CHINEZEN HEBBEN GEEN TUD VOOR DE WELLUST WARE UNISEX VINDT DE ENIGE MAO'S RODE PARADIJS MEN IN I» I W O W «Ru 1 HL L JF ZATERDAG 17 APRIL 1971 Straatbeeld in China. De kleding is volmaakt „unisex”. Een ysje-van-de-staat is de enige luxe. K V PUl Jflr I - U A L ‘W.F 7110 f.a 1 i I Erbij Samen uit, in het nette ja, gezellig I Leden van het jeugdkamp bij het Ming-reservoir: karabijnen inplaats van „stickies”. Jong geleerd, oud gedaan. Wie met Mao-stripboeken begint zal zonder zieleschade de puberteit bereiken Man en vrouw aan de draaibank, in precies dezelfde saaie, werkkielen. De sexüele prikkel is volkomen weggevallen. (Nadruk verboden) BOB TADEMA SPORRY DAT AL DIE Chinezen nu zo zuiver op de graat zijn, of zo totaal ontdaan van alle menselijke gevoelens op dit gebied wil er bij mij niet in. Natuurlijk niet, ik kwam uit het westen tenslotte. Maar iedere Chinees waar we op dit punt mee praatten zocht ons van die verkeerde opvattingen te genezen. Chi nezen van nü weten hoe het hoort. Ze hebben ernstiger dingen aan hun hoofd dan sex en dat gezanik. Er is politiek, er is werk, er is kunst. Nou ja, kunst... kuise bed te rollen natuurlijk zonder pil of zelfs maar voorlichting en het voor de rest aan hun strenge Cerberus sen over te laten om over hun eer te waken. mag wezen, want als er iets van bour geois is dan is het dat! De unisex straalt je tegemoet uit de onpruimbare films, de kinderlijk onschuldige variété’s, de innig keurige balletten, het totaal ge brek aan enige géne die het normaal maakt dat men zich op straat half ont kleedt, niet om opzien te wekken (het idee alleen!) of om iemand te kwetsen, maar omdat het erg warm is en je kle ren dus klef worden of hinderen. En dat schaadt natuurlijk de economie. ■w Met karabijnen sjouwen en handgrana ten feilloos gooien. Betonnen rioolpijpen sjouwen, dijken opwerpen, kanalen graven. In stinkende moerassen sol daatje spelen en als heel klein meisje door rollen prikkeldraad kruipen zon der een traan te laten bij een bloedige schram. Uit die „flinke jongens en meisjes” groeien ordentelijke kameraden die weten dat sex een biologisch verschijn sel is waar je mogelijk plezier aan kunt beleven, maar dat beslist geen plaats heeft in de ideologie, tenzij de commune er in een of andere vorm beter van zou kunnen worden, indien dat onwaar schijnlijke feit zich ooit zou kunnen voordoen. DE REST van de vakantietraining was sterk realistisch om het zacht te zeggen. Jongens en meisjes ontkleedden zich daarna in de eigen tenten tot op een akelig unisex-onderbroekje en dan gingen ze op manoeuvre in zeer onaangename, zeer slijkerige en stin kende moerassen. Wie mocht verwach ten dat dit blote gedoe zou leiden tot sexuele uitspatterij of leuke spelletjes, kwam bekocht uit. Als ze tegen de avond terugkeerden naar het kamp wa ren ze zo totaal óp dat iedereen, zelfs de krachtpatsers, blij was in het eigen IN CHINA hecht men veel aan een „flink kind” dat niet meteen schreeuwt en huilt en dat een verdiende straf weet te incasseren zonder protest. Uit die „flinke kinderen” groeien „flinke jongens en meisjes” in die zin, dat ze nóóit zullen gaan protesteren, tenzij op bevel; dat ze geen demonstraties hou den zonder van te voren de goedkeu ring der autoriteiten (en hoe autoritair zijn die in ideologische landen-te hebben gevraagd. NOOIT kwam er een jongen in het meisjeskamp en omgekeerd. Zwemmen deed men iedere dag ge zamenlijk in het prachtige stuwmeer, gehuld in de meest conservatieve van WIE ZO’N KAMP een paar maal heeft bezocht begint iets te begrijpen van het feit, dat in China de enige echte unisex te vinden is in die zin, dat man en vrouw er zo volmaakt gelijk zijn als waarschijnlijk nergens anders ter wereld. Het brengt heel wat conse quenties met zich mee, en vreemd ge noeg meer voor de vrouw dan voor de man. Mannen die typisch vrouwenwerk deden zagen we nooit. Ze maakten niet schoon, zorgden niet, voor de kinderen, deden geen huishouding die toch ook zelfs in een communistisch land gedaan moet worden. Maar de vrouw deed er „mannenwerk” als iets vanzelfspre kends: een heimachine, een hijskraan, een vrachtauto, een tractor bedienen. Aan draaibanken en machines staan. ER ZIJN IN CHINA jeugdkampen in overvloed, evenals schoolreisjes naar culturele of historische plekjes. Alle maal staan ze onder leiding van dood ernstige leraren en leraressen, en alle maal worden ze gerund op een manier als vroeger bij ons in de Graal of de zo degelijke AJC. Een dergelijk jeugd kamp vonden we in de buurt van Pe king bij het reusachtige Ming-reservoir in een mooi en bergachtig terrein, dat uitnemend geschikt was voor het zwaar dere soort militaire oefeningen en het maken van het uitputtender soort wan delingen. Van voorjaar tot winter was dat reusachtige kamp constant in be drijf, en bet aantal jongens en meisjes dat er door de vakantie-mangel werd gehaald moet tienduizenden bedragen hebben. VANZELFSPREKEND begon de dag met het aanhoren van ideologie in enorme porties; dan volgden de be roemde drie-immer-te-lezen-hoofdstuk- ken van onze Grote Stuurman; dan werd Mao krachtig geprezen in rollende „spontane” volzinnen, en met het rode boekje gezwaaid; tenslotte werd er massaal gezongen als voorbereiding tot een portie indrukwekkende en naar ons gevoel totaal uitputtende gymnastiek Dan volgde de militaire training zonder dewelke geen dag goed is of kan zijn. Jongens en meisjes gingen, gelijkelijk met loodzware karabijnen gewapend en dat ding moest de hele dag worden meegesleept! naar de schietbaan en er werd daar danig geoefend. Onderscheid tussen jongens en meisjes werd nooit gemaakt (behalve op sexgebied), want de vrouw is in China daadwerkelijk de consequenties van dragen, iets waar de Dolle Mina’s eens op moesten gaan stu deren. VOOR DE DUITSE SPD is het niet te hopen, dat Mao er achter komt hoe men buiten China zijn eigen opvoed- methoden interpreteert! Hij zou zich hogelijk genomen voelen. Natuurlijk niet door de politieke indoctrinatie uiteraard, want die is vanzelfsprekend uitstekend berekend op het bevrijden van de menselijke geest van nare kluis ters, maar wel door de wijze-waarop. Het is merkwaardig dat deze zo voor uitstrevende maoïstische jeugdopvoe- ders altijd zo buitengewoon slecht op de hoogte zijn van wat men in China, bakermat van de „echte” ideologie, op het gebied van jeugdkampen verwacht en eist. Namelijk: ijzeren discipline, strenge tucht en een uiterste kuisheid waarvan de moderne wereld geen weet meer heeft. En in plaats van alcohol, marihuana, pillen en meer van die sti mulerende zaken, doet men het er af met een bordje rijst, groente en vis, met meestal een glaasje warm water erbij en als het hoog feestelijk moet wezen een bekertje groene thee. Een ijsje-van-de-staat toe is dan een onver wacht meenemertje! Ik neem dan ook niet aan dat veel van die progressieve jeugdleiders uit onze contreien ooit een kijkje hebben kunnen nemen in Chi nese jeugdkampen. Want dan waren ze óf bekeerd teruggekomen en dat is wel uiterst onwaarschijnlijk als je een maal hebt geproefd van de grootste sexuele vrijheid óf ze waren schrei end gevlucht voor zoveel onbegrip van wat de jeugd toekomt. ZO NU EN DAN worden we in de pers of per teevee vergast op verhalen over jeugdkampen, waar alles kan en mag. Een dergelijk kamp werd niet zo lang geleden opgezet door de linkervleugel der Duitse SPD, maar in Zweden. In dat kamp kregen kinderen van 11 jaar af een sexuele, maar bovendien een soort politieke scholing. In het kamp bleken toestanden te heer sen, waarvan de organisatoren aannamen dat het in de rode landen ook wel zo zou gaan. Verplicht gemengd slapen, leuke spelletjes voor het slapengaan, en het uit reiken van voorbehoedmiddelen, behoor den tot de orde van de dag, want dat sex en politiek samenhangen was de ernstige mening van de leiders. DE UNISEX van China openbaart zich op bijna ieder gebied; in de kleding die echter wel schoon en heel moet zijn, maar die nooit gek of hip alle donkere wollen en katoenen bad pakken ook de jongens! maar het douchen ging streng gesepareerd en op indrukwekkende afstand van elkaar. Voor de rest deden ze alles samen, sport,, militaire training, spelletjes, eten, maai zonder een sprankje gek heid, verliefdheid, uitdaging, sexbom- merij of meer van dat lugubers. Dat moet in China bewaard blijven voor de (echtelijke) slaapkamer, iets wat er bij de Hollandse maoïsten ook maar niet in wil. Wat de kleding betrof, die was mensonterend saai, kleurloos en fanta sieloos. Niet omdat ze „zoveel van el kaar hielden” droegen ze unisex-on- dergoed, maar om de simpele reden dat dat voor de staatseconomie veel voor deliger is. En wie geen sex bedrijft in teresseert zich natuurlijk niet voor lin gerie. EN HET BIJFT een feit dat de om gang tussen al die jougens en meisjes die we heel vaak ONGEZIEN bespied den verfrissend natuurlijk en openhar tig was. Er werd niet alleen nergens geflirt, maar er was totaal geen uitda ging van de kant der meisjes, geen stoer gedoe van de jongens. Er werd ontzettend veel en bijna altijd dodelijk ernstig gepraat en samen in Mao ge lezen ja waarachtig dat DEDEN ze! en er werd toneel gespeeld,' netjes gedanst en muziek gemaakt. Nétte muziek uit de aard der zaak. Niet van het soort waarbij jongens gaan hij gen bij pop hoort sex, mocht ik laatst lezen of meisjes zich krijsend in de wellust storten, zoals schijnt te horen bij hel betere pop-werk. Maar ze vermaakten zich duidelijk buitenge woon. Alleen was het allemaal zo on gelooflijk. jé! onschuldig en zo ver schrikkelijk jong. Het was het soort jong-zijn dat bij ons totaal schijnt te zijn uitgestorven. Maar wij hebben dan ook geen taboes meer, nergens. In China hebben ze er duizenden. Zouden die voorwereldlijke dingen dan toch wel ergens een beetje nut hebben?.... DIT KAMP was een schoolvoorbeeld voor al dat soort instellingen. Links la gen de tenten voor de meisjes in strak ke lijnen en model-model opgesteld. Geen krummeltje papier was ergens te bespeuren, het hele terrein was onbe rispelijk aangeharkt. Alle afvoergootjes werden dagelijks gecontroleerd en wat de latrines betrof, gewoon gewéldig, voor zo ver een latrine geweldig kan zijn. Na het meisjeskamp kwam er een groot stuk open terrein, welig met bos jes begroeid, die wel het zicht benamen maar geen stiekeme schuilhoekjes bo den. Dan kwamen de tenten voor de jongens, zo mogelijk nog „modeller” dan die van de meisjes er bestond een grote concurrentie op dit gebied! waar dan ook nergens ook maar één voorwerp rondslingerde. Als de avond kwam stonden in meisjes- en jongens kamp alle karabijnen model op rotten en waren de oefengranaten netjes op gestapeld. En nooit, maar dan ook SS -- -- I.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15