Zoeken naar voorvaderen bij middeleeuwse toestanden RIJKS ARCHIEFBONJOUR TRISTESSE Bezoekers op snijmachine Eigentijdse, gezellige kleurige en kindermode Anne Molenaar van Vlootbezoek uit Canada p Mr. Groesbeek: rijk gooit hier echt geen geld over de balk ■f 6 i B DINSDAG 13 APRIL 1971 ffliMiniinHiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiniiinimifflninnniinM (Van een onzer verslaggevers) •S Middeleeuws Wrakhout 40 kilometer Vleeshal Populair I z ifflmmiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiinniiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiinmiiiiiiiiininiiiiinniinnininnnniiiiiininiiniiiniiinniiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiim VRIJWEL AAN DE VOET van de zo veelvuldig en in alle toon aarden bezongen „Ouwe Wester”, om precies te zijn in de Amster damse Reestraat, heeft Anne Mole naar zuster van couturier Frans een bijzonder knus boetiekje met zeer eigentijdse, jonge mode. Die „jonge mode” betekent in dit geval, dat Anne in de haar toege meten, bescheiden ruimte een beeldige collectie kleren heeft voor onze „hope des vaderlands” van twee tot acht jaar. En last but not least, geheel naar eigen ontwerp. Sluizen versierd I |t I - -i Bé TER MAAT "F HOEWEL WIJ HET soms met aller lei tedere opmerkingen willen doen wel twee ton beschikbaar kan komen voor toneelexperimenten, zitten wij met jaloerse blikken te kijken.” KORTOM, IK heb in het boetiekje van de charmante Anne Molenaar al lerplezierigst rondgeneusd. Conclusie: in deze kille, zakelijke wereld ont werpt zij gezellige, kleurige en draag bare kleding voor onze kleintjes. En voorzover zij het zich later zullen rea liseren, zullen zij u misschien voor de ze dagelijkse uitrusting dankbaar zijn MR. J. W. GROESBEEK jaloerse blikken personeelsleden beschikt. Dat is bijna net zo veel als het hele rij ksarchief in Nederland. „Het kan beter”, zegt hij, „als men maar wil. Als men bij CRM denkt, dat dit de sluitpost is, wordt het natuurlijk moeilijk. Als er HAARLEM De Amsterdamse journalist die vorig jaar de directeur wilde interviewen smakte languit op het karpet, omdat de leuning van zijn stoel zonder opgave van redenen als een lucifer afknapte. Op een drukke dag moeten de bezoekers een plaats zoeken op de vensterbank of de snijmachine. Een tekort aan kilo meters ruimte. De situatie bij het rijksarchief in Haar lem is een tragisch verhaal. Een soort bonjour tristesse. De schatbewaarder van vervlogen eeuwen zetelt in een papierpakhuis op de hoek van de Jansstraat en Ceciliasteeg. Hoewel het kantongerecht als goede buur- De klachten: er is veel te weinig ruimte. Voor het publiek, het personeel en de berging van het archief. Goed, er is vijf kilometer archief in lange, samengedrukte rekken ondergebracht, maar nog eens vijftien kilometer moest uit pure nood in andere rijksgebou- wen worden opgeslagen terwijl er in feite behoefte is aan veertig kilometer bergruimte. Er zijn te weinig werk kamers. Sommige stafleden hebben nog nooit een eigen kamer of kast ge had. Er is acht man in vaste dienst, maar dat is veel te weinig hoewel het nu door het ruimtegebrek gewoon on mogelijk zou zijn veel nieuwe mensen onder te brengen. Door het vertrek van rijkswaterstaat uit de Jansstraat kwam er enig soelaas, maar aan de inrichting is nog steeds niets gedaan. In' 1968 speelde er een jongen met vuur in het depot. Toevallig ontstond er geen groteb rand, maar voor de rijksarchivaris was dat wel het sein om op een betere beveiliging aan te drin gen. Vorig jaar is daar geld voor be schikbaar gesteld, maar er is door rijks- gebouwendienst nog niets aan gedaan. De medewerking aan de in de provin ciehoofdsteden gevestigde rijksarchie- ven gebeurt in de regel met mondjes maat. Zo kreeg een collega van mr. Groesbeek onlangs een halve schrijf machine toegewezen. mondjesmaat. Zo kreeg een collega van mr. Groesbeek onlangs een halve schrijfmachine toegewezen. in Schalkwijk. Op een of andere wijze heeft ambtelijk getreuzel veroorzaakt, dat het rijk zijn claim op de grond verspeelde. Op het ogenblik zijn er nieuwe besprekingen tussen gemeente en rijksgebouwendienst en het lijkt er op, dat ze elkaar nu hebben gevonden. De nieuwe plaats houdt men liever •nog geheim, maar de prognose is dat het zeker vijf jaar waarschijnlijk langer zal duren. Zeker is ook, dat mr. Groesbeek, 62 is hij nu, dat niet meer in functie zal meemaken. Al 27 jaar zit hij nu tegen over het paleis van justitie, in een zes- tiende-eeuwse uit een Duits klooster afkomstige abtzetel, omgeven door an tieke prenten, boeken, koperen kande laars en drie opvallende met het jaar tal 1632 gemerkte kussens uit de Rijp. Een vriendelijke man die met filoso fische gelatenheid de „vreselijke situa tie” schildert. LEUKE STOFFEN heeft zij in haar collectie verwerkt, zoals linnen, rib fluweel en zijden jersey, waar kinde ren zich lekker in thuis kunnen voelen. Bovendien is het allemaal goed was baar, zodat moederlief niet de hele dag met een angstig gezicht hoeft rond te lopen of er hier en daar een vlekje is op- of bij gekomen. Laten we wel Er kan geen boek meer bij Sommige verdiepingen in het depot moesten worden gestut, om dat het gevaar bestond dat de vloeren anders onder het gewicht van op elkaar gestapelde archief- leggers zouden bezwijken. man fungeert, kan men nauwelijks stellen dat het rijksarchief recht is gedaan, integendeel. Na vijftien jaar ellende heeft de archiefraad in een rapport aan de minister van CRM vernietigend uitgehaald. „Schromelijke verwaarlozing gedurende een reeks van jaren heeft de rijksarchiefdienst doen vervallen tot een dienst met een gebrekkige organisatie, met onvol doende personeel en gehuisvest in ongeschikte en soms levensgevaarlijke gebouwen”. Als men alles bin nen 25 jaar wil wegwerken er is een achterstand van 9.500 manjaren zouden er ruim 300 personeels leden moeten worden aangetrokken. Tot zover het rapport. Het ontbreekt Anne Molenaar beslist niet aan fantasie, dus de keus bij haar is ruim. Maar wat bovenal zo aardig is, zij is geen „lopende-bandverkoopster”. Voor een goede kindermode wil zij ook echt iets doen. met de archiefstukken moest worden gedempt of dat zij meende dat deze wat huisvesting en begeleiding betreft failliete inboedel een nieuw leven zou worden beschoren. De bewindsvrouwe koos voor de laatste oplossing, want tenslotte heeft Nederland een van de belangrijkste archieven ter wereld, maar veel is daarvan nog niet te mer ken geweest. De directeur in Haarlem, rijksarchi varis mr. J. W. Groesbeek: „Als ze zeggen, dat het rijk het geld over de balk gooit, geldt dat zeker niet voor het rijksarchief. Zodra er bezuinigd wordt, staan ze hier gelijk op de stoep. Vorig jaar is eenderde van de begro te exploitatiekosten geschrapt”. Van de geraamde 30 mille bleef hierdoor slechts 20 mille over en dat is bitter weinig als men bedenkt, dat uit deze pot ondermeer zeventig tijdschriften („we moeten het publiek iets bieden”) de aankoop van doorgaans kostbare boeken en andere huishoudelijke pos ten moeten worden betaald. Drie modellen uit de collectie van Anne Molenaar. Op de foto van rechts naar links: hansop in bruin en geel met ringritsen; suède broekje met bolero in licht- en donkerbruin; bordeaux ribflu welen pak met drukknoopsluiting en zakken met ringritsen en bij passende pet. „Vorig jaar”, merkt hij op, „hebben we Den Haag geschreven: zullen we maar niet sluiten? Want het geld is op”, op”. Daar kwam nog bij dat de tafels en stoelen op instorten stonden. De valpartij van onze Amsterdamse col lega was kennelijk nodig, want kort daarna liet CRM het meubilair ver nieuwen. „Het was zulk wrakhout, dat zelfs domeinen er geen interesse in had. De klaagzang van de archiefdienst is niet van vandaag of gisteren. Voor de toenmalige algemene „chef” dr. J. L. van der Gouw werd het uitein delijk te gortig. Hij stapte op. Maar niet nadat hij minister Marga Klompé had gevraagd of de Noordzee soms (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Woensdagmorgen zes uur zal een Canadees vlooteskader bij de slui zen arriveren. Aan boord van een van de schepen, de „Preserver”, bevindt zich de gouverneur-generaal van Canada Roland Michener, die een officieel bezoek aan ons land zal brengen. Het Canadese eskader wordt geëscorteerd door twee Nederlandse oorlogsbodems de „Amsterdam” en de „Gelderland”. De schepen zullen gebruik maken van de Noordersluis zowel als van de Middensluis, beide sluizen zullen dan met bloemen en vlaggen versierd zijn. blijven, zo’n kind krijgt daar op den duur ook een complex van. Al met al fijne stoeistoffen in frisse kleuren. ANNE MOLENAAR propageert dit seizoen de ronde lijn hetgeen op de foto waarop Lies ja en Theo voor ons poseren, duidelijk tot utdrukking komt. Liesje draagt een linnen pak, waar van het hesje de ronde lijn heeft van af het split middenvoor weglopend tot onder de arm. Op de broek, voor u onzichtbaar, diezelfde doorgestikte naad. Op hes en broek zijn leuke ova le fantasiezakken aangebracht. Het ribfluwelen pak van onze, wat verle gen Theo is dwars verwerkt en wordt met een grappige pet gecompleteerd met effen bovenlijfje en gestreept, klokkend rokje in allerliefste kleuren doen het uitstekend. Vooral voor de vakantie ideaal: sopje, ophangen en klaar is de was! „Chartermeester” (charter is een middeleeuws perkament, vandaar) of archivaris dr. A. J. Kölker laat ons het gebouw zien. Vijf verdiepingen volgepropt met historie. Het puilt er aan alle kanten uit. Er is alleen maar een goederenlift en voor dikke men sen zijn de gangetjes tussen de tot het gescheurde plafond reikende legger- planken gewoon veel te smal. In de gang beneden staat een grote kast, die volgens de brandweer te gevaarlijk is en er dus uit moet. Maar dat kan niet omdat er nergens anders ruimte is voor de kast. En voor de boeken. Het lijkt soms op liefdewerk oud papier. „Er zijn wel eens mensen”, zegt mr. Groesbeek, „die zeggen: wat is nou de zin van zo’n papierpakhuis. Men vergeet daarbij, dat de rechten en de plichten van de overheid in het archief zijn vastgelegd en dat het een belang rijke culturele en wetenschappelijke functie heeft. Je hebt de factor van de vrijetijdsbesteding. De grote pieken liggen altijd op de zaterdagochtend. Het is voor ons het drukst als zij vrij zijn.” verbloemen, het feit blijft, dat ook on ze kleinere jeugd weleens evenals wij ouderen met enigszins afwijken de maten heeft te kampen. Waarom zou een meisje van acht niet de tail le van een vierjarige kunnen hebben en een vijfjarige jongen de lengte van een van acht? Ook kan het heel goed voorkomen, dat Lies je of Theo graag een pakje zou willen hebben van een andere stof, of kleur dan voorradig. Voor Anne Molenaar levert dat geen bezwaren op. „Problemen zijn er om op te lossen”, zegt ze „en derhalve wordt de kleding aangepast zonder ge zeur over extra kosten. De kleintjes hebben eveneens recht op fijne mode, die bovendien correct zit”. OPVALLEND IN DE ontwerpen zijn de vlakverdeling in verschillende kleu ren, zakken met ring-ritssluitingen en drukknoopsluitingen, versierende ele menten die kinderen altijd erg aan spreken. Erg aardig zijn de volkomen water dichte jasjes van suèdine op rubberba sis. Ook de jurkjes van zijden jersey De historie van het rijksarchief in Haarlem gaat terug naar 1886, toen het archief van de provincie en dat van de gecombineerde raden van het Noorder kwartier onder beheer van het rijk kwamen. Het was ondergebracht in het huidige gebouw, dat in die tijd te vens als provinciehuis het paviljoen was toen nog museum fungeerde. In 1897 werd het verplaatst naar de Vleeshal op de Grote Markt, maar 22 jaar later ging het weer terug naar de Jansstraat. Al jaren wordt er uitgekeken naar een ander, nieuw gebouw, maar tot dusver zijn alle plannen in het water gevallen. Daar was het uitbreidings plan voor het huidige gebouw, dat in de ogen van de gemeente geen genade kon vinden. Daar was het plan voor een „toren” van veertien verdiepingen Het rijksarchief bevindt zich op de hoek van de Jansstraat en de Ceciliasteeg. Deze foto werd ge maakt in de kloostertuin, waarvan de gemeente na het slopen van een aatal panden graag een plant soen zou willen maken. EN DAN WAS er ook nog een keur aan kostelijke centuurs. Zij bleken te zijn gemaakt door Betty Ruigrok. Le ren exemplaren met spijkerkoppen en ringen en sommigen waren zelfs nog voorzien van een portemonnee. Voorts leren bretelletjes, die verstelbaar zijn zodat ze met uw pupilletjes kunnen meegroeien. Er wordt wel eens laatdukend ge sproken over de betekenis van het archief. Het bezoekersaantal wijst ech ter duidelijk in een andere richting. In 1969 waren er 3500 bezoekers, in 1970 ruim 4200 en deze stijging zet zich ook dit jaar door. En dit terwijl er in 1903 slechts zeven bezoekers wer den geregistreerd. De meeste mensen blijven daar urenlang, sommigen een hele dag speuren naar hun voorva deren. Het familieonderzoek is bijzon der populair geworden en dat biedt ook perspectief aan de Jansstraat, om dat alle burgerlijke standen van Noordhollandse plaatsen sinds 1811 er zijn opgeslagen en er ook uit notariële protocollen en veel oudere kerkboeken veel „oud nieuws” te halen valt. Mr. Groesbeek is door zijn functie automatisch belast met het toezicht op de gemeentearchieven in de provincie. Sommigen zijn er veel beter aan toe. Neem Amsterdam, dat in een hyper modern gebouw zit en over honderd I S V Mts.-"

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6