Goede haringconcentraties in westen van centrale Noordzee Plannen voor vernieuwing onderwijs M. J. J. Stelder ten grave SAMENVOEGING SCHOLEN NA gedragen INGRIJPENDE VERBOUWING Ook in Beverwijk informatie over het werk van de politie I MI Franciscus I en II Oostende Vangstverwachtingen seizoen '71-72 Verder herstel van stand in Zware aanvaring noordwest van Geen stemadvies Bejaardenbond IJmuider Courant 'Sr het bureau zuiden nog twee jaar MI F-f Hl 1 7 DONDERDAG 15 APRIL 1971 IJMUIDER COURANT Benoeming Ierse haring V ernieuwing Geen quotering Hebriden Noordzee en Kanaal Ontwerp W addeneilanden I •X. Pleidooi voor centrale sociëteit Kort IJmondnieuws I MMï' I üüTriifï Dat is uit het leven gegrepen Ingrijpend ***www*^ "j 4 r J MmIJ Bh ‘fe I s t I - - I -- M/ is v V.XF" - DRS. K. POSTUMA T- Wilt u kennismaken met IJmuider Courant vul dan onderstaands bon in. Naam Adres Geldt niet voor abonnees van IJmuider Courant js Bezorg mij tot en met 30 april 1971 gratis De heer Boddeke zou graag de ouders veel meer bij het onderwijs betrekken en hij hoopt later, wanneer de plannen in een wat verder gevorderd stadium zijn, uitgebreide informatie hierover te ver strekken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Onder een enorme be langstelling heeft doensdag op de be graafplaats „Duinrust” de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van de heer M. J. J. Stelder, die eind vorige week na een langdurige ziekte is overleden. Tot de ruim vierhonderd belangstellen den behoorden onder meer burgemeester J. G. S. Bruinsma, de wethouders P. J. Schipperus en A. Klomp, verschillende raadsleden en oud-raadsleden, een afvaar diging van de directie van Hoogovens, de oud-wethouders E. Gerritse, F. R. W. Kae- bisch en W. J. Vessies, het bestuur van de voetbalvereniging DEM en andere figuren uit de sportwereld. De Sint Franciscus II-school is drin gend aan een gehele modernisering toe. Het gebouw maakt aan de buitenkant een haveloze indruk, maar ook het inte rieur van de uit 1917 daterende, voorma lige Anthoniusschool is ontoonbaar. De onderwijzers geven les in grote holle ruimten van zes meter hoog. Al het hout- x---x__ De sanitaire voorzieningen zijn niet meer toereikend. Spreekuur. De wethouder van open bare werken in Velsen, de heer C. Ocke- loen houdt op woensdag 21 april geen spreekuur. il 4 X- Hektrawler ter haringvisserij. •A-.'.—.".". (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een politie-informa- tiebus, welke tot en met 12 juni een be zoek zal brengen aan 30 gemeenten in werk is al jaren aan een schilderbeurt toe. ons land arriveert vrijdagmorgen 11 uur in Beverwijk en zal tot 20 uur ’s avonds voor het politiebureau aan de Breestraat standplaats kiezen. Politiefunctionarissen zullen in deze informatiebus, mede aan De wit 1917 daterende Sint Fran ciscus II-school aan de Zeeweg in IJmuiden. De school zal 1 augustus aanstaande een geheel nieuw aanzien hebben, wanneer het oude gebouw ook van binnen gemoderniseerd is. De kosten van de verbouwing be dragen drieëneenhalve ton. ouders belangrijke onderwijsverenieuwin- VOO F De vloot gaat eerst naar de wateren bij Ierland. In het zuiden verschilt de stand daar niet veel, van die in het sei zoen '70; de dagvangsten zullen in het nieuwe seizoen wellicht iets lager lig gen. De grotere schepen zullen redelijk vangen noordelijk van dit eiland en ten noordwesten van Schotland. Bioloog Postuma heeft rekening ge houden met de omvang van de haring- stand in het vorige seizoen en met de aanwijzingen betreffende de grootte van de nieuwe jaarklasse haring die in 1971 de volwassen haringstand komt verster ken. Afgaande op de vangstresultaten van het afgelopen jaar en rekening houdende met de hoge mortaliteit, moet worden verwacht dat de vangsten bij Zuid-Ier- land gedurende het seizoen 1971 niet be ter zullen zijn dan vorig jaar. Behalve twee manschappen van de Am sterdamse gemeentepolitie die een alge hele voorlichting geven over de werk zaamheden in het algemeen, zal in de bus ook aanwezig zijn hoofdagent D. G. Smit van de Beverwijkse politie om ant woord te geven op vragen, welke be trekking hebben op specifiek plaatselijke aangelegenheden. De voornaamste reden voor het bezoek aan de 30 Nederlandse gemeenten is, dat men in het land nog niet voldoende op de hoogte is van vele, zowel plezierige als moeilijke facetten welke het politiebe- roep kent. Daarnaast echter krijgt men ook de gelegenheid om zonder dat daar toe de vaak noodzakelijke aanleiding be staat, met de politie in contact te treden. Een nieuwe fase in het streven om de politie dichter tot de burgerij te bren gen. Dit contact wordt tegelijkertijd benut om degenen, die meer dan te verwach ten interesse voor de politie tonen, des gevraagd uitvoerig te informeren over de dagelijkse werkzaamheden van de po litieman. Gelet op het aantal vacatures bij de politie in de drie grootste steden van ons land Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in totaal 500, is daar mee bij de inrichting van de informatie bus rekening gehouden. In het bijzonder door het aanwezige fotomateriaal krijgt men een indruk van het politiewerk in deze drie grote steden. groepsonderwijs, maar ook het invoeren van het individualisatiebeginsel, het ge ven van wereldoriëntatie en de oprich ting van een documentatiecentrum wor den op het ogenblik in samenwerking met het schoolbestuur nauwkeurig bestudeerd. de jaarklasse 1968 als geheel voor de Noordzee zwak is; dat het grootste ge deelte van deze jaarklasse in de Zuid reeruiteren; het zwaartepunt van het re cruitment vermoedelijk op de paaiplaat- sen in de zuidelijke Noordzee en Het Ka naal komen te liggen. Dus: een goed re cruitment in de zuidelijke Noordzee en Het Kanaal en een matig tot zwak re cruitment op de overige paaiplaatsen in de Noordzee. Dit voorjaar zijn door het rijksonderzoe- kingsvaartuig-Tridens in grote gebieden van de Noordzee grote hoeveelheden tweejarige haring aangetroffen. Deze to- ters zullen in de vangsten van de vol wassen haring terecht komen; slechts een deel van deze haring zal marktwaar dig zijn. Plaatselijk kunnen de toters overlast bezorgen: het betekent extra werk, door dat er meer gesorteerd moet worden. De heer H. Boddeke, hoofd van de „Franciscus I,” zal per 1 augustus 1971 ambulant hoofd worden van de nieuwe scholencombinatie. Het hoofd van de Sint Franciscus II-school, de heer A. A. Lou- ridtz, gaat met ingang van deze datum in verband met gezondheidsredenen met vervroegd pensioen. De onderwijzer J. van den Berg neemt voor hem op het ogenblik waar. Ook vorig jaar was de totale stand in de Noordzee erg zwak, al liep dan voor de Nederlandse haringvisserij de zaak bepaald niet slecht: 39.030 ton tegen 15.705 ton in het jaar daarvoor. De winst werd gehaald uit de westelijke centrale Noordzee en uit Het Kanaal, ook dankzij een verhoogde intensiteit van de visse rij. De goede vangsten hier waren het gevolg van een opleving bij de in Het Kanaal paaiende haringpopulatie, welke zich al drie jaar geleden aankondigde en zich daarna heeft voortgezet. Door het goede recruitment Kanaalharing van de jaarklassen 1966 en 1967 bestond vo- vorig jaar de haringstand in de Noordzee voor een groot deel uit drie- en vierjari ge Kanaalharing. Van deze omstandig heden heeft de Nederlandse haringvisserij maximaal geprofiteerd. Voor het nieuwe seizoen is te verwach ten dat van de Kanaalharingen een re delijke hoeveelheid ouder dan drie jaar is overgebleven; bij de overige in de Noordzee paaiende haringgroepen zul len haringen ouder dan drie jaar uiter mate schaars zijn. Intussen is men begonnen met de bouw van drie douche- en twee kleedruimten bij de gymnastiekzaal van de Sint Fran ciscus I-school. De zaal had tot nu toe een zeer provisorisch kamertje waarin men zich kon omkleden en er bestond geen gelegenheid tot het nemen van een douche. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Als in de tweede helft van de volgende maand de vloot ter ha ringvisserij gaat, hoe staan dan haar kansen? Drs. K. Postuma, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserij Onder zoek, aan wie wij deze vraag voorleg den, heeft even voor Pasen de laatste gegevens bestudeerd en is tot de conclu sie gekomen dat de totale haringstand in de Noordzee niet veel is verbeterd: de volwassen (vierjarige) exemplaren zullen als geheel voor de Noordzee zwak vertegenwoordigd zijn. In de westelijke centrale Noordzee zullen in de periode van juni tot en met augustus goede con centraties haring aanwezig zijn: in de vangsten zullen vrij veel kleine en twee jarige vissen voorkomen. Later, in no- vember-december kan men redelijke tot goede vangsten verwachten in het zuide lijk deel en in Het Kanaal. Zeer matige tot schrale dagvangsten zullen er zijn in de noordelijke en noordoostelijke Noord zee. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De oude, vervallen Sint Franciscus II-school voor roomskatho liek lager onderwijs aan de Zeeweg zal vanaf 26 april aanstaande gemoderni seerd worden en een geheel nieuw aan zien krijgen Intussen is men al begon nen met het bouwen van douche- en kleedruimten bij de gymnastiekzaal van de vjjftig meter zuidwaarts gelegen Sint Franciscus I. De twee scholen staan on der één bestuur, dat een verzoek heeft gericht aan het Ministerie van Onderwijs de beide onderwijsinrichtingen met in gang van 1 augustus 1971 tot één school samen te mogen voegen. Het hoofd van de „Franciscus I”, de heer H. Boddeke, zal ambulant hoofd van de nieuwe scho lencombinatie worden; hij wil samen met het bestuur en in samenspraak met de De verbouwing is zo ingrijpend, dat het voor het onderwijzend personeel onmo gelijk zal zijn les te geven. Alle klassen zullen daarom verhuizen naar de Sint Franciscus I-school. Enkele kleuterklas sen die in dit gebouw gehuisvest zijn, ko men in de speelzaal van de kleuterschool „De Wildzang”. Omwonenden van het scholencomplex en voorbijgangers zullen in de week voorafgaande aan 26 april een stroom kinderen met alle onderwijs- benodigdheden van „Franciscus II” naar -Franciscus I” zien trekken. Men hoopt door deze accommodatieuit- breiding, die een bedrag van 216.000 gul den zal kosten, niet alleen de lagere school van dienst te zijn, maar ook de Van Nederlandse zijde was er vorig jaar weinig animo om ten noorden van Ierland en bij de Hebriden haring te gaan vangen. De Duitsers en Noren dach ten er anders over en hebben in dit uit gestrekt gebied goede resultaten geboekt. Volgens het internationale haringrap- port wordt de haringstand op deze gron den geraamd op vierhonderdduizend ton volwassen exemplaren. Hiervan bevindt zich een belangrijk gedeelte in de Britse territoriale wateren. Maar voor de ande re visserij vloten blijft zelfs dan genoeg over voor redelijke vangsten. Onbekendheid van de vissers met dit gebied en niet minder het feit dat het zo ver van huis ligt bleken tot dusver on overkomelijke bezwaren. Een ander pro bleem is het heldere water, waardoor de haring de netten ontwijkt. Maar, zoals gezegd, de Duitse trawlers en de Noorse purseseinevloot wagen het er op en zien hun moeite goed beloond. Er zijn geen betrouwbare gegevens over de samenstelling van de stand en van de totale vangst in 1970, maar bij een normaal recruitment van de jaarklas se 1968 in dit gebied mag worden aan genomen dat wat de stand dit jaar be treft er niet zo veel verschil zal zijn met die van vorig jaar. Voor het noordelijk deel van deze wa teren geldt dat de haringvoorraad geslon ken is. De Noorse vangsten waren hier vorig jaar groot. Na de drieëneenhalve ton kostende mo dernisering worden in het gebouw twee kleuterklassen, twee eerste en eenzelfde aantal tweede klassen van de lagere school gehuisvest. Het bestuur hoopt door kleuter- en basisonderwijs onder één dak te brengen de overschakeling van kleu terschool naar lagere school te verge makkelijken. Ten zuiden van Ierland is in de laatste jaren de totale intensiteit van de visserij toegenomen, al is dan het Nederlandse aandeel vorig jaar gedaald. Er is daar voornamelijk Ierse spanvisserij geweest, die belangrijk is uitgebreid. De mortali teit van de betrekkelijk kleine haring stand is aan de hoge kant, zodat de ha ring niet oud kan worden. Voor de Nederlandse visserij is deze verschuiving van de vangstsamenstelling naar de jongere jaarklassen niet zo leuk. De driejarige haring houdt zich namelijk dichter bij de kust op en dit betekent dat de bulk van deze categorie taboe is voor de Hollanders, die zich buiten de twaalfmijlslimiet dienen te houden. In feite komt slechts vierjarige Zuidierse ha ring ter beschikking van de Nederlandse visserij, nadat ze reeds een jaar lang door de Ieren is bevist. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Het bestuur van de afdeling IJmuiden van de Algemene Bond van Be jaarden, die bijna drieëneenhalf duizend leden telt, heeft deze leden tijdens de jaar vergadering niet geadviseerd, bij de aan staande verkiezingen op één van de kleine politieke be.jaardenpartjjen te stemmen. Dit naar aanleiding van vragen uit de vergadering. Het bestuur stelde, dat men het neutraliteitsstandpunt wil handhaven en aanbevolen werd elk voor zich op die partij te stemmen welke naar eigen me ning de belangen van de bejaarden het best behartigt. Naar aanleiding van de recreatieve akti- viteiten ten behoeve van de bejaarden in andere gemeenten, onder meer in Bever wijk, zal het bestuur er bij de autoriteiten op aan dringen meer voor de bejaarden te doen. Wat Beverwijk betreft werd spe ciaal gewezen op de centrale sociëteit met buffet die elke dag geopend is en die gemakkelijk voor iedereen is te be reiken, omdat er een bushalte voor de deur is. In dit verband werd er gewezen op het geen er in Velsen voor de jeugd wordt gedaan: aankoop en verbouwing van de oude PEN-centrale, een eigen jeugdbiblio theek, enzovoort. Ter sprake kwam daarbij ook weer het „douceurtje” van Hoogovens. Tijdens de vergadering is de heer Van der Zwan benoemd tot erelid. De af tredende bestuursleden zijn herkozen en in de secretarisvakature werd voorzien door benoeming van de heer C. H. Weij, Tuinderstraat 6. Met de verkiezing van de heer Cramer tot bestuurslid was het bestuur weer compleet. De heer D. Zalm is kandidaat gesteld voor het hoofdbestuur. In het eerste kwartaal van vorig jaar werd een internationale jongeharing- survey gehouden en daarbij zijn in een betrekkelijk klein gebied ten noordwes ten van onze waddeneilanden toters (2- jarigen) van de jaarklasse 1968 in grote hoeveelheden aangetroffen. In de rest van de Noordzee was haring van die jaarklasse schaars. Het onderzoek wees voorts uit dat de vis slecht was gegroeid: zij was gemiddeld twee centimeter klei ner dan de voorgaande jaarklassen. De conclusie uit deze informatie is: dat Woonplaats ----- Deze BON opzenden naar IJMUIDER COURANT in ongefrankeerde enveloppe. Antwoordnummer 47, IJMUIDEN. Daarna kunt u mij noteren a<smaandabonnee (ƒ6.— p. m.) kwartaalabonnee 17.50 p. kwartaal) sitiemateriaal voorlichting geven over de gemeentepolitie en de aard van haar werk. Verwacht drs. Postma veel heil van de gesloten perioden in de Noordzee en in het Skagerrak? Hij is het eens met zijn collega’s in ei gen land en in het buitenland dat iets beter is dan niets. Maar uiteraard moet er rekening mee worden gehouden, dat de visserij buiten die perioden intensiever dan ooit wordt en zoiets zal het beoogde doel niet ten goede komen. Een quoteringssysteem zou betere kan sen voor de haring bieden. Er is dan ook bij de Noordoost-Atlantische Visserij Conventie vurig voor gepleit. Het was helaas (nog) niet haalbaar. de hand van het daarin aanwezige expo- Het bestuur van de „Franciscus II heeft in samenwerking met architect H. Peters van Openbare Werken van Velsen plannen ontworpen voor een modernise ring. Zo zal men beginnen met alle pla fonds te verlagen, waardoor ook de ra men in de gevel vernieuwd moeten wor den. De school zal hierdoor een heel an der aanzien hebben, wanneer de verbou wing op 1 augustus aanstaande een feit is. Verder komen er nieuwe toiletten en worden aan de gangkant van de klassen ramen aangebracht. Verschillende klas sen voegt men samen en men wil ook een zogenaamde „gemeenschapswerk- ruimte” voor ouderavonden, toneelvoor stellingen en eucharistievieringen creëren Tenslotte wordt de school eindelijk eens geschilderd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Op 20 mijl ten noord westen van Oostende zijn in de nacht van woensdag op donderdag de Zweedse „Po lar Viking” en het Argentijnse m.s. „Markbrava” (ex-„Provenierssingel”) met elkaar in aanvaring gekomen. De Ar gentijn (8349 brt) had geen assistentie nodig, maar de Zweed (1279 brt) had der mate schade opgelopen, dat hulp van de bergingssleepboot „Utrecht” van Wijs muller in IJmuiden gaarne werd aan vaard. De „Utrecht” maakte vast en sleept de gehavende „Polar Viking” achterste voren naar Rotterdam. Inmiddels is ook de Wijsmuller-sleepboot „Titan” uit IJmui den uitgevaren ter assistentie. De sleep zou om halftwaaf Hoek van Holland be reiken. vele sport- en gymnastiekclubs die 's avonds gebruik maken van de zaal. De nieuwe hoofdonderwijzer wil het on derwijs aan de Sint Franciscusscholen ge heel vernieuwen. Mogelijkheden tot i DE KIOSKHOUDER Al sla je me dood, ik weet waarachtig niet waar u onze minister van Vo.kshuisvesting kunt vinden..... maar is het niet eenvoudiger een advertentie te plaatsen 7 Niet alleen voot al het nieuws, maar ook voor alles wat te koop is in stad en land: neem de krant! Maar neem dan IJMUIDER COURANT. 1 p .J.V. ‘i v r J. 5

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7