Bestelhuis van de boekhandel boeken per kuub verzendt waar dat 2x zo goed werkt Kunst dat-ie lacht. Hij heeft net een filter ontdekt VARA-spel laat zien belasting blijft i Ans Philippo en de Figaro Nieuw! Roxy met dual filter dubbel effektief, dus 2x zo zuiver. F w JÉ UNIEKE INSTELLING BESTAAT EEUW Problemen van de oudere werknemer in documentaire 7 MARATHONUITZENDING „TUIN DER Radio woensdag LASTEN” OP 18 EN 19 APRIL TV dinsdag TV woensdag I O DINSDAG 13 APRIL 1971 6 (Van een onzer verslaggevers) en Committent Acht projecten Ellende aan de grens 1MB Si 25 voor 1,75 Stem weg... weer terug ZWANENBURG Elke morgen om een uur of zes vertrekken uit Zwanenburg zo’n twintig vracht auto’s met boeken. In de loop van de middag komen zij terug, weer vol met boeken. Op deze crèmekleurige trucks staat uitnodigend „geef een boek”, maar dat geldt niet voor de chauffeurs van de bestelhuisauto’s. „Ach, we moeten geen reclame gaan maken voor een boek wanneer dat zojuist is verschenen, want dat wil len andere uitgevers natuurlijk ook. We dachten met dit advies het hele wereldje van uitgevers en boekver kopers tegemoet te komen”, aldus het hoofd van het Bestelhuis voor de Boekhandel in Zwanenburg, L. J. Kuyk. Wees eerlijk: waarom hebt U voor een filter gekozen? Juist. Om zuiver te roken. Want een filter filtert. En da’s een prettig idee. Daarom introduceert Roxy nu een filter dat twéémaal zo goed werkt. ’t Dual filter. Dubbel absorberend. Dus dubbel effektief; zo zuiver als goud. Dertig gulden meer i Belastingsprookjesbos HILVERSUM II Het uur HILVERSUM III BRUSSEL 324 INI Nederland I ADVERTENTIE 1 Nederland H 23.05 Nederland I 22.40 Nederland II AA 19.30 19.55 20.00 20.15 20.21 21.10 22.00 22.50 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.10 19.30 19.55 20.00 20.15 20.21 21.11 21.36 22.26 22.56 18.3b 18.40 18.50 18.55 19.00 19.05 18.50 18.55 19.00 19.05 19.05 17.00 18.35 18.45 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.55 20.01 20.15 20.21 NOS': De Fabeltjeskrant. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER Reclame. NCRV Eddy Ready Go. STER: Reclame. NOS Journaal. STER. Reclame. NCRV Film: De regels van het spel. Hier en Nu. Memorboek. NOS: Verkiezingsuitz. P.P.R. Journaal. NOS: De Fabeltjeskrant. Verkiezingsuitz. A.R. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. AVRO: De schat van het kasteel zonder naam (serie). Toppop. STER: Reclame. NOS Journaal. STER; Reclame. AVRO- Peyton Place (feuill.). Muziek is troef. AVRO’s Televizier Magazine. NOS: Journaal. NCRV: Kinderprogr. NOS': De Fabeltjeskrant. Verkiezingsuitz. Lijst Van Velsen. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NOS. Den Haag vandadg. NOS: Voetbal PSV—Real Madrid en AtleticoAjax. Journaal. 21.30 21.55 22.05 22.15 een boekje of tijdschriftje meegenomen om te onderzoeken of het soms pornogra fie is. Ik weet niet wat die mensen er allemaal mee doen, misschien zitten ze met hun vijven de zaak zo zorgvuldig en langdurig uit te zoeken dat ze er voor een week weer genoeg van hebben, en dan is het pornografie. Dan wordt de zaak in beslag genomen voor nader on derzoek. En een paar maanden later wordt de partij opeens weer vrijgegeven, want dan heeft het onderzoek uitbewezen dat het geen pornografie is. Het Bestelhuis heeft daar niet zo erg veel pijn aan, maar de uitgever zoveel meer als het om tijdschriften gaat, als de partij wordt teruggegeven, is zij goeddeels waarde loos”. 12.00 Nws, meded, SOS-ber. 12.08 Intermezzo. 12.15 Gevat, progr. 12.55 Buitenl. persoverz. 13.00 Nws, schouw- burgprogr. 13.20 Dansmuz. 14.00 Nws NOS: De Fabeltjeskrant. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NOS: Den Haag vandaag. Kunstsignalering. KRO Leven in het klooster. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. KRO: Andy Williams Show. Brandpunt Special. Paul Vlaanderen (serie). Doe oudere werknemers. NOS- Verkiezingsuitz. Boeren partij. Journaal. En zo zijn er nog zeven andere pro jecten. Defensie, het enige onderwerp waarbij men tegen vermindering van uitgaven kan zijn en dus geld „toe” kan krijgen, sport, bejaarden, ontwikke lingshulp, onderwijs, probleemgebie den en water- en luchtvervuiling. Het aardige was dat bij de steekproef van 260 representatieve Nederlanders er veel animo voor deelname bleek te zijn. Bij dit grote karwei moesten de 260 een voor een thuis worden bezocht. De schatting was dat slechts een op de twintig ja zou zeggen, maar dat pakte veel gunstiger uit: Het, werden er een op de drie! Pauka: „Bijvoorbeeld: wij hebben be rekend dat het bouwen van 7500 extra woningwet- en 75 extra premiewonin- gen 650 miljoen extra gaat kosten, wat neerkomt op een rijksdaalder per per soon per week. Als tijdens het spel de meerderheid van de 260 besluit voor die extra woningen, dan moet elke spe ler tien kwartjes offeren. Als men ech ter het huidige woningbouwcontingent voldoende vindt, blijven die kwartjes in de zak. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 I Dag woensdag. 7.33 Van de voorpag 7.54 Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Actua liteiten. 8.22 Dag woensdag. 9.00 Weekblad. 9.35 Waterst. 10 15 Koning Klant. 10.45 Voor kleuters. 11.00 Nws, 11.03 Koffiepauze. 12.00 Licht ensem- ble. 12.25 Brassband Magazine. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Speel- ruimte. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Operettewereld. 14.35 Kinderkoor. I 14.50 Hoorspel. 15.40 Profiel in muz. I 16.00 Nws. 16.03 In mijn tijd. 16.30 In de Toonzaal. 17.02 Oude liedjes. 17.20 I UNESCO-magazine. 17.40 Ned. Stu- denten Kamerorkest 17.55 Meded. 18.00 Nws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Klink Klaar. 19.20 Verkiezingsuitz.: C.H.U. 19.30 Nws. 19.35 Twgo-Rumba- orkest. 20.05 Melodieën Expres. 20.25 Metropole Orkest. 20.55 Vragenvuur 21.10 Het Oproer Kraait. 21.40 Pop. 22.30 Nws. 22.38 Meded. 22.43 Actuali teiten. 22.55 Muz. uit Engeland. 23.55 I Nws. SCHEVENINGEN. Gisteravond was de laatste voorstelling van „Le Nozze di Figaro” in dit seizoen. Na acht voorstellingen is voor de laatste keer het doek gevallen en wij zullen onze dappere Figaro en zijn lieve, klei ne, Susanna voorlopig niet terug zien. Wij zullen graaf Almaviva niet meer horen bulderen en de gravin niet meer horen zuchten. De kostuums en de de cors worden weer enige jaren opgebor gen én partijen van het orkest gaan terug naar de bibliotheek. Het spel is uitmorgen beginnen de repeti ties voor „Der Fliegende Hollander”! De meeste acteurs zullen deze „Figa ro” weer gauw vergeten zijn, want er is bijna iedere maand een andere pre mière. Maar Ans Philippo zal deze Figaro nooit vergeten. Al meer dan een jaar geleden, toen bekend werd dat de Fi garo zou gaan, hoopte zij, dat zij de Susanna mocht zingen. Zij werd ge vraagd en maanden achtereen studeer de zij haar partij, de prachtige aria’s, die zo moeilijk zijn ook omdat ieder een iedere noot kent. De Italiaanse re citatieven moeten razendsnel gaan en dan de actie en het tegenspel, moest gaan, het was de kans van haar leven. De dag van de première na derde. De spanning werd ieder groter de generale was al voorbij en goed gegaan. „Toen kwam die afschuwelijke och tend van 26 maart.weg stem geen noot geen geluid. Wat moest ik doen? De dokter opbellen en de voorstelling afzeggen dat moest ik doen en het was vreselijk”. „De première ging door met een andere zangeres uit Wenen, die deed het heel goed. Ik had twee dagen de tijd om bij te draaien en het lukte, mijn stem kwam terug en zondagsmid dags stond ik weer op de planken. Toen Marco begon met ons duet: „Cinque, dieci, ventiwist ik dat het gaan zou. Ik kon wel huilen van blijdschap, maar ik moest zingen”. Hoe in de praktijk de Amsterdamse boekverkopers hun correspondentschap ondervonden, beschrijft dr. H. Fürstner in het boekje In en om het Boekhuis. In 1850, toen er aan spoorverbindingen nau welijks meer was dan de lijnen Amster damHaarlemRotterdam en Amster damUtrechtArnhem (de lijn Amster damAmersfoort werd pas in 1874 ge opend) en derhalve nog veel per beurt schipper en paard-en-wagen moest wor den vervoerd, oefenden zo’n veertig boek verkopers het correspondentschap uit als nevenbetrekking. Door steeds lagere commissielonen te vragen trachtten zij elkaar de loef af te steken. Het expedi- tiesysteem liet nogal te wensen over en in de boekwinkels ontstonden chaotische toestanden. Het Bestelhuis, waartoe in 1869 werd besloten, zou de expeditietaak van de correspondenten moeten overnemen, maar aanvankelijk vlotte dat niet. Pas toen in 1874 de firma Schalekamp, van De Grampel en Bakker in 1925 failliet gegaan en toen in de vereniging opge nomen als Centraal Boekhuis haar committenten voor 10.000 verkocht aan de vereniging, begon het bestelhuis te lo pen. Het was toen gevestigd in een pand aan het Rokin, maar door die aankoop was er prompt te weinig ruimte. En dus ver huisde de hele zaak naar de Spuistraat. Zo is het tot 1960 doorgegaan, telkens werd de behuizing te klein, want de cor respondenten hadden na 1874 de een na de ander dat deel van hun werk opge geven. Pas drie jaar geleden werd het nood zakelijk het Bestelhuis af te splitsen van het Boekhuis. Het Bestelhuis kreeg een eigen vestiging in Zwanenburg, gunstig gelegen ten opzichte van Amsterdam en vah de wegen die van daaruit het land in leiden, om in zo kort mogelijke tijd de zendingen bij de nog steeds zo ge noemde committenten te brengen. 14.03 Schoolradio. 14.30 Voor de jeugd 14.50 Koormuz. 15.00 Nws. 15.15 Voor kinderen. 16.00 Nws 16.05 Lichte muz 17.00 Nws, meded. 17.15 Muz. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.03 Verz.pl. 18.15 Lekenmoraal en -filosofie. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws actualiteiten. 19.40 Franse taatwen- ken. 19.42 Lichte muz 20.00 Promena de concert. 22.00 Nws, De Zeven Kun sten. 22.20 Stemmige muz. 23.00 Nws 23.05 Gevar. muz. 23.40 Nws. En gisteravond zong Ans Philippo haar laatste voorstelling in dit seizoen. Ik had beloofd dat ik iedere avond zou gaan luisteren, dat is niet helemaal gelukt, maar gisteravond was ik erbij en nooit heb ik haar heerlijker horen zingen. Haar laatste aria begint met een toepasselijk reci- tativo accompagnato: „Giunse al fin il momento” „eindelijk nadert het ogenblik’’. Natuurlijk heeft zij gedacht „Eindelijk nadert het ogenblik van mijn laatste aria”! („Deh vieni non tardar”). Het was een onvergetelijk ogenblik, want het betekende voor ons allemaal „II ritorno del Philippo” de terug keer van Ans Philippo! J. H. MOOLENIJZER Nederland I. Eerst het fabeltje, dan I het nieuws en dan de AVRO met als derde deel uit de serie de Schat van het Kasteel zonder naam. Dan ook AVRO’s Toppop. Hoe zit de hitparade er nu uit? Ad Visser en Penny de Ja- I ger halen ons al gauw uit de droom. Nieuwe verwikkelingen in Peyton Place vragen na het nieuws van acht uur de aandacht. In Muziek is troef ontvangt Pim Jacobs vanavond Knokke kandidatie Ellen Wills, die ons land op het komende songfestival in Knok ke zal vertegenwoordigen Andere gas- ten: Leen Jongewaard, the Blue Dia monds (weer terug in onze herinne ring door hun medewerking aan Seth Gaaikema’s Tien Geboden), Greetje I Kauffeld, Willy Alberti, Paul Rollman I en Ben Cramer. Om tien uur is het tijd voor AVRO’s Televizier Magazine. Wibo van der Linde krijgt voor zijn televizier welge teld 50 minuten, dan moet hij wijken voor het laatste bulletin van de nieuws- dienst. Nederland 2. In het voorprogramma 1 het bekende kruimelwerk: fabeltjes- I krant, journaal, Den Haag vandaag en de NOS rubriek Kunstsignalering. Om half acht het begin van de KRO-pro- gramma’s van deze avond. Eerst naar het klooster van broeder Dominic Na het journaal van acht uur Andy Williams, die in zijn show van van avond een groot aantal artiesten laat opdraven als Mike Douglas, Jimmy Durante, Linda Ronstadt en Rick Nelson. Als de laatste klanken zijn weggeëbd vragen Ad Langebent, Ed van Wester- loo en Ad van den Heuvel de aan dacht met Brandpunt special. Een mi nuut of twintig later doet dat Paul Vlaanderen. Hans Wortelboer en Mat van Hens- bergen houden zich na Paul Vlaande ren met een heel ander vraagstuk be zig: zijn oudere werknemers voor hel bedrijf waarin ze werken veel duur- der dan hun jongere collega’s? Om die vraag te beantwoorden worden ge sprekken gevoerd met een 56-jarige wever, voor wie na sanering van het bedrijf geen plaats meer was, mei diens collega’s, personeelschef en met de directeur van het arbeidsbureau Titel waaronder de documentaire op gediend wordt: de dure generatie. Na de documentaire een verkiezingsuit- zending van de Boerenpartij en het laatste nieuws. bootst. Dus werd er verhuisd naar de knusse kleurenstudio in Hilversum, waar in maart een hele zaterdag en een hele zondag het belastingspel werd ge speeld. De VARA maakte er voor 18 en 19 april twee avondvullende samenvat tingen van. De 260 Nederlanders (representatieve steekproef uit de vaderlandse bevol king door Makrotest) waren er in elk geval een heel weekeinde aan kwijt. En omdat zo’n weekeinde in een overvolle studio knap lang is en de aandacht niet altijd gespannen kon blijven en gecon centreerd op de belangrijke projecten en het daarmee in verband staande kwartjes-gehannes, zorgde de VARA voor top-amusement, door artiesten als Louis van Dijk en zijn trio, de Zangeres zonder Naam, de Amerikaanse blues zanger Mark Murphy en de operaster ren Marilyn Tyler en Willy Caron te laten optreden. Restaurant, huiskamer- zitjes, verpozingsplekjes in het bos zor gen voor een verdere recreatie tussen de bedrijven door. De drie tientjes die de deelnemers aan het belastingspel van de VARA krijgen, was ook haar eigendom. Met andere woorden degene die categorisch tegen alle belastinggeld opslorpende projecten stemde had de kans enige kwartjes over te houden. Met goedvin den van de meerderheid dan, want bij elk project golden de meeste stemmen. De spelers zaten niet vreemd tegen de problematiek aan te kijken, want ze hadden ruim tevoren een boekje met alle informaties over het spel thuisge kregen en daarna gelegenheid gekregen om precies uit te rekenen wat ze met „hun” 120 kwartjes zouden gaan doen. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Op het eerste gehoor. 7.25 Ho ren en zien. 7.30 Nws. 7.32 Hier en Nu. 8.00 Nws. 8.11 Als dat zou kun nen. 8.30 Nws. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.35 Voor kleuters. 9.50 Vier eeuwen muz. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.03 Aktua-Magazine. 1155 Meded. 12.00 Van twaalf tot twee. 12.22 Wij van het land. 12.26 Meded t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 13.00 Raden maar 14.00 Huisbezoek. 14.10 Ein musikali- sches Opfer (Bach). 15.00 In ’t zilver. 16.00 Nws. 16.03 Voor kleuters. 16.15 Voor kinderen. 16.30 Jeugdland. 17 30 En Bloc. 17.50 Overheidsvoorl.: Ont wikkelingslanden. 18.19 Verkiezings uitz.: Ned. Middenstands Partij. 18.30 Nws. 19.00 Morele Herbewapening. 19.10-22.50 PSVReal Madrid en At leticoAjax. 22.50 Nws. 23.00 Discussie over welzijnswerk. 22.30 Lichte gram- mofoonmuziek. 23.55 Nieuws. Het Bestelhuis is honderd jaar oud. Op 15 april 1871 werd de N.V. Bestelhuis van den Nederlandschen Boekhandel in geschreven in het handelsregister, en om dit te herdenken is er binnenkort feest. Op 23 april komen boekverkopers en uit gevers in Krasnapolsky bijeen, en dan zal nog wel even worden gereleveerd welke chaotische toestanden tot de stichting van het Bestelhuis hebben beleid. Wat is het Bestelhuis? De heer Kuyk, tot voor vijf jaar stuurman bij de Stoom vaart Maatschappij Nederland, stelt het heel nuchter: „Een expeditie- en groupa gecentrum voor de uitgevers en de boek handelaren. Boekverkopers moeten perio diek hun voorraad aanvullen. We nemen als voorbeeld een boekwinkel in Zwolle, die bij Querido twintig exemplaren van De Kleine Waarheid bestelt, vorige maand en waarschijnlijk ook deze maand het meest verkochte boek. Querido pakt 20 Kleine Waarheden in voor die Zwol se boekwinkel, samen met alle andere bestellingen die hij heeft gekregen, en de auto van het Bestelhuis haalt ze op. In Zwanenburg worden alle binnengekomen pakken op plaatsnaam gegroepeerd en de volgende dag liggen die twintig boeken in Zwolle, samen met wat die boekwin kel bij andere uitgevers heeft besteld. HET BESTELHUIS is ontstaan uit de chaos die een eeuw geleden van lieverlee was gegroeid als gevolg van de gebrek kige verbindingen in die tijd. Van ouds her is Amsterdam het middelpunt van de Nederlandse boekhandel geweest en ook van de Nederlandse uitgeverij, omdat tot het midden van de negentiende eeuw veel boekverkopers ook uitgever waren. Voor boekhandelaren buiten Amsterdam was het dan ook een noodzaak in de hoofdstad een vertegenwoordiger te hebben. De boekverkopers in Amsterdam die zo’n ver tegenwoordiging hadden, heetten corres pondent; de collega’s in de provincie committent. (Van onze RTV-redactie) HIVERSUM. Zondagavond 18 april (20.25 tot 22.30) en maandagavond 19 i april (20.20 tot 2.45), vier uur lang een I in een ludiek bos herschapen kleuren- I studio van de NOS (ontwerp Wim I Schippers), waarin 260 „representatle- I ve” Nederlanders met een door de I VARA geschonken zak kwartjes zitten te schipperen en midden in dit fiscale lunapark Herman Wigbold in een hard- paars maatcostuum, die als een nieuw soort belastinginspecteur de deelne mers aan het spel „Tuin der lasten” de relaties uitlegt tussen hun zak met I kwartjes en de wens om meer wonin- I gen te bouwen, betere onderwfjsmoge- I Ijjkheden te creëren, de bejaarden het I leven aangenamer te maken, meer I sporthallen en zwembaden uit de grond i te stampen. Tom Pauka, VARA’S ideeënman J nummer één, is een van de bedenkers van dit immense televisiespel. Waar het in dit belasting-ganzebord om gaat is concreet de mensen te laten zien waar hun belastingcenten naar toe gaan. Pauka: „Er is uitgerekend dat door I de welvaart, die ondanks het geklaag I vap vele Nederlanders elk jaar nog I steeds stijgt, de gemiddelde belasting- betaler in 1975 over 30 gulden meer per week vrij besteedbaar inkomen be- schikt. Met andere woorden: De schone kracht van allemans portemonnee staat over vier jaar wekelijks dertig gulden I sterker. Uiteraard rekening houdend I met alle te stijgen kosten en prijzen I en het regeringsbeleid niet verandert”. I Maar nu: Een hoop Nederlanders vin- I den dat dat regeringsbeleid anders I moet. Er moeten bijvoorbeeld meer I huizen worden gebouwd, meer wegen aangelegd. O.K., maar waar betaalt die regering dat vah? Willen de Nederlan- Iders dat de regering meer uitgaven I doet, dan betekent dat dat er aanslagen worden gedaan op die wekelijkse dertig gulden per persoon vrij besteedbaar in- I komen. I De VARA is zeker zo’n anderhalf I jaar met de voorbereidingen bezig ge- II weest. Het is een enorm karwei, waar- I aan zo'n zestig medewerkers uitgezon- I derd de technici mee bezig waren. Oor- I spronkelijk omvatte het project ook po- litici in een soort van kernkabinet, maar om redenen van een betere ver- staanbaarheid heeft men die elementen maar weggelaten. Schippers’ belastingsprookjesbos, waarin allerlei amusement als een bil- Ijart, flipperautomaten en een snackbar I; zijn opgenomen, was, oorspronkelijk in „De Meerpaal” in Dronten gesitueerd. I Maar ook dat ging niet door, omdat de I zaak voor een kleurenuitzending niet I goed belicht kon worden en ook de in I de studio kunstmatig vallende avond I en nacht niet konden worden nage- „Intussen rijdt de „Geef-een-boek-auto” naar uitgevers op die route, en doet daar hetzelfde als wat een andere de vorige dag bij Querido deed. Retourzendingen krijgen we hier ook, vooral tijdschriften, die immers snel hun waarde verliezen. En zo hebben we vorig jaar een omzet gehaald van 22.484 m3. Hoeveel boeken dat zijn? Ge^n flauw idee, want hoeveel boe ken gaan er in een kuub? Nemen we aan dat drie boeken een kilo wegen, dan heb ben we naar het buitenland, in hoofd zaak naar België, zo’n tien miljoen boe ken en tijdschriften gebracht, soms met vertraging”. „Het Bestelhuis accepteert alles, we hebben alleen een vervoerstaak die we zo efficiënt mogelijk moeten vervullen. Dat geeft soms moeilijkheden aan de Bel gische grens waar dan altijd groot tijdver lies voor de chauffeurs mee gemoeid is. De Belgische grenswacht kijkt op de lijs ten na wie de uitgevers zijn, en als daar een „bekende” naam op voorkomt, moet de zaak worden uitgeladen. Dan wordt er 9.00 Nws. 9.02 Lichte pl. 10.00 Nws 10.03 Journ. 10.06 Arbeidsvitaminen. 11.00 Nws. 12.00 Nws. 12.03 Zet ’m op 13.00 Nws. 14.00 Nws. 14.03 Gimmick. 15.00 Nws. 15.03 Muziek Boetiek. 16.00 Nws. 16.03 Lichte pl. 17.00 Nws. 17.02 Journ.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7