunnen aannemen dat zijn beschul diging waar was en dat het zijn plicht was tot publikatie over te gaan. GARIJP De 75-jarige veekoopman Nij- huis uit Garijp in Friesland is maandag avond, toen hij met zijn bromfiets van het fietspad de weg overstak, door een auto aangereden. De man was op slag dood. AMERSFOORT De 83-jarige H. van Beek uit Amersfoort is maandag be zweken aan de verwondingen die hij op eerste paasdag bij een ongeluk opliep. De heer Van Beek schampte met zijn bromfiets een geparkeerde auto, verloor de macht over het stuur en viel. ABCOUDE. De 22-jarige J. Meijer uit Amsterdam is maandagmiddag in de Bot- holseplas bij Abcoude in moeilijkheden ge raakt. Hij was met een vriend onder lei ding van een instructeur van een duikers- school uit Amsterdam aan het oefenen. Meijer is onder water afgedwaald. De in structeur wist de jongeman op te duiken en 300 meter ver naar de wal te brengen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Amsterdam is de jongeman overleden. (Van onze correspondent) DEN HELDER De redaktie van de Heldersche Courant heeft per post een aantal volledig ingevulde formulieren van de 14de algemene volkstelling (1971) ontvangen. Door de verzender was er een briefje bij gedaan met de opmerking: „Ze lagen in een voor iedereen toegankelijke garderobe van een openbaar gebouw van de gemeente Wieringen. Zeifs mensen, die een be zoek aan de tandarts brengen, kunnen ongezien en zeer gemakkelijk die gar derobe bereiken. Hieruit kunt u op maken, dat er sprake is van een grote mate van onzorgvuldig beheer.” (Vervolg van pagina 1) BONN. De minister, afgaande op de prognoses van de artsen, geloofde dat Lages deze drie maanden niet zou over leven. Ondertussen werd Lages echter In het Kreiskrankenhaus van Braunlage tweemaal geopereerd door chef-arts dr. Wilhelm Utsch. Daarbij kwam vast te staan dat de kanker aan de blaas slechts een verstopping van de darm was. Lages ontving bezoek en één van de eersten die hem op kwam zoeken was zijn vroegere politiecommandant uit Braunschweig die volgens mevrouw Lages de woorden sprak: „Hij was mijn beste man. Hij had karak ter”. Lages knapte zienderogen op. Na drie maanden keerde hij niet terug naar de ge vangenis in Nederland. Met artikel 16 van de Westduitse Grondwet in de hand, waar in staat dat geen Duitser uitgeleverd mag worden aan het buitenland, voelde hij zich veilig in de Bondsrepubliek. Hij heeft er nog bijna vijf jaar geleefd, zijn dagen doorbrengend met het maken van korte wandelingetjes in de omgeving. In de strafgevangenis van Breda ver blijven nu nog de 68-jarige Franz Fischer, voormalig leider van het zogenoemde Ju- denreferat in Den Haag, de 60-jarige Fer dinand Hugo aus der Fünten, voormalig leider van de zogenoemde Centrale Dienst voor „Joodse Emigratie in Nederland” en de 62-jarige Joseph Johann Kotalla, voor malig commandant van het concentratie kamp Amersfoort. Zij zijn alle drie tot levenslang begenadigd. De Bescher- van de kring Gou- ook ingeschakeld (Van onze correspondent) ARNEMUIDEN. Een vliegtuigonge luk vlak bjj het vliegveld Midden-Zeeland in het Noordsloe heeft op de middag van tweede Paasdag het leven gekost aan drie mensen. Zij zaten in een particulier sportvliegtuigje, dat volgens ooggetuigen aan het landen was, maar te pletter sloeg in een vlakbij gelegen stuk bouw land. Honderden dagjesmensen zagen het r-^eluk gebeuren. IJMUIDEN. Om precies de grootte van de beschadiging na te gaan zal woensdag de deur worden gelicht. Een andere deur zal er al dan niet ttfde- Direct na de aanvaring werd het scheepvaartverkeer in deze sluis gerui me tijd gestremd. Met man en macht werd er aan gewerkt de deur provisorisch te herstellen. Tot morgen zullen de gro te schepen die van zee komen of daar heen varen, slechts één voor één kunnen worden geschut. Als morgenochtend het Canadese smaldeel dat ter gelegenheid van het staatsbezoek van de gouverneur- Pas zaterdagmiddag werd van deze schietpartij bij de politie aangifte gedaan door een 27-jarige prostituée. Zij vertelde, dat de met haar samenlevende man door een onbekende in de buik en heupen was geschoten. Angst was vermoedelijk de reden, dat de vrouw veel later aangifte deed. Aanleiding tot de schietpartij zou een financiële kwestie zijn geweest. Na de aangifte stelde de politie snel de identiteit van de dader vast. Toen zij bij het huis van de verdachte arriveerde weigerde de man zijn huis te verlaten. De politie ge bruikte traangas nadat ook een gesprek met de verdachte was mislukt. generaal van Canada in Nederland komt, de sluis gepasseerd is, zal begonnen worden met het verwijderen van de sluisdeur. Kleinere schepen worden in IJmuiden via de middensluis geloodst. Deze is slechts geschikt voor schepen van minder dan 200 meter lengte en nog geen negen meter diepgang. (art. 137 a en 137 b W.v.S.) verdwij nen. Deze vorm van belediging wordt gelijkgesteld met het beledigen van een ambtenaar in functie. Belediging van het hoofd of een lid van de regering van een vreemde staat bij een officieel bezoek aan ons land wordt gelijkgesteld met belediging van een diplomatieke of consulaire vertegen woordiger. Voor dit laatste bestaat al een speciale strafbepaling (art. 118). Het daarin gestelde maximum van vier jaar gevangenisstraf wordt verlaagd tot twee jaar. In Valkenswaard is maandagmiddag in het natuurreservaat „De Malp” onge veer dertig hectare bos en heide afge brand. Ook heeft brand gewoed in het natuurreservaat „De Strabrechtse Heide” tussen Someren, Heeze en Geldrop. De brand begon daar in de kapsalon van de familie Capel, met meer dan honderd kapplaatsen één van de grootste in het land, en is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Doordat een grote par tij spuitbussen met haarlak e.d. ontplofte stond het pand in een oogwenk in lich terlaaie en sloegen de vlammen over naar winkels ernaast en aan de overzij de van de straat. Een cafetaria, twee modezaken en een speelgoedwinkel gin gen eveneens in vlammen op. Het vuur is bestreden door de brand weren van Woerden, Kamerik, Zegveld, Linschoten en Harmelen. ming Burgerbevolking da en omstreken, was voor hulpverlening. In Dodenwaard zijn in de nacht van zondag op maandag de kantoren en het magazijn van Vinks Conservenfabriek grotendeels uitgebrand. Volgens de poli tie is de brand ontstaan doordat inbre kers met snijbranders aan het werk zijn geweest. Er zijn sporen van inbraak ge vonden. In het magazijn lagen 3.000 vaten met grondstoffen opgeslagen. Ook het kan- toorarchief is in vlammen opgegaan. De schade wordt geschat op een half mil joen gulden. In St. Michelsgestel is maandagavond het oude café „Die Bierwagen” afge brand. De schade wordt geschat op 90.000 gulden. De oorzaak is onbekend. ST. OEDENRODE. In de Paasnacht hebben onbekenden het vroegere huis van mgr. Bekkers in St. Oedenrode met car- bolineum beklad, evenals het paus Paulus- monumentje en een witte fontein. Een smeedijzeren lantaarn werd totaal ver nield. De schade wordt op duizenden gul dens geschat. Het is al de derde keer dat dergelijke vernielingen zijn aangericht. op het linker weggedeelte kwam. Zijn duo-passagiere, het 22-jarige Joegosla vische meisje Marjje Rankovic, werd ernstig gewond. HOOGEVEEN. De 16-jarige Derk Kleine uit Hoogeveen is maandagavond verongelukt, toen hij werd aangereden door een achteropkomende personen auto. De jongen liep naast zijn brommer die hij voortduwde. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Dikke rookwolken maakten het de brandweer extra moeilijk bij het bestrijden van de brand in de oude binnenstad van Woerden, die vijf winkel-woonhuizen in de as legde. De slachtoffers zijn de 63-jarige heer P. B. Vercruijssen, zijn 65-jarige echtge note en hun 33-jarige zoon, allen uit Sas van Gent. De zoon bestuurde het toe stel. Het echtpaar was op slag dood. De zoon werd ernstig gewond en overleed ’s avonds in een ziekenhuis. UTRECHT. De voorzitter van Christelijke bond van werknemers in hout- en bouwnijverheid, de heer J. Hazes, denkt dat de werkgevers bjj zware delegaties sturen om zo, doordat de delegatie geen marge voor onderhandelen meekrjjgt, de zaak met opzet slepende te houden. De heer Hazes sprak vanmorgen op de bondsraadsvergadering van zijn bond. Hij toonde zich bijzonder veront waardigd over recente uitlatingen van de voorzitter van de raad van bestuur bouw bedrijf, de heer Prins, die zich heeft afge vraagd of er nog wel verantwoordelijk heidsgevoel bestaat bij de vakbondsbestu- ren. Juist om de inflatie te bestrijden terwijl de belangen van de werknemers niet ter zijde worden geschoven, willen de bonden aldus de heer Hazes meerjarige contrac ten met indexeringsclausules. Daarmee is de inkomensverbetering van de werkne mers gewaarborgd terwijl de loonkosten dan niet in één keer geweldig stijgen. „De werkgevers hebben deze beide uitgangs punten verworpen”, aldus de heer Hazer Hij concludeerde dat het er niet naar uitziet dat spoedig een akkoord zal worden bereikt. „Het is niet denkbeeldig dat de bondsraad nog voor de zomervakantie bij elkaar zal moeten komen om zich te be raden over het voeren van acties”, aldus de heer Hazes. EDE Op de provinciale weg Rens- woude-Planken Wambuis, onder Ede, zjjn zondag twee auto's frontaal tegen elkaar gebotst. De twee bestuurders, de 42-jarige N. P. W. M. van Reisen uit Bennebroek, directeur van een ex portbedrijf en de 18-jarige H. van Doorn uit Ede, kwamen hierbij om het leven. Drie andere inzittenden werden ernstig gewond. Op dezelfde weg verloor de 78-jarige A. Heikamp uit Hoenderlo het leven toen hij met zijn auto tegen een boom reed. De man was onwel ge worden. Hij kon niet meer bijtijds stop pen. Zijn echtgenote liep licht letsel op. .w

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2