MINDOLO, TREFPUNT VAN DE RASSEN zegt voortzettingscommissie AKV RADIODIENST UIT NES AMMIM „Maak de vernieuwing zichtbaar” •c Sociaal en diakonaal jaar Stellingen lY’W 1 A 9 Zeventien nationaliteiten werken oecumenische stichting samen in Nieuw maandblad Wereldraad gaf 63 miljoen Brief aan landelijke afgevaardigden Billy Graham Amsterdam in Zomerprogramma van de V.U. tl il!J 14 ZATERDAG 17 APRIL 1971 Erbij Rassenrelaties Literatuurcentrum Inhoud Doorwerking Samenstelling De landelijke stichting Sociaal en Diakonaal jaar (protestant en rooms-katholiek) organiseert te beginnen augustus weer een so ciaal en diakonaal jaar voor jonge mensen van 17 tot 30 jaar, die zich in een ziekenhuis of instelling be schikbaar willen stellen voor de zieke of hulpbehoevende mede mens. I JA De Een seminar voor schrijvers. AAAAAA/VVVVWAAAAAA/VVWVVVWlAAAAftAAAft^ als A De Mindolo Oecumenische Stichting, een interkerke lijk centruih, elf jaar geleden gesticht in een kopermijn- stad, Kitwe, in Centraal-Afrika, maakt op ongelovige bezoekers een enigszins puriteinse indruk en lijkt voor vele christelijke bezoekers erg werelds. Zuidafrikanen hebben de stichting al „dat communistisch centrum” genoemd. In feite, zo schrijft Abbey Maine in een publi- katie van de Wereldraad van Kerken, probeert het centrum intensief om extremen te vermijden en te be antwoorden aan de realiteit van het Afrikaanse be- Het Evangelisch Luthers Week blad signaleert nog een stelling, na melijk van dr. L. Kater: „Sinds de mens op aarde is wil hij er van af”. De Amerikaanse evangelist dr. Bil ly Graham komt deze zomer naar Ne derland. Hij opent zondag 29 augus tus het Europese evangelisatiecongres dat in het RAI-congrescentrum in Am sterdam wordtge houden. Ongeveer elf honderd mensen uit 26 Europese lan den zullen aan dit congres deelnemen, dat georganiseerd wordt door de Eu ropese Evangelische Alliantie, samen met de Billy Graham-organisatie. Toen Mindolo in september 1968 het tienjarig bestaan vierde, was dr. Kaun- da de gastspreker. Hij zei: „Voor de In 1963 ontmoetten de hoofdonder wijzers van Kitwe elkaar om te dis cussiëren over problemen van integra tie in de scholen van de stad. Zij beva len aan dat integratie op het laagste schoolniveau moet beginnen teneinde de academische standaard niet te ver lagen. Hun conclusies zijn gepubli- bliceerd in een pamflet dat door de regering met instemming werd be groet. gaat vooral om jongeren, die zich van uit hun christen-zijn aangetrokken voe len tot deze arbeid in Israel. Geïn teresseerden kunnen zich opgeven bij de heer J. Smitsman, rozenkweker te Woudrichem, Burg. v.d. Lelystraat 124 Telefoon 01833 - 1295. Informatie over Nes Ammim krijgt Mindolo heeft cursussen georgani seerd voor bankiers, voor landbouwers en voor journalisten. Er is in Mindolo een Afrikaans literatuurcentrum, dat christelijke journalisten van Frans- en Engelssprekende landen onderwijst in de techniek van schrijven en verslag- geven. Een zijtak is de kunststudio. die cursussen houdt voor studenten uit geheel Afrika. ding, die na de Kongolese onafhanke lijkheid geschiedde. Mindolo wordt ten dele gesubsi dieerd door de All Africa Conference of Churches en gedeeltelijk door over zeese kerkelijke organisaties. Op het ogenblik nemen 300 jonge ren aan dit werk deel. Vaak zijn het mensen die net van school zijn. Wie in augustus wil gaan meedoen kan voor aanmelding en inlichtingen terecht bij de stichting Sociaal en Diakonaal jaar. Nieuwe Gracht 27, Utrecht. Wat de doorwerking in de plaatsen betreft raadt de voortzettingscommis sie aan de kerkeraden zo volledig mo gelijk in te lichten over de resultaten en ervaringen der AKV. Afgevaardig den moeten aan de kerkeraden vragen om gemeenteveregaderingen te beleg gen, en voor deze en andere activitei ten de hulp in te roepen van die ge- De tweede stap wordt: deze keuze- onderwerpen in werkgroepen om te smeden tot concrete voorstellen en op basis daarvan aan de uitvoering te be ginnen. Waar dat nodig mocht blijken moeten de traditionele taken van de gemeente op een nieuwe manier wor den aangepakt. Taken die te lang zijn blijven liggen moeten ter hand worden genomen. ■ganisatie zoals zo- een gemeenschap Men gaat dan werken in een zie kenhuis, sanatorium, kindertehuis, be jaardentehuis, clubhuis e.d. Men heeft telkens contact met andere deelnemers en krijgt ook gedurende het hele jaar begeleiding. Naast kost en inwoning enzovoorts krijgt men 100 per maand zakgeld en vergoeding reiskosten. Na de tragische dood van Dag Ham marskjöld schonken de Zweedse ker ken geld aan Mindolo voor de bouw van de pittoreske Dag Hammarskjöld herdenkingsbiibliotheek. Dag Hammar skjöld stierf slechts veertig mijl van Kitwe toen hij trachtte een oplossing te vinden voor de Katangese afschei- onafhankelijkheid liep de stichting in de pas met de politieke veranderingen. Sinds de onafhankelijkheid loopt de Stichting nog steeds in de pas met de nieuwe zich ontplooiende uitdagingen in de economische en sociale ontwik keling in Zambia.” De 252 aangesloten kerken bij de Wereldraad van Kerken hebben in 1970 aan Interchurch Aid, de interkerkelij ke hulpverleningsorganisatie van de Wereldraad, voor hulpacties in tach tig landen een bedrag van ruim 63 miljoen gulden ter beschikking ge steld. Daarvan werd voor hulpprojec ten van de kerken op het gebied van gezondheidszorg, opbouwwerkzaamhe- den en sociale aangelegenheden ruim 35 miljoen gulden besteed. Voor hulp in noodgevallen (aardbeving in Tur kije, overstroming in Oost Pakistan en andere natuurrampen) werd ruim 25 miljoen uitgetrokken, terwijl voor op bouwwerk in Nigeria ruim 18 miljoen gulden ter beschikking kon worden ge steld. Voorts werden bedragen besteed voor de vluchtelingenhulp in diverse landen. Het grootste deel van de 63 miljoen gulden is naar landen in Afri ka en Azië gegaan. Heerma, Drente: F. J. J. Loeff, Over ijssel: mevr. C. Buisman-Van Dam, Gelderland: T. A. van den Dool, Utrecht: J. H. Koerts, Noord-Holland: E. D. Nijenhuis, Zuid-Holland: G. H. O. van Maanen, Zeeland: D. de Kok, Noord-BrabantLimburg: L. P Smit. Om de zaak in de gemeenten te laten doorwerken, wordt in de brief een aantal suggesties gedaan. De voortzet tingscommissie ziet zich daarbij als een knooppunt van informatie. Ervarin gen uit de gemeenten dienen aan haar te worden doorgegeven. Over de inhoud van de doorwerking van de AKV schrijft de voortzettings commissie: „Het is niet genoeg dat de gemeente kennis neemt van de aan bevelingen van de AKV en het verder voor gezien houdt. Met de aanbevelin gen moet gewerkt worden. De eerste stap zal moeten zijn een keus te ma ken uit het voorhanden materiaal: Wat kan ervan worden toegepast op de ge meente en op de regio? Sommige aan bevelingen zijn van dien aard, dat een besluit van de kerkeraad om ze van toepassing te verklaren voldoende is. Andere echter moeten eerst .vertaald’ worden om van toepassing te zijn voor de plaatselijke situatie. wustzijn. De directeur, Wilfrid Grenville-Grey, zegt dat het een lekentrainingscentrum is, dat bestaat om het christelijk standpunt in relatie te brengen tot alle aspecten van de opbouw van naties in Afrika nu. Tij dens Zambia’s strijd voor onafhankelijkheid was het voornaamste doel van Mindolo om goede relaties op te bouwen. Mindolo’s gemeenschap is een getuigenis op zichzelf dat harmonie tussen rassen kan worden be reikt in deze wereld. De voortzettingscommissie is volgt samengesteld: Uit elke provinciale delegatie is één afgevaardigde benoemd. Uit Gronin gen: J. W. Westerholt, Friesland: E. J. Bij de brief zijn oijlagen en sugges ties gevoegd om het werk ter hand te nemen. Op de campus leven mensen van ze ventien verschillende nationaliteiten samen. Zij zijn samen gekomen met als enig doel om Afrika te dienen, en zo Zuid-Afrika te tonen dat niet-ra- cisme mogelijk is. Mindolo’s bijdrage tot verbetering van verhoudingen tus sen de rassen begon rond 1960 toen de stichting voor de eerste keer blanke politici en Afrikaanse nationalistische leiders samenbracht om hun menings verschillen op neutrale grond uit de weg te ruimen. Directeur Grenville-Grey zegt: „We zijn nog altijd aan het experimenteren en we ondervinden problemen met de bijdragen. Mindolo is een experiment dat slechts een dropje in de oceaan voorstelt. Ik hoop dat de kerk meer Mindolo’s op het continent van Afrika zal bouwen.” Aldus begint een brief van de voort zettingscommissie van de algemene kerkvergadering (AKV) aan alle lan delijke afgevaardigden naar de begin januari 1971 gehouden slotzitting in driebergen. De brief spoort de afgevaardigden aan om plaatselijk een stukje van deze vernieuwing zichtbaar te maken. „Want er hangt veel af van de mate, waarin we erin slagen de uitspraken van de AKV in onze eigen omgeving te verwerkelijken. Ons „succes” in deze zal voor de generale synode van de hervormde kerk een teken zijn, dat ook zij de uitspraken van Driebergen ernstig heeft te nemen. Lukt het ons niet iets van het elan van de AKV in onze gemeente over te brengen, dan zal elke uitspraak een woord zonder inhoud blij 14e n en dus niet ernstig be hoeven te worden genomen”. Hammarskjöld Herdenkings- bibliotheek in Mindolo. Bij dit alles moeten we goed besef fen, dat het in de hervormde kerk niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats gaat om een verandering van de ker kelijke organisatie, maar bovenal om de bereidheid tot persoonlijke verdie ping en daaruit voortvloeiende inzet. De kerk is geen vele andere, maar van gelovigen”. Naast het werk in de gemeenten raadt de voortzettingscommissie de af gevaardigden aan om contact te zoe ken met de classicale vergaderingen. Aan de classes moet worden gevraagd commissies in het leven te roepei die zich bezig houden rret de AKV, en ook standpunten gaan voorbereiden voor de synode. „Hoewel een avondmaalstafel geen sacraal meubel is, moet het ge bruik van deze tafel in de hervorm de kerk in Midwolde voor de ver koop van „prentbriefkaarten, as bakken, taartscheppen en augurk- vorken worden afgekeurd”, aldus luidt een der stellingen bij het proefschrift van dr. R. Steensma. In 1964, een paar maanden voordat Zambia onafhankelijk werd, werkte de Wereldraad van Kerken met Mindolo samen om een conferentie over rassen relaties te organiseren. De bedoeling was de kerkleiders van Zuid-Afrika en Rhodesië een gelegenheid te geven sommige leiders van onafhankelijk zwart Afrika te ontmoeten. Dr. Ken neth Kaunda, president van Zambia, sprak de gedelegeerden toe en sprak over „Christelijke praktijk en wense lijke actie in sociale verandering en rassenverhoudingen.” De Federatie van Vormingscentra heeft weer een zomerprogramma uit gegeven dat toont dat er een zeer uiteenlopend programma is samenge steld. Bij de federatie zijn tweeëntwin tig vormingscentra aangesloten. Exemplaren van het zomerprogram ma kunnen worden aangevraagd bij de Federatie van Vormingscentra, Post bus 36, Driebergen. Telefoon 03438-6141. Daarnaast zijn per afgevaardigde een secundus en een tertius aangewe zen om de continuïteit niet in gevaar te brengen. Secretaresse is mevr. M. J. Spee-Jansen. („Overgenomen” van de kleine werkcommissie en als zoda nig van onschatbare waarde) Mej. Dales en ds. Nijssen zijn gastleden met adviserende stem. Verzamelplaats voor de vergaderingen is Utrecht; daar komt de voortzettingscommissie meestal lx per maand bij elkaar. Postadres is: Postbus 19 Driebergen. meenteleden die tijdens het hele pro ces van de AKV sympathiek tegenover de kerkvergadering stonden. Gemeen- tevergaderingen dienen de start te zijn van nieuwe activiteiten. Ook groepen moeten worden benaderd, zoals de Hervormde Vrouwendienst, jeugdcom missies, bejaardencommissies. Open deur kringen, bijbelkringen enz. men via de radio op zondag 25 april na afloop van de kerkdienst in het pro gramma „Convert”. Geïllustreerde folders en documentatie omtrent de geschiedenis en de bedoelingen van de nederzetting kan men aanvragen bij: Secretariaat Nes Ammim, Eykman- laan 261, Utrecht. De voortzettingscommissie memo reert in haar brief dat de hervormde synode in de februarizitting verheu gend heeft gereageerd op de uitspra ken van de AKV. In de zomerverga dering van de synode zal de AKV opnieuw ter sprake komen. De syno dale rapportcommissie zal in gesprek blijven met de A KVvoortzettingscom missie. „De Algemene Kerkvergadering in Driebergen is geëindigd met een reeks uitspraken, waarin wij allen hebben geprobeerd een nieuwe koers uit te zetten voor de Neder landse Hervormde Kerk in de ko mende jaren. We hebben gepro beerd afstand te nemen van veel wat ons van jongsaf vertrouwd was, we hebben geprobeerd nieuwe vormen te vinden voor het kerke lijk leven een nieuwe taal waar in de kerk verstaanbaar wordt voor mensen van deze tijd. Daarbij hebben we het als een klein won der ervaren, dat de AKV niet is ondergegaan in oeverloze en ver warde discussies, maar concrete uitspraken heeft kunnen doen. We hebben ervaren dat we hoe we ook mochten denken en geloven naar elkaar hebben geluisterd en één waren in de hoop op een kerk, die iets van de aanwezigheid van de Heer in haar leven en werken weerspiegelt”. De radio-avonddienst van het Con vent van Kerken komt op zondag 25 april om 5 uur uit de christelijke ne derzetting Nes Ammim in Israel. Voor gangers zijn de predikant van Nes Ammim, ds. C. B. Bavinck, en prof, dr. G. N. Lammens uit Naarden als gastpredikant. De nederzetting, die gelegen is dicht bij de Middellandse Zee in Galilea, on dergaat op het ogenblik een grote uit breiding. Met ontwikkelingshulp van de Israëlische en de Nederlandse rege ring worden de bestaande rozenkas- sen van een halve hectare uitgebreid tot 2,5 hectare. Daarmee wordt Nes Ammim verreweg de grootste rozen kwekerij van het Midden-Oosten. Doel hiervan is een bijdrage te le veren aan de zo moeizame opbouw van Israel. De voornamelijk Nederlandse christenen, die zich aan Nes Ammim hebben verbonden, willen door deze praktische samenwerking ook trach ten betere verhoudingen tot stand te brengen tussen joden en christenen. Jongere Nederlandse rozenkwekers zijn hartelijk welkom op de nederzet ting als medewerkers in de rozenkwe kerij. Dit geldt ook voor mensen met een tuinbouw-opleiding. die zich willen laten bijscholen voor de rozenteelt. Het Gevraagd naar de toekomst van Mindolo zei hij: „Men moet een stra tegie van christelijke actie hebben. Een paar jaar terug werkten we voor namelijk met politici. Nu werken we met mensen uit het bedrijfs- en zaken leven. Morgen kan het noodzakelijk voor ons zijn een dialoog te voeren met politie en leger.” In september 1971 zal het eerste nummer verschijnen van een nieuw maandblad, dat zich richt tot allen, die belangstelling hebben voor wat er op wetenschappelijk gebied aan d« Vrije Universiteit gebeurt. Het blad zal in een magazine-uit- voering verschijnen. Uitgever is de vereniging voor Wetenschappelijk On derwijs op Gereformeerde Grondslag. Met het blad wil men de betrokken heid van de Vrije Universiteit bij de maatschappij tot uitdrukking brengen. De oplage bij de start in september zal ca. 150.000 bedragen. In de voorlopige commissie van re dactie hebben zitting: Porf. dr. R. Schippers (voorzitter), de heer Th. Booy, dr. E. Diemer, mr. D. Schut, drs. P. J. G. Keuss en de heer H. Ru dolphi. Met de dagelijkse leiding van het blad is een vakjournalist belast. Het bestuur van de Vereniging benoemde in deze functie de heer B. van Kaam. De heer van Kaam was voordien zes tien jaar verbonden aan het dagblad Trouw, laatstelijk als tweede secreta ris van de hoofdredactie. In 4ke provincie is voorts een „steunpunt” gevormd, van waaruit contact met de afgevaardigden en met de voortzettingscommissie wordt onder houden. Met de redactie van „Her vormd Nederland” is afgesproken dat er een AKV-rubriek in het blad komt, om ook op die wijze informatie door te geven. AKV-ers zullen zelf deze AKV-rubriek vullen. V

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14