NIXON WIL VERHOUDING MET CHINA VERBETEREN Pompidou maakt begin mei proefvlucht met Concorde Ceylon vraagt wapens aan Groot-Brittannië VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Aantal beperkende maatregelen voor handel en toerisme opgeheven ronde tafel een Arabische top weer uiteen Vlegels op sportterreinen Parijs weinig enthousiast over project VERHOEVEN arrestaties in Baskenland échte graan-genever die is van verhoeven! Philippijns vliegtuig verongelukt Groot aantal Pingpong op Muskie door FBI Zes jaar met tang in de buik Hartstichting in VS claimt schade bij autofabrieken oude diplomaten naar huis gevolgd tijdens bijeenkomst over milieuvervuiling Vrijgelaten Nederlandse toerist: „Voornamelijk jonge rebellen” Scheel stuurt te DONDERDAG 15 APRIL 1971 Besprekingen T oerist Niet enthousiast Multi-miljonair o. èn- Achtentwintig doden Engeland het bewind van president (Van onze redacteur in Parijs) ADVERTENTIE ANN01792 In regeringskringen erkende men dat de oorlog in Indo-China en de kwestie- Formosa nog belemmeringen zijn voor de algehele normalisering van de betrekkin gen. Maar deze kwesties hoeven niet het hervatten van contacten tussen beide vol ken in de weg te staan. Men herinnerde er aan, dat de politiek van de Verenigde Staten nog steeds is het streven naar be tere betrekkingen met Peking, waarbij echter tegelijkertijd de vriendschapsban den met Formosa worden gehandhaafd. Het Poolse Blad Dziennik Ludovi meent dat de Verenigde Staten aan China zullen voorstellen de besprekingen op ambassa deursniveau in Warschau te hervatten. Uit het Chinese antwoord zou moeten blij ken of de uitnodiging aan de Amerikaanse pingpongspelers betekent dat China de dialoog met Washington wil hervatten. De Verenigde Staten zijn bereid visa te verlenen aan enkelingen of groepen „uit China die de Verenigde Staten willen bezoeken”. rijkste wapens een mate van nationale grootheid aangeeft, die trouwens grote verantwoordelijkheid met zich brengt”. De Nederlander, die verzocht zijn naam niet te noemen, vertelde dat de opstan delingen de stad Maho in het noord-wes- ten van Ceylon in handen hebben. Zaken lieden en huiseigenaren werden er ge dwongen rode vlaggen uit te steken. De Nederlandse toerist was door een 14-jarige jongen met een geweer be- WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse democratische senator Edmund Muskie heeft verklaard dat hij in een rapport van het FBI (de Amerikaanse Federale Recherche) heeft gelezen dat hij tijdens een bijeenkomst over milieuver vuiling door het FBI in het oog is gehou den. De claim is gebaseerd op de beschuldi ging dat de fabrieken met opzet weigeren maatregelen te nemen om de luchtvervui ling tegen te gaan. De procedure zal worden gevoerd voor de federale rechtbank van Manhattan en loopt tegen General Motors, Chrysler, Ford en American Motors. NEW YORK (Reuter). De Amerikaan se stichting voor hartonderzoek heeft een schadeclaim van 2.430.000.000.000.000 (2430 biljoen) gulden ingediend tegen de vier grootste automobielfabrieken in de Ver enigde Staten. De vrouw, die de justitie in de arm heeft genomen, is nu van de tang verlost. Bij deze operatie waren vijf deskundigen aan wezig. Het instrument is in beslag genomen om voor de justitie als bewijsmateriaal te dienen. MANILLA (AFP en Reuter). Een ongeluk met een transportvliegtuig van de Philippijnse luchtmacht heeft van daag van 28 mensen het leven geëist. Het toestel, een C-47, stortte neer op een luchtmachtbasis ten noorden van Ma nilla. De slachtoffers zijn de vier be manningsleden, alsmede vierentwintig mi litairen die in het vliegtuig zaten. Het verbod voor Amerikaanse olie maatschappijen om schepen en vlieg tuigen die van en naar China reizen van brandstof te voorzien wordt op geheven. Het verbod blijft gelden voor schepen en vliegtuigen die Chi nees eigendom zijn of door China zijn gecharterd, wanneer deze Noord- Vietnam, Noord-Korea of Cuba als bestemming hebben. Amerikaanse schepen en vliegtuigen mogen voortaan Chinese vracht ver voeren, en Amerikaanse schepen die onder buitenlandse vlag varen mogen Chinese havens aandoen. De verkoop van bier-in-blik en in fles jes is in het stadion verboden, niet echter in de directe omgeving ervan. De mensen nemen deze dingen mee en, om met Ben van Gelder te spreken, „je kunt ze toch niet fouilleren?” Natuurlijk zal het zeer moei lijk zijn doelmatige maatregelen te nemen, maar er blijft altijd nog een krachtig wer kend paardemiddel over: onmiddellijke stopzetting van de wedstrijd en ontruiming van het stadion. Als dat moet, dan moet het maar. De onschuldige slachtoffers van zo’n maat regel (en dat zouden er miljoenen zijn!) kunnen dan voor de volgende keer er zelf voor zorgen dat de vlegels geen kans meer krijgen. Pingpong is de kleutervorm van tafel tennissen en de Amerikaanse sportlieden, die nu in Peking waardevolle goodwill verzamelen, zijn allerminst kleuters ge bleken, noch in het tafeltennissen, noch in de diplomatie. Zij zijn inmiddels door de Amerikaanse president Nixon gehono reerd, zodat zij niet bang behoeven te zijn bij hun terugkeer in Amerika van „anti-Amerikaanse activiteit” te worden beschuldigd. Wat is het geheim van deze simpele, ont wapenende manier van contactleggen? Het valt bijna niet aan te nemen dat men op hoog niveau, zowel in Peking als in V. ashington, niet voorbereid was op deze visite. Misschien zelfs zijn de tafeltennis sers op een stille wenk van hogerhand naar het hol van de leeuw gereisd, omdat de „grote diplomatie” van beide landen het zich om prestigeredenen niet meer kon veroorloven een openlijk initiatief te nemen. De verhoudingen tussen commu nistisch China en de Verenigde Staten zijn de laatste jaren op nagenoeg geen enkel gebied van het internationale ver keer verbeterd. De vijandigheid tussen beide landen is door de ontwikkelingen in de Indochinese oorlog eerder toegenomen dan verzacht, al koestert men in Ameri kaanse politieke kringen een voorzichtige bewondering voor de houding van Pe king ten opzichte van die Indochinese si tuatie, die immers direct te maken heeft met de bittere strijd om machtsinvloed in dit deel van Azië tussen de beide groot machten. Die houding van Peking heeft er veel toe bijgedragen, dat de oorlog in Vietnam. Cambodja en Laos niet tot een regelrecht treffen tussen China en Amerika heeft geleid. Tijdens Over wat gisteren bij de voetbalwed strijd in het PSV-stadion is gebeurd, be horen wij ons allen diep te schamen. Maar tevens is het een urgente zaak dat de KNVB en de clubs afzonderlijk alle maat regelen nemen om te voorkomen dat zo iets nog ooit gebeurt. De vlegelachtige smijter van het bier blikje, dat de Ierse grensrechter velde, is volgens mededelingen van de Eindhovense politie „waarschijnlijk” achterhaald. Het zou de ontsteltenis over deze wandaad nog groter maken indien zou blijken dat het publiek, waarvan een deel toch moet heb ben gezien wie het deed, niet zijn volledige medewerking aan de arrestatie van zo’n voetbalbarbaar zou verlenen. Hij vraagt of er nog een politieke acti viteit in de V.S. is die niet door het FBI wordt gadegeslagen. Senator Muskie heeft onlangs voor de televisie gezegd dat het tijd wordt dat de 76-jarige directeur van het FBI, Hoover, zijn ontslag neemt. jard franken heeft gekost, voort te zet ten. Met die zes of zeven miljard fran ken ofwel vier miljard gulden zal de rekening trouwens nog lang niet zijn betaald. De Franse regering heeft echter uige- rekend dat de ontslagen aan zo’n 30.000 arbeiders en alle andere schadeloosstel lingen die een stopzetting eveneens met zich mee zouden brengen de staatskas nog veel duurder te staan zou komen. En de arbeiders van de vliegtuigindustrie zijn bij monde van alle socialistische, rooms-katholieke en zelfs communistische vakbonden nu dan ook de felste suppor ters geworden van de Concorde, waarvan, in het gunstigste geval, mettertijd alleen een handje vol Amerikaanse multi-miljo- nairs en andere super kapitalisten ge bruik zal kunnen maken. De Verenigde Staten en China, die geen diplomatieke betrekkingen onderhouden, hebben onregelmatig besprekingen gevoerd in Warschau op ambassadeursniveau. China brak het gesprek vorig jaar af na de Amerikaanse inval in Cambodja. Secretaris-generaal Oe Thant wil een topconferentie van de grote mogendheden, inclusief het China van Mao Tse Toeng, „om een wijziging in confrontatie en ver deeldheid te krijgen voor het opbouwen van een veilige en vreedzame wereld”. Thant, die zijn oproep deed bij de ope ning van de algemene vergadering van de OAS (organisatie van Amerikaanse Staten) zei: „Zelfs als ik niet word gehoord zal ik deze oproep blijven herhalen om een fun damentele wijziging teweeg te brengen in de huidige schadelijke loop van de gebeur tenissen”. De secretaris-generaal opperde de sug gestie dat de leiders van de grote mogend heden zich dan niet tot een enkele bijeen komst zullen beperken. Zij zouden op eigen initiatief van tijd tot tijd samen moeten komen. De plaats van samenkomst zou een van de kantoren van de Verenigde Naties kunnen zijn in een neutraal land, zoals bijvoorbeeld in Genève, Santiago, Wenen en Addis Abeba. Oe Thant noemde, met uitzondering van de Volksrepubliek China, geen grote mogendheden bij naam maar wees erop dat „het bezit van de belang- Gisteren is de mede-oprichter van de Ceylonese Communistische Partij, Naga- lingan Sanmugathasan, gearresteerd. Hij was in 1963 uit de partij gestoten omdat hij ageerde tegen het Verenigde Linkse Front van de regering Bandaranaike, die volgens hem niet links genoeg was. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in New Delhi heeft gisteren bevestigd dat India „zekere steun” verleend heeft aan de Ceylonese regering bij haar strijd tegen de opstan delingen. Het zou hier volgens onofficiële berichten om het leveren van enkele hef- schroefvliegtuigen gaan. In de hoofdstad van Ceylon, waar het Singalese nieuwjaar gevierd werd, was het betrekkelijk rustig. Het plan bevat ook nog volgende punten: De Amerikaanse monetaire bepalin gen zullen zodanig worden gewijzigd dat bij het betalingsverkeer met China gebruik mag worden gemaakt van de Amerikaanse dollar. Eisenhower, die de eigenlijke ontwerper van de zeer ongelukkig verlopen Ameri kaanse strategie in Indochina was, zagen vele invloedrijke en verstandige Ameri kaanse politici het Amerikaanse beleid als een uiterst riskante zaak, die als een duidelijke inleiding tot een Amerikaans- Chinees treffen in Indochina zou kunnen worden beschouwd. Dat het niet zo ver gekomen is, was in de eerste plaats te danken aan de thans overleden leider van Noord-Vietnam, Ho Tsji Minh, die de Russische en Chinese invloeden in zijn land handig tegen elkaar wist uit te spe len, waardoor hij wel van beide zijden een overvloed van materieel loskreeg maar kon voorkomen dat Chinese of Rus sische troepen zich op zijn grondgebied daadwerkelijk met de oorlog gingen be moeien. Door het uitblijven van Chinees ingrij pen werden de Amerikaanse initiatieven steeds driester, onder de leuze dat men het „Chinese communisme” moest bestrij den. In werkelijkheid leverde Amerika aan zijn aartsvijand China jaar in jaar uit de beste propagandistische argumen ten die Peking zich wensen kon, waarbij de Amerikaanse bommenregen op Noord- Vietnam wel de allerbeste voedingsstof voor de akkers van het communisme be tekende. Nu de laatste poging van de Ameri kaanse en Zuidvietnamese China-haters om het hoogste risico (een inval in Noord- Vietnam) ook nog maai even te nemen, is afgestuit op de langzamerhand realis tischer denkende top in Washington, kan het ogenblik aangebroken zijn waarop zo wel Peking als Washington een streep wil zetten onder het dwaze, verkwistende avontuur in Indochina. Een hervatting van de uiterst moeilijke diplomatieke ver bindingen is bijna onmogelijk via de ge wone kanalen. Wie op het schitterende idee van de tafeltennissers is gekomen, zal misschien altijd een geheim blijven. Misschien leidt de „pingpong-diplomatie” snel tot enkele hoogtepunten: toelating van China in de V.N., hervatting van de handelsbetrekkingen, ontsluiting van de havens voor elkanders schepen. Voor wie heel optimistisch durft te zijn, kan gelden dat het definitieve besluit van een oorlog die miljarden heeft gekost, nu door het opwerpen van een pingpongballetje on miskenbaar is ingeluid. President Nixon heeft gisteren een reeks maatregelen genomen om het toeristen verkeer en de handel met China te verge makkelijken. Hij heeft toegezegd binnen kort alle beperkingen op de uitvoer van enkele niet-strategische Amerikaanse goederen naar China te zullen opheffen. Deze maatregelen maken deel uit van .een „vijf punten plan” dat Nixon heeft opgesteld ter verbetering van de betrek kingen met Peking. Volgens zijn woord voerder, Ronald Ziegler, is het plan vorige maand opgesteld, dus voordat de Ameri kaanse tafeltennisploeg werd uitgenodigd om in China te komen spelen. Een jonge Nederlandse toerist, die gis teren uit Ceylon vertrok nadat hij korte tijd door de Ceylonese opstandelingen ge vangen is gehouden heeft gezegd dat de rebellen vol vertrouwen zijn dat zij de strijd tegen de regering uiteindelijk zul len winnen. „Ze zijn vastbesloten die strijd niet op te geven.” RENNES (AFP). Een vrouw in Ren nes, West-Frankryk, heeft ruim zes jaar rondgelopen met een chirurgisch tangetje van twee decimeter lengte in de buik. Het instrument was bij een chirurgische in greep bij vergissing blijven zitten. Een röntgenfoto bracht aan het licht, dat de maagpijn waarover de vrouw klaagde, werd veroorzaakt door dit achtergebleven instrument. COLOMBO (AP en DPA). De rege ring van Ceylon heeft aan Groot-Brittan nië om wapens en munitie en aan de VS hefschroefvliegtuigen gevraagd om de „Che Guevara”-beweging op het eiland te bestrijden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken had dinsdag meegedeeld dat met de VS over het kopen van zes hefschroefvlieg tuigen voor Ceylon wordt onderhandeld. Engeland is bovendien bereid het eiland ten zuiden van India nog meer hulp te verlenen. 'n zuiver natuurprodukt Als u iets goeds wilt onder de kurk, zacht vraag uw slijter dan Verhoeven- smaakvol jonge dubbele graan -genever. exclusief zonder enig enthousiasme gepaard gaan. Zelfs de fanatiekste gaullisten moeten bin nenskamers nu wel erkennen dat generaal De Gaulle indertijd geheel op eigen hout je en gezag de beslissing voor de Con corde heeft genomen. Zowat alle minis ters waren tegen die geboorte, al had dan ook geen hunner de moed zich openlijk tegen de generaal te verzetten. Sedert het aftreden en de dood van ge neraal De Gaulle is de toekomst van de „Concorde,” zoals men weet, nog wat on zekerder geworden. De Amerikanen wil len op voorhand geen supersonische toe stellen op hun vliegvelden toelaten ter wijl, anderzijds, de Russen met hun Tu- polev-144 in het luchtruim zijn versche nen die de Frans-Engelse luchtreus op vrijwel alle kardinale punten snelheid, laadvermogen en datum van indiensttre ding blijkt te slaan. De „Concorde” maakt echter deel uit van de grandeur- erfenis van generaal De Gaulle. Een er fenis die praktisch niet meer te liquide ren valt, maar die voor Frankrijk en ook voor Engeland zonder twijfel nog heel veel financiële zorgen, zweet en tranen blijft houden. Van de zijde van de Franse regering zal de voortzetting van het miljarden ver slindende „Concorde”-project inmiddels Het telefoonverkeer tussen China en Engeland dat sinds mei 1949 verbroken was, is vanochtend om 0.800 uur heropend. Het radiotelefoonverkeer, dat tussen Londen en Shanghai loopt, zal drie uur per dag geopend zjjn. De kosten van een ge sprek van drie minuten zjjn ongeveer elf gulden. Het ministerie van buitenlandse zaken in Peking heeft een filmploeg van de ZDF (Zweites Deutschen Femsehen) een inreis visum en een filmvergunning verleend voor de jaarbeurs die vandaag in Kanton wondt geopend. De Chinese autoriteiten hebben de ZDF telefonisch van dit besluit op de hoogte gesteld. Het is voor het eerst sinds de culturele revolutie dat een West-Duitse televisie ploeg een visum voor China krijgt. Hulpverlening. Japan zal Indonesië voor het begrotingsjaar 1971/72 een lening van 155 miljoen dollar verstrekken, zo heeft volgens het Indonesische persbu reau Antara de voorziter van het natio nale planbureau voor de economische ontwikkeling in Indonesië, prof. Widjojo Nitisastro, medegedeeld. PARIJS Op 7 mei neemt Frankrijks staatshoofd George Pompidou, zo is gisteren officieel bevestigd, persoonlijk plaats in het Frans-Engelse supersonische reuzen vliegtuig „Concorde” dat hem dan met een snelheid van 2.300 km per uur ofwel twee maal zo snel als het geluid van Parjjs naar Toulouse zal vervoeren. In Toulouse zal de Franse president een bezoek brengen aan de genationaliseerde vliegtuig fabrieken waar meer dan 30.000 arbeiders sedert vijf jaren aan de Concorde werken waarvan twee exemplaren bestaan: een Frans en een Engels prototype. De bijeenkomst in Cairo van vier Arabische staatshoofden uit Egypte, Libië, Soedan en Syrië, is gistermid dag geëindigd met een onverwachte ontknoping: president El Nimeiry van Soedan is naar Moskou vertrok ken, terwijl de Egyptische president, Anwar el Sadat, de Libische leider Kadhafi en Hafez el Assad van Syrië onopvallend uit Cairo naar Ben ghazi in Libië zijn vertrokken. Gister avond was nog niets bekend over de reden van dit onvoorziene vertrek. Op de foto: de Palestijnse leider Arafat (rechts) en de Libische leider Khadafi begroeten elkaar in de Egyp tische hoofdstad. Het is de eerste maal zo werd in Parijs gisteren onderstreept in de geschiedenis dat een staatshoofd zijn persoon en vei ligheid aan een vliegtuig toevertrouwt dat tenslotte nog in een experimenteel sta dium verkeerd. Het risico dat Pompidou met de Concorde voortijdig naar beneden zal komen is, volgens alle experts, intus sen uitermate gering. Maar een vrij spec taculaire stunt mag men deze presiden tiële proefvlucht daarom niettemin toch wel noemen. Een stunt, waarmee George Pompidou zich dan nu ook symbolisch en persoon lijk bedoeld wenst uit te spreken voor de voortzetting van het „Concorde”-avontuur, waarover de Franse en de Engelse rege ringen binnenkort definitief zullen moeten beslissen. Men mag dus wel aannemen dat Frankrijk nu inderdaad besloten heeft de constructie van de Concorde die de bei de landen ieder al zo’n slordige drie mil- dreigd, maar hem is verder niets over komen. In gesprekken met de rebellen was hem gebleken, dat deze geen bepaalde ideolo gie aanhingen. Ze spraken alleen maar over het winnen van hun strijd. Zij houden zich voornamelijk op in het oerwoud en schijnen te beschikken over voldoende voorraden voor een langdurige strijd, aldus de toerist. Personen van middelbare leeftijd of ouder heeft hij bij de rebellen niet aangetroffen. Het waren allemaal jongeren, die een goede oplei ding schenen te hebben genoten, afkomstig uit de steden. De rebellen hebben de Nederlander ver teld dat er ongeveer 18.000 activisten aan hun zijde strijden. Het blauwe uniform of de zwarte broek van de „Che Guevaristen” wordt door lang niet allemaal gedragen. SAN SEBASTIAN (AFP) In de Spaans-Baskische provincie Guipuzcoa zyn de laatste maanden 56 tegenstanders van de regering gearresteerd, zo heeft de politie van San Sebastian bekendgemaakt. Volgens het communiqué zijn onder de arrestanten negen leden van een verboden vakorganisatie voor bankemploye’s, 25 le den van de „actie-commando’s” die voor namelijk bestaan uit jonge mensen die tij dens het Baskenproces in Burgos propa gandacampagnes en sabotagedaden organi seerden, elf leden van de Baskische com munistische partij en elf leden van „Ko- munistak”, een pro-Chinese beweging. Voorts waren een hoeveelheid propaganda materiaal, twee stencilmachines en vijf schrijfmachines in beslag genomen. BONN. Elf hoge diplomaten die door de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel met vervroegd pen sioen zijn gestuurd, hebben tegen de be slissing van de minister beroep aangete kend bij het ambtenarengerecht in Keu len. Tot deze diplomaten behoren een vijf tal voormalige ambassadeurs, maar ook de voormalige consul-generaal in Rotter dam, Hans Puhl, verzet zich tegen het besluit van de minister. Minister Scheel heeft als motivering van het ontslag aangevoerd de vergrij zing van de diplomatieke dienst. De elf diplomaten, in totaal heeft Scheel vorig jaar 25 diplomaten met vervroegd pen sioen gestuurd, achten dit een niet aan vaardbare reden. Gisteren maakte een woordvoerder van de CDU/CSU oppositie bekend dat men de kwestie ook zal voor leggen aan enkele bondsdagcommissies. Menigeen zal zich verbaasd hebben over het verbluffende gemak, waarmee een aantal Amerikaanse tafeltennissers in Pe king is doorgedrongen en daar de jaren oude ijslaag heeft doen smelten die als een barrière tussen Amerikanen en Chi nezen was gegroeid in een koude diplo matieke oorlog. Kranten in Oost-Europa, waar men deze toenadering achterdoch tig gadeslaat, spreken ironisch van „ping pong-diplomatie”, maar daarmee doen zij zowel de sport als de politieke betekenis van deze ontwikkeling onrecht. WASHINGTON (AFP) De verklaring van de Chinese premier Tsjoe En Lai dat het bezoek van de Amerikaanse tafeltennisploeg aan China een nieuwe bladzijde is in de betrekkingen tussen beide landen, is in Washing ton zeer gunstig ontvangen. Een hoge functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Verenigde Staten evenals de Chinese regeringsleider verbetering van de betrekkingen en toeneming van de contacten tussen het Amerikaanse en het Chinese volk wensen. Hij onderstreepte, dat de uitlatingen van de Chinese premier er toe zouden bijdragen, een betere atmosfeer te scheppen voor het voortzetten van de pogingen om de betrekkingen tussen beide landen te normaliseren. «i i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3