Ar/o5 vraagt prof. Verkuyl: VERDACHTE WEER THUIS HERZIE ADVIES OP DE PPR TE STEMMEN Italiaan in Amsterdam vermoord CNV-jongeren ontstemd over K W J-uitspraak Veringa blijft bij uitlating over schaduwkabinet Radio en t.v. in rechtszaal ongewenst Per jaar 2300 doden bij ongelukken thuis Den Uyl en Van Mierlo „verbijsterd" s nutsspaarbank westnederland r KORENMOLEN IN DE AS Doodstraf voor in Indonesische Minister Polak tot justitieverslag: Neuengamme gaat positie jood in S.U. onderzoeken Minister Roolvink tijdens opening Veiligheidsbeurs: Vermiste bejaarde lag vier maanden dood in gat van ziekenhuiskelder ex-sergeant Ziekteverzuim Kliniek nodig voor lijders aan KZ-syndroom niet gestegen „Doorbraak" de Peel x? 2 DINSDAG 20 APRIL 1971 Taxi had moeten wachten GOUD GESTOLEN Verwijt van KWJ (Van onze correspondent) Dagelijks commentaar A d viesco m m issie „GEWONE BURGER” t' VIERDE DODE DOOR POLIO DEN HAAG Het bestuur van de Anti-Revolutionaire Jongerenorgani- satie heeft maandag een beroep ge daan op prof. dr. J. Verkuyl om zich nog eens te bezinnen op zijn stem advies. Prof. Verkuyl en een aantal andere leden van de ARP hebben dezer dagen verklaard dat zij bij de komende verkiezingen op de PPR zullen stemmen en medeleden ge adviseerd dit voorbeeld te volgen. versterk zijn stem! KERKRADE KVP-lijsttrekker dr. Veringa neemt geen woord terug van zijn uitlating in het NOS-jour- naal van zaterdag „dat het christelijk denken in onze samenleving geweld wordt aangedaan als het kabinet van de vooruitstrevende combinatie tot regeringsverantwoordelij kheid wordt geroepen”. Naar aanleiding van deze uitspraak hebben drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo minister Veringa gisteren een telegram gestuurd waarin zij lie ten weten met verbijstering kennis te hebben genomen van deze uitspraak. Zij schrijven, niet te kunnen aan nemen dat de heer Veringa iets van die strekking gezegd heeft en dringen aan op rechtzetting. JEUGDSPAARPLAN DE ZILVERVLOOT 10°/o overheidspremie 6°/o rente 1 V WWWMMWWVVVMAMMWMAAAAAMAMMMMMMMl ADVERTENTIE MAM Deze nieuwe „doorbraak” door de Peel, die Meyel met het verkeersplein in Asten verbindt, heeft bijna tien miljoen gulden gekost. Voor een goede ondergrond moest het veen worden weggegraven. Men heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een strandbad en een visvijver aan te leggen. DJAKARTA (Rtr.) De Indonesische ex- sergeant Setar is ter dood veroordeeld we gens moord op de plaatsvervangend staf chef van het leger, generaal-majoor Par- man, tijdens de mislukte communistische staatsgreep van 1965. Een tweede beklaagde kreeg levenslang. Elf anderen werden elk tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. SCHIEDAM. In een twee meter diep gat van de kelder van het gemeeentezie- kenhuis in Schiedam is maandagmiddag het ltfk gevonden van een bejaarde vrouw, die ruim vier maanden geleden spoorloos verdween. Op 7 december van vorig jaar was de 85-jarige vrouw na een bezoek van controle aan het ziekenhuis niet meer ko men opdagen by de wachtende taxichauf feur, die haar weer naar haar bejaarden flat zou terugrijden. Alle nasporingen door de politie bleven vruchteloos. justitieverslaggevers van de Nederlandse Vereniging van Journalisten in Lage Vuursche. Gisteravond zei dr. Veringa in een ver kiezingsbijeenkomst in Kerkrade dat hjj niets van zijn uitspraak terugnam en ten hoogste bereid was die te verduidelijken. „Mijn uitlating slaat, aldus dr. Veringa, op de zedeltfksparagraaf in het programma van de Rode Drie, met name waar het gaat over het ongeboren leven. Als schepselen Gods hebben wij niet het recht een beslis sing te nemen over het ongeboren leven. W(j kunnen niet de grenzen trekken tus sen leven en dood. Dat moeten wij overla ten aan het Opperwezen”. Dr. Veringa zei verder over het schaduw kabinet dat het gedoemd zal zijn in de schaduw te blijven. „Het kabinet van de progressieven is onaanvaardbaar omdat de PvdA een dominante positie inneemt op maar de verdachte krijgt geen eerlijke beoordeling als van de rechtspraak een schouwspel wordt gemaakt. DEN HAAG. Uit een woning aan de Volendamlaan in Den Haag is zaterdag voor 10.000 gulden aan gouden munten en sieraden gestolen. Men verschafte zich toegang tot het pand door het verbreken van de voordeurruit. De voorzitter van de NVJ, de heer J. J. van Raalte, pleitte voor een zo groot mo gelijke openbaarheid van de recht spraak, omdat daardoor misschien het wantrouwen tegen de rechtspraak en de establishment kan worden weggenomen. Minister Polak vond dat een „fatalistisch betoog”. AMSTERDAM. Opnieuw is in Am sterdam een moord gepleegd. Maandag ochtend is in zijn woning in de Geulstraat in Amsterdam de 38-jarige Italiaanse res tauranthouder Romano Mazzili door zjjn hoofd geschoten, ’s middags overleed hij in het Wilhelmina Gasthuis. ASTEN In de Peel wordt vrijdag een nieuwe provinciale weg in „Peelsttfl” ge opend. Op de grens tussen Noord-Brabant en Limburg wordt op de weg een muur van turf gebouwd, welke vrjjdag gelijk tijdig door twee auto’s uit tegenoverge stelde richting zal worden geramd. Achter het ene stuur zit mr. G. Ph. Brokx, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, achter het andere de heer G. A. A. Hors man, gedeputeerde van Limburg. (Van onze correspondent) GRONINGEN. In het Academisch Ziekenhuis in Groningen is maandag een 11-jarig jongetje uit Staphorst overleden aan de gevolgen van polio. Het is het vier de slachtoffer. Mr. Van Mierlo zei: „Het is niet alleen krenkend voor de gelovigen in dit kabinet, maar ook voor de niet-gelovigen”. Volgens drs. Den Uyl hebben een vijftal katholieken en een tweetal gereformeer den naast een onbekend aantal hervorm den zitting genomen in zijn alternatieve kabinet. de Russische legatie. Het normale in het sociaal-economische vlak en omdat het christelijk denken in het gedrang komt”. De premier van het schaduwkabinet, drs. Den Uyl: „Ik til er zwaar aan, omdat dit letterlijk genomen betekent dat dit kabi net het christelijk denken verkracht”. Dr. B. de Gaay Fortman, lijsttrekker van de PPR en oud-AR-radikaal, voegde eraan toe: „Het is bijzonder krenkend om te zeg gen dat mensen die aan dit kabinet deelne men hun overtuiging opzij hebben gezet”. In een brief aan prof. Verkuyl zegt het bestuur van Arjos teleurgesteld te zijn, omdat het stemadvies onvoldoende ge toetst is aan de werkeliikheid van de huidige politieke verhoudingen. In de Het alternatieve kabinet is van plan om tot de verkiezingsdag elke dag commen taar te leveren op verklaringen tijdens de verkiezingsstrijd en bovendien verklarin gen af te leggen over beleidszaken. Drs. Den Uyl begon gisteren reeds met uitge breid in te gaan op de aanzienlijke stijging van de prijzen in de afgelopen periode. Vergeleken met het eerste kwartaal vorig jaar zijn de prijzen met 6,5 percent geste gen en vergeleken met eind vorig jaar met drie percent. Een algemene prijsstop zag hij als enige oplossing. „Het allerergste moeten wij vrezen van een loonexplosie op 1 juli. Er zullen enorme spanningen optre den bij de werknemers. Wij zouden wel in staat zijn op grond van ons programma en ons vertrouwen bij de vakbeweging hier iets aan te doen”, zei drs. Den Uyl. Volgens hem zou een vrijwillige loonmatiging van de vakbeweging door zijn team te berei ken zijn. Hij dacht dat een beperking van het besteedbaar loon gecompenseerd zou kunnen worden door verhoging van de mi nimumlonen en de belastingvrije voet van de loonbelasting. recht spreken en zijn gezag mag niet worden ondermijnd.” Minister Polak betreurt het dat de krant een commerciële instelling is, waardoor voor sensatie wordt betaald. Wat civiele zaken (ook kort gedingen) betreft ver vallen de bezwaren van de minister te gen tv. en radio als de betrokken par tijen geen bezwaren hebben en de pre sident ook akkoord gaat. „Als overheid moeten wij evenwel terughoudendheid tegen de nieuwe media blijven betrach ten.” 4 x Minister Polak zei dit maandagmiddag tij dens een bijeenkomst van de sectie Vanuit de gedachte van de reclassering is de openbaarheid zeer omstreden gewor den, aldus mr. Polak, die in principe voorstander is van het ook door de com missie Cals-Donner gehandhaafde be ginsel van de openbaarheid. Maar ach ter radio en t.v. in de rechtszaal zet hij een groot vraagteken. „Het is al erg ge noeg om als verdachte te moeten te rechtstaan.” Bovendien vreest hij een „vervalsing” als de t.v. ook in de rechts zaal komt, „want uit de Tweede Kamer weet ik dat je de Kamerleden niet meer herkent als de televisie er is. Er ont staat opeens een spreekdrang.” Dat men sen onder invloed van een „spiedend oog" volkomen veranderen, noemde hij overigens een menselijk verschijnsel, LAGE VUURSCHE. Het beginsel van de openbaarheid van de rechtspraak dient naar het oordeel van minister Po lak van Justitie vanuit een andere ge zichtshoek te worden beoordeeld nu de persoon van de verdachte een steeds belangr(jker rol gaat spelen. Tegen aan wezigheid van de schrijvende pers heeft de bewindsman vooralsnog geen bezwa ren, hoewel hjj voorstander is van het twee-fasen-systeem, dat wil zeggen de bewijsvoering In een openbare zitting en de behandeling van de persoonsrappor- ten en de aanbevolen maatregel achter gesloten deuren. Televisie en radio wenst minister Polak niet in de rechtszaal, om dat daardoor de identiteit van de ver dachte in gevaar komt om een ongezonde sensatiezucht te bevredigen. Minister Roolvink: „Het laat zich voorlopig niet aanzien dat de stijgende lijn zal ombuigen. Het aantal mensen dat alleen al in één week omkomt ten gevolge van ongelukken in en om de woning, bedraagt zeker veertig. Dat wordt slechts overtroffen door het aan tal zich op straat voordoende ongeluk ken dat binnen eenzelfde tijdsbestek ongeveer zestig slachtoffers eist”. De minister drukte de bedrijfsvereni gingen op het hart hun aandacht mede te richten op de bestrijding van deze ongelukken in de „privé sfeer”. „Ze hebben immers meer arbeidsverzuim tot gevolg dan alle bedrijfsongelukken tezamen”. Beperking van het aantal ongevallen bij de mensen thuis, komt de bedrijfsverenigingen ten goede. De minister vindt dat op het vlak van de bedrijfsveiligheid nog niet het uiterste wordt gedaan, een terrein dat het arbeidsveld bij uitstek is van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam. „Een breder verband staat mij voor ogen”, aldus de heer Roolvink. „Ik meen dat wij toe moeten naar een raad voor de veiligheid, waarin onder meer ook werkgevers- en werknemers organisaties zitting hebben”. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Het zijn dikwijls kleine hoekjes waar de dodelijke onge lukken in bedrijven maar ook thuis in zitten. Dat is één van de belangrijkste boodschappen die de Veiligheidsbeurs, deze week in de RAI in Amsterdam, uitdraagt. „Volgens een voorzichtige schatting doen zich in Nederland in en rond de woning jaarlijks om en nabij 2300 on gelukken met dodelijke afloop voor. Het aantal ongevallen waarbij letsel wordt opgelopen, bedraagt daar zeker het honderdvoudige van”, aldus minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid vanochtend bij de opening. Evenals bij de vekeersongelukken, bewegen de cijfers van de „huishoude lijke” ongelukken zich in een stijgen de lijn. Dat betekent dat steeds meer mensen van krukjes vallen, breinaal den in ogen krijgen, schokken van elektriciteitsdraden, kinderen steeds meer schoonmaakmiddelen in handen krijgen en opdrinken of geneesmidde len te pakken krijgen omdat ze niet werden opgeborgen. keuze voor de P.P.R. ligt de keuze voor P.v.d.A. en D’66 besloten, een keuze voor partijen, die volgens Arjos het bestaans recht van de christelijke partijen ontken nen. Het bestuur van Arjos wijst erop, dat prof. Verkuyl en anderen hebben gefun geerd als katalysator teneinde de A.R.P. bewust te doen worden van de grote ver antwoordelijkheid die zij, wat de vraag stukken van defensie en veiligheid be treft, als christelijke partij draagt. In de brief wordt gezegd, dat het juist de P.P.R. is geweest, die terwille van de samen werking met de P.v.d.A. en D’66 haar standpunt inzake defensie en veiligheid sterk heeft afgezwakt en daarmee haar geloofwaardigheid in ernstige mate heeft aangetast. De brief eindigt met de wens, dat prof. Verkuyl bij de komende verkiezingen de A.R.P. zijn stem niet zal onthouden. De heer H. Groeneveld. voorzitter van de CNV-jongerenorganisatie „Werkende Jeugd”, heeft maandagavond in een ver gadering van CNV-jongeren in Venlo ver klaard, dat hij het door de katholieke werkende jongeren uitgebrachte advies, op de linkse combinatie van P.v.dA, D’66 en P.P.R. te stemmen, een hoogst Maandagmiddag moest een loodgieter onder het ziekenhuisgebouw een onderzoek instellen in verband met een lekkage. Hij kroop langs een smal en donker gangetje in de kelder, waar hij weer via een ladder in een twee meter diep gat afdaalde. Tot zijn ontsteltenis trof hij daar een lijk aan, dat later als dat van de vermiste vrouw werd geïdentificeerd. Aangenomen wordt, dat zij in een toestand van verstandsver bijstering onder het gebouw is terechtge komen, in het gat is gevallen, en aan de gevolgen daarvan is overleden. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VWWVWWVWI Beeldspraak MIDDELBURG. In een verkie zingsbijeenkomst van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. heeft drs. E. van Thijn, minister van Verkeer en Waterstaat in het schaduwkabinet, de confessionele par tijen vergeleken met een oude auto met een groot aantal verborgen gebre ken. Hij zei: „Middenin het drukke verkeer vechten Biesheuvel en Veringa om het stuur, terwijl Piet de Jong om de hoek met een ambulance staat te wachten. De knalpot wordt gevormd door Udink en men sleept een caravan i met zich mee die Mollie heet. De tot de draad versleten auto van de drie confessionelen is een gevaar op de weg naar vernieuwing. De automobiel van D’66, P.P.R. en P.v.d.A. is van het bouwjaar 1971, met drie versnellingen I en een goede motor.” In een V.V.D.-vcrkiezingsvergade- ring in Tilburg vond lijsttrekker mr. Geertsema de volgende beeldspraak voor de zijns inziens onbelangrijke rol van D’66 in het schaduwkabinet-Den Uyl: „De pragmatische Jonas in de buik van de socialistische walvis.” DEN HAAG. Er dient te worden overgegaan tot de bouw van een kliniek van ongeveer 20 bedden voor oorlogs slachtoffers die lijden aan concentratie- kampsyndroom (het zogenoemde KZ- syndroom). Deze kliniek zal tevens ge bruikt moeten worden voor verder we tenschappelijk onderzoek op dit terrein. Dit heeft de commissie post concen- tratiekampsyndroom geadviseerd aan Staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het advies is neergelegd in een zojuist verschenen in- terim-rapport van de commissie, dat is uitgebracht op verzoek van de staatsse cretaris. Dr. Kruisinga heeft zich met de conclusies van het rapport verenigd. De oprichting van een stichting met het doel genoemde kliniek tot stand te brengen zal worden bevorderd, aldus een mede deling van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Tot verle ning van overheidsgarantie voor de ver werkelijking van een dergelijke kliniek is inmiddels in beginsel besloten. Ook zal aan het verdere wetenschappelijke onderzoek op dit terrein steun worden verleend. DEN HAAG. De vriendenkring Neu engamme, die van oordeel is dat er In de Sovjet-Unie geen antisemitisme is, zal „met gebruik van de ter beschikking staan de relaties”, een onderzoek instellen naar de positie van de 35-jarige Reitsa Pala- tinik uit Odessa, die volgens het Solidari- teitscomité met de joden in de Sovjet- Unie eind november is gearresteerd op verdenking van zionistische, tegen de Sovjet-Unie gerichte, activiteit. Mevrouw Palatinik zou door de Russische veilig heidsdienst worden vastgehouden en op zeer langdurige wijze worden verhoord. Daartegenover heeft het Solidariteits- comité beloofd te onderzoeken of de im migrante Leja Brom in Tel Aviv inderdaad niet naar de Sovjet-Unie mag terugkeren van de Israëlische autoriteiten. Zij schreef volgens de vriendenkring Neuengamme aan de Russische regering dat zij „liever in de vlammen van een concentratiekamp was omgekomen, dan door te maken wat zij nu meemaakt.” DEN HAAG. Volgens de voorlopige gegevens van het gemeenschappelijk ad ministratiekantoor is het ziekteverzuim in 1970 ongeveer gelijk gebleven aan de situatie in 1969. Bij het GAK zijn 1,3 miljoen werkne mers rechtstreeks verzekerd, terwijl het totaal aantal onder de ziekteverzekering vallende werknemers in Nederland ruim 3 miljoen bedraagt. Het door het GAK geregistreerde ziek teverzuim heeft in de jaren 1965 tot 1969 een stijging van ongeveer' 20 percent te zien gegeven wat het gemiddelde aantal uitkeringsgevallen betreft. Per 100 ver zekerden bedroeg het aantal uitkerings gevallen 98 in 1965 en in 1969 was dit ge stegen tot 120. Hierbij dient te worden aangetekend, dat er in 1969 abnormaal veel griepgevallen zijn geweest. onverstandige daad vindt. De KWJ heeft door deze uitspraak bij voorbaat al te kennen gegeven, dat met andere partijen aan de regering niet op een constructieve medewerking van de KWJ hoeft te wor den gerekend. „Werkende Jeugd”-CNV” meent, dat hierdoor ook de samenwerking van de drie organisaties van werkende jongeren op het spel wordt gezet”, aldus de heer Groeneveld. Het hoofdbestuur van Werkende Jeugd zal zich in zijn eerstkomende vergadering ernstig bera den op het al of niet voortzetten van zijn deelneming in het Werkende Jongeren- overleg. De thans ontstane situatie, waarbij de uitspraak van de KWJ zeer zwaar weegt, heeft het bestuur van Werkende Jeugd- CNV ertoe dóén besluiten, deze week nog een bespreking te houden met de K.V.P.- jongeren, de Arjos en de C.H.U.-jongeren. Tot nu, aldus de heer Groeneveld, heb ben wij ons ervan weerhouden om alleen met politiek gelijkgerichten bezig te zijn. Maar de huidige situatie noopt ons ertoe, een dergelijk beraad te arrangeren. UDENHOUT. Een oude korenmolen en een opslagplaats met zes ton graan in Udenhout zijn maandagavond door brand vernield. De schade loopt in de tonnen. De vrijwillige brandweer voor kwam dat de brand oversloeg naar een loods waar 400 tot 500 varkens waren ondergebracht. De molen en de opslag plaats waren verzekerd tegen brand schade. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Maandagavond is een woning in Noord- wolde (Fr) door een gasontploffing ge heel vernield. De bejaarde bewoonster van het huis bevond zich op het moment van de explosie achterin de woning. Zij kwam er wonderwel goed af. Omtrent de oorzaak van de ontploffing bestaat nog geen zekerheid. Wel staat vast dat het gasbedrijf *s middags bij de woning aan de gasleidingen heeft gewerkt. Doordat buurkinderen een vuurtje stookten, is maandagmiddag een boerde rij in Dirkshorn door brand verloren ge gaan. De vlammen sloegen over naar een andere boerderij, maar deze werd toch behouden. Ook een derde boerderij dreigde te gaan branden, maar ook dit werd voorkomen. Brand heeft maandagmiddag de op slagloods van de Gelderse Coöperatieve Fruit- en Groenteveiling in Arnhem gro tendeels verwoest. De schade wordt ge schat op zeker twee ton. Een 31-jarige chauffeur uit Lutjewin- kel heeft maandag bekend in de nacht van zondag op maandag brand te heb ben gesticht in het transportbedrijf van de fa. Beers in Winkel. De chauffeur was de vorige week door de directeur ontslagen. De 35-jarige Amerikaanse kunstschilder René Wilner, die verdacht werd van de bomaanslag op de Russische legatie is weer thuis op Marken. Op de joto: René in gesprek met een tweetal inwoonsters van Marken. Om half vijf werd de eigenaar van het ristorante Pizzeria Capannina in de Korte Leidsedwarsstraat in zijn bed getroffen door een kogel die hem boven de neus raakte en er aan het achterhoofd weer uitkwam. Het slachtoffer werd badend in zijn bloed gevonden door zijn vrouw, die wakker was geworden van de knal. De vrouw heeft niemand gezien. De recher che kon pas zeven uur na de schietpar tij en ongeveer zes uur nadat het slacht offer in het ziekenhuis was opgenomen in actie komen, omdat zij niet eerder was gewaarschuwd. Dit gebeurde omstreeks half twaalf door de schoonmoeder van het slachtoffer. De moord op de Italiaan is de derde binnen vijf dagen in Amster dam. Het is de zevende sinds 1 januari van dit jaar. Mevrouw Mazzili heeft verklaard dat haar man werd bedreigd. Vorige week zouden er in de Geulstraat ook schoten op hem zijn gelost. Ruwweg de helft van alle beschikbare Amsterdamse politierechercheurs werkt thans in speciale ploegen aan moordza ken en aan de bomaanslag op het gebouw van ”_:“2“*-.c ’?“22* ”-2- recherchewerk begint door de hausse moorden in het gedrang te komen. Tegen kritiek op vonnissen van rechters had minister Polak geen bezwaren, hoe wel enige voorzichtigheid is geboden, „want morgen moet die rechter weer „De individualisering van de rechtspraak begrijpt de gewone burger toch niet De verschillen in de strafmaat worden steeds duidelijker, zodat zelfs de pers al geen kans meer ziet deze juist weer te geven,” aldus mr. Polak, die daaraan toevoegde dat bovendien geen enkel al gemeen belang is gediend met de aan wezigheid van de nieuwe media in de rechtszaal i a i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2