J CENTRAAL WONEN een wil leven lossing r ieder die niet op „eiland” buren hulp model nieuwe leefvorm sociaal mogelijk maakt in van*nu is 'E! “1 i-fel 17 dorpse voor een die meer contact de stad jiiif wife- g ZATERDAG 24 APRIL 1971 as DE OUDERWETSE burenhulp heeft voor een deel model gestaan voor een nieuwe leefvorm, die op ver scheidene plaatsen in het land aan het groeien is: cen traal wonen. Vreemde term eigenlijk, maar als je een maal weet wat ermee bedoeld wordt, wel een begrijpe lijke. Het komt erop neer, dat een aantal mensen be paalde voorzieningen gemeenschappelijk gebruiken. Op deze manier kan midden in een stad een gemeen schap ontstaan waarvan de leden niet langs elkaar heen leven, maar mèt elkaar leven. Uitgangspunten daarbij zouden dan kunnen zijn: centrale voorzie ningen in gezamenlijk beheer; bewust gewilde con tacten; privacy voor de deelnemende groepen. De voorstanders 'van centraal wonen vinden, dat het beter is bejaarden mee te laten doen in zo’n gemeenschap, dan ze „op te bergen” in tehuizen. 1,1 El 3 genote. Zij willen de „hok- jesgeest” op woongebied, De Heemsteedse ar chitect Ben van Ton geren ontwierp dit woningcomplex voor een stad in het oosten van het land. Onk Maas: „typisch een project voor centraal wonen.. De huizen zijn gegroepeerd rond een pleintje, waar de bewoners elkaar kun nen ontmoeten. Een der blokken zou als gemeenschappelijke ruimte ingericht kun nen worden. gesymboliseerd door deze g stalen kooi in Schalkwijk, doorbreken. ■lllf 9’ MtaMW ’•'V1' ,7'. Erbij ■k t e I stemt tot gemeenschappelijke ruimten. Cl -ook iets van jezelf geven: solidariteit met de ander. Onvolledige gezinnen kampen met ex tra moeilijkheden. Is de man wegge vallen, dan zijn ook de inkomsten er niet meer en als de vrouw niet kan gaan werken is ze snel aangewezen op de bijstandswet als aanvulling op Ijaar pensioenuitkering. Valt de vrouw weg, dan kan de man proberen zelf het huis houden te doen naast zijn werk, maar dat is een onhaalbare kaart. In beide gevallen wordt de opvoeding van de kinderen ernstig bedreigd door een een zijdige visie op opvoeding. Een ongehuwde moeder kan door een goede oplossing van de huishoudelijke verzorging en een opvang voor de kin deren een fulltime baan kiezen, in de wetenschap dat ze daarmee haar kind niet te kort doet. HOE GROOT de woningen rondom de centrale eenheid moeten zijn hangt af van de groeperingen: gezinnen, onvol ledige gezinnen en alleenstaanden heb ben niet alle dezelfde ruimte nodig. Bo vendien maakt het verschil uit of men naast een centrale eetzaal nog een eigen eethoek of eetkeuken wil hebben of niet. HOE HET OOK ZIJ, een tweetal ele menten bepaalt in grote lijnen de on kosten. Eerst is er de prijs die men moet betalen voor de individuele wo ning (die eventueel beperkt kan zijn tot woonkamer/kitchenette, en enkele slaapkamers). Hoe groter de ruimte, hoe meer huur dat zal vergen. De kos ten anderzijds van de centrale voor zieningen zijn sterk afhankelijk van de mate waarin men personeel wil aan trekken, van onderhoud en afschrijving van gebouwen en inrichting en van het aantal mensen dat van de voorzienin gen gebruik gaat maken. Volgens de heer Thissen zullen de huisvestingskosten zeker in de begin fase hoger liggen dan wanneer men con ventioneel woont. Veel deelnemers heb ben nu eenmaal al koelkast, wasma chine en keukenuitrusting, die in de centrale eenheid niet meer nodig zijn. Bij de hogere totaalkosten moet echter wel rekening gehouden worden met het feit, dat een van de doelstellingen van centraal wonen inhoudt, dat veel huis houdelijke taken onttrokken worden aan het gezin. De gehuwde vrouw kan hierdoor gaan werken en ook een in komen verwerven, waarmee de hogere huisvestingskosten gemakkelijk betaald kunnen worden. Overigens wordt bin nen de bestaande werkgroepen ook ge dacht aan een bijdrage per hoofd op basis van het inkomen. ONK MAAS, artistiek adviseur, wil in Haarlem zo’n centraal-wonen-een- heid tot stand brengen. Over de plan nen is al enige maanden gediscusieerd binnen de werkgroep Man, Vrouw, Maatschappij. De groep is echter te klein om zo’n experiment aan te gaan en bovendien verwacht Onk Maas, dat méér deelnemers zich ervoor zullen aanmelden, met name zij die ook niet happy zijn met de woonsituatie waarin ze op dit moment verkeren. Zij kun nen zich opgeven bij: Onk Maas, Ti- ranaplantsoen 143, Haarlem, tel. 289038. PETER HEEMSKERK löu* .iw „Ite De gehuwde man van zijn kant krijgt de kans, als zijn vrouw kan gaan wer ken doordat het gezin deel uitmaakt van een centraal-wonen-eenheid om overdag te gaan studeren. Bovendien, hij hoeft 's avonds niet óók nog eens huishoudelijk wenk te doen. Het kind heeft er eveneens voordeel bij: het komt meer in contact met leef tijdgenootjes, leert met anderen reke ning te houden, ontsnapt aan een té be schermde omgeving en aandacht van de eigen ouders en krijgt te maken met meer opvoeders. Er komt een andere verhouding dan wanneer ouders hun kinderen als hun eigendom beschouwen en kinderen omgekeerd hun ouders. VOOR WIE is zo’n leefvorm volgens Onk Maas nu met name geschikt? Dat is onder meer de gehuwde werkende vrouw. De gehuwde vrouw heeft in feite geen keuze tussen werken, huis houden, studie en ontplooiing. Wasse rette, crèche en kinderoppas zijn maar halve oplossingen. Er komen proble men als kinderen ziek zijn, vakantie hebben, te jong of te oud zijn. Uiteraard geschiedt de deelname aan een dergelijk experiment geheel uit vrije wil en uit eigen keuze. Dat brengt met zich mee, dat elke deelnemer door zijn toetreding tot een eenheid toont, loyaal te willen meewerken, en bewijst, tolerant van aard te zijn. Want je krijgt wel wat door je deelname maar moet „Hoewel men zich kan voorstellen, dat verschillende behoeften in een een heid van centraal wonen, wezenlijk menselijk zijn en dus voor velen zullen gelden, moet men niet vergeten, dat de historische invloed van het denken zo sterk het leefpatroon bepaalt, dat velen een dergelijke woonvorm zullen afwij zen. Naar mijn mening heeft het proces van vermindering van taken en verdere vereenzaming van het gezin in de sa menleving echter bijna het uiterste punt bereikt. Dit zal in de naaste toe komst leiden tot het zoeken van aller lei vormen om de negatieve factoren te doen verdwijnen. .Communes vormen een dergelijke poging, maar vormen een zo totale overgang vanuit de huidige maatschappij, dat ze te veel negatieve reacties oproepen en te hoge eisen stel len aan de deelnemers”. Drs. Thissen vindt de communevorm weliswaar niet zo’n succes, maar acht het heel goed mogelijk, een commune deel te laten uitmaken van een een heid van centraal wonen. Naast de an dere deelnemers, gezinnen, bejaarden, alleenstaanden enzovoorts. Zo wordt een dergelijke eenheid een dwarsdoor snede van de huidige samenleving. EEN VAN DE mensen die in Haarlem warm zijn gelopen voor de idee van centraal wonen is Onk Maas, 24 jaar, die een flat vijfhoog in Schalkwijk be woont. Om van de best mogelijk infor matie over deze materie verzekerd te zijn heeft hij contact gezocht met de socioloog Michel Thissen uit Nijmegen, die landelijk als coördinator en onder zoeker optreedt en centraal-Wonen- projecten stimuleert. Drs. Thissen weet zich gesteund door een begeleidings commissie van de departementen van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Volkshuisvesting. Hij is formeel in dienst bij het Nederlands BIJ CENTRAAL wonen zal de alleen staande hoger gewaardeerd worden dan als „overgeschoten” of „abnormaal" en zal hij in staat zijn gemakkelijker con tact te leggen met gehuwden en kin deren. Vandaag de dag wordt een al leenstaande vaak als indringer be schouwd in het gezin waar hij inwoont. Wat de kosten per deelnemer betreft is drs. Thissen niet erg concreet maar dat kan ook moeilijk, want er zijn nog geen eenheden in werking. In principe is het mogelijk een eenheid te begin nen zowel in oud- als in nieuwbouw, hoewel nieuwbouw het duidelijke voor deel heeft dat hierin precies gebouwd kan worden naar de wensen van de deelnemers. Het is evenwel ook moge lijk vooral omdat het een experiment betreft, waarbij men met mogelijke risico’s rekening moet houden, dat een groep gelijkgezinden een complex wo ningen betrekt, en enkele woningen be- Instituut voor Maatschappelijke Op bouw. We laten hem hier even aan het woord E ZIT op je eentje in je flatje en wilt koffie zetten. Ontdekt plotseling, dat je zonder suiker zit en de winkels zijn dicht. Wat doe je dan? By de buurman aanbellen? Maar meteen vraag je je af, hoe die het op zal vatten, als je om een kopje suiker komt vragen. Misschien be schouwt hij het wel als een smoesje voor meer contact en daar kan-ie best de pest aan hebben. Dan maar geen koffie vanavond. Zo’n probleempje il lustreert hoe de woon- en leefsituatie in de moderne stad is. Elk in zyn hok je, zonder veel contact met de buren, want: „daar komt toch alleen maar narigheid van!” In een dorp is dat an ders, helpt de een de ander. Buren hulp zogezegd. Wordt iemand ziek, dan is er altijd wel iemand die een handje uitsteekt. Een oppas nodig? Er is altijd wel iemand die een oogje in het zeil houdt. ft* Het nut van zo’n eenheid is volgens de voorstanders ook: werkverminde- ring en besparing in materieel opzicht door gezamenlijke aanschaffingen. Men kan bijvoorbeeld gezamenlijk voedsel inkopen, samen telefoon laten aanslui ten, de vuilafvoer gezamenlijk regelen. Voor keuken en creche kunnen beroeps krachten aangetrokken worden, die weer betaald kunnen worden doordat men meer tijd heeft om buitenshuis te gaan werken. - IN DE STADSSAMENLEVING van vandaag is het „eilandverschijnsel’’ kenmerkend. Alle gezinnetjes leven apart; vader is overdag weg en moeder de hele dag in huis. Alleenstaanden zoeken hun eigen weg: ongehuwden, bejaarden, gescheidenen en anderen die geen gezinsleven kennen. Al deze groepen, en eventueel zelfs communes zouden deel kunnen gaan uitmaken van een grote eenheid waar men „centraal woont”. v%5ir ■I Hoe ziet zo’n eenheid eruit? Dat be palen de deelnemende groepen zelf. Men zou bijvoorbeeld gemeenschappe lijk kunnen inrichten: keuken, wasse rette, creche, studieruimte, hobbyka- mer, ziekenboeg en beatkelder. Maar anders kan het ook. Democratie en in spraak is namelijk een eerste vereiste bij het tot stand brengen van een der gelijk project. Op het moment zijn een heden voor centraal wonen in oprich ting in Nijmegen, Eindhoven en Delft. In Haarlem is een werkgroep actief bezig met de voorbereiding ervan. Voor bejaarden worden contacten met andere leeftijdsgroepen haast onmoge lijk, als ze in aparte tehuizen worden „opgeborgen”. Het lijkt daar een col lectief wachten op de dood. Het pro bleem van het plotseling niet meer mo gen werken zal binnen een centraal- wonen-eenheid minder abrupt kun nen verlopen. W:. hW,',. 3 siiB 1 ;|i 1 i,u "‘""n- ’M’’""" f-’ fe Onk Maas, zoontje en echt- H®5 y.\i 4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17