Britten in Londonderry bekogeld Voorlopige Bengaalse regering PEKING BELOOFT STEUN AAN WEST-PAKISTAN Incidenten in Ulster voor wapens Noord-Korea wil gesprek met Seoel Engeland en India geven Ceylon Vietcong doet aanval op wijk van Saigon WO! ...nee! Verkeerspolitie gaat op Europese wegen samenwerken Protestmars naar Spanje dienstweigeraars leidt tot 7 arrestaties Heath schrikt van champagne VIS...duur? vis houdt r* u en uw beurs Til New York Grote groep joden uit Sovjet-Unie in Israel aangekomen da’s makkelijk! Bomexplosie in consulaat te de postgiro kost niets en gééft 21% rente! Luchtpiraat wilde „iets betaald Partij van Sato wint in Japan Anti-drugbrigade op komst in België zetten" W U bóft DINSDAG 13 APRIL 1971 Na paas-optochten Felle strijd tegen opstandelingen Bengaalse regering Tweehonderd Etna-Kabelbaan buiten bedrijf gesteld i als u van vis houdt. Grensincident *1 Nfli Wi V ADVERTENTIE e (Van onze redacteur in Madrid) n :k ADVERTENTIE Het De Chinese toezegging was vervat in een boodschap van premier Tsjoe En La> aan president Jaja Chan van Pakistan. Daarin werd volgens radio-Pakistan ver der gezegd, dat China de gebeurtenissen in Oost-Pakistan van iouter binnenlandse aard acht. Palestijns persbureau. De organisatie voor de Bevrijding van Palestina heeft in Amman bekendgemaakt, dat binnen en kele dagen een „Palestijns persbureau” zal worden opgericht. waren verricht, maar in de namiddag kwamen de zeven betogers toch in Bar celona aan op doortocht naar Madrid. Wat de andere betogers betreft, 82 moesten uiteindelijk door artsen behan deld worden nadat de Spaanse politie de internationale brug tussen Puigcerda en Bourg Madame had schoongeveegd met de wapenstokken. Enkele honderden de monstranten, die op het ogenblik aan de grenszijde verblijven, willen in de ko mende dagen een internationale vergade ring beleggen te Prades over het lot van de Spaanse dienstweigeraars. Dat is, zo als bekend, niet benijdenswaardig. TEL AVIV (Reuter) Een grote groep immigranten uit de Sovjet-Unie is bet weekeinde per vliegtuig in de hoofdstad van Israel aangekomen. HONGKONG (Reuter) Noord-Korea heeft gisteren officieel voorgesteld, dat vertegenwoordigers van politieke partijen en openbare organisaties in de twee delen van Korea bijeenkomen in het „bestands- dorp” Panmoedjom of in een derde land, ter bespreking van het Koreaanse vraag stuk. STUTTGART (DPA). Met een speel goedpistool heeft een 51-jarige Westduit- ser tijdens een rondvlucht met een sport vliegtuigje boven Boeblingen in Baden- Württemberg de piloot gedwongen in de lucht te blijven „tot de benzine op was”. )e ïd :e n e, )F IS le te •u le it is le te 3. id in in er 511 er et er e- as LONDEN (DPA/AFP). Engeland heeft de regering van Ceylon een hoeveelheid lichte wapens en munitie geleverd, zo is gisteren in goed ingelichte kringen in Lon den vernomen. De wapens, waarom Ceylon had gevraagd ten behoeve van de strijd tegen de opstandelingen, zijn vanuit Sin gapore per vliegtuig aangevoerd. Ceylon heeft Engeland voorts om zes militaire hefschroefvliegtuigen gevraagd Dit ver zoek is nog in beraad. Hetzelfde verzoek is aan de Verenigde Staten gedaan. In geheel Noord-Ierland werden optoch ten gehouden ter herdenking van de paas- opstand in 1916 in Dublin. Alleen in Londonderry kwam het tot incidenten. zeg, Vandaag zijn Zuidvietnamese verster kingen overgebracht naar artilleriebasis „Zes” in het centrale hoogland, die door duizenden Noordvietnamese militairen be legerd wordt. In dit gebied maken de Amerikaanse troepen sedert enkele dagen gebruik van een speciaal soort bommen van 7.000 kg met een grote vernietigings kracht. Deze bommen moeten volgens A- Sommige immigranten verklaarden, dat zij hun uitreisvisa al tien dagen na indie ning van een verzoek ontvingen, maar an deren zeiden, dat zij er tien jaar op heb ben moeten wachten Ook vorige week donderdag arriveerde een vliegtuig joden uit de Sovjet-Unie in Tel Aviv. Deze week worden meer joden uit de Sovjet-Unie in Israel verwacht. TOKIO (Reuter). Premier Eisakoe Sato’s Liberaal-Democratische Partij is zegevierend tevoorschijn gekomen uit de gemeenteraadsverkiezingen die in geheel Japan zijn gehouden. Zij heeft evenwel de verkiezingen voor het (provinciale) gouverneurschap in de provincies Tokio en Osaka verloren. Zij legde het af tegen het socialistisch-com- munistische verkiezingsverbond. De Liberaaldemocratische Partij heeft niettemin zestien van de achttien gouver- neurszetels in de wacht gesleept. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20. Den Haag. SAIGON (Reuter en AFP) Leden van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront heb ben een militair opleidingscentrum in de buitenwijken van Saigon beschoten. Vol gens een Zuidvietnamese militaire woord voerder werden achttien kadetten gewond Een raket kwam terecht op een rij huizen NEW YORK (Reuter). Gisteren is de ingang van het Zuidafrikaanse consuiaat- generaal in New York, op de 14e verdie ping van een wolkenkrabber, door een bomontploffing beschadigd. Kort na de ontploffing ontving een pers bureau telefonisch de mededeling van een man, dat hij een bom had geplaatst als vertegenwoordiger van de „Zwarte Revo lutionaire Aanvalsploeg”. Deze groep zou onder meer een eind willen maken aan het blanke bewind in de „fascistische staat Zuid-Afrika”, zei hij. ROME, (DPA). De kabelbaan op de Etna is buiten bedrijf gesteld, verscheidene pijlers zijn door lava omspoeld, die al een week lang uit nieuwe kraters in de vul kaan vloeit. Het front van deze lavastroom was op Pasen tot de hoogte van 2300 meter opge schoven. Minister Ho verklaarde dat sommige Zuidkoreaanse politici in Seoel onlangs het denkbeeld geopperd hadden van een uitwisseling van journalisten en sport lieden tussen Noord- en Zuid-Korea, om de weg te effenen voor de vreedzame een making van Korea. Momenteel verblijven er tweehonderd, grotendeels jehova’s getuigen, in verschil lende militaire gevangenissen, sommigen al bijna tien jaren lang. Een vijftigtal andere jehova’s getuigen zijn bij de laat ste lichting opgeroepen en tenslotte heeft zich in Valencia voor het eerst een ge val voorgedaan van een jonge Spaanse katholiek die eveneens op godsdienstige gronden weigert onder de wapenen te gaan. Zoals de zaken nu staan worden Spaanse dienstweigeraars wegens muite rij steeds opnieuw veroordeeld tot gevan genisstraffen totdat hun dienstplichtige leeftijd voorbij is. De Spaanse regering wil hierin wel ver andering brengen, maar het wetsvoorstel van verleden jaar werd door conservatie ve militairen in het parlement getorpe deerd. Nu is de regering een decreet aan het uitwerken om het probleem langs administratieve weg op te lossen. Er zal een anti-drugbrigade komen die uit ongeveer 85 politiemannen bestaat. Zij zal zich vooral met het misbruik van drugs onder de jeugd en de bestrijding van de handel in verdovende middelen bezighou den. De straffen op het gebruik van en op de handel in drugs zullen worden verhoogd Verkoop van verdovende middelen aan minderjarigen zal, wanneer de wet wordt aangenomen, met vijftien jaar dwang arbeid kunnen worden gestraft. Het Noordkoreaanse persbureau meldt, dat dit voorste] is vervat in een verslag, dat door de Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ho Tan, aan „de opper-volksvergadering” is voorgelegd, die gisteren in de Noordkoreaanse hoofd stad. Pjongjang, bijeengekomen is. zich hebben voorgedaan bij Benapole, 100 km ten oosten van de hoofdstad Dacca. Het Indiase persbureau PTI meldt ech ter, dat drie Indiase grensbewakers door het Pakistaanse leger zijn ontvoerd. Zij liepen patrouille in het grensgebied ten oosten van Calcutta. Het Indiase ministerie van Buitenland se Zaken noemde de Pakistaanse beschul diging onwaar. Het protesteerde tegen de ontvoering van de drie grensbewakers. Volgens India komt het herhaaldelijk voor dat Pakistaanse troepen de grens met India schenden. Bij een van deze schendingen zouden de drie mannen zijn ontvoerd. Over het onderhoud van premier Kosi- gin en de ambassadeurs van India en Pa kistan, die hij achtereenvolgens ontving, is niets anders bekendgemaakt dan dat het „een vriendschappelijk” gesprek was, dat op verzoek van de diplomatieke ver tegenwoordigers plaats had. Wat de bedekte Amerikaanse waar schuwing aan Pakistan betreft, menen waarnemers in Washington hierin een aanwijzing te zien dat Washington druk op Pakistan wil uitoefenen om te probe ren langs deze weg een beëindiging van de strijd te bewerkstelligen. De Verenig de Staten hebben in het op 30 juni eindi gende begrotingsjaar voor een bedrag van 360 miljoen gulden aan economische hulp aan Pakistan geschonken. PTI meldde gisteren nu uit „zeer be trouwbare bron” te hebben vernomen dat Sjeik Moedjiboer Rachman is benoemd tot president van een uit zes ’eden be staande Bengaalse regering. Een eerdere melding dienaangaande was door het persbureau ingetrokken. Vorige maand maakte de Pakistaanse regering bekend dat TToedjiboer door Westpakistaanse troepen in Dacca gevan gen was genomen. Volgens PTI is Ta- joeddin Achmed, een der leiders van de Awami-liga, premier van de nieuwe re gering, Chandakar Moestaq Achmed mi nister van Buitenlandse Zaken en Syed Mazrool Islam vice-president. Andere le den van de regering zouden zijn Mansoor Ali en A. H. Kamaroezzaman. Wat de militaire activiteit betreft maakt PTI melding van een grootscheeps offensief van het Westpakistaanse leger tegen „Bangla Desj” (de Bengaalse na tie opstandelingen in het grensgebied met India. Zware gevechten zouden zich afspelen in de gebieden van Koesjtia, Rajshahi en Dinapoer. De Westpakistaan se militairen worden gesteund door vlieg tuigen. De Bengaalse opstandelingen zou den de belangrijke spoorwegstad Lalmo- nirhat hebben veroverd. De Pakistaanse troepen hadden voorts de grensstad Dinajpoer met tanks en zware artillerie aangevallen. De beschuldiging van Peking aan het adres van India stond zondag in het Volksdagblad. Volgens dit Chinese orgaan intervenieert India in de Pakistaanse cri sis en treft het voorbereidingen voor een direct gewapend ingrijpen Indiase troe pen zouden langs de grens met Oost-Pa kistan zijn samengetrokken en gewapende eenheden zouden uit New Delhi opdracht hebben gekregen Pakistan binnen te trek ken om sabotage te plegen. Radio-Pakistan meldde dezelfde dag, dat twee compagnieën Indiase grenssol daten die Oost-Pakistan waren binnenge drongen door het Pakist anse leger over de grens zijn gejaagd. Het incident zou Demonstranten in de Noordierse stad Londonderry proberen stenen door een luikje van een gepantserd voer tuig te gooien. In het paasweekeinde was het opnieuw in veel Noordierse steden onrustig. Britse militairen werden in Londonderry ingezet om de betogers uiteen te jagen. LONDONDERRY (Reuter). Negen Britse militairen zijn gewond bij een plot selinge uitbarsting van geweld tijdens een republikeinse optocht in het Noordierse Londonderry. In de rooms katholieke Bogsidewijk kaapten jongelui een bus en gooide de menigte stenen naat de mili tairen. BARCELONA De Internationale pro testmars van Genève naar de Spaanse grens om de aandacht van de wereldopi nie te vestigen op het lot van de Spaanse dienstweigeraars, heeft op tweede paas dag zijn climax bereikt met de aanhou ding van zeven Spaanse deelnemers. Meer dan tweehonderd betogers hielden een zit- staking van 20 minuten op de grenslijn tussen Bourg Madame en Puigcerda., van de dertig die Spanje wilden binnentrek ken liet de politie er slechts zeven door wier papieren in orde waren. Zij zullen Madrid sneller bereiken dan ze bij het begin van de voettocht hadden gedacht, want spoedig werden zij in Spanje wegens illegale betoging aange houden. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Voorlichting had eerst verzekerd, dat er geen arrestaties (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De Belgische minister van Justitie Vranckx heeft aangekondigd dat België een anti-drugbrigade zal krijgen Met zijn collega van Volksgezondheid heeft hij een wetsontwerp voorbereid dat nu bij de Kamer in behandeling is en dat bijna honderd percent kans van slagen heeft. (Van onze redacteur) BONN. Waarschijnlijk met ingang van deze zomervakantie zullen in ver schillende politie-auto’s op de Westduitse Autobahnen Nederlandse verkeersagenten meerijden, terwijl er omgekeerd «>r in de bekende witte Porsches, die op de Neder landse rijkswegen rijden, een plaatsje zal worden vrijgemaakt voor de Westduitse collega’s. Sinds in de verkeerswetgeving de nieu we verkeersregels van kracht zijn is de verkeerswetgeving in beide landen prak tisch identiek. Nederlandse automobilis ten, die op de Duitse Autobahnen rijden en worden aangehouden door een politie wagen, zullen in de toekomst hun incor recte rijgedrag niet meer af kunnen doen met de opmerking: „bij ons is dat wel toegestaan”. Als nu ook wordt overgegaan op een internationale surveillance, helpt het simuleren van taalmoeilijkheden evenmin. De samenwerking tussen de Westduitse en Nederlandse verkeerspolitie zal voor het eerst gerealiseerd worden op de auto snelweg van Den Haag naar Keulen. Het Ministerie van Verkeer van de deelstaat Rijnland-Westfalen in Dusseldorf, heeft het plan goedgekeurd. De Nederlandse autoriteiten gaan er in principe ook mee akkoord. Zij willen echter dat eerst nog een paar detailvraagstukken worden opge lost. Het gaat hier vooral om de vraag hoe het draadloze telefoonnet moet wor den uitgebreid en of er voldoende ver keersagenten geschikt zijn voor een der gelijke functie. Van Nederlandse kant is men van plan om dit internationale ver- keersexperiment ook in toepassing te brengen op de weg Bergen op Zoom-Ant- werpen. De Nederlandse en Belgische po litie zullen op deze weg gemeenschappe lijke surveillances uit gaan voeren. NEW DELHI/HONGKONG/MOSKOU (AFP, DPA, Reuter en AP) Een toezegging van China, dat inmiddels India van interventie in de Pa kistaanse crisis heeft beschuldigd, om Pakistan te steunen „wanneer de Indiase expansionisten agressie tegen dit land zouden durven plegen”, een „vriendschappelijk onderhoud” van de Russische premier Kosigin met de ambassadeurs van India en Pakistan in Moskou en een bedekte waarschu wing van de Verenigde Staten dat zij hun economische hulp aan Pakistan wel eens zouden kunnen opschorten als er geen eind aan de bloedige burgerkrijg komt. Dit zijn de belangrijkste niet-militaire ontwikkelingen die zich tijdens het paasweekeinde in de Pakistaanse crisis hebben voor gedaan. De regeringstroepen van Ceylon hebben opdracht op iedereen te schieten die zich tussen vier uur ’s middags en zes uur ’s morgens op straat bevindt. De spanning in de eiland-staat stijgt met het uur in af wachting van de nieuwjaarsvieringen, morgen. De thee-oogst in het land wordt be dreigd omdat de beroemde theetuinen voor het grootste deel in handen zijn van de opstandelingen die zich „Che-Gueva- risten” noemen. De 80.000 man sterke Gueavaristen bestaan uit linkse radicalen en nationalisten die van de socialistische regering-Banderanaike een radicalere po litiek eisen. Van officiële zijde in Colombo worden geen verliescijfers verstrekt. Maar volgens het Amerikaanse persbureau Associated Press zou het aantal slachtoffers sinds het uitbreken van de strijd vorige week al tot bijna duizend zijn opgelopen. merikaanse kringen „de snelle totstand koming van landingsstroken voor hef schroefvliegtuigen mogelijk maken”. Zij zijn niet bestemd voor gebruik tegen con centraties van „vijandelijke troepen, om dat deze doelmatiger met behulp van de B-52 kunnen worden bestreden”. Als „beschermingsaktie” voor het neer halen van een toestel boven Zuid-Laos hebben Amerikaanse Phantoms eind vori ge week bombardementen uitgevoerd op Noordvietnamese luchtafweerstellingen zo’n 40 kilometer ten noorden van de gede militariseerde zone. Volgens een militaire woordvoerder in Saigon werden twee luchtluchtafweerbatterijen vernietigd. De toestellen keerden veilig terug- De Britse premier Edward Heath schrikt hier terug voor een cham- pagnebad tijdens de doopplechtigheid van zijn nieuwe jacht „Morning Cloud” door zijn vrouw in Cobes op het eiland Wight. De piloot wist niets beters te bedenken dan maar te blijven rondcirkelen tot zijn benzinemeter .leeg” aanwees, waarna hij zijn vliegtuig in een glijvlucht aan de grond zette. Het toestel werd daarbij beschadigd. De „luchtpiraat” probeerde te vluchten maar kon door de piloot en enkele wan delaars worden gegrepen. Tegenover de politie verklaarde de man dat hij de piloot „iets betaald” had willen zetten. i' ■- TA, w ikW

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3