zijn onwaar Hoe is het ontstaan kings: MENTHOL Gettovorming minderheden moet worden voorkomen Oersterk! „Alle kwaadaardige beweringen „Er wordt niet gehandeld in drugs” Een mo 3 VERPLEGER VAN WILLEM ARNTZHOEVE: Weinig bekend over Surinamers en Antillianen VA 5 jaar slijtage garantie CRM-PUBLIKATIE OVER „ALLOCHTONEN IN NEDERLAND” WOENSDAG 14 APRIL 1971 9? Politiek Aanleiding Afstemming Kruispunt (Wyers staat er achter) De zee en de wind het strand en de golven en de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol Peter Stuyvesant Menthol U geniet zoveel meer! Fijn om over de vloer te hebben. (Van onze Haagse redactie) zen op het minst aantrekkelijke werk, de kleinste stij- gingskansen en de slechtste huisvesting, is dan denk baar. Processen van discriminatie en Gettovorming (zie Engeland) kunnen de tegenstelling meerderheid-min- derheid zodoende verscherpen. Aldus enkele conclusies uit een in opdracht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk door mevrouw dr. H. Verwey-Jonker samenge stelde publikatie over „Allochtonen in Nederland”. In het boek zijn beschouwingen over de gerepatrieerden, Ambonezen, Surinamers en Antillianen, buitenlandse werknemers, Chinezen, vluchtelingen en buitenlandse studenten in de Nederlandse samenleving opgenomen. :7Ï- Dit woord:TOO1 Dit woord: LENTE Dit woord: LASTER Dit woord: DUIMSTOK Dit woord: OVERSPEL If Moet u doen..! ADVERTENTIE PETER STUYVESA van Er wordt bovendien op gewezen dat wie aanvankelijk als passant in Nederland is binnengekomen altijd een potentiële blijver is en op elk ogenblik recht kan laten gel den op een stukje steun bjj zijn integratie. Onderlinge afstemming van het beleid van verschillende departementen en diensten is hiervoor zeer wenselijk. Een voorbeeld: als Nederland in de naaste toekomst reke ning moet houden met 3 tot 4 pet. kleur lingen moeten de schoolboeken het Neder landse volk, aldus mevrouw dr Verwey- Jonker, niet meer uitsluitend rekenen tot het „Europese of blanke” ras. De voorzieningen voor de „blijvers” zul len veel meer individueel moeten worden ingezet. Velen van hen hebben geen be hoefte meer aan overheidssteun. Voor de Ambonnezen en de Surinamers/Antillia nen, voor zover ze nog niet zijn geïnte greerd, zal voorlopig een meer uitgebreid beleidsapparaat noodzakelijk blijven. ADVERTENTIE INTER7ES7 WD1 Leid ten aanzien van de toelating van ge zinnen van buitenlanders en de daarbij noodzakelijke woningvoorzieningen wor den geformuleerd. Ook dient men bedacht te zijn op politieke implicaties van het verblijf van een vlottende bevolking uit landen met instabiele regeringen. Frac- tievorming, ruzies met de vertegenwoordi gers van de eigen regering, het intrekken van studiebeurzen, het vragen van politiek asiel na een regeringswisseling zullen normale verschijnselen blijven en ze zullen een adequaat antwoord in het Nederland se beleid moeten vinden Drs. C. S. van Praag van de stafafdeling onderzoek en planning van het ministerie van CRM, één van van de medewerkers aan de publikatie, stelt vast dat de sinds de Tweede Wereldoorlog van elders bin nengekomen groepen geen minderheids- oroblemen van ernstige aard hebben op geleverd „We kunnen ons nu afvragen of Nederland ook in de toekomst hiertegen voldoende waarborgen bezit.” Men moet bedenken dat de belangrijkste met de vestiging van allochtonen In Nederland verband houdende problemen groten deels in de vijftiger jaren zijn opgelost (behalve in het geval van de Ambonnezen). Intussen heeft zich zowel het karakter van de allochtone „instroming” als dat van het beleid gewijzigd Het beleid ten aanizen van genoemde groepen bevindt zich momenteel op een kruispunt. Bij de beoordeling welke rich ting aan dit beleid moet worden gegeven, dient men onderscheid te maken tussen mensen, die permanent in Nederland blij ven of er slechts tijdelijk zijn. Voor de laatsten, de „passanten”, zul len, ondanks hun tijdelijke verblijf in Ne derland, permanente voorzieningen nood zakelijk zijn. Daarbij zal vooral aan een toelatingsbeleid en een wervingsbeleid, alsmede aan controle op arbeidsomstandig heden aandacht moeten worden geschon ken. Daarbij voegt zich de noodzaak van veel betere huisvesting en controle daar op en het verschaffen van zulke onmis bare zaken als talenpraktica, tolken en ontmoetingscentra. Voorts moet een be- De jongere verplegenden graag in het groepsverband het beleid van Muller hoort. Medici de andere afdelingen zijn tegen Muller. De regenten zijn dat niet. Het zet kwaad bloed dat Muller een langharige is en een baard draagt en dat hij niet van status houdt. Het zal ook wel steken dat op Dennendal nieuwe paviljoens zijn ge bouwd en op de andere afdelingen niet. Misschien speelt ook de politiek mee. Muller is P.S.P.’er, is het althans geweest. Dr. Pruyt, die leider is van de afdeling geriatrie en die Muller weg wil hebben, is P.v.d.A. De Verpleegkundige directeur van Dennendal, die met ziekteverlof is gegaan omdat hij het evenmin met Mul ler kan vinden, is eveneens P.v.d.A. De voorzitster van de bestuurscommissie van Dennendal is echter eveneens P.v.d.A. Het is niet voor niets dat dokter Lamberts in de Tweede Kamer de boot in het mid den hield en nadrukkelijk zijn vertrou wen uitsprak zowel in het bestuur als in de staf van de Willem Arntz-hoeve. Nederland is verricht. Niettemin kan men zich uit losse gegevens van één en ander een voorlopig beeld vormen. Zo is de collectieve integratie van de Indische Nederlanders inmiddels een feit geworden. De hele groep zal als een af zonderlijk element uit de Nederlandse sa menleving verdwijnen. Daarentegen zullen de Ambonnezen voorlopig als aparte groep blijven bestaan. Van de in ons land ver blijvende Surinamers en Antillianen we ten wij eigenlijk bijzonder weinig. De tweede generatie Chinezen zal vermoede lijk ongemerkt in de Nederlandse samen leving opgaan. De vluchtelingen (thans zijn er nog ongeveer 8000 personen in ons land met een officiële vluchtelingen-sta- tus) zijn al zo ver geassimileerd dat zij als groep zullen ophouden te bestaan. Het ver schijnsel „buitenlandse student” zal voor lopig permanent blijven. In gevallen van gemengde huwelijken en van langdurig verblijf zullen ook de buitenlandse werk krachten in onze samenleving tenslotte op gaan jongere in het Het binnenkomen van buitenlandse werknemers, Surinamers en Antillianen wordt bepaald door de verhoudingen op de arbeidsmarkt en wint aan betekenis. Het beleid heeft, in overeenstemming met deze ontwikkeling, het ingrijpen in de harde materiële sectoren van het immigrantenbe- staan gestaakt en beperkt zich steeds meer tot vrijblijvende vormen van maatschap pelijke begeleiding. Maar het is zeer de vraag of een „laissez-faire” beleid is op gewassen tegen de problemen van een voortgaande immigratie, die in de toe komst waarschijnlijk in een versneld tem po zal plaatsvinden (werving van buiten landers op grote schaal, hoger percentage blijvers onder hen. stagnerende econo mie in Suriname en de Antillen) Een be leid, dat met een dergelijke ontwikkeling rekening houdt, moet bijvoorbeeld véél aandacht schenken aan een goed huisves tingsbeleid, ook al omdat via een goede huisvesting de spreiding van de allochto nen temidden van de Nederlandse be volking beïnvloed kan worden. Globaal kan worden gesteld dat er maar weinig sociaalwetenschappelijk onder zoek naar de integratie- en assimilatiepro cessen bij allochtone bevolkingsgroepen in Het zelfstandige naamwoord tooi is de stam van het werkwoord tooien. Eigenlijk is tooien; gereedmaken, ver vaardigen, een betekenis die men nog terugvindt in de samenstelling vol tooien. Tooi werd vroeger gebruikt in de zin van: manier om zich te kle den, dracht, mode. In de zestiende eeuw bestond de zegswijze: naar de tooi staan voor: belust zijn op mooie kleren. Vandaar dat tooi gaat beteke nen: kostbare kleding, zoals in bruids tooi. Daarbij zijn de sieraden inbegre pen, zodat tooi ook gaat betekenen- sieraad, versiering. Men spreekt van een bos in herfsttooi doelend op het goudgele gebladerte. Een ander woord voor tooi is dan: opschik of opsmuk. Het jaargetijde van 21 maart tot 21 juni noemt men de lente Het Duits kent Lenz en het Engels lent in de be tekenis: vastentijd. Het Middelneder landse sine lente doen betekende: in het voorjaar de akker bewerken. Het is heel waarschijnlijk dat al deze woor den afleidingen zijn van het bijvoeg lijk naamwoord lang en dat de oor spronkelijke betekenis dus is geweest: de periode van het jaar waarin de da gen lengen. In het tweede gedeelte van het woord, dus in -te, ziet men een rest van een oud woord tina: dag, Duits tag. In het Gotisch komt name lijk een woord sinteins, uitgesproken sintiens voor dat betekende: dagelijks. Dan betekent lente dus: lange dagen hebbend. Het woord laster heeft in het Ne derlands een bijzondere en beperkte betekenis gekregen. Men verstaat er onder: het vertellen van leugenachtig kwaad over iemand met de bedoeling hem in zijn eer en goede naam aan te randen. Een woord dat er ongeveer synoniem mee is, is eerroof. Vroeger en nu nog in het Duits had laster een wijdere betekenis. Het werkwoord dat er bij hoorde beteken de: berispen en het zelfstandige naam woord: schande, hoon. Vandaar de be tekenis: ondeugd, zonde. In die bete kenis worden laster en lasteren nu niet meer gebruikt, behalve in Gods lastering. Daar is de oude betekenis: schimpen, honen bewaard gebleven. Een duimstok is een timmermans- werktuig, een maatstok, die bestaat uit vier delen van gelijke lengte wel ke met koperen scharnieren aan el kaar verbonden zijn. De duim is hier de lengtemaat die de breedte van een mansduim voorstelt, te weten 2,54 cm. het vierde deel van een palm (de breedte van een hand aan de binnen zijde gemeten) en ongeveer het tien de deel- van een voet, al naar gelang meer of iets minder. Een Amsterdam se voet bijvoorbeeld meet 0,284 meter. Op de duimstok die vroeger gebruikt werd, kwamen deze maten voor. Thans gebruikt men natuurlijk de metermaat, maar de oude naam is be waard gebleven. Het Staatstoezicht op de Volksgezond heid heeft de staatssecretaris gerappor teerd dat er een duidelijk tekort is aan gekwalificeerd personeel en dat dit tekort wordt beïnvloed door de wijze waarop de Willem Arntz-hoeve wordt bestuurd. Voorts is gerapporteerd dat de toediening van juiste geneesmiddelen aan de juiste patiënten alleen gegarandeerd kan wor den bij een herziening van de bestuurs- werken dat bij van In het Middelnederlands komt het woord spel herhaaldelijk voor in de betekenis: geslachtsgemeenschap. „Laat ons spelen der minnen spel” is een uitnodiging die menig jonkman tot menige jonge dochter richtte, zo als ons uit de Middeleeuwse litteratuur bekend is. Het voorvoegsel over- heeft hier de betekenis: boven de gewone grens of maat, meer dan goed of toe laatbaar is. Deze betekenis vindt men ook in woorden als: overlast, over moed en heel duidelijk overbevol king. Letterlijk !s overspel dus: on toelaatbare geslachtsgemeenschap. Het gewone woord is echtbreuk. Het werkwoord overspelen wordt zelden gebruikt. DEN DOLDER Leerling-ver- pleger George Verheul, werkzaam op de afdeling psychiatrie van de Willem Arntzhoeve, actief in de actie groep „Willem” (de groep leerling- verplegenden die een gemoderni seerde opleiding willen), en redac teur van het personeelsblad „De Stethoscoop”, die de kunstacademie in Rotterdam heeft bezocht, die drie jaar etaleur was, die in Endegeest in Deventer kort als therapeut werkte („de patiënten laten plakken en schilderen”), en die toen geïnteres seerd raakte en besloot psychiatrisch verpleger te worden, heeft op de Willem Arntzhoeve eerst een jaar als leerling op de afdeling geriatrie ge werkt, daarna een jaar op Dennendal, (de afdeling voor blijvend zwakzin nigen) en is nu werkzaam op de af deling psychiatrie. Op de vraag hoe dan die drug-verha- len in de wereld zijn gekomen, zegt George Verheul: „Omdat de redactie van „Stethoscoop” de heer Fuldauer, arts van de damesafdeling van de afdeling psy chiatrie, gevraagd had voor het novem bernummer een voorlichtend stukje te schrijven over drugs. Daarin schreef hij onder andere: „De medicijnen zijn voor onze patiënten bestemd en dienen geen experimenteel object vöor fauduleuze zelfbediening te worden.” Het sloeg op dat ene geval van anderhalf jaar gele den. Maar de inspectie ontleent er blijk baar aan dat er steeds en regelmatig drugs zouden worden gestolen. Zij heeft twee medicijnenkasten gecontroleerd, maar daar niets gemist. Staatssecretaris Kruisinga baseert zich weer op de op niets gebaseerde argwaan van de inspec tie. Hij laat zelfs zijn inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid vallen, want die zou „te veel verstrengeld zijn met de gegroeide omstandigheden.” DEN HAAG Het beleid ten aanzien van allochtone (=vreemde) bevolkingsgroepen in Nederland zal moe ten worden vernieuwd en ingedeeld naar „blijvers” en „passanten”. Aangezien de toestroming van buitenlan ders tot nu toe weinig problemen heeft opgeleverd, en het integratieproces in het algemeen geslaagd kan wor den genoemd, is de Nederlandse overheid geneigd tot een steeds vrijblijvender vorm van maatschappelijke begeleiding. Het is echter twijfelachtig of een dergelijk beleid opgewassen zal zijn tegen de problemen van een voortgaande immigratie. Moeilijkheden doen zich thans met betrekking tot de huisvesting reeds voor. Een ongun stige ontwikkeling, waarbij minderheden zijn aangewe- Hij zegt: „In een deel van de pers is gesuggereerd dat het druggebruik in de inrichting monstrueuze vormen heeft aan genomen. Het is niet waar. Op middel bare scholen gebruikt 10 a 11 percent van del eerlingen drugs. Ik durf te stel len dat bij ons op de Willem Arntz-hoeve 3 a 4 percent veel is. Dat is weinig in vergelijking met de maatschappij buiten en zeker als men dit percentage afzet tegen het feit dat 300 a 400 jonge men sen tussen de 17 en 22 jaar, de verple genden. zeer nauw op elkaar leven, 24 uur van de dag met elkaar optrekken en anders dan de middelbare scholieren niet zo’n vijftig gulden zakgeld in de maand hebben uit te geven, maar zo’n ƒ350.” „Er wordt niet in drugs gehandeld. Als er handelaren op de hoeve zouden zitten, zou ik ze moeten kennen. Ze zijn er niet. Dat de verplegenden soms „high” zijn bij hun werk is een kwaadaardig verzinsel. Het kan zijn dat men met de naweeën van „high”-zijn in de paviljoens komt, maar dat is hetzelfde als met een alcohol- kater op het werk komen. Er is ook be weerd dat met name in het theepaviljoen van Dennendal de hasjlucht vaak te snij den is. Wie dat kan constateren krijgt duizend gulden van me. Het tegendeel is waar. Alles is er op gericht Dennendal juist zo zuiver mogelijk te houden. verhoudingen en bij een herziening van de personeelsvoorziening. Voorts is be weerd dat de heer Schuller, de leider van Dennendal, zijn verplegenden uit kraak panden haalt en dat voorts de tewerkge stelde dienstweigeraars niet deugen. George Verheul: „Over de wijze van distributie van de medicijnen kan ik niets zeggen. Ik weet alleen dat de patiënten de juiste geneesmiddelen krijgen. Het is niet waar dat Muller, zijn verplegers uit kraakpanden haalt. Het is omgekeerd. De leerlingverplegers van alle afdelingen van de Willem Arntz-hoeve vluchten juist naar kraakpanden omdat ze zo slecht ge huisvest zijn: 150 hokken in het leerlin genhuis. Ze hebben wel de zorg voor tien, twaalf verpleegden, maar ze mogen op hun kamer niemand van de andere sexe ontvangen De begeleiding van de jongere verlegden deugt niet. Dat is bij andere psychiatrische instellingen net zo. De te werkgestelde erkende gewetensbezwaar den zitten niet alleen op Dennendal, maar ook op de twee andere afdelingen. Maar er zijn veel meer andere niet geschoolde verpleeghulpen, de mensen van het Socia le Jaar bijvoorbeeld. Misschien oordelen sommige medici daar anders over, maar er zijn volgens mij geen moeilijkheden met of door die niet geschoolde ver pleeghulpen.” RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE ADVERTENTIE Grote Houtstraat 2fr3O HAARLEM Er is geen mini-, geen midi- en geen maxi-probleem. U kunt - althans bij ons - gewoon gaan kiezen waarin u zich het allerprettigst voelt Het vootjaar 1971 vertoont namelijk een veelzijdig modebeeld. Er is geen enkel probleem. Ook budgetair niet Kom nu heerlijk vrij kiezen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13