Voorzitter Brouwer: openheid is te prijzen BOUWBOND DWARSLIGGER NKV Winst reserveren voor oude-dagsvoorz ieni ng Zegel-warwinkel voor de consument VOOEPROEF CAO-gesprek bij Philips alweer vast Commissie-Van Soest: zelfstandigen in eigen onderneming laten beleggen Geen sprake van fusie met Sijthoff Premiestijging ook in 1972 tot 10 beperken G.S. van Utrecht wisten niets van Wall Japan Kapper duurder om lonen te kunnen verhogen HS Schone” automotor ontwikkeld in Arntszstichting Street 10 ZATERDAG 17 APRIL 1971 Ziekenfondsraad: 0 Samendoen Arbeiderspers: Dooddoener Hulpkoppeling voor caravans wordt verplicht Akkoord wil: Onvoldoende Volgens krant in Tokio Nadelig (Van onze redactie economie) bij wil komen”, zegt nog ij wordt 11 betaald. De warwinkel waar de consument thans voor staat, is verbijsterend. Het ene ze- gelsysteem is al ondoorzichtiger dan het andere. Daarom kan men het ook maar beter niet hebben over „zoveel percent spaarvoordeél”. Hoe hoog het feitelijke rentepercentage is, is een zeer vage zaak. Het hangt af van het aantal zegels dat men moet heb ben om de rente te kunnen innen. En het gaat er om, hoe snel men die zegels bij elkaar heeft. Dat kan alleen maar iedereen afzonderlijk in de praktijk voor zich zelf nagaan. i Centra Zegel voor 10 cent bij elke gulden bood schappen. Voor een volle kaart met 200 zegels wordt 22,50 uitbetaald Een rijks- daalder meer. dus. Leeuw voor Rehbock. De afgetreden voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, de heer W. Rehbock (72), is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts ontving hij bij zijn afscheid de gouden medaille van de stad Amsterdam. Margarine-winst. Van den Bergh’s en Jur gens’ (voor meer dan 99 pet. in het bezit van Unilever door een bod dat Unilever in 1970 op de aandelen heeft gedaan) heeft in 1970 een nettowinst behaald van 21,5 mln. (v.j. 18,6 mln.), zo blijkt uit het jaarverslag. De totale af zet van mar garine lag enigszins beneden het niveau van 1969. De verkoop van halvarine steeg aanzienlijk. De verkopen van het vlees- warenbedrijf van Unox op de binnen landse markt toonden vooruitgang. De verkopen van wasmiddelen bleven vrij wel op het niveau van 1969. De stijging van de omzet van diepvriesprodukten zette zich verder voort. neemt af naarmate de winst groter is en wordt nul boven 150.000. Bij verwezenlijking van het voorstel van de commissie zou de onlangs in het leven geroepen bijzonder zelfstandigen aftrek moeten worden ingetrokken. De budgettaire consequentie van de voorge stelde regeling schat de commissie voor de eerste jaren na integrale invoering ervan op een half miljard gulden per jaar. Deze consequenties moet volgens de commissie-Van Soest worden aanvaard. De overeenstemming met het fiscale re gime voor loontrekkenden, voor wie de verdere uitbreiding van het pensioenver- zekeringssysteem terecht niet door een fiscaal veto wordt belemmerd, laat hier naar de mening van de commissie geen Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacua. Stand Br. Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Wool worth Ford K.L.M. voor 5 cent bij speciale aanbiedingen. Voor 250 van die eendere zegels wordt 25 betaald. Voorts krijgt men vier gratis zegels bij elke gulden boodschap pen. Die zijn per stuk een halve cent waard. Voor 1000 van deze zegels wordt contant 5 uitbetaald. De heer E. Messer, een der direkteu- ren van de N.V. De Arbeiderspers, heeft gezegd, dat het gesprek tussen zijn N.V. en de N.V. De Perscombinatie nog in volle gang is. Binnen afzienbare tijd hoopt men tot een resultaat te kunnen komen. Op dit moment kan hierover nog niets worden meegedeeld. Een gesprek met de Sijthoffpers zou thans op grond hiervan zinloos zijn, aldus de heer Mes ser. Het bericht over een mogelijk sa mengaan van het Vrije Volk en Het Rotterdamsch Nieuwsblad noemde hij uit de lucht gegrepen. Mr. J. J. Nouwen, directielid van Sijthoff pers N.V. te Rijswijk (Z.-H.), verklaarde naar aanleiding van de berichten over een eventuele samenvoeging van Het Vrije Volk en Het Rotterdamsch Nieuwsblad, dat er tussen De Arbeiderspers en Sijthoff dit jaar onofficieel contact is geweest. Daarin is in algemene zin gesproken over de hui dige structurele problemen van de dag bladpers en de positie van de beide be drijven daarin. periode heden 7% 29 44 sj 65 37 3,4 36% 30 'h 45% 90 34 50 59 47% 81 68% 37% 39 9% 18% 21% 35 89 52 63% 60% „Wij staan open voor contact met ieder een”, aldus de heer Nouwen, „maar hou den er daarbij rekening mee dat er sinds enige jaren onderhandelingen lopen tussen Dé Arbeiderspers en De Perscombinatie N.V. (Het Parool en De Volkskrant) in Amsterdam. Op dit moment is daarom de veronderstelde samenwerking niet meer dan een speculatie”. is er op uit, haar leden op allerlei gebie den bewust te maken. Ze moeten horen hoe je er over denkt. Daar hebben de leden gewoon recht op”, verklaart hij. Over het samengaan van de vakcentra les heeft de heer Brouwer een uitgespro ken mening. Hij zegt: „De driedeling van de vakbeweging CNV, NW en NKV is nadelig. Vorming van een federatie heft een aantal nadelen op, maar groei naar een grotere eenheid moet wel ge paard gaan met inbreng van verworven heden uit het verleden.” De heer Brou wer wil hiermee maar zeggen, dat volle dig verlies van de eigen identiteit niet per definitie het gevolg van federatie- vorming is. Persoonlijk is hij voorstander van een fusie. Deze kan langs de weg van de ge leidelijkheid worden gerealiseerd. Hij heeft enige tijd geleden in zijn blad al eens gepleit voor de benoeming van een beleidsfunctionaris bij het NKV, die de problematiek van de vorming van een federatie of van een fusie bestudeert. „Die man moet bestuderen hoe en in hoeverre de identiteitswaarde van onze Slotkoersen Eerste vorige beursdag 7% 29% 44% 64 38% 36% 30 45% 90% 50% 59% 47% 81% 68% 38 39% 10 19% 21% 33% 89% 523,4 633,4 60% den boodschappen. Een vol boekje met 395 koopzegels is 42 waard, dus 2,50 meer. Men kan ook een boekje met 270 zegels inleveren voor 28 en eentje met 137 zegels voor 14. Ook weer verhou dingsgewijs onvoordeliger, naarmate het minder zegels zijn. Spar geeft ook ze gels gratis, op eigen merkartikelen, maar alleen voor cadeaus en niet voor contant geld. Végé Een wat ingewikkelder systeem. Op Végé-produkten wordt 10 percent korting gegeven in de vorm van gratis zegels. Voorts kan men zegels kopen voor 5 cent per bestede gulden. Beide zegels zijn een der en worden op dezelfde kaart geplakt. Een kaart met 10 aan zegels kan wor den ingewisseld voor 11. De Gruyter Spaar-kassabonnen voor 10 cent per gul den boodschappen. Voor 250 gulden aan bonnen, dus 25 eigen gespaard geld, wordt 27,50 uitbetaald. Een rijksdaalder extra. Co-op Zegels voor 10 cent te krijgen bij elke gulden gekochte boodschappen. Vijfhon derd opgeplakte zegels leveren 54 gulden op, dus 4 gulden meer. Vivo Koopzegels 10 cent bij elke gulden boodschappen. Daarnaast gratis zegels van een halve cent bij elk besteed kwart je, waarvan er telkens duizend gespaard moeten worden. Geen van beide soorten is voor contant sparen bedoeld, doch voor cadeaus en reischeques. A en O Bij elke bestede gulden kan men voor 10 cent een zegel kopen. Voor een vol boekje met 250 zegels wordt 30 uitge keerd. Dat is 5 meer. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Centra Nederland heeft de rente op zijn koopzegelsysteem ver laagd. Er wordt niet meer 12,50 terug gegeven op 10 aan gespaarde koopze gels, maar 22,50 voor 20 aan zegels. Centra heeft daar weinig ophef over ge maakt. De klanten hebben het uiteraard wel te horen gekregen. In de Centrawin- kels worden nieuwe kaarten uitgereikt met daarbij een brief, waarin Centra zegt dat deze economische aanpassing nodig is „om aansluipende prijsstijgingen het hoofd te bieden.” Een rijksdaalder rente op een tientje aan zegels kan er dus niet meer af. Centra zegt dat men nog altijd 12,5 percent spaarvoordeel geeft, vergele ken bij 6 tot 10 percent bij andere grote kruideniers. Of die vergelijking precies opgaat, is een tweede. Het is in elk geval verheugend als Centra dat waar maakt dat men geen steeds stijgende prijzen met een aanlokkelijk zegeltjessysteem wil camoufleren. Wellicht gaat het tij in de kruideniersbranche wat dit betreft nu een beetje keren. EINDHOVEN. Opnieuw is het CAO- gesprek bij Philips zonder resultaat afge broken omdat er geen overeenstemming kon worden bereikt over de Philipsbijdrage aan vakbondsactiviteiten. Philips wil voor 1971 een kwart miljoen meer geven dan aanvankelijk de bedoeling was, maar de vakbeweging vindt 750.000 voor dit jaar te weinig. Philips wil de bijdrage pas be talen als er een CAO is en die koppeling achten de bonden onaanvaardbaar. Vanaf 1972 wil Philips aansluiten bij de regeling die de vakbeweging met de algemene werkgeversvereniging zou gaan treffen over de vakbondsfinanciering, maar de bonden vinden dit een onzekere zaak en noemden bovendien een aantal bonden in de metaalindustrie die niet bij dit overleg betrokken zijn. De bonden zullen een nieu we gespreksdatum noemen. Solidair met stakers. De drie vakcentrales (NW, NKV en CNV) hebben zich vrij dagmiddag in een verklaring solidair verklaard met de werknemers en vak bonden in het baggerbedrijf. De vakcen trales veroordelen de houding van de werkgevers in het baggerbedrijf, die „ge rechtvaardigde verlangens van de werk nemers voor een nieuwe cao afwijzen” De stakingsactie wordt daarom door de vakcentrales ondersteund. Bijzonder ver ontwaardigd zijn de vakcentrales over de beschuldiging van de werkgevers, dat de vakbonden met hun acties mensen levens in gevaar zouden brengen, door dat vertraging ontstaat bij enige natio nale projekten. De vakcentrales zijn er van overtuigd dat de bonden elke risico van de door de werkgevers gesuggereer de aard zorgvuldig hebben vermeden. eventueel Brouwer. Zijn laatste uitlating: „Het is alleen be schamend, dat christenen zich met zoveel reserves of zelfs helemaal niet onder an deren wagen. We moeten proberen de nadelen van de driedeling zo snel moge lijk weg te werken. Over tien jaar ver wijt men ons anders misschien, dat we ons nu zo vastspijkeren aan de eigen identiteit.” TOKIO (AFP) Een Japanse ingenieur, Sjigeru Onisji, heeft een automotor ont wikkeld die volgens het blad „Mainisji Sjimboen” van gisteren veel „schoner” is dan de tot dusver gebruikte soorten. De motor zou nog beter zijn dan de Wan- kelmotor, 30 percent minder brandstof ge bruiken en veel minder lawaai er trillingen produceren. Uit proeven die met een prototype aan de universiteit van Tokio zijn genomen, is gebleken dat de uitlaatgassen van de nieu we motor 50 percent minder koolwaterstof fen. 20 percent minder stikstofoxyden en 90 percent minder koolmonorxvdt bevatten. Volgens het blad kan de „Onisji’ -motor in serie vervaardigd worden en is de prijs betrekkelijk laag. Als de kosten in 1972 met eenzelfde percentage omhoog gaan, zou het geheel vervallen van de reductieregeling voor de bejaarden tot gevolg hebben, dat de pre mies voor 1972 met ongeveer 30 percent moeten worden verhoogd, terwijl het hand haven van de voor 1971 toegekende reduc tie zou resulteren in een noodzakelijke premieverhoging van 20 percent. Voor een beperking van de premieverhoging tot 10 percent is een extra rijksbijdrage van 26 miljoen gulden nodig plus een bedrag van 26 miljoen uit de algemene kas van de verplichte ziekenfondsverzekering. In de vrijwillige ziekenfondsverzekering doen zich dezelfde problemen voor. Als men voor 1972 de feitelijke premiestijging voor de minderdraagkrachtigen die nu al in aanmerking komen voor een reductie wil beperken tot 10 percent, zal een veel grotere bijdrage uit de algemene middelen moeten komen. DEN HAAG. De commissie Van Soest vindt, dat aan zelfstandigen een reële mogelijkheid voor de opbouw van een redelijke oudedagsvoorziening moet worden geboden, fiscaal evenwaardig aan die voor loontrekkenden. De commissie legt hierbij de nadruk op het woord re- eel. Een reële mogelijkheid voor een ver antwoorde oudedagsvoorziening acht de commissie alleen aanwezig, als het de zelfstandige wordt toegestaan de voor ziening in de eigen onderneming te be leggen. Het voorstel van de commissie houdt in de zelfstandige toe te staan jaarlijks een bepaald percentage van zijn winst te reserveren, als en voor zover de winst groter is dan een bedrag dat overeenkomt met de bodemvoorziening, die door de AOW (basis ongehuwdenuit- kering) wordt geboden. Het percentage Volkswagen-bod Volkswagen heeft een bod uitgebracht voor de volledige overname van haar dochteronderneming Audi- NSU-Auto Union. Volkswagen, dat al 75 percent van de aandelen Audi-NSU- Auto Union bezit, en al de controle schijnt te hebben over nog eens 15 per cent, biedt voor alle uitstaande aandelen een aandeel Volkswagen voor 2,5 aandeel Audi-NSU-Auto Union. Bij een volledige overname van Audi-NSU-Auto Union krijgt Volkswagen ook volledige zeggen schap over de patenten van de Wankel- motor. Bij het verlenen van licentierech- ten zijn Volkswagen en Audi-NSU-Auto Union thans gelijkwaardige partners, maar Audi-NSU-Auto Union krijgt 60 percent van de royalties. Tot de concerns die deze patenten hebben gekocht be horen General Motors en de Japanse ondernemingen Kogyo Toyo en Nissan Motor. Zowel het standpunt van de heer Brou wer als dat van de heer Jacobs heeft bij het NKV veel stof doen opwaaien. De voorzitter van „St. Joseph” verklaarde in zijn artikel, dat binnen het NKV van een besluitvorming sprake was, die voort durend word overheerst door een alles bij elkaar niet bijster vooruitstrevende groep van bonden. Hij wees in dit verband op de benoe ming van de heer H. M. de Groodt, voor zitter van de industriële bond St. Willi- brordus tot lid van het gadelijks NKV- bestuur, als opvolger van de heer F. G. van der Gun, die zo goed als zeker na de verkiezingen lid van de Tweede Ka mer voor de K.V.P. wordt. Het betoog van penningmeester Jacobs kwam erop neer, dat de voorkeur van de vakbeweging moet uitgaan naar de drie oppositiepartijen (P.v.d.A., D’66 en PPR). „Onze opstelling kan alleen maar links zijn, zowel politiek, maatschappelijk als persoonlijk, omdat het ,,’t enige en beste alternatief is”, aldus Jacobs, die hiermee een niet mis te verstaan advies aan de werknemers gaf. DEN HAAG. Lichte aanhangwagens, waaronder caravans, die geen losbreek- rem hebben, moeten straks zijn voorzien van een hulpkoppeling. Ook zal een ach teruitkijkspiegel aan de linkerbuitenzijde verplicht worden gesteld. Een en ander vloeit voort uit een vrij dag door de ministerraad aanvaardde wij ziging van het wegenverkeersreglement, welke voor het grootste deel de aanpas sing betreft van een aantal technische voorschriften voor motorvoertuigen als gevolg van een verdere harmonisatie in Benelux-verband. De premier die dit na afloop van de ka- binetsbijeenkomst meedeelde, zei dat ver der een voorruitverwarming en een rui- tensproeier verplicht worden gesteld voor personenauto’s en lichte bestelwagens die na 30 september van dit jaar in Nederland in gebruik worden genomen. Slotkoersen Eerste 2periode beursdag heden 29% 77 35 ‘/i 5% 40% 54% 29 42% 57 27 1,4 51 47 23 23% 22% 30 74% 27 33% 145 80 119 87 32% Sperwer Koopzegels voor 10 cent per gulden ge kochte boodschappen. Volle zegelboekjes leveren geen winst op bij verzilvering, maar zijn te gebruiken voor de aanschaf van allerlei artikelen en treinreis- van een halve cerrt per kwartje besteed bedrag Tweehonderd vao dia «gels geven een UTRECHT. De ziekenfondsraad meent, dat de premiestijging voor de weinig draagkrachtigen in de vrijwillige zieken fondsverzekering en voor de bejaarden ook in 1972 tot 10 percent moet worden beperkt om te voorkomen dat deze groepen in 1972 verhogingen van 28 tot 30 percent te be talen krijgen. Dit betekent, dat een aan zienlijk hogere bijdrage van de overheid noodzakelijk zal zijn. De ziekenfondsraad heeft zijn advies op een vroeg tijdstip uit gebracht, omdat er tijd nodig is voor het overzien van de consequenties van een eventuele wetswijziging, terwijl ook in het kader van de rijksbegroting rekening moet kunnen worden gehouden met de finan ciële gevolgen. Wie onderstaande lijst van verschillen de zegelsystemen van een groot aantal kruideniersbedrijven en -combinaties langs loopt, zal eveneens tot de conclusie komen, dat het beter is te kopen op een vergelijking van de prijzen in de winkels, dan om klant te worden op grond van een bepaald zegelsysteem. Albert Heijn Spaarzegels voor 16 cent bij elke gul den boodschappen. Een vol spaarboekje met 490 zegels levert 52 op, dus 3 meer. Wie eerder wil inwisselen, kan voor 255 opgeplakte zegels 26 krijgen. Dat is maar twee kwartjes meer en dus veel onvoordeliger. Spar Koopzegels voor 10 cent bij elke gul- (Van onze redacteur in Utrecht) UTRECHT. De bouwbond „St. Jo seph” is door de progressieve opvattingen van zijn bestuur een dwarsligger in het NKV. Eens te meer is dat gebleken uit een fel artikel van voorzitter Leo Brou wer (49) uit De Meern in een van de laatste nummers van het bondsorgaan „Op de Steiger”. Onder de vette kop „Democratie in NKV” beschuldigde hij de katholieke vakcentrale van gebrek aan inspraakmo gelijkheid bij het voorzien in vacatures. Penningmeester H. Jacobs wijdde een venijnige beschouwing aan de politieke verhoudingen in ons land (links en rechts) en de marsroute die hierbij zijns inziens door de vakbeweging dient te worden bewandeld. centrale behouden kan worden. Ik zou graag willen, dat de andere centrales óók zo’n functionaris benoemen”. Naar zijn gevoel is het CNV een schoolvoorbeeld van een centrale, die uit gaat van axioma’s. Het is helemaal niet bewezen, dat het CNV zijn evangelische karakter verliest als deze vakcentrale een nauwere samenwerking met NKV en NW zou aangaan. Brouwer: „Het is toch best mogelijk dat een heleboel waarden die CNV en NKV nastreven, ook teruggevonden wor den in het NVV. Laten we daarom niet a priori het NVV afwijzen. Ik moet zeg gen, dat ik wat dit betreft de tegenstel lingen in het NKV over de deconfessio nalisering bemoedigender vind dan het automatisme, waarmee het CNV aan zijn confessionele karakter blijft vasthouden.” De voorzitter van de katholieke bouw bond is voorstander van het naar elkaar toegroeien in etappes. Hij wijst op zijn eigen bond, die met de bouwbond van het NW in Woerden een kantoor gaat bou wen. Brouwer: „Als we straks in dat ge bouw zitten, is het duidelijk dat je ge zamenlijk bepaalde werkzaamheden gaat verrichten. Het is bovendien duidelijk, dat je in dat pand geen drie bibliotheken en documentatiediensten onderhoudt. Ook ga je er geen drie kantines op nahou den. Kortom, er zullen daar een heleboel dingen gezamenlijk gebeuren. Je kunt dan van uit de praktijk zien hoe die sa menwerking zich verder moet ontwik kelen.” Nu de bouwbond van het CNV zich af zijdig houdt, moeten NKV en NVV samen maar op stap gaan. „We kunnen dan al tijd nog bekijken of de CNV-bond er later 4=6 Koopzegels voor 4 cent bij een gulden boodschappen. Voor 100 koopzegels wordt 6 gulden uitbetaald. Werkgevers en werknemers in het kap- persbedrljf hebben overeenstemming be reikt over een nieuwe cao die op 1 mei van kracht wordt. De werkgevers hebben aan de toepassing van deze cao de voorwaarde verbonden dat de daarin overeengekomen loonsverbeteringen mogen worden door berekend in de kapperstarieven. Een verzoek daartoe is ingediend bij het ministerie van economische zaken. De vak bonden staan achter dit verzoek, omdat ook zij overtuigd zijn van de moeilijke eco nomische situatie waarin het kappersbe- drijf zich bevindt. De nieuwe cao voorziet in een verwer king van de 400 (die de werknemers in het kappersbedrijf indertijd niet hebben gekregen in verband met de liquiditeitspro blemen van de ondernemers) in de lonen per 1 mei. Als de tarieven mogen worden aangepast zullen de lonen op dezelfde da tum met 3% worden verhoogd, terwijl ook de huur<3ompenr~tie voor personeel van 23 jaar en ouder in de loonschalen zal wuifden verwerkt. Voorts zijn de volgende loons verhogingen overeengekomen: 1% op 1 augustus 1971, 3% op 1 november 1971 en 2% op 1 februari 1972. De vakantie wordt uitgebreid van 17 tot 18 dagen, de vakantietoeslag blijft 6,5 per cent. Bedienden die het diploma van de tweejarige voortgezette opleiding halen, krijgen een extra toeslag van 15 per week. ruimte voor een andere opvatting. Het rapport van de commissie-Van Soest is vrijdag door staatssecretaris Grapperhaus van Financiën aan de Sta- ten-Generaal toegezonden. De commissie, die in 1969 is ingesteld, had de opdracht te onderzoeken of er verschillen bestaan tussen de belasting heffing van zelfstandigen en die van loontrekkenden, die van dusdanige om vang zijn dat zij in het kader van een rechtvaardige en een doelmatige lasten verdeling niet behoren te worden aan vaard. Het Nederlands Katholiek Onderne mers Verbond en het Nederlands Chris telijk Ondernemers Verbond hebben na een eerste globale bestudering van het rapport van de commissie-Van Soest verklaard verheugd te zijn, dat eindelijk de onbillijkheid wordt erkend dat het voor zelfstandigen niet mogelijk is om ten laste van het belastbare inkomen een redelijke oudedagsvoorziening op te bouwen, in tegenstelling tot de loontrek kenden. In een vrijdag uitgegeven com muniqué noemen de beide verbonden de thans gedane voorstellen voor de lagere inkomens nog van onvoldoende beteke nis. Met name mist men in de voorstel len de door de verbonden bepleite mi nium reserveringsmogelijkheid van 5.000 gulden per jaar, te beleggen in de eigen onderneming. Zowel voor een redelijke oudedagsvoorziening als voor de instand houding van de inkomensbron, waarvoor een hoog investeringsniveau is vereist, is een zo snel mogelijk aanvaarden van de gedane voorstellen, verbeterd met het /minimum reserveringsbedrag aan de voet, dringend geboden, aldus de ver bonden. Bij de komende kabinetsformatie zal dit een hoge prioriteit moeten krij gen in het op te stellen regeringspro- gram, aldus het communigué. UTRECHT. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben nimmer geweten, dat de Willem Arntszstichting in Den Dolder voor de verpleging ongeschoold perso neel heeft aangetrokken. Dit heeft het college van G.S. geant woord op vragen van het Statenlid H. Nijen Twilhaar (C.H.U.). Geen antwoord kunnen G.S. geven op de vragen of het juist is dat dit ongeschoold personeel gebruik heeft gemaakt van verdovende middelen, waaronder drugs. Bij het da gelijks bestuur van de provincie zijn nimmer klachten ontvangen, dat daar door de verzorging van de patiënten zou zijn bedreigd. Afgezien van de vraag of er „onregel matigheden” waren, bestond bij G.S. geen vermoeden in die richting. Trou wens G.S. hadden toch niet kunnen in grijpen, want krachtens de Krankzinni genwet zijn het recht van vrije toegang en de verplichte informatie niet gelegd in handen van G.S., maar in die van het desbetreffende staatstoezicht en de offi cieren van Justitie. G.S. hebben samen met hun ambtge noten van Noord- en Zuid-Holland con tact opgenomen met het college van re genten van de Willem Arntszstichting. Nu er onderzoeken van dat college en van rijkswege gaande zijn, wachten G.S. de uitkomsten daarvan af. Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. 940.21 ((4-2.04), Sporen 218.23 Am. Smelting 1 m a m m ven Ï24.01"*(—41.19). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag). Akzo (88.90), Hoogovens Dup'.de Nem. (77.00), Kon. Olie 152.20 (151.90), Philips 49.10 (48.90), Unilever 101.70 gl (101.60), KLM (193.50). Koop-c< tü cheque. Voorts gratis zegels boodschappen. Voor 50 coupons wordt 60 uitbetaald. Dat is een tientje meer. Op een kleinere kaart met 100 coupons,gulden contant. De Kroon Koopzegels voor 10 cent per bestede gulden. Of, met dezelfde spaarwaarde, De „affaire-Brouwer” leidde binnen het NKV tot een gespierde gedachtenwisse ling, die kort geleden resulteerde in het bekendmaken van een gemeenschappelij ke verklaring van het verbondsbestuur. In dit „verzoeningsartikel” stond, dat het verhaal van Brouwer „niet bedoeld is om de eenheid binnen het NKV aan te tasten, maar integendeel grotere risico’s voor die eenheid in de toekomst te ver mijden”. Een fraaie dooddoener. Wat het advies-Jacobs betreft, heeft het NKV zich in een angstvallig stilzwijgen gehuld. De woordvoerder van het NKV verklaarde prompt na de publikatie van Jacobs, dat voorzitter P. Mertens geen behoefte aan commentaar had. De heer Brouwer wil, nu de stormen wat zijn geluwd, best praten over de op vattingen, zoals die in „St. Joseph” leven, maar hij weigert commentaar te geven op de reacties van de andere bonden op zijn artikel. „Er is een verklaring uitge geven en de afspraak is dat wij er geen commentaar meer op geven. Daar houd ik me aan”, zegt hij. Wèl wil hij kwijt, dat de katholieke vakbeweging best tegen een stootje kan. „Zij is nogal in beweging en daarom wordt er al gauw gedacht dat de eenheid op het spel staat. Dat is vol strekt onjuist”, aldus voorzitter Brouwer. Hij prijst de openheid bij het NKV. „Het feit dat openlijk over meningsver schillen wordt gesproken, houdt niet in dat binnen het NKV de verschillen groter zijn dan bij de andere vakcentrales. Je kunt de openheid bij het NKV beschou wen als een democratische rijpheid, die er bij de andere vakcentrales wellicht nog niet is. Zeker niet bij het CNV.” Brouwer is van oordeel dat er juist bij de vakbeweging grote openheid moet zijn, juist omdat op het gebrek aan openheid in de kapitalistische structuren door de vakbonden altijd sterk wordt afgegeven. Over het pleidooi van zijn collega Ja cobs merkt hij op, dat dit naar zijn ge voelen geen regelrecht stemadvies is. „Ik wil deze zaak echter niet formeel behan delen en ben best bereid toe te geven, dat het een advies was. De vakbeweging vorige 29% 7734 35 >4 6 41% 54% 29% 44% 563,4 27 51 47% 23 23 23% 30% 74% 27 34% 145% 79% 119% 87% 32% De omzet in Wall Street was 18.28 miljoen aandelen tegen 22.54 miljoen de beursdag er voor. Dow JonescijfersIndustrie 1.01), Openbare nutsbedrij- Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Eastm Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goortvear T.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10