UNICEF wil IN AFRIKA STAAT CHAOS VOOR DE DEUR EEN R OEKELOOS BEELD voor werknemers wielen Tondeuse op Studiefonds nodig buitenlandse zijn taken uitbreiden Bumper moet oude functie terugkrijgen 1'1 i'4 Militaire leiders proberen overal de macht te grijpen ONTEVREDEN PORTUGAL Si 9 ZATERDAG 17 APRIL 1971 Autoshows niet meer vlug achter elkaar Succes De voorbumper van een moderne Simca: geheel tegen het koetswerk geplaatst en hoofdzakelijk bedoeld om het front van de wagen een brede in druk te geven. De voorbumper van de Citroën „traction avant” uit 1935: hier kan de bumper nog ten dele zijn afweerfunctie vervullen, omdat hij ruim vóór de carrosserie is geplaatst. (Van een medewerker) LOESAKA, Zambia Met een machinegeweer in de hand duiken in Afrika overal nieuwe militaire lei ders op. Daardoor worden bepaalde onafhankelijke staten opnieuw ge koloniseerd. Afrika is een nieuw tijd perk binnengetreden, waarin Afri kaanse officieren die oorspronkelijk pal stonden voor de rust en orde in hun land van vandaag op morgen naar de macht grijpen. Door deze machtsovememing en door het ver jagen van de wankele en corrupte regimes vaagt dit proces de traditio nele zowel als de moderne regerings vormen met één klap weg. 1 In Amsterdam wordt tippelverbod uitgebreid Dit is een roekeloos beeld. Maar helaas kan men het nog te vaak waarnemen: vader of moeder met klein kind op schoot voorin. De foto geeft gelukkig slechts poppen weer. Dat is maar goed ook, want deze „vader en zoon” zitten in een testcarrosserie van een Ro 80, die in de Audi/NSU-fabrieken tot zesmaal per uur achteruit wordt geslingerd. Daarbij kunnen binnen enige meters snelheden tot 100 km per uur optreden. Als de testwagen plotseling stopt, krijgt men hetzelfde effect als bij een frontale botsing. De proeven werden genomen om autogordels en hun bevestigingen te testen en om nog eens na te gaan, waar kinderen het veiligst kunnen zitten in een auto. Natuurlijk achterin en dan nog omhuld door een veiligheidsgordel voor kinderen. In ieder geval NOOIT voorin. - ^VWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWl/WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWMWtfWWWWWWtfWWMAMWWMIAMWMMAi (Van onze correspondent) t,?i MWWWWVWWWWWVWWWVWlfWVWWWWWWWWlfWWW'WWtAtWWW* MO vulling kunnen over een afstand van drie maal de omtrek van een voet balveld d egazonranden gefatsoeneerd worden. VENLO. Tien Marokkaanse gastar beiders, een pensionhouder en een 25-tal middelbare scholieren, verenigd in de „Werkgroep communicatie gastarbeiders Venlo”, hebben het idee gelanceerd een landelijk studiefonds voor buitenlandse De auto is nog steeds een onveilig vervoermiddel, on danks de pogingen van overheid en industrie om daarin verandering te brengen. Een van de punten die uit veilig heidsoverwegingen zonder enige waarde zjjn, is de bumper. Een sierlijk stuk blinkend metaal, zonder enige functie. Terwjjl het eens anders was. Ooit heeft men bumpers ge monteerd met de bedoeling, dat deze onderdelen bij botsing of stoot ernstige beschadigingen zou voorkomen. De strijd om de bumper deze functie weer terug te geven, woedt al jaren. En in Amerika is men thans bezig aan en kele proefnemingen met een bumper, samengesteld uit nieuwe materialen. Het is de bedoeling, dat deze bumpers straks werkelijk schokken kunnen op vangen zonder ern stige gevolgen voor de inzittenden of de auto. Aangespoord door de Amerikaanse overheid, die de eis heeft gesteld dat omstreeks 1973 de voor- en achterbumper van een auto een botsing met een snelheid van 8 km per uur moeten weerstaan, zijn de autoconcerns in Detroit bezig aan proe ven met onder meer silicone rubber. Andere firma’s hebben een bumper ontworpen, die in drukbaar is en na een stoot terugveert in de oude positie. De eisen die de overheid aan de bumper hebben gesteld, vormen slechts een begin. Na een botsing met 8 km per uur, zullen de auto’s van de nabije toekomst uitgerust moeten zijn met bumpers die aanrijdingen van 15 tot 30 km per uur kunnen weerstaan. Overigens zal men deze zaak ook op een ander front moeten aanpakken. Hoe weerbaar de bumper ook wordt gemaakt, de research is goeddeels verloren moeite als men niet snel komt met een universeel voorschrift omtrent de hoogte waarop bumpers moeten worden gemonteerd. Bij de huidige auto is de montage van de bumpers vrij wille keurig, afhankelijk van de mening van de stylist. Bij aan rijdingen schuiven bumpers over elkaar heen en vaak haken zij zich vast in elkaar. In Amerika heeft men berekend dat 35 tot 40 percent van alle aanrijdingen met geringe snelheid weinig of geen schade zou veroorzaken als de bumper vervaardigd was volgens de maatstaven die men na verscheidene proeven heeft opgesteld. Deze houden in: de keuze van nieuw ma teriaal en een meer overwogen plaatsing van de bumper. Zodra de auto’s worden uitgerust met nieuw ontworpen bumpers, zullen zij gemiddeld 10 tot 15 centimeter langer worden. In de stad kan dit last veroorzaken bij het par keren. Maar daar staat tegenover het grote voordeel, dat de automobilist zich nu meer beschermd weet dan vroeger. Niet alleen in Amerika, maar ook in eigen land heeft men over deze problematiek nagedacht. Daarvan getuigt een bericht over een Hilversumse uitvinder, die het KLM- autobusbedrijf een uitschuif bare achterbumper heeft ge demonstreerd. De chauffeur van de bus, kan voor het achteruitrijden, met een handel de achterbumper uitschui ven. Als hij dit gedaan heeft klinkt er een signaal, dat op houdt als de uitgeschoven bumper, die verend is opge hangen, ergens tegenaan stoot. Het manoeuvreren van grote wagens, bijvoorbeeld in de garage, wordt daarmee aanzienlijk eenvoudiger en veiliger. Het idee van de uitvinder kan worden toegepast op auto bussen, vrachtauto’s en grote personenwagens. Deze voer tuigen zouden dan al bij de fabrikage met een dergelijke uitschuifbare bumper uitgerust moeten worden. Het achteraf monteren van zo’n bumper levert praktische bezwaren op. Met gebalde vuist riep Kaoenda uit: „Zambia zal in dat geval hard terug slaan. Zambia zal niet toegeven.” De Portugese maïs-boycot tegen Zam bia zou naar de mening van buitenlandse waarnemers vooral worden gebruikt als wapen tegen het in Loesaka gevestigde Bevrijdingsfront van Mozambique. Maar dat betekent niets minder dan dat duizen den Zambianen tevreden moeten zijn met een geringer maïsrantsoen. En als het zo doorgaat, dan zal een groter deel van de in totaal vijf miljoen Zambianen tenslotte lijden onder deze politieke maat regel, die hoofdzakelijk gericht is tegen Frelimo. Volgens ingewijden voert de Fre- limo namelijk een steeds verbitterder strijd in het grensgebied van Mozam bique, zodat de Portugezen dit kwaad nu met wortel en al willen uitroeien. Dit kan het best gebeuren door het uithongeren van de bevolking, waardoor uiteindelijk het bewind van Kaoenda ten val zal wor den gebracht. Een nieuwe regering, aldus deze theorie, zou sneller bereid zijn met de Portugezen te praten waardoor Lissa bon geen gevaar van die kant meer hoeft te duchten. Deze kettingreactie begon met de mili taire staatsgreep in Oeganda, waardoor de meeste Afrikaanse regeringen op hun grondvesten beefden. Door de coup in Oe ganda ontstond er ondermeer in Tanzania een nerveuze stemming. Vandaar dat pre sident Nyerere van Tanzania onlangs de massa opriep een volksmilitie te vormen een naar Chinees voorbeeld opgezette para-militaire weerstandsorganisatie als wapen tegen een mogelijke militaire poging de macht in handen te krijgen. In zijn emotionele redevoering riep Nye rere zijn toehoorders op, de wapens op te nemen tegen de vijanden van de federale republiek. Waarnemers wijzen erop dat dit een aanwijzing is dat het leger niet erg tevreden is met Nyerere’s bewind. Maar één ding is zeker: het zal niet mak kelijk zijn Nyerere te verdrijven, al was het alleen maar door zijn grote populari teit onder het yolk. Bovendien zou de val van de president chaos en anarchie in het land brengen die niet te overzien zijn. GENEVE (AFP). Vijftig percent van de kinderen en jonge mensen in de ontwikkelingslanden lijdt aan ondervoe ding. Dat zijn nu 900 miljoen kinderen. In 1980 zullen het meer dan een miljard kinderen zijn. Tanzania’s buurland. Zambia, heeft weer andere problemen, die zich vooral toespitsen op de betrekkingen met Por tugal. Op een persconferentie in Loesaka verklaarde president Kaoenda dat Portu gal bezig is met een blokkade tegen Zam bia, waardoor er onder andere een tekort aan maïs het hoofdvoedsel dreigt te ontstaan. Grotev oorraden maïs zouden volgens hem in de Afrikaans-Portugese zeehavens Beira, Lobitoe en Nacala wor den vastgehouden met het plan de Zam- biaanse bevolking uit te hongeren (Zam bia is namelijk voor de aanvoer van voed sel sterk afhankelijk van Mozambique en Angola). Portugal had ook het plan, aldus dr. Kaoenda, Zambia te bezetten uit wraak voor de kortgeleden uit Mozambique ont voerde vijf Portugezen wier lijken op Zambiaans grondgebied werden aange troffen. Maar deze beschuldiging was een inpertinente leugen, vervolgde de presi dent, en alleen maar bedoeld om de oor logszuchtige plannen te rechtvaardigen. r -J De afgelopen winter is gebleken, dat deze straten bij prostituées po pulair zijn geworden. In Amsterdam be staat al jaren een tippelverbod voor een reeks van pleinen en straten. De baard eraf? Misschien lukt het ermee, hoewel dit reuze scheerap- paraat als miniatuur maaimachientje dienst moet doen. Op één batterij- In West-Afrika ligt de situatie anders. De bevolking is ontevreden over de mi litaire besturen en dictaturen die de West- afrikaanse staten beheersen. Hier en daar heeft deze onvrede al geleid tot stakin gen en opstootjes. Daarom vraagt het so- ciaal-politieke klimaat om een ingreep van de jonge in Sandhurst opgeleide Afri kaanse officieren, die de oudere leiders moe zyn en zich graag lenen voor een staatsgreep. Na de opstand in Oeganda volgde kort geleden Sierra-Leone. De coup mislukte, maar dat wil nog niet zeggen dat de te genstanders van het bewind in Freetown zijn uitgepraat. Trouwens, niemand kan op dit ogenblik voorspellen waar de vol gende bom zal ontploffen. Want in Afrika staat de chaos voor de deur. In de ontwikkelingslanden woont een derde van de bevolking in krottenwij ken. In Calcutta slapen bijna 600.000 mensen op straat, in Panama moeten twintig mensen één kamer delen. De be volking van de krottenbuurten in Rio de Janeiro is in tien jaar verdubbeld en vol gens andere zelfs verviervoudigd. Tegen deze achtergrond speelt zich de bijeenkomst af van de raad van bestuur van UNICEF, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, dat dit jaar 25 jaar be staat. De vergadering van de raad van bestuur in Genève zal onder meer ge wijd zijn aan het uitbreiden van de taken van UNICEF. Lag in het verleden het ac cent op het platteland, in de toekomst wil de UNICEF zich ook gaan richten op de stedelijke gebieden. De directeur-generaal van de UNICEF, Henry Labouisse, zei dat de les van de afgelopen tien jaar heeft geleerd dat „de grote armoede en de zwakke economie in een groot deel van de wereld in ont wikkeling een ernstige belemmering bete kent voor de pogingen om de komende generaties een beter leven te geven”. De voedselprogramma’s verlopen met wisse lend succes. Het probleem is, aldus La bouisse, om de gezinnen en de kinderen zover te krijgen dat ze voedsel aanvaar den, dat rijk is aan eiwitten. In de wereld van de autotentoonstellingen is iets aan het veranderen. Hoewel de auto-industrie dit soort tentoonstellingen uiteraard nog steeds nuttig vindt, heeft men verleden maand in Parijs toch maar besloten de tijdsduur tussen de verschillende auto shows grote;- maken. Aanleiding tot dit beraad van het Bureau Permanente International des Con structeurs d’Automobiles (een landenorganisatie van autofabrieken) was het opzienbarende nieuws uit Duitsland, dat dit jaar de tentoonstelling Frankfurt niet zou worden gehouden. Een tweede signaal voor de tentoonstellingswereld kwam uit Denemarken, waar in februari een „alter natieve” autoshow werd gehouden. Ditmaal geen on verholen reclame, maar auto’s die min of meer uit voerig in testrapporten werden beschreven. Zowel de wagens als de rapporten konden door iedereen wor den bekeken. De meeste tentoonstellingen die dit jaar op de ka lender staan gaan op de opgegeven tijdstippen nog door: het zijn onder meer de salon in Turijn en de Londen Motor Show. Maar in de toekomst, zo besloot men in Parijs, zul len de verschillende shows niet meer zo kort op el kaar volgen. Men heeft daarbij een voorbeeld ge nomen aan de Nederlandse RAI-tentoonstelling die om de twee jaar een overzicht biedt van de ver schenen personenwagens. Men heeft thans voorgesteld om in het voorjaar van de even jaren een tentoonstelling te houden in Brussel en Genève, in het voorjaar van de oneven jaren de show plaats heeft in Frankfurt en Turijn, doorgaan. In het najaar van de even jaren zal het publiek in Parijs en Londen van een autoshow kun nen genieten, terwijl in het naiaar van de oneven jaren de show plaats heeft in Frankfort en Turijn. De verschillende landenorganisaties zullen nagaan of deze nieuwe kalender voor de exposities wense lijk is. Mocht dit voorstel worden gerealiseerd, dan plukt de RAI-tentoonstelling er de vruchten van. Het totaal aantal exposities wordt hiermee drastisch verminderd en de RAI stijgt dus in belangrijkheid. Daardoor zal het mogelijk worden, meer dan tot nu toe het geval was, primeurs binnen de RAI-muren te halen. AMSTERDAM. Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft besloten het tip pelverbod dat reeds voor het Museum plein geldt, uit te breiden met zeven stra ten in de directe omgeving van het plein. Het is nu ook daar van 12 uur ’s morgens tot 5 uur ’s nachts „aan personen van wie redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat zij zich aan prostitutie overgeven, verboden post te vatten of zich heen en weer te bewegen.” werknemers te stichten. Dat zou bijvoor beeld uit de gelden die voor ontwikke lingshulp beschikbaar komen kunnen ge beuren. De werkgroep heeft haar plan reeds besproken met twee K.V.P.-leden van de vaste Kamercommissie buiten landse werknemers. Eén van de initiatiefnemers, de 26-jari- ge Venlose pensionhouder Willy Savel- berg, heeft uit gesprekken met zijn uit sluitend Marokkaanse gasten kunnen con cluderen, dat er onder de Marokkanen in ons land bijzonder veel studenten zijn, die hun studie voor een groot deel al hebben voltooid. „Hier worden ze dikwijls te werk gesteld op de laagst geklassifi- ceerde arbeidsplaatsen, terwijl ze graag verder zouden willen studeren. Met be hulp van een universitair fonds zou dat wel kunnen”. Volgens Savelberg, die zelf enige tijd in Marokko heeft rondgezwor ven, is hem uit gesprekken met Marok kanen duidelijk geworden, dat veel Noord- afrikanen hun land verlaten om politieke redenen. „Op de scholen is het erg on rustig. Lastige studenten wordt het leven zuur gemaakt of ze worden gedwongen het land te verlaten. Van de andere kant ziet de Marokkaanse regering niet graag, dat haar onderdanen in Neder land snel acclimatiseren. Ze is bang voor teveel westerse invloeden in de toekomst, wanneer de gastarbeiders weer in eigen land terug zijn”. De wetenschap, dat ze tezijnertijd in hun vaderland als „staatsgevaarlijk” kun nen worden beschouwd, maakt de Ma rokkanen, die samen met de Venlose werkgroep aan twee woordenboekjes heb ben meegewerkt, uitermate voorzichtig. Van de acht die er een aandeel in heb ben gehad is er volgens Savelberg geen enkele meer in Venlo. „Ze zijn allemaal snel verdwenen, bang als ze waren voor repressailles”. De woordenboekjes werden overigens een groot succes. Van de 1200 exempla ren die naar bedrijven en particulieren gingen, is er niet één meer te koop. Ze bevatten naast een Franse en Arabische vertaling van Nederlandse woorden ook de uitspraak van het Nederlands in fone tisch schrift. De werkgroep heeft nu plan nen voor een verbeterde herdruk met een oplage van 15.000 exemplaren. Boven dien wil ze de hele tekst op bandjes op nemen. Twee problemen staan een snelle uit voering nog in de weg. „We zijn maar amateurs, die dit werk naast de normale bezigheden moeten doen. In de eerste boekjes zitten bijvoorbeeld 2000 manuren. Op de tweede plaats kost zo’n herdruk bijna 30 mille”, aldus de pensionhouder. „Als we ergens voor tien mille garanties kunnen lospeuteren zijn we ver genoeg”. Volgende maand wil de werkgroep ver der een begin maken met de ontwikkeling van een nieuw lessysteem voor Marok kaanse gastarbeiders. Men gaat daarbij uitsluitend uit van het Nederlands. Met behulp van plaatjes en daarbij behoren de woorden of korte zinnen wil de groep een groot aantal dagelijks bruikbare Ne derlandse begrippen, woorden en zinnen op de Marokkanen overdragen. - ■s, - .vJ 1 1 XX 1 A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9