Werkgevers bang voor O VB Fout ontdekt UITZICHT OP EINDE BA GGERSTAKING Wellicht ook nieuwe types VS leveren Israel twaalf Phantoms Huuraanpassing kost 3.50 tot 14.- extra in opgaven Nederlands 3® Pri j sverhoging van frisdrank van tenminste 15 ct gevreesd rmssed 11 km t] Blije werkers Chinese velden Zwitsers bord de werkelijke J j specialist die h. 'V OP AGENDA Verder in de krant Minister Schut over maandlasten: HET WEER Bulgaarse leider Zjivkov zal dit jaar mogelijk aftreden volgelingen bevestigd Nu gevraagde 3 geboden R u* „Gevonnisten” FBO gaan vergaderen „Stem kleine drie” t >1 Ml* wop kA I WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN Het woord is aan... i 5 pagina 7 5, Foam de Luxe <3 Eindexamen overgenomen gezond, verkwikkend slapen Meer wind Metaalbond NVV: Grenswisselkantoren i'‘-~ Is Udink tegen lange haren? i fe. te Verspelen Uitgebreid b i BERICHT AAN ONZE ADVERTEERDERS J DINSDAG 20 APRIL 1971 61e JAARGANG NUMMER 140 IJmuider Courant HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN .AAA/VVWVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVy Ss ADVERTENTIES OLGA Prof. Fred Hoyle: Hoe meer men te weten komt, des te meer blijkt er nog te moeten worden ontdekt. Deze krant bestaat uit veertien pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mije. II. P. Stuurman H. van Looü, onderdirecteur Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers ’•-fWWWVWWWWWWWWWWWWWWWVWWW Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. AMSTERDAM Een groep bestaande uit de NS, n.v. AMEV in Utrecht en Pier son, Helding en Pierson in Amsterdam heeft het aandelenkapitaal van de Grens wisselkantoren n.v. in Amsterdam overge nomen. HAARLEM Grote Houtstraat 180 ADVERTENTIE - EXPLOITATIE MODE voordeliger brengt is DE MANTEL SPECIALIST 2 3 3 6 7 7 7 9 9 11 11 11 13 10 Uitgewezen. De Sovjet-Unie heeft twee jonge Belgen uitgewezen, ze waren aan gehouden wegens het smokkelen van anti-Russische propaganda en het uit delen van pamfletten. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Israels minister van Volkshuisvesting, Sjaref, heeft gisteren op een persconfe rentie in Jeruzalem meegedeeld dat Sjarm el Sjeik de door Israëlische troe pen bezette plaats in het uiterste zuiden van de Sinaï, sterk zal worden uitgebreid. Hoeveel huizen er gebouwd zullen wor den, is nog niet vastgesteld, maar de plannen voor de bouw van een school een kleuterverblijf en flats zijn in een ver gevorderd stadium. Israel veroverde Sjarm el Sjeik in de oorlog van 1967. (Van onze redactie economie) SCHEVENINGEN. Waarnemend voorzitter A. Groenevelt van de Metaal- bedrijfsbond NVV heeft vanochtend zijn leden geadviseerd, te stemmen op de „kleine drie”: P.v.d.A„ D’66 en P.P.R. In de gegeven omstandigheden ver wacht hij van deze partijen het meeste heil in de komende kabinetsperiode. De heer Groenevelt sprak bij de opening van het driedaags congres van de metaal- bedrijfsbond in het Kurhaus. (Zie verder pagina 11.) Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond LOS ANGELES (DPA en Reuter) De Amerikaanse rechter Charles Older heeft Charles Manson en zyn drie vrouwelyke volgelingen, Patricia Krenwinkel, Susan Atkins en Leslie van Houten ter dood ver oordeeld. Rechter Older volgde hiermee de con clusie van de jury, die op 30 maart deze straf aanbeval. Het vonnis dient volgens het Californi- sche recht te worden voltrokken in de gas kamer. Maar het Is in deze Amerikaanse staat gebruikelijk dat ter dood veroordeel den automatisch in beroep kunnen gaan. (Van onze redactie economie) SLIEDRECHT/DEN HAAG De werkgevers in het baggerbedrijf pra ten vandaag in Sliedrecht opnieuw met de stakingsleiding. Ze zijn be reid de eis van de stakers: 3 percent reële loonverbetering per contract- jaar, volledig in te willigen. Stakings leider De Vreeze heeft na deze tele grafische mededeling gisteren even eens telegrafisch laten weten, dat hij op die basis wil praten. Het kunnen nog een paar forse onder- handelingsdagen worden, want de stakers willen er een „volledig” akkoord uitha len. Dat betekent overeenstemming op alle punten, die werkgevers en werkne mers nu nog gescheiden houden. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat er woensdag uitzicht komt op het opheffen van de baggerstaking. In dat geval „maar nu praat ik heel optimistisch”, aldus de heer De Vreeze zou het werk donderdag weer kunnen worden hervat. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse fris drankenindustrie vreest een noodgedwon- genprysverhoging van 15 cent per liter plus 14 percent omzetbelasting. België kent 7 cent per liter accijns op frisdrank en wil dat daar per 1 juli veertien cent bij komt. De kans bestaat dat het Neder landse parlement dit voorbeeld zal vol gen. Als dat gebeurt worden ook de toe leveringsbedrijven getroffen, aldus giste ren de Nederlandse bond van bierhande laren en mineraalwaterfabrikanten tij dens een persconferentie in Den Haag. In de frisdrankenindustrie werken 8000 man. Namens de bond werd verder mee gedeeld dat alle grote, landelijke leveren de fabrikanten hebben besloten een collec tieve verzekering tegen blijvend lichame lijk letsel (door exploderende flessen) af te sluiten. De getroffene hoeft nu alleen nog maar aan te tonen, dat hij het slacht offer is geworden van een fles, die een deelnemer aan deze collectieve verzeke ring heeft geleverd. Tot heden moest de verzekerde bewijzen dat de explosie de schuld van de fabrikant was. De bond gaat de leden adviseren de uni forme glazen fles te gaan gebruiken, die de technische commissie naar aanleiding van de explosies heeft aangeraden. Op de ze eenheidsfles kan de fabrikant met een papieren etiket zijn produkt bekend ma ken. Verwacht wordt dat ook de landelij ke fabrikanten van die eenheidsfles ge bruik gaan maken. De stakingsleider heeft de werkgevers plaats en tijd voor het hernieuwde ge sprek laten bepalen. De werkgevers heb ben de bereidheid te kennen gegeven een „neutrale deskundige” in te schake len, mocht over de uitwerking van de formulering geen akkoord worden be reikt. Peking zendt op gezette tijden blijde plaatjes van hardwerkende Chinezen de wereld in. Hier leden van een commune in de Tunkuang Produktie Brigade in Hungchiang, bezig met het aanleggen van terrassen op een berg om een grotere oogst te krijgen. L .TwSwW'sS* A d Natuurvrienden hebben langs enkele Zwitserse autowegen deze borden ge plaatst om te voorkomen dat in de paartijd kikkers bij het oversteken worden doodgereden. huurpeil van rond 1.800 per jaar en die huur mag eveneens met 7 dat is rond 125 per jaar stijgen. De na-oorlogse wo ningwetwoningen, aldus de becijfering van minister Schut, kunnen derhalve in het kader van de huurharmonisatie nog een huurverhoging hebben van 125 min 70 a 80 per jaar, dat is 40 tot 55 per jaar (ƒ3,50 tot ƒ4,50 per maand). De laatstgenoemde bedragen, aldus mi nister Schut, zullen maar een aantal ja- ren gelden. Het is namelijk niet de be doeling in het kader van de harmonisa tie de huren van oude woningen nomi naal te verhogen tot de huren van nieu we woningen. Het vrij aanzienlijke ver schil in kwaliteit tussen beide categorieën brengt namelijk mee, dat er, ook op lan gere termijn gezien, een verschil in huur afgestemd op het verschil in woon- waarde zal moeten zijn. DEN HAAG. Bij de huurders is ten onrechte bezorgdheid ontstaan over de lasten, die uit de huurharmonisatie voort vloeien. Dat is, aldus minister ir. W. Schut van Volkshuisvesting in zijn ant woord op vragen van de Eerste Kamer over de wet inzake huurharmonisatie, een gevolg van het feit, dat in een aan tal gevallen de betekenis ervan onvolle dig, eenzijdig en soms zelfs onjuist is voorgesteld. De maandlasten kunnen er 3,50 tot 14 door stijgen en dat dan nog tijdelijk. (Van onze redactrice in Wenen) SOFIA. Todor Zjivkov, eerste se cretaris van de Bulgaarse Communisti sche Partij en tevens minister-president, zal deze zomer hoogst waarschijnlijk door het parlement worden benoemd als voorzitter van de nieuw te vormen staats raad. Hij zou dan tegelijkertijd aftreden als premier. Dat is vanmorgen bij de opening van het tiende partijcongres van de Bulgaar se Communistische Partij in Sofia onof ficieel bekend geworden. Als nieuwe minister-president, die ver moedelijk in de herfst zal worden be noemd, wordt Zjivko Zjivkov genoemd, die tot nu toe eerste plaatsvervangende minister-president was en die ondanks dezelfde achternaam geen familie is van Todor Zjivkov. In de particuliere sector stijgen de hu ren (bestaande huurverhogingspercenta- ges en huurharmonisatie tezamen-’ ge middeld met 170 per jaar of f 14 per maand. Kort geleden heeft ministei Schut in een exclusief interview in ons blad de garanties opgesomd, die er tegen een uit de hand lopen van de huurverhogingen zijn. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Politici hebben een zeer grote kunstmin, zo groot zelfs dat zij het alleenrecht hebben bij het genieten van toneel, schilderkunst, film en andere kunstuitingen. Deze absurde conclusie zou kunnen worden getrokken uit een opstelon- derwerp voor het eindexamen gymna- sium. De zin luidde: „De traditionele verhouding tussen kunstenaar en poli- I tiek respectievelijk producent en consument van kunst wijzigt zich 1 in sommige kunstuitingen in deze zin, I dat ook het publiek een aandeel krijgt I in de creatieve artistieke activiteit”. Dit proza passeerde alle fijne cor- rectiezeven maar pas op het Stede- lijk Gymnasium in Haarlem ontdekte een der leraren op de examendag, gis- I teren, dat er een lelijke fout in zat. I In plaats van „Kunstenaar en politiek” had er „kunstenaar en publiek” moe ten staan. Het was toen al te laat: de drukfout kwam aan het licht toen de opstellen al kant en klaar waren. Hoe de kandidaten in den lande de wanstelling hebben opgevangen is nog niet bekend maar op het Stedelijk I Gymnasium heeft het geen gevolgen I gehad. Geen van de kandidaten was I namelijk van mening dat er aan de I verhouding kunstenaar-politicus eer I was te behalen. fVWWWWWW%MAWWWWWWWWVWWWWWWi l Doodvonnis tegen Manson en drie Droog en af en toe zonnig, maar in het noorden aanvankelijk nog wolkenvelden. Eerst weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Mini mumtemperaturen omstreeks 6 graden, maximumtemperaturen van 13 graden in het noordwes ten tot 20 graden in het zuidoos ten van het land. WF f Als lange haren dienen om warhoofden te verbergen, ja. Ik ben tegen warhoofden. Geef mij nuchtere Neder landers, al of niet met lang haar. Volwassen Neder landers, die mooipraters wantrouwen. Geef mij Neder landers in de regering die met beide benen op de grond staan. Geef mij Nederlanders die de wijste par tij kiezen. Minister Schut deelt mee, dat de huren van oude woningen als gevolg van de huurharmonisatie niet méér omhoog gaan dan het bedrag, waarmee de huren van nieuwe woningen stijgen als gevolg van de jaarlijkse huuraanpassing van 7 of 6 In zijn antwoord geeft minister Schut een voorbeeld van het effect van de huurharmonisatiemaatregelen, en wel voor wat betreft de na-oorlogse woning wetwoningen. Het huurpeil van deze wo ningen ligt rond de 1.000 tot 1.200 per jaar. Zonder huurharmonisatie mo gen de huren van deze categorie per jaar met 7 verhoogd worden, dat is 70 tot 85. Nieuwbouwwoningen hebben een DEN HAAG. De besturen van de der tien clubs van de zaterdag openbaar ge maakte FBO-Iyst, die uit het betaalde voetbal moeten verdwijnen, zullen vrij dagavond in Utrecht vergaderen. Men wil overleggen welke maatregelen kunnen worden genomen. By de dertien clubs heerst verontwaardiging over de huidige gang van zaken, onder meer over de voor tijdige publicatie van de dertien „gevon nisten” en de manier waarop de dertien verenigingen zyn aangewezen. De achtergrond van de bereidwilligheid van de werkgeversvereniging „Centrale baggerbedrijf” is dat de linksgeoriënteer de activisten van het Onafhankelijk Ver bond Bedrijfsorganisaties (OVB) zich met het conflict willen bemoeien. Dat heeft de OVB per brief duidelijk gemaakt. De werkgevers vrezen daardoor hun onder handelingspositie tegenover de erkende vakbonden te verspelen. Tijdens een persconferentie, gister avond in Den Haag, zei ir. H. Den Breejen als voorzitter van de „Centrale Bagger bedrijf” niet te verwachten dat de werk nemers het voorstel klakkeloos zouden ovememen. Het is per se nooit de bedoe ling geweest om eerst af te wachten wat er met de bouw-CAO zou gebeuren. Wij zijn gewend zelf onze boontjes te doppen en daarom hebben we ook niet de bere keningen van drs. S. Bakkenist, voor zitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, gevolgd, aldus de bag- gerwerkgevers. Ze zijn van mening dat door de nu aangeboden 3 percent geen loonexplosie zal ontstaan noch dat er voor andere bedrijven een precedent wordt ge schapen. Over de formule van het ak koord zal nog wel gepraat moeten wor den, want de rekenmethode van de vak bonden is niet altijd die van de werkge vers, aldus onderhandelaar mr. A. van Wijk. De aangeboden 3 percent loopt over het contractjaar 1 april-1 april. Op 1 juli willen de werkgevers nog eens 1 percent geven, in het kader van de per 1 oktober eindigende loonmaatregel. Op 1 oktober komt er dan nog een na-prijsindexering op grond van de werkelijke prijsstijging, aldus voorzitter J. Kraayveld van He- mert, CAO-onderhandelaarsvoorzitter. (Zie verder pagina 4). Tot dusver was het slechts in een aantal rubrieken van de Groentjes/ Luidsprekers mogelijk advertenties te plaatsen met een breedte van 2 kolommen. Met ingang van woensdag 21 april 1971 bestaat de mogelijkheid om in elk van de 28 rubrieken zowel over 1 kolom, als over 2 kolommen breed te adverteren. Wij menen hiermee aan de wensen van vele adverteerders te hebben voldaan. !»-■ WASHINGTON (AFP Reuter en AP). De Verenigde Staten zijn bezig met de leverantie van twaalf Phantom-jacht- bommenwerpers aan Israel. Voorts wordt een Israëlisch verzoek bestudeerd inzake nieuwe toestellen van dit type. Acht Phantoms zijn inmiddels al in Israel aan gekomen. De overige vier volgen in mei. Dit meldt het Amerikaanse blad „New York Times”, dat functionarissen in Washington citeert. Het besluit om de toestellen te leveren is eind vorig jaar genomen „om het machtsevenwicht in het Midden-Oosten te handhaven, en om Israel ervan te over tuigen dat de VS wapens zullen blijven verschaffen ondanks de verschillen van opvatting over de onderhandélingen in het Midden-Oosten”, aldus deze functionaris sen in Washington. De Israëlische vice-premier Allon is gisteren in Washington aangekomen voor overleg met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers. In Mos kou heeft premier Kosygin de toestand in het Midden-Oosten besproken met de Egyptische minister van Buitenlandse Za ken Riad. Premier Golda Meir van Israel heeft gisteren de Verenigde Staten laten weten dat Israel zich niet van het Suez-kanaal zal terugtrekken als Egypte de staat van oorlog met Israel niet beëindigt. Mevrouw Meir zette dit uiteen tijdens een gesprek met de Amerikaanse ambassa deur in Israel Barbour. sö s ,w ■'S: -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1