Links kabinet in de schaduw 1 miljard ZIEKENFONDSPAKKET WORDT UITGEBREID geen gezwel Abortus is Minister Luns scoorde voor de PvdA Stemmingsbeeld NVJ boos op Natuurkundige Ministerraad wil realisering nog deze kabinetsperiode In 2000 telt Belastingplan DS’70: verlaging Nederland 17,1 mln inwoners Volledig verzorgde NS Minitrips in eigen land Vereniging uitsnijden PROGRESSIEVEN KOMEN MET ALTERNATIEF Prof. Van Hulst (CHU): onaanvaardbare BEWINDSMAN LONKTE NAAR BEJAARDEN Dr. Drees jr. wil wijziging van diverse tarieven voordelig uit met NS VVD en DS’70 partners Spoed gewenst pensioenregeling verpleegkundigen 2 VAKANT TOENAME HET DORP TUMULT „HET MOGELIJKE” r ZATERDAG 17 APRIL 1971 wn/nt/nfH/nffnHnf/nn/nnwMMnn/nfn//nfnffW/MW/fHt/Mn/n/WHMffnHnnwfnwnnMnn/tnH/ffftt/fwnnnw/nfrrnf/ff/rH//nnfn rmmmmmmmmmwmmmrm rmrrm m Momentopnamen uit de verkiezingsstrijd CBS-prognose: V er inga (KVP): 3 dagen Twente 3 dagen Bergen N.H. 3 dagen Montferland 3 dagen Friesland 3 dagen Brabant 5 dagen Terschelling 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- f49.- f49.- f60- f62- f64- f75- DEN HAAG. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de voor stellen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid tot uitbrei ding van het verstrekkingenpakket krachtens de ziekenfondswet en de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Premier De Jong zei na afloop van de wekelijkse kabinetszitting dat er naar wordt gestreefd nog voor het eind van deze kabinetsperiode de uit breidingen te verwezenlijken. Wat het ziekenfondspakket betreft worden de volgende verstrekkingen ingevoerd: Maatschappelijke gezondheidszorg: ftW - Wi ADVERTENTIE Minister Luns in het vuur van de (verkiezings)strijd Revalidatie-dagbehandeling. Hulpverlening door trombosediensten. Uitbreiding ziekenhuisbehandeling met niertransplantatie. Chronisch intermitterende haemodia- lyse. Chronisch intermitterende beademing. W. van Zijll (CRM- Sport en Recreatie), prof. mr. L. J. Brinkhorst (Europese Za ken) en mr. C. van Lookeren Campagne (Defensie-materieel). In een openingsspeechje zet de minister van Buitenlandse Zaken in lang niet altijd even gemakkelijke taal uiteen, dat de buitenlandse politiek „de politiek van het mogelpke” is. IIjj wuift de eventuele kri tiek op dat beleid weg met de opmerking: „In het parlement kreeg myn begroting altijd de grootst mogelijke steun. Alleen de P.v.d.A., D’66 en de splinters stemden altijd tegen. Als men iets tegen mij had, dan had men mij moeten wegstemmen. En dat is niet gebeurd”. de begrotingsruimte, in een verhoging van de bijzondere tarieven in de inkom stenbelasting. Het 20 percent-tarief wordt 30 percent, het 20-40 percent-tarief wordt 20-50 percent. Deze tarieven hebben voor al betrekking op vermogenswinsten en langdurig gerijpte inkomsten. Mocht het plan niet in zijn geheel kunnen worden doorgevoerd dan kan worden gedacht aan twee etappes. Meegedeeld is, dat de post van minister van CRM nog vakant is. Deze post, zo is per se de bedoeling, zal vervuld moeten worden vermeld op de kandidatenlijst. De betrokken kandidaat verblijft momen teel buitenlands en kon daarom nog niet worden vermeld op de kandidaten-ljjst. Drs. J. M. den Uyl, de minister-president in het schaduw-kabinet, merkte bij de presentatie onder meer op, dat „zijn” ka- slotte wordt evenals in de Ziekenfonds wet de ziekenhuisbehandeling in het kader van de AWBZ met ingang van 1 januari 1970 uitgebreid met de verstrek king van niertransplantatie. De ministerraad ging er ook mee ak koord dat ingevolge de AWBZ het verblijf in niet-erkende inrichtingen voortaan zal worden vergoed. Voorwaarde zal zijn d%t voor de betrokkene een AWBZ-indicatie voor opneming en verblijf in een verpleeg- of een zwakzinnigeninrichting bestaat en dat binnen redelijke afstand van de woon plaats van de betrokkene geen plaats in een zodanige erkende inrichting beschik baar is. Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Onder enig tumult krijgt minister Luns fikse ruzie met een PPR-stemmer. Het is de leraar dr. C. Lafeber, die „een actieve vredespolitiek” voorstaat. Hij krijgt geen zwart-wit antwoord van Luns en maakt zich daarover zichtbaar geëmotioneerd heel erg boos. Maar ondanks het flauwe applausje, dat de scholieren over hebben voor een woord van kritiek op het beleid van Luns, wordt de leraar even later toe gevoegd, dat „hij zijn rancunes maar er gens anders moet uitleven”. twee caramboles achter elkaar. Al grap pen makend blijft Luns enkele tientallen minuten in strijd gewikkeld met een Van Os, die zichtbaar aan zelfvertrouwen wint. Nadat minister Luns enkele malen de snorrende camera’s van de NOS met zijn keu heeft bedreigd, maakt Willem van Os zich kwaad en scoort de vereiste vijf ca ramboles. De partij is beëindigd en Luns drukt Van Os 25 in de hand. „Voor een rondje, want de verliezer betaalt”, zegt de politicus stralend. De hoge excellentie sprak daarna nog even op luide toon met de oudste bejaarde van het centrum, een 95-jarige mevrouw. Hij grapte nog, dat hij over vijf jaar ook aan zijn pensioen toe is. „Vandaar mijn grote belangstelling voor een bejaarden centrum”, meende de minister. Met politie auto voorop raasde de standaard met mi nister erachter daarop naar het jeugd centrum „De Tiendschuur”. De minister zette er overigens dinsdagavond wel de vaart in, want hij was voortdurend zo’n kwartier vóór op het tijdschema. De grote confrontatie met de jeugd viel wel een beetje in het water bij het bliksembezoek van de KVP-stemmentrekker aan Tilburg. Zo’n tachtig scholieren bevolkten de zaal, in gemoedelijke Brabantse sfeer opgetrok ken. Het tweede onderdeel van het bezoek van zijne excellentie Luns ging als volgt. Gezinsverpleging, georganiseerd door ziekenhuizen. DEN HAAG. De progressieve combi natie (PvdA, D’66 en PPR) heeft vrijdag middag in Den Haag een alternatief kabi net gepresenteerd. Het schaduwkabinet be staat uit zestien ministers en uit acht staatssecretarissen. Voor de PvdA maken daarvan deel uit tien ministers en vijf staatssecretarissen, voor D’66 vier ministers en drie staatssecretarissen en voor de PPR twee ministers. De premier deelde verder mee dat onder de werkingssfeer van de AWBZ zullen worden gebracht „Het Dorp” in Arnhem en de medische kleuterdagverblijven. Op grond van deze uitbreiding zal de genees kundige hulpverlening aan gehandicapte bewoners van „Het Dorp” in beginsel ten laste van de AWBZ kunnen worden ge bracht. Elk een percentage van het belastingvrije mini mumloon. Na de eerste schijf van 7000 volgen een aantal inkomensschijven van 25 percent van het minimumloon, daarna enkele schijven van 50 percent en ten slotte volgen schijven van gelijke grootte als het minimumloon. Bij een toename van het minimumloon zullen alle schijven worden aangepast, en wel: a. De eerste (belastingvrije) schijf met de totale toename van het minimumloon. b. De volgende inkomensschijven met alleen de louter nominale toename van het minimumloon. Hieruit volgt dat de eerste schijf welvaartsvast is. De volgen de schijven zijn alleen waardevast, dat wil zeggen beveiligd tegen de inflatie. GRONINGEN KVP-ljjsttrekker Ve- ringa heeft vrijdagavond tijdens een ver kiezingsbijeenkomst in Groningen de VVD en DS ’70 op dit moment als partner on aanvaardbaar genoemd, wil de KVP haar program kunnen waarmaken. Een belang rijk punt in het niet tot elkaar kunnen ko men met deze partijen ligt volgens de heer Veringa in de politiek ten aanzien van de ontwikkelingshulp. De samenstelling van het kabinet is als volgt: Minister-president, drs. J. M. den Uyl (PvdA); vice-minister-president, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D’66); Binnen landse Zaken, drs. J. M. Aarden (PPR); Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel (PvdA); Ontwikkelingshulp, mr. B. de Gaay Fortman (PPR); Defensie, mr. J. A. W. Bur- Deze nieuwe verstrekkingen zullen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1970 worden ingevoerd. Ook wordt de in 1969 aan ziekenfondsverzekerden verleende aan spraak op psychiatrische dagbehandeling uitgebreid met psychiatrische nachtbehan- deling. Onder meer zullen de kosten van verblijf in een zogenaamd sluisinternaat voor rekening van de ziekenfondsverzeke ring kunnen worden gebracht. Bovendien vervalt, ter bevordering van een doel matige geslachtsziektebestrijding, de huis artsenverwijzing als voorwaarde voor in schakeling en honorering van dermatolo gen. Ziekenfondsverzekerden die lijden, of menen te lijden, aan een geslachtsziekte kunnen zich dus rechtstreeks tot een spe cialist wenden. Het merendeel van de ministersploeg uit het alternatieve kabinet heeft thans zitting in de Tweede Kamer. De staatssecretaris sen komen van buiten de parlementaire sfeer. Nederlands bekendste politicus heeft zich in Tilburg aan den volke getoond. En hij scoorde bij het biljarten twee punten voor de P.v.d.A. DEN HAAG. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht volgens zijn laatste berekeningen dat in het jaar 2000 in Nederland 17,1 miljoen mensen zullen wonen. Dat is 0,8 miljoen minder dan in 1967 werd verwacht. Inmiddels betekent ook de raming van 17,1 miljoen voor de komende 30 jaar nog een forse bevol- kingstoeneming, aldus het CBS. De minister krijgt na zijn korte toe spraakje geen applaus. Hij trekt uit een glazen bol briefjes met de namen van vragenstellende scholen. Een meisje dat een vraag wil voorlezen, wordt door Luns uitgenodigd om „voor de klas” te komen staan. Zij staat wat onbeholpen voor het tribunaal (achter de tafel waarachter Luns zit, prijken ook de plaatselijke KVP- grootheden). De minister krijgt de volle ger (PvdA); Financiën, mr. R. van den Bergh (PvdA); Justitie, mej. mr. A. M. Goudsmit (D’66); Onderwijs en Weten schappen, dr. ir. A. Vondeling (PvdA); Sociale Zaken, mr. Th. J. A. M. van Lier (PvdA); Economische Zaken, prof. dr. C. de Galan (PvdA); Volkshuisvesting, dr. J. van den Doel (PvdA); Verkeer en Water staat, drs. Ed van Thijn (PvdA); Milieu beheer, prof. ir. W. Drayer (D’66); Land bouw, ir. H. Vredeling (PvdA). De staatssecretarissen uit de PvdA zijn: mevr. mr. I. Vorrink (Sociale Zaken), mej. mr. A. P. Schilthuis (Verkeer en Water staat), drs. Marcel van Dam (CRM-bej aar den), drs. R. Hajer (Vormingswerk, in het bijzonder werkende jongeren) en de heer J. C. van der Doef (Sociale Zaken). De staatssecretarissen uit D’66 zijn dr. De federatie van verenigingen verte genwoordigt 22.000 verpleegkundigen en verzorgenden en is de grootste organisa tie in deze sector. Het bestuur ervan zegt in het telegram aan de ministerraad ver ontrust ite zijn over het uitblijven van een beslissing over de nieuwe pensioen regeling. Op de begroting van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor dit jaar zijn gelden hiervoor uitge trokken en de noodzaak ervan werd door de minister onderschreven. Het federatie bestuur heeft herhaaldelijk met de minis ter over de verbetering van de pensioe nen onderhandeld, waarvoor uiteindelijk 2,25 miljoen gulden werd uitgetrokken voor dit jaar. De minister van Financiën voelt er niet veel voor het bedrag ook werkelijk uit te keren, hoewel de begro ting is goedgekeurd, aldus het federatie bestuur. Het tarief van de loon- en inkomsten belasting zal doorzichtiger worden ge maakt door verder te werken met een beperkt aantal inkomensschijven. van deze schijven is aitgedrukt in en liberalisme zei hij af te wijzen. De pogingen, die thans tot politieke en maat schappelijke polarisatie worden onderno men moeten zijns inziens met kracht van de hand worden gewezen, omdat zij we zensvreemd zijn aan ons volk. „Zij die nen de toekomst van het volk niet en zij zijn ook in velerlei opzicht volstrekt niet in overeenstemming met de werkelijk heid”, aldus drs. Udink. Hij constateerde dat „een regering zon der socialisten in Nederland, die zich krachtig gesteund weet door de drie chris telijke partijen, een alleszins bevredigend sociaal beleid kan voeren”. De belangrijkste orzaak van de lagere prognose is de ontwikkeling van de ge zinsuitbreiding. Een andere oorzaak is een afwijkend sterfteverloop De gezinsgroot te tendeert nog steeds naar verdere ver kleining. Het sterfteverloop bij mannen op mid delbare leeftijd is slechter geweest dan het CBS in 1967 durfde voorspellen. In een groter aantal leeftijdsgroepen is voorts bij mannen belangrijke sterftetoe- neming geconstateerd dan aanvankelijk was verondersteld. Bij vrouwen heeft de veronderstelde vermindering van de sterf te in de laatste jaren niet bij alle leef tijdsgroepen doorgezet. Tenslotte wijst het CBS op de beteke nis van de buitenlandse immigratie, die in de berekeningen buiten beschouwing is gebleven. De jaren zestig kenmerkten zich door toenemende vestigings overschotten van vreemde arbeidskrach ten. In het kader van de huidige bereke ningen tot het jaar 2000 achtte het CBS het niet verantwoord om op zo lange ter mijn veronderstellingen te maken over de verdere ontwikkeling van de buiten landse migratie. Deze zou namelijk onder invloed van verschillende factoren een wisselvallig karakter kunnen dragen. gelegenheid om zeer uitvoerig in te gaan op zeer algemene vragen over „Oost-West- verhouding”, de Europese éénwording, en de toch niet onbelangrijke positie van Nederland in de wereld. „Nederland be hoort tot de vijftien belangrijkste landen ter wereld”, kondigt Luns aan. binet bereid en in staat is het programma van de drie gezamenlijke partijen uit te voeren. Drs. Den Uyl noemde het in beginsel niet uitgesloten, dat het nu geformeerde schaduwkabinet zal optreden als een minderheidskabinet. Een uitslag van de verkiezingen zodanig, dat één van de com ponenten van de drie samenwerkende pro gressieve partijen niet in de Kamer zou terugkeren zal geen wijziging brengen in de lijst van k’andidaat-ministers of staats secretarissen. De voorgestelde tariefsopbouw houdt in dat over de gehele linie het besteedbare inkomen toeneemt. Met name bij de la gere inkomens neemt het percentueel aanzienlijk toe als gevolg van het optrek ken van de belastingvrije voet. De toename van het besteedbaar inko men bedraagt dan voor tariefgroep 2 bij een bruto inkomen tot 12.000 al ruim 3 a 5 percent, van 12.000 tot 15.000 cir ca 2 a 3 percent, van 15.000 tot 40.000 circa 1% percent en boven 40.000 circa 1 percent. Het tarief voor vrijgezellen onder de 40 jaar wordt gevonden door uitgaande van dezelfde belastingheffingspercentages de inkomensschijven vast te stellen op 70 percent van de inkomensschijven van ta riefgroep 2. Voor ongehuwden boven de 40 jaar zal dat 85 percent moeten zijn. Aangaande de kinderaftrekregeling wordt voorgesteld voor de belstingvrije voet voor ieder kind met een bepaald be drag te verhogen. Voor het eerste kind zal dat bedrag 1.500 en voor elk vol gend 1.000 moeten zijn. Deze extra be lastingvrije voet per kind zal worden ge koppeld aan de index van het minimum loon. Voorts wordt bepleit: verlaging van de loonbelasting over de zogenoemd bijzon dere beloningen, zoals overwerk, vakan tiegeld etcetera. Optrekking van de be lastingvrije bedragen voor de werkende gehuwde vrouw: het minimum van 1.000 tot 2.000, het maximum van 4.000 tot 5.000. Tenslotte voorziet het belastingplan, dat zoals gezegd een miljard kost en waar van eenderde moet worden gedekt uit een verhoging van de bijzondere tarieven in de inkomstenbelasting en tweederde uit Een scholier maakt zich boos. Hij vraagt aan de voorzitter of de heer Luns (geen enkele scholier neemt het woord „excel lentie” in de mond) zich wat kan beper ken in zijn antwoorden. De minister repli ceert, dat de scholier „niet moet zeuren”. AMSTERDAM. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalis ten heeft in een brief aan het bestuur van de Nederlandse Natuurkundige Ver eniging geprotesteerd tegen de bejege ning van een aantal journalisten vorige week donderdag tijdens een onder auspi ciën van de natuurkundige vereniging georganiseerde persconferentie. Hiervan was prof. S. Goudsmit het middelpunt en voor de journalisten de informatiebron. Met verwondering en ergernis heeft de N.V.J. kennis genomen van deze beje gening, zo schrijft ze in haar brief. Deze persconferentie, aldus de N.V.J. werd als toehoorder wat u betreft ook als gast bijgewoond dooi prof. dr. J. Kis- temaker, die hevig geëmotioneerd raak te. Hij maakte de journalist Klinkenberg uit voor „schooier” en kwalificeerde ver volgens generaliserend de journalisten als „aasgieren” en als „dom”. Hoewel de N.V.J. van mening is dat prof. dr. Kistemaker daarmee in de eer ste plaats zichzelf blameerde acht zij het toch noodzakelijk tegen het gebeurde te protesteren. De N.V.J. schrijft voorts van mening te zijn dat de instantie die een persconferentie organiseert dergelijke in cidenten behoort te voorkomen. DEN HAAG. DS’70 heeft vrijdag een belastingplan ontvouwd waarin een ver laging van de loon- en inkomstenbelas ting voor de komende parlementaire pe riode tot 1975 is opgenomen. De schat kist zou volgens dit plan één miljard min der ontvangen. Het belastingplan, dat is opgesteld door een commissie onder voor zitterschap van lijsttrekker dr. W. Drees jr, komt in hoofdzaak neer op een wijzi ging in de diverse tarieven van deze be lastingen. Zo wordt bepleit de belasting vrije voet voor tariefgroep 2 (gehuwden zonder kinderen) voortaan te koppelen aan het zogenoemde minimumloon. Dit betekent dat indien het minimumloon wordt verhoogd tevens de tabellen van de loon- en inkomstenbelasting moeten worden aangepast. Deze categorie zal dus belastingvrij worden gemaakt. Ook de kosten van door medische kleu terdagverblijven te verlenen geneeskun dige behandeling en verzorging zullen voor rekening van de AWBZ komen. Deze verstrekkingen zullen terugwerkende kracht tot 1 januari 1970 genieten. Ten- (Van onze parlementaire redactie) Nederlands bekendste politicus heeft zich een dezer dagen in Tilburg aan den volke getoond. Hjj schudde de handen van wat bejaarden en zette handtekeningen voor jeugdige bewonderaars. Hjj werd later op de avond nog boos op wat middel bare scholieren, die zijn buitenlandse be leid waagden aan te vallen. Niemand min der dan minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft als kandidaat voor de Twee de Kamer het KVP-bolwerk Tilburg alle eer aangedaan. De minister verkeerde in zijn „verkiezingsstrijd” in een bevoor rechte positie: met een minimum aan in spanning hoefde hij alleen maar uit zijn prachtige limousine mét standaard te stappen en kwink te slaan, zoals verwacht werd. De kiezers hebben de voorkeurstem voor Luns immers toch al in de punt van het rode kiespotlood zitten? Grap van de avond was in Tilburg het partijtje biljart, dat de minister in het bejaardencentrum van St. Antonius van Padua aan de Paus Adriaanstraat mocht spelen. Na een haastige kop bouillon in de schouwburgrestauratie arriveerde de mi nister bij het bejaardencentrum. In een bomvol zaaltje wachtte de 70-jarige be- jaardenbilj artexpert Willem van Os de zaken gelaten af. Het partijtje vijf over rood (welke progressieve geest verzon deze grap?) ging als volgt: Minister Luns: „Ik speelde voor het laatst op een kinderbiljart”. Hij mag een keu uitzoeken. Over die keu’s heeft de be jaarde kampioen bij aankomst in het cen trum gezegd: „Die deugen helemaal niet”. Luns krijgt de langste keu (gelach). De ballen daveren de eerste keren nogal di lettanterig langs elkaar heen. Van Os maakt er een paar, maar raakt dan eerst de witte bal. Dat mag niet en hij staat weer op nul. Dan volgt één van de vele grappen van Luns: „De punten die u maakt mijnheer Van Os tellen voor de KVP, de caramboles van mij voor de P.v.d.A.”. Biljarten blijft een merkwaar dig. spel. Minister Luns maakt prompt Als de kritiek goed losbarst, na de op merking van minister Luns, dat „de ker kelijke autoriteiten zich niet met politiek moeten bemoeien”, haast de minister zich om te zeggen, dat er nog maar tijd is voor twee vragen. Even na tienen staan de scholieren weer op straat. De discussie avond is afgelopen. Minister Luns debat teert nog met de boze leraar. Net iets t e jolig roept een KVP’er de minister toe, dat hij „Veringa moet feliciteren als hij in Den Haag komt. Want onze Veringa is vandaag jarig”. Gejuich en boe-geroep klinken dooreen. Hij onderstreept de opvatting van de KVP, hierin verder te willen gaan dan de WD en DS ’70. De heer Veringa zei ver heugd te zijn over de samenwerking van de drie christen-democratische partijen, te meer nu de PvdA, D ’66, PPR, VVD en DS ’70 zijn afgevallen. UTRECHT. C.H.U.-voorzitter prof, dr. J. W. van Hulst heeft vandaag op de algemene vergadering van de Unie in Utrecht het ontstellend genoemd hoe ge makkelijk politieke partijen, wier pro gramma’s „druipen van zogenoemde be wogenheid met al wat zwak is”, de vrij wel ongelimiteerde abortus voorstaan, alsof het vernietigen van een ontkiemend leven niet anders is dan het uitsnijden van een gezwel, of het uitdrukken van een zweer. „Wij zullen de menselijke nood, die achter de aanvrage van abortus schuil gaat, diep op ons laten inwerken. En wij zullen handelen met volledig begrip voor deze nood”, aldus de unie-voorzitter. „Maar evenzeer zullen wij ons verzetten tegen hen, die het verwekte leven van generlei waarde achten en de vernieti ging daarvan een zaak vinden waar nau welijks over gesproken behoeft te wor den”, voegde hij daaraan toe. De C.H.U.-lijsttrekker minister Udink, heeft zich zaterdag andermaal verzet te gen een eventuele opdeling van Neder land in twee politieke machtsblokken te genover elkaar. Hij stelde, dat de veelkleurigheid van geestelijke en politieke stromingen in ons land door een twee-partijenstelsel geweld zou worden aangedaan. Dat het geeste lijke en politieke leven in ons land zou zijn te vangen in de tegenstelling tussen progressief en conservatief socialisme DEN HAAG. Het bestuur van de Fe deratie van Organisaties van Verpleeg kundigen en verzorgenden heeft bij de ministerraad aangedrongen op het spoe dig instellen van een nieuwe pensioenre geling voor de maatschappelijke gezond heidszorg, met terugwerkende kracht vanaf 1 januari van dit jaar.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2