DE „GENTLEMAN-OPLICHTER LACHT OM RECHT EN WET Justitie staat vrijwel machteloos tegenover de witteboordenmisdaad Meer rechten voor dienst- weigeraars in Duitsland ZELF WIJN MAKEN UIT BIETEN: DE ENGELSEN DOEN HET AL JAREN 1 16 ZATERDAG 17 APRIL 1971 Erbij (Van een onzer redacteuren) 0 Lacune Partisanen Valse schaamte Goede heertjes Geen antwoord Dr. K. Gemmer, directeur van het Bundeskriminalamt in Bundeskriminalamt Wiesbaden (D). EEN INTERNIST „ergens in Europa” onderzoekt een patiënt op vage klachten. Hij constateert dat de man niets wezenlijks mankeert, maar stuurt hem desondanks door. Eerst naar de röntgenoloog, dan naar de specialist voor hart- en vaatziekten, vervolgens naar een laboratorium voor bloedonderzoek, een keel-neus-oorarts en misschien nog wel een oogarts. De heren schrijven voor elk consult forse rekeningen uit en houden aldus eikaars inkomen op peil. De ver zekering is er goed voor. Is dit vooropgesteld dat de medische noodzaak niet aanwezig was ge oorloofd of niet? „Doe als ik” Bereiding (AAfVVVVVVVVWWVIAfVVVWVVIAfVMVMVVVWWVVVVVVVWWVWWVVVVVVVVVVWVVVWVVWWVVWlAA/VVWWIAA/VVVWWVVVWWVVVVWVWWVWVVVVVVVVVVVVt is ANS NIEUWENBURG w uit Zürich omschreef ze een dezer dagen heel beeldend als de „moerasbloemen van de hoogconjuctuur”. Meer offici eel worden ze tegenwoordig aangeduid als witte-boordmisdadigers. heeft er het passende antwoord nog niet op gevonden. Terwijl er gewerkt wordt aan wettelijke maatregelen om het kwaad de kop in te drukken, vin den beroepszwendelaars alweer nieu we methoden uit. om wegens in dat niet wil verstoren, soms ook omdat men opspraak van de eigen profijte lijke positie (bijvoorbeeld bij banken) wil vermijden of heel gewoon, omdat men zelf zwart geld in de frauduleus gebleken onderneming had gestoken. Maar er zijn veel grotere zwende laars. De man die adverteerde: „Wilt u snel rijk worden? Stuur mij 2,50” en als advies volstond hij met een drukwerkje: „Doe als ik”. In dit ka der is deze man slechts een onschul dige grappenmaker. „Regierungskriminaldirektor” dr. K. Gemmer van het Bundeskriminalamt in Wiesbaden, gevreesd als een com missaris Maigret, wees erop, dat eco nomische misdaden (die de samenle ving tegenwoordig meer schade doen dan gewelddelicten) juist daarom zo moeilijk op te sporen en te vervolgen zijn. Het slachtoffer of dat nu één man, een bank, een vereveningsfonds, een regering of een heel werelddeel is heeft de aanslag op zijn porte- monnaie pas in een zeer laat stadium door. HEEL VAAK blijft dan aangifte nog achterwege, omdat men zich schaamt, bij de neus genomen te zijn of omdat men de „goede relaties” ER ZIJN er honderden, in veler va riëteiten. Hun affaires nemen lang zamerhand zo’n geweldige o mvang aan, dat 170 autoriteiten uit elf lan den op het gebied van de criminele wetenschappen en uit kringen van justitie, politie, bankwezen en advoca. tuur het de moeite waard vonden er in Zwitserland twee volle dagen over te vergaderen. ANDER VOORBEELD: een zaken man slaat een partij goederen in, die ondeugdelijk blijkt te zijn. Hij weet ze met winst van de hand te doen aan een volgende koopman, die alles op alles zet om ook niet met de strop te blijven zitten. Zo gaan de spullen van hand tot hand op basis van de over jarige grol, dat ze „niet voor de con sumptie, alleen voor de handel” zijn. Is dit geen oplichterij? Ook in West-Duitsland kunnen dienstplichtige jongelui wegens ge wetensbezwaren worden vrijge steld van militaire dienst en ook daar zullen deze vrijgestelden ver- vangingsdienst in niet-militaire sectoren moeten doen. Tot nog toe bestond die vervangingsdienst o.a. uit sociaal werk in ziekenhuizen, verzorgingsinrichtingen, tehuizen, e.d„ maar in de nabije toekomst wil men hen ook inzetten voor taken bij de beroepsbrandweer, ambulancediensten, de spoorwegen en de Duitse PTT, die ook met grote personeelstekorten te kam pen hebben. DE VERVANGSDIENST zal in som mige gevallen langer worden dan de thans verplichte 18 maanden en offi cieel „Burgerdienst” gaan heten. Daar de dienstweigeraars vaak klaagden dat zij gebrekkig voor hun nieuwe taak werden ingewerkt gaat men thans twee scholen voor de „burgerdienst’ inrich ten. De burgerdienstplichtige zal in rechten en verdiensten gelijkgescha keld worden met de militair-dienst- plichtige. Er is ook een regeringscom missaris benoemd voor de vervangs- dienst die zich als een soort ombuds man met de belangen der dienstweige raars bezighoudt. Zo heb ik nu wel grondstof voor twintig liter suikerbietenwijn. Een van mijn leerlingen vroeg of hij ook wat suikerbieten mocht hebben. Hij heeft spullen van school geleend en is nu ook bezig. Overigens is zo’n airlock geen vereiste. Je kunt de fles ook afsluiten met een verschil lende malen dubbel gevouwen lap je, maar dat is natuurlijk lang niet zo leuk.” De man die aandelen op een tot mislukken gedoemde onderneming uitgeeft is veel gevaarlijker. Maar heel moeilijk te grijpen zijn de mani pulators met omvangrijke, zich over vele landen uitstrekkende handels- transacties die miljoenen profijt ople veren zonder dat er een gelijkwaardi ge leverantie of dienstverlening tegen over staat. Dit zijn de witteboorden- misdadigers, in Zürich als zo extra gevaarlijk bestempeld „omdat ze ten nissen met de officier van justitie”. „LATEN WE niet vergeten”, zei dr. Gemmer, „dat het grote publiek eerder een bewonderende glimlach voor de „goede heertjes” heeft dan een gerechtvaardigde af keer”. Zijn collega commander J. W. Crane van de fraude-afdeling van Scotland Yard in Londen viel hem bij: „Het is ge makkelijker te frauderen, dan een trein te beroven. Een bankrekening is eenvoudiger te openen dan een kluis. Maar het feit, dat mijn dienst op het ogenblik 250 zaken in onder zoek heeft met een geschatte „omzet” van 2700 miljoen gulden, bewijst wel dat we niet meer kunnen volstaan met het oude gezegd dat iedere gek maar zelf moet zien dat hij wijs wordt. De witte-boordenmisdaad heeft een zodanige omvang aangenomen, dat de strijd ertegen nationaal en internatio naal op het hoogste niveau moet wor den aangepakt”. Hun conclusie: het kwaad is wijd verbreid, maar onze samenleving IN 1969 hebben 14.400 jongemannen in West-Duitsland een verzoek vrijstelling van militaire diensl gewetensbezwaren ingediend in de eerste helft van 1970 waren dat er 11.500 Bijna altijd worden hun bezwa ren gerespecteerd nadat de aanvrager door een selectiecommissie gehoord is. In de toekomst zal ook deze procedure vervallen daar men van oordeel is dat selectie op grond van ethische prin cipes altijd een problematische zaak zal blijven. CONGRESVOORZITTER prof. dr. H. Langen uit Berlijn, een van de be kwaamste maatschappij deskundigen van Duitsland, sprak in zijn inleiding over „de partisanen onder de misdadi gers”. De bedrieger met de witte boord, de mooie auto, het goedgesne- den maatcostuum en vaak een rijke keus aan kostbare vriendinnen vindt zijn werkterrein immers in zijn on middellijke en vertrouwde omgeving. Hij doet zaken, zegt men van hem. Men weet niet precies welke, maar de uiterlijke trofeeën wijzen op succes, dus „zal het wel goed zijn”. Hij doet zijn frauduleuze werk alleen en op eenzame hoogten. Grote intelligente, economische scholing, kennis van in ternationale handel en wandel zijn voor hem onontbeerlijk, want hij moet niet alleen in een warnet van wel-ge- oorloofde affaires de niet-geoorloofde zien in te vlechten, hij moet de sporen ervan ook zodanig weten te verdoeze len, dat ze niet of nauwelijks na te trekken zijn. SAMEN MET haar zuster was ze lid van de Jeugdbond voor natuur studie. En daaruit is een geweldige vaardigheid in het kweken van plan ten en bloemen en zelfs bomen voort gevloeid. Ze heeft een grapefruit plant (van pitten) gehad en nu pronkt een perzikenboom in de ach tertuin, die vorig jaar een eerste oogst van veertien heerlijke vruch ten opgeleverd heeft. Aan de gevel van haar Hilversumse huis prijkt een eendekorf decoratief tussen ’t ge bladerte van de klimop. Onbedoeld misschien het symbool voor wat de belangstelling van de bewoners van dit huis geboeid houdt want ook Ans’ echtgenoot is een„natuur- mens” WE KENNEN allemaal de voor beelden van de kruidendokter, de ta- pijtkoopman aan de deur, de huur- koopmakelaars, de beleggingsexperts. Zij zagen er allemaal zo betrouwbaar uit, totdat zij op een sombere dag op eens niet zo betrouwbaar bleken te zijn. een vrouw, van wie je eerder zou ver wachten dat ze biologie gestudeerd had dan Frans zoals ze gedaan heeft en Engels, zoals ze nu doet. Zoveel liefde en kennis van „de natuur” demonstreert zij. Al sinds haar vroegste jeugd voelt ze zich betrokken bij „alles wat leeft en groeit” „Vroeger had ik een klein zolderkamertje” zegt ze, „ik was denk ik, elf of zo en daar stonden in de goot potten met speenkruid en alle mogelijke planten M’n zus en ik verzamelden ’s zomers ook zaden uit planten en die voerden we dan ’s winters aan de vogels”. Commander J. WCrane, hoofd van de afdeling bedrijf szwendel van de London Metropolitan and City Police. humbug berusten. Aanbiedingen van grondstukken voor beleggingsdoelein- den halen niets uit, als de eventuele kopers zijn gewaarschuwd, dat ze hun geld in een bodemloos moeras smij ten. Beloften voor „lucratief thuiswerk bij aankoop van een naaimachine” worden niet meer geloofd als de kran ten de ervaringen van een paar op- de-koffie-gekomen naaisters hebben belicht. Fraai uitziende aandelen van niet alleen in naam „loze” vennoot schappen vinden geen kopers meer, geen leerlingen, en wurgcontracten voor de aankoop van boeken en gram mofoonplaten geen liefhebbers meer als de publiciteitsmedia dergelijke malafide praktijken aan de kaak heb ben gesteld. Een keer per maand de wijn overhevelen is wel aan te bevelen naar de mening van Ans Nieuwenburg, die hier met een dun plastic slan getje de vloeistof in een schone fles overbrengt. SOMS DUURT het jaren eer ze als ongeoorloofd worden herkend en dan opnieuw schieten de opsporings- en tot straffen bevoegde autoriteiten in hun optreden ertegen tekort door een ge brek aan wettelijke mogelijkheden. Publicatie op brede schaal van de namen van verdachte personen of in stituten en signalering van hun prak tijken in de nieuwsrubrieken is voor alsnog de beste en snelste afweermo- gelijkheid. Handig opgezette sche ma’s worden tot mislukken gedoemd als er geen slachtoffers voor te vin den zijn. Massage-instituten vinden geen goedgelovige, op vermagering belus te huisvrouwen meer als de krant heeft vastgesteld, dat hun beloften op „DE BEREIDING is verder vrij eenvoudig. We hebben de suiker bieten geschild, in stukjes gesne den, anderhalf uur gekookt in wa ter, het daarbij verkregen sap in emmers gedaan met suiker erbij en dat laten afkoelen tot het lauw was. Daarna hebben we er iets van ge nomen om de gist mee aan te ma ken en dat mengsel erbij gedaan. Het hele zaakje met een doek er over heeft een dag naast de kachel gestaan. Het schuim dat dan boven komt drijven hebben we er afge haald en het sap in de steriel ge maakte flessen gegoten. Die zijn afgesloten met airlocks, naast de kachel gezet, waar ze nu een half jaar moeten blijven staan. Wel is het raadzaam om iedere maand de wijn over te hevelen in schone fles sen. Je moet ook vooral op de air lock een watje doen met het oog op de azijnvlieg. Die schijnt zo uit de lucht te komen vallen en als er eitjes van die azijnvlieg in de wijn komen of zelfs maar in de air-lock verandert je wijn in een soort azijn en is dus volkomen verpest.” ANS NIEUWENBURG is nu van plan, wijn van wortelen en kren ten te gaan maken en ze beveelt iedereen van harte aan het ook eens te proberen. Het recept haalt ze uit een Engels boekje getiteld, „Home-made country wines” ge schreven door ene Dorothy Wise. Een moeilijkheid vormen de En gelse gewichtsmaten, waarvan ze hoopt dat die in de volgende druk verdwenen zullen zijn. Maar het recept voor suiker bietenwijn heeft ze al „vertaald.” Dat luidt nu 2,7 kg suikerbieten, 4,55 liter water, 1.57 kg gewone kristalsuiker en 21.25 gram Allinsons „active ba king yeast” (gist). „Al zou het mis lukken”, zegt Ans Nieuwenburg, dan heb je nog het grote plezier van de voorbereidingen gehad Eerst het zoeken en verwerken van de vruchten of wat je ook neemt, dan het wachten op het resultaat. Om dat de flessen in de kamer bij de kachel moeten staan, zie je het voor je eigen ogen gebeuren.” Witte-boordenmisdadigers berokkenen schade aan de maatschappij zonder dat het grote publiek dit als afkeu renswaard ig beschouwt. Ver zekeringsmaatschappijen, de belastingdienst en mammoet- concerns mag je oplichten, want „het gaat daar toch van de grote hoop”. Dat is natuur lijk niet waar. Uiteindelijk betaalt elke verzekerde en elke belastingplichtige mee aan het tekort dat door toe doen van zo’n „gentleman- oplichter” is ontstaan. Daar om zijn het minstens zulke ernstige misdadigers als de gene, die om geldelijk gewin een ander de hersens inslaat. In het Gottlieb Duttweiler Instituut voor sociale en eco nomische studies in Zürich is er een tweedaags congres aan gewjjd, dat door een onzer redacteuren werd bijge woond. Zijn ervaringen zul len wij samenvatten in een drietal artikelen, waarvan dit het eerste is. SAMEN MAKEN zij s zomers trektochten door Europa en het was tijdens een van deze reizen dat zij „zomaar ergens langs de weg” Engelsen ontmoetten, die nu hun vrienden zijn geworden. Een ver blijf van tien dagen in de afgelo pen herfst bij deze mensen bracht Ans op het spoor van een hele nieuwe hobby, die daar aan de overzijde van het Kanaal tot een ware rage schijnt te zijn uitge groeid, maar in Nederland aog he lemaal onbekend is. Tot haar grote verbazing zag ze namelijk bij haar gastvrouw het interieur opgevrolijkt door een serie grote flessen, die af gesloten met vreemdsoortig ge vormde laboratorium-buisies, om de kachel stonden. De inhoud bleek te bestaan uit vruchtenwijn, op dat moment wijn uit suikerbieten. Na snijder en koken van net sap der bieten werd het met suiker en een speciale gedroogde broodgist ER HEEFT ZICH in de westerse welvaartmaatschappij een patroon van handelingen en gedragingen in het schemerduister tussen goed en kwaad ontwikkeld, dat heel moeilijk sluitend te omschrijven is, maar dat de maatschappij onnoemlijk veel scha de berokkent. Wetgever, justitie en recherche staan er vrij machteloos tegenover, want onze wetten zijn be rekent op gewelddelicten en op gro ve zwendelpraktijken, niet op de sub tiele methoden waarvan sommige op financiële slagaders gezeten bloedzui gers zich bedienen. Een politieman in de flessen gedaan. Het gistings proces, dat wel een half jaar in beslag neemt, maakt zich nu ken baar door een gezellig geborrel van luchtbelletjes in de „airlock” zoals de glazen flessluiting bleek te he ten. IN ENGELAND zijn er cursussen in het wijn maken en winkels die alles verkopen wat men voor de be reiding van deze drank no lig heeft. Er kijkt ook niemand verbaasd als je met een flesje home-made met zorgvuldig vastgebonden kurk (te gen ’t afspringen) in een openbaar vervoermiddel plaatsneemt Hoog stens informeert men dan naar de soort van de wijn, want wijn van pe terselie bijvoorbeeld is helemaal niet zo zeldzaam, om van wijn uit klaver, sleutelbloem, paardebloem, vlierbloemen, mei- en sleedoorn, goudsbloemen, doppen van erwten, aardappels, rozebottels en roze- blaadjes maar niet te spreken. Wijnmaken is van oudsher een veel- bedreven sport in Engeland, vooral op ’t platteland waar de boerinnen geen gist voor de fermentatie aan hun dranken hoefden toe te voe gen, omdat bij vruchten zo uit de tuin, de natuurlijke gist onbescha digd aanwezig is. Vroeger was het wijn bereiden ook meer een nood zaak, omdat men geen andere dranken kende. De in Engeland zo populair geworden thee heeft ech ter de wijncultuur voor het grootste deel verdrongen. Alleen de ware liefhebbers (en dat zijn er velen) wagen zich nu nog aan de oeroude tijden stammende recepten. Wijn van meidoorn heeft Ans Nieuwenburg zelf geproefd en heel lekker bevonden. Ze raakte er in ieder geval zo enthousiast door dat ze met de grootste omzichtigheid glazen en plastic airlocks bij haar bagage heeft gepakt, wat van het speciale gist mee naar huis bracht en nu zelf aan de slag is gegaan. DE LANGE winteravonden, de tijd voor allerlei vormen van huis nijverheid, zijn bij uitstek geschikt voor de bewerking van de in de zomer geplukt of verzamelde vruchten tot het wat troebele sap, dat ’s zomers als een helder spran kelend wijntje gesavoureerd zal worden. Want helder wordt het, al duurt het soms twee jaar! „Het is geweldig fijn”, zegt Ans Nieuwenburg, „als je een man hebt die ook enthousiast is en deze din gen aanmoedigt. Zo heb ik nu sui kerbietenwijn gemaakt, omdat hij net in de suikerbietencampagne toevallig in Brabant moest zijn en daar wat bieten langs de weg vond.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16