Busdochters N.S. worden doorgelicht VOORLOPIG GEEN OPHEFFING VAN ONRENDABELE LIJNEN •1 Militairen schreven met Banken moeten AANBIEDING Interpellatie drs. Van Thijn H.&J.Lamp opgeschoven veiliger dubbel krijt Partijleider Leonid Brezjnev versterkt positie belangrijk mmei een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis Koop uw Ó5+kaart nu Geschiedenisleraren tevreden over OP 24-STE RUSSISCHE CONGRES IN MOSKOU ministerie Wat doe je als je cadeau’s Inspraak bij bestemmingsplan voor de Jordaan „Verkiezingen niet gericht op vormen nieuw kabinet” Valse aangifte van geboorte zoekt van diverse pluimage, cadeau’s voor óma tot kleinkind, cadeau’s van oude vertrouwde kop- en-schotel tot het hippe macabere doodskopje met haar. Dan kun je zaak in, zaak uit lopen, maar je kunt beter meteen naar Lamp gaan, want daar zie je ze allemaal bij elkaar. Dat doodskopje, die kop en schotel, maar ook een prachtig beeld van Lladro uit Spanje en een simpele kalender en ook een geinige kandelaar of een koperen autohoorn. Je ziet er dingen en dingsigheidjes van papier, een wild- kleurige kattespaarpot en schoonheden van de Porseleyne Fles. Om maar een paar voorbeelden te noemen van de cadeau’s en nog eens cadeau’s. Voor de 1000 dingen van het gezellige leven. 11 DONDERDAG 15 APRIL 1971 President Soeharto: STRUCTUUR A/A INGENOMEN In Tunesië Problemen oplossen Suez-kanaal Consumptie f WERKNEMERS: haiieljonssttaat Att Haattern* Hofleverancier. Juwelennroof: buit anderhalve ton 79,— zomerjapon Zuiver zijden shawl- hoedjes 39,75 (van de enkele reis) I ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE £11 £11 in 4 modekleuren. Jong en verfrissend, ideale vakantiejapon. HAARLEM Het socialistische Kamerlid drs. Van Thjjn wil zjjn interpellatie over het streekvervoer niet intrekken, maar voor onbepaalde tijd uitstellen. Door de onlangs genomen ondersteuningsmaatregelen van staatssecretaris Keizer is er volgens hem enige maanden respijt ontstaan. Zowel de particuliere busondernemingen als de dochterbedrijven van de Nederlandse Spoorwegen zullen géén Ijjnen opheffen als de nieuwe dienstregeling op 1 mei ingaat, zo deelde drs. Van Thjjn gisteren in Den Haag mee. Moderne acetat in 38 tot en met 46. beurt garant gesteld voor deze busonder nemingen, zodat ook zij in de komende maanden niet behoeven over te gaan tot inkrimping van de diensten. De belofte voor een snelle stijging van produktie van consumptiegoederen ten slotte moet met reserve worden opgevat. Die belofte wordt steevast op elk Rus sisch partijcongres met veel elan her haald. Zojuist ontvangen van onze Parijse modiste: (in moderne stijl) Eigenlijk voor die modieuze vrouwen, die hoeden haten. AMSTERDAM Bij het diamantbedrijf Pas-Smit in Amsterdam is in de nacht van dinsdag op woensdag voor anderhalve ton aan juwelen, sieraden en horloges gestolen. De daders zijn binnengekomen door de voordeur van het pand te for ceren. I Grote Houtstraat 26-30 Haarlem (Van onze redactrice in Wenen) WENEN Nog nooit sinds Stalin is een partijcongres in de Sovjet unie zo fel tekeer gegaan tegen de oppositie in eigen land als het 24ste congres, dat dit weekeinde is afge lopen. Partijleider Breznjev, die nu met vrijwel onbeperkte macht is uit gerust, heeft de rebelse intellectuelen Solsjenizin, Tertz en Amalrik met zoveel woorden de oorlog verklaard. Moskou wil, naarmate de economi sche contacten met het Westen inten siever worden, het ideologische thuis front met repressieve maatregelen consolideren. I Grote Houtstraat 26-30 Haarlem Voorts heeft de hoofddirectie van NS binnen het spoorwegbedrijf een coördi natiegroep ingesteld die, uitsluitend wat betreft de spoorwegen, de efficiency gaat bestuderen. De activiteiten van deze werk groep zullen worden ondersteund door het raadgevend bureau Berenschot N.V. Het openbaar vervoer zowel over de weg als over de rail hangt in toenemende mate af van de overheidsvergoedingen voor de instandhouding van bedrijfseconomisch on rendabele diensten. Grondslag voor deze vergoeding is het maatschappelijk nut dat aan de betrokken activiteiten wordt toe gekend. Voor de afzonderlijke bedrijven betekent dit dat in versterkte mate de nadruk komt te liggen op de verantwoor ding van efficiency en doelmatigheid tegenover de gemeenschap, zo belichten NS de achtergronden van de efficiency-onder- zoeken in een communiqué. De vijftien busdochters van NS hebben ongeveer 60% van het Nederlands streek vervoer in handen. Tot deze busonder nemingen behoren behalve de genoemde ook de NBM (Zeist), de VAD (Ermelo), GADO (Groningen) en streekvervoer Wal cheren. DEN HAAG. De politie heeft een 28-jarige Hagenaar aangehouden omdat hij een valse aangifte heeft gedaan van de geboorte van een dochter. Wanneer? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag (behalve 20 mei) of zaterdag in de periode van 1 t/m 27 mei is goed voor gratis reizen in de 2e klasse. Voor de le klasse betaalt u een kleine toeslag. Hij had zijn dochter in februari laten inschrijven. Toen hij deze week een nieuw paspoort kwam aanvragen en daar ook zijn zoontje op wilde laten bijschrijven, attendeerde een ambtenaar van het stad huis hem erop, dat hij vergat zijn jongste spruit te laten bij schrijven. In verwarring antwoordde de man dat het meisje inmiddels was overleden. Ten slotte viel hij door de mand en gaf toe een valse aangifte te hebben gedaan. Zijn motief is niet duidelijk. Negen politieke partijen en de door het leger gesteunde beweging Sekber Golkar doen aan de verkiezingen (voor 360 par lementszetels) mee de eerste sinds zes tien jaar. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat de militaire commandant van Midden-Java de ontdekking bekendge maakt heeft van een regeringsvijandige beweging „Gemoed” geheten, in Wonogiri. Zoals bekend publiceerden de samen werkende vakbonden van vervoersperso- neel dinsdag een rapport, waarin voor grotere samenwerkingsverbanden in het streek-busvervoer wordt gepleit. De heer J. C. van der Doef van de katholieke bond van vervoerspersoneel, toonde zich desge vraagd zeer ingenomen met het „zelf onderzoek” van het NS-concem. „Het is verheugend, dat de bedrijven op eigen initiatief tot dit ingrijpend onderzoek heb ben besloten”. Hij verwacht, dat uit het onderzoek zeker zal blijken, dat men voor het streekvervoer tot grotere samenwer kingsverbanden moet komen, „een zaak die wij vakbonden van harte toejuichen,” aldus de heer Van der Doef. kleinere Oosteuropese landen naar het westen zal daarop, ondanks Russische dreigingen, de meest waarschijnlijke re actie zijn. Vandaar dat Breznjev op het partijcon gres zijn doctrine van de begrensde soe vereiniteit nog eens door Husak, Gierek en Ulbricht heeft laten bevestigen. De 15 miljoen gulden die de regering het particuliere busvervoer ter be schikking zou stellen is juist voldoende om de tekorten van deze bedrijven te dekken. Voor de dochterbedrijven van de NS, die een tekort hebben van 25 miljoen gulden, is nog geen financiële steun aan- gekondigd, maar de bewindsman heeft wel meegedeeld, dat hij hiervoor nog maat regelen zou overwegen. De Nederlandse Spoorwegen hebben zich daarop op hun Bij staatssecretaris Grosheide is aange drongen op het instellen van commissies voor de sociale vakken, die in overleg met de reeds bestaande Commissie Moderni sering Leerplan Maatschappijleer de kwestie kunnen bestuderen. Er komt een experimenteercommissie eindexamen ge schiedenis en staatsinrichting, die advies zal uitbrengen over de eindexamens mavo, havo en vwo. Deze commissie zal een onderzoek instellen naar de mogelijk heid om tot een centraal schriftelijk eind examen te komen. De proef op de som voor deze machts verhouding is de eventuele heropening van het Suezkanaal. De Russen oefenen een steeds sterkere druk uit op de Ara- bieren in deze richting. Ze hebben het kanaal nodig voor een snelle doorvaart van hun vloot van de Zwarte Zee naar de Indische Oceaan en naar Afrika wat voor Moskou van eminent strategisch belang is, is voor de Verenigde Staten alleen een economisch belang, vanwege de goed kopere olietransporten, die dan niet meer om Kaap de Goede Hoop heen hoeven. Voor Breznjev zou een opening van het kanaal daarom een nieuwe overwinning op de Amerikanen betekenen, temeer daar hij aan een opvlammen van de oor log in het Midden-Oosten op het ogenblik geen enkel belang meer heeft. Israel zou die oorlog zonder twijfel win nen, zij het ten koste van veel grotere offers dan vroeger. Dat zou de Russen het vertrouwen van de Arabieren kosten en daarmee hun militaire bases aan de Middellandse Zee, iets wat ze tot geen enkele prijs willen riskeren. Het aanbod voor samenwerking, dat Breznjev de Ver enigde Staten op het partijcongres heeft gedaan, is dan ook onder andere duide lijk op het Suezkanaal gemunt. AMSTERDAM. De gemeente Am sterdam hoopt medio 1972 het bestem mingsplan voor de Jordaan, de roem ruchte stadswijk, waar reeds geruime tijd vele actiegroepen, wijkcentra en be woners actief zijn om dit deel van Am sterdam voor het nageslacht en voor de huidige bewoners te behouden, gereed te hebben. Wethouder Lammers van Stadsontwik- keling heeft een discussienota gepubli ceerd, die naar alle politieke partijen, wijkcentra en actiegroepen zal worden gezonden. De nota behelst een groot aan tal suggesties voor een Jordaan-bestem- mingsplan. De inspraak-procedure van de werkgroepen staat voorop. In augustus hoopt wethouder Lammers de discus sies te kunnen afsluiten, waarna hij in september met een nota met uitgangs punten voor een ontwerp-bestemmings- plan voor de Jordaan zal komen. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. De 65+kaart is verkrijg baar voor elke 65-plusser (uw vrouw mag jonger zijn). Legitimatie en pasfoto meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.-, voor een echtpaar f 75.-1 Een driemaandskaart kost f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraag de folder aan het loket. Het raadgevend efficiencybureau Bos boom en Hegener gaat de vijftien volle busdochterondernemingen van de Neder landse Spoorwegen, waartoe o.m. behoren de NZH Haarlem, NACO Alkmaar en Maarse en Kroon Aalsmeer, doorlichten op doelmatigheid en efficiency. Het onder zoek, dat enige maanden in beslag gaat nemen, zal zich met name richten op de structuur van deze streekvervoeronder- nemingen en op het verband waarin deze bedrijven binnen het kader van het NS- concern samenwerken. Over de fatale achterstand van die pro- duktiebranche in het afgelopen vijfjaren plan heeft niemand op het Congres enige kritiek durven uiten. Uit het concept voor het nieuwe vijfjarenplan blijkt onomstote lijk, dat de prioriteit voor de zware industrie gehandhaafd wordt. Alles bij elkaar heeft het partijcongres de lijn van de afgelo pen vijf jaar bevestigd. Het is een triomf voor de technocraten geworden. Zo groot is sinds Stalin en Kroesjtsjev de angst in de partijhiërarchie voor een nieuwe krachtige leider als Kosigin of Sjelepin, die beiden in tegenstelling tot Breznjev politici van formaat zijn, dat men de voorkeur geeft aan een nog verdere ver sterking van de macht van een eerste partijsecretaris, die uitsluitend en alleen uitblinkt door zijn doelmatigheid en fleg ma. DJAKARTA (Reuter). President Soe harto van Indonesië heeft verklaard, dat de komende algemene verkiezingen in dat land niet gericht ztfn op de vorming van een nieuwe regering of op wijziging van de grondwet. Volgens radio-Djakarta zei de president dit gisteren op een massabijeenkomst in Temate. De Indonesische president is op een verkiezingstoemee van vijf dagen, waarbij hij Oostindonesische eilanden bezoekt. In de buitenlandse politiek heeft Leonid Breznjev de indruk gewekt de problemen te willen oplossen. Hij houdt vast aan een ratificatie van de verdragen Moskou- Bonn en Warschau-Bonn, al heeft hij over eventuele Russische tegenprestaties geen woord vuil gemaakt. Breznjev buit zijn sterke positie van het ogenblik uit. De Verenigde Staten zijn door Vietnam en zijn innerlijke verscheurdheid een zwakke onderhandelingspartner geworden. De bondsrepubliek is ook zo tot verregaande concessies bereid. UTRECHT Er moeten spoedig dwin gende voorschriften voor de beveiliging van banken, bestaande zowel als nieuwe, door de regering worden vastgesteld. Dit stelt de Vereniging van Werknemers in Bank- en Verzekeringsbedrijf en Ad ministratieve kantoren (BVA) in het maandblad „Perspektief” van de vereni ging. De overheid zal volgens de vereni ging ook scherp moeten toezien op de vorderingen die worden gemaakt met de door de bankiersvereniging toegezegde beveiliging van de bankkantoren en niet toestaan dat nieuwe kantoren worden ge opend als deze' niet voldoende beveiligd zijn. DEN HAAG „De begeleiding van de rampenbrigade in Tunesië heeft gefaald. De detachementscommandant, een kapi tein, heeft zjjn plicht verzuimd door het verkeerde voorbeeld te geven aan zijn mensen. Deze kapitein heeft evenals de twee die hier terecht staan geknoeid met de declaraties van hotel- en restaurant- rekeningen is daarvoor door de krijgsraad tot 400 boete veroordeeld,” aldus woens dagmiddag de eerste luitenant H. Klein geld voor het Hoog Militair Gerechtshof. De advocaat-fiscaal eiste daar tegen een 21-jarige reserve korporaal en een 19- jarige reserve-sergeant, beiden uit Nij megen, 350 boete erf een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk omdat de twee eind 1969, begin 1970, met declaraties geknoeid hadden toen zij met een Neder landse compagnie in het door watersnood getroffen Tunesië verbleven. Zij hadden dat gedaan door blanco hotelrekeningen door kelners te laten in vullen zodat het leek alsof zij voor be paalde bedragen hadden gedineerd en door in hun hotel fictieve rekeningen te laten maken als zij er uit het militaire kampe ment meegebracht eten nuttigden. Elk hadden zij zo ongeveer 350 meer uitgekeerd gekregen dan hun werkelijke kosten hadden bedragen, maar ondanks dat waren hun declaraties gebleven be neden het maximumbedrag dat in begin sel voor hun maaltijden beschikbaar mocht worden gesteld. De krijgsraad in Den Haag had de sergeant en de korporaal veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en hun de verplichting opgelegd het bedrag van 350 aan de Staat der Nederlanden terug te betalen. „Iedereen deed dit in Tunesië, tot de detachementscommandant toe. Die vroeg zelfs aan zijn mannen of zij nog blanco rekeningen voor hem hadden,” zo stelde luitenant Kleingeld. Hij vroeg het ge rechtshof zijn cliënten alleen de 350 aan de staat terug te betalen, maar hen niet tot gevangenisstraffen te veroordelen. Uitspraak 28 april. Dat zal noch de gezondheid van de Rus sische schrijvers, noch de vriendschap met de satellietlanden ten goede komen, want die laatsten zullen door de Sovjet unie opzij gedrongen worden als handels- partners met het westen. Een grotere culturele en ideologische opening van de UTRECHT „Het ministerie van On derwijs heeft de laatste maanden begrip getoond voor de verlangens die bij de Vereniging van Geschiedenisleraren in Nederland leven. Het probeert duidelijk de onrust, die al lang In de vereniging wordt gevoeld, weg te nemen." Dit verklaarde de voorzitter van de VGN, de heer C. M. H. Bosch, gisteren in Utrecht in de jaarvergadering van deze organisatie. De onrust bij de geschiedenis leraren is onder meer ontstaan door de toevoeging van staatsinrichting aan het vak geschiedenis, sinds de invoering van de Mammoetwet en door de ontwikkeling met betrekking tot het geschiedenisonder wijs op de basisscholen, waar de pedago gische centra „wereldoriëntatie” propa geren. De leraren vreesden een ontwikke ling in de richting van onzekerheid en chaos.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11