Russische legatie in Amsterdam Rijnmond zegt nee door bom zwaar beschadigd DADERS AANSLAG NOG tegen Hoogovens NIET GEVONDEN Verolme zet proces door Winsemius klaar unaniem advies Goodrich opnieuw in gelijk gesteld m „Ajax was een wolf schaapsvacht” ALTHANS OP DIT MOMENT Den Haag zeer overleden verontwaardigd Busvervoer wordt AGENDA pagina 17 Verder in de krant HET WEER Joegoslavische ambassadeur reuze-grappig broekpak kost maar 69I5 doorgelicht Ja, bij A ^K. Hebtu goed gezien! See morris before you buy l' MYRIANTHA 1 61e JAARGANG NUMMER 136 DONDERDAG 15 APRIL 1971 Het woord is aan... Autobedrijf KONING N.V. pagina 2 Nieuwe opzet voor kinderbescherming Na aanslag in Stockholm Haarlem: Barteljorisstraat,Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 2235 96 Vrouw twee dagen onder kast bekneld Binnen meer dan u buiten ziet. Kans op mist WA M ‘i ii ■X'lli IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Confucius: ADVERTENTIES dealer officia] 3,25 3,25 OMA’S APPELTAARTJE 3,25 Diverse soorten zoute noten Dus naar Telefoon 1 64 79 Tuincentrum Vlaamseweg, Haarlem Rustieke bankstellen enz Houten tuinafscheidingen NÜ gras zaaien Telefoon 24 32 83 - 28 03 21 Haarlem, Beverwijk, Alkmaar, Hoorn. Wanneer u onrecht is aangedaan, straft u zich zelf nog eens extra door het u te blijven herinneren. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Uitgebreide sortering dames- heren- en kinder-suède* nappa- en lamsvachtiassen. Alle ruiten van de legatie werden vernield. De entree werd een ruïne en het balkon aan de voorkant werd weggeslagen. AARDBEIEN- SLAGROOMGEBAK 6 in een doosje ANANAS- SLAGROOMTAARTJE Moet u even gaan zien, staat in de etalages UTRECHT. In opdracht van de Com missie Vervoersvergunningen (die namens de staat de concessies aan busbedrijven uitgeeft) gaat het Centrum voor Ver voersplannen het openbaar streekvervoer landelijk doorlichten. Men wil komen tot een wetenschappe lijke analyse van de vervoersstromen. Langs die weg hoopt men busroutes en frequenties zo goed mogelijk aan de be hoeften en het beschikbare geld te kun nen aanpassen. Intussen hebben de NS een apart struc tuuronderzoek van haar 15 dochterbuson- dernemingen aangekondigd. (Zie verder pagina 11) 75 ...17 ...17 ...17 ...19 ...19 21, 23 8 GRONINGEN. Na twee dagen onder een omgevallen kast in haar huisje te Kolderveen bekneld te hebben gelegen, is in het ziekenhuis te Assen de 85-jarige weduwe J. Tiemens-Scholten overleden. Na twee dagen werd zij door haar zoon gevonden. kunnen geven”, aldus dr. Winsemius. Intussen heeft scheepbouwer Verolme gedaan wat hij al liet doorschemeren: hij begint een procedure tegen de Staat. De zaak zal op 12 mei voor de rechtbank in Rotterdam dienen. Verolme, die steeds een groot tegenstan der van een fusie is geweest, verwijt de commissie-Winsemius in de dagvaarding onder andere dat zij bij haar studies niet volgens de afspraken te werk is gegaan, afspraken die destijds door Verolme, Rijn- Schelde en de Staat in een convenant zijn neergelegd. In dit convenant verplichtte Verolme zich overigens zich neer te leg gen bij een eventueel unaniem fusiead- vies van de commissie-Winsemius. Ver olme stelt nu dat hij tijdens het tekenen van het convenant onder zware psychi sche druk heeft gestaan. De voormalige president-directeur van het Verolme-concern waagt hiermee een laatste poging de beslissing over het con cept-Winsemius op te houden tot na de verkiezingen. Uit het binnenland2, 11 Buitenlands nieuws3, 11 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 5,7, 9, 13 Films 9, 13 Economisch nieuws 11, 19 Uit wijzer13 Kunst13, 15 Radio en tv W eerrapport Feuilleton Beeldverhalen Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s plaatsing van een olieterminal een goed alternatief te vinden. Ook enkele andere partijen brachten dit punt in een discus sie naar voren. Uitvoerige aandacht werd besteed aan de kwestie van de milieuhy giëne. De heer Schieven van D’66 zei het te betreuren, dat Hoogovens er thans van wege de aantasting van de milieuhygië ne en de situatie op de arbeidsmarkt niet kan komen. Hij noemde Hoogovens zowel voor de werkgelegenheid als voor de economie een van de beste bedrijven. Hij schoof de schuld op de schouders van de overheid, die volgens hem verzuimd heeft, de bakens tijdig te verzetten. STOCKHOLM, (AFP) De ambassa deur van Joegoslavië in Stockholm, Vla dimir Rolovic, op wie vorige week woensdag door twee Kroatische extre misten een aanslag werd gepleegd, is gisteravond aan zijn verwondingen over leden. DEN HAAG. De commissie-Winse mius is er vanochtend tegen kwart over acht in geslaagd, een unaniem advies uit te brengen over een fusie van het Verol me-concern en het Rtfn-Schelde-concern, met terugwerkende kracht tot 1 januari j.l. De commissie was toen vrijwel on afgebroken sinds woensdagmiddag in ple naire vergadering bijeen geweest. Een aantal commissarissen vertrok onmiddel- lijk naar andere vergaderingen. Dr. Winsemius wilde vanochtend niet nader op de inhoud van het advies in gaan. Hij zou daarover vanmiddag in het perscentrum Nieuwspoort een persconfe rentie geven. „Na de tweedaagse hoorzittingen, vo rige week woensdag en donderdag, was er veel werk. Daar was ik blij om, want daaruit bleek, dat die zittingen aan hun doel hadden beantwoord.” In totaal waren er ongeveer 60 punten die stuk voor stuk gewogen moesten wor den. Die weging zou, waar nodig tot wij ziging van het concept-advies aanleiding ROTTERDAM. Rijnmond zegt nee tegen de Hoogovens op de Maasvlakte. Althans op dit ogenblik, zo heeft de Rijn mondraad gisteren besloten, daarmee een nota van het dagelijks bestuur vol gend. Als het aan de Rijnmondraad ligt, zullen eerst garanties moeten worden ge geven voordat gronduitgifte voor een staalbedrijf in overweging kan worden genomen. Er moet op milieu-hygiënisch gebied „ruimte” zijn, zodat de vestiging voor de bevolking aanvaardbaar is. Rijks- en provinciale overheden moeten zeker heden geven dat in versneld tempo de benodigde verbindingen en de extra wo ningbouw tot stand kunnen komen. En ten derde moet de nieuwe vestiging in de arbeidsmarkt worden ingepast. Zoals be kend heeft Hoogovens op rijksnormen te gen milieuvervuiling aangedrongen en verwacht het concern aan de te stellen voorwaarden te kunnen voldoen. In de personeelswerving (2500 man) ziet Hoog ovens geen onoplosbaar probleem. In het debat werden alle facetten van deze al enkele jaren lopende kwestie nog eens belicht, maar nieuwe standpunten kwamen niet naar voren. Op de vraag naar de toekomst kon worden geant woord, dat het van het overleg tussen de diverse overheden zal afhangen of het dagelijks bestuur van Rijnmond voor medio 1973 met een nieuw standpunt kan komen. Hoogovens heeft erop aangedrongen uiterlijk over twee jaar definitief een be slissing over al of niet vestigen op de Maasvlakte te horen. Over eventuele aanleg van Maasvlak te II wilde het dagelijks bestuur van Rijn mond niet spreken, omdat het vond dat dit punt niet aan de orde was. Meege deeld werd nog dat 90.000 inwoners van het Rijnmondgebied nu hun handteke ning onder een anti-Hoogovensproclama- tie hebben gezet. Het aantal buitenlandse arbeidskrachten in het Rijnmondgebied is nu 25.000 meer dan in eerdere rap porten aangenomen. Vrijdagavond bepaalt de Rotterdamse gemeenteraad, die de bevoegdheid tot gronduitgifte heeft, zijn standpunt. Ver wacht wordt dat ook daar een uitstel uit de bus zal komen. De nota van het dagelijks bestuur Rijnmondraad werd met één stem tegen aangenomen. Het raadslid mevrouw J. Gerding-Eggink van de P.S.P. zei zon der meer nee tegen Hoogovens. De heer H. G. Barendregt van de S.G.P. stelde een alternatieve bestemming van de Maasvlakte voor. Hij zei de Dames-en heren suède- en nappa pantalons. Pigskin A sports-coats. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning tuniek- of blazermodel, net wat u wilt. En, ja heusóók in grote maten. Gemaakt van scheerwol, trevira of diolen. In wit, en bleu, en lavendel, en rood; en bruin, en beige, enu zegt ’t maar. De kleinste maat is 36, de grootste 48. (Van onze correspondent) MADRID. Alle Spaanse dagbla den en sportkranten zijn het er van daag roerend over eens dat Atletico Ajax een bijzonder spannende wed strijd voor de halve finale van de Europa-cup is geweest en dat Atletico met méér had moeten winnen en Ajax met minder verliezen. In Barcelona meent Spanjes groot ste dagblad „La Vanguardia” dat Ajax zich opzettelijk „elf wolven in schaaps vacht” heeft getoond. Atletico heeft zijn overwinning verdiend en alles is nog niet verloren „ook al is Ajax een uitzonderlijke harde ploeg. Atletico is op dit moment het beste wat Spanje te bieden heeft en het zal de Amsterdam mers het leven op eigen veld nog heel zuur kunnen maken.” De grote sportkrant van Madrid, „AS”, opent de voorpagina met de kop „Niets beslist met deze 1-0”. „Atletico met weinig voordeel naar Amster dam.” „AS” vindt dat er af en toe wel goed gespeeld werd, maar dat het tra ge voetbal de overhand kreeg. Atletico krijgt een veeg uit de pan „wegens ge brek aan snelheid en aan' besluitvaar digheid” en Ajax omdat „het mannen en techniek te over had om meer te presteren”. Madrids tweede sportkrant „Marca” daarentegen is heel tevreden met At letico: „Het initiatief ran de Madri- lenen bracht hun een verdiende over winning”, zo zegt de kop op de voor pagina. „Een retumwedstrijd met sus- pence”, is de titel op de binnenpagina, waar „Marca” de kracht van beide elf tallen prijst en vooral de sterke ver dediging van beide onderstreept. „De oplossing zal tussen de tulpen moeten komen”, schrijft „Marca”, die echter ook meent dat beide ploegen misschien toch meer hadden kunnen presteren. Het grootste dagblad van Madrid, „ABC”, windt er nog minder doekjes om: „Het is ons een mysterie waarom Ajax met zo weinig ambitie het veld opkwam. De Amsterdammers hadden heel wat meer in hun mars dan deze 1-0 nederlaag. Atletico doet er goed aan heel voorzichtig te zijn in Amster dam, want waarschijnlijk heeft Ajax de ploeg zand in de ogen gestrooid om zich in Nederland op volle sterkte te tonen.” ABC prijst vooral de „dubbele verdedigingsmuur” van Ajax en ver zekert natuurlijk dat Atletico’s over winning verdiend was. Eén van Spanje’s beste voetbalken- ners, Juan Antonia Fernandez, die de halve finale voor de Spaanse televisie van commentaar voorzag, verklaarde: „Inderdaad had ik ook de indruk dat beide ploegen nog meer registers had den kunnen opentrekken als ze hadden gewild. Ik twijfel echter of Ajax er goed aan doet zo veel te vertrouwen op de retumwedstrijd in Amsterdam. Per slot van rekening zal het daar meer aanvallend dan verdedigend moeten spelen. En dan betekent één enkel doelpunt van Atletico, wat toch niet zo onwaarschijnlijk is, dat de Amster dammers er minstens drie moeten ma ken.” (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De Nederlandse regering is zeer verontwaardigd over de bomaanslag, die de afgelopen nacht is gepleegd op de Russische handelsvertegenwoordiging aan het Museumplein in Amsterdam. Vier van de twintig personen, die in het gebouw vertoefden, zijn gewond. On der hen was een kind. De schade is enorm. Alle ruiten van de legatie gingen aan scherven, het balkon aan de voorzijde werd weggeslagen en de ingang van het gebouw werd geheel vernield, alsmede het interieur op de parterre en de eerste verdieping. De ravage op de benedenverdieping is het grootst. Hiervan werden boven dien de muren ontzet. De daders waren vanochtend nog spoorloos. Ook in de omgeving werd grote schade aangericht. Rondvliegende brokken steen beschadigden bij het gebouw geparkeerde auto’s en KLM-bussen. Van het KLM-ge- bouw tegenover de legatie bleef geen ruit heel. Ook van de andere gebouwen aan het plein vlogen de ruiten aan splinters, zoals van het Stedelijk Museum, de Boerhaave- kltniek, het Concertgebouw en het Ameri kaanse consulaat-generaal. Volgens getuigen, die de aanslag meen den te hebben gezien werd voor de ingang van de legatie door drie jonge mensen een bom gegooid. Volgens een mededeling van de politie zouden, zoals zij zegt, „explosie- ven” aan de buitenkant van de voordeur hebben gelegen. Na de aanslag heeft de politie een bord gevonden, waarop onder meer zou staan: „Nooit weer, laat mijn volk gaan”. Dit zou doelen op de moeilijke positie van de joden in de Sovjet-Unie. Bij monde van rabbijn Soetendorp heeft vanmorgen het Solida- riteitscomité, waarin de gehele joodse ge meenschap in Nederland is vertegenwoor digd zich van de aanslag gedistantieerd en deze met kracht veroordeeld. Kort na de ontploffing was burgemeester Samkalden van Amsterdam aanwezig om de ravage in ogenschouw te nemen. Ook hoofdcommissaris van politie P. A. Jong ging ijlings naar het Museumplein, alsmede de officieren van Justitie mr. W. Tonckens en mr. H. E. van Renesse, en de tweede secretaris van de Russische ambassade in Den Haag, de heer M. A. A. Ventsjikov. Ambassadeur Lavrov heeft vanmorgen een gesprek op het ministerie van Buiten landse Zaken gehad. Namen van de gewon den zijn door de Russische legatie nog niet bekend gemaakt. DEN HAAG. Vredestein-Goodyear heeft ook in beroep zijn geding tegen Goodrich verloren. De president bij het gerechtshof in Den Haag, mr. A. J. M. van Moorsel, heeft vanochtend de uit spraak van 26 juni 1970 bevestigd. In die uitspraak had de president van de Haagse rechtbank bepaald, dat Good year op de 18,3 miljoen nominaal nieuwe aandelen van Vredestein (verkregen via een onderhandse emissie) geen stemrecht mocht uitoefenen, dat geen personen van Goodyear mochten worden benoemd bij Vredestein en dat personen van Good year geen toegang mochten hebben tot de gebouwen, terreinen en fabricagepro cessen van Vredestein. Tevens was het voor Goodyear-perso- neel verboden zich te laten inlichten over de fabricagemethoden. In zijn uitspraak overwoog het hof dat rekening moet worden gehouden met een niet te verwaarlozen kans dat de gewone rechter het beroep op de nietigheid van het emissiebesluit (18,3 miljoen) juist zal achten en derhalve een der grieven van Vredestein, waarin deze dit bestrijdt, moet worden verworpen. Het hof was ook van oordeel dat Good rich een zeer dubbelzinnig spel heeft ge speeld door na het door Goodyear uit gebrachte bod op de aandelen van Vre destein tegen een koers van 380 percent enerzijds te doen voorkomen of zij als nog met een bod zou komen en anderzijds heimelijk ter beurs aankopen deed totdat zij 52 percent van het oude kapitaal van Vredestein had verworven. Na de uitspraak heeft de heer John D. Ong, president van Goodrich, verklaard, ervan overtuigd te zijn dat deze beslissing van het hof Goodrich in staat zal stellen aan Vredestein spoedig de middelen, de leiding en de technische „know-how” te verschaffen, die nodig zijn om de groei van de onderneming opnieuw te stimule ren. Verwachting van het K.N.M.L. tot vrij dagavond Droog en zonnig weer, maar in de kustgebieden in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Weinig wind. Minimumtempe raturen van 6 tot 2 graden, maxi mumtemperaturen omstreeks 17 graden, maar aan de kust bij wind van zee omstreeks 10 gr. Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. TeL 15141* Showroom Vechtstraat 2, TeL 110 01 -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1