Hoogovens betreurt uitblijven uitspraak over Umondkwestie Honderdtwintigduizend prentbriefkaarten zolder m Driehuis OP WERELDWINKEL IJMUIDEN HEEFT VAST ADRES Geen belang bij buitenhaven 21$ Kennemer Kruimels Twee verschillende bedrijven TIJDROVEND OVERLEG Jaarfeest bij BONTE AVOND BIJ WANDELEN MET Marktberichten Cursussen voor de huisvrouw AR-vergadering in Velsen TURNLUST” „IJMUIDENS ROEM” paasfeesten „Kennemerland” De Mei besloot LM 6 AUTOSPUITERIJ Buitenhaven Spreker: L. de Graaf HISTORIE BURGERLIJKE STAND VELSEN WOENSDAG 14 APRIL 1971 J. G. BRESSER ZN VELSERBURCH 16 Velsen Oost tel. 14714 na 5 uur 12605 Exclusieve couture Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties - gg B ïsl ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ORIONWEG 88 - IJMUIDEN TEL. 12232 vergaderingen en - IJmulden (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De Raad van Bestuur van Hoogovens betreurt het in hoge mate, dat ook in de nu aflopende kabinetsperio de geen beslissing is genomen in IJmond- kwestie. Men had sterk gehoopt, dat het huidige kabinet de zaak rond de bestuur lijke indeling „afgewerkt” zou hebben. Nu dit niet is gebeurd vreest men in kringen van de Hoogovendirectie, dat het nieuwe kabinet de zaak weer moet gaan bestuderen, waardoor wederom vertra ging ontstaan zal, met als gevolg, dat de bestaande problemen ook weer langer zul len duren. Door de Indische vereniging „Kenne- merland” uit Beverwijk wordt zaterdag 17 april in het cultureel centrum „De Schouw” aan de Bleyenhoevelaan in Velsen-Noord voor de zesde maal een jaarfeest gehouden. Het muzikale ge deelte wordt verzorgd door de „Ever greens”, met als speciale attractie het optreden van de Zweedse danseres Bir gitte ölmberg, die onder de naam Na- nine een internationale midnight-show op het repertoire heeft, met impressies uit Hongkong, Moskou, Jeruzalem, Jo hannesburg, New Orleans, Berlijn en Parijs. „Hoogovens wil zich niet mengen in de beraadslagingen over het al dan niet aanleggen van een buitenhaven in IJmui- den. Wat het Hoogovenbedrijf betreft hoeft de buitenhaven er zelfs helemaal niet te komen” zo vertelde ons de voorzitter van Modehuis Wj Plein 1940-1945 nr. 48 steeds op gespitst zijn bezit weer ver der uit te breiden. Men kan hem dik wijls aantreffen bij de controle voor de tentoonstellingen van „Felison” en de bezoekers zullen hem dan ook een bijzonder groot plezier doen, wanneer zij bij het kopen van een toegangs bewijs hier enige prentbriefkaarten voor hem aan toevoegen. En dan hoe ouder, hoe liever. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De centrale Anti-revolutio- naire kiesvereniging „Velsen,” met de wijkafdelingen Santpoort, Velsen-Noord, IJmuiden-Oost en West belegt donderdag avond 15 april een verkiezingsbijeen komst in de zaal onder de Petrakerk in IJmuiden. BEVERWIJK. De noteringen van dinsdag 13 april aan de groenteveiling Kennemerland waren: andijvie 136150; breekpeen 2326; prei 8186; spinazie 28 52; spruiten 140150; rabarber 3052; radijs 3444; uien 1526; witlof 108115; raapstelen 2126. Aan de bloemenveiling ’t Centrum gol den de navolgende noteringen. Bloemen: amaryllis (per stuk) 1228; anjer (per stuk) 2648; trosanjer 160; anemoon 85 110; anthurium 120310; chrysant jaar- rond 300370; fresia 120—320; gerbera 14 —40; hyacint 18—24; iris 160—210; lelie (per tak) 90120; narcis (kas) 80130; nar cis (koude grond) 3258; orchidee 90315; roos (per stuk) 4070; babyroos 1228; tulp 120305. Planten: anthurium 320 520; cineraria 65110; geranium 90120; potchrysant 4585; st. paulia 120135; ge mengde planten 90160. Die problemen behelzen onder meer het feit, dat het Hoogovenbedrijf nog steeds voor allerlei zaken overleg moet plegen met drie gemeentebesturen tege lijk; rekening moet houden met wensen, verlangens, bepalingen en voorschriften van die drie IJmondgemeenten, Bever wijk, Heemskerk en Velsen en dus blijft kampen met allerlei moeilijkheden, die niet meer zouden bestaan, indien men tot fusie van die drie gemeenten was over gegaan. In dat licht moet men ook zien de pro blematiek rond de aanleg van een nieuwe verbindingsweg vanaf de tunnel naar de Hoogovens, ofschoon hier uiteraard ook de rijksoverheid een fors woord in mee te spreken heeft. Reeds eerder is er van de zijde van Hoogovens op gewezen, dat tijdens de spitsuren gesproken kan wor den van een ware „verkeerscongestie” met één poort en é’én uitgangsweg. Twee uitgangswegen zijn het minste, waar men behoefte aan heeft. Thans is er een mo gelijkheid, nu de aanleg van de westelijke Randweg in Beverwijk in zicht komt. Of schoon er nog vragen over blijven van „welk deel” van de Randweg komt er eerst en „hoe breed” wordt die weg, zal in de nabije toekomst een noordelijke uit- gangspoort toch verwezenlijkt kunnen worden. Gehoopt wordt, dat binnen twee of drie jaar de ernstigste problemen enigs zins worden opgeheven, waarna wellicht aan de verdere uitbouw van de plannen kan worden gewerkt. Daartoe behoort ook een uitgangs- poort in de Zeestraat tussen Beverwijk en Wijk aan Zee, namelijk nabij de boerderij van de heer Joor, schuin tegenover de Creutzberglaan. „Beste Pietje, De brief ontvangen en ik wil zo graag weten of ik Zondag ook uit mag gaan. Ja hoor. Maar natuur lijk altijd vooruit aanvragen met dubbelen kaart, want anders mag het niet, dat is anders te lastig voor de omgeving, als onze Bestu rende zuster net niet vooruit weet. Ik ben nu heel frisch hoor en ben dan ook erg blij dat de nu ook goed zijn gebleven van al die ver moeienissen. Nu Pietje, de harte lijke groeten, dag lieve Pietje”. Bovenstaande, nogal vertederende tekst komt voor op een van de 119.860 prentbriefkaarten waarschijnlijk zijn het er inmiddels alweer 120.000 geworden die de heer Louis Hel mer uit Driehuis reeds als achtjarige jongen begon bijeen te brengen. Hij is thans 74 jaar, hetgeen betekent dat hij sindsdien jaarlijks ongeveer drie duizend kaarten aan zijn verzameling wist toe te voegen. Dit bezit is dan ook zodanig uitgegroeid, dat de heer Hel mer op de zolder van zijn woning aan de Jacob Catslaan een speciale werk hoek heeft moeten inrichten, omgeven door ongeveer honderdtien kaarten bakken, waar deze unieke verzame ling in is ondergebracht. Keurig ge sorteerd op de namen van de landen en werelddelen van herkomst en voor zover zij in Nederland werden ver zonden, op die van provincies en de grote steden. Zoals reeds vermeld begon de lieer Helmer reeds als achtjarige Amster damse jongen zijn familie en kennis sen af te stropen, om hun de kleurige kaarten te ontfutselen. En zo lief was deze verzameling hem geworden, dat toen hij in de twintiger jaren als plan ter naar het voormalige Nederlandsch- Indië vertrok, alle prentbriefkaarten door hem op reis werden meegeno men. Na jaren weer in Nederland te ruggekeerd was deze verzameling uiteraard ook met een groot aantal kaarten uit de tropen verrijkt. Omdat de eerste honderden kaar ten uit het begin van deze eeuw date ren, kan de verzameling van de heer Helmer een zekere historische waar de niet worden ontzegd. Zo geven de beschreven ansichten enigszins een idee van de manier waarop men vroe ger met elkaar heeft gecorrespon deerd, zoals het berichtje dat wij hier boven hebben overgeschreven. Het werd 9 mei 1907 door een verpleegde van een Haarlemse inrichting waar schijnlijk aan een dierbaar familielid Als spreker is uitgenodigd de heer L. de Graaf uit Bilthoven, secretaris van het CNV, die door zijn werk speciaal bekend is met de sociale wetgeving. Hij zal don derdagavond het programma van de A.R.P. vergelijken met het visie-program van het CNV. Als titel voor zijn inleiding koos hij: „Programma-vergelijking voor een gezond oordeel.” De vergadering is openbaar en begint om acht uur. Na wekenlange voorbereidingen en hard werken is een groepje idealistische burgers er eindelijk in geslaagd voor de wereldwinkel in IJmuiden een vast onderkomen te verkrijgen. Men vond dit in een voormalige kruidenierszaak op de hoek van de De la Reystraat en de Bloemstraat, waar aan de ver bouwing thans de laatste hand wordt gelegd. Zoals bekend is bij de verkoop van de hier aanwezige produkten het winstoogmerk uit gesloten, omdat het accent wordt gelegd op de bewoners en de pro blemen van de landen, waar deze uit worden betrokken. Daarom wordt bij elk verkocht produkt of kunstvoorwerp tevens enige be knopte achtergrondinformatie ver strekt. Door de accordeonvereniging „IJmui- dens Roem” wordt donderdag 15 april in de Velsense Stadsschouwburg een bonte avond gegeven, waar zowel het accordeon- als het jeugdorkest aan zul len meewerken. Er wordt aldus onder meer een sprookje uit 1971 gebracht, op muziek van dirigent D. Schelvis en A. Holzschuh, dat aan „Hans en Griet je” werd ontleend. Het A-orkest geeft ook een uitvoering van „La voix du peuple”, eveneens op muziek van D. Schelvis. Andere medewerkers aan deze bonte avond zijn de conferencier Cees de Lange, het fanfarekorps „Wilhelmina” uit Santpoort, het jongerenkoor „Drie huis”, de Kamé’s, met internationale clownerie en de cabaretgroep van „Het Witte Tejater” uit Velsen. BEVALLEN: M. W. C. Geldermansvan Wegen, z., Valeriuslaan 64, Driehuis; A. M. van Oevelenvan Heusden, d., Sparrenstraat 7, IJmuiden; F. D. W. van der Sluis Schaap, z., Schiplaan 552, IJmuiden; M. C. GraafsmaGroenendaal, d., Marnixlaan 7, Driehuis; R. Heemskerkvan Toor, z., Trompstraat 91, IJmuiden; C. M. Jansen Buis, z., Alexander Bellstraat 36, IJmui den; J. H. Kiewietvan de Scheur, d., de Noostraat 145, IJmuiden; W. C. C. G. TomasiKeirsgieter, d„ Rijnstraat 43, IJmuiden; C. AmsingBijman, z., Bloem straat 127, IJmuiden; M. C. ZeeuwWebbe, z., Grahamstraat 102, IJmuiden; G. Ouwe- handSchellingerhout, z., Kruisberglaan 41, IJmuiden; C. B. J. KossenHoogland, d., Narcissenstraat 22, Santpoort. OVERLEDEN: H. B. Vendel, 76 jr., echtgenoot van M. Zwanenburg, Groeneweg 44, IJmuiden; A. Schol, 87 jr., weduwe van J. Krikke, Lange Nieuwstraat 436, IJmuiden; G. Se- meins, 89 jr., Duin en Kruidbergerweg 73, Santpoort; C. Zwart, 77 jr., weduwnaar van L. de Groot, Rijnstraat 4, IJmuiden; L. Prins, 65 jr., weduwe van C. A. D. Peri- sutti, Zwarte Mierenvlak 83, IJmuiden; W. P. Arbman, 73 jr., echtgenoot van A. Jurriaans, Sparrenstraat 20, IJmuiden; G. Schaap, 5 jr., Santpoortse Dreef 24, Sant poort; P. A. Wesemann, 64 jr., echtgenoot van J. C. Michel, Kuikensweg 191, Bever wijk. VELSEN-NOORD. Ook dinsdag was het buurtcentrum De Mei weer druk be zet. Eerst werden er paaseieren geschil derd, die in de loop van de middag naar de kinderen in het revalidatiecentrum Heliomare te Wijk aan Zee zijn gebracht. In de middaguren namen ongeveer 120 kinderen deel aan een quiz. De winnaars zijn: Silvia Urgert, Eric Witteman, Peter Kansen en Trudy Verschuren. Hierna volgden andere activiteiten zo als volksdansen en creatief spel. De kin deren kregen tenslotte een poppenkast voorstelling aangeboden. De afgelopen dagen maakten de kinderen onder lei ding van De Mel-medewerkers ook uit stapjes naar Artis, Schiphol, Madurodam en de speeltuin in Halfweg. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de gymnastiekvereniging „Tumlust” uit Beverwijk, wordt thans voor zaterdag 15 en zondag 16 mei een boswandeling georganiseerd. Begin- en eindpunt zijn in het vrijetijdscentrum „De Slof” aan het Raamveld. De af standen zijn vijf kilometer voor kinde ren van vijf tot en met zeven jaar, tien kilometer voor ouderen van acht tot en met elf jaar en vijftien kilometer voor de leeftijden van twaalf tot en met vijf tien jaar. Voor deelnemers boven zes tien jaar is er zaterdag een mars van vijftien kilometer en zondag een van vijfentwintig kilometer. Voor alle deel nemers die deze tocht tot een goed einde brengen, wordt een medaille met lint en draagspeld beschikbaar gesteld. «WW In het jaarverslag van Hoogovens prijkt onder meer een fraaie kleurenfoto van een deel van het Duitse Hoogovenbedrijf Hoesch, met op de achtergrond een gashouder en twee hoogovens en op de voorgrond een verkeersweg, welke onder een viaduct door gaat. De aandachtige toeschouwer zal moeten erkennen, dat bij het zien van deze hier in zwart-wit af gedrukte foto terstond de gedachten uitgaan naar de situatie in Beverwijk langs de Zeestraat tussen deze stad en Wijk aan Zee. Ook het opmerkelijke verschil is direct te zien. Bij Hoesch een bedrijf, direct aan de straat en in Beverwijk een deel van het Hoogovenbedrijf, dat verscholen ligt achter een kunstduin, juist aangelegd om het bedrijf niet zo duidelijk aan de weg te situeren. Een stukje milieuhygiëne dus ook op dit terrein. kerkdiensten door medewerkers van de wereldwinkel bezocht, teneinde pro dukten en informatie nog meer bekend heid te geven. Bovendien wordt op de vrijdagmarkt aan de Tenrasweg in Sant poort een standplaats ingenomen, ter wijl op het Marktplein in IJmuiden elke zaterdag van 12 tot 16.30 uur een kraampje door de wereldwinkel wordt ingericht. Tenslotte vinden er elke vrij dagavond in het nieuwe pand aan de De la Reystraat werkbesprekingen plaats. Alle nadere inlichtingen worden ver strekt door Cathrien Zwenne, Denne- koplaan 273, IJmuiden, telefoon 13267, waar ook gaarne het adres wordt inge wacht van iemand, die zo vriendelijk zou willen zijn de wereldwinkel voor het vervoer van de produkten een bak fiets ter beschikking te stellen. geadresseerd, waaruit dan tevens blijkt dat een dag verlof op een „dub belen kaart bij de Besturende zuster” moest worden aangevraagd. Voor de verzending was een postzegel van drie cent in die dagen nog voldoende, ter wijl men voor een onbeschreven prent briefkaart met een porto van slechts één cent kon volstaan. De verzameling omvat ook vele dui zenden stadsgezichten, waarvan soms wel twintig of meer van hetzelfde punt. Maar omdat zij in de loop der jaren zijn gefotografeerd, kan uit een dergelijke serie precies de verande ring van een dergelijk punt worden afgelezen, compleet met hondekar en aapj eskoetsier en het moderne snel verkeer. Uiteraard is de heer Helmer er nog de Raad van Bestuur drs. P. L. Justman Jakob. „De buitenhaven is ook niet direct ge richt op Hoogovens, al geeft het natuur lijk wel repercussies. Of een buitenhaven voordelen geeft voor Hoogovens, is ook een zaak die grondig moet worden be zien. Men zou dan al gratis gebruik moeten kunnen maken van de vaargeul, welke gegraven moet worden, maar daar naast zijn er ook meerdere voorzieningen direct bij het havenbedrijf van Hoog ovens nodig, zoals onder meer het gra ven van een geul erheen voor de grotere schepen. En dan nog blijft de vraag be staan of de kosten en de baten evenredig zijn”, zo voegde hij er aan toe. „Zulk een buitenhaven betekent een flinke ingreep in de infrastructuur ter plaatse en ik kan mij indenken, dat er dan wat op gang komt bij de gemeente en de bevolking. Bovendien is er al wel het een en ander over gepubliceerd, maar een feitelijk nautisch rapport, het basis gegeven ontbreekt” zo besloot hij. Behalve rietsuiker, thee en koffie, is hier ook literatuur verkrijgbaar als „Je geld of je leven” en „Riet, het verhaal van de suiker” door Piet Reck- man, onthullingen over de beperkingen welke door de EEG-landen aan de invoer uit de arme landen worden op gelegd en „Aan de werkers van het elfde uur”, een geschrift over de aan bevelingen van de Wereldraad van Kerken tijdens de bijeenkomst in Upp sala. Voorts worden De stichting „Huishoudelijke en Ge- zinsvoorlichting” uit IJmuiden start woensdag 21 april met een cursus over make-up en huidverzorging, donderdag 22 april gevolgd door een cursus onder de naam „Gast en gastvrouw”. Hier voor kunnen zich nog enkele dames aanmelden bij het bureau van de stich ting, Willebrordstraat 102, IJmuiden, telefoon 02550-10715. Het kantoor is da gelijks geopend van 9.30 tot 12.30 uur. - b b

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6