Eerst Vondelpark, dan Keukenhof Felle strijd aan Indiase grens Rijn/Schelde-V erolme eens met fusieplan Arrestatie aanslag na op legatie Hot pants oververzadigen mannen Personeel en bonden i I CASH CARRY Vrije Volk en Rotterdamsch Nieuwsblad willen fusie Nu vrijspraak gevraagd iac.wamlng VAN LENT’s ,/fif Snel recht voor Vaticaanse „Osservatore Romano": HET WEER Voorlopige Bengaalse regering vraagt diplomatieke erkenning bierblikgooier AGENDA pagina 17 r Verder in de krant week end uip A^K. I y T Bill Het woord is aan... Verkeerde transfusie Gevechten KNIP UIT hm incl. formica hoektafel 839,- Zijlstraat 62 - Tel. 31 04 13 - Haarlem 99 99 Nederland vergoedt de schade Corduroy hoekset 2 3 zits bank Af en toe een bui Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning C. PESCHAR’S TEMPELIERSSTRAAT 28-HAARLEM 61e Gesprek met Parool en Volkskrant afgebroken Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur 02550 - 10392 - 14360 AUTOBEDRIJVEN N.V. Beverwijk Driehuis - IJmuiden VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 1 11 66 l|0T Dameskapsalon - IJMUIDEN LANGE NIEUWSTR 181 1 vaste verkoopster en 2 hulpverkoopsters - I ï-r. 16 APRIL 1971 V R IJ D A G JAARGANG NUMMER 137 Umuider Courant HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN E. Wertheimer: I ADVERTENTIES Vinyl op vilt, 200 br. vanaf een ADVERTENTIES woonkunst Verwachting van het K.N.M.1. tot zater- (Van onze redacteur in Rome) f i De gehechtheid aan tradities be dwingt meer revoluties dan alle gewapende machten tesamen. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's dagavond Het personeel van ae nieuwe combi natie moet straks door middel van de nieuw te vormen centrale onder nemingsraad volledig instemmen met het herstructureringsplan. Met ande re woorden: geen fusie zolang het personeel zich niet met het sociale plan en het economisch beleid voor de toekomst kan verenigen. Grote Houtstr. 12, Haarlem. Telefoon 0 23 - 32 44 87 EDELSMID - JUWELIER FABRIKANT VAN EIGENTIJDSE SIERADEN i Korte Houtstr. 16, Haarlem tel. 311582 I zijstraat Grote Houtstraat. 1ste straat links vanaf Houtbrug. UWWWWWWWWWWWWUWWWMVWWWWWVWMWWWWVWWWWWW 2 3 3 9 9 189,— 25,— 3,- 11,75 1,45 2,60 17,50 20,— (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De oplossingen die de commissie-Winsemius na de hoorzittingen in het eindrapport over de fusie Rijn- Schelde-Verolme heeft gegeven over de invloed van het personeel op de gang van zaken en de beslissingen, hebben alge meen de instemming van de personeels- delegaties en de vakbonden. Pakistan. In de afwezigheid van sjeik Moedjiboer zien politieke waarnemers in Calcutta de bevestiging van het vermoe den dat hij ofwel door de Westpakistanen is gearresteerd of tijdens de gevechten is omgekomen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren tegenge sproken dat de Verenigde Staten wapens naar Pakistan zouden zenden en de voed- selleveranties zouden hebben gestaakt. De Amerikanen sturen grote hoeveelheden graan naar Pakistan maar de distributie kan door de chaos in Oost-Pakistan in de war zijn geraakt”, zo werd verklaard. DEN BOSCH De 37-jarige koopman J. S. uit Eindhoven, die woensdagavond tijdens de wedstryd PSVReal Madrid de Ierse grensrechter David Barrett met een half vol bierblikje velde, wordt vanmid dag voorgeleid voor de officier van Justi tie, mr. J. Pejjnenburg, in Den Bosch. Mr. Peijnenburg is, naar hij donderdag avond meedeelde, van plan bij de voorge leiding de politierechter te vragen onmid dellijk tot berechting van de blikwerper over te gaan en af te zien van de termij nen die hiervoor staan. De Eindhovenaar wordt poging tot zware mishandeling sub sidiair mishandeling ten laste gelegd. De Ierse grensrechter zal voorlopig nog anderhalf tot twee weken in het Diacones senziekenhuis in Eindhoven moeten blij ven. Woensdag heeft de voorlopige regering haar eerste bijeenkomst gehouden waar bij sjeik Moedjiboer niet aanwezig was. Onder leiding van premier Tajoeddin Amed is toen een program opgesteld ter overneming van het bestuur over Oost- Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Medische verzorging Economisch nieuws 11, 19 Schrijvende lezers 11 Puzzel 11 Kunst 13 Radio en tv 13 Weerrapport 17 Feuillelton 17 Beeldverhalen 17 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 23, 23 Luidsprekers 4, 10 Af en toe een bui, maar ook zonnige perioden. Matige tot krachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Mini mumtemperaturen omstreeks 5 graden, maximumtemperaturen rond 9 graden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. G. J. de Lint, heeft vanochtend vrijspraak ge vraagd voor de 19-jarige leeriing-ver- pleegster, die in het Rotterdamse St. Franciscusgasthuis een verkeerde bloed transfusie heeft toegediend waardoor een 64-jarige operatiepafiënt overleed. De regering zal de rentesubsidierege- ling moeten voortzetten en zo nodig uit breiden tot andere scheepsbouwers, gelet op dergelijke steun in andere landen. (Zie verder pagina 19) NEW DELHI CALCUTTA WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) India heeft het Pakistaanse leger gisteren beschuldigd van het mitrailleren van Indiase burgers die zich op Indiaas gebied bevonden aan de grens tussen India en Oost-Pakis tan. De beschuldiging was vervat in een nota die de regering van India aan de Pakistaanse Hoge Commissie in New Delhi heeft gezonden. In de nota wordt gezegd dat er Indiase burgers gewond zijn geraakt „als gevolg van deze niet uitgelokte aanval.” Voorts wordt geëist dat onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan deze „agressieve acti viteiten” van de Pakistani. Pakistan heeft inmiddels gisteren een Indiase nota van vorige week verworpen waarin was geprotesteerd tegen de ont voering van drie Indiase grenssoldaten. Volgens een officiële Pakistaanse verkla ring is het protest ongegrond en hebben de drie militairen zelf toegegeven dat ze behoren tot twee grensbewakingscom- pagnieën die Oost-Pakistan waren bin nengedrongen. Pakistan drong er op nieuw bij India op aan zich te onthouden van „flagrante inmenging in Pakistaanse interne aangelegenheden.” (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Een 35-jarige Ame rikaanse kunstschilder van joodse af komst wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de bomaanslag van woensdagnacht op het gebouw van de Russische handelsvertegenwoordiging aan het Museumplein in Amsterdam. De politie heeft de man gisteren gearres teerd. De man is in Duitsland geboren, maar heeft het Amerikaanse staatsbur gerschap Hij is getrouwd met een Ne derlandse vrouw en woont, zoals de po litie aanduidt, in de buurt van Amster dam. (Zie verder pagina 4). zal zijn van de linkse krant, die in Ne derland niet meer zou bestaan wanneer „Het Vrije Volk” verdwijnt. Naar het schijnt heeft Sijthoff hiervoor wel be langstelling, hoewel de bladen die door dit concern worden uitgegeven een mild conservatieve geest uitdragen. Sijthoff kocht „Het Rotterdamsch Nieuwsblad” twee jaar geleden. Dat wil zeggen: een flink pakket aandelen bleef in handen van de oorspronkelijke eigenaren namelijk de Rotterdamse tak der familie Sijthoff. Wel heeft Sijthoff-Den Haag het beheer over de krant overgenomen en is het blad gaan verschijnen in nauwe samenwerking met de redactie van „De Haagsche Courant”. Pakistan meldde verder dat het in de afgelopen nacht in Oost-Pakistan langs de grens met India tot felle gevechten zou zijn gekomen waarin Pakistaanse troepen „infiltranten uit India zware verliezen” zouden hebben toegebracht. De voorlopige regering van „Bangla Desj” (Oost-Pakistan) is een diplomatiek offensief begonnen om erkenning te vin den bij „bevriende landen” Tegelijkertijd wordt in de „bevrijde gebieden” van Oost-Pakistan een nieuw bestuur inge steld en wordt getracht de economie van het land weer op gang te brengen. Intus sen wordt in de belangrijkste steden van Oost-Pakistan nog hevig gevochten tussen de Westpakistaanse regeringstroepen en het bevrijdingsleger van sjeik Moedjiboer Rachman. goed op de hoogte is van de laatste da mesmode is deze kledij voor een deel verantwoordelijk voor „criminele episo des van vreselijke straatschennerij door de jeugd." Hierbij wijst de Vaticaanse staatscourant op een paai gevallen van verkrachting in Rome die door ieugdige bendes zouden zijn gepleegd. Het blad waarschuwt tenslotte nog dat vrouwen die uitdagende kleding dragen hun eigen zaak geen goed doen „omdat deze dracht de mannen oververzadigt met hun bekoringen.” ROME. Terwijl in de Italiaanse stad Florence de modeshows voor de deur staan, heeft de staatscourant van het Va- ticaan, de „Osservatore Romano” een aanval op de hot-pants gedaan. In het blad wordt gesproken over „fenomenen zoals die van de bij heel jonge en op groeiende meisjes steeds sexyer worden de kleding.” Dit verschijnsel dient vol gens de „Osservatore Romano” ernstig door sociologen te worden bestudeerd.” Waarnemend voorzitter Groenevelt van de NW-metaalbedrijfsbond zei er volle dig vertrouwen in te hebben dat de „in tegratie” goed zal verlopen. Naar zijn mening is er geen sprake van dat er bij uitvoering van de fusie een massale uit tocht van personeel te verwachten is, zo als scheepsbouwer Cornells Verolme als verwachting heeft uitgesproken. De werk nemers krijgen in de voorgestelde proce dure zeggenschap in het beheren van het concernkapitaal en dat is een unicum, aldus vakbondsbestuurder Groenevelt. In het lefinitieve advies van de com missie-Winsemius zijn de volgende voor stellen ter bescherming van de perso neelsbelangen bij fusie gedaan: Geen ontslagen en verplaatsingen voor het herstructereringsplan gereed is en tijdens die herstructerering geen vermindering van werkgelegenheid. Evenmin ontslagen zonder dat daar alternatieve werkgelegenheid tegen over staat, tenzij in een afvloeiings regeling anders zou worden bepaald. Deze voorstellen acht de vakbewe ging met name van belang voor de werkgelegenheid bij de door Verolme overgenomen NDSM en in de bedrij ven te Heusden en Alblasserdam. 23.50 0,25 11.50 8,75 I 15,- 1L- I 35,— 29.50 a 375,— 99.— Zij was in eerste instantie door de rechtbank tot een week voorwaardelijk veroordeeld. De P.G. zei in zijn requisi toir, dat de verpleegster nog een zeer beginnende leerling was toen zij de transfusie toediende, dat zij nog geen enkele ervaring had met het toedienen van deze bloedtransfusies en dat zij niet kon terugvallen op de dienstdoende (ge diplomeerde) verpleegster Het meisje heeft nu een kantoorbaan. De Canadese gouverneur-generaal, Daniel Roland Michener, heeft van ochtend als onderdeel van zijn staats bezoek aan Nederland de Keukenhof bezichtigd, in gezelschap van koningin Juliana en zijn echtgenote. De gasten werden ontvangen door burgemeester drs. A. J. Berends van Lisse in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Stichting Keukenhof. Het was niet de eerste keer op deze dag, dat de heer Michener op de foto kwam, 's Och tends vroeg was hij (na een tip van de Rijksvoorlichtingdienst aan pers fotografen) al trimmend betrapt in het Vondelpark. Na zijn bezoek aan Lisse gebruikte de heer Michener de lunch bij de ambassadeur van Canada in Wasse naar, waarna hij naar Haarlem ver trok. Hier werd hij na een ontvangst door het gemeentebestuur in het Frans Halsmuseum rondgeleid. De gouverneur-generaal, die maandag 71 jaar wordt, had gisteren op zijn programma een dagje Twente staan met bezoeken aan de Canadese mili taire begraafplaats in Holten en aan de Hollandse Signaalapparatenfabriek in Hengelo. Na zijn terugkomst op Schiphol kreeg de heer Michener een galadiner aangeboden in het Amstel- hote! in Amsterdam, gevolgd door een voorstelling van het Nationaal Ballet Canada is een federale staat in het Britse Gemenebest. Bij de gouverneur- generaal berust, als vertegenwoordiger van de koningin van Engeland, for meel de uitvoerende macht; hij ver leent onder meer de koninklijke goed keuring aan door het parlement aan genomen wetten. De actieve uitvoe rende macht wordt uitgeoefend door het kabinet, waarvan de premier en enkele ministers als „privy council” de gouverneur-generaal van advies dienen. Het Vaticaanse proza gaat voort met het veroordelen van deze dracht door hem te formuleren als „mini-shirts en micro- shirts, actieshirts, die aan de zijkant openstaan, maxi-coats, open ultra korte shorts en nu-shirts, hot pants de door zichtigheid van de tot haar minimale ma ten teruggebrachte kleding zoals die uit gegeven wordt door de grote warenhuis concerns en de triomf van het nudisme die wordt geërotiseerd door body- stockings” Volgens de schrijver die kennelijk A K vraagt met spoed voor de afdeling dames- konfektie. Graag mondeling of tele fonische sollicitaties. Wij ontvangen u graag. 9,75 Nylontapijt, 200 breed 12,90 Nylon tagels, 40 x 40 1,29 Keukens 170 cm, RVS blad 250, Kunststof bovenkast, 100 br. 85, Kasten (hang en leg) Keukenbuffet Spaanplaten, 380x180x1,5 Spaanpl. kl. afm. 10 mm, p. m2 Tropisch Triplex deurplaten Hardboard vloerplaten, 61 x 122 I Hardboard deurplaten vanaf 1 Mahonie profielplaten, 214x122 Eiken-wandplaat, 214 x 122 1 Wandpl. „Decowall” en „Lux-o- mur” 244/275/305x122 vanaf Nieuwe vurentengels. p. m. Houten schrootjes, p. m2 vanaf Zachtboard, 244x122 Tegelboard. 183/244 x 122, vanaf Geperforeerde bedplaten- Wastafels W.C.-pot Douche-cabine Wastafel op poot (Van onze Rotterdamse redacteur) ROTTERDAM. De n.v. „De Arbei derspers” en het familieconcern Sijthoff n.v. voeren gesprekken over een even tueel samenvoegen van „Het Vrije Volk” en het „Rotterdamsch Nieuwsblad” De nieuwe combinatie zal mogelijk al deze zomer van start kunnen gaan on der een tweehoofdige redactie: Herman Wigbold van „Het Vrije Volk” en een Haagse kandidaat van Sijthoff. „Het Vrije Volk” en het „Rotter damsch Nieuwsblad” hebben op het ogenblik in Rotterdam respectievelijk zo’n honderdduizend en ongeveer 75.000 abonnees. Het gesprek tussen „De Arbeiders pers” en Sijthoff is tot stand gekomen nadat fusieonderhandelingen tussen „De Arbeiderspers” en de „Perscombinatie” („De Volkskrant” en „Het Parool”) en kele weken geleden opnieuw zijn afge broken. Het contact tussen de „Perscombina tie” en „De Arbeiderspers” duurt al ja- ren en iedereen nam tot voor kort aan, dat een beslissend stadium in positieve zin was bereikt. De oorzaken voor het afketsen liggen voornamelijk op finan cieel vlak Een fusie tussen „Het Vrije Volk”, „Het Parool” en „De Volks krant” zou niet het krachtig bolwerk heb ben opgeleverd dat de beide kandidaten ieder afzonderlijk nodig hebben om het hoofd boven water te houden. Bij „De Arbeiderspers” besloot men toen om op de vrije markt naar finan ciers te gaan zoeken. Zo zijn er ook con tacten geweest met een Engels concern. Tenslotte werd de verbinding S'ijthoff- „De Arbeiderspers” gelegd omdat Sijt hoff (met onder andere „De Haagsche Courant”) een redelijk renderend be drijf is. Van de zijde van „De Arbeiderspers” wordt in ieder geval als voorwaarde ge steld, dat de nieuwe krant het voorbeeld Xfi****"! 7 I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1