MEDAILLES OP Groot Amsterdam en de rest TRAPPEN VAN CAPITOOL Vast werk! Ceylons experiment dreigt te mislukken Oudstrijders gooien oorlogsonderscheidingen weg Oostenrijk gaat nieuwe president kiezen Geen protestbrief naar paus over term „Judas VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken g HOOGOVENS IJMUIDEN L achtergrond KR Kind door beren verscheurd Europees priestercongres in Genève Luchtaanval met brandende benzine vage onderwerpen op programma F J ZATERDAG 24 APRIL 1971 3 99 Geen hulp Vermoord t A merikaanse helikopters in actie bij A Sjaoe-dal Goed gewapend ïndia «as „Oproerkraaiers” sympathy” dreigt te worden doodgedrukt tussen de grote mogendheden, ingeslagen. Het doel was een democra tische vorm van socialisme, die wel vaart zou brengen aan de bevolking. In de verkiezingscampagne had Ban deranaike deze welvaart beloofd: Werk voor iedereen, gratis maaltij den voor schoolkinderen, goedkope woningen, prijsdalingen, nationalisatie van plantages en fabrieken, landher vormingen en verhoging van het rijst- rantsoen waren de leuzen waarmee het volksfront de verkiezingen in ging en een overwinning behaalde. Jeugd Troepen paraat (Van een speciale medewerker) COLOMBO Onafhankelijkheid heeft het Aziatische eiland Ceylon geen voorspoed gebracht. Van de opbrengsten van de enorme plantages zag het volk weinig of niets. De prijzen op de wereldmarkt voor thee, copra, rubber en specerijen daalden, terwijl de industrieprodukten uit het Westen steeds duurder werden. De droom van premier Bandera naike, om uit deze vicieuze cirkel te ontsnappen, is tot dusver niet uitge- komeri. Integendeel. Ceylon is op het ogenblik niet alleen ten prooi aan verwarring en gewelddadig verzet, de economie van het land heeft er bovendien nog nooit zo belabberd voor gestaan. Het land van „tea and f CEYLON fKurnagala Kandy jBadula Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). Verhoudingen Bilderberg-conjerentie kost 420.000 gulden Prins Bernhard: (OF f ADVERTENTIE L/l/VWWWWWWXAA/WWWV/WWWWWW/WVt/V' :0=S:km^:100z^: Jfi anna r” 'rmcomalee iharuwa^^ Baftïcaloa Raïnapura Ga Il7 vierde hoogtij. n n g hfMMMMWW kAAAAAAAAAAAAAAfWWWM MAAAAAAAAAAM n e kAAAAA/VWWVWWWVWWWWWWWWWWWW^ VWX/X/WWWWWVWWWX/WWWWVWWWWWW DE NIEUWE regering van premier Banderanaike die vorig jaar werd ge kozen kwam haar beloften niet na. Ze zag zich geplaatst tegenover interna tionale schulden, een begrotingstekort en gebrek aan buitenlandse steun. waar het ook optreedt, dan moeten we consequent zijn en ook deze fout van de Eén van de vele duizenden in Washington demonstrerende veteranen gooit zijn in Vietnam gekregen medaille op de trappen van het Capitool. ^VVVVVVVVVVVWWWUWWWWWWWWVWWWW /WWWWVWWWWWWWWX/WWWWVWWWWV it k r. r. e ‘t e RHEYDT (AFP). In de dierentuin van Rheydt in de Westduitse deelstaat Noord- rijn-Westfalen is een vierjarig kind voor de ogen van zijn moeder door drie beren verscheurd. Het kind was al dood toen de bewakers ingrepen. Volgens een ooggetuige stond de moeder met haar kind op de arm voor de tralies van de ruimte waar de beren opgesloten zitten. Een van hen had het kleintje on verwachts uit de handen van de moeder gerukt. ^SPytlalam ^XNegombc I ^COLOMBO DE HEVIGHEID van de gevechten van de afgelopen tijd doet echter ver moeden dat de opstandelingen inder daad een gevaar voor het regime vormen en vrjj talrijk zijn. De guer rilla’s zijn goed bewapend. Zij namen op vele plaatsen wapens van burgers in beslag, overvielen politieposten en zouden wapens hebben gekregen van China en Noord-Korea. SAIGON (Reuter). Amerikaanse he likopters hebben de afgelopen dagen vele duizenden liters brandende vliegtuigben- zine uitgestort over gebieden in het A Sjaoe,-dal waar Noordvietnamese stellin gen zouden moeten liggen. Een Zuidvietnamese militaire woordvoer der zei dat kleine groepjes mariniers al verscheidene patrouilletochten in het dal hebben gemaakt maar dat er sinds de actie vorige week begon nog geen noemens- waardig contact met het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront is geweest. se mogendheden en om de aandacht af te leiden van de abominabele eco nomische toestand van het land. Ook werd gefluisterd dat Banderanaike de crisis zou aangrijpen om de oppositie in het parlement monddood te maken en om rantsoenen in te stellen. Verstoken van economische hulp van zowel Oost als West is het het afgelo pen jaar bergafwaarts gegaan met het rijke Ceylon. In 1948 werd het eiland, ongeveer tweemaal zo groot als Nederland, een onafhankelijk domi nion in het Britse Gemenebest. Veel oudstrijders gooiden gisteren me dailles, uniformstukken, dienstpapieren en namaakgeweren met een zwaai alsof het handgranaten waren over een twee meter hoge versperring naar het stand beeld van John Marshall, de eerste pre sident van het Hooggerechtshof. Vervol gens begaven enkele oorlogsveteranen zich naar een speciale hoorzitting in het Congres-gebouw, georganiseerd door de democratische senator en presidentskan didaat George McGovern, om verslag te doen van gruwelen die door de Ameri kanen in Zuid-Vietnam zijn bedreven. den ontwikkeld, maar dan zullen de Ken- nemer gemeenten met die van de IJmond snel werk moeten leveren om gespoord en gelaarsd binnen het krijt te treden. De agglomeratie Haarlem en de nieuwe IJmondstad hebben reden genoeg om juist op het gebied van de recreatiebeveiliging flink op hun stuk te staan, want zij be zitten een kostbaar gezamenlijk goed: de strandrecreatie, die zeer kwetsbaar is. De samenwerking tussen Kennemer en IJmondgemeenten steunt echter niet al leen op recreatiebelangen. Er zijn tal van verzorgingsfacetten die elkaar overlappen of tenminste raken en die even belangrijk kunnen zijn als de ontspanning: De woon gelegenheid, de keuze van industriesoor- ten, het streekvervoer, de energievoor ziening, de waternettgn, de strategie te genover belangengroepen van elders die pijpleidingen voor gevaarlijke stoffen door dit gebied willen leggen, dat zijn enkele voorbeelden van onderwerpen die bovenaan de agenda zouden moeten staan. Het provinciale bestuur van Noord- Holland, dat ongetwijfeld ingenomen is met de gewestelijke grenzen zoals die nu voor Amsterdam zijn aangegeven, kan met zijn planologie voor deze streek best wat meer eensgezindheid tussen de be trokken gemeenten gebruiken. Er zijn vriendelijke woorden genoeg gesproken, maar tot efficiënte daden is het tot dusver nog niet gekomen. Nu er meer duidelijk heid op het gebied van het geografische en bestuurlijke lijnenspel is gebracht, is er nog minder excuus voor stilzitten overgebleven. (Van onze redactrice in Wenen) WENEN. Ruim vijf miljoen Oosten rijkers kiezen morgen hun nieuwe presi dent. Er zijn slechts twee kandidaten: de huidige president Franz Jonas, die op nieuw door de Socialistische Party is op gesteld en dr. Kurt Waldheim voor de Katholieke Volkspartij. De ambtstijd van een president bedraagt in Oosterijk zes jaar. Sinds de tweede wereldoorlog is het presidentschap altijd in handen van een socialist geweest. Het ziet er naar uit, dat die traditie ook deze keer weer wordt voortgezet, al zal het verschil in stemmen bij de eind uitslag vermoedelijk gering zijn. Het opvallendste aan deze verkiezings campagne is het fenomeen geweest, dat de anders zo progressief en modern in gestelde socialisten in Jonas eerder een conservatief werkende kandidaat hadden, terwijl de conservatieven met een rela tief jonge en meer dynamische man kwa men aanzetten, die vooral de jeugd erg aanspreekt. Waldheim is 53 jaar en Jo nas 71, en dat leeftijdsverschil is een be slissend moment in de verkiezingsstrate- gie geweest. Jonas is een arbeiderskind dat zich door energie en capaciteiten omhoog heeft gewerkt. Hij begon als zetter in een druk kerij, maakte carrière in de socialistische partij, is jarenlang burgemeester van We nen geweest en volgde in 1965 Scharf als president op. De conservatieven hebben zijn autori taire stijl en het gebrek aan tranparantie in de Hofburg, waar de Oostenrijkse pre sident resideert, in de laatste weken scherp aangevallen. Hun eigep kandidaat hebben ze dan ook welbewust een zeer democratische image aangemeten en Waldheim heeft bij zijn reizen door het land diverse malen beloofd, het tijd- en geldverslindende ceremonieel en alle ver ouderde poespas, die bij het hoge ambt horen, te zullen afschaffen, als hij wordt gekozen. Waldheim is jurist. Hij werkte vanaf 1955 bij de Verenigde Naties, eerst als waarnemer, later als Oostenrijkse vertegenwoordiger. Van januari 1968 tot 21 april 1970 was hij minister van Buiten landse Zaken in het conservatieve kabi net onder Klaus. nen van een groot deel van de platte landsbevolking. WIE ZIJN DIE rebellen? Verschei dene extremistische groeperingen zijn bij de opstand betrokken. De be- belangrijkste is wel Janata Vimukthi Peramuna (de „Volksbevrijdingsbe weging”) van de in de gevangenis verblijvende Rohan Wijeweera, een pro-communistische voorstander van een revolutie naar Cubaans model. Deze groepering boycotte de laatste verkiezingen en vindt de linkse rege ring niet links genoeg en te voorzich tig. De JVP haalt haar leden hoofd zakelijk uit de kring van werkloze academici, studenten en communisti sche plattelandsjongeren. Er zouden zelfs 14- tot 15-jarigen onder de JVP- vlag meedoen aan de gewapende, bui tenparlementaire actie om de rege ring omver te werpen. Over het aantal opstandelingen dat zich voornamelijk ophoudt in de om geving van de uitgestrekte bosgebie den en in de plantages is weinig met zekerheid te zeggen. Aanvankelijk werd aangenomen dat premier Ban deranaike opzettelijk het gevaar van de guerrilla en de omvang van de op stand overdreef om zodoende gemak kelijk hulp te krijgen van buitenland- (Van onze speciale verslaggever) GENÈVE Het Geneefse priester congres heeft op de sluitingsdag bepaald dat er geen brief aan de paus zal worden geschreven over zijn gebruik van de term „Judas” in verband met uitgetre den priesters. Tweeën vyftig priesters stemden tegen, twintig priesters stem den vóór. Dat wil niet zeggen dat alle tegenstan ders het met de voorgestelde brief on eens waren. Spanje, België en Zwitser land stemden wel in met de inhoud van de brief maar achtten het schadelijk voor de overige resoluties van het con gres als men op deze wijze Rome „tegen zich in zou nemen”. De Westduitsers vonden dit een on juist argument. „Als wij zeggen dat de kerk moet strijden tegen het onrecht WASHINGTON (Reuter) Hon derden Amerikaanse oud-strijders hebben gisteren hun onderschei dingen uit de Vietnamese oorlog op de trappen van het Congresgebouw in Washington geworpen uit protest tegen de voortzetting van de oorlog. In een lange rij trokken zij langs het Capitool, waarbij ze één voor één bij een microfoon stilhielden, hun naam, woonplaats en vroeger onderdeel bekendmaakten en in sommige geval len nog een kort toespraakje hielden. „Het is rommel, het betekent niets”, zei een ex-soldaat voor hij een half dozijn medailles naar het Congres-gebouw gooi de. De campagne van oudstrijders tegen de oorlog duurt al de hele week. Een mas sabetoging waarvoor de organisatoren wel 300.000 deelnemers in Washington ver wachten, zal vandaag de climax vormen. De regering heeft troepen in staat van paraatheid gebracht met het oog op even tuele ernstige ongeregeldheden. Om hoe veel man het gaat is niet bekend. De maatregel is genomen op verzoek van het ministerie van Justitie. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken onderstreepte dat het een normale voorzorgsmaatregel betreft, en dat geen troepen naar Was hington zelf worden overgebracht. De communistische wereld keek met belangstelling naar het avontuur in Ceylon, maar wachte af en weigerde eveneens te helpen. De enorme werk loosheid nam nog gigantischer vor men aan. De ontevredenheid van de arbeiders groeide. Juist deze elemen ten hebben de huidige guerrilla van de groep „Che Guevaristen” mogelijk gemaakt. De opstandelingen zijn voornamelijk gerecruteerd uit de massa werklozen en worden geleid door de talrijke af gestudeerde studenten, die na hun stu die gedwongen waren in de WW te lo pen. De opstand kwam, ondanks de onrust in het land, toch nog als een verrassing. Vooral omdat de „Che Guevaristen” goed georganiseerd ble- kon te zijn en op steun konden reke- Minister van Justitie John Mitchell heeft gewaarschuwd dat „de mogelijkheid van botsingen waarbij lichamelijk letsel ontstaat concreet aanwezig is”. Onder de betogers zouden zich volgens hem op roerkraaiers bevinden, „geïnspireerd door externe belangen”. Het Witte Huis is vandaag met het oog op de massabetoging gesloten. President Nixon gaat dit weekeinde naar zijn bui tenverblijf in Camp David. WOODSTOCK, (AP). Prins Bern- hard en vooraanstaande regeringsfunctio narissen, industriëlen en bankiers uit Westeuropese landen en de VS zijn in Woodstock bijeengekomen voor het hou den van een zogenaamde „Bilderberg- conferentie”. De kosten bedragen 420.000 gulden. Dit geld wordt bijeengebracht uit privé-bijdragen. Prins Bernhard zei in Boston, op door reis naar de vergadering, dat de conferen- tieo ndermeer wordt bijgewoond door Hen ry Kissinger, de adviseur van president Nixon, de Canadese minister van Defen sie, Donald McDonald, alsmede een aantal leden van het Amerikaanse Congres en regeringsvertegenwoordigers uit Europa. „De bedoeling van de conferenties”, al dus de prins, „is een beter begrip te scheppen tussen de landen van het Wes ten”. Op de vergadering in Woodstock zullen onder meer worden behandeld „de bij dragen van het zakenleven tot de huidi ge problemen der maatschappelijke on zekerheid, ën de mogelijkheid van een verandering van de rol die de VS in de wereld spelen, plus de mogelijke gevol gen daarvan”. „Dit zijn nogal vage onderwerpen”, al dus de prins, „maar het is bijzonder moei lijk zes maanden voor de vergadering een programma op te stellen. Inmiddels zijn er al weer zoveel andere dingen in de wereld gebeurd die de mensen bezighou den”. De besprekingen zullen privé zijn om dat, aldus de prins „de deelnemers veel meer vrijuit kunnen spreken als zij we ten dat niet elk woord wordt vastgelegd. Dat is de énige reden”. De krantenmensen die als gast de con ferentie bijwonen, zullen daar dan ook niet over schrijven. Het zijn onder meer dep resident-directeur van het Amerikaan se weekblad „Newsweek” en de directeur van „Paris Match”. Het ontwerp gewestvorming Groot-Am- sterdam tekent de contouren van een in terstedelijke ontwikkeling die van grote invloed zal zijn op de functionering en de leefbaarheid van midden Noord-Hol- land. Amsterdam verspreidt in een grote cir kel zijn ontwikkelingsmogelijkheden in samenwerking en overleg met de vele kleinere gemeenten die de hoofdstad om ringen. Zo ontstaat een belangengemeen schap die in de eerste plaats gericht zal moeten zijn op het bereiken van gezonde evenwichten op allerlei gebied. De in dustrialisatie van de stad Amsterdam wordt een regionale aangelegenheid, waarbij vooral de Zaanstreek zowel ge vend als ontvangend van belang zal wor den. Voor de recreatie zal in dit gewest een strenge regel moeten worden opge steld, omdat in het gebied van het thans ontworpen grote Amsterdam al een schromelijk gebrek aan groen en ruimte is te constateren, dat zeker niet zal mogen worden verergerd. De vervoersproblemen zullen misschien wat gemakkelijker op te lossen zijn, indien Amsterdam in over leg met zijn randgemeenten en de ver- voerslichamen zowel zijn ondergrondse planning als de ontwikkeling van het bo vengrondse lijnennet van stadsspoorweg en treinverbindingen zodanig weet te con cipiëren, dat binnen de gewestelijke gren zen snel en efficiënt massavervoer moge lijk wordt. Dat de nieuwe toekomstige stad IJmui- den (Velsen, Beverwijk en Heemskerk) buiten het gewest Groot-Amsterdam blijft, betekent een Amsterdamse con cessie van de eerste orde. Het spreekt vanzelf dat Amsterdamse havenbelangen dan via een andere vorm van coördinatie op bestuursgebied moeten worden geho noreerd. Aan de andere kant krijgen de gemeenten van de IJmond en Kennemer- land een welkome kans om zich tegen de invloed van de Amsterdamse havenhon- ger te beveiligen. Het is de vraag of deze gemeenten in staat zijn die kans optimaal uit te buiten. Dat hangt namelijk af van de mate waarin zij elkander zullen kun nen vinden in een intergemeentelijke sa menwerking van drastische en ambitieuze allure. Kunnen zij dat niet, dan lopen zij de kans dat in de toekomst IJmuiden toch bij het Amsterdamse gewest getrok ken wordt. Het is voor sommige wetenschappelijke onderzoekers een grote vraag of de Am sterdamse eis tot bouw van een buiten haven gerechtvaardigd is. Er zijn tegen deze plannen allerlei gegrond lijkende bezwaren aan te voeren, maar het voor naamste bezwaar is dat een buitenhaven de recreatie van IJmuiden-Bloemendaal bedreigt. Dit onderwerp kan door onder- handelingen en gezamenlijke studie mis schien op een bevredigender manier wor- IN 1956 LEEK hierin verandering te komen. Premier Bandaranaike (echt genoot van de tegenwoordige eerste minister) kwam als oprichter van dé Socialistische Vrijheidspartij aan de macht. Drie jaar later werd hij tij dens rellen door een boeddhistische monnik vermoord. Zijn weduwe volg de hem op als premier en werd de eerste vrouwelijke regeringsleider ter wereld. Zij zette zijn politiek voort. Westerse oliebelangen werden be perkt, buitenlandse kapitaalbezittingen genationaliseerd. Het gevolg was dat het Westen zijn kapitaalstroom voor investeringen in de plantages van het winstgevende eiland indamde. De wel vaart voor het volk die mevrouw Ban deranaike voor ogen stond en die door de socialisten was beloofd, bleef uit. De economische toestand verslech terde. De weg naar een socialistische toe komst werd vorig jaar vastbesloten FAnuradhapura Vanaf die tijd zijn er pogingen in het werk gesteld om via de weg van de democratie de koloniale structuur van Ceylons economie te veranderen. Er werd wat dit betreft door de op eenvolgende regeringen geen princi pieel beleid gevoerd, opportunisme In verband hiermee is de staf van de Noordkoreaanse ambassade uitge wezen. De betrekkingen met dit land zijn evenwel niet verbroken. Van Chi na, dat, zoals in Colombo officieus wordt toegegeven, de opstandelingen steunt, wordt officieel niets dan goeds gezegd. „Ceylon onderhoudt vriend schappelijke relaties met Peking”. De slecht bewapende Ceylonese troe pen (25.000 man) leveren strijd me een guerrilla-eenheid van volgens de regering 80.000 man (een getal dat ook als rekening wordt gehouden met zware overdrijving toch nog aan zienlijk is te noemen). Onmiddellijk nadat de guerrilla gro te vormen had aangenomen en de re bellen enkele gevoelige slagen had den uitgedeeld, vroeg de regering- Banderanaike hulp. India, het buur land, stuurde oorlogsschepen en ma riniers. De VS en Engeland, toch niet de vrienden van de Ceylonese rege ring, leverden op verzoek helikopters en lichte wapens. De Sovjet-Unie heeft met opmerkelijke snelheid op de noodkreet van Ceylon gereageerd. Het heeft al Migs en helikopters ge zonden, begeleid door een team van zestig onderhoudsmonteurs, die na drukkelijk in burger gekleed in Co lombo aankwamen. Deze militaire hulp die nu zo snel door alle partijen wordt gegeven zou het faillissement kunnen betekenen voor Banderanai- ke’s experiment voor haar poging een onafhankelijke linkse koers te varen. paus signaleren. De brief richt zich niet tegen de persoon van de paus maar te gen een fout. In echte collegialiteit heb ben we de plicht te spreken”. De Nederlandse priester Velthuis voegde hieraan toe dat door deze afwij zing van het congres de uitgetreden priesters voor de tweede maal in de kou worden gezet, nu door hun collega’s. Voor Engeland, Schotland en Ierland lag de zaak heel duidelijk: ze wilden niets met de brief te maken hebben: geen ver wijten-aan de paus. De behandeling van deze brief heeft althans het voordeel gehad dat nu dui delijk is geworden hoe de verhoudingen onder de Europese priesters liggen. Rechts vindt men Ierland, Sthotland en Engeland, links Nederland, West-Duits- land ten dele, en in zekere mate ook Spanje. De overige landen vormen het midden. Het was dus van tevoren duidelijk dat bij de stemming over het celibaat slechts die voorstellen het zouden halen die de mening van het midden weerge ven. Verworpen werd het Nederlandse voorstel om zich aan te sluiten bij de zeer progressieve verklaring van de fe deratie van Amerikaanse priesterraden. Verworpen werd ook het voorstel om zijn afschuw uit te spreken over het be sluit van de Romeinse priestercongrega- tie die pastorale taken aan de uitgetre den priesters verbiedt en hen zo tot tweederangs leken maakt. 'v' M

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3