Bill Severn steunt actie alternatieve minuut voor de Tweede Kamer INDIANEN IN ZOEKLICHT VAN WERELDRAAD VAN KERKEN COMPUTER VAN GROOT BELANG VOOR PASTORAAT EN GELDWERVING KIEZINb NATIEVE in Op 28 april Angola-zondag kerken in In kader van racismebestrijding aan weer vrezen voor de machten? „Mensen in nood" geeft steun Beyers Naude En ZATERDAG 24 APRIL 1971 16 Erbil Demonstraties Secretaris-generaal Afrikaanse kerken i f 193.000 extra Ook generale kas Werk SMRA gaat door 1 t Een groep tot de Pinksterbeweging behorende voorgangers en evan gelisten wil dat in de nieuwe zittingsperiode de vergaderingen van de Tweede Kamer zullen beginnen met één minuut stilte. In die zogenaamde „alternatieve minuut” hebben de Kamerleden dan gelegenheid voor per soonlijk gebed, zo wordt gezegd in een adres aan het parlement. Vooraf gaande aan de „dikwijls vele uren durende beraadslagingen” vinden de adressanten die ene minuut voor gebed allesbehalve overbodige luxe. Zij hebben zich verenigd in de actiegroep „Alternatieve Verkiezing”, die onder het motto „voor nieuwe mensen” de verkiezingstijd wil gebruiken om de aandacht te vestigen op wat zij „de noodzaak van een persoonlijke keuze voor Jezus Christus” noemt. In het kader van het speciale programma ter bestrijding van racisme van de Wereldraad van Kerken zal in 1971 in het bijzonder aandacht wor den besteed aan investeringen, rechten op grondbezit en de positie van Indianen in Latijns Amerika. Deze drie prioriteiten voor 1971 van het programma ter bestrijding van racisme, PCR, zijn vastgesteld in een vergadering van vijf dagen lang door de commissie voor PCR, waaraan werd deelgenomen door 25 leden en adviseurs uit Australië, België, Ca nada, Colombia, Engeland, West-Duitsland, Indonesië, Japan, Kenya, Maleisië, Nederland, Nigeria, Sierra Leone, Rusland, de Verenigde Staten, Zambia en Zwitserland. De computer van de Stichting mechanische registratie en admini stratie (SMRA) kan voor de her vormde kerk van grote betekenis zijn, zowel voor het pastoraat als voor de geldwerving. Dat is de vaste overtuiging van deskundigen in de hervormde kerk. Met behulp van de computer kan een goed lopende ledenadministratie worden opgebouwd (voor een groot deel al voltooid)die als belangrijk „ge reedschap” voor het pastoraat in de gemeenten kan dienen. Met be hulp van de computer kunnen veel meer hervormden dan voorheen wórden bereikt, hetgeen de ge meenten ook kan helpen in hun financiële problemen. Computer onmisbaar Met zijn allen Barbados .JR® 4 I Genève’s „PCR” IVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVWVVVVVtAAAfVVWVVVVVVVlArvtAAAAA/WVVVVWVVVVVUVVVVVVVVVVVVVVVVVt^ I Bill Severn (op de rug gezien) spreekt met studenten op een cam pus. Zo voerde hij hier onder meer al gesprekken op de Dam. In een extra vergadering, gehou den op 2 en 3 april 1971 in „Woud- schoten” te Zeist, heeft de hervorm de synode met 43 tegen 3 stemmen besloten dat het werk van de Stichting mechanische registratie en administra tie (SMRA) zal worden voortgezet. Om kosten treffen. s wig bestaan; vrede met God; opti maal welzijn; handhaving van Gods normen; dagelijks bijbel lezen; dage- berekenen, te laag was en nog veel te laag is. Aan de hand van een uitvoerige do cumentatie werd in Woudschoten over „de computer” gesproken. De synode leden hadden de beschikking over een rapport van de financiële raad, een nota van een speciaal ingestelde ad viescommissie SMRA en een rapport van het raadgevend bureau Berenschot- Diebold N.V. lijdende leden toegezonden, terwijl in de tweede helft van juni deze gevolgd werd door een tweede accept-girokaart aan hen die hun bijdrage toen nog niet voldaan hadden. Het resultaat was ook hier verrassend. Een getal van 5101 lidmaten voldeed de bijdrage. Van hen maakte 85 percent gebruik van de accept-girokaarten. Canon Burgess Carr (35 jaar) uit Liberia, oud-lid van de staf van de Wereldraad van Kerken in Genève, is tijdens een vergadering in Nairobi, Kenya, van de Afrikaanse conferentie van Kerken, AACC, verkozen tot se cretaris-generaal van deze organisa tie van de kerken voor heel Afrika. Canon Carr zal per 1 juni de heer S. H. Amissah opvolgen. Deze laatste, een methodisten niet-theoloog, trad kort na de oprichting in 1964 toe tot de staf van de AACC, waarvan hij la ter de secretaris-generaal werd. Voor dien werkte de heer Amissah, die ook in ons land enige bekendheid kreeg, in Ghana in het onderwijs. In Genève was Carr bij de wereld raad de adviseur voor Afrika van de afdeling voor interkerkelijke hulp, vluchtelingenzorg en werelddiakonaat en later van de commissie der ker ken voor internationale aangelegenhe den. Hij vervult nu een gastprofesso- raat aan de Union theological semina ry in New York. vangen door middel van de accept-gi rokaarten. Het verrassende was bovendien dat onder de bijdragers 749 gemeentele den voorkwamen die tot aan dat tijd stip niet als betalend lid in de finan ciële administratie voorkwamen. En nog een verrassend element was dat 593 van deze 749 gemeenteleden zich bereid verklaarden voor 1970 een ge wone jaarlijkse bijdrage te gaan ge ven. Het aantal betalende gemeentele den steeg daardoor van 4269 tot 4862. De commissie besloot, dat het PCR dit jaar met name aandacht zal gaan besteden aan een onderzoek naar en een analyse van de investeringen door internationale maatschappijen en ban ken in zuidelijk Afrika en in elk land, waar blank racisme bedreven wordt. Voor het najaar staat een studiebij eenkomst betreffende wetgeving inza ke grondbezit op het programma, bij te wonen door deskundigen uit Austra lië en Nieuw-Zeeland. Regionale groe pen ad hoe zullen elders eveneens bijeengeroepen kunnen worden voor het onderzoeken van gevallen van ex ploitatie van terreinen, in verband waarmee rassengroepen beroofd wor den van hun culturele, economische en politieke rechten. Voorts stelt de commissie verdere uitkeringen voor aan organisaties van uit racistische gronden onderdrukten, waarvan de doeleinden overeenstem men met de grondslagen van de We reldraad. Over aanvullende uitkeringen zal worden beslist in de vergadering van september in Bulgarije van het uitvoerend comité van de Wereldraad. De gemeente 's Gravenhage-Loos- duinen besloot ook de inning van 10 voor de generale kas via accept-giro kaarten te laten geschieden. In de tweede helft van fabruari 1970 werd de folder van de generale kas, verge zeld van een accept-girokaart met een ingedrukt bedrag ad. 10 aan alle be- De groep stelde ook een verkiezings programma op. Gekozen wordt vóór: Jezus Christus; échte liefde; een eeu- De synode overwoog in haar besluit vorming dat de SMRA van grote, zo niet onmisbare waarde is voor de ge meenten, zowel wat betreft de pasto rale, diakonale en apostolaire arbeid, als voor de geldwerving. ten bezette en door politie dagenlang omsingelde universiteit Santa Barba- de strijd tussen establishment en sub cultuur op z’n hevigst woedde, te evan geliseren. Weliswaar tegen de wens De demonstraties voor een alterna tieve verkiezing in Amsterdam worden gehouden van 25 tot en met 27 april om acht uur in Marcanti, Jan van Galenstraat 6-10. Rotterdam volgt van 28 tot en met 30 april in de Rivièrahal, Utrecht van 2 tot en met 5 mei in Sporthal Catharijne. Bill Severn is een nogal stormach tige evangelist. Hij preekte in de meest uiteenlopende omstandigheden, met een nauwelijks verholen voorkeur voor studenten-concentraties. Vorig jaar drong hij de door studen- In het kader van de aktie is van 15 tot en met 18 april een campagne gehouden met de Amerikaanse Evan gelist Bill Severn in de Houtrusthallen tc Den Haag. Campagnes in Amster dam, Rotterdam en Utrecht volgen hierna. Ds. H. J. F. Wesseldijk, secretaris van de Hervormde Generale Finan ciële Raad, heeft gegevens bekend ge maakt over „de eerste gemeente", die een maximaal gebruik van de compu ter is gaan maken. Het betreft de gemeente ’s Gravenhage-Loosduinen, met een zielental van bijna 28.000 her vormden, met vijf predikantsplaatsen, een gemeente die financieel op hoge lasten zit wegens de bouw van vier nieuwe kerken, die naast de opde lijks gebed door iedere Nederlander; naastenliefde; een christelijke rege ring. Men is tegen: Decadentie; misbruik van sex; drug gebruik; homoseksualiteit; pornogra fie; schijnheilig kerkisme: rassendis criminatie; louter materiële welvaart; milieu-vervuiling; geestelijke vervui ling; abortus; ondermijning van het gezag van de bijbel; valse oecumene; kille vormelijke kerkdiensten; vloeken. De commissie voor het PCR onder streepte nog eens zijn bijzondere be langstelling voor zuidelijk Afrika, waar verschillende nieuwe initiatie ven zullen moeten worden ontwikkeld. Bij voorrang zou aan gevangen strij ders vooi de vrijheid de officiële sta tus van krijgsgevangene overeenkom stig de conventie van Genève moeten worden verleend, zou oppositie moe ten worden geboden aan militaire bondgenootschappen met wapenleve- ranties aan Zuid-Afrika, Portugal en Rhodesië en zou immigratie van blan ken naar Zuid-Afrika en toerisme naar zuidelijk Afrika, Madagaskar, Malawi en Portugal moeten worden ontraden. Het totaal van de gewone jaarlijkse bijdragen in ’s Gravenhage-Loosdui nen bedroeg in 1969 400.000. Na bin nenkomst van de formulieren voor 1970 bleek dat de toezeggingen voor de vaste jaarlijkse bijdragen waren verhoogd tot 500.000. Een stijging dus van 100.000 naast de reeds ge noemde extra bijdragen van 93.000 In totaal dus 193.000. Het bleek dat onder de nieuwe ge vers ook een groter percentage doop- en geboorteleden voorkwam. Van de 4269 gemeenteleden die in 1969 bijdroe gen, waren er 78 percent belijdend lidl 18 percent dooplid en 4 percent ge boortelid. Van de 593 nieuwe bijdragers is 56 peroent belijdend lid, 31 percent doop lid en 13 peroent geboortelid. Ds. Wesseldijk zegt daarvan: „U ziet dat via de moderne benaderings wijze meer mensen uit de groepen van dooplieden en geboorteleden worden bereikt, maar óók nog uit de groep be lijdende lidmaten, van wie reeds een hoog percentage in deze gemeen ten tot de vaste bijdragers behoorde.” er goed aan zouden doen hun evan geliserende activiteiten onder India nen in Zuid-Amerika, wier cultuur in het gedrang komt, te verminderen en tenslotte te beëindigen. De afdeling voor zending en evengelisatie van „Ge nève” heeft inmiddels contact opgeno men met de betrokken zendingsinstan- ties in dit gebied. Een rapport over de Barbadosconferentie zelf is in juli van dit jaar te verwachten. Ondanks de hogere inkomsten ein digde het jaar 1970 toch nog met een tekort van f25.000. Opnieuw nam men het middel te baat om accept-giro kaarten te gebruiken, ditmaal voor ’n extra bijdrage om het resterende te kort te dekken. Ds. Wesseldijk: „Het resultaat was dat het tekort niet al leen volledig gedekt werd, doch dat opnieuw in 332 gevallen door gemeen teleden, die niet eerder bijdroegen, een bijdrage werd gegeven. Ds. Wesseldijk geeft als conclusie: „De eerste gemeente die accept-giro kaarten gebruikte en met deze metho de resultaten bereikte die de verwach tingen overtroffen, was daartoe in staat doordat zij over voldoende fantasie en vindingrijkheid beschikte om zich in een gewijzigde situatie in te leven, maar ook omdat zij beschikte over de SMRA-bevolkingsadministratie, zonder welke deze nieuwe methode niet kan worden toegepast. Juist in deze tijd, voor alle gemeen ten, maar met name voor de grote en middelgrote gemeenten is het massa medium (want dat is het) van een ge automatiseerde bevolkingsadministra tie onmisbaar voor het pastoraat al lereerst, maar ook voor de geldwer ving.” Liquidatie van de SMRA zou voor de aangesloten gemeenten noodlottig kun nen worden, omdat zij het dan moe ten stellen zonder een goed verzorgde bevolkings-administratie. De gemeen ten zouden in dat geval met hoge eigen voorzieningen moeten In de synode kwam ook naar voren dat het hier om een zaak gaat die de hele kerk betreft, en dat men er met z’n allen voor moet opkomen om de zaak rond te krijgen. Met de grote ge meenten zal zo spoedig mogelijk een gemeenschappelijk beraad worden ge houden om een efficiënt gebruik van de SMRA te bevorderen en deze ge meenten, die financieel erg moeilijk zitten, ook in staat te stellen deze mo derne middelen van administratie, die vooral voor de grote steden van enorm belang zijn, te kunnen gebruiken. De voorlichting aan de hervormde gemeenten die nog niet bij de SMRA zijn aangesloten, zal intensief worden voortgezet. De synode heeft haar waardering uitgesproken voor de bij de SMRA werkzame personeelsleden, die een spannende tijd achter de rug hebben en onder zeer moeilijke omstandighe den hun werk hebben moeten verrich ten. Tenslotte stemde de commissie in met ondersteuning van het internatio nale jaar ter bestrijding van racisme van de Verenigde Naties in 1971. De staf van het Wereldraad-pro- gramma ter bestrijding van racisme is al begonnen aan een onderzoek naar het Kunenedam-project, dat naar het zich laat aanzien, met zich mee gaat brengen, dat een groot aantal In een open brief heeft ds. H. A. C. Hildering, hervormd emeritus-predi- kant en bekend zendingsman, zich in verband met de aanstaande verkie zingen voor de Tweede Kamer ge steld achter de oproep van het Gere formeerd Vredesberaad aan de kies gerechtigden bij het uitbrengen van hun stem prioriteit te geven aan de vragen inzake de defensie en het ge wenste veiligheidsbeleid. Ds. Hildering herinnert aan een er varing op het hervormde zendings- huis te Oegstgeest bij de verkiezin gen in 1956 toen het in verband met de Indonesische kwestie met Nieuw Guinea en de atoombewapening moei lijk was met een goed geweten een keuze te doen uit de voorhanden lijs ten. Ds. Hildering zegt in zijn brief: „Sindsdien is er het befaamde kern- wapenrapport van de generale synode der Nederlandse hervormde kerk ge komen. een met bijna algemene stem men aangenomen radicaal neen zon der ja tegen de atoombewapening. Welke partij in de verkiezingen van deze maand betoont nu een even radi cale ernst met dit neen? Twee gro te groeperingen zijn er gevormd en beiden missen deze radicale ernst, want beide stellen zich nog op ach ter de NATO. Terecht verklaart het gereformeerd vredesberaad, dat wij door het uit brengen van onze stem op een van beide groeperingen medeverantwoor delijk zijn, als er op enig moment iets mis gaat, voor het daadwerkelijk ge bruik van deze wapens door het wes ten, althans voor het risico daarvan. Hoe nu te stemmen met een goed ge weten? In de Indonesische kwestie stonden wij met de meesten van de zending vrij eenzaam als getuigen. Moet dat nu weer, om op te roepen zich niet te laten leiden door vrees voor de „machten”; maar alleen Hem eer biedig te vrezen die de Overwinnaar van de machten is door Zijn opstan ding uit de doden?” Tot zover ds. H. A. C. Hildering. van de verzamelde autoriteiten in, ra in Californië binnen om er, toen maar achteraf niet zonder resultaat, vindt Severn. Severn zegt: „Ik wil overal het evangelie brengen waar duidelijk nood is. In elke noodsituatie is Jezus Christus in feite het enige antwoord. Met het poneren van die stelling en alle denkbare variaties op dat thema is hij dagelijks full time bezig. Hij houdt campagnes in alle delen van de wereld, maakt televisieprogramma's en films, spreekt op universiteiten en schrijft traktaten en andere chris telijke lectuur. „En heel belangrijk is, dat ik elke dag veel tijd besteed aan gebed”, zegt Severn. „En ik lees de bijbel om er zelf innerlijk door te worden gevoed met geestelijke waar heid. Dié voeding heb ik hard nodig om anderen te kunnen helpen”. gekleurde mensen in zuidelijk Angola en Zuid-West Afrika verplaatst zal worden, waarna, na het gereedkomen van de dam, hun gebied ingenomen zal worden door 500.000 blanke kolo nisten. De commissie voor het PCR vroeg de staf de uitslag van dit onderzoek aan de kerken bekend te maken en hen aan te moedigen de regering en de industrieën in hun land af te brengen van deelname aan de constructie van de dam. De r.k. stichting „Mensen in nood'* in Den Bosch heeft besloten het Chris telijk instituut voor zuidelijk Afrika, waarvan ds. C. F. Beijers Naudé di recteur is, te steunen met een gift groot 5.000. De vijfduizend gulden van „Mensen in nood” zijn bedoeld als bijdrage tot een sociaal project voor het opvangen van gekleurde mensen, die als gevolg van apartheidsmaatregelen van de Zuidafrikaanse regering hun woon plaats moeten verlaten en verplicht zijn te gaan wonen in voor Bantoes gereserveerde gebieden. Het is de eerste keer dat deze r.k. stichting financiële hulp toekent aan het interkerkelijke, maar overwegend reformatorische Christelijke instituut, dat vanuit ons land reeds steun kreeg van tal van particulieren, van en via het hervormd werelddiakonaat. de stichting oecumenische hulp en in het bijzonder de werkgroep „Kairos” onder voorzitterschap van prof. dr. J. Verkuijl. dorpskerk nodig zijn. In oktober 1969 hield deze hervorm de gemeente een bijzondere financië le actie om een extra bijdrage te ver krijgen in het tekort van dat jaar. Men ging gebruik maken van accept girokaarten, die met behulp van de SMRA aan alle hervormden werden toegezonden, tegelijk met informatie over het doel van de actie. Ook werd een formulier bijgevoegd voor de ker kelijke bijdrage in 1970, met verzoek deze bijdrage te willen verhogen. De ontvangsten door middel van de ze accept-girokaarten overtroffen alle verwachtingen. Medio januari 1970 kon de actie worden afgesloten met een totaal aan extre-bijdragen van 93.000 waarvan rond 85.000 was ont- de nodige middelen te vinden voor ver dere investeringen in de computer, heeft de generale synode in eerste le zing een voorstel goedgekeurd tot wij ziging van artikel 20 van ordinantie 16, en tot wijziging van artikel 18 van de generale regeling voor de financiën. De voorstellen tot wijziging zullen aan de klassikale vergaderingn worden voorgelegd. De wijzigingen houden onder meer in dat alle hervormde gemeenten ver plicht worden om de jaarlijkse bijdra gen voor de generale kas te innen en de bruto-opbrengst daarvan, na aftrek van 10 percent inningskosten, af te dragen aan de Generale Financiële Raad. De Generale Kas int een heffing van 10 per lidmaat. Daarvan is 5 be stemd voor de Generale Financiële Raad. Wordt in een gemeente, bere kend over het totaal aantal lidmaten, minder bijeengekregen, dan moet het verschil uit de kerkekas worden bijbe taald. Alle opbrengsten boven de 5 per lidmaat worden aan de betrokken gemeenten gerestitueerd. (De wijzi gingen van ordinantie en generale re geling werden met 40 stemmen vóór door de synode goedgekeurd). De hervormde synode heeft twee da gen vergaderd over het voor en tegen van een computer voor de hervormde bevolkingsadministratie, mede vanuit de moeilijke financiële situatie die voor de kerk is ontstaan door de hoge inves teringskosten die de omzetting van een mechanische naar een geautomati seerde administratie met zich mee brengt. In de SMRA is thans een be drag van ruim 8 miljoen geïnvesteerd. Tot 1975 zal daar nog ruim 4 miljoen bijkomen. Eventuele liquidatie zou ech ter contant ongeveer ƒ5 tot ƒ6 mil joen kosten, terwijl dan niet alleen alle investeringen weg zijn, maar de kerk en de bij de SMRA aangesloten ge meenten ook niet meer beschikken over een goede kerkelijke bevolkings administratie. De slechte financiële resultaten zijn voor een groot deel ontstaan doordat het tarief dat de SMRA per geregi streerde aan de gemeenten moet door- Ten derde gaat zich dit jaar bezig houden met de dis cussie op gang gekomen door, en de achtergronden van de „verklaring van Barbados”, in februari uitgegeven door een groep van Zwitserse en La- tijnsamerikaanse volkerenkundigen. In deze tot de Wereldraad gerichte ver klaring wordt de overtuiging uitge sproken, dat de zendingsorganisaties Een werkgroep „Angola-zondag” heeft aan 15.000 priesters en predi kanten gevraagd in hun dienst van aanstaande zondag aandacht te bete- den aan de situatie in de Portugese koloniën in Afrika: Angola. Mozam bique en Guinee. De werkgroep bestaat uit kapelaan Jan Ruijter van Septuagint, Huub Oos- terhuis van de studenten ekklesia, dr S. Bosgra van het Angola comité, de hervormde studentenpredikant P. Bij- lefeld en ds. A. Dronkers, predikant van de hervormde jeugdraad in Am sterdam. Hun initiatief wordt gesteund door onder andere mgr. H. Ernst, bis- schop van Breda. In een brochure aan de priesters en predikanten heeft de werkgroep informatie gegeven over de Portugese koloniën en heeft Huub Oosterhuis suggesties gedaan hoe het onderwerp koloniën in gebeden en lezingen ver werkt kan worden. In de brochure wordt gesteld dat „Nederland met in stemming van de regering Fokker- transportvliegtuigen aan Portugal le vert, waarmee in Angola en Mozam bique de soldaten en munitie naar de oorlogsgebieden worden gevlogen. In brieven aan fractievoorzitters in de Tweede Kamer zou gevraagd kun nen worden dat dezen zullen trachten aan deze Nederlandse steun aan de Portugese oorlogsvoering een einde te maken, aldus de werkgroep Angola- zondag.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16