Eerst milieu-normen, dan pas op basis van feiten besluit nemen HOOGOVENS WIL MEDIO 1973 UITSPRAAK OVER MAASVLAKTE Niet naar Eems Samenwerking met DSM voor kunstmest in studie Hoogovens verwacht lagere winst dan in ’71 Shell bestelt viif mammoets VERVUILER BETAALT Winst Ford fors omlaag Hoogovens en het milieu lllll MB Suriname zoekt leerkrachten in Faillissementen België Minder belasting voor bezitters van landgoederen Hoogovens geeft f 12,50 per man aan vakbeweging II WOENSDAG 14 APRIL 1971 7 Drs. P. Justman Jacob Oriënterend Lichte stijging Consumptie Hoogovens akkoord met principe GEEN BEZWAAR OPLOSBAAR OPVANGEN MM k: 'J,.. 'fe.J'.li F 5’ 1 Bi® I !l'r' Jjl U 1 i L L L L 1 l l l zal i Wat de verwachtingen voor 1971 betreft, merkt de raad van bestuur in het jaar verslag op, dat zij een lichte toeneming van het staalverbruik in de wereld en in DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is op voorstel van de staatssecretaris van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, een wetsontwerp ingediend dat tot doel heeft aan bezitters van landgoederen in de zin van de natuurschoonwet een verdere ver lichting te bieden van de vermogensbelas ting. Deze verlichting houdt in dat voor de vermogensbelasting de waarde van voor het publiek opengestelde landgoederen op de helft van de bestemmingswaarde wordt gebracht. DSM, die ongeveer 2500 man personeel heeft. Hoogovens neemt voor 20 percent deel in de Verenigde Kunstmest Fabrieken Mekog-Albatros N.V. De andere partici panten zjjn de Koninklijke Shell en Ketjen (AKZO), ieder voor 40 percent. Het resul taat van VKF was in 1970 lager. De VKF heeft 2600 man personeel. In het jaarverslag maakt Hoogovens ge wag van oriënterende besprekingen met DSM (Staatsmijnen). Daarbij wordt nage gaan of het nuttig en mogelijk is om nau wer te gaan samenwerken op het gebied van kunstmeststoffen. Het gaat in de hele wereld slecht voor kunstmest, zo lichtte de raad van bestuur toe. Als het met de Staatsmijnen tot een samenwerking komt, gaat het alleen om de kunstmestsector van stijgen. Het wereldstaalverbruik zal waar schijnlijk gunstig worden beïnvloed door de verwachte opleving in de V.S. Ook uit Japan is meer vraag te verwachten. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 13 april in staat van faillissement ver klaard: Robert George Luyer, wonende in Haar lem, p/a Jan Gij zenkade 31 zwart en Regi nald Johannes Luyer, wonende in Umui- den, gemeente Velsen, Vechtstraat 44, rech- ter-commissaris: mevr. mr. L. A. Barend- sen-Cleveringa, curator, mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur in Bever wijk. BELFAST De scheepswerf Harland and Wolff in Belfast (Noord-Ierland) heeft van Shell International Marine, de rederij van de Koninklijke-Shell groep, opdracht gekregen vijf tankschepen van elk 256.000 ton te bouwen. Dat heeft de werf woens dag bekendgemaakt. De schepen moeten in 1974 en 1975 worden opgeleverd. AMSTERDAM Ondanks het feit dat in Nederland vorig jaar meer personen- en bedrijfswagens werden verkocht, was 1970 voor N.V. Nederlandsche Ford Automobiel fabriek een moeilijk jaar. Enerzijds bleven de verkopen beneden de verwachtingen, anderzijds waren het de voortdurend stij gende kosten die de bedrijfsresultaten me de drukten. De netto-winst daalde van 9,2 mln. over 1969 tot bijna 1,3 mln. Ondanks dit teleurstellende winstcijfer zal een onveranderd dividend van 34 pet. wor den uitgekeerd. Begin januari is al 14 pet. als interim-dividend uitgekeerd Het saldo van de niet uitgekeerde winst die in het bedrijf is belegd, daalde van 40,2 mln. tot 37,2 mln., zo blijkt uit het jaarver slag. de EEG en een verdere stijging van de af zet overeenkomstig de plannen van Hoog ovens verwacht. Hoewel de staalprijzen zich enigszins hebben hersteld van de da ling in het tweede halfjaar 1970, zal het voor 1970 gemiddelde niveau van de op- brengstprijzen in 1971 waarschijnlijk niet kunnen worden gehandhaafd. Voor sommige grondstoffen houdt Hoog ovens rekening met enige verdere prijs stijging. De raad van bestuur verwacht dat het niet mogelijk zal zijn deze negatieve invloed alsmede de stijging van de kosten van arbeid en toelevering volledig te com penseren door efficiencyverbeteringen en een hogere bezettingsgraad van de instal laties. Ook de verhoging van de belasting tarieven zal een extra druk op het resultaat leggen. De personeelskosten stegen in 1970 met 19.9 percent van 453 miljoen tot 543 miljoen. De personeelsbezetting was eind 1970 24.050 man, dat is 3% percent meer dan een jaar eerder. De ontspanning op de staalmarkt, in het kader van een algemene teruggang in de conjunctuur, heeft de prijzen in het twee de halfjaar gedrukt. Van november af verminderde de voorraadintering bij ver bruikers en handel en kwamen weer meer orders binnen. De prijzen herstelden zich daarna enigszins. De verwachtingen voor 1971 worden in hoge mate bepaald door de ontwikkeling van de conjunctuur in West-Duitsland. Vol gens Hoogovens zal zich dit jaar in dat land geen absolute teruggang in de con junctuur voordoen, zoals in 1967 het geval was. Wel zal de toeneming van de produktie in Duitsland gering zijn. Hoogovens neemt aan dat de coniunctuur in ons land vrij wel parallel zal lonen met de Duitse: een stabilisering van de totale investeringen en vaste activa en een zeer matige groei van de industriële produktie. Het staalver bruik zal in de EEG in 1971 maar weinig (Van een onzer verslaggevers) 1JMOND. „Milieuhygiëne” is een de laatste tijd veelbesproken onder werp en in onze streek wordt dik wijls in een adem daarbij genoemd het Hoogovenbedrijf. Echter ook bij Hoog ovens wordt dit onderwerp zeer inten sief ter sprake gebracht. Zowel bij de bouw van nieuwe installaties, als in het kader van het streven deze basis industrie „schoner” te maken. Tot dit streven behoort ook het plan om de Martinstaalfabriek op te heffen, als de nieuwe cokesoven gereed is. Het ziet ernaar uit, dat dit in 1973 het ge val zal zijn. Overigens worden bij Hoogovens miljoenen guldens besteed aan allerlei installaties, welke moeten zorg dragen voor een vermindering van de luchtverontreiniging in dit ge bied. Zo worden elk jaar aan onder- (Van onze redactie financiën) IJMUIDEN. Hoogovens IJmuiden houdt voor 1971 rekening met een lagere netto-winst dan de 161 miljoen die in 1970 netto werden verdiend. Dat meldt de raad van bestuur in het jaarverslag. In 1970 steeg de netto-winst met 16,7 percent, een jaar eerder met 16,9 percent tot 138 miljoen. De winst per aandeel van 20 nominaal komt voor 1970 uit op ƒ11,71 tegen 10,20 een jaar eerder. Zoals al be kend werd gemaakt, betaalt Hoogovens een onveranderd dividend van 4, zij het dat over 1969 een agiobonus in aandelen van 2 werd uitgekeerd. Van het dividend werd al 1,20 als interim-dividend betaald, zodat het slot-dividend betaald, zodat het slot-dividend 2,80 bedraagt. De raad van bestuur kwalificeerde in een toelichting op het jaarverslag voor de pers het jaar 1970 als een gunstig jaar, maar noemde tevens de vooruitzichten voor 1971 minder gunstig. In de tweede helft van 1970 trad een vertraging in de groei van het staalverbruik op. De levertijden kon den worden verkort. De vraag stagneerde wat, doordat de voordien ook wel erg grote voorraden bij de afnemers werden afge bouwd. De voorraden komen nu langza merhand weer op een normaal peil. Het verbruik sloot nog op een hoog peil, maar de hausse is toch voorbij. De eerste twee maanden van 1971 heb ben de verwachting in het verslag uit gesproken gestaafd. De produktie zal min der stijgen, de prijzen zullen ongeveer geljjk blijven en de kosten zullen «tijgen. Bij beschikking van de rechtbank in Haarlem op 13 april is defintief surséance van betaling verleend voor de tijd van anderhalf jaar, ingaande 19 januari 1971 aan: de v.o.f. P. J. en C. van Rijn, hande lend onder de naam firma T. Waterbolk gevestigd in Haarlem, Kleine Houtstraat 30-34, en haar vennoten t.w.: Pieter Jaco bus van Rijn, wonende in Haarlem, Kleine Houtstraat 32 en Cornells van Rijn, wo nende in Haarlem, Dr. Schaepmanstraat 64; bewindvoerder is mr. P. Heidinga, ad vocaat en procureur in Haarlem. De invloed van het minder investeren zal overigens pas effect hebben op het staalverbruik in 1972. Uiteraard zijn de in vesteringen van uitermate groot belang voor de staalconjunctuur. Nochtans heeft meer dan de helft van de produktie van Hoogovens betrekking op de consumptie sfeer. Maar ook daarin kan de algemene conjunctuur doorwerken. Denken we maar aan auto’s. Bovendien betekent een neer gang van de conjunctuur in Frankrijk en Duitsland minder overwerk, hetgeen door werkt in de consumptiesector. Een neer gaande conjunctuur betekent tenslotte ook meer concurrentie. Er zijn dus onzeker heden genoeg. Hoogovens investeerde in 1970 voor 398 miljoen, in 1969 waren de investeringen 453 miljoen. In 1971 zullen de investe ringen boven de ƒ400 mjlioen uitkomen. Het boekjaar 1969/1970 per 1 oktober is voor Hoesch, het Duitse staalbedrijf waar in Hoogovens voor 14,5 deelneemt, bevre digend verlopen. De omzet steeg met 17 percent tot DM 4,5 miljard. Hoesch heeft zijn verslag al eerder uitgebracht. Hij verklaarde dat men in Nederland geen Nederlandstalige leerkrachten kon vinden omdat Nederland er ook gebrek aan heeft. Vandaar dat men het in Vlaanderen heeft gezocht. Een moeilijkheid is echter dat de Belgische regering aan Belgische onderwijskrachten die in Kongo willen werken uitgebreide tegemoetkoming op fi nancieel en sociaal gebied geeft. Suriname hoopt dat zij dit ook zal doen voor hen die in Suriname willen gaan werken. Onder» handelingen daarover zijn nog aan de gang. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Uiterlijk medio 1973 wil Hoogovens weten of de plannen voor het gecombineerde staalbedrijf op de Rotterdamse Maasvlakte, te verwezenlijken met fusiepartner Hoesch Dortmund, kunnen doorgaan. Op dat tijdstip moeten er besluiten worden genomen. Gaat de vestiging op de Maasvlakte niet door, dan lijkt het onwaarschijnlijk dat Hoogovens elders in Nederland wil gaan zitten. In het Eemsgebied ziet de raad van bestuur geen heil. De transportkosten zouden daar een stuk hoger uitvallen dan op de Maasvlakte, aldus voor zitter drs. P. Justman Jacob tijdens een persconferentie ter toelichting van het jaarverslag. Bij een produktie van 10 miljoen ton per jaar zou in het Eemsgebied 80 miljoen extra ver voerkosten moeten worden gemaakt. Omdat Hoogovens voornamelijk met Japanse concurrentie te maken heeft, zijn die extra kosten een ernstige be lemmering voor een eventuele alter natieve vestiging in Nederland. De voorkeur blijft uitgaan naar de Maas vlakte, al kijkt Hoogovens intussen naar andere mogelijkheden buiten Nederland uit, zonder daarbij al ge richte activiteiten te ontplooien. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een Surinaamse missie is de week voor Pasen in België geweest op zoek naar leerkrachten voor het middel baar onderwijs. Ze stond onder leiding van drs. P. S. R. Radhakishoen, directeur van het voortgezet en hoger onderwijs in Para maribo. Over het IJmondgebied zegt Hoogovens: daar zijn nu 17 meetpunten voor grofstof, fijn stof, zwaveldioxyde, fluoriden en stik- stofdioxyde. Dat er meer klachten over stof en lawaai binnenkomen, schrijft de raad van bestuur toe aan bedrijfsuitbrei- dingen en aan de kritischer instelling van de bevolking. Hoogovens gaat door met het treffen van milieuhinder bestrijdende maatregelen aan de appartuur in IJmuiden. Aan de overheidseisen is totnutoe ruim schoots voldaan, aldus het jaarverslag over de samenwerking met de IJmondgemeen- ten, het provinciaal bestuur en de rijksin- specties. Als straks wettelijke richtlijnen gaan gelden, verwacht Hoogovens daaraan eveneens te kunnen voldoen. De Martin- staalfabrieken zal zoals bekend in 1973 worden gesloten. Deze fabriek was een be langrijke stof bron in IJmuiden. CV an onze redactie economie) IJMUIDEN Hoogovens heeft van de vakbonden tot heden nog geen wensen vernomen die verandering moeten brengen in de financiële bijdrage van het concern aan vakbondsactiviteiten. Al sinds 6 jaar, zolang de bedrijfs-CAO daar van kracht is, geeft Hoogovens meer dan de vakbonden in eerste instantie hadden gevraagd. Het „vakbondstientje” is daar 12,50 per werk nemer geworden. houd van de installaties zeven tot acht miljoen gulden uitgegeven. Daarnaast geeft onderstaand overzichtje een dui delijk beeld van de kosten welke Hoogovens op dit gebied maakt: elek- trofilters in de Pelletfabriek ƒ3 mil joen; gasreiniging Oxystaalfabriek II 10 miljoen; slibverwerking 3 mil joen; beitsloogregeneratie ƒ7 miljoen; aarden wal in Wijk aan Zee driekwart miljoen; afzuiginstallaties vul wagens ƒ1 miljoen en enkele kleinere posten 4 miljoen. In totaal zo’n 28 miljoen. Nog een laatste voorbeeld: de nieu we cokesoven van Hoogovens gaat 180 miljoen kosten, daarin zit aan installaties voor het tegenhouden van verontreiniging voor ƒ20 miljoen ingebouwd. Aldus onthulde de Raad van Bestuur tijdens een persconferen tie welke was belegd ter gelegenheid van het publiceren van het jaarverslag. worden gehaald, moet in de tachtiger jaren worden bezien. In het jaarverslag staat te lezen, dat Hoogovens de laatste jaren 15 tot 20 mil joen per jaar ter bestrijding van de mi lieuverontreiniging heeft uitgegeven. De bedrijfs- en onderhoudskosten belopen zo’n 7 miljoen per jaar en voornamelijk aan stofbestrijding wordt 8 miljoen besteed. Dat zijn herkenbare maatregelen. Straks zijn die kosten niet duidelijk meer uit te splitsen, omdat er steeds meer in de in stallaties wordt ingebouwd. Hoogovens onderzoekt thans het systeem van de directe deductie, een proces waarbij geen cokes meer worden gebruikt, maar met pallets wordt gewerkt. De pallets worden in elektro-ovens tot staal verwerkt Een nadeel van deze methode is, dat het op deze manier verkregen staal niet voor alles te gebruiken is. De rentabiliteit van het procédé hangt verder af van de vraag wat voor reductie-pallets moet worden betaald en of de stroom- en gasprijzen lonend zijn. Het elektroproces vraagt het dubbele van het stroomverbruik van thans. Overigens moet een elektro-oven milieu hygiënisch goed beheerst kunnen worden. In het jaarverslag zegt de raad van bestuur van Hoogovens dat de convenants- commissie, die zich met de milieu-hygiëni- sche aspecten van de Hoogovenvestiging bezig houdt, de gevolgen van de vestiging nog niet heeft kunnen toetsen, omdat daar voor de normen nu eenmaal nog ontbreken. Het standpunt van de commissie, aldus Hoogovens, houdt in wezen „geen bezwaar” in, omdat het staalconcern meent te kun nen voldoen aan een reeks technische eisen, die de lozing en uitworp van scha delijke stoffen tot een aanvaardbaar niveau kunnen terugbrengen. Intussen heeft de convenantscommissie kort geleden nadere vragen aan Hoogovens gesteld over moge lijk te treffen voorzieningen. „Wij zouden het betreuren”, aldus de raad van bestuur, „als de betrokken overheidsinstanties zich over het staalproject Maasvlakte zouden uitspreken, voordat voldoende gegevens ter beschikking staan om dat op verantwoorde wijze te doen. Thans is nog allerminst ze ker of wij de vereiste toestemming krijgen. Wij zijn van mening dat het afwijzen van projecten als dat voor de Maasvlakte het industriële klimaat in Nederland schaadt. Voor een evenwichtige benadering van de problematiek moet van de feitelijke ge gevens worden uitgegaan”. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Hoogovens kan zich ver enigen met het beginsel: de vervuiler be taalt, zoals staatssecretaris Kruisinga dat in zijn wet hanteert. Maar dan moet dat beginsel niet alleen gelden voor de indu strie. Ook de landbouw en de particulie ren doen aan milieu-verontreiniging. Een deel van de welvaartsgroei zal aan het be strijden ervan moeten worden betaald, zegt Hoogovens in het jaarverslag. Een effectie ve bestrijding vraagt bovendien om een aanpak op internationale schaal, omdat het om grensoverschrijdende problemen gaat (Watervervuiling), maar vooral omdat het gewenst is in verschillende landen gelijke concurrentievoorwaarden te handhaven. „Wij zullen bescheiden bijdragen aan de milieuverontreiniging”, aldus drs. Justman Jacob, „wanneer we naar de Rijnmond gaan. De strijd die daar nu gevoerd wordt richt zich op de hele actuele situatie van de luchtverontreiniging. De Rijnmond is vol. Er is een voorbelasting, die de be volking al ruim voldoende is. Een groot bedrijf erbij, roept daarom veel weerstand op. Wij zouden er niet blij mee zijn het groene licht voor de Maasvlakte te krijgen, als de bevolking een vijandige houding zou aannemen. Waar het om gaat is dat er eerst alge mene normen moeten komen. Die zou de overheid moeten geven. Pas dan kun je zeggen wat er aanvaardbaar is en wat niet. Politieke uitspraken op dit moment, hebben we daarom liever niet De feiten moeten spreken”. De vraag hoe Hoogovens straks aan mensen voor de Maasvlakte zou moeten komen is het afgelopen jaar intensief be studeerd. De raad van bestuur meent dat het probleem oplosbaar is. Per jaar wor den in IJmuiden op dit moment 3000 men sen geworven, van wie de helft voor ver vanging en de rest voor uitbreiding. Als dat voor IJmuiden kan, dan zitten die 2500 man die we voor de Maasvlakte nodig hebben er ook wel in, is de redenering van de raad van bestuur. Die mensen zullen gespreid worden aan getrokken, verdeeld over enkele jaren. De Rijnmond is wel een zwaar belaste ar beidsmarkt, maar ook een „dikke” markt, aldus de raad van bestuur. Wat de verkeersvoorzieningen betreft, staat Hoogovens voor de Maasvlakte op het standpunt, dat daaraan zo spoedig mogelijk moet worden begonnen als er een besluit is genomen. Overleg tussen alle betrokkenen is dan gewenst. Overigens weet de raad van bestuur nog helemaal niet of de mogelijkheid bestaat, dat het geplande staalbedrijf op de eventuele uit breiding van de Maasvlakte terecht zal komen. Het is nog niet eens zeker dat die uitbreiding er komt, omdat Rotterdam en de staat het nog niet eens zijn over de kwestie Voorne. Als de demarcatielijn niet langs Voorne gaat, zal men verder de zee in moeten. Op korte termijn maakt Hoogovens zich over de uitbreiding van het concern nog geen zorgen. In IJmuiden is nog opvang ruimte en ook Dortmund loopt nog niet vast. Hoogoven 7 (zie foto) kan nog wel in IJmuiden verrijzen, maar of daar nog een capaciteit van 4 tot 5 ton per jaar kan Drs. P. Justman Jacob vindt dat het afwijzen van Hoogovens op de Maas vlakte de nationale economie zal schaden. “"**1 ’Witte üÜiüiüi rJr-' tn Hl ft. i.iHr t”" ui'. «f- ,r - ilili Ia®

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7