Meespelen Krol ATLETICO’S CRACK JOSE GARATE: PSV zet alle troeven op finale van Europacup II Twee gevaarlijke mannen ma Van Springel kreeg steun van Merckx bij etappezege 8 Donner door Jan Timman teruggewezen Europa-cupwedstrijden beïnvloeden schoolvoetbal „Voetballen aardig; nog onzeker in niet zaligmakend” W fflEpao qdoEüod i s Hl El Amateurelftal speelde gelijk K 'S BÖQ J0r jJÜ FT"4, ^iiDMGDOl 00 00 H n I BW” dP?* Sr mi 11 WOENSDAG 14 APRIL 1971 Efficient Hij maakt je gek IA Betrekkelijk ■n Ov' y «SS Haan. en maar MARC SERNé moed”. IllJfc. Johan Cruyff hier samen met José Garate, de twee gevaarlijke mannen het zijn Die ge- Toch is het duidelijk dat Garate, om dat hij tenslotte iets achter de hand heeft, genuanceerder over het voetballen Overigens geen reden om te treuren, want René Pijnen, de naaste belager van Merckx in de rangschikking, staakte de De totoprognose van Elias de Boer (als jongens zelf een fervent school- voetballer) 1 s 1 3 3 1 1 2 2 1 3 1 2 NAC-Holland Sport PSV—AJAX SpartaFC Utrecht TelstarGo Ahead VolendamNEC DWS—MVV FSCHeerenveen DFCFC Den Bosch SVVHeracles HVCHelmond Sport GraafschapBlauw Wit NOAD—Roda JC ZFC—Hermes DVS i ft LEEUWARDEN In de achtste ronde van het schaakkampioenschap van Neder land heeft de 19-jarige Jan Timman groot meester Jan Hein Donner verslagen. Daar mee kwam hjj met zijn meestercollega’s Hartoch en Ree (tweevoudig ex-kampioen), op kop. Donner bleef grimmig op 5 punt staan. Er zijn nog 3 ronden te spelen, en dat Is niet overdadig veel voor een herstel- reactie als er een trio bekwame eerzuch- tigen voorop loopt. De uitslagen zijn: Ree-Hartoch ’A-Vi, Timman-Donner 1-0, Langeweg-Van Baar- le afgebroken, Van der Weide-Scholl 'h-'/s, Krabbe-Andriessen Vj-’/j, Van der Vliet- Boersma Vi-Va. Voor de zevende ronde werd de partij Van der Vliet-Ree uitge speeld. Ree won. De stand na de achtste ronde is: 1. Har toch, Ree en Timman allen 5Va pnt., 4. Donner 5 pnt., 5. Scholl 4 pnt. afgebro ken partij, 6. Krabbé en Van der Weide 3Va pnt., 8. Van Baarle 3 pnt. 1 afgebro ken partij, 9. Andriessen en Boersma 3 pnt., 11. Langeweg 2 Va pnt. 2 afgebroken par tijen, 12. Van der Vliet 2 pnt. SUHL Het Nederlandse amateur- voetbalelftal heeft dinsdag in Suhl gelijk gespeeld met 1-1 tegen een Oostduitse ploeg, bestaande uit spelers tot 21 jaar. De stand bij de rust was 0-0. Het Nederlandse amateurelftal speelde in de volgende opstelling: Doel: Reitsma, achter: Bisschot, Lacroix, Marijt en Van Pelt, midden: Hoek en Kiel, voor: Meertens, Steur, Veeken en Ver- heuvel. kaert om de tweede plaats, dat uiteinde lijk door de jonge Vlaming werd gewon nen. Merckx bleef natuurlijk in het bezit van de blauwe leiderstrui. Wat weet hij nog meer van Ajax? „Dat het de sterkste tegenstander is die we hadden kunnen treffen. Vasovic, Swart en Keizer zijn ook schitterende voetballers. Het zal erg moeilijk voor ons worden”. Toch heeft Atletico imposante resultaten geboekt in de Europa-cup. Ga rate: „Dat is door het team als geheel bereikt. Atletico is een elftal zonder spe cifieke uitblinkers. Het moet het voorna melijk hebben van de onverzettelijke een heid die het elftal vormt”. Het wordt bevestigd door Ajax-trainer Rinus Michels: „Mijn indruk van Atelti- co is dat het doelbewust voetbal speelt. De bal wordt zo snel mogelijk de diep te in gestuurd zonder dat de spelers die akties vertragen door zich te bezondigen aan individuele akties. De enige die nog wel eens wat met een bal rommelt is Ufarte. Garate beslist niet. Die stelt zich ook in dienst van het elftal. Hij is bereid om met zijn maatje Luis 90 minuten lang de diepte in te gaan. Hij heeft ook de conditie om het vol te houden. Gara te is de gevaarlijkste wat het af werken betreft. Een echte goaltjesdief die een fijne neus heeft voor de juiste plaats. Luis is in feite nog veel uitgekookter. Hij fungeert als aangever van Garate. Hij brengt rust, heeft inzicht en een goe de pass in zijn benen. Naast het feit dat hij de mogelijkheden ziet heeft hij ook de klasse om die ten uitvoer te brengen. Een zeer gevaarlijke jongen”. Een andere, die in aanvallend opzicht Ajax vanavond voor de nodige proble men kan stellen, is Ufarte. waarover Michels opmerkte: „Ook daar kun je het een en ander van verwachten. Hij zal hier het spel moeten maken om met een paar doelpunten verschil te winnen. Ufarte is de man van de momenten. Een voetballer die het moet hebben van flitsen. Boven dien lijkt hij mij een publiekspeler, die in een uitwedstrijd helemaal wegzakt. Atletico zal in Amsterdam echter net zo gevaarlijk worden als hier. Counteren staat de ploeg op het lijf geschreven. Dat is de grote kracht. Tot nu toe hebben ze in alle uitwedstrijden een of meer tegen treffers gescoord”. MONT RIGI. Eddy Merckx heeft zjjn voornemen ook de derde etappe van de ronde van België op zjjii naam te brengen niet kunnen verwezenlijken. Daarvoor werd hjj in de 214 km lange rit van Ber gen naar Mont Rigi te zwaar bewaakt. Toen hü dat na enkele felle aanvallen, waarbij de fietsende meute ver verspreid raakte over de kasseien van het Belgische land, als een feit moest aanvaarden, stuur de hjj één van zijn andere toppers naar voren om de honneurs waar te nemen. Herman van Springel deed dat naar ge noegen en oogstte als dank een bleke glimlach van zijn kopman, die in het per soonlijk duel om de tweede plaats Willy Planckaert had moeten laten voorgaan en derhalve vijftien seconden bonificatie mis liep. De enige manier voor Ajax om doel treffend toe te slaan is Atletico te over bluffen met flitsende individuele akties. Ajax is daartoe in staat. Ook Domingo realiseert zich dat. Hij is van de tech niek die de Amsterdamse ploeg bij vla gen etaleert diep onder de indruk geko men. Ajax bereidt zich op het duel voor in Eurovillos, een dorpje, 50 km. buiten Madrid, op de dorre Spaanse hoogvlak te waar zelfs geen schaap valt te be kennen. Wat voor negorjj het is wordt wel het duidelijkst geïllustreerd door de opmerking van Ajax’ clubarts dr. Roh- ling: „Als wij vanavond naar het Man zanares-stadion vertrekken dan gaan wjj eerst met de taxi’s naar de hoofdweg waar de bus gereed staat. Als wij de weg van het bungalowpark hier naar de hoofdweg ook per touringcar zouden af leggen dan zou het avondeten de spelers de neusgaten uitkomen”. ‘waagt Linder zich echter niet. „Bij Vor- warts heb ik impulsief gezegd dat we met 2-0 zouden winnen. Bij deze wed strijd vind ik het al mooi wanneer we winnen en geen tegendoelpunt toestaan”, aldus Linder. ■Twont» HJLC. tl.3port toortem fifg f~]| ys.v.v. g li rd xr.c. 9^‘raj *«-W0lj Ajax-coach Michels zal na de halve finale beslissen of hit wel of niet bij Ajax blijft. Hjj blijft er bij dat het alleen een kwestie van gèld is en niet of Cruyff wel of niet Ajax trouw blijft. ..Na een vol stadion tegen Atletico Madrid is er weer meer geld in kas” zei hjj gisteravond lachend. „Misschien dat dit een vlot ver loop van de besprekingen zal bevorderen”. Garate, die uitstekend Engels spreekt, bevestigde de moeilijke weg die hij on der Domingo heeft moeten afleggen om uit te groeien tot een van Spanjes ge vaarlijkste vedetten van het ogenblik: „Domingo is erg wispelturig. Soms maakt hij je helemaal gek. Hij kan ineens ont zettend driftig worden zonder dat er aan leiding toe is, maar je accepteert het om dat je ziet welke geweldige resultaten hij heeft behaald met Atletico. Domingo is ook wel een groot psycholoog. Hij weet de spelers voor een wedstrijd altijd ge weldig op te peppen. Dat is zijn groot ste verdiensten. Wij werken nu veel har der en voetballen nu veel beter dan twee seizoenen terug, toen wij voor het eerst met hem kennis maakten. De spelers gaan door het vuur voor hem. Zij zien ook wat hij voor het voetballen over heeft. Hij is een kameraad voor de spe lers, die altijd op de training enthousiast meedoet en niet te beroerd is om zelf eens een balletje op te halen. Dat zijn allemaal zaken die doorwerken. Boven dien is er een goed contact. Er wordt veel gepraat. Zowel tussen de trainer en de spelers afzonderlijk als in groepsver band. Hij benadert iedere persoonlijkheid anders. Ook dat is van grote waarde ge bleken”. Garate, met 18 doelpunten topscorer in de Spaanse competitie, is trouwens niet de enige Intellectueel in de Madrileense ploeg. Aanvoerder Calleja is een bekend advocaat. Maar het is duidelijk dat Ga rate en Calleja, onder de straffe aanpak van Marcel Domingo uitgegroeid tot ka pitale krachten, het niet eenvoudig heb ben met de Franse toptrainer die over academici zo zijn eigen gedachten heeft. De wispelturige Domingo legt uit: „De praktijk heeft tot nu toe nog steeds uit gewezen dat de beste voetballers van een nederige kom-af zijn. Een timmerman is meestal waardevoller dan een ingenieur. Voetbal is een gave. En in het veld is er meestal sprake van een ander soort intelligentie”. (Van onze sportredactie) MADRID Er kampt toch een A jaded nog onverwacht met een blessure. Ruud Krol is sinds zijn aankomst in Spanje tweemaal behandeld aan zijn kniebanden. Dokter Relink: „Toen we in Eurovillas arriveerden zei Ruud Krol dat hij toch weer last had gekregen van een schop tegen zijn knie, zaterdag tegen Excelsior opgelopen. We hebben zijn kniebanden be handeld. Pas vlak voor de wedstrijd zal worden beslist of hij zal meespelen of niet.” Ruud Krol nam gisteren wél deel aan de laatste lichte training van Ajax op een terrein in het bungalowpark Euro villas. „Neen”, zei hij, „ik heb er niet veel last van gehad. Maar het is wel erg ge voelig”. (Van onze sportredactie) HAARLEM Voor Elias de Boer, leraar wis- en natuurkunde aan de Hartelust-MAVO, zit de paasdrukte er bijna op. Hij is de grote man achter de schermen van het schoolvoetbal in het gebied, dat bestreken wordt door de afdeling Haarlem van de KNVB, dus van De Zilk tot en met Bever wijk inclusief de Haarlemmermeer. De Boer is nu voor het vijfde jaar se cretaris van de commissie schoolvoet bal, waaronder een aantal subcommis sies ressorteren. Het is een tijdrovende bezigheid, die de familie De Boer (mevrouw De Boer is de „privé-secretaresse” van haar man) praktisch de hele paasva kantie kost. „Vorig jaar dacht ik, al dus Elias de Boer (oud-doelman van het zaterdagteam van KIC), „ik moet maar eens een keer stoppen, maar als het toernooi dan lekker draait, zeg je: nou vooruit dan maar weer”. Nu Beets vertrokken is als voorzit ter van de commissie schoolvoetbal men heeft nog geen opvolger is De Boer helemaal de spil waar alles om draait. Hij doe het met plezier. „Ik probeer steeds iets nieuws te vinden, het toernooi te verbeteren. Zo heb ik in Haarlem vier rayons geformeerd Nu hoefden de jongens niet meer zo ver heen en weer te fietsen van noord naar zuid en omgekeerd. We hebben daar goede reacties op gekregen”. Het schoolvoetbal is bij de groteren harder geworden Er zijn zelfs een paar Linder onderschat de zware wedstrijd tegen Real Madrid niet. Dat is dan ook een van de redenen dat de spelers van PSV weer eens in een trainingskamp (Bergeijk) zijn gegaan. „Thuis werden ze maar lastig gevallen en gebeld en dat verstoort de concentratie. Overigens zijn de spelers opmerkelijk rustig”, zegt Lin der, „maar dat zal wel komen omdat ze al iets gepresteerd hebben”. Duidelijk is wel dat PSV alles op een finaleplaats voor de Europa-cup II heeft gezet. Ofschoon de competitie momen teel PSV nog voldoende perspectief biedt zegt Linder toch: „Ik wil alle conse quenties van deze keuze voor de cup II aanvaarden. De spelers zijn er zich van bewust dat het met drie uur voetbal in de finale kan komen. Wij hebben niets te verliezen, maar wel alles te winnen”. Een uitspraak die Real-trainer Munoz zeker niet zal bezigen. Real immers moet deze beker winnen wil het volgend jaar internationaal meedraaien. Daar om verwacht men in het PSV-kamp ook dat de Spanjaarden duidelijk op de nul zullen spelen. Thuis is de formatie im mers zeer moeilijk te verslaan en het is nog maar zelden gebeurd dat Real in ei gen stadion een duel voor de Europa-cup niet heeft gewonnen. „Daarom zullen de spelers van Real vanavond zo lang mogelijk de bal in ei gen bezit proberen te houden en ons uit ons ritme proberen te halen. Het is dus vanavond aan ons”, benadrukt Linder nogmaals, „om de wedstrijd te maken”. Een opstelling maakt de oefenmeester van PSV vanavond pas voor de wed strijd bekend. Vijftien spelers heeft hij met zich meegenomen naar het trai ningskamp: Van Beveren, Van den Dun gen, Strik, Radovic, Vos, Veenstra, Van der Kuijlen, Van Tilburg, Schmidt-Han- sen, Devrindt, Mulders, Heijink, Hid dink, Van Stippent en Munk Jenssen. Gisteren hebben de spelers een film over Real Madrid bekeken en een lichte trai ning ondergaan. Aan een prognose van de wedstrijd Etappeultslag 1. Van Springel (Belg) 6.10.50 (met bonificatie 6.10.20); 2. Planckaert (Belg) 6.10.56 (met bon. 6.10.41); 3. Merckx (Belg) 6.10.56; 4. Verbeeck (Belg) z.t.; 5. Rosiers (Belg) z.t.; 6 Bracke (Belg) z.t.; 7. Van Malderghem (Belg) 6.11.03; 8. In 't Ven (Belg) 6.11.24; 9. Schepers 6.11.30; 10. Pintens (Belg) 6.12.12; 22 Janssen 6.15.35; 24 Krekels z.t.; 25 Gerrits z.t.; 27. Karstens z.t.; 28 Dolman 6.15.39 36. Prinsen 6.23.42 37. Frijters 6.27.04; 39 Holst z.t.; 55. Van Katwijk 6.27.10; 61. Kisner 6.33.15; 68. Serpent! 6.33.56. Algemeen klassement: 1. Merckx 10.41.57; 2. Van Springel 10.42.57; 3. Bracke 10.43.42; 4. Verbeeck 10.43.52 5. Rosiers 10.43.53 6. Van Malderghem 10.44.29 7. Planc kaert 10.44.48 8. Schepers 10.44.52 9. Pintens 10.45.09; 10. in ‘t Ven 10.45.20; 15. Karstens 10.49.03; 16. Jan Janssen 10.49.06; 20. Gerrits 10.49.42 29. Krekels 10.58.54 31 Dolman 10.59.15: 45. Prinsen 11.07.40 50. Frijters 11.10.34; 52. Harry Jansen lil.10.42; 57. Serpent! 11.12.39. denkt dan de meeste van zijn collega’s. Hij realiseert zich: „Voetballen is na tuurlijk maar betrekkelijk. En dat geldt nog veel meer voor de populariteit die ik nu geniet. Voetballen is aardig maar niet zaligmakend”. En hij vervolgt: „Ik ben geen Cruyff, en dat zal ik waar schijnlijk nooit worden ook. Het feit dat ik zoveel doelnunten maak doet daar niets aan af. Cruyff is een natuurtalent. Hij is in Spanje erg populair. Hij maakt trouwens deel uit van een geweldig elf tal”. Gerrie Mühren zet de parasol op voor Rijnders, bestuurslid Hordijk, Stuy Ook verdedigend kan Atletico wel het een en ander. Het centrum speelt niet erg fraai maar wel efficiënt. Bovendien heeft de ploeg niet de mening, dit in te genstelling tot bijvoorbeeld Celtic, dat er ten koste van alles een doelpunt moet worden gemaakt. Het speelt een stuk ge- acheveerder dan het opportunistische Cel tic. In de uitwedstrijden tegen Austria en Legia Warschau toonde de onder druk staande Atletico-defensie geen spoor van paniek, waarbij vooral doelman Rodri, deel uitmakend van de Spaanse nationa le selectie, een uitstekende sluitsuk was. strijd, evenals trouwens Jos van Beers, Rentmeester en Hoekstra om de opsom ming tot de Nederlanders beperkt te hou den. Albert van Midden arriveerde te langen leste nog wel aan de finish, maar omdat hij zich had laten trekken door een volgwagen, werd ook hij uit de koers ge zet. De derde etappe was te lang om voort durend spannend te zijn. Pas na 148 km roerde Merckx zich. Vroegere vluchtpo gingen waren geruisloos ongedaan ge maakt. Er ontstond later een kopgroep van negen man met o.a. Merckx, Van Springel, Van Impe en Verbeeck. Even voor Francorchamps vond dank zij de inspanningen van Jan Janssen een ge deeltelijke hergroepering plaats op het moment dat René Pijnen met spierpijn af stapte. Op vijfhonderd meter van de meet liet Merckx een gat achter van Springel val len. Hijzelf ging het duel aan met Planc- bleken. Garate maakte en zijn studie af en hij weerstond de moeilijke test van het beroepsvoethallen zodat alle partijen tenslotte tevreden konden zijn. jongens uit het veld gestuurd. „Dat is onder meer het gevolg van de televisie, van de cupwedstrijden. De jongens ha len elkaar professioneel, zoals dat heet, onderuit. Stevig spelen, vind ik niet erg”, oordeelt De Boer, „als het maar eerlijk blijft. Een ander punt in deze kwestie is, dat het vooral bij de mid delbare scholen nogal eens aan bege leiding ontbreekt. Veel leraren zeggen: ik heb vakantie en dan bemoei ik me ook niet nog eens een keer met school voetbal. Toen er vorige week een jon gen uit het veld gestuurd werd door de scheidsrechter in de oudste afdeling fluiten eerste klas HVB-arbiters, die wel wat gewend zijn was er geen leider bij dat team. Met goede bege leiding loopt er niets uit de hand." Die spelverruwing was vijf jaar ge leden, toen De Boer in de commissie kwam, de reden, dat de A- en B-af delingen middelbaar onderwijs van het programma werden afgevoerd. „De verruwing zet door naar beneden”, zegt De Boer, die terecht de elftallen van de lagere scholen als de belang rijkste ziet in het toernooi. De wedstrijdleider zelf een fer vent aanhanger van Telstar had graag de jongens in poules willen la ten spelen, maar dat zat er door ter- reingebrek niet in.” Ik had een heel schema klaar, maar het was niet te realiseren. Ook nu werd het weer een afvalsysteem dus. Jammer voor de elf tallen, die direkt al verloren. De ver- liezersronde hebben we ook moeten afséhaffen, omdat de animo voor die ronde bij de jongens niet zo groot was. In Velsen organiseert de subcommissie alleen nog maar schoolvoetbal voor de lagere scholen. In Beverwijk zaten we wat moeilijk, omdat de katholieke scholen niet gelijk vrij hadden met de andere. Daar zijn twee toernooien ge houden”. De afdeling Haarlem zal niet deel nemen aan de nationale competities voor schoolvoetbal, waarvan de finales in Zeist zijn. „Het wordt allemaal te veel voor de jongens. Er is een finale- dag voor Haarlem (24 april op het TYBB-terrein)waar de rayonwin- naars tegen elkaar uitkomen. Daar na zouden dan de diverse kampioenen „Toch”, zegt Linder, „zullen we het vanavond moeten maken. PSV zal moe ten aanvallen en winnen. De resultaten die PSV dit seizoen in het Europa-cup toernooi behaald heeft, hebben de spe lers vertrouwen gegeven. Neem nu Vor- warts”, zegt Linder. „Bologna en Benfi ca hebben het niet klaargespeeld om Vorwarts Berlin te verslaan. Wij de den het wel en dat geeft de spelers van Haarlem, Velsen, Beverwijk, Hoofddorp enz. weer tegen elkaar moeten spelen. Daarna volgt dan een regionaal en nationaal titeltoernooi. We hebben besloten er niet aan mee te doen, omdat dat de studie van de jon gens misschien negatief beïnvloedt” (Van onze sportredactie) MADRID Het heeft niet veel gescheeld of José Garate (26 jaar) was definitief voor het Spaanse top voetbal verloren gegaan. Aanvaller Garate, die Real Madrids Amancio zowel in faam als populariteit in Spanje voorbij is gesneld, is pas iaat tot ontplooiing gekomen omdat zijn ouders de werktuigkundige ingenieur aanvankelijk geen toestemming wil den verlenen om af te reizen naar Atletico Madrid. Garate komt na melijk uit een milieu waar een aca demische graad hoger wordt aange slagen dan de status als profvoetbal ler en men was aanvankelijk be vreesd dat Garate, toen hij op 21- jarige leeftijd de tweede divisie ver liet, afgeleid zou worden door Madrileense stadsleven en dat studie er bij in zou schieten, vrees is tenslotte ongegrond (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Zo weinig als Real Madrid trainer Munoz van PSV weet, zo weinig weet eigenlijk ook trainer Kurt Linder van Real Madrid. Uiteraard her innert ook Linder zich de grote faam van het eens zo machtige Real, voor de huidige sterkte van het elftal heeft hij maar enkele graadmeters. Lin der weet dat de meeste Real Madrid- spelers barstensvol ervaring zitten, op gedaan in de vele Europa-cupwedstrij den die zij in het verleden gestreden hebben. Linder weet ook dat de spelers van Real individueel zeer sterk zijn en razendsnel in persoonlijke acties. Een team dat beschikt over goede tactische verdedigers en dat vanuit het midden veld met goed verzorgde korte combina ties de aanvallen weet op te bouwen. »\\‘K Wwwiiï.' Wh i&y- [a

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21