SURINAME’S VLOEK IS ZIJN KINDERZEGEN Maar geboorteregeling is er politiek onverkoopbaar Twee spectaculaire medische ontdekkingen mil J I I 21 Emoties in tabletvorm 2 IK 1 XXJÖ ZATERDAG 17 APRIL 1971 Erbij (Van onze correspondent Gerard Habraken) Kinderrijk creools gezin: waar zijn de vaders? Puinhoop Produktieslag Zendingswerk Geen toekomst Weldadigheid voor de eenzamen 1 deze stof zelfs weten te isoleren, waarna een hoogleraar in de che mie aan dezelfde universiteit erin slaagde, de molecule van die stof synthetisch te bereiden, aldus hebben deze twee onderzoekers meegedeeld. Onderwijs „Zekerheid” Kankerprognose (Van onze medische medewerker) it K EN KAN zich afvragen of er 1V1 door angst’ en door andere positieve of negatieve emo ties, in het lichaam stoffen ge vormd worden die op hun beurt deze emotie bij anderen kunnen verwekken. Wat de angstgevoe lens betreft heeft de farmacoloog prof. Georges Ungar in zijn labo ratorium aan de universiteit van Houston in Texas de eerste be wijzen geleverd voor het bestaan van een „angst-stof”. Hij heeft I - S s H I I I II VL van van Ü^SsSS..»: ontkomen, Men kan niet aan de indruk dat de bevolkings- Zodra de jeugd, al dan niet in het bezit van een mulo- of hbs- De rudimentaire sociale wet geving dateert nog uit het kolo niale tijdperk. Een werknemer, die naar Europese maatstaven te gen de pensioengerechtigde leef tijd loopt, wordt ontslagen. Ziekte betekent in de meeste gevallen geen loon. Pensioen, A.O.W., va kantie, een uitkering voor werk lozen, al die begrippen, die in Nederland reeds lang geen punt van discussie meer zijn, vertoeven in Suriname nog in een science fiction-sfeer. Black Power-voorman C. Karg wil iedere propaganda voor ge boorteregeling bij de wet verbo den zien: „Er moeten veel meer kinderen komen. Iedere Surina mer ereool) moet proberen 50 nakomelingen te krijgen. Dit is ons Black Power-wapen tegen de opdringende hindoe-power”. ALLEEN BIJ de voogdijraad kan men bezorgde geluiden horen over de ongeremde bevolkings toename. Omdat een creool het als een gewoonterecht en ook als een mannelijke plicht beschouwt, dat zijn amoureuze aktiviteiten zich niet beperken tot de echte lijke woonstede, is het aantal on gehuwde moeders schrikbarend hoog. Alleen in Paramaribo ko men er jaarlijks ruim 1100 bij. Vrouwen met kinderen van ver schillende vaders, die bijna ge dwongen worden om steeds weer met andere mannen op avontuur DE HELFT van de Surinaamse bevolking is jonger dan 17 jaar. Hoewel zo’n jonge bevolking op „Ons onderwijs is een puin hoop”, zegt B. Rusland, voorzit ter van de federatie van onder wijzers in Suriname (FOLS). „Het is misschien beter te spreken van een anti-onderwijs. Doordat het uitsluitend gericht is op Neder land, blijft het volkomen geschei den van de Surinaamse maat schappij”. Het hele onderwijssys teem in Suriname is in feite niet meer dan een opleidingsinstituut ten behoeve van de toch al over verzadigde markt in de witte- boorden-sektor. In heel Suriname is slechts één lagere technische school, die jaarlijks niet meer dan 200 nieuwe leerlingen kan her bergen. Voor de meisjes is er één huishoudschool. In dit land waar meer dan de helft van de bevol king zich nuttig probeert te ma ken in de landbouw, blijkt land bouwonderwijs nog een braak liggend terrein te zijn. SOCIALE voorzieningen kent men in Suriname eigenlijk alleen van horen zeggen. „We hebben er financieel geen ruimte voor”, zegt een regeringsfunctionaris. De hele middenstand in Para maribo wordt overschaduwd door „Kersten N.V.”, een handelsonder- neming, die aktiviteiten ontplooit in alle denkbare branches. „Ker sten is duur en betaalt slecht” heet het in Paramaribo. Een win kelmeisje staat er voor twintig te gaan, omdat dit meestal haar enige bron van inkomsten is. IN DE WACHTKAMER van de voogdijraad zit een vrouw van 40 jaar, moeder van 17 kinderen. Ze is in verwachting van de acht tiende. Omdat ze moeilijk kan rondkomen van de 60 gulden die ze maandelijks van de bedeling krijgt, komt ze om een baantje vragen: „U weet hoe dat gaat met vaders: als de kinderen er een maal zijn, trekken zij er zich niets meer van aan”. Pogingen om de vader via een gerechtelijke aktie tot een finan ciële bijdrage te dwingen, halen weinig uit. De betrokken mannen verdienen nauwelijks voldoende om een legaal gezin te onderhou den. Voor hun talrijke „buiten kinderen” is geen financiële ruim te aanwezig. de lange duur misschien gunstig kan zijn, schept ze op het ogen blik onoplosbare problemen. Het onderwijs ziet zich voor de on mogelijke opgave geplaatst deze uitpuilende spes patriae klaar te maken voor een onzekere toe komst. Het budget is bij lange na niet toereikend. Van de 36 mil joen die op de begroting is uit getrokken voor het departement van Onderwijs, wordt 31 miljoen uitbetaald aan salarissen en 2 miljoen verdwijnt in de dienst reizenpot. Van de resterende 3 miljoen moet dan een onderwijs systeem in stand worden gehou den, dat in naam identiek is aan dat in Nederland. DAT ER problemen komen als de uitgebreide kinderschaar de leeftijd bereikt, dat er aan een zelfstandig bestaan gedacht moet worden, wuift minister van Land bouw, Sankar, met een vriendelijk gebaar weg. De explosieve bevol kingstoename ziet hij als een zegen: „Onze bevolking is veel te klein. In een agrarisch land heb je alleen al een groot aantal in woners nodig om als markt te dienen voor de produkten van eigen bodem”. explosie het karakter heeft een produktieslag. In nauwelijks honderd jaar hebben een paar duizend hindoestaanse gastarbei ders zich ontwikkeld tot de groot - Suri- IN DE AFGELOPEN vijf jaar is de bevol king van Suriname met ruim 20 percent toe genomen. Het geboorte-overschot 25 per 1.000 inwoners in 1969 is het hoogste van Zuid-Amerika. Ondanks het feit, dat het land niet in staat blijkt om de huidige bevolking 390.000 zielen een enigszins redelijk be- De hindoestaanse boeren op de kleine landbouwbedrijfjes kunnen onmogelijk rondkomen van een jaarinkomen, dat in de meeste gevallen nauwelijks de 500 gulden haalt. In de praktijk komt het erop neer, dat de vrouwen en kinderen op het land werken en de mannen in Paramaribo een „job” proberen te bemachtigen. Doordat zij wat de voedselvoor ziening betreft, altijd kunnen) terugvallen op hun eigen land bouwbedrijf je, nemen zij met een veel lager loon genoegen dan een in Paramaribo woonachtige creool, die alles moet kopen. DE INVLOED van de Neder landse ontwikkelingshulp op het Surinaamse onderwijs is nauwe lijks merkbaar. Er zijn hier en daar wat lokalen bij gebouwd, maar over het algemeen wordt in Paramaribo les gegeven in bouw vallen, die één harmonieus geheel vormen met de krotten in de omgeving. Buiten de hoofdstad is de toestand nog slechter. vijfde klas van de lagere school. De onderwijzers die hier eigenlijk thuis horen, vindt men bij het voortgezet en middelbaar onder wijs. Door de lage salariëring is het praktisch onmogelijk om leer krachten uit Nederland aan te trekken. De reisroute is in omge keerde richting. Surinaamse leer krachten vertrekken op grote schaal niet alleen naar Nederland, maar ook naar de Nederlandse Antillen „waar het veel beter is”. Het leermiddelenpakket bestaat voor een groot deel uit bijna antikwarische Nederlandse me thoden. Midden in de bush-bush hoor je een meisje, derde klas lagere school, hardop lezen: „in de weide dartelt het jolige vee”. EEN ANDERE ONTDEKKING komt uit Israel. Reeds 50 jaar heb ben onderzoekers gezocht naar een specifieke universele reactie waar mee het bestaan van kanker bij een patiënt kan worden aangetoond. Tot nu toe is dat (met enig voorbehoud) voor enkele vormen van kanker ge lukt. Wel kan baarmoederkanker al staan te bieden, wordt er noch van regerings zijde, noch van particuliere zijde iets onder nomen om het nog steeds toenemende ge boorteoverschot af te remmen. Men kan eer der de stelling horen verkondigen dat de eco nomische vooruitgang van Suriname wordt belemmerd door een te gering aantal in woners. Ouden van dagen, zieken, de goeddeels verwaarloosde jeugd en alle andere sociale noodgevallen komen ten laste van de familie. Alleen als er helemaal geen fa milie meer is, is er misschien een plaatsje in ,,’s lands weldadig- heidsgesticht”: een bejaarden tehuis dat het in Nederland als museumstuk nog wel zou doen. Het is opmerkelijk dat bedrij ven, die in Nederland al dan niet verplicht het personeel sociaal begeleiden „tot aan het graf,” voor de lokale werknemers in hun Surinaamse vestigingen geen sociale verplichtingen blijken te kennen. Een Nederlands semi- staatsbedrijf als de Stichting Ma chinale Landbouw in Wageningen werkt, wat de lokale werknemers betreft, voor een groot deel met losse arbeiders die via een kop pelbaas in dienst worden geno men. Dagloon f 4,50, waarvan 0,45 voor de koppelbaas. Sociale lasten: geen! Tot de mogelijkheden waartoe deze ontdekking zou kunnen leiden, be hoort volgens prof. Ungar ook de „herinneringsmolecule” van de mens, waarmede dan geestelijk gestoorden, seniele bejaarden en verslaafden aan alcohol en drugs behandeld zouden kunnen worden. Maar dit kan nog wel 10 tot zelfs 20 jaar duren, voegde hij hieraan toe. Wanneer men in deze richting ver der durft te voorspellen, zullen op deze wijze ook de stoffen die haat, liefde, „geluk” en alle andere ge- voelsfacetten opwekken geïsoleerd en synthetisch bereid worden. Er wer den wel eens grotere fantasieën ge realiseerd. aardig gezwel van de borst. Van de 350 positieve reacties waren 12 af komstig van patiënten bij wie de diagnose kanker op dat ogenblik nog niet vastgesteld was kunnen worden, maar binnen een jaar werd ook bij hen de diagnose kanker met zeker heid gesteld. HET TESTSERUM wordt bereid uit het bloed van konijnen die tevo ren werden geïmmuniseerd met een „versterkt” preparaat uit verzameld bloedserum van kankerpatiënten. Op deze wijze ontstaat een anti-t-globu- lineserum dat dan getest kan worden met het bloedserum van een patiënt die men op kanker wil onderzoeken. DR. TAL ZEGT dat zij erin ge slaagd is, de fabrikatie van haar anti-serum zo gemakkelijk en goed koop te maken, dat elk gewoon la boratorium dat ook zou kunnen. In dien haar vinding eindelijk de weg zou vormen voor een vroegtijdige, betrouwbare diagnose van kanker, zal dit voor de gehele oplossing van het kankervraagstuk een grote stap voorwaarts betekenen. Want dan is ook het vinden van de eigenlijke oorzaak van kanker veel dichterbij gekomen, en daarmee de genezing van deze gevreesde ziekte. Maar zo ver is het nog niet, ondanks die spec taculaire vinding in Israel. DR. J. KATER gulden of minder zes dagen in de week achter de toonbank. Toch is zij niet in dienst van een of an dere „kapitalistische uitbuiter”. Kersten N.V. is een instelling die het werk van de internationale Evangelische Broedergemeente (E.B.G.) financiert. Mede tot on genoegen van de in Suriname werkzame zendelingen in dienst van de E.B.G. verdwijnt de winst, jaarlijks 20 miljoen gulden, zegt een vakbondsleider, naar de hoofdkwartieren van de E.B.G. in Nederland en Duitsland. Van daaruit wordt er onder meer het zendingswerk in de V.S. mee ge financierd! Zodat het heel goed mogelijk is, dat het winkelmeisje in Paramaribo met haar bijna symbolische weekloon ongewild een bijdrage levert aan de ont wikkelingshulp die Suriname via Nederland aan de V.S. verstrekt. in een zeer vroeg stadium, zelfs voor dat het nog tot ontwikkeling is ge komen en klachten geeft, ontdekt worden dank zij de zogenoem de „pap”-test. Ook bij dikkedarm- en rectumkanker gebruikt men wel be paalde reacties. Die voor het gehele maagdarmkanaal, door dr. Philip Gold aan de McGill universiteit ont wikkeld, wordt nu op grote schaal internationaal bestudeerd. Maar er zijn al heel veel dergelijke reacties beschreven waarmee de aanwezig heid van kanker kan worden aange toond, die na uitvoerig onderzoek echter geen waarde bleken te be zitten. In het „Israël Journal of Medical Sciences” heeft dr. Chloë Tal, mede werkster aan de Hebreeuwse univer siteit, nu de eerste resultaten bekend gemaakt met een bloedtest waarmee de diagnose kanker veel vroeger kan worden gesteld dan dit met de tot nu toe gebruikte methoden mogelijk was. De reactie berust op het aantonen van een in het bloedserum aanwezig be paald soort eiwit, dat t-globuline ge noemd wordt. Dit eiwit betekent dan dat er of kanker of zwangerschap be staat. Tot deze (eerste) gevolgtrek- DE MOEILIJKHEDEN begin nen al bij het kleuteronderwijs, waar een gebrek aan spelmate riaal meestal gecompenseerd wprdt door de opdracht: „Kinder tjes, je hoofd op de armen en nu allemaal slapen”. Er is een ont stellend gebrek aan bevoegde leerkrachten. Kleuterleidsters zijn inmiddels doorgedrongen tot de MEDE ONDER invloed van deze semi-werkloze hindoestanen is het loonpeil in Suriname veel lager dan op de Nederlandse An tillen. In Willemstad liggen alle lonen van straatveger tot minis ter, tweemaal zo hoog als in Paramaribo. In Suriname gaat een geschoolde bouwvakker we kelijks met ƒ50,— naar huis en dan is hij nog een kapitalist in vergelijking met een hulp in de huishouding, die voor dat bedrag of minder een maand moet wer ken. Een arbeider op een bacoven (bananen)plantage legt dagelijks gemiddeld 15 km af met een tros bananen van ruim 20 kg op zijn schouder. Zo’n dagmars levert hem dan 3 gulden op ELKE SURINAAMSE vrouw brengt tussen de 15 en 45 jaar gemiddeld acht kinderen ter we reld. Een groot aantal uitzonder lijk grote gezinnen woont meestal met een vader in los-vast ver band, in onmogelijk kleine krot ten. Krepeergevallen, die onder de huidige regeling nooit voor een volkswoning in aanmerking zullen komen, omdat de huur niet be taald kan worden. Juist in de economisch zwakste kringen ziet men een uitgebreide kinderschaar als investering voor de oude dag. Bij de 17.000 hindoestaanse keu terboertjes, die in de districten rond Paramaribo een uiterst ar moedig bestaan lijden, is de ge- zinssterkte nog aanmerkelijk gro ter dan bij de creoolse krotbewo ners in de hoofdstad. Gezinnen met meer dan vijftien kinderen zijn er geen uitzondering. Het ruimte- en voedselprobleem, dat in Paramaribo nog enigszins als remmende factor werkt, speelt in de buitendistricten geen rol. Kin deren zijn er niet alleen een soort oudedagsvoorziening, maar ook een noodzakelijke hulp op de arbeidsintensieve bedrijfjes, waar mechanisatie een onbetaalbaar begrip is. OP DIT OGENBLIK betreft het nog proeven bij muizen, die door een elektrische impuls angstig werden gemaakt, terwijl zij zich in een don kere ruimte bevonden, waarin zij zich normaal goed thuis voelen. Uit de hersenen van deze muizen wist prof. Ungar uiteindelijk een stof te bereiden die hij het „memory-mole- cule”, het herinneringsmolecule noemt. Wanneer hij dit bij andere muizen inspoot die nooit eerder door een elektrische shock bang waren gemaakt, werden ook deze dieren in het donker angstig. Het molecule heeft de naam „scotophobine” gekre gen, afgeleid van de Griekse woor den die angst voor het donker aan geven. Toen de uitvinder zekerheid had dat hij het juiste molecule had geïsoleerd, verzocht hij aan prof. Wolfgang Parr om dit kunstmatig na te maken. Deze begon in augustus 1970 en had tegen Kerstmis reeds een keten van aminozuren gesynthe- siseerd die bijna driekwart zo sterk werkte als het natuurlijke molecule. Tenslotte zijn hij en prof. Ungar er nu in geslaagd de totale synthese van deze stof te realiseren, die even sterk werkt als het natuurlijke produkt. king kwam dr. Tal op grond van haar onderzoek bij 520 patiënten en in het Hadassah-universiteitsziekenhuis. Bij een deel van deze patiënten was kan ker met zekerheid aangetoond, ter wijl een groot aantal der andere pa tiënten aan ziekten leden die beslist geen kanker waren, maar die wel in vele opzichten op kanker leken. Van deze 520 volstrekt „anonieme” bloed- onderzoekingen bleken 356 een posi tieve reactie met de nieuwe methode op te leveren. Toen deze 356 positie ve reacties achteraf werden gecon troleerd, bleek dat zij in 350 geval len van patiënten afkomstig waren die zonder enige twijfel aan kanker leden. Drie patiënten waren „ver dachte”, maar nog niet bevestigde gevallen van kanker; de drie overige bloedproeven waren van zwangere vrouwen. Onder de 350 positieve ge vallen van kanker bevonden zich 27 verschillende soorten van deze ziekte, waaronder kanker van de borst, de schildklier, maag, long, nier, prostaat en verschillende andere organen. De 164 negatieve reacties bleken afkomstig te zijn van lijders aan al lerlei niet-kwaadaardige ziekten, on der wie een vrouw met een goed pas de laatste jaren begint de Surinaamse vakbeweging zich enigszins te roeren in de strijd om hogere lonen en betere arbeids voorwaarden. Wijlen Jozef Adolf Pengel was naast premier ook voorzitter van de „moederbond,” een overkoepelende vakbonds organisatie. Deze niet-alledaagse combinatie was de basis voor een geforceerde arbeidsvrede, maar tijdens de februaristaking van 1969 werd „slimme Jopie” door zijn eigen vakbondsleden ten val gebracht. Volgens Statenlid en vakbondsleider mr. Eddy Bruma is er sindsdien niet veel veran derd: „Het beleid van de regering- Sedney is een voortzetting van alles wat we tot nu toe verwor pen hebben. Als er niet spoedig iets gebeurt, zie ik de arbeiders binnen niet al te lange tijd weer de straat op gaan”. diploma, de schoolbanken verlaat, beginnen de problemen pas goed in een land, waar ruim 10 percent van de beroepsbevolking als werkzoekend staat geregistreerd, is de kans op een baan vrijwel nihil. Die 10 percent is bovendien nog geflatteerd. Indien men de verborgen werkloosheid meere kent, komt men aan een totaal van ruim 20 percent. Het veel te omvangrijke ambtenarencorps is grotendeels een werk verschaf - fingsprojekt. «AfWVWVWWVVVWWWVIAfWWVVWMVWWWVWWWVWWWWWWWWWtAAAAAAAAfWVVVVWWVVVVWVVV'UlAfWlfWWWVVWWVIflIWi ste bevolkingsgroep van name. Bij de in de verdediging gedrukte creolen is een geboorte regeling alleen daarom al moeilijk te verkopen. •■i Vy s» F "’T A ft

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21