Evangelisch Lutherse Gemeente wordt nieuw leven ingeblazen VELDHUIS Suède- Nappa kleding De Boer IN DE IJMOND O AS bijeen in Costa Rica „Verslaafden vliegen met H-bom” I BKR- 1 BB gevonden Tot het weekeinde lenteweer IJMUIDEN BEVERWIJK Register uit 1778 in archief Dak van kerk verkeert in slechte staat: kosten van herstel 50.000 Statenlid vraagt over lesvluchten Sieradeninklusief de eksklusiviteit HEEMSKERK Filmavond met Jan Strijbos Bowlinguitslagen Amerikanen gaan bacteriologisch oorlogstuig vernietigen Tanjoeg: Russisch ruimtestation op komst Vrouw achtervolgt naakte man I 9 DONDERDAG 15 APRIL 1971 Congreslid Murphy: Edelsyndicaat Nederland Luxor Cinema Marquette •n voor dames B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 4®) RESTAURATIE Kennemer theater koopt u bij de Edelsyndicaat-juwelier. U betaalt ’t sieraad, u krijgt de eksklusiviteit er gratis bij. Omdat deze juweliers internationaal inkopen, mode- en kwaliteitsbewust. Daarom is ’t kiezen van de Edelsyndicaat-juwelier niet alleen ’n elegante gedachte, maar vooral ’n verantwoord besluit! City DE GELEGENHEID om ongecon troleerd behaarde mannen en nau welijks geklede dames uit de pre historie te confronteren met afgrij selijke voorwereldlijke monsters wordt in „Dinosaurussen regeerden de wereld” dankbaar uitgebuit door regisseur Val Guest, die vroeger aan de Hammer Film Productie verbon den is geweest. Vandaar een even interessant als spannend verhaal met verbluffend knappe trucages over monsters, die zich amuseren met uit de grotten gestolen maagden, met als climax een bloedige veldslag tussen oermensen en hun gigantische bela gers. Dit alles, met als attractieve toegift de griezelige manipulaties van een vleesetende plant, kan van vrij dag- tot en met woensdagavond in fraaie kleuren in City worden gade geslagen. Stadsschouwburg t Bil ft ADVERTENTIE HAARLEM. De uitslagen ADVERTENTIE Het register uit 1778, dat onlangs uit het archief van de gemeente tevoor schijn is gekomen. Niemand wist van het bestaan van het kostbare boek werk af. DE VROLIJKE marinefilm „Laat je niet in de boot nemen” heeft het verleden week in Heemskerk waarschijnlijk zo goed ge daan, dat de directie van Cinema Marquet te deze nog tot en met de eerste matinee van zondag wenste vast te houden. Direct daarop beginnen de vertoningen van de super-griezelfilm „Het bloed van Dracula”, welke tot en met dinsdagavond zullen worden voortgezet. SAN JOSE (AFP en Reuter). Gis teren is in San José in aanwezigheid van V.N.-secretaris-generaal Oe Thant de zit ting van de Assemblee van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) be gonnen. De bijeenkomst wordt bijge woond door delegaties uit 23 Latijns- Amerikaanse landen. Juwelier Marktplein 48 - IJmuiden - 02550-12938 Lange Nieuwslraat 413 - IJmuiden - 02550-16321 Aangesloten bij: Edelsyndicaat Nederland Bij dit onderzoek In het archief van de Lutherse Gemeente kwamen talrijke, nog niet bekende boeken tevoorschijn, onder meer een uit 1778 daterend register, waarin tot 1823 het wel en wee van de Gemeente is beschreven, en een oud le denregister, dat zelfs namen vermeldt van personen, die in 1790 lid van de Ge meente waren. Een kostbaar bezit dus voor de kleine Evangelisch Lutherse Ge meente. De secretaris van de kerkeraad, de heer P. van Klaveren uit Heemskerk probeert thans het register te ontcijfe ren en wil daarna de gegevens ordenen om een geschiedkundige serie artikelen te publiceren in het maandelijks uit te ge ven gemeenteblad. EEN WAARLIJK verbijsterende anti- oorlogsfilm dient „Catch 22” te worden genoemd, met als enige „held” de doods bange Yossarian, die alle mogelijke moei te doet als bombardeur op een bommen werper te worden afgekeurd. Het vlak naast hem sterven van een dodelijk ge troffen boordschutter tijdens een van de vele zinloze vluchten, heeft bij Yossarian een trauma veroorzaakt, zodat hij weg wil en als het moet tot elke prijs. HIJ WORDT daarbij echter gedwars boomd door catch 22, paragraaf 22 van het dienstreglement dat ongeveer luidt als volgt: een ieder die uit de dienst wil is normaal, bijgevolg is iedereen die zegt dat htf te krankzinnig is om te blijven zo ge zond van geest, dat hij er eenvoudig mee moet doorgaan. Deze film is gebaseerd op het gelijknamige boek van Joseph Heller, die het schreef in 1955, met Mike Nichols als regisseur. De voornaamste spelers zijn Alan Arkin, Orson Welles en Richard Ben jamin, met als resultaat een voor de oor- De Symode te Amsterdam onderzocht eind vorig jaar of het wel gerechtvaar digd was de Gemeente op te heffen en belegde daarom een bijeenkomst, die door zeer veel belangstellenden werd bezocht. „Er is toen die avond zelfs een nieuwe kerkeraad gekozen, die momenteel goed functioneert,” aldus de heer Van der Lin de. „De diensten worden nu geleid door gastpredikanten, terwijl ds. W. Mudde uit Den Helder als consulent optreedt. Het voortbestaan van de Gemeente hangt af van de offervaardigheid van de leden. We zijn druk bezig om de ledenregisters na te zien en te controleren wie zich zelf Het gebouw van de Evangelisch Lu therse Gemeente dateert uit 1770. „Alles ziet er nog puntgaaf uit”, zegt de heer C. van der Linde, tweede voorzitter van de kerkeraad. Alleen het dak moet nodig gerestaureerd worden. De kerk is opgebouwd uit handgevormde stenen, evenals de woning van de koster. UIT DE TITEL „Ratten in de secret ser vice” kan gemakkelijk worden afgeleid dat deze betrekking heeft op een spionage- film, waarin het onschadelijk maken van verraders en andere louche figuren tot de voornaamste bezigheden behoort van Ri chard Johnson als geheim-agent Jonas Wilde. Hij levert aldus van heden- tot en met zaterdagavond in Luxor telkens het bewijs dat men keihard moet zijn, om in dergelijke milieus het leven te kunnen behouden. Direct daarop in de eerste ma tinee van zondag eenzelfde dosis bruut ge weld, waar dan de western (met veel sex) „Zoek een plaats om te sterven” verant woordelijk voor moet worden gesteld. VOOR DE REST van de week, dus tot en met woensdagavond vermeldt het pro gramma een reprise van „De laatste trein uit Katanga”, de veelbesproken film over het optreden in de Kongo van een leger huurlingen, waarvan de leden het voeren van oorlog en roven en plunderen als hun beroep beschouwen. czfilms ALS VROLIJK contrast draait in de ma tinee van zondag een serie kluchten, met als verzameltitel „Uit Holly woods lach fabriek”. Het zijn koddige herinneringen aan een nog piep-jonge Boris Karloff en beroemde komieken als Charlie Chaplin Ben Turpin, Monty Banks, Charlie Chase en niet te vergeten Stan Laurel en Oliver Hardy. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Een hogedrukgebied blijft voorlopig zonnig, droog en vrjj warm weer geven. Pas tijdens het weekeinde kan een koufront bij Schotland tot ons land door dringen, hetgeen dan enige afkoeling ver oorzaakt. Regen van enige betekenis valt er voor lopig niet. In de afgelopen drie weken is in het hele land nauwelijks vier millimeter neerslag gevallen. als lid van onze Gemeente wenst te zien.” Volgens de heer Van der Linde wordt binnenkort een predikant beroepen, die de dan nieuw te vormen Gemeenten te Alkmaar, De Rijp en Beverwijk gaat ver zorgen. De Gemeenten tellen respectieve lijk 300, 15 en 180 belijdende leden. De restauratie van het dak een oud- Hollands boerendak, waarvan de pannen door dwars op de balken liggende latten worden vastgehouden (er is dus geen af dichtmateriaal tegen de pannen aange bracht) zal ongeveer vijftigduizend gulden kosten. „Voor de Gemeente na tuurlijk niet op te brengen. Monumenten zorg heeft toegezegd een bijdrage te le veren, maar, pas nadat de Gemeente de halve ton op tafel heeft gelegd. „Die res tauratie vormt voor ons dus nog een pro bleem,” zegt de heer Van der Linde. De oplossing ziet men in de richting van de zelfwerkzaamheid. Het orgel in de kerk aan de Koning straat is gebouwd in 1875 en komt over vier jaar op de lijst van monumentenzorg te staan. Thant waarschuwde in een toespraak de Latijns-Amerikaanse landen voor een „explosie van geweld” wanneer zij niet spoedig hun problemen weten op te los sen. De president van Costa Rica veroor deelde in zijn openingstoespraak het „commerciële kolonialisme” waaraan zijns inziens de rijke landen zich ten koste van de arme schuldig maken. Pre sident José Figueres wenst één gemeen schappelijke internationale markt die de scheidingen welke nu de internationale handel belemmeren zal opheffen. Dinosaurussen regeren de wereld in het City Theater te IJmuiden. log vernietigende film. Deze dient men te hebben gezien, waar van heden - tot en met woensdagavond in het Kennemer the ater de gelegenheid voor bestaat. VEREDER VERMELDT dit weekpro- gramma voor de beide nachtvoorstellin- gen van vrijdag en zaterdag respectieve lijk de Japanse sexfilm „Spreken, fluiste ren, steunen” en de uitstekende western „Mc. Kenna’s gold”, terwijl voor de eerste matinee van zondag de dolle klucht „Zee bonken” werd uitverkoren. HAARLEM. De natuurwacht van de Natuurbeschermingscommissie Zuid-Ken- nemerland organiseert op vrijdag 16 april een filmavond, waarbij de heer J. P. Strijbos zal spreken over Zwerven door Fins en Noors Lapland. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van het Marnix van St. Aldegron- delyseum en begint om 20 uur. HAARLEM. Om twintig minuten na middernacht liet een 25-jarige vrouw, wonend aan de Delftlaan, haar hondje uit in de Herman Hejjermansstraat, toen ze een man op zich af zag komen die plotseling zijn jas opengooide. Behalve zijn jas bleek hij geen ander textiel te dragen. Hij zou de vrouw oneerbare voorstellen hebben gedaan. De vrouw nam het niet en joeg haar hond op de man af. Deze sloeg zijn jas dicht en nam de benen. Getrokken door haar hond achtervolgde de vrouw hem tot de man in een auto sprong en weg reed. Ze gaf het nummer door aan de politie die de man van bed lichtte. Het bleek een 51-jarige glassnijder te zijn. Hij heeft de nacht verder op het bureau doorgebracht, nadat tegen hem proces verbaal was opgemaakt wegens openba re schennis van de eerbaarheid. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Na een langdurige cri sis, waarin zelfs de vraag werd geopperd of men er niet beter aan deed de ge meente op te heffen, maakt de nu 200 jaar oude Evangelisch Lutherse Gemeen te Beverwijk weer een groeiproces door. Een proces, dat langzaam de wonden van 1970 laat helen en de 180 belijdende le den opnieuw vertrouwen geeft voor de si tuatie van de gemeente in de toekomst. Er wordt momenteel hard gewerkt aan het herstel van de gemeente, die, toen de dominee mevrouw Riemens na interne moeilijkheden vertrok, opeens zonder lei der kwam te zitten en alle zeilen moest bjj- zetten om niet ten onder te gaan. Nu is men zelfs zover, dat men ook kan gaan denken aan het herstel van het dak van het ruim twee eeuwen oude kerkgebouw aan de Koningstraat nr. 119. De kosten hiervan bedragen 50.000. Vorig jaar zomer ontstonden er conflic ten, nadat aan het licht was gekomen, dat dominee Riemens aan het nut van het voortbestaan van de Evangelische Luther se Gemeente twijfelde. „Een dergelijke kleine gemeente kan zichzelf niet bedrui pen, zei zij,” zo vertelde de heer C. van der Linden, tweede voorzitter van de nieuw gekozen kerkeraad. De toen in functie zijnde kerkeraad trad geheel af en stelde de Synode te Amsterdam in kennis van het voornemen de Gemeente te Beverwijk op te heffen. De Synode wees kort hierna enkele personen aan, die „de eigendomsbewijzen van het kerk gebouw, wat landerijen, effecten en hui zen, die in ons bezit waren, kwamen ha len.” GENÈVE (AFP) Alle Amerikaanse voorraden bacteriologische aanvalswapens zullen binnen een jaar vernietigd zjjn. Dit heeft een Amerikaanse woordvoerder bekendgemaakt naar aanleiding van het besluit om het gebouwencomplex in Pine Bluff (Arkansas) waar tot dusver specia listen op het gebied van de bacteriologische oorlogvoering werkten, ter beschikking te stellen voor vreedzame onderzoekingen. De bacteriologische wapens kunnen wor den onderverdeeld in twee groepen, die van het type dat gebruikt wordt tegen mensen en van het type dat gebruikt wordt tegen gewassen. De eerstgenoemde groep ligt uitsluitend opgeslagen in Pine Buff: de vernietiging ervan zal binnen enkele maanden ter hand worden genomen en zal zo’n 48 weken gaan duren. De tweede groep ligt opgeslagen op drie plaatsen: in een arsenaal in de Rocky Mountains, in Fort Detrick in Maryland en op de luchtbasis Beale in Californië. De vernietiging zal respectievelijk 25, 26 en 12 weken in beslag nemen. BELGRADO (Tanjoeg, AP en Reuter) De Sovjet-Unie zal binnenkort ten minste twee bemande ruimteschepen lan ceren. De Russische kosmonauten zullen moeten proberen een permanent ruim testation te bouwen, aldus meldt het Joe goslavische persbureau Tanjoeg. Het Russische maankarretje „Loeno- chod” is gisteren bijna verongelukt in het mulle zand van een maankrater. De wie len die onafhankelijk van elkaar worden aangedreven, slipten in het zand, maar „door de grote bekwaamheid van de be sturende ploeg in het ruimtevaartcen- trum”, aldus het Russische persbureau Tass, „kon de Loenochod uit de krater gestuurd worden”. WASHINGTON (Reuter) „Aan ver dovende middelen verslaafde Amerikaan se piloten vliegen bommenwerpers met waterstofbommen aan boord. In Zuid- Vietnam vechten Amerikaanse militairen onder invloed van heroïne, marihuana of Isd”. Dit schrijft John Murphy, democra tisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in een brief aan minister van Defensie, Melvin Laird. Murphy vraagt Laird steun voor een wetsontwerp dat verslaafde militairen in staat zal stellen ontslag uit militaire dienst te krijgen op grond van fysiek on vermogen. Murphy heeft zich op de hoogte ge steld van alle gevallen die hij in zijn brief heeft genoemd. Naar schatting ster ven elke dag twee Amerikaanse mi’itai- ren in Zuid-Vietnam als gevolg van het gebruik van verdovende middelen. De democratische senator George MC- Govern heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, en het hoofd van de CIA de Ameri kaanse inlichtingendienst Richard Helms, in brieven om commentaar ge vraagd op de berichten dat onder meer vice-president Ngoejen Cao Ky van Zuid- Vietnam betrokken is bij de illegale han del in opium in Laos. Er zijn aanwijzingen, aldus McGovern, dat de operaties van de CIA in Laos ge bruikt worden als dekmantel voor de han del in opium. Zuidoost-Azië is, aldus Mc Govern de belangrijkste leverancier van opium. Generaal Vang Pao, de bevelheb ber van de door de VS gesteunde Meo- strijdkrachten in Laos, zou zelfs Ameri kaanse vliegtuigen hebben gebruikt voor het vervoer van opium. DEN HAAG. Alle ruim vijfhonderd wegenwachters van de ANWB zullen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze afdeling van de toeristenbond een tweedaags bezoek aan Engeland brengen en daar onder meer kennis gaan maken met de Engelse zusteror ganisatie AA, die als voorbeeld heeft ge diend voor de Nederlandse wegenwacht. DE INZET van dit weekprogramma be staat hedenavond uit de vertoning van „De bezeten jacht”, een bijna angstaanja gende film met Marlon Brando, waarin wordt aangetoond hoe sensatiezucht en vage angst een onnadenkende menigte kunnen opzwepen tot complete hysterie. Tenslotte in de matinee van zondag met „Zorro, de onweerstaanbare” een goede oude bekende in het sensationele genre, waarin deze klassieke held opnieuw de strijd tegen het onrecht wenst aan te bin den. DE SCHRIJVERS van de filmscenario’s vinden telkens weer nieuwe motieven in de tweede wereldoorlog, zoals voor de film „Hellboats”, die van vrijdag- tot en met zondagavond in de Velsense Stads schouwburg zal worden vertoond. Plaats van handeling is ditmaal de Engelse vloot - basis op Malta, waarvan de bezetting voortdurend door op Sicilië gelegerde Duitsers wordt bedreigd. Hier dient uiter aard spoedig met harde hand te worden ingegrepen, welke levensgevaarlijke op dracht wordt toevertrouwd aan de Engelse zee-officier Tom Jeffords, die het riskante zaakje na tallozen hachelijke avonturen tot een goed einde weet te brengen. Al leen de vrouw „die hij bemint” gaat hier bij helaas voor hem verloren. - o X:~/. De Hi-single en de hi-triple bij de da mes H. van der Hoven met 184 en 460. De Hi-single en de hi-triple bij de heren Fred Reich met 173 en W. R. Kuyper 473. De poedelprijs was voor R. Zander met 73 punten. HAARLEM. Evenals het Amster damse raadslid Martini heeft het Sta tenlid Achterstraat schriftelijke vragen gesteld over het voornemen van de KLM alle lesvluchten op Schiphol uit te voe ren. Drs. Achterstraat wil van Gedeputeer de Staten weten of zij ook niet vinden, dat deze ontwikkeling volkomen in strijd is met de op 22 maart door de Staten aanvaarde motie, waarin onder meer werd gesteld dat de geluidshinder op korte termijn verminderd kan worden door beperking van lesvluchten en oriën- tatievluchten. Hij vraagt GS welke maatregelen zij zullen nemen om de aangekondigde verergering van de ge luidshinder te voorkomen. HAARLEM. De uitslagen van de huisleague van de Bowling Bond Haar lem zijn: Coca Cola-Team Z 2-2; Strike Bouters- Lob Stars 1-3; Lob Stars III- IJmond Stars 2-2; Alleye Strikes-Lob Stars II 0-4. ;-z

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9