Vergelijkende CBS-cijfers wijzen uit: Minister Nelissen PRIJSSTIJGING VERONTRUSTEND ontving Verolme Duits drinkwater smerig is zeer Hoogovens weer gewoon in het gelid Steeds meer gegadigden voor Maasvlakte Afkoopregeling van rentezegels Ir ™S Niet bekend of proces doorgaat GIFSTOFFEN, VUIL EN CHLOOR Maatregelen tegen invoer exotische gratis voor schoolkinderen Wall Street Verzekering van geldtransporten wordt duurder voor treinen Doordraaifruit Premiespaarplan wordt verruimd dieren gevraagd F Nieuw interieur 11 ZATERDAG 24 APRIL 1971 Verhaast Inkomensgrens voor deelname omhoog Oppassen Plaats voor Verolme? Nog geen commentaar iliig (Van onze Haagse redactie) 4, dan toepassing van de regeling. DEN HAAG. Het kabinet heeft be sloten met een wetsontwerp tot wijziging van de algemene premiespaarwet te ko men. koming van behoorlijke verbindingen (in frastructuur). Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penna. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T a. T. Am. Brand Anaconda Beth Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Nem. Ëastm Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. oeriode heden 7 28% Vs 64'/. 38 37 Vs 29% 45 90% 49% 59% 48 80% 68 38% 42'/. 9% 18'/. 21% 33% 89 Vs 54% 64 62 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het aantal gegadigden voor industrievestiging op de Maasvlakte neemt nog steeds toe. Behalve Hoogovens staan in de ry een aantal oliemaatschappijen met een plan voor een olieterminal en een Duits staalconcern. Het is niet onmogelyk dat de urgentie en de betekenis van het olieterminalplan op vry korte termijn de doorslag zal geven voor be zetting en indeling van het laatste zeehavenindustrie-areaal, dat Rotterdam uit kan geven. 200 nodig hebben. De produktie zal geen luchtvervuiling veroorzaken. Voor dit erts- bedrijf is veel stroom nodig, te leveren door de op de Maasvlakte te bouwen zeer grote elektrische centrale. Het gemeentebestuur van Rotterdam zet alle gegadigden op een rij bij zijn stu die naar de mogelijkheden voor een op timale bezetting van de Maasvlakte Daarbij kan het er van uitgaan dat Hoog- ovens-Hoesch niet bij voorbaat nee zou den zeggen als er voor hun voorgeno men vestiging een kleiner terrein be schikbaar zou komen. De oorspronkelijke aanvraag van Hoog ovens is gebaseerd op een bedrijf met een produktie (uiteindelijk) van 10 a 12 miljoen ton ruw staal per jaar. Maar deze opzet geldt niet meer, ook al niet Surinaamse bankroof. De politie in Para maribo heeft een 32-jarige man aange houden, die ervan wordt verdacht de dader te zijn van de gewapende over val van woensdag op een filiaal van de ABN in de Surinaamse hoofdstad. Of het gestolen geld 100.000 is teruggevonden, is nog niet bekend. DEN HAAG Het bekend worden van het laatste duurte-ctffer heeft nogal wat commentaar opgeleverd. Volgens het ministerie van Economische Zaken is de duurte sinds het begin van dit jaar toegenomen met 3,2 percent. Dus zou er nog wel wat ruimte over zijn binnen de verwachte 6,5 percent stijging voor het hele jaar. Het Consumenten Contact Orgaan heeft echter berekend dat de eerste drie maanden van dit jaar 6,64 percent duurder waren dan het eerste kwartaal van het vorig jaar. Zodat je zou mogen vrezen dat het goed fout gaat, temeer omdat het effect van huurver hogingen nog in de cijfers van dit jaar moet worden verwerkt, en omdat niemand nog weet wat er kan gebeuren met kosten-doorberekeningen na loonsverhogingen half dit jaar. Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St Roval Dutch Sears Roeb. Shell OU Soc. Vacunv Stand Br. Stand Oil NJ Studebaker Texaco Un Aircraft Un. Corp. Un. Fruit ris. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.E.M. Rijst, margarine, behangselpapier en de behanger, bergmeubel, toiletpapier, se- Winst Volkswagen. De omzet van Volks wagen A.G. is het afgelopen jaar toe genomen met 13 percent tot rond 15.600 miljoen mark. Niettemin gaf de netto winst een vermindering te zien van 21 percent in vergelijking met de netto winst van 330 miljoen mark in 1969. Dit blijkt uit een perscommuniqué dat de maatschappij heeft verstrekt. STRAATSBURG. Fruit dat krachtens de interventiemaatregelen van de E.E.G. uit de markt is genomen behoeft voortaan niet langer op de mestvaalt te worden ge worpen of tot alcohol te worden verwerkt, maar kan ook gratis aan schoolkinderen worden uitgereikt. Het Europese parlement heeft donder dag een, wat werd genoemd „psycholo gisch belangrijke” wijziging van de be treffende verordening goedgekeurd. Ongeveer de helft van de uit de markt genomen groenten en fruit vooral ap pels, peren en perziken werd tot nu toe tot alcohol of veevoeder verwerkt. Slechts een klein deel werd uitgereikt aan liefdadige instellingen of personen die bij stand ontvangen, de rest werd vernietigd. De landbouwcommissie van het Europe se parlement meent dat sporadische uit reiking van gratis fruit aan schoolkinde ren het verbruik kan doen toenemen we gens de macht der gewoonte die tot een behoefte kan uitgroeien. „De prijzen van rundvlees en vleeswa ren blijven licht stijgen. Steviger zijn de stijgingen van kalfsvlees en paardebief- Als het personeel van Verolme naar aanleiding van zijn beslissing zou gaan staken, zou de minister dit betreuren „met het oog op de toekomst van de Ne derlandse scheepsbouw”. Als het parlement daaraan behoefte heeft, kan het over deze zaak nog dis cussiëren, meent de minister. De tekst van alle stukken over de fusie is aan Eerste en Tweede Kamer ter kennisne ming gezonden. Over de fusie heeft de minister tevoren een gesprek gevoerd met de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer. Volgens de Rotterdamse havenwethou der drs. H. J. Viersen, zitten nog enke le aanvragen „in de lucht”., waarover hij nog niets kon zeggen. Het aantal tot dus ver bekende serieuze gegadigden is in ieder geval drie. Naast Hoogovens en de olieterminal heeft zich daarbij gevoegd het Westduitse concern Korff. Slotkoersen Eerste vorige r 2 beursdag heden 28% 41% 84% 37% 36% 29% 45% 90% 49% 58% 48% 80% 66% 38% 41% 9% 18% 21% 34% 87% 53% 64 61% 284. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. „Als onverschilligheid en on juiste spaarzaamheid niet eindelijk wij ken, zullen we op zekere dag allemaal gier moeten drinken”. Dit zegt professor Wilhelm Fresenius, leider van een che misch laboratorium in Wiesbaden, in een commentaar uit een onderzoek van drink water in zeventien Westduitse steden en dorpen. Nergens was het drinkwater ge heel zuiver. De meeste proeven bevatten vuil, bovenmatige hoeveelheden chloor en zelfs gifstoffen die voor kinderen, maar ook voor volwassenen gevaarlijk zijn. Het onderzoek is, in opdracht van het weekblad „Stern”, uitgevoerd over het ge hele gebied van de Bondsrepubliek. In acht dorpen bevatte het water nitriet of nitraat. Het eerstgenoemde is een gecon centreerd gif; beide stoffen moeten af komstig zijn uit kunstmest. Bij alle proe ven werden hoeveelheden vuil vastge steld: ijzerhydroxide. mangaanverbindin- gen, kiezelzuur of organische bestandde len die van ongereinigd fabrieksafvalwa- ter of van fecaliën afkomstig moeten zijn. De drinkwaterproeven zijn genomen in woningen, restaurants, hotelkeukens. bronnen en waterleidingfabrieken. Aan- UTRECHT. Tot en met 1977 gaat N.S. 19 treinstellen voorzien van een nieuw interieur. De eerste en tweede klas compartimenten krijgen comfortabele fauteuils (in de tweede klas zijn nu nog banken) die verder uit elkaar komen te staan waardoor de reiziger meer been- ruimte krijgt. Bovendien worden de ver stelbare fauteuils in een zogenoemde „coach-opstelling” neergezet: de reizigers zitten niet meer tegenover elkaar maar achter elkaar, net als in een vliegtuig. In de eerste klas krijgen de reizigers bovendien meer „armslag” doordat de stoelen in rijen van drie worden opge steld. Nu staan er nog vier op een rij. Het nieuwe zogenoemde „treinstel ’70 interieur” is al sinds vorig jaar in één van de intercitytreinen beproefd en de treinreizigers zijn er volgens N.S. erg mee ingenomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Tussen 1 juli 1971 en 1 juli 1972 kunnen degenen die gebo ren zijn tussen 1934 en 1936 en in 1913 en 1914 een aanvraag indienen voor af koop van de invaliditeitswet, dat wil zeg gen voor teruggaaf voor tot 1967 geplak te rentezegels. Daarvoor worden op de postkantoren gratis formulieren en ver- zendenveloppen verstrekt. Degenen die tussen 1934 en 1936 zijn geboren krijgen het geld van de geplak te rentezegels zonder meer terug, maar wie van 1913 of 1914 is, krijgt een ouder- domsuitkering bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd van tenminste 60 per jaar als er voor hem méér geplakt is dan ƒ286. Deze afkoopregeling is van kracht ge worden na de inwerkingtreding van de WAO, waardoor de invaliditeitswet ver vallen werd verklaard. Ongeveer 4 mil joen Nederlanders komen in aanmerking voor deze afkoopregeling, die al loopt van af 1 juli 1968. Helaas vergeten duizenden de aanvraag in te dienen, waardoor de Raden van Ar beid met miljoenen aan niet opgevraag de gelden blijven zitten. De Raden keren niet uit zichzelf de bedragen uit, omdat in zeer vele gevallen de adressen niet meer kloppen. Ook komt het voor dat mensen die aanspraak kunnen maken op de afkoopregeling al zijn overleden. In dergelijke gevallen kunnen de nabestaan den alsnog een aanvraag indienen, die dan zal worden uitbetaald. stuk. Er zijn lichte dalingen in de prijzen van varkensvlees.” „Gas (voor verwarming) is gelijk ge bleven in prijs. Velen zijn nu wel de ko len ontwend. Voor hen een bekend ge luid uit het verleden: de prijzen van klei ne nootjes zijn weer tussen de 15 en 20 percent omhoog gegaan. „Nieuwe auto’s zijn 10 tot 15 percent duurder dan een jaar geleden. De twee- dehandsauto’s zijn wat minder in prijs gestegen: 7 percent. Maar de prijzen zijn dit jaar, na de traditionele goedkope maanden november, december en janua ri, wel uitzonderlijk scherp omhoog ge gaan. Wie tussen al deze percentages prijs stijgingen ziet, die afwijken van wat hij zelf ervaart, moet wel bedenken dat zij een gemiddelde zijn van wat het CBS in enkele honderden plaatsen in het hele land registreert. En wie wil aanvoeren dat er voor een aantal prijsverhogingen onontkoombare oorzaken waren, heeft ook gelijk. De prijsstijgingen van een massa artikelen hebben echter zo hard aange tikt, dat de verantwoordelijke regeerders de rest van het jaar een zeer straf prijs beleid zouden moeten voeren, wil de duur te ons niet overspoelen. DEN HAAG. De toenemende over vallen op geldtransporten baren de ver zekeraars veel zorgen. De aan de verze kering van deze transporten verbonden risico’s zijn sterk toegenomen, maar de verzekeringspremies die hiervoor worden berekend zijn vele malen te laag. Dit verklaarde de voorzitter van de Vereeni- ging van Transportassuradeuren in Ne derland, de heer G. J. van der Graaf, bij de jaarvergadering van deze vereni ging in Rotterdam. Er zullen hogere premies en beperkte condities moeten komen. De verzekeraars overwegen voorts, een aantal waarborgen te vragen waaraan de verzekerde moet voldoen, bijvoorbeeld wat de gebezigde transportmiddelen betreft. Ter beveiliging van hun geldtransporten hebben de grote banken reeds bepaalde veiligheidsmaatre gelen genomen, waarbij zowel de poste rijen als Van Gend en Loos zijn be trokken. De heer Van der Graaf deelde voorts mee dat men zich in de internationale verzekeringskringen grote zorgen maakt over de zeecascoverzekering. Door de in flatie zijn steeds grotere bedragen nodig om de reparatiekosten te kunnen ver goeden. Ook de omvang van de schaden wordt steeds groter door de enorm hoge verzekerde waarden. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren is zeer verontrust over de enorme invoer in ons land van exoti sche dieren zoals apen, schildpadden, vo gels en reptielen. Het heeft de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk verzocht maatregelen te nemen waardoor aan de tegenwoordige onbeperkte invoer van en handel in exotische dieren een eind wordt gemaakt door deze invoer en handel en het houden aan een streng en selectief werkend stelsel van vergunningen te ver binden en tevens een quarantainestelsel in te voeren, alsmede een belasting op het houden van exotische dieren te hef fen. Hoe lang het zal duren voordat een nieuwe top van het te vormen concern Rijn-Schelde-Verolme tot stand zal zijn gekomen, kon de minister niet zeggen. In de nu volgende overgangsfase zullen allerlei tijdelijke voorzieningen nodig zijn. Zo kan de heer Nelissen zich indenken dat zal worden voorgesteld de heer B. Scheffer tijdelijk te blijven belasten met het president-directeurschap van het Ver- olmeconcern. Bij het convenant was name lijk overeengekomen dat de heer Schef fer deze functie zou bekleden tot 14 da gen na het verbindend verklaren door de minister. Zal er plaats zijn voor de heer Verol me in de nieuwe raad van commissaris sen van Verolme Beheer? Op die vraag antwoordde de minister dat dit college moet worden samengesteld in overeen stemming met zijn mening. Als de heer Verolme wordt voorgedragen zal hij zich daarop „ernstig bezinnen”. (Krachtens de leeftijdsbepalingen is er voor de heer Verolme geen plaats in de top van het straks gefusioneerde concern -red.). Op een andere vraag antwoordde de mi nister dat er geen afspraken zijn ge maakt met de heer Verolme over aflos sing van de leningen die de staat zijn concern heeft verstrekt. Er is geen spra ke van een toezegging die de ministers Roolvink, Nelissen en Witteveen de heer Verolme zouden hebben gedaan. Krach tens het convenant is dit ook niet mo gelijk. Aflossing van credieten is op zich zelf niet voldoende om een einde te ma ken aan de fiduciaire overdracht van aan delen, die Verolme, Verolme Trust en Verolme Beheer aan de staat hebben ge daan, aldus de minister. De heer Nelissen had geen aanvraag gekregen van de beleidscommissie, die de werknemers van het Verolmeconcern vertegenwoordigt, voor een gesprek. Voor zover hem bekend, zijn de vertegenwoor digingen van de werknemers in belde concerns in principe akkoord met de in houd van het rapport-Winsemius. De heer Verolme wil op het verbindend verklaren van de fusie nog geen commen taar geven. Dit verklaarde ons zijn vrouw telefonisch. Waarschijnlijk zal hij binnen kort een persconferentie geven, aldus me vrouw Verolme. Of de aangekondigde procedure tegen de partners van het convenant nog zal worden doorgezet is niet zeker. Ook dit zal nog worden overwogen, zo kregen we te horen uit huize „De Heul” in Ridder kerk. vergeleken met die van vorig jaar fe bruari. Het kan zijn dat er nog een enke le fout in zit, omdat de nieuwste cijfers van dit jaar nog ongecorrigeerd zijn. Maar wij kunnen toch wel een redelijk kloppende opsomming geven van prijs stijgingen in een tijdsverloop van twaalf maanden. Wij laten de artikelen, waarvoor wij prijsstijgingen vonden van meer dan 10 percent en dat Is toch wel wat hier onder volgen. Wij hebben ze ingedeeld in groepen van afgeronde percentages. De oogst lij kt, nogal benauwend groot. Tussen 10 en 15 percent duurder: Pindakaas, koffie, pijpje bier, zakje frites, vleeskroket, rookworst, zoute ha ring, sla-olie, smeerkaas, houten plank voor de doe-het-zelver, eetkamertafel, bankstel, lakens, boodschappentas, was knijpers, bloempot, huur gasgeiser, luci fers, herenpullovers, jongensoverhemd, jon- genscolbert, jongenspyama, .jongenssok- ken, dames jumper, jasschort, step-in, meisjessokken, meisjesondergoed, meis- jesrok, naaigaren en borduurzijde, knip patroon, herenschoenen, damespumps, watergolf, huishoudzeep, medische ver zorging, muziekles, studieboek, badmin- tonspel, sigaren, autoreparatie, onderhoud en wegenbelasting, benzine, glasverzeke ring. Tussen 15 en 20 percent duurder: Plantenmargarine, ruit inzetten, divan bed, kokosloper, hamer, herenondergoed, herensokken, damesrok, herenlaarzen, da messchoenen, jongens-, meisjes- en kleu- terschoenen, reparatie damesschoenen, wasserij, huidcrème, toiletzeep, herenkap per, geïllustreerd weekblad, abonnement omroep, fiets per trein verzenden, fiet- sen-reparatie, lichte bromfiets. De vaste inkomensgrens van 15.000 zal worden vervangen door een flexibele grens, gelijk aan de aanslaggrens Van de inkomstenbelasting. Deze bedraagt sinds 1 januari 1971 18.000. Degenen die dit jaar een belastbaar inkomen hebben van niet meer dan 18.000 en die ook aan de overige voorwaarden voldoen, zullen nu in 1972, kunnen sparen met het premie spaarplan. Een tweede belangrijk punt betreft het samengaan van bedrijfs-spaarregelingen met het premiespaarplan. Heeft men in het kader van een bedrijfsspaarregeling meer dan 250 gespaard in geld of in ef fecten, dan kan dat meerdere niet aan de echtgenoot van de spaarder worden toege,- rekend, terwijl dat wel kan bij de andere spaarvormen van het premiespaarplan. Het kabinet wil deze toerekening thans uitbreiden tot het sparen in geld en in ef fecten. Deze verruiming zal betrekking kun nen hebben op besparingen die sinds 1 januari 1967 zijn gevormd. Verder zal het wetsontwerp nog enkele punten van meer technische aard bevatten, alle gericht op Elk bedrijf dat zich wil vestigen op de Maasvlakte dient te voldoen aan deze drie criteria. Pas als daarover zekerheid bestaat kunnen B. en W. de raad een voor stel doen over de optimale bezetting van de Maasvlakte. Hoeveel tijd daarvoor no dig zal zijn, is moeilijk e zeggen. Wethouder Viersen vestigde er wel de aandacht op dat de beslissing kan wor den verhaast doordat de olieterminal (die nu mikt op 320 ha) het meest urgent is. „Gezien de positie van Rotterdam als oliehaven en het feit dat deze aanvraag voor ons het interessant is, is het mo gelijk dat hierover al eerder uitspraak moet worden gedaan”. Wat er ook op de Maasvlakte zal ko men, een containerbedrijf zeker niet. Desgevraagd bevestigde drs. Viersen dat het nog steeds de bedoeling is de Rijnnoorthaven te vesti^n on de noor delijke oever van de Waterweg, tussen Maassluis en Hoek van Holland. „Rijn poort kan niet op de Maasvlakte en heeft bovendien het diepe vaarwater daar niet nodig”, aldus de heer Viersen. omdat de Rotterdamse gemeenteraad vo rige week bij motie heeft verklaard, dat die aanvraag niet meer bestaat. Dat houdt, volgens het standpunt van B. en W., niet in, dat Hoogovens van de baan is. Het overleg over de eisen, waar aan een staalbedrijf zou moeten voldoen, gaat gewoon door, heeft burgemeester Thomassen in het debat met nadruk ver klaard. Gezien de ontwikkelingen in de techniek van het Hoogovenbedrijf wordt verwacht dat een (misschien) kleiner en in ieder geval schoner project uit de bus kan komen. Het wordt ook geenszins uitgesloten ge acht dat aan de Maasvlakte een beschei den uitbreiding wordt gegeven. „Als de regering overtuigd is van de imoortantie en met het oog op de noodzaak de Maasvlakte „die Rotterdam 600 miljoen kost, rendabel te maken, zit daar zeker een mogelijkheid in”, aldus drs. Viersen. Bij het bezien van de nu al bekende en nog te verwachten aanvragen voor de Maasvlakte zullen B. en W. uitgaan van de drie faktoren, waaraan zij nu officieel zijn gebonden volgens de uitspraak, die de Rotterdamse raad vorige week heeft gedaan. Hierbij gaat het om het voldoen aan eisen van milieuhygiënische aard, om het arbeidsmarktaspect en de totstand- Cindu-Key. Cindu-Key en Kramer (aan neming en chemie) heeft een moeilijk jaar achter de rug. Mede dankzij aan zienlijke incidentele baten bedroeg de geconsolideerde nettowinst na belasting 1,6 mln. (v.j. 3,1 mln). Voorgesteld wordt een dividend te declareren van 3,50 waarvan /2,25 in contanten en 1,25 in aandelen en ten laste van de agioreserve. Over 1969 werd 4,- in contanten uitgekeerd. Beurs 5 mei open. De Amsterdamse effec tenbeurs zal op 5 mei waarschijnlijk ge woon geopend zijn. De Vereeniging voor den Efectenhandel heeft besloten de tot dusver met betrekking tot de 5e mei gevolgde gedragslijn te verlaten en der halve niet meer aan de minister van Financiën voor te stellen deze dag als beursvakantiedag aan te wijzen. Wel is voorgesteld vrijdag 30 april Koning innedag als beurs vakantiedag aan te wijzen. Olieprijzen. Nigeria en de Shell-BP groep hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe Ujstprijs van 3,21 dollar per barrel voor de uitvoer van ruwe olie. Dit betekent een verhoging van 85 dol larcent in vergelijking met de lijst- prijs die in september van het afgelopen jaar werd vastgesteld. Staking ten einde. De staking bij de pa pier- en kartonfabriek Pekela N.V. te Nieuwe Pekela, die donderdagavond uit brak, is ten einde. Na een bespreking tussen de werknemers en de drie vak bonden is men vrijdagmiddag tot over eenstemming gekomen. Gezien de vele onderwerpen is besloten op 12 mei aan staande met de vakbonden over deze onderwerpen verder te beraadslagen. Vrijdagavond hebben de 180 werknemers de werkzaamheden in de fabriek hervat. De oorzaak van de staking was dat de directie bij ongemotiveerd ziekteverzuim onbetaalde wachtdagen wilde invoeren. Slotkoer&en Eerste vorige oeursdag 38% 5% 49% 56% 29 41% 58% 26% 49% 49% 22% 23% 22% 31% 73% 27% 35 143% 82% 120% 87% 3444 Je omzet in Wall Street was 20.150.000 aandelen. Dow Jones- cijfers: Industrie 947.79 4- 7.16) Sporen 225.40 1.11); Nuts bedrijven 122.28 0.36). In het telefonisch effectenverkeer twamen gisteravond de vol gende koersen tot stand. Tus sen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. AKZO 85.80 85.60); Hoog ovens (73.1); Kon. Olie 149.80-150.20 gl. (149.60); Philips 48.00 gb-48.60 gl. (47.60); Uni lever 104.00-104.50 gl. (104.60). Korff heeft Rotterdam om honderd rectare gevraagd voor een ertsverede- lingsbedrijf met een jaarlijkse aanvoer van vijf miljoen ton. Dat erts wordt via elektrolytische methoden verwerkt tot pallets en sponsijzer. Het leeuwedeel van deze halffabrikaten moet vervolgens stroomopwaarts naar de bedrijven van het concern in Hamburg en Baden-Ba den worden vervoerd. Korff zal een werknemersbestand van Wat is er met de prijzen gebeurd, sinds begin vorig jaar? Zonder te willen beweren dat hiermee alle wijsheid wordt gegeven, hebben wij in de gegevens van het centraal bureau voor de statistiek (CBS) gespeurd naar prijsverhogingen die zo fors zouden zijn aangekomen, dat de consumentenorganisatie gelijk zou krijgen met zijn dringende oproep tot voorzichtigheid. Of ongelijk, als het met de verhogingen nogal zou meevallen. Wij hebben de thans tot en met fe bruari bijgewerkte cijfers van het CBS (Vervolg van pagina 1) Minister Nelissen meent dat de com- missie-Winsemius de kwastie grondig heeft voorbereid. Van belang is bovendien dat de raden van bestuur en van commis sarissen van zowel Rijn-Schelde als Ver olme Beheer schriftelijk op 22 april heb ben verklaard met het fusievoorstel in te stemmen. De volgende fase breekt nu aan, aldus de minister: die, waarin de aanbevelingen van de commissie-Winse- mius zullen worden uitgevoerd. Alle be trokkenen en in het bijzonder de werkne mersvertegenwoordigers zullen veel werk hebben aan de belangrijke opgave de scheepsnieuwbouw in Nederland samen te smelten. Gistermorgen heeft minister Nelissen de heer Verolme en enkele van zijn mede werkers ontvangen. Dit bezoek werd ge bracht op uitnodiging van de bewindsman. Bij deze gelegenheid heeft de heer Verol me laten weten dat de commissie-Winse- mius en de commissie van experts (die de grondslagen opstelden voor de waarde bepaling van beide concerns in verband met de integratie) zich naar zijn mening niet aan hun taken en bevoegdheden heb ben gehouden. Bij monde van prof. Hof- stra, een der commissarissen van Verol me Beheer, heeft deze groep de minister gezegd dat de financiële regeling voor de heer Verolme de voor de Verolme Trust onrecht doen aan hun belangen. Volgens minister Nelissen is even ter sprake gekomen of de heer Verolme nu een procedure gaat voeren tegen de ove rige partners van het convenant. Of er eni ge vorm van procedure zal komen, is de heer Nelissen niet bekend. Op de vraag of een dergelijke juridische actie vertra ging zal kunnen opleveren voor de fusie, verwees de minister naar het rapport-Win semius. Het gaat hierbij om de bepaling dat de partners verplicht zijn hun mede werking te geven als de minister de over eenkomst bindend verklaart. Donderdag zijn B. en W. van Amster dam bij minister Nelissen op bezoek fe- weest in verband met de Amsterdamse belangen bij het geheel vanwege de NDSM, onderdeel van het Verolme-con- cem. Naar de mening van de bewinds man is dit gesprek bijzonder „verhelde rend” geweest. leiding was het grote aantal recente klachten over vervuiling van het water in de Bondsrepubliek. Miljoenen liters niet of onvoldoende ge zuiverd afvalwater van fabrieken en ge meentes wordt geloosd in de Rijn, waar uit verschillende grote steden hun drink water bereiden. Zes dorpen lozen hun fe caliën ongezuiverd in het Ratzeburger- tneer, drinkwaterreservoir voor Lübeck en omgeving (200.000 mensen). Door gro te hoeveelheden strooizout dat de afge lopen winter op de autobaan is gebruikt, drinken de bewoners van twee Hessische gemeenten zout water. De fecaliën van 1,2 miljoen mensen en het afvalwater van talrijke fabrieken stromen door zestien ri vieren en beken direct in het Bodenmeer, waaruit 2,5 miljoen mensen in Stuttgart en omgeving hun drinkwater tappen. Voorbeelden als deze dienen als benau wende illustraties voor de argumenten van prof. Fresenius, dat: Afvalwater niet meer ongereinigd in rivieren en meren mag worden ge loosd. Voordien moet het als drink water worden gezuiverd. Industriebedrijven hun afvalwater zelf zo ver dienen te bewerken dat het nog eens kan worden gebruikt. Zo’n kringloop beperkt het waterverbruik. Contourenplan. De commissie ontwikkeling nationale economie van de Sociaal-Eco- nomische Raad is vrijdagmiddag om streeks vier uur gereed gekomen met haar voorbereidend werk voor een ont- werp-advies over economische contou ren van, of voor, de kabinetsperiode 1972-1975. Er komt nu een ontwerp advies dat in de speciale, openbare ver gadering van de sociaal-economische raad van vrijdag 7 mei in behandeling komt. periode 29 75% 39% 544 41% 57 2934 4044 573'8 26'% 49% 49% 22% 23'/. 23% 33 74% 27'4 36'/. 145 844'. 123'4 8744 34'/. Tussen 20 en 25 percent duurder: Rijst, margarine, behangselpapier noritas-sigaren, dagblad. Tussen 25 en 35 percent duurder: Cigarillos-sigaren, reparatie centrifuge, stropdas. Bijna 10 percent Gebak, huishoud jam, slasaus, vermoeth, zalm in blik, edammer kaas, slaapka- merkast, kinderwagen, wollen dekens, wollen tapijt, drinkglas, petroleum, he- rencostuum, colbert, overhemd, panties, luiers, babyhemdjes en -truitjes, repara tie herenschoenen, scheerapparaat, auto- rijles, huur zomerhuisje, prentbriefkaart, hondebrood, kinderstep, tarief streekbus, fiets, autohuur, auto- en fietsbanden. Voor het overige zijn sinds een jaar ge leden vrijwel alle door het CBS gecon troleerde artikelen in prijs gestegen. Prijs dalingen zijn zeldzaam en ook stabiel ge bleven prijzen zijn er niet veel. Nog een paar aparte opmerkingen over enkele artikelen:

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11