Domingo over de return in Amsterdam Michels zeer tevreden over werk van Keizer Rode Ster vrijwel zeker naar Wembley: Ostojic (drie doelpunten) compenseerde het gemis van Djazic en Antonijevic Trainingskamp van Atletico voor return komt in Zandvoort DOM SPEELT MAKEN WIJ GOAL” „ALS AJAX-DEFENSIE WEER ZO Nico Rijnders: „Het kan nog heel moeilijk worden” Leeds langs 1 5 I CASH en CARRY MARMERSHOP MSB LIVERPOOL 21 DONDERDAG 15 APRIL 1971 Peptalk Brutaal Grote druk SALONTAFELSHOW wijziging „Meer gaten” FC Köln-.luventus: 1-1 om de Runners-upcup maar het was niet MARC SERNé ADVERTENTIE Sorry, wij waren beide paasdagen gesloten. SCHOTERWEG 41 - Telefoon 31 62 30 lemaal te goed gelopen. Ik weet ook niet is weer dagelijks van 1 tot 5.30 uur, zaterdags van 10.00 tot 5.30 uur. Ook 's avonds na afspraak. Johan maar gen kovic Rode Ster in de 39e minuut op een voorsprong van 2-0 bracht. In het laatste kwartier van de wed strijd probeerden de Grieken vergeefs te- De Griekse aanvaller Kamaras passeert hier Bogicevic. Met zijn rush kon hij echter niet voorkomen dat Rode Ster reeds in de eerste helft ver afstand nam. rug te komen. De aanvallers van Pa- nathinaikos schoten echter slecht en er kwam geen wijziging meer in de stand. rechtsback Meio in zijn offensieve acties steeds brutaler en hij penetreerde her haaldelijk in de Ajaxdefensie om met Ufar te een een-twee op te zetten. Krol: „Er was geen beginnen aan. Naast het feit dat je je handen aan üfarte alleen al vol had, kreeg je dan ook nog eens die Melo op je dak. Als je er in ging, dan werd de bal meteen verder gespeeld. Bleef je staan dan liep hij alleen door.” En Nico Rijnders: „Op een gegeven ogen blik zie je twee man. Dan denk je: wie nou eigenlijk?” Amsterdam - Rotterdam - Haarlem Maar... onze GROTE MARMER en ONYX (half edelsteen) Het vormde voor Michels allemaal vol doende aanleiding om tijdens de rust een hartig woordje met zijn spelers te wis selen. Michels stelde dat Ajax zich niet zo gemakkelijk uit zijn tent diende te la ten lokken. Het moest meer blijven han gen. Routinier Vasovic deed de rest. Krol: „Op een gegeven ogenblik zei Vas co tegen mij: je moet meer tegen Luis aan gaan staan. Dat was goed gezien, want in snelheid was ik hem de baas.” Ook Huls- hoff kreeg het een stuk eenvoudiger. De ongeduldige Luis kreeg meer en meer de neiging, nu ster Garate volkomen werd geëlimineerd, om het zelf maar op te knappen. Hulshoff: „In de tweede helft was Luis meer in de spits te vinden. Dat is voor mij gemakkeljjker voetballen om dat ik gewend ben om een spitsspeler uit te schakelen. Ik hoefde gelukkig niet zo vaak meer naar het middenveld. Daar had ik in de eerste helft de schrik een beetje te pakken gekregen.” Irureta scoort het enige doelpunt uit de wedstrijd AtleticoAjax. De bal is onbereikbaar voor doelman Stuy. Swart is te laat om het kwaad te verhelpen. BELGRADO Rode Ster Belgra do zal zeer waarschijnlijk de tweede Joegoslavische club zijn die in de ge schiedenis van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen de eindstrijd bereikt. Gezien de ruime overwinning van 41 welke de Joegoslaven gistermiddag voor 85.000 toeschouwers op de Griekse kampioen Panathinaikos behaalden, zal vrijwel niemand meer twijfelen aan het feit dat Rode Ster op 2 juni in het Wembleystadion speelt. De grote man bij Rode Ster was aan valler Ostojic die drie van de vier doel punten van Rode Ster scorde. Ostojic, die een briljante partij speelde, compenseer de het gemis van de geschorste interna tionals Djazic en Antonijevic volkomen. Rode Ster heeft de ontmoeting volledig beheerst. Alleen in het begin van de wed strijd kon Panathinaikos het hoge tempo van de Joegoslavische formatie volgen. In de openingsfase deden zich voor beide doelen opwindende taferelen voor. Rode Ster kreeg echter snel greep op de wed strijd toen Ostojic in de veertiende mi nuut een wervelende actie met een doel punt af rondde: 1-0. De Joegoslaven gin gen na die treffer rustiger spelen en de druk op het Griekse doel werd steeds groter. De 15.000 Griekse supporters, die behalve uit eigen land ook uit talrijke andere Europese landen naar de zonnige Joegoslavische hoofdstad waren gekomen om hun favorieten aan te moedigen, wer den volledig stil toen rechtsbuiten Jan- Ferenc Puskas, de trainer van de Griekse kampioen, was na afloop ontevre den over het spel van zijn formatie. Vooral doelman IJonopoulos moest het ontgelden. „Ik heb IJonopoulos vervan gen door Kostandinu omdat een beginner het beter zou hebben gedaan dan hij.” Puskas had ook kritiek op scheidsrech ter Linemayer. „Het tweede doelpunt van Rode Ster had de arbiter nooit goed De Joegoslavische kampioen schakelde daarna terug naar een lagere versnelling wat het door Ferenc Puskas getrainde Panathinaikos gelegenheid gaf zich aan de druk te ontworstelen. Het offensief van de Grieken leverde in de 56e minuut suc ces op door Kamaras. De Griekse mid- denvelspeler, snel mee naar voren geko men, kopte een voorzet van Gramos ach ter de Joegoslavische doelman Duykovic: 3-1. De Grieken toonden in deze fase van de strijd aan dat de Joegoslavische de fensie bepaald niet het sterkste deel van de ploeg is. Toch kwam Rode Ster vrij gemakkelijk terug, vooral door zijn snelle aanval. In de 69e minuut herstelde de Joegoslavi sche formatie het verschil van drie doel punten. Uit een vrije trap van Acimoyic schoot Ostojic de bal vlak langs de bin nenkant van de paal achter doelman Kos- tadiunu die de eerste keeper van Panathi naikos, IJonopolous, vervangen had: 4-1. Onmiddelljjk na het fluitsignaal van de Oostenrijkse scheidsrechter Linemayr voor de tweede helft, hervatte Rode Ster zijn druk op het Griekse doel. Het resul teerde al snel in een derde doelpunt want nauwelijks twee minuten na de hervat ting scoorde Ostojic voor de tweede maal. Ajax een geducht pak slaag gaf) is dat de opgelopen achterstand tegen de Ma- drilenen theoretisch gezien grote kansen inhoudt om toch Wembley waar op 2 juni de finale wordt gespeeld, te bereiken. Vasovic legt uit dat zijn rol niet erg be valt: „Voor het eerst zijn wij bij de bookmakers met 4 staat tot 1 favoriet voor de Europa-cup. Dat is niet best want het werkt psychologisch toch bij de spelers door”. Michels: „Voor het eerst waren wij de grote kanshebber. Dat zijn wij eigenlijk nu nog. Dat maakt de zaak er toch niét eenvoudiger op”. Noch Michels, noch de spelers willen echter van onderschatting van Atletico weten. Nico Rijnders legt uit: „Misschien leeft die onderschatting bij het publiek dat al heel enthousiast vooi Londen heeft geboekt, maar zeker niet bij ons. Ik spreek namens het hele elftal als ik zeg dat het wel eens heel moeilijk zou kun nen worden”. Atletico heeft tot nu toe met een mathematische precisie in zijn uitwedstrijden doelpunten geproduceerd. En daarom stelt zich Marcel Domingo, die zich met zijn elftal gaat voorbereiden in Zandvoort, veel voor van de return. „We gaan naar Amsterdam met de wetenschap dat een doelpunt tégen het erg moeilijk gaat maken voor Ajax, dat moet te realise ren zijn. Alhoewel het een sterk elftal is. De ploeg heeft een goede indruk op mij gemaakt. In Amsterdam zal Ajax echter genoodzaakt zijn om met deze achterstand- aan te gaan vallen. Dan kan Atletico op zijn kans wachten. Daarom is die 1-0 voorsprong voor ons toch wel belangrijk. Dat ene doelpunt kwam een beetje sle- tnielig tot stand. Suurbier legt uit. „Als iets niet nodig was geweest dan was het dat wel. Niemand reageerde toen Irureta zich vrij sprintte. Hij had betrekkelijk een voudig kunnen worden afgestopt”. Het feit dat Ajax in de tweede helft erin slaagde om langzaam maar zeker weer het spel te gaan controleren was volgens Domingo terug te voeren gezien de verdiensten van Ajax tot het feit dat zUn equipe momenteel op zjjn laatste slof loopt. Domingo: „Zondag is de laat ste competitiedag in Spanje. Daarna heb ben wij gelukkig rust. Het is een zwaar seizoen geweest. Iedere club heeft zich juist tegen ons de kampioen leeg- gespeeld. Ook Malaga heeft het zater dagmiddag weer gedaan. Het heeft mijn elftal veel kracht gekost. Dat Atletico er niet in slaagde om Ajax het laatste kwar tier nog behoorlijk partij te geven komt door die vermoeidheid. In Amsterdam zal echter een betrekkelijk fit elftal aan de start komen. Dat is ook weer in ons voor deel. Wjj hebben nu nog wel een wedstrijd voor de Spaanse voetbalbeker voor de boeg maar ik overweeg (omdat het een zwakke tegenstander is) om daarvoor grotendeels een beroep te doen op het B-elftal. Dan zijn er voor Amster dam ook geen blessures. Omdat Garate en Luis tegen Malaga een paar tikken hadden gekregen waren wij ook daardoor vanavond licht gehandicapt”. Merkwaardig was dat de Spanjaarden niet zo warm waren gelopen voor de wed strijd als men aanvankelijk had gedacht. Het Manzanares-jtadion (dat voor zondag voor de competitiewedstrijd tegen Barcelo na dat in theorie nog een kans heeft de landstitel te behalen geheel is uitver kocht) was met 40.000 toeschouwers voor iets meer dan de helft gevuld. Het bleek voor de Spaanse televisie geen beletsel om de wedstrijd integraal uit te zenden. Als Ajax en Atletico over 14 dagen in Amsterdam geen overwinnaar oplevert dan wordt er op 5 mei in Parijs een be slissingswedstrijd gespeeld. M. S. mogen keuren omdat de bal de doellijn niet is gepasseerd.” De beste spelers bij Rode Ster waren: Ostojic, Jankovic en Bogicivic. Bij Pa nathinaikos was „Spielmacher” Domasot de uitblinker. De opstellingen waren: Rode Ster: Duj- kovic, Djoric, Klenknovski. Novkovic, Bo- gicevic en Pavlovic, Jankovic, Karasi, Ff- lipovic, Acimovic en Ostojic. Panathinai kos: IJonopoulos (Kostandinu), Tomaros, en Vlachos., Eleftherakis, Kamaras en Surpis, Gramos, Filakuris, Andonadis. Do- masos en Kapsis. Ajax begon zich gaandeweg te herstel len van de moeilijke start. Het resul teerde opnieuw in een schitterende kans voor Piet Keizer. Cruijff speelde bij een van zijn weinige goede acties zijn bewa ker Jayo uit waarna de bal na een mis lukt schot bij Keizer kwam die de bal door een uit positie gespeelde Atletico defensie naast joeg. Keizer temporiseer de en speelde desalniettemin een uitste kende wedstrijd. Michels: „Hij is een van de weinigen die rust in het spel van Ajax bracht. Over Piet ben ik erg tevre den”. En Garate: „Keizer was voor mij de beste man van Ajax. Zoals die man het spel dirigeerde, fantastisch”. Over Johan Cruijff was de Ajax-coach echter een stuk minder tevreden. De felle Ajacied kon zichzelf geen moment die glansrol toebedelen die hij zich wel licht in Spanje had toebedeeld. Er ging weinig pressie van Cruijff uit. Jayo in samenwerking met Ovejero schakelde het Hollandse wonderkind goed uit. Krol: „Toch vind ik het niet helemaal fair om de schuld grotendeels op Cruijff te gooien. Ajax speelde gewoon slecht vanavond. De ploeg draaide niet. Mis- (Van onze sportredactie) MADRID Vic Buckingham, Mi chels’ voorganger by Ajax en momen teel trainer van Barcelona, had voor de wedstrijd tussen Atletico Madrid en Ajax al gesteld dat de Amster dammers toch vooral niet te zwaar dienden te tillen aan het feit dat At letico er in was geslaagd om thuis het Italiaanse Cagliaria van het veld te vegen. De Brit merkte op: „Zoals At letico tegen Cagliaria voetbalde speelt het nooit meer. Het was de beste wedstrijd die ik ooit van de ploeg gezien heb, waarbij iedere spe ler de vorm van de dag te pakken had en alles ook lukte. Het was een wedstrijd die iedere club maar eens in haar loopbaan speelt”. Buckingham klapte echter nog meer uit de school: „Atletico is geen elftal dat kan aan vallen. Het lijkt een beetje op Argen tinië in zijn betere jaren. De ploeg kan aardig schuiven, maar geen doel punt forceren. Het enige gevaar schuilt in het feit dat het goed kan counteren”. Het bleek tenslotte een uitspraak waar een grote kern van waarheid in zat. Toen Ajax dan eindelijk in die tweede helft zijn zaken een beetje beter ging organi seren, toen toonde Atletico vooral in de slotfase daar maar moeilijk raad mee te weten. Anderzijds slaagde het elf tal „dat niet kan aanvallen” er in de eerste helft wel bijna in om Ajax onder de voet te lopen. De treffer van uitblin ker Irureta was dan ook een verdiende beloning voor het feit dat de ploeg er in slaagde om Ajax (dat via Piet Keizer die de bal op zijn verkeerde rechtervoet kreeg toch de beste kans op een tref fer had) dicht bij de afgrond te brengen. Het was misschien een wat bizarre er varing voor Ajax, dat in de vaderlandse competitie achteloos de ene tegenstander na de andere aan de kant zet, om onder druk te staan. Een feit was dat er zich die eerste helft een onrust in het spel van Ajax manifesteerde die Atletico-trai- ner Marcel Domingo tevreden deed op merken: „Als die verdediging van Ajax in Amsterdam zich net zulke stommitei- ten permitteert als hier en er net zulke gaten vallen dan maken wij bij onze uit vallen zeker een doelpunt. Daar ben ik van overtuigd.” Het is een uiterst be langrijke affaire, aangezien de reglemen ten van de UEFA gewijzigd zijn en m tegenstelling tot voorgaande Europacup- seizoenen ook de doelpunten in de halve finales nu dubbel tellen. Uitspraken die nog eens illustreerden dat de dekking niet goed werd overgeno men. Het liep met één doelpunt allemaal nog wonderlijk goed af. Temeer ook daar Hulshoff een van de moeilijkste avonden uit zijn Europacup-carrière beleefde. De slimme Luis lokte hem vaak weg uit ’t cen trum, waarbij andere Atleticospelers de opengevallen plaats innamen, waarbij de Ajaxdekking niet altijd goed functioneer de. Michels: „Wat moet je. Van die Luis wist ik dat hij in de lucht erg sterk was. Dan moet je daar een mannetje bijzet ten. Barry was de meest logische fi guur om daarvoor in aanmerking te ko men. Barry heeft het zeer moeilijk ge had. Net als Johan Neeskens trouwens. Atletico kan wel voetballen. Dat wist ik van tevoren al. De ploeg heeft mij echt niet verrast.” De Spanjaarden zouden voor rust nog op 1-0 komen. Een doelpunt dat bij Krol begon. Ufarte draaide weer eens behen dig om hem heen en dirigeerde de bal naar Garate, die voor het eerst en het laatst in deze wedstrijd aan de aandacht van Wim Suurbier („Hij is wel gevaar lijk maar vanavond heeft hij niet veel kans gekregen. Het is een erg sportieve voetballer. Iets te aardig geloof ik. Toch kun je aan zijn spel merken, dat hij maar een klein kansje nodig heeft om raak te schieten”) ontsnapte. Garate zag Illeta sprinten die volkomen vrij (waar was Neeskens?) Stuy kansloos liet. waaraan het ligt, best allemaal”. En Piet Keizer: „Het was in de spits ontzettend moeilijk voetballen. Het cen trum zat goed dicht. Er zal in Amster dam met heel wat meer mankracht moeten worden aangevallen om de nodi ge gaten te trekken. Het was vanavond bijna onmogelijk”. Michels ging echter in zjjn verdedigende tactiek zo ver dat hij een kwartier voor tijd zijn spits uitwisselde voor Blankenburg. „Cruijff deed in verdedigend opzicht nagenoeg niets”, was de summiere motivatie van Michels. Crujjff: „Zo, vindt h(j dat. Ik heb zoiets horen fluisteren ja. Ik ben mjj er echter niet van bewust. De omstandigheden waren vanavond bijzon der moeilijk”. Toch slaagde Ajax in de slotfase met Van Dijk voor Swart (Domingo had Calleja al uitgewisseld voor Capon en Alberto voor Salcedo) erin om zonder verdere kleerscheuren het einde te ha len. Tegen het einde lukte het de ploeg zelfs om een beetje het spel te etaleren dat Ajax zo vermaard heeft gemaakt. Mis schien had Garate wel die periode in zijn hoofd toen hij opmerkte: „Ondanks het feit dat Cruijff mij een beetje tegen viel vond ik Ajax erg goed. Je kunt aan alles merken dat het geroutineerde voet ballers zijn. De strijd is nog volkomen open”. De tweede halve finale in Keulen tussen FC Köln en Juventus is geëindigd in een gelijkspel: 1—1. Bij de rust stonden de Ita lianen voor. Het scoreverloop was: 37. Bet- - tega 01: 77. Thielen 11. Toeschouwers: schien is het de afgelopen weken wel al- 7 4.—. ««aIovmaw Tl» (Van onze sportredactie) MADRID. Michels was niet al te best te spreken. Met enige verbijstering moet hij kennis genomen hebben van het feit dat zijn door de Europa-cup gelou terde elftal nog steeds in bepaalde si tuaties niet de ploegmentaliteit bezit waar hij nu al veel jaren aan schaaft. Ajax liet zich gisteravond aanvankelijk te veel meeslepen. De informatie van en kele Spaanse journalisten dat Domingo erg tevreden was met het 1-0 resultaat werd door Michels derhalve vinning ge repliceerd met: „Dan zal Domingo ab soluut geslapen hebben”. Toch realiseert de Ajax-oefenmeester zich dat die 1-0 overwinning van Atletico voor de Madri- lenen in Amsterdam zeker nog mogelijk heden biedt. Michels: „Zelfs hier kun je merken dat de hele ploeg is ingesteld op counteren. Vooral Luis is een figuur die vanuit het midden graag naar voren duikt. Dat is een zeer gevaarlijke voet baller. Toch vind ik die 1-0 wel gunstig”. En Vasovic: „Wij zijn uitgegaan van een 0-0 gelijkspel of 1-0 nederlaag. In Amsterdam moet het recht te trekken zijn. Het resultaat stemt mij gunstig. Het spel van Ajax echter niet. Er was teveel onrust in de eerste helft”. Het zal waarschijnlijk donderen aan de Middenweg. Het is duidelijk dat ook Michels over het geproduceerde Ajax- spelletje verre van tevreden was. Het enige verschil met Londen (toen Arsenal Ajax had het er maar moeilijk mee. Daar was Ruud Krol, die in het begin aan alle kanten werd uitgespeeld door de beweeglijke Ufarte: Hulshoff die keer op keer mistastte tegen spielmacher Luis en Neeskens die de slimme Irureta moeilijk kon beteugelen. De eni gen die zich niet lieten meeslepen door het vaak zeer goed uitgevoerde Atletico- spelletje waren Wim Suurbier, Garate kwam er niet aan te pas, Nico Rijnders (tegen Adelardo) en Velibor Vasovic. De Joegoslaaf met zijn routine regelde, diri geerde en maande zijn medespelers aan tot die toch zo broodnodige rust die het spel zou moeten gaan kenmerken. Maar eerst Ruud Krol. Door het feit dat de geïsoleerde spitsen Keizer en vaak al leen maar Cruyff niet voldoende pressie uit konden oefenen werd de fanatieke LIVERPOOL. Leeds United heeft gisteravond de eerste halve finale wed strijd voor het toernooi om de Runners up-cup tegen Liverpool in Liverpool met 1o gewonnen. Het enige doelpunt werd in de 67e mi nuut gescoord door Brenner. Er waren 54.000 toeschouwers. -- JÉ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21