Leven sinds Liever gekraakt dan krakers erin december Rotterdam afgewezen Noren willen verbod vervuiling Noordzee Spaarloon met maximale vrijstelling van f 500.- Hoogovens door raad 3,2 pet. duurder Verdachte van bomaanslag ontkent Egypte, Syrië en Libië in federatie Autoreparatie duurder Protest tegen Britse lozingsplannen VANDAAG IN ERBIJ: ONTSNAPT Twee weken voor Noord-Vietnam Commissie-Franeker stelt voor: AGENDA pagina 8 Verder in de krant Cellastic naar Kamercommissies HET WEER Militairen ingezet tegen oproerige gevangenen in Canada Spoorwegstaking in Italië Olievlek zal geen schade aanrichten blikgooier GEDETINEERDE Nixon waarschuwt opnieuw Dossiers over ZATERDAG 17 APRIL 1971 61e JAARGANG NUMMER 138 OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAARIN „Nu nog niet” Het woord is aan... Rijkswaterstaat: (Van een onzer verslaggevers) Antiekbeurs voor de kleine man Unisex in Mao's paradijs De gentleman» oplichter Tachtig eeuwen Joegoslavische kunst Sex op schoolradio Suriname's vloek is zijn kinderzegen Autobedrijf KONING N.V. 4 te de CHU ouderwets? Mindolo, trefpunt van de rassen FRANSE STOKKEN v. d. Vooren bakt ze 9 3 6 4 7 7 8 8 8 9 10 10 11 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Onbestendig Werf failliet: vijftig ontslagen in Lemmer GAAT U VERHUIZEN NAAR HET BUITENLAND Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal f 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN N.V. Fa. HARTOG IJmuider Courant I ADVERTENTIES ADVERTENTIES dealer officia) gevangeniswezen, Luidsprekers Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij 9 De dossiers bestaan uit 14 mappen en tellen 1.794 pagina’s. Twee mappen zijn afkomstig uit het archief van de General- Kommissar für Verwaltung und Justiz. Aan elke map is door de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie, prof. dr. L. de Jong, een beknopte aantekening gehecht over de inhoud. DEN HAAG De ministers van Eco nomische Zaken en van Verkeer en Water staat hebben toegestaan dat de garage tarieven worden verhoogd, en wel met 0,90 tot 1,20 per uur bij uurtarieven en met 6 tot 7®/4% bij karweiprijzen. Het hoogste bedrag geldt als na 30 oktober nog geen externe kostenstijging is doorbe rekend. Uit het binnenland 2, 8, Buitenlands nieuws 3, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Kunst Radio en tv Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Weg en Wiel Economisch nieuws Scheepsberichten Sport (Van onze redactie economie) ROTTERDAM Zoals naar aanleiding van enkele eerdere politieke uitlatingen al werd verwacht, heeft de Rotterdamse gemeenteraad zich tegen de uitgifte van grond op de Maasvlakte aan Hoogovens op dit moment verklaard. DEN BOSCH. De 37-jarige koopman uit Eindhoven, die woensdagavond tijdens de wedstrijd PSV-Real Madrid vanaf de tribune de Ierse grensrechter David Bar rett velde met een half vol bierblikje is vrijdagmiddag door de politierechter in Den Bosch veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk. (Zie verder pagina 11) dingsvaartuig „Smal Agt”, dat achter het schip aanvarend de uitstromende olie on middellijk onschadelijk maakte, voer de tanker omstreeks half tien vrijdagavond binnen. In Europoort zal de olielading worden gelost. Vandaag zou Rijkswater staat de situatie opnieuw in ogenschouw nemen. Vanmorgen is de „Smal Agt” op zee op zoek gegaan naar de vlek. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Noorse regering heeft contact opgenomen met de Britse rege ring omdat Noorwegen zich ernstig zor gen maakt over het plan van een groot Brits bedrijf om industriële afval in de Noordzee te storten. Het betreft een jaar lijkse hoeveelheid van minstens 375.000 ton afvalstoffen, die nabij de monding van de Theems zouden worden geloosd. Op een plek die voor vuilstorting is aan gewezen door het Britse departement van Landbouw en Visserij. Beweerd wordt dat de chemische afval onschadelijk is en bo vendien dat de smurrie zich niet zal ver plaatsen. De Noren voeren hier tegenover aan dat vermengd met de andere chemische stoffen waarmee de Noordzee voortdurend wordt besmet de af val wel degelijk een giftige uitwerking kan hebben. De Noren beogen niet alleen mensen, maar ook de zeeflora en- fauna te beschermen. Noorwegen wil dat Engeland zich aan sluit bij de vier Scandinavische landen en Ijsland, die besloten hebben tot een ver bod om grote hoeveelheden chemische af valstoffen naar zee af te voeren. Van Noorse zijde wordt nu ook gemeen schappelijk overleg bepleit tussen alle landen rond de Noordzee om een totaal verbod af te kondigen om daarin schade lijke chemicaliën te spuien. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond de belastingderving voor het rijk ruw be cijferd een half miljard per jaar zou kun nen belopen, wanneer alle werknemers 2 percent spaarloon zouden ontvangen en ook de zelfstandigen aan de regeling zou den gaan deelnemen. LEMMER De scheepswerf VOF in Lemmer is failliet verklaard. Vrijdagmid dag zijn de vijftig werknemers van het bedrijf op staande voet ontslagen. Het loon voor de afgelopen week was er nog, maar meer niet. Een afvloeiingsregeling is niet meer mogelijk. Omdat zij het dienen van God en de naaste als uit gangspunt kiest voor haar politiek handelen? Lees het beginsel- en werkprogramma van de CHU maar eens door. Dan merkt u dat juist vanuit het evangelie een modern en nuchter beleid gevoerd kan worden. De bijbel is immers een van de modernste boeken van deze tijd. BEIROET Egypte, Syrië en Libië heb ben vandaag in principe besloten hun drie staten samen te voegen in een federale unie, zo meldt het gezaghebbende Egyp tische dagblad El Achram. Het blad meldde dat de staatshoofden van de drie landen om middernacht een „akkoord over de federatie van Arabische republieken” hebben ondertekend. Er werd niet bij gezegd welke vorm de federatie precies zal gaan krijgen en wanneer de unie een feit zal worden. Bijzonderheden zullen worden verstrekt in een gezamenlijk communiqué dat vanmiddag om zes uur in Cairo, Damascus en Tripoli zou worden uitgegeven. De Egyptische president Sadat, de Sy rische president Hafaz Assad en het Li bische staatshoofd Kadaffi hebben het ver drag ondertekend na een conferentie van vijf dagen in Benghazi, Libië. HAARLEM. De toekomstige ei genaar had gehoord, dat het prachtige zomerhuis gekraakt zou worden en daarom maakte hij er met behulp van een paar potige mannen en mokerha- mers liever maar direct een eind aan. Deze situatie deed zich gisteren zo on geveer voor op het luisterrijke terrein van de villa „De Clinge” aan de Hoge Duin en Daalseweg 31 bij ’t Kopje van Bloemend aal. De mokeraanval, poort. Onder escorte vari het oliebestrij- die toevallig het „rondavel” betrof dat de Zuid-Afrikaanse regering voor de oorlog aan de toenmalige Neder landse Bank-directeur Vissering had geschonken, krijgt volgende week woensdagmiddag een vervolg voor de president van de Haarlemse recht bank. Daar dient dan het kort geding dat de Haarlemse advocaat mr. L. Laus namens de drie in „De Clinge” wonende gezinnen tegen de industri eel Simon Groonheim heeft aange spannen. Eén van de eisen is, dat de Bloemen daler het huisje (met op een balk de tekst „Alles sal reg kom”) weer in de oude toestand terug brengt en dat zal niet zo eenvoudig zijn, aangezien het meeste kort en klein is geslagen. Vandaag zou de rest tegen de grond gaan, maar daar heeft de gemeente Bloemendaal tenslotte maar een stokje voor gestoken. UTRECHT De NS heeft bericht ge kregen dat het personeel van de Italiaan se spoorwegen van morgen 21.00 uur af het werk voor 24 uur stillegt In ver band met deze staking rijdt de autoslaap- trein AmsterdamMilaan morgen maar tot Brig (Zwitserland). Rijkswaterstaat kreeg vrijdagmiddag melding dat de voor de tweede petroleum haven in het Europoortgebied bestemde tanker „Agnie” olie verloor als gevolg van een aanvaring in Het Kanaal, met de Duitse vrachtvaarder „Susanne Schulte”. Op voorwaarde dat door de eigenaars van het schip een borgstelling werd gegeven voor de kosten van de bestrijding van de olie en voor eventuele door de olie aange richte schade, kreeg de Griek bij afgaand tij toestemming op te varen naar Euro- DEN HAAG Een olievlek op de Noordzee, veroorzaakt door weggestroom de olie uit de lek geraakte Griekse tanker „Agnie” zal, naar Rijkswaterstaat meent, nergens overlast veroorzaken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De interdepartementale commissie-Franeker heeft in een rapport aan staatssecretaris Grapperhaus (Finan ciën) voorgesteld iedere belasting- of pre mieplichtige vrijstelling van loon- en in komstenbelasting en sociale verzekerings premies te geven van ten hoogste ƒ500, voor besparingen op een geblokkeerde rekening. Het gaat hier om een termijn van 10 jaar. Bij een spaarperiode van 5 jaar wordt de helft van het bespaarde be drag vrijgesteld. De rente over het tegoed op een ge blokkeerde spaarrekening wordt verplicht meegeblokkeerd, maar is vrijgesteld van inkomstenbelasting en premies volksver zekeringen. Het tegoed mag eventueel worden aangehouden in effecten, waar van de koerswinsten bij verkoop weer op de spaarrekening moeten worden gestort. Bij overlijden of emigratie of wanneer de spaarder een eigen huis krijgt kan er direct uitbetaald worden, met alle voor delen van de dan geldende regeling. Een deel van de commissie wil ook opheffing van de blokkering voor het aflossen van een hypotheek voor een eigen huis, zoals onder meer de bedrijfsspaarregelingen die kennen. De commissie heeft becijferd dat DEN HAAG Het CBS-prijsindexctffer van de gezinsconsumptie is gestegen van 138,4 medio februari tot 139,4 medio maart. Dit komt neer op een stijging van 0,7%. Ten opzichte van december 1970 is de index met 3,2% opgelopen. De genoemde toeneming van 0,7% van februari op maart moet voor bijna de helft worden toegeschreven aan de kledingprij- zen. Het indexcijfer voor kleding steeg in deze maand met 3,2%. Hierbij dient er op te worden gewezen dat de februari-index nog uitsluitend betrekking heeft op het winterpakket, terwijl in de maart-index het zomerpakket al gedeeltelijk is ver werkt. Deze gedeeltelijke pakketwijziging bracht een stijging van het totaalindex- cijfer met zich van 0,2%. Voorts werden nog stijgingen waarge nomen voor brood, fruit, melk, eieren, meubelen en schoenen. Het indexcijfer voor groenten gaf een daling te zien. Dat gebeurde vanmorgen vroeg na uren lange discussies. De raad stemde over een motie van drs. J. A. Lems, fractieleider van de P.v.d.A. in de raad. Uitslag: 35 vóór en 5 WD-ers tegen de motie. Moti vering voor de motie: vestiging Hoogovens niet aanvaardbaar uit een oogpunt van milieuhygiëne, de arbeidsmarkt en de in frastructurele voorzieningen. Dezelfde ar gumentatie heeft eerder de Rijnmondraad gebruikt om de vestiging op dit moment af te wijzen. Overigens is de opzet voor het Maas- vlaktebedrijf, waaraan Hoogovens-Hoesch nu werken een geheel andere dan de oor spronkelijke van 1969. Een sinterfabriek, grote bron van lucht vervuiling, zal bij voorbeeld ontbreken. Proeven met een nieuw model cokesfabriek in IJmuiden zullen ook beslissend zijn voor wat even tueel op de Maasvlakte komt. Het plan van 1969 is dan ook niet aan vaardbaar en in feite niet meer aan de orde. Burgemeester Thomassen bleek te verwachten dat Maasvlakte II (van 750 ha) aangelegd kan worden. Hij baseerde dit feit op het semi-officiële overheids rapport tp 2000. B. en W. van Rotterdam houden er re kening mee dat als op Maasvlakte I de olie-terminal komt, waarover besprekin gen gaande zijn, voor Hoogovens-Hoesch de Maasvlakte II open kan zijn. Naast de vele andere zaken, waarop nog moet wor den gestudeerd, is er ook meer inzicht nodig in de positie van de metaalindustrie in het Waterweggebied. KINGSTON Reuter/AFP). Militai ren met de bajonet op het geweer hebben de wacht betrokken bij de strafgevange nis in het Canadese Kingston, waar 500 muitende gevangenen al sinds woensdag avond zes bewakers gegijzeld houden. Er zijn onderhandelingen gaande tus sen de gedetineerden en een bemiddelings- commissie van tien door hen aan gewezen vooraanstaande burgers. Drie leden van de commissie vlogen gister avond per helikopter naar Ottawa voor besprekingen met het hoofd van het Cana dese gevangeniswezen, Jean-Pierre Goyer. De eisen van de muiters zijn niet pre cies bekend. Hun klachten zouden onder meer de voeding, bruut politie-optreden en het uitblijven van gevangenishervor mingen gelden. Donderdag dreigden de gedetineerden dat zij hun gijzelaars een vinger zouden afsnijden voor elk schot dat door orde troepen zou worden elost. Maar een lid van de gevangenisdirectie verklaarde gisteren dat alles rustig verliep en dat er geen gewelddaden zijn voorgekomen. MAASTRICHT. Uit het Huis van Be waring in Maastricht is in de nacht van donderdag op vrijdag een 30-jarige Duit ser uit Brühl ontsnapt. De ontsnapping werd vrijdagmorgen geconstateerd. De man heeft kans gezien met een naar bin nen gesmokkelde ijzerzaag de enige spijl van het w.c.-raampje door te zagen. Hi, moet vervolgens door de tuin van het Huis van Bewaring en over het dak van een nabijgelegen klooster zijn ontkomen. De kunstschilder zei dat hij dinsdag morgen uit Israel in Nederland was terug gekeerd. In zijn woning vond de politie een lang van schapewol gebreid jack Een soortgelijk kledingstuk zou één der drie door getuigen gesignaleerde mannen hebben gedragen tijdens de aanslag. Vol gens de vrouw van de verdachte is haar man op het moment van de aanslag thuis geweest. De officier van Justitie heeft de inver zekeringstelling van de kunstschilder vrij dag met 48 uur verlengd. De termijn loopt maandagavond af. Het is mogelijk dat de kunstschilder, die blijft bij zijn pertinente ontkenning, iets met de zaak te maken te hebben, maandag aan de officier zal wor den voorgeleid. 8 1 J AMSTERDAM De 35-jarige Ameri kaanse kunstschilder, die in Marken woont en die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanslag op de Russische handelsvertegenwoordiging in Amsterdam, ontkent iets met de zaak te maken te heb ben. Hij heeft dit vrijdagmiddag verklaard in een uitvoerig gesprek met de Amster damse officier van Justitie, mr. II. G. van Everdingen. Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen, gevolgd door buien. Krachtige tot stormachtige wind uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen omstreeks 4 gra den, maximumtemperaturen rond 9 graden. DEN HAAG. Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft op 15 april ter voldoening aan een op 1 april gedane toezegging de zogenoemde Cellas- tic-dossiers, afkomstig van het Rijksinsti tuut voor Ooorlogsdocumentatie, ter ver trouwelijke kennisneming aan de vaste commissie voor de inlichtingen en veilig heidsdiensten van de Tweede Kamer ge zonden. Vooi IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. TeL 15141* ShowroomVecbtstraat 2, Tel 110 01 Onze specialiteit EDISONSTRAAT 4 IJMUIDEN M.L. Tectyleerstation WASHINGTON. (Reuter/AFP) De Amerikaanse president Nixon heeft ge dreigd met luchtacties tegen Noord- Vietnam als Hanoi vastbesloten is Ame rikaanse krijgsgevangenen voor onbepaal de tijd vast te houden. Tijdens een persconferentie in Washing ton zei Nixon dat alle Amerikaanse luchtmachttroepen, evenals grondtroepen uit Zuid-Vietnam zullen worden terugge trokken zodra de regering in Saigon in staat is zichzelf te verdedigen en alle Amerikaanse krijgsgevangenen zijn vrij gelaten. Nixon zei dat de wil van de Ver enigde Staten zich geheel terug te trek ken voor Hanoi de reden moet zijn de krijgsgevangenen hun vrijhed terug te ge ven. „Wij hebben enkele kaarten om te spelen en we zullen ze spelen tot het eind toe voorzover het de gevangenen betreft”. De president weigerde opnieuw een da tum vast te stellen voor de definitieve terugtrekking van de Amerikanen uit Vietnam, maar zei dat de verkiezingen in 1972 niet als zodanig moeten gelden. Zoals bekend hebben onlangs enkele Re publikeinse senatoren de dag van de verkiezingen als streefdatum voor de algehele terugtrekking aangeduid. Nixon zal in ieder geval in november, enkele weken voordat de volgende terugtrekkings- fase is voltooid, met nieuwe aankondi gingen komen. Vraagt dan vrijblijvend inlichtingen bij Spaarne 53, Haarlem, tel. 321314 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland Bacon: De ondeugdelijkheden van ieder tijdsgewricht zijn de ondeugden van de mensen van die tijd.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1