Uitslagen van volkstelling MOSKOU GAAT MOGELIJK OVER TOT BOUW VLIEGKAMPSCHEPEN Slachtoffer burgeroorlog van Amman van massamoord Gemenebestdefensie in Verre Oosten Frauenknecht volgende week voor de rechter Westerse suprematie vooral in Middellandse Zee bedreigd Sovjet-Unie Zuid-Afrika wil oorlogsschepen van Engeland Arafat beticht I At<?K achtergrond O I Beate Klarsfeld Jongetje gewond bij neerstorten Duitse IN LONDEN DREIGT NIEUWE POLITIEKE OPSCHUDDING Starfighter op borgtocht vrijgelaten Proces op komst tegen Spaanse oppositieleider Ja. Het is maar één woordje. Het is maar één dag in je leven. Het is maar één vrouw die op dat groots moment in het middelpunt staat. Mag haar bruidsjapon dan heel apart en heel korrekt zijn? Dus van A K. Waar de bruid aparte keuzekamers vindt. En ten minste 400 modellen. En een service krijgt die ook al heel bizonder is: een paar uur voor het grote moment pasdames thuis. Speciale wensen naar maat vervuld. En natuurlijk alle accessoires die nodig zijn. Van kous tot sluier. Bruidsboetiek van A(?K als ’t een hele mooie bruidsjapon mag zijn. ZWITSERSE INGENIEUR ZOU VOOR ISRAEL HEBBEN GESPIONEERD 3 ZATERDAG 17 APRIL 1971 Suprematie Onvermijdelijk Niet wachten Vaag Haarlem, Beverwijk, Hoorn. troepen uit Engeland. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De eergisteren in Londen geëindigde tweedaagse confe rentie over de defensie van het Verre Oosten heeft ten doel in dat ge bied een gezamenlijke militaire aanwezigheid te scheppen tussen Enge land, Australië, Nieuw-Zeeland, Maleisië en Singapore. Dit is het alter natief voor de destijds door de Labourregering beoogde totale terug trekking uit Singapore, eens het glorierijke symbool van Engelands macht ter zee. Volgens het Labourplan zou in Singapore een minimaal militair apparaat worden achtergelaten, dat in tijd van nood snel zou kunnen worden geactiveerd door aanvoering van troepen uit Engeland. '1 - ADVERTENTIE ver- AAAAMWVtfWWWWWWWMAMWWWWUWVMMWWVWIMW^ Bij dit 136ste ongeluk met een Star- fighter kon de piloot zich met zijn schiet stoel redden. Bij vorige ongelukken met dit type vliegtuig zijn 66 Westduitse pilo ten omgekomen. Amerikaanse economie. President Nixon heeft vrijdag verklaard dat 1971 voor de economie van de Verenigde Staten een goed jaar zal zijn en dat het volgen de jaar zeer goed zal worden. Hij deerd zijn uitlatingen tijdens een gesprek met een groep vrienden uit Wall Street, de straat waarmee in de wandeling de New York stock exchange wordt aangeduid tralie was vertegenwoordigd door de Minister van Defensie, de oud-premier John Gorton. Op het ogenblik komt de enig denk bare bedreiging van de guerilla’s ten noorden van de Maleisische grens na melijk Chin Peng en de overblijfselen LAUSANNE (AFP). Voor het Zwit serse hof voor strafzaken begint maandag het proces tegen de 44-jarige ingenieur Alfred Frauenknecht, die ervan wordt be schuldigd 160.000 documenten betreffende de Franse straaljager Mirage 3” aan de Israëlische geheime dienst te hebben ver kocht. Hij kan tot ten hoogste 20 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld MOSKOU (Tass) De Sowjet-Unie had op 15 januari 1970 een aantal inwoners van 241.720.134, dat is ca. dertig miljoen meer dan in 1960. Meer dan de helft, rond 136 miljoen, woont in steden. Deze cijfers zijn als eerste gegevens van de vorig jaar gehouden volkstelling gisteren door het statistisch bureau in Moskou bekendge maakt. verantwoording schuldig zal zijn jegens een lucht-defensieraad, bestaande uit de Hoge Commissarissen (zoals de am bassadeurs van Gemenebestlanden wor den genoemd) van de ANZUK (Austra lië, Nieuw-Zeeland, Verenigd Konink rijk) in Singapore of Koeala Loempoer, hun defensie-adviseurs en hun collega’s in de Ministeries van Defensie van Ma leisië en Sngapore, waarbij Londen, Canberra en Wellington hun vertegen woordigers richtlijnen zullen geven al weer als de tijd dat toelaat. De nieuwe militaire samenwerking kan niet met NAVO of andere sterk bindende verdragen worden vergeleken, want zij is gebaseerd op een vrij losse en soms wat vage regeling, hoewel de ministers willen trachten daarin wat meer lijn te brengen. De kern van deze vijflandenverdedi- ging is een geïntegreerd luchtverdedi gingssysteem (IADS, Integrated Air De fence System), die de nu bestaande luchtmacht voor het Verre Oosten (FEAF, Far East Air Force) zal vervan gen en onder bevel zal komen te staan van een Australische vice-luchtmaar- schalk, die indien de tijd dat toelaat, MÜNCHEN (DPA) Bjj het neerstor ten van een Westduitse Starfighter is gis teren bij Donauworth (Beieren) een ne genjarige scholier ernstig gewond geraakt. Indien er theoretisch gesproken plot seling onverwachte en potentieel vjjan- deljjke vliegtuigen op het radarscherm zouden verschijnen, zal hun onder schepping niet door overleg worden vertraagd. De geïntegreerde ANZUK land-, zee- en luchtstrijdkrachten, ge concentreerd op de basis van Singa pore zullen onder commando staan van een Australische generaal. Voor het ge bruik van deze strijdmacht zal een soortgelijk systeem van politieke raad pleging als de geïntegreerde luchtverde diging worden toegepast. NAPELS (ANP). Sinds de tweede helft van de jaren zestig zijn de super-grootmachten elk met een vloot in de Middellandse Zee vertegen woordigd. De Russische vloot is weliswaar numeriek groter dan de Ameri kaanse, Italiaanse of Franse Middellandse Zee-vloot (om niet te spreken van de Griekse of Turkse), maar de gevechtskracht van elk van deze drie vloten is groter omdat de Russische strijdkrachten, die geen vliegdeksche pen of tactische luchtmacht omvatten, niet in staat zijn in dit deel van de wereld hun luchtveiligheid te verzekeren. Leden van de Indiase grenspolitie aan de grens met Oost-Pakistan dragen een gewonde uit Rajahahi naar een ziekenhuis. Meer dan 1200 mensen zijn uit deze stad gevlucht die deze week door oprukkende Westpaki- staanse troepen met de grond gelijk is gemaakt. Het Amerikaanse commando in Napels meent dat de Russische toestellen met Egyptische kentekens die soms de bewe gingen van de NAVO-schepen observe ren, door Russissche piloten worden ge vlogen en onder commando van de bevel hebber van de Russische Middellandse zeevloot staan. Het ligt volgens admiraal Kidd in de lijn der ontwikkeling dat de Russen bin nen niet al te lange tijd schepen zullen hebber van de Russische Middellandse- vleugels kunnen opstijgen en landen. Na de kruisers met geleide raketten kwamen de helikopterschepen, de „Moskva” en de ..Leningrad” en de bouw van vliegdek schepen is een logische volgende stap. In Londen wordt nu het politieke ka der voor deze nieuwe militaire over eenkomst uitgewerkt. De conferentie staat onder leiding van de britse Minis ter van Defensie Lord Carrington. Er waren twee premiers op deze conferen tie, die donderdag door minister-presi dent Heath werd geopend, namelijk sir Keith Holyoake van Nieuw-Zeeland en Toen Abdoel Razak van Maleisië. Aus- Een dergelijke ontwikkeling, of de ves tiging van Russische luchtmachtbases in Noord-Afrika, zou de huidige suprematie in het luchtruim boven de Middellandse Zee, en bijgevolg in het gebied zelf, ern stig beïnvloeden. Er zijn nog talrijke gebieden in de we reld waar luchtbescherming slechts met behulp van vliegdekschepen kan worden verkregen, zo verklaarde admiraal Kidd tegenover journalisten. Getuige het feit, dat de Russische vloot in de Middelland se Zee zich voornamelijk ophoudt in het oostelijk deel, dicht bij de Verenigde Ara bische Republiek en de Zwarte Zee, waar die een taai leven blijken te bezitten en zich onlangs hebben uitgebreid van de communistische partij van Ma- lakka. Om een opstand in West-Maleisië te ontketenen heeft de partij gewapende hulp van buitenaf nodig. Gedurende 1948-1960 gebruikten de opstandelingen grotendeels wapens die ze van de En- gelsen hadden ontvangen om de Japan ners te bevechten. Aangezien opstanden niet uit de lucht komen vallen, zal er zo nodig ruim schoots gelegenheid zijn voor ministe riële raadpleging in geval Maleisië meent hulp nodig te hebben. Maar er bestaan thans minder redenen voor een dergelijk verzoek omdat het Maleisische leger onlangs is verdubbeld en ook omdat Maleisië begrijpt dat buitenland se hulp politiek een averechts effect kan uitoefenen. De Londense conferentie heeft zich in hoofdzaak bepaald tot de ratificatie van de reeds in januari in Singapore uitgewerkte richtlijnen en daarnaast een aantal nog onopgeloste kwesties besproken o.a. inzake de faciliteiten speciaal voor de drieduizend Britse manschappen die zullen rouleren door de opleidingschool voor de strijd in de jungle. Het probleem is dat ook het grote Maleisische leger van deze school gebruik wenst te maken zodat de En- gelsen welicht in Australië of op Borneo hun heil moeten zoeken. (op de Krim) een luchtmacht van ca. 400 toestellen is gestationeerd, zijn ook de Russen zich bewust van het belang van luchtdekking voor de vloot. over schepen waarop straalvliegtuigen kunnen opstijgen en landen. Een andere nog onopgehelderde kwes tie betreft de rol van de Israëlische di plomatieke vertegenwoordiging in Bern. Toen Frauenknecht was aangehouden, werd de Israëlische militaire attaché ko- LONDEN-KAAPSTAD (Reuter). De nis Healey, Minister van Defensie in de vorige Labour-regering, heeft gisteren een beroep gedaan op premier Edward Heath eventuele verzoeken voor de leve ring van fregatten aan Zuid-Afrika af te wijzen. Volgens berichten in de Engelse pers had de Zuidafrikaanse regering om de levering van zes fregatten gevraagd. Deze stap lijkt onvermijdelijk gezien de ontwikkeling van de Sovjet-Unie zelf van een continentale mogendheid tot een super-grootmacht en van de Rus sische vloot van een instrument dat aanvankelijk tot taak had de vleugels van de landlegers te beschermen en aanvallen vanuit zee af te slaan, maar thans eco nomische en politieke penetratie moet ver gemakkelijken en de grote visserij- en koopvaardijvloten moet beschermen. Sinds de Cuba-crisis bevaren met name Russische onderzeeboten alle wereldzee- en. De Russische marine gaat zich steeds meer buiten eigen wateren bewegen. Er bevinden zich 123 Russische oorlogsbo dems in vreemde wateren, waarvan door gaans ruim 50, dus 40 percent, maar soms, tijdens de aflossing, 70 tot 75 dus 60 percent, in de Middellandse Zee. De conservatieve regering, die het hiermee oneens was en nog iets van Engelands militair wereldprestige wilde redden, opperde toen de gedachte van een gezamenlijke verdedigingskern van de direct b(j het gebied om Singapore betrokken Gemenebestlanden met als voornaamste doel een potentiële agres sor af te schrikken en speciaal een her vatting te voorkomen van communis tische guerilla-activiteiten. Alejandro Rojas-Marcos, zal in Se- terecht moeten staan op beschuldi- van illegale propaganda, zo is uit ingelichte kringen vernomen. Hij is sinds 29 maart in arrest. Roja- Marcos leverde vorige maand in een le zing voor de universiteit van Sevilla kri tiek op de onderdrukking door het regime. De vrouwen vormen de meerderheid. Met een aantal van 130,3 miljoen waren zij het mannelijk geslacht met bijna 19 miljoen „de baas”. In 1959 waren er 20,7 miljoen meer vrouwen dan mannen. Vorig jaar waren er 107,2 miljoen ge trouwde mannen en vrouwen in de Sow jet-Unie tegen 86,5 miljoen in 1959 Het aantal kleine kinderen tot vier jaar is gedaald. Door een „zekere daling” van het aantal geboorten zakte hun aandeel van de bevolking van 11,7 percent in 1959 tot 8,5 percent in 1970. In de leeftijd van tien tot vijftien jaar bedroeg het aantal daarentegen 12,3 per cent tegen 8,2 percent in 1959. Het percentage oude mensen is als ge volg van de langere levensduur aanzien lijk gestegen. De redenen voor de aanwezigheid van een betrekkelijk groot aantal Russische duikboten in de Middellandse Zee va riërend van tien tot veertien z(jn vol gens admiraal Kidd het feit dat de Rus sische marine als geheel veel duik boten omvat, dat voor een blokkade veel duikboten nodig zijn, en dat de Middel landse Zee betrekkelijk eenvoudig voor duikboten kan worden afgesloten. De Russische schepen worden hoofdza kelijk vanuit de Zwarte Zee bevoorraad, en voor een klein deel vanuit de Verenig de Arabische Republiek. Kleine repara ties worden in Alexandrië en Port Said verricht, maar voor grote herstel- en re- visiewerkzaamheden, waarvoor moderne apparatuur en geschoold personeel is ver eist, keren de schepen terug naar hun bases in de Zwarte Zee. Het is wel voorgekomen, dat Russische koopvaardijschepen in havens in NAVO- landen levensmiddelen en stookolie aan boord namen, die later aan Russische oorlogsschepen werden overgedragen. Soms opereren ook Bulgaarse oorlogs schepen in de Middellandse Zee. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat een dergeiljk verzoek niet is ontvangen, maar wilde niet zeggen of Engeland exportvergunnin gen zou verlenen wanneer de fregatten besteld worden. De Zuidafrikaanse am bassadeur in Londen, Henrik Luttig, zou de Britse Minister van Buitenwandse Za ken, Alec Douglas-Home, hebben gepolst of Engeland uitvoervergunningen zou ge ven als de orders binnen enkele maan den worden geplaatst. De Zuidafrikaanse Minister van Defensie, Pieter Botha, heeft de krantenberichten onwaar genoemd. Hij gaf geen bijzonderheden. Healey herinnerde er aan dat Engeland Zuid-Afrika helikopters heeft geleverd voor de verdediging van de route om de Kaap, hoewel daar volgens de Gemene bestlanden aan de Indische Oceaan en de Verenigde Staten geen militaire noodzaak voor bestond. „Als de levering van heli kopters pas het begin was, zullen de Brit se handel en Britse levens en eigendom men in de Gemenebest-landen groot ge vaar lopen,” zo meende hij. De Britse regering heeft tot dusver een slag om de arm gehouden wat betreft toekomstige wapenleveranties. Premier Heath heeft duidelijk gemaakt dat hij uit zal gaan van de nationale Britse belangen. Diplomatieke waarnemers in Londen menen dat ambassadeur Luttig waar schijnlijk geen formeel verzoek heeft in gediend, maar Douglas-Home heeft ge polst. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, heeft zich gisteren aangesloten bij een protestverklaring van het coördi natiecomité tegen wapens voor Zuid-Afri ka, dat zegt ernstig verstoord te zijn over eventuele nieuwe leverancies, vooral om dat het thans belangrijke oorlogswapens betreft, zo meldt onze redacteur in Londen. Volgens geruchten zouden buitenlandse agenten de aandacht van de Zwitserse contraspionagedienst op Frauenknecht hebben gevestigd. In dit verband werd ge sproken van „communisten of Arabieren.” Van officiële zijde is dit nooit tegenge sproken of bevestigd. Beide vloten, de ca. vijftig schepen om vattende Russische en de ongeveer veer tig schepen tellende Amerikaanse gaan voortdurend eikaars bewegingen na. Hier bij zijn de Amerikanen, die worden geas sisteerd door hun bondgenoten Italië, Griekenland, Turkije en veelal ook Frank rijk, dankzij de luchtmacht sterk in het voordeel. De commandant van de Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee, vice-admi- raal Isaac Kidd, is ervan oertuigd dat de Russische vloot spoedig zal beschikken lonel Zvi Allon tot ongewenst persoon verklaard. De Zwitserse autoriteiten ga ven toen te kennen dat ook diens voor ganger, brigade-generaal Nechemia Kahn, betrokken was bij dit ernstigste geval van militaire spionage in Zwitserland sinds de Tweede Wereldoorlog. Het toestel, een F-104-G, kwam neer voor de ogen van talrijke brandweerlie den, die een bosbrand aan het blussen waren. De scholier, die op de fiets naar de brand ging kijken, werd door rond vliegende wrakstukken van het vliegtuig getroffen. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. Op de plaats waar het vliegtuig neerkwam, ontstond een nieuwe brand, die door de brandweerlieden snel geblust kon worden. CAIRO (RTR) De Palestijnse zetsleider Jasser Arafat heeft gisteren de Jordaanse autoriteiten van massamoord op Palestijnen in Irbid beschuldigd. Hij zei in een vraaggesprek met het blad El Achbar in Cairo dat vorige week de Jordaanse troepen de stad twee dagen lang met tanks en kanonnen hadden be schoten om het Palestijnse verzet uit te roeien. De Jordaanse autoriteiten hebben met Israël en de Verenigde Staten sa mengezworen om „een eind te maken aan de Palestijnse revolutie”, zo zei hij. KEULEN (DPA) Beate Klarsfeld 1» gisteren in Keulen op borgtocht vrijgela ten, 16 dagen nadat ze was gearresteerd wegens medeplichtigheid aan poging tot ontvoering. Er is een borgsom van 30.000 mark gestort. Beate Klarsfeld, bekend geworden door de oorvijg die ze de toenmalige bondskan selier Kiesinger toediende, heeft gepro beerd in Keulen Kurt Lischka te ontvoe ren, die in 1950 in Frankrijk tot levens lang is veroordeeld wegens zijn aandeel in de deportatie van Franse verzetsstrij ders en joden. SEVILLA (Reuter) Een vooraan staand opponent van het Franco-regime, senor villa ging goed Door toedoen van de Zwitserse inge nieur verloor het Franse verbod op de aflevering van de door Israel bestelde en ook reeds betaalde Mirages veel van zijn effect. Frauenknecht werd op 23 septem ber 1969 aangehouden. Hij was hoofd van de technische dienst van de afdeling mo toren van de onderneming Sulzer in Win terthur. Daar werden in licentie straalja gers van het type „Mirage 3” voor de Zwitserse luchtmacht gebouwd. Volgens procureur-generaal Hans Walder heeft de ingenieur, met hulp van een neef, twintig kisten met documenten die moesten wor den vernietigd, naar een opslagplaats na bij de ZwitsersWestduitse grens ge bracht. Vandaar vervoerde een andere medeplichtige, Hans Strecker, een em ployé van een Westduitse transportonder neming, de kisten over de grens, waar zij aan Israëlische agenten werden overge dragen. Destijds werd meegedeeld, dat de Is raëliërs 860.000 Zwitserse frank (onge veer 710.000 gulden) aan Frauenknecht hadden betaald. Deze heeft echter steeds volgehouden, dat hij niet om geldelijk gewin, maar uit sympathie voor Israel had gehandeld. De ingenieur, een kleine, gezette joviale man, leidde een eenvoudig leven. Zijn omgeving beschouwde hem als een rusti ge man, die alleen voor zijn gezin en werk leefde. Mede om zijn grote techni sche bekwaamheden genoot hij het vol ste vertrouwen van rijn werkgever. Vice-admiraal Kidd, de commandant van de Amerikaanse Zesde Vloot die met haar twee vliegdekschepen en ca. 200 vliegtuigen de belangrijkste marine-com ponent van de NAVO-strijdkrachten in Zuid-Europa vormt, verwacht echter dat de Russen spoedig vliegdekschepen zul len gaan bouwen. A te" e 9

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3