Mr. Biesheuvel wijst minigroepen af PESACH VOOR RUSSISCHE AMBASSADE POLARISATIE LEIDT TOT SCHIMMENSPEL Subsidie was nooit de liefde Drees jr. van Twee miljoen schade bij brand Stemmingsbeeld Delft Publiek greep overvaller D’66 wil geen vergaand socialisme Nekkramp in Nederland moet politiek beter worden opgevoed „Linkse meerderheid ongelooflijker dan tocht door Rode Zee Amsterdam in Mr. Luns op verkiezingspad: TWEE DODEN BIJ BOTSING MEESTE AANDACHT VOOR ONTVANGSTEN OVERHEID T reinvertraging door brand hoge nood ESI SECRETARIS KIESRAAD: EXAMENS TIEN JAAR TON SCHADE BIJ BRAND AFKEURING 1 WOENSDAG 14 APRIL 1971 In postkantoor 99 Momentopnamen uit de verkiezingsstrijd GASHAARDEN BENRAAD haarden 20% korting MIDDELBURG De versplinte ring van het Nederlandse volk is de institutionele bevestiging van een mentale capitulatie. Dat zei mr. Bies heuvel, de AR-lijsttrekker bij de ko mende verkiezingen, in een verkie- zingstoespraak in Middelburg. Hij verzette zich tegen de politieke mini- groeperingen en tegen de polarisatie- gedachte. i mr. ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) katholieke politiek!” Tilburg DR. W. DREES JR. De brand is vermoedelijk in de keuken ontstaan. De eigenaar is verzekerd. De schade bedraagt naar schatting twee mil joen gulden. UTRECHT. Het treinverkeer tussen Weert en Roermond heeft dinsdagavond met vertragingen tot rond een uur te kampen gehad. Dat kwam omdat op dit traject ten gevolge van een brandje in de intercitytrein van Amsterdam naar Maas tricht de bovenleiding uit voorzorg onge veer een uur lang moest worden uitge schakeld. AMSTERDAM. Een 33-jarige chauf feur uit Amsterdam heeft dinsdagmiddag een poging gedaan het postkantoor aan de Wijttenbachstraat in Amsterdam-Oost te beroven. De man, die gewapend was met een ongeladen revolver, werd door het publiek en enige personeelsleden gegre pen en aan de politie overgegeven. Het vuur breidde zich langs de achter kant van het huis naar de bovenverdiepin gen uit. De brandweer voorkwam dat het vuur naar andere panden oversloeg. Alle bewoners stelden zich op tijd in veiligheid. dat het geval. Al was het alleen maar door de sterke preoccupatie van de schrij ver met uitgaven en subsidies en met zijn kritische houding tegenover belastingen. Dat laatste geeft hem soms cynische opmerkingen in (aangenomen dat die niet van mede-auteur drs. Gubbi zijn) zoals: „Politici blijken de bestaande belasting druk te zien als een geluidsbarrière, het doorbreken daarvan heeft een onaange naam schokeffect.” op de scholen zal ook de opkomst bij verkiezingen groter worden, zo meent hij. HET WITTE HUIS, Oranjeboomstraat 68- Haarlem, heeft alle Uit voorraad leverbaar, met In het regeerakkoord zag de heer Udink daarentegen wel drie punten die volgens hem een aanzet vormen tot verwezenlij king van de socialistische doelstellingen: 1. De verplichting aan beleggingsinstellingen om te investeren op aanwijzingen van de overheid. 2. De paragraaf over de grond- polltiek. 3 Het beginsel van de mogelijk heid van socialisatie van ondernemingen naar het Joegoslavische model van zelf bestuur. Hij ging er van uit dat de PvdA waarschijnlijk vijf keer zo sterk zal zijn als D’66, en „dat de posten in belangrijke mate in handen zijn van Nieuw Links”, waarbij hij het voorzitterschap van André van der Louw van de PvdA noemde. „Hoe kunt u die macht van de PvdA tegen houden?” vroeg drs. Udink. „Dat is voor ons veel gemakkelijker”, antwoordde mr. Van Mierlo, „dan voor iemand die in een confessionele groepering samenwerkt, want daar blijkt dat geen enkel principieel standpunt ooit tot een breuk zou kunnen leiden. Dat hebben we de afgelopen vier jaar nu wel gezien." Drs. Udink ontkende dat hij eenzijdig de nadruk legt op het handhaven van de orde. „Maar als we niet als eerste regel hand haven, dat we ons houden aan de regels die we gezamenlijk hebben afgesproken, zullen we in dit nauwe landje met zijn 13 miljoen straks 15 miljoen en daarna 18 miljoen niet goed voorwaarts ko men,” zei drs. Udink. stellen maatregel terug te draaien). Jaar 10: Kamerlid stelt voor om het percenta ge van de subsidie te verhogen. Een cynische opvatting van de verhou ding tussen Kamer en kabinet. Bij de afweging van uitgaven en de daarvoor benodigde offers tonen de au teurs zich aanhangers van de leer dat de Ten aanzien van de sociale verzekerin gen en andere sociale voorzieningen be perkt het boek zich tot een dorre opsom ming van factoren en overwegingen, zon der dat te zien valt, waar de schrijvers naar toe redeneren. TILBURG. Minister Luns van Buitenlandse Zaken vindt een meer derheid van de progressieve drie par tijen (P.v.d.A„ D’66 en P.P.R.) na de verkiezingen nog ongelooflijker dan de tocht door de Rode Zee van het Israëlitische volk onder Mozes. Dat zei hij gisteravond in een ge sprek met middelbare scholieren in Tilburg. Hij voorspelde dat het bui tenlandse beleid onder zijn opvolger dezelfde koers zal hebben als thans, als de meest waarschijnlijke rege ringsmeerderheid weer terugkomt. In de discussie met de jongeren over buitenlandse politiek kreeg de minister het even moeilijk toen een DEN HAAG. Bij een brand in een woning in Den Haag is dinsdag een schade aangericht van ongeveer f 100.000. De brand ontstond in een naast de woning gelegen bijgebouwtje van een Indisch-Chinees res taurant, waar de vlam in een pan frituur vet was geslagen. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT. De Jonge Drees” zal bij de komende verkiezingen niet op zijn programma worden beoordeeld, maar op zijn naam. Zijn protest tegen de ontwik kelingen in de Partij van de Arbeid en op zijn „nieuwheid.” Want de meeste kie zers worden uiteindelijk meer gemoti veerd door emotionele factoren dan door zorgvuldige overweging van programma punten. Toch is het interessant het nieu we verschijnsel Drees eens te bekijken tegen de achtergrond van wat hij vroe ger heeft beweerd en gepubliceerd. Dat is mogelijk, omdat prof. dr. W. Drees jr. samen met drs. F. Th. Gubbi in 1968 bij Wolters-Noordhoff n.v. in Groningen een boek heeft uitgegeven dat heet „Over heidsuitgaven in theorie en praktijk”. uitgaaf gedaan kan worden als het nut van de laatste eenheid daarvan (de mar ginale uitgaaf) hoger is dan of gelijk aan het marginale offer. Waarbij ze zich nau welijks bekommeren om de onderlinge onvergelijkbaarheid of zelfs de volkomen onmeetbaarheid van die factoren, daar mee een exactheid suggererend, die niet werkelijk aanwezig is. Op hun best tonen de schrijvers zich in de analyse van de relatie tussen over heidsinkomsten en- uitgaven, waarbij ze voortdurend de vraag stellen, of met de gedane uitgaven het doel wordt bereikt. Tussendoor stellen ze nog even vast, dat sinds 1956 altijd een Fries de porte feuille van Financiën heeft beheerd: Hof- stra, Zijlstra en Vondeling, met Witte- veen daartussen als uitzondering. De afkeer van dr. Drees vóór subsidies is door het hele boek terug te vinden. Zo noteert hij dat kopers van huizen in het Haagse Mariahoeve project, die 6000 premie kregen, er bij het gereedkomen al DEN HAAG. Geslaagd voor inge- nieursexamen landhuiskunde S. Leemhuis, Velsen-Noord. Levensmiddelentechnologie (chem. bioh richting) J. Th. C. Bohm (met lof), Beverwijk. BODEGRAVEN. Een verkeersongeluk op de rijksweg 11 bjj Bodegraven heeft maandag het leven gekost aan de 18-jarige P. van Vliet uit Rtfnsburg en de 30-jarige W. van Bljjderveen uit Andelst (bjj Nij megen). De heer Van Vliet maakte zich met zijn auto los uit een file en reed frontaal tegen een auto bestuurd door de heer Van Blij- derveen. ROTTERDAM. In verband met de komende verkiezingen heeft de secreta ris van de Kiesraad, mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, het dinsdagmiddag in Rotterdam een grof schandaal ge noemd, dat jonge mensen naar de stem bus gaan zonder dat ze weten wat ze doen. Nederland is politiek nog onontwik keld gebied, zo meent hij. Daatom zal er spoedig iets gedaan moeten worden aan de opvoeding van de jeugdige Ne derlanders en aan de voorlichting aan de oudere kiezers. Bij een betere opleiding De politieke onkunde van de Nederland, se bevolking is volgens de secretaris re den genoeg om voorlopig de levensbe schouwelijke partijen te handhaven. „Het grootste gedeelte van de bevolking zou niet weten wat ze moesten doen. Deze groep stelt nog enorm veel vertrouwen in haar leiders”. De slechte opkomst bij verkiezingen vond de heer Van Ommen Kloeke niet verontrustend. Deze zou vol gens hem vanzelf beter worden, wanneer de Nederlander zich politiek meer be wust wordt. Dit kan geschieden door op de scholen aandacht te besteden aan het gehele politieke leven in Nederland. „De polarisatie-ideoiogie is een heilloze ideologie,” aldus mr. Biesheuvel. Als de ze ideologie werkelijk vat zou krijgen op het volk zou het ons niet helpen om de politieke problemen meester te worden, maar ons integendeel daarin aanzienlijk belemmeren,” zo merkte hij op. Mr. Biesheuvel zei de partijpolitieke po- Het brandje, waarvan de oorzaak onbe kend is, werd even na Weert geconsta teerd in de zogenoemde vouwbalg, het bewegende gedeelte tussen twee rijtuigen. De brandweer uit Weert was het vuur snel meester. De twee rijtuigen, die nau welijks werden beschadigd, zijn in Roer mond uit de dienst genomen. ANNA PAULOWNA. Een halverwe ge Schagen en Anna Paulowna met ge blokkeerde remmen „gestrand” treinstel heeft dinsdagavond het treinverkeer tus sen deze plaatsen twee uur onmogelijk gemaakt. Voor het vervoer van reizigers werd een pendeldienst met bussen onder houden. De onderbreking van het trein verkeer op het eenbanige traject duurde van kwart voor zeven tot kwart voor negen. De man kwam omstreeks kwart voor vijf aan het loket geldstortingen en schoof de 23-jarige lokettiste een stortingskaart toe, waarop een bedrag van ƒ25 was in gevuld. Toen de lokettiste om het geld vroeg, bedreigde de chauffeur haar met een revolver en zei, dat hij geld van haar wilde hebben. Het meisje schrok hevig en vluchtte van het loket weg. Toen de man haar toeriep, dat zij terug moest komen, trok dat de aandacht van het publiek in het postkantoor, dat hem belette te vluch ten. De man verklaarde dat hij geld no dig had en door de recente roofovervallen op het idee was gekomen om het ook eens op die manier te proberen. Uitgangspunt van het boek is, dat er altijd bijzonder veel aandacht wordt be steed aan de ontvangsten van de over heid in de vorm van belastingen, maar dat er veel minder wordt gekeken naar de uitgaven. Dr. Drees en drs. Gubbi proberen vooral voorbeelden te geven voor methodes waarop men overheidsuit gaven systematisch kan onderzoeken. En zij doen dat vervolgens, 335 blad zijden lang, bijzonder grondig, degelijk en droog. Omdat hun boek een bewerking is van collegedictaten en van eerdere publi caties is het dikwijls wijdlopig wat de behandeling van de onderwerpen betreft, maar heeft de stijl iets van de kortheid van aantekeningen voor een mondelinge uiteenzetting. Het is bovendien een men geling van strikte theorie, overzicht van historische ontwikkelingen en waardeoor delen. Voor de lezer van nu is het natuurlijk vooral van belang om te zien of iets van de Drees van deze verkiezingscampagne er zich in aankondigt. En inderdaad is De heer Van Ommen Kloeke zei dit tij dens een lunchvergadering van de afde ling Rotterdam van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel in het Hilton Hotel. Het is volgens hem een ge lukkige zaak, dat de opkomstplicht bij verkiezingen is afgeschaft. De meeste in teresseren zich niet voor de politiek, we ten niets van het politiek bestel af en stemmen volkomen willekeurig, zei hij. De grootste foüt ligt in het opvoedings systeem. Zowel op de lagere als de mid delbare scholen wordt niets gedaan aan voorlichting over het politieke leven in Nederland. De secretaris van de Kies raad zei dit een hoogst merkwaardige en onaanvaardbare zaak te vinden. De ver laging van de kiesdrempel heeft volgens hem weinig zin, wanneer er niets aan de opvoeding wordt gedaan. „De politiek heeft nog een slechte imago. Voor velen is het een zaak waar een luchtje aan zit”. DELFT. In Delft is een geval van nek kramp ontdekt. Het slachtoffer een werk nemer van de Nederlandse Kabelfabrieken is in het ziekenhuis opgenomen. De man is thuis ziek geworden. Aan zijn collega’s zijn preventieve geneesmiddelen toege diend. Of anderen door contact met het slachtoffer zjjn besmet is nog niet bekend. Pas nu is komen vast te staan dat reeds op 17 maart een 17-jarig meisje in Delft eveneens door nekkramp werd getroffen. Volgens de GG en GD bestaat er tussen beide gevallen geen relatie, omdat de periode tussen beide gevallen te lang is. Men zal de jonge dr. Drees niet ge makkelijk kunnen vastpinnen op de in houd van dit boek, wanneer hij straks in de Kamer zit. En evenmin zal men er gemakkelijk aanwijzingen in vinden van wat hij verder wil. Waarschijnlijk is de oprichting van DS’70 precies wat hij zich voorstelde al is er een kleine verwij zing op pagina 327 die maakt dat we toch een beetje op onze hoede moeten zijn. Daar schrijft hij namelijk: „Een burger die kranten leest of Kamerverslagen, ziet AMSTERDAM. Het Amsterdam se gemeenteraadslid Wessels (D’66) heeft B. en W. gevraagd of zij een mobiele eenheid van toiletwagens, een soort toilet detachement, willen instellen, dat bij gebleken behoefte kan worden ingezet op plaatsen waar hoge nood heerst. Volgens het raads lid is er tijdens de paasdagen queue- vorniing opgetreden bij de weinige urinoirs in de binnenstad. Hieruit valt af te leiden dat er voor de toeristen en vooral voor de vrouwelijke toe risten volstrekt onvoldoende open bare toiletgelegenheid is in Amster dam. En het invoeren van een nieuwe sub sidie door een belangengroep beschrijft hij als een proces dat zich in tien jaar lijkse fases voltrekken kan: Jaar 1:'mi nister wijst af; jaar 2: minister wil het overwegen; jaar 3: minister zal opdracht tot studie geven; jaar 5: commissie heeft gerapporteerd; jaar 6: rapport wordt ge publiceerd. Minister beraadt zich; jaar 7: minister is bereid, als er budgettaire ruimte is, dit te terzijnertijd in te voeren; jaar 9: bij amendement wordt besloten tot invoering van een jaar terugwerkende kracht. Alle collega’s feliciteren zegevie rend Kamerlid. (De maatregel wordt bij Financiën genoteerd in het dossier ANAMK als nood aan man komt voor- NES In Nes op Ameland is in de af gelopen nacht het 150 jaar oude hotel Hofker totaal uitgebrand. Van het twee verdiepingen hoge gebouw staan nog slechts twee muren overeind. In het hotel waren 25 gasten. De inboedel waaronder een kostbare collectie schilderijen van de onlangs overleden schilder Germ de Jong, antieke kasten en ander antiek, ging ge heel verloren. Het raadslid meent dat toeristen niet vrijwel uitsluitend moeten zijn aangewezen op de toiletten van het I horecawezen. Juist in Amsterdam met zijn grote hoeveelheid weinig ka- pitaalkrachtige toeristen is het ge- I brek aan openbare toiletten schrij- j I nend te noemen. Het stationeren van I I toiletwagens op plaatsen waar de I I openlucht als goedkoop hotel wordt gebruikt kan bijdragen tot het hand- haven van de openbare hygiëne, al- dus de heer Wessels, die er tot slot nog op wijst dat reeds jarenlang op veel plaatsen in de stad Stockholm dergelijke wagens functioneren. Zij voorzien in een duidelijke behoefte en zien er zeer proper uit. 16.000 meer voor konden krijgen dan ze ervoor hadden betaald. De premie, zegt hij, drukt dus wel de effectieve prijs voor de koper, maar niet de waarde. De bou wer of de koper realiseert dus de pre mie als vermogenswinst bij de verkoop. de pleidooien van geïnteresseerde vaste- commissie-leden, maar leest zelden een tegenbetoog. Behalve van de minister. Geen wonder dat het gevolg is: enerzijds het gevoel, dat de regering toch maar sloom, stroef, negatief is, hetgeen het respect voor het functioneren van de de mocratie schaadt. Anderzijds het gevoel dat eigen onbehagen inzake sommige uit gaven niet vertokt wordt hetgeen eveneens het respect voor de democratie vermindert.Het gevolg is minder ver trouwen in de aanwezige partijen, toena me van de „floating vote,” soms oprich ting van nieuwe partijen of verlangens naar een sterke man. Men ziet dat in Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, maar ook in Nederland.” maakte een tochtje als Kamerkandidaat de K.V.P. Hij bezocht onder meer het bejaardencentrum Sint An- tonius van Padua en biljartte daar een partijtje met een van de bewo ners. DEN HAAG Als in een eventuele progressieve regeringscoalitie de PvdA een beleid zou willen voeren dat voor D’66 te veel in de richting gaat van nationalisatie van de grond, van het verzekeringswezen en de gezondheidszorg, zou D’66 de samen werking verbreken. Aldus de lijsttrekker Van Mierlo van D’66 dinsdagavond in AVRO’s Televizier in een gesprek met de CHU-Ujsttrekker Udink. De heer Udink had D’66 verweten dat die partij in het progressieve regeringsakkoord „geen dam heeft opgeworpen tegen verdergaande' wensen van de socialisten.” Zo maakt hij ook al bezwaar tegen de geweldige persoonlijke subsidie die is in gebouwd in het universitaire onderwijs én tegen de consumentensubsidies die een inefficiënte manier van inkomensverde ling vormen. Die laatste vormen voorts een gedwongen consumptie: men ont vangt een deel van zijn inkomen niet ter vrij besteding, maar in natura. Ook dat is een geluid dat in het latere program ma van DS’70 zal doorklinken. Ook cul turele subsidies, spaarpremies en subsi dies op kerkenbouw worden afkeurend vermeld, zondat de de schrijvers er al programmatische gevolgtrekkingen uit maken. larisatie met kracht te willen bestrijden, waarbij hij er op wees, dat een polarisa tie in de Nederlandse verhoudingen leidt tot een schimmenspel en tot het kunstma tig creëren van tegenstellingen, die niet uit de politieke werkelijkheid opkomen, maar door kunstgrepen in het leven wor den geroepen. De versplintering in de volgens Biesheuvel elkaar op leven en dood be strijdende mini-groeperingen is zijns in ziens een tekerj van wanhoop, van het geen uitzicht meer zien. „Het is het ons terugtrekken in het getuigenis, in plaats van het ons werpen op het scheppen van beleid,” aldus de AR-lijsttrekker. Dit geldt zijns inziens gelijkelijk voor alle mi ni-groeperingen, zowel voor G.P.V., S.G.P. als P.P.R. en P.S.P. Mr. Biesheuvel wees er op, dat de mi- ni-partijen van huisuit oppositie-partijen zijn. „Dat is de reden waarom zij indien zij te groot worden in aantal of indien zij de grote partijen te zeer af breuk doen verlammend kunnen zijn voor een krachtig regeringsbeleid. De mi- ni-partijen leiden het onbehagen met het bestaande stelsel af in de richting van een onmachtig woordenspel,” aldus mr. Biesheuvel; die opmerkte dat de partijen het niet zo bedoelen, maar dat hun goede bedoelingen niets veranderen aan de ge volgen. Naar zijn mening dient de Ne derlandse kiezer goed te weten wat hij doet als hij overweegt, op welke grond ook, zijn stem aan een mini-partij te ge ven. Enkele honderden leden van de jood se gemeenschap in Nederland hebben dinsdagavond voor de Russische am bassade in Den Haag een Pesach- vrijheidsmaaltijd gehouden. Het feest, gevierd bij het schijnsel van fakkels rond de op straat geplaatste ceder- tafel, herinnert aan de uittocht van de joden uit Egypte. Bij de viering werd in het bijzonder gebeden voor de joden in de Sovjet-Unie. Nadat onder leiding van de rabbijnen Soe- tendorp en Fink de matze gezegend was en traditionele Hebreeuwse teksten van de Pesach-viering voor gedragen waren, werden gedeelten gelezen uit brieven van joden in de Sovjet-Unie Ook werden citaten ten gehore gebracht die joden tijdens de processen in Leningrad tot hun rech ters richtten. Aan het einde van de plechtige viering werden namen voorgelezen van joden die in de Sovjet-Unie gearresteerd zijn en die het land hadden willen verlaten. Tijdens de Pesach-viering was de Russische ambassade in duister ge huld. De deelnemers aan de viering van wie slechts een enkeling een spandoek bij zich had waar op stond „USSR is geestelijke gevangenschap”, hadden zich achter en rond de ceder- tafel opgesteld die recht tegenover het toegangshek van de Russische ambassade was neergezet. leraar hem vroeg of de interpretatie van een Defensierapport juist was, dat de NAVO-partners het eerst naar kernwapens zullen grijpen bij een mi litair conflict. „Kunt u daar ja of nee op antwoorden?” „Dat kan ik niet”, zei mr. Luns. „Maar als een NAVOlid nee zou zeg gen dan zou dat bijzonder gevaarlijk zijn!” „Dat is nou riep de leraar. De minister door voor F*® M

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2