LAIRD: „WIJ BLIJVEN Alle Nederlanders in de Kamer Solzjenitsin vraagt nieuw boek te mogen W estpakistaans leger heeft veel last van natte moesson Bengaalse regering in functie vandaag Peron denkt nog steeds aan terugkeer Industrieel in Uruguay verdwenen w Volledige terugtrekking in strijd met de Amerikaanse strategie voor jaren zeventig publiceren Voor II cent Velasques VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken NOG JAREN IN AZIË” Uitvinder Russische waterstofbom overleden Canada en China benoemen ambassadeurs Gevangenisoproer in Turijn bedwongen Twee gewonden in Belfast „Reuzenbommen” in Vietnam voor zo weinig? Velasques! 220 cent voor 20 geurige, pittige, fijne Medina’s.yz**^*^ 3 WOENSDAG 14 APRIL 1971 T roje Buiten de wet TAPIJTTEGEL-BOETIEK ASTRA WASHINGTON (AFP en DPA) De aanwezigheid van de Ameri kaanse marine en luchtmacht in Azië zal nog vele jaren worden gehand haafd. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van Defensie, Melvyn Laird, gisteren op een persconferentie in Washington. Een volledige af braak van de Amerikaanse aanwezigheid in Azië is volgens de leider van het Pentagon onverenigbaar met de Amerikaanse strategie van „realis tische afschrikking” voor de jaren zeventig. Wie geeft er nog zo veel \ldo4que4\ v» tir/tini rtfO o o n i1 /ao (Van onze redacteur in Madrid) MADRID De politieke toekomst van Argentinië’s zoveelste militaire dictatuur, die echter onder generaal Alejandro Lanusse een originele poging doet om snel terug te keren naar een partijendemocratie, is op dit moment voor een groot deel in handen van een 75-jarige grijsaard in Madrid: Juan Domingo Peron. De oude generaal en ex-president ontving gistermiddag zijn voornaamste afgevaardigde in de Argentijnse Peronistenbeweging, Jorge Deniel Paladinos, die speciaal uit Buencfl Aires overkwam om raad te vragen. Bij zijn aankomst in Madrid ver klaarde hij dat de terugkeer van Peron de enige ware uitkomst op de politieke crisis in Argentinië zou bieden. Men neemt aan dat hij Peron hiertoe probeert te overreden. Het aanbod van Lanusse, die heeft laten doorschemeren dat hij zelfs wel bereid zou zijn een persoonlijk onder houd met zijn vroegere aartsvijand te hebben, en die vanmiddag be sprekingen hield met de vakbondscentrale in het Argentijnse Peronisme is verbonden, zal de oude generaal ongetwijfeld verlokkend in de oren klinken. Of hij de grote stap zal wagen is echter een tweede. Paard van ADVERTENTIE ADVERTENTIE t i 1 r 1 OTTAWA (AFP) Ralph Edgar CoUins, toegevoegd onderminister van Buitenland se Zaken, is benoemd tot eerste Canadese ambassadeur in Peking. De Canadese re gering heeft verder ingestemd met de be noeming van Hoeang Hoea als eerste Chi nese ambassadeur in Ottawa. i E t strekt. Hij kon echter niet zeggen of daar de nieuwste Russische MIG-23 vliegtuigen bij zijn. Er bestaan volgens Laird ook plannen voor de inrichting van een Rus sische marinebasis in het gebied van de Middellandse Zee. Hij beklemtoonde, dat de Verenigde Staten zorgvuldig in het oog houden of het militaire evenwicht in het midden-Oosten niet wordt verstoord. Wat de genoemde marinebasis betreft, gaf Laird geen nadere bijzonderheden, maar volgens Amerikaanse functionaris sen is er sprake van Russische bouwac tiviteit in Alexandrië en Mersa Matruh, een voormalige geallieerde basis uit de tweede wereldoorlog. De Pakistaanse regering zegt, dat de sjeik op 26 maart door regeringstroepen Voor keuken, toilet of badkamer 20 KORTE GIERSTRAAT 1 HAARLEM (leurrijk, warm, rot- en schimrrelvrij MOSKOU (Reuter) Igor Jegenjevitsj Tamm, een van de „vaders” van de Rus sische waterstofbom, is maandag op 75- jarige leeftjjd overleden, zo meldde het Russische regeringsdagblad Izvestia giste ren. Tamm kreeg in 1958 met nog twee an dere Russische geleerden de Nobelprijs voor natuurkunde. Dat was de eerste keer dat deze prijs naar de Sovjet-Unie ging. Hij kreeg de Nobelprijs voor zijn bijdrage tot de verklaring van het zogenoemde „Sjerenkov effect” in de atoomfysica. MONTEVIDEO (AFD) De politie in Montevideo heeft meegedeeld, dat de Uruguayaanse industrieel Ricardo Ferres Terra is verdwenen. Men neemt aan, dat hjj door de Tupamaro-beweging is ont voerd. De verlaten auto van Terra werd met draaiende motor en open portieren op de hoek van een straat aangetroffen door zijn broer, die toen alarm heeft geslagen. Naast de wagen van Terra, van wie men weet, dat hij niet bewapend was, werden twee patroonhulzen gevonden. De 52-jarige Ricardo Ferres Terra, die getrouwd is en negen kinderen heeft, be hoort tot de machtigste families van Zuid- Amerika. Zijn rijst- en textielbedrijven strekken zich uit op vrijwel het gehele La- tijnsamerikaanse continent en in andere delen van de wereld. Zijn verwanten vra gen zich af wat de reden kan zijn van de ontvoering van Terra, die zich in het ge heel niet met politiek bezighoudt. Enkele maanden geleden was hij met ontvoering bedreigd, maar de laatste tijd was dit niet meer gebeurd. 2 december 1964 stapte de oude bal ling in Madrid aan boord van een vliegtuig met de mededeling dat hij naar Montevideo ging, hetgeen alge meen werd uitgelegd als de eerste stap naar zijn terugkeer in Buenos Aires. Ook al wist Illia, na de felle protesten van zijn generaals, van de Braziliaanse regering gedaan te krij gen dat Peron reeds in Rio de Janeiro werd tegengehouden en teruggestuurd naar Madrid, het vonnis van zijn poli tieke carrière was getekend. Kort na dien werd Illia, net als indertijd Peron, door een militaire straatsgreep verstoten. MOSKOU (AFP) De Russische schrij ver Alexander Solzjenitsin, winnaar van de Nobelprijs voor de literatuur 1970, heeft bij de bevoegde instanties een verzoek in gediend zijn nieuwe boek „Augustus 1914” te kunnen publiceren. Dit wordt uit kringen in de omgeving van de schrijver vernomen. Het verzoek is al drie weken geleden (zonder bijvoeging van een manuscript) in gediend en de schrijver heeft tot nu toe nog geen antwoord ontvangen. Het peronisme, of het „justicialismo” (rechtvaardigheidsbeweging) zoals de politieke organisatie van de descami- sados zich ging noemen toen het pero nisme officieel buiten de wet werd gesteld, bleef echter een onmisbaar ROME (DPA) Na een beleg van twin tig uur hebben de 500 opstandige gedeti neerden van de gevangenis van Turijn zich gisteren aan de politie overgegeven. Voor het hermetisch afgesloten gevange niscomplex in de binnenstand stonden autobussen, waarmee de geboeide gevan genen naar andere gevangenissen werden overgebracht. Het gebouw is zodanig ver woest dat het voorlopig niet meer gebruikt zal kunnen worden. De schade aan het gebouw wordt geschat op enkele honderden miljoenen lires. De opstand brak uit op paasmaandag toen 150 gevangenen weigerden na het luchten naar hun cellen terug te keren. Ze bestormden andere delen van het gebouw, lieten iedereen vrij en vernielden de in ventaris. Op verscheidene plaatsen in het gebouw zijn branden gesticht. Als enkele ‘grote politieke partijen hun zin krijgen, zal in de toekomst de kies drempel zodanig worden verhoogd dat een aantal kleine partijen niet meer in de parlementaire vertegenwoordiging zullen kunnen binnentreden. Het is enkele grote partijen een doorn in het oog, dat de grote hoeveelheid frac ties in de Kamer de spreektijden zodanig versnippert dat er van zinnig debatteren geen spaan meer terechtkomt Bovendien wordt betoogd dat de regeerbaarheid van het land schade lijdt, doordat geen krach tig beleid kan worden gevoerd zolang de meningen in de Kamer over zo veel par tijen en partijtjes verdeeld worden. Dezer dagen heeft de lijsttrekker en fractievoorzitter van de A.R.P. tijdens een verkiezingsvergadering nog eens stevig aan de bel getrokken: volgens zijn me ning zou het een zegen voor het land zijn indien het aantal partijen dat aan verkie zingen deelneemt, drastisch zou vermin deren. Wat dat laatste betreft, heeft de heer Biesheuvel waarschijnlijk wel gelijk. Het gaat er slechts om hóe die vermindering tot stand zou komen. Zouden de politieke meningen in ons land zich zodanig kristalliseren rondom enkele vooraan staande en overkoepelende beleidsprinci- pes, dat de oorzaak tot het formeren van kleine partijen zou verdwijnen, dan zou dat een verheugende schaalvergroting van de elkander weerstrevende politieke krachtvelden zijn, waardoor de verhou dingen in de volksvertegenwoordiging heel wat duidelijker zouden komen te liggen en de werkzaamheden van de Ka mer eenvoudiger en doeltreffender zou den kunnen worden verricht. Het zou een voudig betekenen dat het kiezersvolk zich in grotere eenheden zou opsplitsen omdat het zich zou concentreren op de belang rijkste en meest elementaire politieke meningsverschillen. Dat zou een vrijwilli ge sanering van de openbare mening zijn, die de eensgezinde bereidheid tot het ver geten van futiliteiten zou vertolken. Maar dat is natuurlijk heel wat anders dan dat de grote partijen het de kleintjes onmogelijk zouden maken, in de Kamer te komen. De verhoging van de kiesdrempel zou een kunstmatige vergroting van de eenheden betekenen, die geen vertolking van gezonder politiek denken maar een gevolg van politieke onderdrukking zou moeten heten. En dat is iets waarmee niemand, die zich realiseert wat een volksvertegenwoordiging eigenlijk bete kent, blij zou kunnen zijn. Een volksvertegenwoordiging Is in de gegroeide praktijk een verzameling van fracties van politieke partijen. Dat zit nu eenmaal in het staatkundige stelsel inge bouwd. In de eigenlijke zin echter is een WRfVWVWVWWWVVVVVWVVVWWVVVVVVVVWVVWWVVV* fVVVWVUVVVWWVWWWWVWWWWWWWWWWWW, Het persbureau meldde verder, dat de Pakistaanse legers zware hinder onder vinden van de natte moesson die vier weken eerder is begonnen dan normaal het geval is. Het bevrijdingsleger heeft een aanval ingezet op de bevoorradings- routes van het Pakistaanse regeringsle ger in de sector Joessore-Choelna, in het zuiden van Oost-Pakistan. Dit is gisteren uit officiële bronnen in New Delhi ver nomen. Sinds Peron na een bijna tienjarige heerschappij door de dood van zijn aanbeden echtgenote „Evita” in 1952 beroofd werd van zijn politiek kompas en een koers begon te varen die on herroepelijk tot zijn ondergang en en verbanning in 1955 leidde, hebben alle Argentijnse machthebbers terdege rekening moeten houden met de „mythe Peron”. Zijn politieke basis, die meer nog door Evita dan door hemzelf was samengesmeed tot een machtig wapen, wordt gevormd door de „Descamisados” (de hemdlozen). In hun midden hoort men nog altijd de veelzeggende slogan: „Ladron o no ladron, queremos a Peron” (dief of geen dief, we willen Peron). Daaren tegen is in militaire krigen een in stinctieve, agressieve reactie op Peron ook nog een levende werkelijkheid. Dat merkte tot zijn schade en schande Argentinië’s laatste burgerlijke presi dent, Arturo Illia, toen hij liet mer ken dat hij misschien tot een verge lijk met Peron zou willen komen. Op BELFAST (AFP) In Belfast zijn gis teravond ‘in de Ballymcarrett-wijk een volwassene en een meisje van vijftien jaar door geweerschoten gewond geraakt. Over de oorzaak van het incident tast men nog in het duister. Een woordvoerder van het leger heeft te kennen gegeven, dat de schoten niet zijn gelost door de ordetroe pen. volksvertegenwoordiging een vertegen woordiging van alle Nederlanders, of zij nu lid zijn van een politieke partij of niet. Niet het lidmaatschap van een partij, maar het stemmen op een verkiesbaar ge stelde kandidaat is bepalend voor die vertegenwoordiging. De geko zen volksvertegenwoordigers zitten niet in de Kamer om hun partij te dienen, maar om het gehele kiezersvolk te verte genwoordigen en de stem te vertolken van dat totale kiezersvolk. Wanneer het gaat om de vertolking van een mening buiten parlementaire moge lijkheden om, zoals bijvoorbeeld via de communicatiemiddelen, is iedere demo- craat-van-zessen-klaar bereid om de dif ferentiatie, de pluriformiteit van meningen met hart en ziel te verdedigen. Maar waarom zou die pluriformiteit in de Kamer moeten worden onderdrukt? Als men alle Kamerleden ziet in hun werkelijke ge daante, namelijk als vertolkers van me ningen die zij zelf zijn toegedaan en die zij getoetst hebben aan de meningen van hun kiezers, is het tot uiting komen van een zo gedifferentieerd mogelijk menin genpatroon alleen maar nuttig voor de democratische beleidsvorming, ook al kost dat dan wat tijd en al verhindert het de grote partijen soms om hun eigen „krach tige besluiten” door te drukken. De kleine partijen zorgen ervoor, dat de individualiteit van de Nederlandse kie zer niet verloren gaat. De minderheden zijn niet minder van belang dan de grote concentraties van min of meer gemassa- ficeerde opinie, wanneer het erom gaat uit te maken wat wel en wat niet kenbaar mag worden gemaakt in het parlement. De besluiten van de meerderheid in het parlement komen toch wel tot stand, vaak genoeg tegen het duidelijke verlangen en belang van minderheden in. Het is in ieder geval tenminste nog nuttig dat die minderheden zich kunnen doen horen. Het tellen van de neuzen is geen demo cratie in de ware betekenis. Het verlenen van een optimale mogelijkheid aan alle betrokkenen in de maatschappelijke pro cessen om hun mening kenbaar te maken, mag gerust wat tijd kosten. Misschien kunnen de leden van de grote fracties in de Kamer wat minder tijd nemen voor hun redevoeringen, want meestal is hun partijspeldje al voldoende aanduiding voor hetgeen zij te vertellen hebben Het probleem blijft echter of La nusse sterk genoeg staat om het „paard van Troje” te kunnen binnenhalen zonder dat het later, zoals bjj alle voorgaande malen dat het peronisme de kop opstak, ook met hem korte metten maakt. Zijn confrontatie met de voorgaande president Levingstone, die hem afzette om tot de ontdekking te komen dat de „gearresteerde” La nusse vanuit het legerministerie in een handomdraai de president omver kon werpen, is echter een goed teken. Tenslotte blijft er nog één vraag stuk, dat alleen Peron zelf in zijn te ruggetrokken ballingschap in de ele- De aanwezigheid van Amerikaanse ma rine- en luchtstrijdkrachten is volgens Laird in dit gebied een onderdeel van deze strategie, die de Verenigde Staten zijns inziens moeten volgen met het oog op de nucleaire bedreiging die de Sovjet- Unie op het ogenblik is en die China wel licht in de toekomst wordt. Laird herhaalde zijn al enkele weken geleden kenbaar gemaakte standpunt, dat de Amerikaanse troepen in Vietnam „ergens in de zomer” hun rol als ge- vechtstroepen zullen beëindigen. Dat be tekent echter niet, dat zij niet de Ame rikaanse presentie in Vietnam te be schermen hebben. Laird wilde, evenals eerder president Nixon, echter geen tijd schema voor het zogenoemde Vietnami- seringsprogram het overdragen van al le verantwoordelijkheid aan de Vietna- mezen noemen. Hij beperkte zich er toe te zeggen, dat het program volgens plan verloopt. Hij wilde zich ook niet mengen in de discussie of Nixon een vast repatriëringsprogram en een vast staande datum voor de voltooiing daar van in het hoofd heeft. In de hevige aanvallen van de Noord- vietnamese strijdkrachten in het noor den van Zuid-Vietnam zag Laird geen bewijs voor de stelling dat de invasie in Laos mislukt zou zijn. De minister herhaalde zijn mening, dat de operatie in Laos met het vernietigen van de vijandelijke bevoorradingsroutes een succes is geweest. Wat de berichten over nieuwe Russi sche wapenhulp aan Egypte betreft, zei Laird dat er inderdaad bewijzen zijn dat Moskou Egypte moderne wapens ver- Solzjenitsin heeft de Zweedse academie (die hem de Nobelprijs heeft toegekend) ge vraagd een bedrag van 3000 dollar op zijn rekening in Rusland te storten. Het to tale bedrag aan de prijs verbonden be draagt 87.000 dollar, waarvan hij tot nu toe nog geen cent heeft ontvangen. gante Puerta de Hierro-wijk van Ma drid kan overpeinzen en oplossen. Kan hij nu, op 75-jarige leeftijd, nog de rol vervullen die de descamisados van hem eisen? Kan de werkelijkheid van de huidige Peron even doeltreffend zijn in de hedendaagse Argentijnse politiek als de „mythe-Peron”? Ook al klinkt het naar een vijfstuiversro- mannetje, naast de hedendaagse Peron gaapt de grote leegte die Evita achter liet. Zijn huidige echtgenote en vroe gere secretaresse Isabel is al meer malen naar Argentinië gegaan om als zijn afgevaardigde op te treden, maar kan Evita toch niet vervangen. In de onmiddellijke omgeving van Peron, die het afgelopen weekeinde in een vakantiehuis buiten Madrid doorbracht kon of wilde niemand tot op dit ogen blik verzekeren of de oude generaal er ditmaal ernstig over denkt om naar Argentinië te gaan. De Spaanse regering volgt dit alles met een zekere huivering. Zij onder houdt goede betrekkingen met de hui dige Argentijnse regemg, en liet Pe ron indertijd bij het verlenen van het politieke asiel beloven dat hij zich niet openlijk in politiek zou mengen. Maar Franco is Peron veel verschuldigd en zal hem geen strobreed in de weg leg gen. Na de Tweede Wereldoorlog be tekende Peron voor het van het Marshall-plan buitengesloten Spanje de redding. Zoals Senor de Areilza, indertijd Spaans ambassadeur in Bue nos Aires, ons eens uitlegde: „de over eenkomst Franco-Peron die ik in 1948 voorbereidde kwam er praktisch op neer dat Argentinië ons gratis levens middelen leverde tot een totaal van 450 miljoen dollar, wat toen een ont stellend hoog bedrag was. Wij kunnen Peron, die het Spaanse volk gedurende vier kritieke jaren van de hongers nood redde, nooit voldoende danken.” in Dacca gevangen is genomen. De be wijzen van zijn arrestatie heeft zij ech ter nog niet geleverd, evenmin als de Oostpakistaanse leiders hebben kunnen waarmaken dat Moedjiboer vrij is. De voorlopige regering zou als oorlogs- kabinet functioneren en leiding geven aan de „bevrijdingsstrijdkrachten” in hun strijd voor onafhankelijkheid. In Awami- kringen hoopt men dat de vorming van een eigen regering erkenning van „Bang- la Desj” (de Bengaalse natie) tot gevolg zal hebben, alsmede steun van bepaalde landen zoals India. Waarnemers in Calcutta, die verscheide ne tochten op Oostpakistaans gebied heb ben genomen, zeggen dat de opstandelin gen het grootste deel van het platteland in handen schijnen te hebben. De Indiase radio meldde gisteren dat de voorlopige regering in Oost-Pakistan via een Bengaals radiostation een be roep op het buitenland heeft gedaan om het naar zelfstandigheid strevende Oost pakistaanse volk te erkennen en steun ta verlenen. Het Indiaase persbureau PTI bericht dat bij gevechten in vele delen van Oost- Pakistan gisteren twee steden, waaron der Dinajpoer, in handen van het Paki staanse leger zijn gevallen. De Pakistaan se regeringstroepen hadden volgens PTI weliswaar zware verliezen geleden, maar de Oostpakistaanse opstandelingen moes ten zich onder druk van het artillerie vuur terugtrekken. Volgens deze bronnen ondervinden de Pakistaanse troepen zeer grote moeilijk heden bij hun bevoorrading en communi catie als gevolg van de veelvuldige aan vallen van het „bevrijdingsleger” aldus gen, voornamelijk in de sectoren Dacca- Sylhet en Dacca-Rangpoer, in het noord oosten en noordwesten. Met het doel hun verbindingslijnen te beschermen hebben de regeringstroepen drie tegenstoten uit gevoerd in de richting van Rangpoer, Syl- het en Comilla, ten zuiden van Dacca. Deze troepen vorderen echter slechts langzaam als gevolg van de bliksemaan- vallen van het „bevrijdingsleger” Idus genoemde bronnen. CALCUTTA, (Reuter- AFP). De de zer dagen in Oost-Pakistan gevormde „voorlopige regering” zal vandaag offi cieel in functie treden. In kringen van de verboden Awami Liga, waar dit is vernomen, bevestigde men dat Tajoeddin Rachman, algemeen secretaris v an de liga, premier van de nieuwe regering is. De regeringszetel wordt „ergens” in het voor onafhankelijkheid West-Pakistan strijdende Oost-Pakistan gevestigd. Men kon niet zeggen of sjeik Moedjiboer Rach man, de leider van de Awami Liga, die tot president van de Bengaalse natie is uitgeroepen, da eerste bijeenkomst van de nieuwe regering zal bijwonen. SAIGON (AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren Noord-Vietna- mese eenheden in het grensgebied tussen Zuid-Vietnam en Laos met nieuwe „reu zenbommen” van 7000 kilo bestookt. Het z(jn de krachtigste bommen uit het niet- nuclealre arsenaal van de Verenigde Staten. Zij worden „command vaults” genoemd. De aanval was gericht op Noordvietna- mese troepen rond de sinds 31 maart bele gerde basis no. 6. De basis is op die datum een dag in handen van de Noordvietna- mezen geweest, die er echter na een hevige strijd uit werden verdreven. Sindsdien hou den zij de basis ondanks zware luchtaan vallen omsingeld. Een Zuidvietnamese woordvoerder verklaarde gisteren dat de situatie voor de bezetting van de basis was verbeterd en dat men met helikopters voor raden had kunnen aanvoeren. Een militaire woordvoerder in Saigon verklaarde, dat de „reuzenbommen” nog nimmer, en ook gisteren niet, als tactisch wapen direct tegen de Noord Vietnamese troepen zijn gebruikt. Men heeft er wel eens dicht beboste gebieden mee gebom bardeerd om een landingsplaats voor heli kopters vrij te maken. Dit was gisteren ook in de buurt van de genoemde basis ge- onderdeel voor om het even welke staatsvorm die van een militaire dicta tuur naar de democratie wilde terug keren. Dit weet ook generaal Lanusse, al heeft hij persoonlijk bepaald geen liefdevolle gevoelens voor Peron die hem indertijd wegwerkte in een ge vangenis waar hij evenmin aan de traditionele martelingen ontkwam. La nusse heeft zich echter, sinds hij Levingstone opzij schoof, een pragma tisch staatsman getoond. De weigering van de politieke leiders van het pero nisme om tot nu toe deel te nemen aan .de huidige besprekingen over het herstel van een partijendemocratie, is ongetwijfeld een methode om druk op hem uit te oefenen opdat hij toegeeft aan hun droomwens: de terugkeer van Peron, de mythe die de eenheid van deze volksbeweging moet bewaren. En Lanusse is daartoe wel bereid om te voorkomen dat een wijd verspreide vakbonds- en politieke organisatie de stabiliteit van het Argentijnse regime zal ondermijnen vanuit de klandesti- niteit.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3