HET GELUK IS MET HET KNGV Margoth Hilders nog Vier maanden liet zonder muziek turnbond turnsters voor vrije oefening Bondscoach Van Grimbergen wacht met interesse op de Cruyff van het Nederlandse hockey de steek... I in ff ff ff ill 21 ■Ki ZATERDAG 24 APRIL 1971 Erbij F'- '-W> STERKSTE UITNODIGING OPTIMAAL FAAM Weliswaar stuurde de Koninklijke de turnsters twee brieven, maar dat was omdat ze voor 1 januari voordat ze officieel aan het werk konden gaan deelnamen aan wedstrijden van het NKGB om hun wedstrijd ritme niet te verliezen. Aan de interland katholiek Nederlandkatholiek Oostenrijk werd zelfs buiten mededinging deelgenomen, maar toch was de KNGV zo alert om voor de tweede maal (de eerste keer gebeurde het na een wedstrijd op 1 november) de turnsters op de vingers te tikken omdat zij geen toestemming hadden gevraagd aan hun nieuwe steun en toeverlaat de KNGV. BLIJ TALENT V MS 53 H JOHN DRIESKENS MARC SERNé Van zou Want met Margoth en Wil had van alles kunnen gebeuren. Door zenuwen en ge brek aan wedstrijdritme hadden zij gemakkelijk gewipt kunnen worden door minder bedeelde, maar op dat moment beter geprepareerde turnsters. Zoiets overkwam, vertelde Margoth Hilders, Joke Kos. Eens een gereputeerd turnstertje. Ze viel buiten de finale. „En daarvan hoor je nou niet meer”, voor- Ondanks die bijna prehistorische begeleiding van het KNGV bij de overgang is Margoth Hilders blij dat ze uiteindelijk toch in de algemene bond belandde. Die stap zetten was al geruime tijd haar bedoeling. „Ik heb het in 1967-1968 al gevraagd. Toen zei men bij het NKGB: Wordt nou eerst maar eens dames-kampioene dan zien we wel verder. Ik werd kampioene bij de dames en toen zei men: die fusie is bijna rond. Wacht nog maar even. Tenslotte liep het op niks uit en ben ik toch maar gegaan. Ik kreeg overigens wel van alle kanten medewerking. Ik werd zelfs gewaarschuwd, dat ik voor een bepaalde datum mijn lidmaatschap bij het KNGV moest aanvragen. Ik krijg bovendien nog vaak brieven van mensen uit het NKGB. Vorige week nog twee”. Nu zij eenmaal deel uitmaakt van het keurkorps van het KNGV is ze er van overtuigd, dat ze jaren te laat kwam. „Ja hoe gaat dat. Ik begon op mjjn vierde jaar al met kleutergym. Op mjjn elfde nam ik deel aan wedstrijden. Ik werd kampioene b(j de meisjes, in 1968 werd ik jeugdkampioene en in 1969 en in 1970 haalde ik het kampioenschap bij de dames. Het duurde een tijdje voordat ik door had vast te groeien. Ik kon niet hoger. De lust om te trainen raakte ik kwijt. Er was geen concurrentie. De prikkel om door te gaan ontbrak. Die is er btf het KNGV wel. Ten eerste is er Ans van Gerwen die voor me staat en ten tweede zijn er de interlands en misschien wel de Olympische Spelen. Alhoewel ik daaraan nog niet wil denken. Die zijn nog zo ver weg”. „Ik ben er misschien wel te oud voor. Tegenwoordig beginnen ze al met meisjes van veertien en vijftien klaar te stomen voor de top. Daarvan breken er zeker een paar binnen twee jaar door". Om voorlopig niet gewipt te worden en dichter bij kampioene Ans van Gerwen te geraken traint Margoth Hilders vijf keer per week. Op maandag, woensdag, donderdag, vrijdag en zondag. Gemiddeld twee uur per dag. Als bondstrainer Cajus Janu geloofd mag worden zal Margoth zich niet ongerust behoeven te maken. Zij zal er in München wel bij zijn. Hij rekent op haar op Van Gerwen, op Beugen, op Van der Voort, op Cafferata, op Willemsen, op Morsch en op Velema. Diezelfde KNGV wachtte tot enkele weken geleden met een uitnodiging. Dat was voor de interland tegen Zwitserland. Margoth werd daar eerste. Nel van der Voort, die ook werd geïnviteerd voor de ontmoeting met de Zwitsersen moest ver stek laten gaan omdat zjj vlak voor het examen apothekersassistente stond. Zjj greep echter haar kans tijdens de nationale kampioenschappen. In de finale klom zjj op van de achtste naar de vijfde plaats. En al weer mag de KNGV zich op de blote knietjes vlijen en de voorzienigheid dankzeggen voor zoveel medewerking. Een gebaar mits in het openbaar uitgevoerd en mits de juiste richting wordt aan gehouden dat bij zowel katholieke, christelijke als mohammedaanse turners en turnsters indruk zal maken. spelde Nederlands op één na beste gymnaste. „Als je geen goede vereniging achter je hebt staan kun je die overgang moeilijk overbruggen”. het oog op de in oktober te houden wereldkampioenschappen in Bar celona en op langere termijn ook voor München 1972, voor Grimbergen niet onwelkom zijn. Het geluk doet zich daarbij Voorlopig blijft Ans van Gerwen de sterkste. Daarvan is ook nummer twee Mar goth Hilders overtuigd. „Bij het springen ontlopen we elkaar niet veel. Op de balk is zij beter. Op de brug zit er voor mij nog wel wat in. Op de vrije oefening kom ik stukken tekort. Dat ligt me niet zo. Nou komt dat ook wel omdat ik nog altijd geen muziek had. Het vorige jaar had ik al andere moeten hebben. Maar bij het NKGB liepen toen de geruchten, dat ik weg zou gaan. Het is te begrijpen dat ze er daarom niets meer aan gedaan hebben. Zo’n nieuwe oefening op muziek zetten is namelijk vreselijk duur. Met pianist en trainster ben je er zeker vier uur aan kwijt”. „Ik heb nog altijd geen bandje. Ook tijdens de interland tegen Zwitserland is er zo maar iets gespeeld. Als het goed is moet je de muziek zo kunnen neuriën. Dat werkt makkeltjker. maar dat kon tijdens die interland niet. Gelukkig heeft de KNGV een steengoeie pianist. Jan Olie. Die man is in staat je tijdens de oefening je precies op maat op te vangen Voor de KNGV een derde reden om zich gelukkig te prijzen en misschien kan het tegelijkertijd de aanleiding zijn om zich te beraden over de begeleiding van de turn sters. Zo veel mazzel kan het verbond niet blijven houden. Dat moet een organisatie zonder enige confessionele binding toch beseffen. Dat het nationale hockey in ver schillende opzichten meer overeen komsten met de voetbalsport ver toont dan vaak wordt veronder steld wordt wellicht duidelijk in dien men bedenkt dat de coach van de nationale hockeyselectie, Ab van Grimbergen, evenals zyn voet- balcollega dr. Fadrhonc zit te springen om goede spitsspelers. Nadat de man met wereldreputa- tie op dit terrein, Kick Thole, voor de eer bedankte om nog verder voor „Oranje” uit te komen ont stond er een soort vacuüm in het nationale elftal dat Van Grimber gen afgelopen zondag in de door Nederland met 32 gewonnen interland tegen België alleen maar kon opvullen door een beroep te doen op schakelspeler André Bol huis om als eerste en belangrijkste aanvaller te fungeren. Hoewel Bol huis op de voor hem vreemde plaats niet eens onverdienstelijk debuteerde is het echter duidelijk dat toevoeging van een echte spits speler aan de selectie, zeker met HAARLEM Met een ruime achterstand op de Nederlands kampioene Ans van Gerwen (2.90 pnt) werd de twintigjarige Haarlemse Margoth Hilders tw’eede op de Nederlandse turnkampioenschappen. Een prachtig resultaat voor de vier maanden geleden van het NKGB (de katholieke bond) overgekomen topturnster. Het was een geschenk uit de (katho lieke) hemel voor het KNGV, dat door blessures van routiniers nog meer dan vroeger afhankelijk is van de jeugd. Toppers als Marianne van Zet ten, Cora Stins, Willy en Stientje de Goede zijn voor geruime tijd door blessures uitgeschakeld. En eigenlijk verdient het KNGV dit cadeau in de vorm van de prestaties van de frêle blondine in het geheel niet. Welis waar heeft de Koninklijke lang genoeg gewacht op een definitieve op lossing van de zich al tien jaar voortslepende onderhandelingen met de christelijke en katholieke partners, maar en dat is een grove blunder het keek maanden niet om naar de meisjes, die de stap in tegenstelling tot hun organisatie wèl waagden. Topturnsters als Margoth Hilders en Wil van der Voort w’erden sinds hun aanvraag van het lidmaatschap van het KNGV volledig aan hun lot overgelaten. Die voorbereiding voor Barcelona functioneert volgens hem, gezien de moeilijke omstandigheden praktisch optimaal: „Je moet je natuurlijk wel realiseren hoever je als bondscoach kunt gaan. Het is namelijk al in een vergevorderd stadium. Bij de clubs die belangen kun je toch ook moei lijk uitschakelen wordt er al drie, vier keer in de week getraind, terwijl de nationale selectie één keer in de week in Amsterdam en één keer op Papendal bij Arnhem bij elkaar komt. Wat kun je nog meer verlangen van amateurs die de hele dag moeten werken. Ook het reizen van en naar de selectietrainingen kost enorm veel tijd. Je kunt volgens mij niet verlan gen dat die trainingen nog verder wor den opgevoerd”. De Koninklijke Nederlandse Hockey Bond overweegt voorzichtig; een iets professioneler aanpak. Er is schoor voetend binnen de bond voorgesteld om in bepaalde gevallen reclame toe te staan en ook onkostenvergoedingen uit te gaan keren. De vraag dringt zich op in hoeverre dit de kwaliteit van het hockeypeil zou bevorderen. Kruize heeft er zó zijn eigen gedach ten over: „Je bent in dergelijke ge vallen gauw afhankelijk van een spon sor. Het bedrijfsleven dus. Je loopt natuurlijk wel het risico dat je als je bij een bedrijf aanklopt waarschijnlijk niet de eerste of enige bent. Iedereen is op zoek naar een sponsor. Zelfs de kleinste ping-pongclub. Toch geloof ik wel dat je in de toekomst een tendens kunt verwachten dat er een bunde ling van topspelers binnen een bepaal de vereniging komt. Net zoals bij het tennis, waar men tegen Hordijk of Hemmes zegt: als jullie voor Tilburg komen spelen in competitieverband dan krijgen jullie 15.000 gulden. Dat kan ook bij het hockey gebeuren. Je zou dan verschillende topspelers krij gen die constant met elkaar werken en op den duur uitstekend op elkaar ingespeeld raken. Dat is misschien min of meer het eindpunt. Ik zou graag meegaan naar Barcelona, maar die beslissing ligt uiteindelijk niet bij mij natuurlijk”. /Si.- kampioen Tilburg niet verder dan een wat troosteloze zesde plaats. Europees kampioen werd 1880-Stuttgart. dus weer West-Duitsland, het land dat op hockeygebied voor Nederland altijd zulke onoverkomelijke complicaties oplevert. Kruize: „Ik denk dat het komt omdat de Westduitsers een zo veel bredere selectie hebben. Als je de topelf van Duitsland en Nederland naast elkaar zet dan ontloopt dat el kaar niet zoveel in kwaliteit. Duits land dat zie je vooral duidelijk in grote en vermoeiende toernooien kan uit een veel groter spelersarse- naai putten. Dat weegt op bepaalde momenten erg zwaar. Het is echter gewoon knap dat wij met onze betrek kelijk kleine selectie tot de acht bes te hockeylanden ter wereld behoren" hockeycirkeltje, dat wordt gevoed door het feit dat de maatschappelijke car rière op bepaalde momenten dient te prevaleren boven het hockey. De eni ge tijd dat de coach rustig over alle spelers kan beschikken is in de tijd dat de hockeyers studeren. Een wel sprekend voorbeeld is Tippy de Lanoy Meijer die na het beëindigen van zijn rechtenstudie en militaire dienst nog wel regelmatig voor BMHC speelt maar geen kans meer ziet om nog verder deel uit te maken van het na tionale elftal omdat hij het te druk heeft. Het betekende het zoveelste ge voelige verlies. Dat Van Grimbergen echter binnen afzienbare tijd over het talent Kruize wil beschikken lijdt nauwelijks twijfel want vertelt hij zelf niet: „Kruize is een prominent speler die zeker met het oog op het Nederlands elftal op de nominatie staat. Zijn fysieke kracht, zijn goede wedstrijdmentali- teit en zijn stick-technische vaardig heid zijn allemaal punten die een der gelijke keus zouden rechtvaardigen”. Gaat hij mee naar Barcelona? Van Grimbergen: „Laten we niet teveel op de zaak vooruitlopen. Na het huidige interlandseizoen gaan wij een nieuwe selectiegroep samenstellen, waarbij het huidige getal van achttien gese lecteerde spelers echt wel wat groter mag zijn. Of Kruize daarbij zal zijn weet ik nog niet. De mogelijkheid be staat zeer zeker”. Ties Kruize zelf werkt echter rustig verder aan de weg naar de hockey- top. Ook dit seizoen heeft de listige Haagse spits, die al op zijn vijftiende jaar in het eerste van HHIJC speel de, er in de competitie al zo’n negen tien treffers ingeslagen. Ook dat werkt een vergelijking met Cruyff in de hand. Kruize lachend: „Ja ik heb ook wel eens zoiets gehoord. Cruyff en ik spelen allebei in de spits. Dat betekent dat je vrij direct opereert. Ik ben ge noodzaakt om evenals hij de kortste weg naar het doel te nemen. Voor het overige zie ik niet zoveel overeen komst”. De jeugdinternational (tegen België, Wales en West-Duitsland) be denkt verder: „Een plaats in het Ne derlands elftal is voor een hockeyer Het clubhockey heeft nog niet de faam die het nationale elftal in de loop der jaren heeft vergaard. Tij dens het toernooi om de Europacup, met Pasen in Rome waaraan zes ver enigingen deelnamen, kwam lands- Het geluk doet zich daarbij voor dat zich in de persoon van de 18-jari- ge HHIJC-spits Ties Kruize een talent heeft aangediend, hij wordt nu al ge kwalificeerd als de „Cniyff van het Nederlandse hockey”, dat zich tot een „hele grote” kan ontwikkelen. De re den dat Kruize afgelopen zondag niet werd opgesteld moet grotendeels ge zocht worden in het feit dat hij voor zijn eindexamen HBS zit en van zijn vader, ex-bondscoach „Roepie” geen toestemming kreeg om voordat zijn middelbare school er op zit zich be schikbaar te stellen voor de nationale selectie. Het is het eeuwige vicieuze wel het positieve punt. Ook voor het nationale elftal”. A Z r r - T’

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21