Revolte tegen Britse volkstelling EGYPTE EN SYRIË FEDERATIE VAN LIBIË, VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken - Kritiek op bezoek van beat-musici aan paus Klacht tegen Spoedig referendum in drie landen Italiaans Rode Kruis Neo-fascisten betoogden in Milaan De schaduw der verkiezingen Drummer: neerstorten Sabotage wellicht oorzaak van Amnestie in Tsjaad „Russisch schip veroorzaakte Starfighter „Beëindig dienstplicht” Morgen begint in Bulgarije tiende partijcongres ongeluk” MAANDAG 19 APRIL 1971 3 Volksstemming Liezen Geen direct gevaar Chinees persbureau: Olievlek verdwenen Computer Reactie Powell Pakistaanse unie „Moedig” (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Ook in Engeland zijn strubbelingen ontstaan naar aan leiding van de tienjaarlijkse volkstelling, die op 25 april zal worden ge houden en achttien miljoen gezinnen zal omvatten. Volkstellingen kent men hier al 170 jaar. Ze zijn in het verleden zonder moeilijkheden ver lopen maar de angst voor de computer zit er nu danig in. De man die de volkstelling organiseert, de algemene registrator, de heer Michael Reed, heeft gezegd dat er iets mis zou zijn met de Britten als zij de hele zaak zonder meer zouden slikken, maar hij acht de vrees dat er van de ver zamelde gegevens misbruik zal worden gemaakt ongegrond. paus als hij op deze weg door ging, bin- *MW**WMWVWWWWWWWWWWWVWWWW< Gezeten op een wc-pot protesteert VWWW MILAAN (AFP) In de Italiaanse stad Milaan is het zaterdag tot hevige gevechten tussen politie en neo-fascistische betogers gekomen, nadat een anti-communistische manifestatie was verboden. Ondanks het verbod hadden zich honderden betogers verzameld, die na hun weigering zich te verspreiden, door de politie met traangas werden bestookt. Om de juiste feiten te rangschikken en te interpreteren is de computer onont beerlijk en technisch gesproken een ide aal middel. Weinigen geloven dat com merciële belangen in staat zullen zijn naar hartelust te grasduinen in de ge gevens die bovendien anoniem zijn zo dat het onmogelijk lijkt dat het individu schade kan worden berokkend. MEN IS bovendien niet zonder meer bereid het regeringsapparaat dat wel Ei» zijn tenminste 40 mensen gewond ge raakt. Voorts werden 80 arrestaties ver richt. De neo-fascisten bekogelden de poli tie met stenen en vuurwerk. Auto’s werden omver gegooid. De in Benghazi genomen beslissingen worden ook beoordeeld als een persoon lijk succes voor Khadafi, die in de ogen van Israëlische waarnemers de grote man van de nieuwe federatie is. DE UNIE VAN Pakistaanse arbeiders heeft haar achtduizend leden verzocht niet te onthullen waar zij of hun ouders zijn geboren en is bereid degenen die de boete niet kunnen betalen financieel te helpen. Andere immigranten-organisaties zul len later hun advies uitbrengen. In deze kring hoopt men dat een algemene wei gering om deze vragen te beantwoorden massale juridische vervolging onmoge lijk zal maken. De vrees van de immigranten is dat de gegevens in handen zullen vallen van een regering die deportatie en repatri ëring tot haar officiële politiek zou ma ken. Men staat wantrouwend tegenover de belofte van de huidige regering dat be halve de afdeling statistiek geen ande re ministeries de informatie die de volkstelling oplevert zullen ontvangen omdat het parlement tenslotte al een eerder gegeven belofte om de Aziati sche Britten uit Kenya in Engeland toe te laten heeft ongedaan gemaakt. FORT LAMY (Reuter). President Tombalbaye van Tsjaad heeft de vrijlating aangekondigd van 149 politieke gevange nen. nenkort een strip-tease groep in de Sala Clementina kon ontvangen. President Sadat van Egypte, kolonel Khadafy van Libië en president El Assad van Syrië (van links naar rechts) kort na de oprichting van een Arabische federatie. Onder de vrijgelatenen is Achmed Koe- lamallah, die in maart 1959 twaalf dagen lang aan het hoofd stond van de regering van Tsjaad en daarna werd «pgevolgd door de huidige president. Hij zei ook dat de drie landen geen vre desakkoord met Israel zullen tekenen, niet zullen onderhandelen en geen territoriale concessies zullen doen. Over de rechten van het Palestijnse volk kan niet gemar chandeerd worden. THORPE WORDT over zijn uitbar sting van alle kanten scherp aange vallen. Niettemin heeft hij een onstui mige reactie tegen de volkstelling ont ketend. Thorpe eist dat het Lagerhuis hierover een spoeddebat zal houden omdat volgens hem de volkstelling een gevaarlijke vorm is van officieel rond snuffelen. Aan zijn zijde staat de ver- TEGENOVER de werkelijke of ver meende vrees voor hetgeen de computer met de resultaten van de enquête kan uitspoken staat de erkenning dat de volkstelling noodzakelijk is omdat men veel te weinig afweet van de bevol kingsgroei en de verschuivingen daar van. Hulpbronnen worden vaak ver keerd aangeboord wegens de onvolle dige kennis zowel op nationaal als plaatselijk niveau. Bovendien wordt er juist door onvoldoende statistieken ten dentieus geredeneerd over de immigra tie. Het hoogste gezag van de federatie wordt de presidentiële raad, die bestaat uit de presidenten van de drie republieken. Een van hen zal bij meerderheid van stem men tot voorzitter van de raad worden benoemd. Tot de bevoegdheden van de presidentiële raad behoren de buitenland se politiek, kwesties van oorlog en vrede, troepenbewegingen en de nationale veilig heid. De Raad krijgt het recht ongevraagd te interveniëren om binnenlandse onlus ten te onderdrukken wanneer de natio nale regering van de betreffende lid-staat niet in staat zou zijn federale hulp te vra gen. Van de opgehaalde 600 miljoen zouden er maar 35 miljoen op de plaats van de ramp zijn aangekomen in de vorm van medicijnen en kleding. Ook werden een vrachtwagen en tien ziekenauto’s naar Sicilië getransporteerd. Volgens de aan klacht werden in de boeken van het Ro de Kruis deze transportmiddelen echter twee maal opgevoerd. Het grootste deel van de opbrengst zou o.a. in Joegoslavië en Marokko zitten. Zo als bekend is het grootste gedeelte van de financiële hulp aan de slachtoffers van de ramp in 1968 waar zij ook van daan kwam onderweg blijven steken. Een groot deel van het geld zou op ban ken in Palermo onder de hoede van de Maffia vruchtbare rente afwerpen. Het valt echter niet de slachtoffers ten deel wier dorpen veelal volkomen van de aardbodem werden weggeveegd. Met de wederopbouw is zelfs nog steeds niet d« schijn van een begin gemaakt. Doodgeschoten. De Braziliaanse guerrilla strijder Joaquim Alencar de Seixas, die wordt beschouwd als een van de daders van de moord op de industrieel Henning Boilesen, is bij zijn arrestatie door de politie doodgeschoten. eniging die de burgerrechten verdedigt. Die de census een „monsterachtige in breuk op het privébestaan noemt. De vereniging eist afdoende waar borgen tegen misbruik. Volgens de auto riteiten is daarvoor gezorgd omdat de namen en adressen van de ondervraag den niet in de computer zullen gaan en gedurende honderd jaar achter slot en grendel blijven. Desondanks houden de kritici vol dat het door bepaalde infor matie toch mogelijk zal zijn om de per sonen in kwestie te identificeren. Volgens de algemene registrator zal heel weinig statistisch materiaal worden losgelaten betreffende gebieden met een zeer kleine bevolking. Een andere maat regel tegen misbruik is dat enquêteurs met twee jaar gevangenisstraf worden bedreigd als zij vertrouwelijke inlich tingen aan derden zouden verstrekken. (Van onze redactie in Bonn) BONN De militaire veiligheidsdienst en de politie in de Bondsrepubliek onder zoeken de mogelijkheid dat het neerstorten van een „Starfighter” afgelopen vrijdag (het 136ste toestel van de Westduitse lucht macht van dit type dat naar beneden kwam) het gevolg is geweest van sabotage. De „Starfighter” had als thuishaven Neuburg aan de Donau, waar juist strenge veiligheidsmaatregelen waren genomen omdat in een anonieme brief met het laten neerstorten van „tenminste drie Starfigh- ters in april” was gedreigd. De brief, ondertekend met „Organisatie Odessa”, was gericht aan de burgemeester van Zeil, een plaatsje dat in de aanvlieg- baan van de straaljagers ligt. De geluids hinder is er zo groot, dat velen het dorp de laatste jaren hebben verlaten. Na de ontvangst van de brief, drie weken geleden, is bij scherpe controle op de vlieg basis een aantal „slordigheden” ontdekt die op sabotage zouden kunnen wijzen. De vrijdag neergestorte „Starfighter” kreeg vlak voor de landing in Neuburg motor storing. De piloot redde zich met de schiet stoel, een negenjarige jongen ligt ernstig gewond in een ziekenhuis. Hij is zoals ge meld door brandende olie uit het wrak getroffen. sprake kan zijn. Opmerkelijk vindt men het in Israel, dat van het derde element in de resolutie van Khartoum geen er kenning van Israel ditmaal geen mel ding wordt gemaakt. Men vraagt zich overigens af hoe de nieuwe besluiten te rijmen vallen met Sadats verklaring van 15 februari over zijn bereidheid om onder bepaalde voor waarden een vredesovereenkomst met Israel te sluiten. Jeremy Thorpe, de leider van de klei ne Liberale Partij heeft aangekondigd dat hij zal weigeren op desbetreffende vragen inzake huisgenoten waar deze vijf jaar geleden waren en waar hun ouders vandaan komen te antwoorden. Daarbij het risico lopend van een boete van 400 gulden. Hij liet zich nogal gaan op het onlangs in Plymouth gehouden congres van de revolutionair gezinde jong-liberalen en gaf op een retorische vraag het eveneens retorische antwoord dat hij misschien zelfs gevangenisstraf zou trotseren namelijk in geval van nietbetaling van de boete, er echter on middellijk aan toe voegend dat hij niet van plan is een martelaarsfiguur te worden. DEN HAAG Het oliebestrjjdings- schip „Smal Agt”, dat zaterdag was uit gevaren om een olievlek op te sporen op de Noordzee heeft nergens olie van noe- menswaardige betekenis gevonden. Aanvankelijk werd voor een olievlek gevreesd, die was ontstaan nadat de Griekse tanker „Agnie” na een aanva ring met de Duitse vrachtvaarder „Su sanne Schulte” olie had verloren. De „Ag nie” is inmiddels in Europoort gelost. Het was te verwachten dat de presen tatie van de „schaduwregering” der „pragmatische coalitie” (D’66, P.v.d.A. en P.P.R.) in de kringen van de politieke te genstanders van deze partijen enige hi-x lariteit zou verwekken. Het was voor Ne derland een nieuwtje op het gebied van de verkiezingspropaganda, dat „een beetje gek” wordt gevonden, vooral door dege- nen die voorstander zijn van zo min mo gelijk verbeeldingskracht in de politiek. Een van de grootste figuren op het ge bied van de onveranderlijke, deftige tra ditie, de C.H.U.-lijsttrekker Udink, die het samengaan van de drie aan de linkerkant van het midden al iets vindt om zich vro lijk over te maken, kwam bijna niet uit gelachen. Stel je voor, een schaduwkabi net dat ten eeuwigen dage in de schaduw blijft omdat het geen kans krijgt om een echt kabinet te worden dat is een stunt die je bijna zou doen vergeten dat de po litiek een ernstige zaak is. De heer Udink, die de drie coalitiepartijen hardnekkig „de rode drie” noemt, vond tijdens de al gemene vergadering van zijn partij zater dag tussen het lachen door toch ook nog gelegenheid om erop te wijzen dat door de formatie van zo’n schaduwkabinet de kiezer onrecht wordt aangedaan, omdat hij niets meer te zeggen krijgt over de samenstelling van het kabinet en de daarin tot uiting komende krachtsverhou dingen. De C.H.U.-voorman gebruikte hiermee het wapen, dat ook uit andere hoek van de confessionele partijen al tegen het ini tiatief van de progressieve coalitie is ge bruikt, namelijk: de suggestie dat de kie zer, die zich nog moet uitspreken over zijn politieke voorkeur, alleen al door voor één van de coalitiepartijen te kiezen onvoorwaardelijk stemt voor het kabinet zoals dat door drs. Den Uyl is voorgesteld. Van de zijde der drie samenwerkende partijen is echter duidelijk gesteld, dat het hier niet zozeer een „schaduwkabinet” betreft maar een alternatief kabinet. Dat wil zeggen: mocht de stemverhouding zó uitvallen dat bij het optellen van alle stemmen die voor de progressieve coalitie worden uitgebracht, een meerderheid voor deze coalitie zou blijken, dan zou een soort kabinet als het voorgestelde kunnen eens in extreme handen zou kunnen val len tenslotte waart hier de geest rond van de alles op zjjn kop zettende Enoch Powell de boeman voor alle ge kleurde immigranten. Vooral de laatsten maken zich ongerust over bepaalde in dringende vragen over de geboorteplaats en die van hun ouders. Sadat verklaarde dat op 1 september in de drie aangesloten republieken een volks stemming over de federatie zal worden gehouden. Een commissie zal een grond wet uitwerken, die dan door de lidstaten goedgekeurd zal moeten worden. Het doel van de federatie is zowel de bescherming van het Arabische vaderland en de verdediging van de onafhankelijk heid als de opbouw van een socialistische Arabische maatschappij. Ook zal worden gestreefd naar de bevrijding van de be zette gebieden, de versterking van de Arabische bevrijdingsbewegingen en van de bevrijdingsbewegingen overal ter we reld. Volgens Sadat staat de federatie open voor alle staten die zich met deze doel stellingen kunnen verenigen. De Egyp tische president zei dat de nieuwe fede ratie een vlag, een volkslied en een hoofd stad zal hebben. de 18-jarige Sue King in Bexley- heath tegen de komende Britse volkstelling. Er is geen volk dat zich zo scherp zet tegen inbreuken op het privé-heilig- dom als het Engelse. Niet voor niets be schouwt de Brit zijn woning als een kasteel dat hij bereid is tot zijn laatste snik tegen ongewenste indringers te verdedigen. Hij rilt dan ook bij de ge dachte dat, zoals bij ons ambtenaren van de personele belasting die hier niet bestaan bij hem thuis zouden komen rondkoekeloeren. Inderdaad is „privacy” in Engeland het hoogste goed. Wat de volkstelling betreft heeft de regering nagelaten haar belofte na te komen om het publiek van te voren grondig voor te bereiden en vooral gerust te stellen over afdoende waarborgen tegen misbruik. Daarbij komt dat in Engeland de resultaten van de volkstelling met bijbehorend socio grafisch onderzoek niet uitsluitend be stemd zijn voor de regering die zoals wel iedereen erkent moet kunnen be schikken over de juiste feitelijke infor matie onder andere inzake woningtoe standen. Ook de gemeentebesturen en de uni- versiteiten zullen van het materiaal kunnen profiteren, terwijl het boven dien kan worden verkocht aan buiten staanders o.a. voor commerciële doel einden bijvoorbeeld aan automobielhan- delaren die willen weten waar ze het best hun produkten kwijt kunnen. Het gematigde landelijke dagblad de „Corriere Della Sera” vond echter in een hoofdartikel dat de paus begrip pro beert te tonen voor de moderne wereld. „Hij is een paus”, aldus het blad, „die er niet bang voor is door de gematigden te worden bekritiseerd om zijn onvoor stelbare en moedige initiatieven”. In zijn korte toespraak tot de beat- groepen had de paus gezegd, dat hij niet in staat is hun artistieke vormgeving te begrijpen en dat hij „zich evenmin kan inleven in die esthetische vormen waar in zij zo gevoelig hun persoonlijkheid tot uitdrukking brachten”. Maar de paus was gevoelig voor „bepaalde geheime waarden die u bezig bent te zoeken”. Het persbureau noemt een Tass-bericht over een aanvaring op 31 maart tussen het Russische schip „Ernst Thalmann” en een Chinese vissersboot ter hoogte van het eiland Hainan „louter een verdraai ing van de feiten.” Het Chinese ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren een nota gezon den naar de Russische ambassade in Pe king waarin verontwaardiging wordt uit gesproken over „het ernstige scheepson- geluk, dat door de Russische partij Werd veroorzaakt.” In de nota staat, dat het Russiche schip de internationale reglementen ter voorko ming van aanvaringen op zee heeft over treden toen het in botsing kwam met het Chinese vaartuig op 60 mijl ten zuid-wes- ten van de haven Sjanya op het eiland Hainan. Het Chinese schip is daarbij ge zonken. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Het Italiaanse Rode Kruis zou geknoeid hebben met de gelden die indertijd werden opgehaald voor de slachtoffers van de aardbevingsramp op Sicilië. Door een groep linkse politici is een aanklacht tegen het Rode Kruis in gediend wegens de activiteiten rond deze ramp, die in 1968 plaats vond. (Van onze redactie in Wenen) WENEN In Sofia begint morgen het tiende partijcongres van de Bulgaarse Communistische Party, dat naar schatting vyf dagen zal duren. Ter discussie staan drie documenten: een herziening van de grondwet, het nieuwe partijprogramma en het concept van het zesde vyfjarenplan, dat op 1 januari van dit jaar in werking is getreden. Uit al deze documenten blijkt een radi cale aanpassing van de sociaal-economische constellatie in Bulgarije aan de nieuwste technologische gegevens. In verband daar mee wordt een duidelijke verjonging van het partij kader verwacht, die bij de voor bereidende conferenties op regionaal ni veau al tot uiting is gekomen in de be noeming van veel relatief jonge mensen in leidende posities. Zoals gebruikelijk wordt op dit congres het nieuwe Centrale Comité gekozen, dat op zijn beurt het Politbureau benoemt. Aan de herbenoeming van de 59 jaar oude To dor Zjivkov tot eerste secretaris van de partij bestaat geen enkele twijfel. CAIRO (Reuter, AFP en DPA) In een gelijktijdige radio-uitzending in Syrië, Libië en Egypte hebben de presidenten van deze drie landen de oprichting van een Arabische Fede ratie aangekondigd. Het akkoord over de federatie is zaterdagmorgen in de Libische stad Benghazi ge tekend, na een overleg van vier dagen, eerst in Cairo en later in Benghazi. Soedan zal zich bij de federatie aansluiten zodra de binnen landse situatie dat toelaat, zo ver klaarde de Egyptische president An war el Sadat. HONGKONG (Reuter). Het persbu reau „Nieuw China” heeft vandaag een Russisch schip verantwoordelijk gesteld voor „een ernstig scheepsongeluk” waar bij elf Chinese vissers om het leven zijn gekomen en elf werden gewond. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Een van die onberekenba re initiatieven van paus Paulus VI heeft niet tot onverdeeld enthousiasme in Ita lië geleid. Afgelopen weekeinde had de paus onverwacht een groep beat-musici ontvangen, bestaande uit wat in ons land met ironie wel eens „het langhari ge tuig” genoemd wordt. Bij de groep waren twee meisjes in hot-pants. Het internationale gezelschap had de elektrische gitaren weliswaar buiten de deur van de beroemde Sala Clementi na moeten laten staan, maar de woord voerder van de groep de 25-jarige En gelse drummer John Bedson uit Liver pool had de paus toch mogen vragen een eind te maken aan de dienstplicht in de wereld. „Als u de rooms-katholieken in Italië kunt verbieden om voorbehoedsmidde len te nemen, kunt u de Italianen er ze ker ook toe aansporen een eind te ma ken aan de dienstplichtwet”, aldus Bed son. Paus Paulus was enige ogenblik ken sprakeloos gebleven na de woorden van John Bedson. Daarna zei hij dat de verwerkelijking van het verzoek van de drummer buiten zijn vermogen lag. Het fascistisch getinte Romeinse dag blad „II Tempo” oefende felle kritiek op de audiëntie uit. Het blad gaat onder an dere door voor de spreekbuis voor de spreekbuis voor de ultra-conservatieven in het Vaticaan. Op de voorpagina’s van het blad stond zaterdag een hoofdartikel afgedrukt waarin werd gezegd dat de „II Tempo” herinnerde nog eens vol afgrijzen aan de audiëntie die de paus eens had gegeven aan de Italiaanse filmsterren, waaronder Claudia Cardi nale. Ze waren toen verschenen in mini rokjes die „een onverholen blik moge lijk gemaakt hadden op hun wellustige en zeer aantrekkelijke dijen. De hot pants van nu gaan echter nog verder”, aldus II Tempo. „Ze laten de benen zien tot in de liezen”. De woordvoerder van het Vaticaan verklaarde dat artikel smakeloos te vin den, maar hij voegde er aan toe dat hij voor zichzelf sprak en niet als woord voerder: „Het Vaticaan heeft geen com mentaar”. Het ultra-rechtse blad wees er in zijn artikel echter niet ten onrechte op dat in de Osservatore Romano toch kortge leden een bitter verwijt was gericht aan de dragers van de hot-pants, ook al om dat hot-pants zouden hebben bijgedra gen tot een „recente golf van criminali teit in Rome”. optreden. Met dien verstande echter, dat ook de stemverhoudingen tussen de coali tiepartijen onderling nog in aanmerking moet worden genomen. Het zou dus best kunnen zijn dat D’66 door een grote stem menwinst méér invloed in het kabinet zoü krijgen, bijvoorbeeld door verschuivingen bij de staatssecretarissen. Het gepresen teerde kabinet is ongeveer gebaseerd op de huidige onderlinge verhoudingen, met daarbij ingecalculeerd de redelijk te ver wachten stemmenwinst. Daarom heeft de P.P.R. meer gekregen dan haar eigenlijk zou toekomen, want men verwacht dat deze partij verhoudingsgewijs aanzienlij ke stemmenwinst zal boeken. Zo beschouwd heeft de kiezer méér in vloed op de komende samenstelling van een kabinet wanneer de pragmatische coalitie zou winnen, dan hij zou hebben op de vorming van een kabinet waarvan de deelnemende partijen nog niet vast staan. Dat zal namelijk het geval zijn, in dien de confessionelen naar aanleiding van hun stembussucces met de vorming van een kabinet zouden worden belast. Men mag echter niet van de confessio nele voormannen verwachten dat zij prij zende reacties opbrengen ten aanzien van de „stunt”, die de drie samenwerkende partijen van Den Uyl, Van Mierlo en Aar den hebben uitgehaald. Maar wat zal de kiezer ervan denken? Er is in het politie ke verleden van Nederland nooit met een dergelijke voorprojectie gewerkt en het is helemaal de vraag of zo iets de verbeel dingskracht van de kiezer prikkelt, of dat het een averechtse uitwerking zal heb ben. Een pluspunt lijkt het, dat de scha duwregering een ministerie voor de milieubeheersing bevat, omdat men in den lande inderdaad om een dergelijke gecoördineerde aanpak zit te springen. Het is mogelijk dat een zo concrete., af geronde tekening van wat de kiezer mag verwachten als hij de coalitie voldoende steunt, de opkomst zal stimuleren en stemmen onttrekt aan de niet in de coa litie meewerkende kleine partijen van links, zoals de P.S.P. en de communisten. Dat zou betekenen dat er wat meer dui delijkheid en zekerheid is gekomen. In ieder geval maakt het nieuwe element de verkiezingen weer wat minder saai. Onze redacteur in Israel tekent hierby aan: Politieke waarnemers in Israel zien de nieuwe Egyptisch-Syrisch-Libische Unie niet als een direct gevaar voor Is rael, maar beschouwen haar evenmin als een ontwikkeling, die niet de aandacht waard zou zyn. Vastgesteld werd dat de totstandkoming van deze nieuwe Arabische belangenge meenschap in feite een terugkeer bete kent tot de resolutie van Khartoum, waar in werd vastgelegd, dat noch van onder- handelingen noch van vrede met Israel

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3