Staatssecretaris Wiersma van Justitie ontvouwt plannen KINDERBESCHERMING WORDT VERNIEUWD Niet telkens een andere hulpverlener Jonge artsen weigeren officierseed Kant en klare Eerste dag mild voor examinandi Weerstand t.v.-nascholing artsen verminderd Half miljoen Canadezen van Nederlandse afkomst zijn woning doodgeschoten Diamantair in Fa. B. ENGELENBERG kunsthars vnlpasta II 1 MB! Gouverneur van Canada: INTOMART HIELD ENQUÊTE ONDER ARTSEN EN LEKEN Vereniging zet actie voort tegen Pechiney Kamervragen over gestolen kaarten volkstelling Weer vragen over PSP bloot Dader roofde partij juwelen Pwgig 2 INITIATIEVEN ANGST w DONDERDAG 15 APRIL 1971 OLIE EN WATERAFSCHEIDERS f 4 M gga J 1È ADVERTENTIE VWWWWWW I ADVERTENTIE (Van een medewerker) Deze officiële foto werd gemaakt ter gelegenheid van het staatsbezoek van de Canadese gouvemeur-generaal en zijn vrouw in het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam. Op de voorste rij van links naar rechts: gouver- neur-generaal Roland Michener, ko ningin Juliana, mevrouw Michener. Daarachter van links naar rechts: mr. P. van Vollenhoven, prinses Bea trix, prins Bernhard, prinses Mar griet en prins Claus. DEN HAAG Een jongere die voor kinderbeschermingsmaatregelen in aanmerking komt zal in de toekomstvisie van staatssecretaris Wiersma van Justitie van begin of aan worden begeleid door een en dezelfde hulp verlener. De onderminister ontvouwde zijn plannen voor een nieuwe or ganisatie van de kinderbescherming jeugdbescherming, zoals hij het voortaan wil noemen in een discussienota die vandaag werd gepubli ceerd. Bij het stuk, dat onder meer is gebaseerd op voorafgaand overleg en recente publikaties over de jeugdbescherming, is een antwoordenvelop ingesloten, waarin men zijn kritiek kan opsturen. HAARLEM. De schriftelljke eind examens hadden naar het oordeel van veel deelnemers en docenten op deze eerste dag een wat vriendelijker aan zien dan de eerste dag van het vorig jaar. Een mild examen, dat de leerlin gen op de allereerste dag uitnodigt tot inspanningen die niet te hoog zijn, Is een uitstekende remedie tegen zenuwen. UTRECHT. Na confrontatie met de na scholingscursus voor huisartsen van Te- leac zijn de weerstanden van een groot aantal artsen tegen het inschakelen vau televisie bij nascholing belangrijk ver minderd. Dat is de belangrijkste conclu sie van een in opdracht van Teleac door Intomart verricht onderzoek onder 201 huisartsen en 671 leken. Vóór de uitzen dingen van de cursus (april, mei 1970) was 57 percent van de ondervraagde artsen tegen uitzending van de cursus via het open t.v.-net. Nadat de cursus was uitgezonden was het percentage te genstanders aanzienlijk geslonken tot 30 percent. Voor en na de uitzending was het percentage voorstanders respectieve lijk 29 en 51. AMSTERDAM. De krans die de gou- verneur-generaal van Canada gisteren bij het nationale monument op de Dam heeft gelegd, zal tot het einde van zijn bezoek, zaterdagmorgen, worden bewaakt door de Amsterdamse politie. Zaterdag wordt de krans overgebracht naar de Nieuwe Oos- terbegraafplaats. trekken koos men tenslotte het meer technische onderwerp „aritmieën”. Uit het onderzoek van Intomart onder 20.000 leken bleek trouwens dat slechts 3 percent (671 mensen) een of meer uit zendingen had gevolgd. 16 percent van hen had de tv. - speciaal aangezet om naar de medische uitzending te kijken, 30 percent was op de hoogte van de uit zendingen en liet daarom het toestel aanstaan, 52 percent volgde de lessen bij toeval, omdat de tv. nog aanstond. Het raadslid meent dat de gemeente lijke overheid moet waken over de goede zeden en de publieke eerbaarheid en dat het college verplicht is de PSP deze affi ches te laten verwijderen. in zijn dankwoord. Hij wees erop dat bijna een half miljoen Canadezen van Neder landse afkomst voor de Canadese samen leving van grote betekenis zijn. Een orkest van de Koninklijke Mari- nierskapel zorgde voor een sfeerrijke mu ziek bij het galadiner. Van de groep die zeer bewust en gericht naar de programma’s keek, was 16 per cent zelf hartpatiënt en 45 percent kende een hartpatiënt. Na de eerste les liep in de jongere leeftijdscategorieën (15 tot 29 jaar) de kijkdichtheid het sterkst terug: van 41 (eerste les) naar 8 percent (-vierde en laatste les). Overigens liep in alle leeftijdscategorieën de kijkdicht heid per uitzending sterk terug. Dat Woensdagmiddag hebben burgemeester en mevrouw Samkalden gouvemeur-ge neraal en mevrouw Michener en koningin Juliana in de ambtswoning aan de Heren gracht ontvangen. Prins Bernhard kon we gens rugklachten de ontvangst niet bijwo nen. De koningin droeg een broche in de vorm van een maple leaf, met robijnen be zet, welke zij van haar Canadese gasten ten geschenke had ontvangen. Burgemeester Samkalden bood zijn hoge gast de bronzen herinneringsmedaille van de stad Amsterdam aan. Mevrouw Miche ner ontving een zilveren koffiekan. Na de ontvangst maakte de burgemeester met zijn hoge gasten een rondvaart door de grachten. In het paleis op de Dam boden koningin Juliana en prins Bemhard gisteravond een galadiner aan hun Canadese gasten aan. Daarij zaten 127 personen aan. In haar tafelrede herinnerde koningin Juliana aan de warme banden, die tussen Canada en Nederland sinds geruime tijd bestaan. De vorstin constateerde dat beide landen actieve leden zijn van de Verenigde Naties en vele van hun organisaties, ten einde de wereld naar een toekomst te stu wen, waarin meer vrede, welvaart, recht vaardigheid en zekerheid zal zijn en waar vrede en geluk zullen heersen, aldus de koningin. „Indien de geschiedenis een andere keer had genomen, was Canada wellicht drie talig geweest door de Hollandse hande laren en kolonisten, die ten tijde van Hen ry Hudson op zijn reis vanuit Amsterdam voor de Verenigde Oostindische Compag nie hun activiteiten richtten op onze oost kust”, zei gouverneur-generaal Michener Voorts vreesde men dat de relatie arts patiënt nadelig zou kunnen worden be ïnvloed wanneer mensen na de uitzen ding de arts vragen zouden komen stel len over behandeling van henzelf of fa milieleden. MIDDELBURG De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland is woensdag bjj de Kroon in beroep gegaan tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan de alu- miniumfabriek Pechiney-Nederland in het Vlissingse Sloegebied. De vereniging meent dat de vergunning onvoldoende perken stelt aan de uitstoot van fluor. Door een ander reinigingssysteem te gebruiken zou Pechiney volgens de vereniging de totale emissie per uur van gasvorm! g fluor van 7,4 kilo tot 1,9 kilo kunnen reduceren. Onvoldoende is het gevaar van de uit stoting van koolmonoxide onderkend, stelt de vereniging in haar beroepschrift. Kleine hoeveelheden hiervan in de lucht kunnen al de sterfkans voor mensen met hart afwijkingen vergroten. Door voor te schrij ven dat de gereinigde afgassen van de electrolyseovens door één schoorsteen naar buiten moeten worden geleid, had men kunnen bereiken dat de uitstoot van kool monoxide tot nihil werd teruggebracht. In de vergunning is ook geen enkele voorwaarde opgenomen over de uitstoot van de met aardgas gestookte ovens en andere apparatuur. De vereniging wijst erop dat de vrijkomende stikstofverbin dingen samen met koolmonoxide onder bepaalde weersomstandigheden smog kun nen veroorzaken. Verder is in de vergun ning geen waarborg tegen stankhinder te vinden. De vereniging verwacht tenslotte dat personen die in de omgeving van de fabriek wonen, schade zullen ondervinden door geluidshinder. gg Staatssecretaris Wiersma gaat bjj zijn schets uit van vier hoefdfuncties die hij onderling gescheiden houdt. Allereerst is er de „toegangspoort” tot de jeugdbescher ming: het orgaan'dat de rechter kan adviseren maatregelen te nemen waardoor de gezagsverhouding tussen ouders en kind wordt veranderd en het kind dus bij de jeugdbescherming komt. Ten tweede is er de rechter, die de aan hem voorgelegde adviezen al dan niet opvolgt. Zijn taak is „controleren of de opvattingen die hem worden voorgelegd.kunnen worden bekrachtigd”. Ten derde is er de hulpverlening en begeleiding van de jongere. Deze taak Is weer onafhankelijk van de vierde functie: de eventuele opvang in inrichtingen en pleeggezinnen. Doelstraat 39 Haarlem Tel. 312206 üFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Vóór de uitzending van de cursus vreesde 23 pct. van de respondenten onrust en angst bij het „lekenpubliek”, erna was dit percentage terugelopen tot 8 percent. Voor de cursus dacht drie percent van de artsen dat de leken zich ziekten zou den gaan inbeelden, erna nog maar één percent. tfet bleek dat de uitzendingen niet moeilijk te volgen waren voor leken. De huis artsen die bevreesd waren voor massaal meekijken van leken werden over het algemeen gerustgesteld. (Aanvankelijk had men als onderwerp voor de cursus gekozen „de representatieve patiënt”, maar omdat dit onderwerp een grote groep „nieuwsgierige lekenkijkers” zou (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Wiebenga (P.S.P.) heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd of het hem bekend is dat uit een openbaar ge bouw in de gemeente Wielingen een aan tal ingevulde volkstellingskaarten is weg genomen en dat deze kaarten praktisch voor iedereen zeer gemakkelijk bereik baar en grijpbaar waren. De heer Wiebenga vindt dat hier van ernstig onzorgvuldig beheer van dit ma teriaal gesproken moet worden Het Twee de-KamerÜd vraagt daarom aan de mi nister of hierbij al dan niet inbreuk aan wezig is geweest op administratieve vei ligheidsvoorschriften. mr. voor „Raad jeugdige terechtkomt. Mr. Wiersma stelt voor, in f- -x u.u* huis alleen na observatie mogelijk te ma ken. (Van onze correspondent) UTRECHT. Eenenvijftig dienst plichtige artsen, die op het ogenblik in de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort een twee maanden durende opleiding volgen, hebben geweigerd een brief te ondertekenen, waarin zij ver klaren de officierseed te zullen afleg gen. De jonge artsen zijn van mening, dat deze officierseed in strijd is met hun artseneed, omdat zij verplicht zouden zijn in tijd van oorlog het bevel van een militaire meerdere op te volgen, ook al gaat dat regelrecht in tegen de medi sche ethiek. Aanvankelijk hadden de artsen er bezwaar tegen dat de cursus ook door niet-medici gezien zou kunnen worden. Het pu bliek zou allerlei dingen niet kunnen begrijpen of verkeerd gaan interprete ren waardoor onrust zou worden gewekt. De jonge artsen willen gelijkgesteld worden met de legeraalmoezeniers, die wèl in uniform optreden, wèl een rang hebben, maar die geen officierseed be- hoevem af te leggen. Het ondertekenen van de verklaring dat zij bereid zijn de officierseed af te leggen is nodig om be vorderd te kunnen worden tot vaandrig. Ondertekenen de artsen niet, dan wor den zij gewoon soldaat. Deze week krij gen de dienstplichtige artsen opnieuw de verklaring voorgelegd. Vorig jaar is de kwestie van de offi cierseed voor artsen eveneens aan de orde geweest. Een groep van 31 dienst plichtige artsen heeft toen een bezwaar- van toon, ouderwets woordgebruik en wat wijdzwiepende volzinnen. De middag bood alle afdelingen ver talingen uit het Duits. Ook hier waren naar ons oerdeel de MMS-kandidaten de minst gelukkige. Zjj moesten een stuk over het leven van Van Gogh ver talen, waarin eigenlijk de interesse en het taalvermogen van de doorsnee MMS-kandidate werden overschreden. Allereerst de ochtendopgaven. De op gaven goniometrie en analytische meet kunde voor de HBS-B en gymnasium Betha waren een voorbeeld van wat een doeent noemde „een vriendelijk examen”. Drie opgaven waren gevari eerd genoeg om iedereen inspiratie te bieden. De afdeling gymnasium Alpha zette zich aan een vertaling uit het Grieks. Daarvoor legt elke docent op iedere school zijn leerlingen zijn eigen geko zen tekst voor. In de praktijk zal dit een stuk uit een tragedie of uit de schrijver Plato zijn. De mildheid was ook te merken aan de taak die de leerlingen van de HBS-A opgegeven kregen in boekhouden en bedrijfshuishoudkunde. Evenals vorig jaar waren het aantrekkelijke, heel re- ele, eigentijdse rekenproblemen. De MMS kreeg voor de tekstbehan deling Nederlands een oninteressant en moeilijk te verteren gedeelte uit het boek „Stapvoets Voorwaarts”, sociale geschiedenis van Nederland in de 19de eeuw, geschreven door prof. Brugmans. Men kan zich nauwelijks voorstellen dat deze materie voor de MMS-kandi daten inspirerend was door de dorheid De rol van „toegangspoort” kent Wiersma toe aan de huidige raden de kinderbescherming, straks voor de Jeugdbescherming" genoemd. Zij moeten per arrondissement onderzoe ken of de aan hen voorgelegde moeilijk heden een rechterlijke maatregel betref fende het ouderlijk gezag nodig maken. Zij zijn adviesorgaan voor de jeugdrech ters. „Het belasten van een deskundig (Overheidsorgaan met deze adviserende taak schept een garantie voor objecti viteit: de toegang tot de jeugdbescher ming moet met goede waarborgen wor den omkleed, schrijft de staatssecretaris. De jeugdrechter zal, in tegenstelling tot nu, een strikt rechterlijke functie moe ten krijgen. Hij zal niet meer belast zijn met de uitvoering van de ondertoezicht stelling. Dat wordt straks in principe de verantwoordelijkheid van de hulpverle ning. De hulpverlening aan de jongere wil mr. Wiersma drastisch stroomlijnen. Per arrondissement moeten de huidige voog dij- en gezinsvoogdijverenigingen samen vloeien tot één „jeugdbeschermingsinstel- ling”. Deze moet dan verantwoordelijk blijven voor de hulpverlening en begelei ding. zolang als een maatregel van jeugdbescherming voor een jongere van toepassing is. Hiermee hoopt de onder minister het veel gehoorde bezwaar te ondervangen, dat het kind steeds op een andere hulpverlener aangewezen is, wan neer verschillende kinderbeschermings maatregelen elkaar opvolgen. „Geïnsti tutionaliseerde ontrouw", zoals prof. G. De diamantair, die door enige kogels getroffen was, bleek reeds overleden te zijn. Mevrouw Barber, die totaal over stuur was, wist nog de politie te alarme ren. Toen deze arriveerde was zij nau welijks in staat te vertellen wat er ge beurd was. Volgens haar spraken de man en de vrouw gebroken Engels. Zij heb ben een partij edelstenen en sieraden, die op tafel lag en waarover waarschijn lijk met de heer Barber pnderhandeld was, meegenomen. Tot dusverre heeft de politie nog geen spoor van hen gevonden. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk klusje. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. OnschadelU k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. PORION In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg f 15.30, 5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, Ijzerwinkels. P. Hoefnagels dat in een veel geciteerde uitspraak noemt. „Uit het oogpunt van continuïteit zou inderdaad iets wezenlijks zijn bereikt, in dien alle bestaande instellingen in de toe komst zowel de uitoefening van de voog dij als die van de gezinsvoogdij ten doel zouden hebben”, denkt mr. Wiersma. Om iedere onzekerheid uit te sluiten over de vraag, welke instelling nu is aangewe zen tot hulpverlening, lijkt hem geen an dere organisatievorm mogelijk dan die waarbij in een bepaald gebied slechts één jeugdbeschermingsinstelling werk zaam is. Hij denkt daarbij aan werkeen heden van tien tot dertig maatschappe lijk werkers. In het geval dat de jeugdige in een in richting wordt geplaatst lijkt het de heer Wiersma van belang dat hij ook een deskundig mentor heeft, die niet aan de inrichting is verbonden. De mentor, die optreedt namens de jeugdbeschermings instelling, moet zich vrij kunnen opstellen ten aanzien van het beleid van de inrich ting. Eventuele ernstige kritiek zal hij aan de jeugdrechter voorleggen. Tenslotte, de opvang in inrichtingen of pleeggezinnen. Staatssecretaris Wiersma zegt hierover dat bij de jeugdbescher ming hulpverlening in het eigen milieu van de jeugdige voorop staat. Soms is het echter nodig hem een „vervangend milieu” te bieden. In die situatie kan bij gebrek aan andere mogelijkheden plaatsing in een inrichting nodig zijn. Die inrichting moet dan beschikken over voldoende deskundigheid én meestal dicht bij het eigen milieu van de jeugdige lig gen. Mr. Wiersma stelt zich ten doel per geografisch gebied, in dit geval per res sort van een gerechtshof, kwantitatief en kwalitatief voldoende inrichtingscapa- citeit te scheppen. Per ressort moet een „districtsbureau” worden opgericht. Deze districtsbureaus moeten de vraag naar en het aanbod van inrichtingscapaciteit bewaken, en adviezen geven over de plaatsing van jeugdigen in inrichtingen. Zij zijn bedoeld als centraal orgaan per regio en bemiddelaar tussen de inrich tingen en de jeugdbeschermingsinstellin- gen. Zij zouden landelijk moeten ressor teren onder de nationale federatie voor kinderbescherming. schrift ingediend bij de minister van De fensie. Deze heeft daarop niet geant woord, waarna de artsen, weliswaar on der protest, alsnog de officierseed heb ben afgelegd. De artsen in Amersfoort verklaren dat zij tot het verzet tegen de officierseed zijn gekomen door gebeurtenissen die zich in het Amerikaanse leger in Viet nam hebben afgespeeld, met name de kwestie van een militaire arts die tot drie jaar dwangarbeid werd veroordeeld omdat hij een opdracht niet uitvoerde die hij in strijd achtte met zijn ambts eed. De Nederlandse artsen in Amers foort zeggen te vrezen dat dergelijke voorvallen in de toekomst op de Antillen of in Suriname heel goed mogelijk zijn. Het initiatief tot opneming in een in richting zal steeds moeten uitgaan van de jeugdbeschermingsinstëlling, dus de begeleider van de jeugdige. Ook kan de jeugdbeschermingsinstelling een initiatief in omgekeerde richting, dus tot terug plaatsing in het eigen milieu, ontplooien De bevoegdheden liggen dan verder als volgt verdeeld: de jeugdrechter beslist of de jongere inderdaad in een inrichting wordt geplaatst. Het districtsbureau be paalt de uiteindelijke plaats waar de de toekomst plaatsing buitens- was trouwens bij de artsen ook het ge val. Slechts één percent van de 671 „leken- kijkers” zei dat de uitzendingen invloed henben gehad op een bezoek aan een arts. De voornaamste drijfveer bjj deze mensen was de angst voor het hart, een vrees, die door de arts bij de patiënt werd wegenomen na een gesprek. Daartegenover staat dat 13 percent van de huisartsen zegt dat patiënten als gevolg van het televisiekijken naar de dokter liepen. Dit percentage moet, aldus de onderzoekers, echter worden gerelati veerd omdat een aantal artsen deze con clusie trekt zonder er met de patiënt over te hebben gesproken. Een onvoorzien bij-effekt ten goede van de relatie arts-patiënt van de uitzendin gen is het feit, dat 5 percent van de le- ken-respondenten zei dat men na de uit zending positiever tegenover de arts is komen te staan. Ze konden meer begrip opbrengen voor de zware taak van de huisarts. Mevrouw Barber snelde toe, maar werd door de bezoeker, die een pistool op haar richtte, opzij geduwd, waarna het tweetal zich uit de voeten maakte. ROTTERDAM Het blote verkiezings- meisje van de PSP heeft het Rotterdamse SGP raadslid Van Dis verleid tot het stel len van vragen aan Burgemeester en Wet houders. Hij meent dat door de PSP- verklezingsaffiche, waarop een koe en een naakte jonge vrouw zjjn afgebeeld, de grenzen van het toelaatbare ver zijn over schreden AMSTERDAM. De 64-jarige dia mantair J. Barber is woensdagavond in zijn flat in Amsterdam-Buitenveldert doodgeschoten door twee buitenlanders, met wie hjj onderhandelde over een ju welentransactie. De vrouw van het slachtoffer zag het tweetal verdwijnen met een hoeveelheid juwelen en sieraden. De diamantair was omstreeks acht uur met een ongeveer 30-jarige man en een evenoude vrouw thuisgekomen om te pra ten over de levering van juwelen en sie raden. Terwijl de vrouw van de heer Barber even in de keuken was. vielen omstreeks half tien enkele schoten. De HBS-kandidaten mochten hun krachten beproeven op een stuk over Hans Fallada, de schrijver over de so ciale zelfkant van het leven in Duits land in de tijd tussen de beide wereld oorlogen. Een figuur die de handboeken links laten liggen, maar die door zijn „Kleiner Mann was nun?” uit 1920 toch een aanzienlijke bekendheid gekregen heeft. De „verstening” won het hier van de tendens die in het onderwijs toch steeds duidelijker wordt naar mo dernisering, zowel van de taalaanpak als van de tekstkeuze, niet met het oog op het verleden, maar juist vooral ge richt op de verdere loopbaan der kan didaten. Waar je dan met zo’n stuk proza naar toe moet is niet erg dui delijk. Dat tijdeloze karakter verwacht men veeleer op het gymnasium. Toch was daar in het stuk „Der Dichter in der Neuen Zeit" de actualiteit veel dichter bij. Ook hier leest men het idioom der kultuurfllosofen, maar het stuk had een logische opbouw en was van daaruit voor elke leerling goed te begrijpen. Of zijn Nederlands toereikend is om der gelijke stukken adequaat, leesbaar en genietbaar weer te geven zal nog moe ten blijken. Pleeggezinnen vormen volgens de staatssecretaris een wezenlijk deel van de capaciteit aan vervangende milieus voor jeugdigen. Het is echter erg moei lijk een goed pleeggezin te vinden: de behoefte is steeds groter dan het aanbod. De voorgestelde nieuwe organisatie zal, hoopt mr. Wiersma, ruimte geven tot specialisatie binnen de jeugdbescher mingsinstelling in werkzaamheden met betrekking tot pleeggezinnenplaatsing.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2