Vinkerij sport voor de onderste m VINKENHUISJE IN SANTPOORT WORDT GERESTAUREERD Een uniek monument van oud vermaak Langs sluizen en havens i Spanning regionen eerste klas A „mensen van stand” ■■SP I t JL 1 I f Avondstrandloop Schepen van Usland Alkmaarse Boys, Hollandia en Stormvogels in grote nood op koninginnedag Verzending zeepost u TEL. 15000 I t I 7 ZATERDAG 24 APRIL 1971 Te Wijk aan Zee SLAG VINKENBAAN BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK 8® - >t r DROOGLEGGING GLUREN IJMUIDEN Het vrachtmotor- schip hier op de foto is de Reykjafoss, een van de tien schepen van H/f Eimskipafelag Islands in Reykjavik op Ijsland. Het schip is in oktober 1965 gereedgekomen bij de werf Aal borg Vaerft en meet als open shelter decker 1.651 bruto reg. ton en 2.880 ton draagvermogen. Als gesloten shelterdecker wordt de bruto inhoud 2.435 reg. ton en 3.880 ton draagver mogen. De lengte over alles bedraagt 95,60 m, de breedte 13,66 m, de holte 7,92 m en de grootste diepgang 6,58 m. Als hoofdmotor heeft het schip een 5 cil. Burmeister Wain diesel van 2.750 pk. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Achter de wei landen aan de Brederodelaan, waar vroeger het deftige landgoed „De Aelbertsberg” lag, staat nog een van de weinige vinkenhuisjes die Neder land kent. Het geheel in takt zijnde houten hutje roept herinneringen op aan oude tijden, toen op tientallen buitenplaatsen in Kennemerland deze huisjes bij de „vinkerij” het vangen van vinken gebruikt wer den. Het is moeilijk na te gaan of de rijke kooplieden uit Amsterdam die in deze streken hun buitenhuizen had den of de hier al generaties lang wo nende, oude, gedegen families deze vinkerij als een soort sport beoefen den of louter als tijdverdrijf deden. Het met fraaie, witte letters opge- schüderde rijmpje „Kom vrij binnen in dit huis, maar wees stil gelijk een muis”, doet vermoeden dat men de vinkerij in de negentiende eeuw ern stig opnam. Tegenwoordig is de vinkerij natuurlijk verboden. TAXI 3000 TEL. 23000 (JW1 Postzegel- handel „IJMOND” import, export, detail Door uitbreiding van onze postzegelhandel, kunnen wij u nu de grootste sortering aan bieden en tegen scher pe prijzen leveren. R - l ADVERTENTIE t t 98 ADVERTENTIE in in L 1 l L en Tel. 14864 Voor ONDERTROUWD: J. W. de Boer en C. C. M. van Hoorn; H. J. A. Bakker en W. C. A. Basseleur; J. van der Meij en T. C. M. Sturk; L. J. P. Telleman en A. M. J. van Opzeeland; P. H. H. de Jonge en J. C. F. Goedhart; R. Theissen en M. A. van der Kolk. De „Reykjafoss” van IJslands koop vaardijvloot. ik yr it le ie it P s t e If- ig- len an eld liet ren n it IJMUIDEN 1. ie rer >e- ijd 10- en le de re nd ar kt. in se ll* li ds de de te y- jn o- e- ng et en et de ir is m ït >g n. ir de A. W. eer in, H. iet C. en m e- o- ils Sr e- k- ;n o- zijn bezit. In dit boek noteerde Mr. Ma theus Willem van Valkenburg niet alleen aantekeningen over de jaarvangsten, de weersgesteldheid, windrichtingen en zelfs de stand van de maan, maar ook gegevens over weddenschappen die de verschillen de buitenplaatsen met elkaar afsloten. Speciale vinkenjongens reden voortdu rend tussen de buitenplaatsen De Aelberts- berg, Saxenburg en Bleek-Berg op en neer om de standen te noteren. De gasten schre ven na een dag van vermakelfjke vinkerij in het Vinkenboek zelfgemaakte rijmpjes, die weliswaar niet het hoogtepunt van onze letterkunde vormen, maar die in ieder ge val een aardig beeld van de vinkerij in de negentiende eeuw geven. Zoals elke buitenplaats waar een fa milie van „stand” woonde, had ook huize „De Aelbertsberg” op een gedeelte van haar grond een zogenaamde vinkenbaan, waar tijdens de trek overvliegende vogel tjes gevangen werden. Het vinkenhuisje diende als schuilplaats van waaruit men ongemerkt op de baan kon spieden en waar de vangnetten werden bediend. Het was bepaald geen luxueuze sport, deze vinkerij. Met de vrienden die men voor deze bijzondere gebeurtenis had uit genodigd. stond men urenlang in het klei ne, laaggebouwde, houten vinkenhuisje dat geen achterzijde had. Het was er half donker en er mocht niet gepraat worden, waarop dilettanten die voor het eerst aan de vinkerij deelnamen, door het rijmpje gewezen werden. De overzwermende vin ken zouden door gepraat wel eens niet kunnen neerstrijken. Door kleine, laag aangebrachte gleufjes kon men op de vinkenbaan gluren. De vinkenbaan was een groot stuk grond, om geven door hagen van hakhout. Aan het eind van de baan bevond zich het vinken huisje. De vinkers hadden laag over de grond lijnen met daaraan levende vogel tjes gespannen. Al drie draden kwamen weer uit in het vinkenhuisje en als er nu GEBOREN: Debbie, d. van W. Duiveman en C. J. Bijtenhoorn; Marcel, z. van D. Beek en C. A. Piantoni; Jeroen, z. van J. Blom en Z. Bekkering; Petronella A. M., d. van D. Feenstra en C. M. Zuurbier; Eline C. A., d. van W. M. Groenewoud en V. U. Ver- weij; Gigi, d. van C. F. L. Dingier en H. T. van der Wal; Saskia A. A., d. van N. M. Botman en A. J. M. Groen; Filippina G. G„ d. van F. Ledda en T. J. M. Kramer; Ilona G., d. van J. Tóth en G. A. Hor vath; Esther H„ d. van R. de Vries en G. A. Smit; Linda P„ d. van D. B. E. Egberts en I. E. Bruijns; Theodoras C„ z. van T. J. M. Stam en T. M. H. van der Hooft; Carlo, z. van W. Brasser en C. M. Hilbers; Maria J. A„ d. van B. G. M. van Baarle en A. M. J. Spanjaard; Adrianus B. F., z. van B. F. Lorjé en C. G. Dekker; Johannes A., z. van J. L. Tervoort en M. A. M. Pon- cin; Wilhelmina E., d. van T. C. G. Paap en J. H. E. van Velthuijsen; Tiziana, d. van U. Lampis en A. Marroccu; Antonia, d. van B. Gomez Lajarin en R. Marin Fer nandez; Janke A., d. van H. A. Moes en E. J. Steketee; Peggy, d. van N. F. Bol en J. Zuu; Vicente, z. van J. Nogueira Ochoa en M. del P. Cores Cores; Sander, z. van D. van Vuuren en M. H. de Vries. Zusterschip is de Skogafoss; de twee zijn tevens de nieuwste schepen van de rederij. Volgens de beschikbare gegevens is dit de derde Reykjafoss. De eerste werd in 1945 aangekocht on der de naam Katla, een motorschip dat in 1911 was gebouwd in Kopenhagen, oor spronkelijk Manchionel heette en toebe hoorde aan Akties Dampfk Manchionel in Bergen, welke maatschappij onder di rectie stond van C.O. A. Irgens. Dit schip werd in 1949 door de IJslandse re derij verkocht en kreeg toen de naam Nazar; in 1958 veranderde het wederom van eigenaar. Thans vaart het schip on der Turkse vlag als Cerrahzade en be hoort thuis in Istanbul. De tweede Reykjafoss was oorspronke lijk een Italiaans schip, de Gemito, thuis haven Napels en is van 1947. Toen de huidige Reykjafoss in bestelling was. werd dit schip verkocht; het vaart sedert 1965 onder Griekse vlag als Annoula en is eigendom van de Keanav Shipping Com pany in Piraeus. De Eimskipafelag Islands had in 1940 De lijst jaartallen in het huisje laat zien dat de vangsten na 1874 (3704 stuks) op eens teruglopen. Achter het jaar 1875 staat het getal 1032 en dit kleinere aantal zou te wijten zijn aan het droogleggen van de IJpolders en het graven van het Noordzee- kanaal dat tot 1875 duurde. Naar het schijnt vlogen de vinken bij voorkeur over land en de vogels volgden tot de inpoldering van het IJ de duinenrij. Later wijzigden zij de koers. Er zijn nog maar twee vinkenhuisjes in Nederland. Dit autentieke monumentje op de grens Santpoort-Bloemendaal en een huisje in het Openluchtmuseum in Arnhem. De eigenaar van het vinkenhuisje in Bloe- mendaal, de heer P. Zondervan van de Duinwijckweg, heeft het huisje in 1956 geheel op eigen kosten laten restaureren. Iiy vertelde dat h(j binnenkort weer be gint aan een restauratie van het huisje, dat op het ogenblik een beetje wegzakt. Ook de letters moeten nodig weer opgeschilderd worden. Het is te hopen dat dit vinken- Een gedeelte van de weiden en de bollenvelden bij het vinkenhuisje zal binnenkort gebruikt worden voor een hockeyterrein. De eigenaar van het vinkenhuisje verwacht dat door het intensieve gebruik van het sportveld het huisje meer onder de aandacht van de mensen zal komen te staan en beschadigd zal kunnen worden. huisje nog lang bewaard bljjft als herin nering aan dit merkwaardige vermaak uit de negentiende eeuw. Bezoekers van het vinkenhuisje, dat aan het einde van een smal landweggetje staat, begeven zich wel op verboden grond als zij het bordje „Verboden Toegang” pas seren. Geïnteresseerden moeten eigenlijk eerst toestemming aan de heer Zondervan vragen. Overigens lijken de vogeltjes nog steeds de schrik van het huisje te hebben, want de eigenaar heeft bij het vinkenhuis je nog nooit één vinkje gezien. vijf schepen: de Buarfoss, Dettifoss, Godafoss, Gullfoss en Lagarfoss. waar van laatstgenoemde de oudste was met 1904 als bouwjaar. Het nieuwste schip, de Dettifoss dat in 1930 was gebouwd, werd op 21 februari 1945 nabij de Ierse kust door een Duitse onderzeeër getor pedeerd en ging verloren. De Godafoss onderging hetzelfde lot en dat geschiedde op 10 november 1944, toen het schip op weg was van Loch Ewe naar Reykjavik, op 150 mijl ten zuiden van de Vestmann- eilanden. De schepen die de oorlog hebben over leefd werden van de vloot afgevoerd en vervangen door nieuwe. Dit begon in 1949 met de komst van de Lagarfoss. In 1950 kwam de Gullfoss, in 1953 de Tungufoss, in 1954 kwam de Fjallfoss, die in 1958 gevolgd werd door de Bakkafoss en de Selfoss. Gedurende de jaren zestig werd de vloot verrijkt met de Bruarfoss in 1960, de Ljo- safoss in 1961 en de Reykjafoss met de Skogafoss in 1965. Ijsland heeft een vloot van 279 sche pen van meer dan 100 bruto reg. ton: 18 stoomschepen en 261 motorschepen. Onder die 279 schepen bevinden zich 7 tankschepen, 36 vrachtschepen en 224 visserij vaartuigen. ARTE VAN DER VEER Over enige tijd worden de hockeyvelden aan de Brederodelaan uitgebreid en de eigenaar van het vinkenhuisje, de heer P. Zondervan van de Duinwijckweg in Bloe- mendaal, vreest dat door het te verwach ten intensief gebruik van het nieuwe sportveld teveel mensen bij het vinken huisje zullen komen. Op het ogenblik zakt het al een beetje weg en door de sport- velduitbreiding zou het huisje nog meer schade kunnen oplopen en misschien ver loren kunnen gaan. Nog duidelijk zijn in het vinkenhuisje de jaartallen het rijmpje en de vin kenslag van 9 oktober 1796 te zien. Het is jammer dat de jaarlijsten niet compleet zijn, want van 1849 tot en met 1873 ontbreken alle gegevens. Onderaan nog de twee gleufjes, waar door men op de vinkenbaan kon gluren. Nws. Cheese. Mio. 13.00 &.00, 15.00, giL geen enkel belang meer heeft bij de uit slag, zal ongetwijfeld sterke tegenstand bieden en dat betekent dan dat de VVH- ers het bijzonder moeilijk zullen krijgen. Gaat VSV zijn sportieve plicht bij de kop loper vervullen, KIC gaat dat ook doen, maar dan bij de staartclub, DIOS. Als DIOS verliest, verdwijnt de club uit Nieuw-Vennep na een eenjarig verblijf in de vierde klasse weer naar de HVB. Zelfs bij een zege is DIOS nog afhankelijk van de resultaten der concurrentie. - Garage Scheldestraat 87 B E V E R W IJ K Garage Breestraat 55. een zwerm vinken overvloog, trok men aan de touwtjes, zodat de vogeltjes wat begonnen te fladderen. Dit gefladder trok de aandacht van de vogels, de zwerm streek neer in het hakhout, de vinken zagen dan het speciaal neergelegde voer en vlogen daar gelijk op af. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse sport vereniging DEM (atletiek) en Kennemer land (wielrennen) organiseren in samen werking met het comité Koninginnedag Beverwijk een avondstrandloop op 30 april op het strand te Wijk aan Zee. De start zal om half elf plaatsvinden. Voor de verlichting zullen fakkels worden mee gedragen De avondstrandloop vormt te vens de afsluiting van het strandloopsei- zoen, dat dit jaar als geslaagd mag wor den beschouwd. De afstanden, die men op 30 april kan lopen zijn 4 en 7 kilome ter. Het inschrijfgeld bedraagt 2.50, voor kinderen tot 15 jaar 1.50. Deelne mers aan deze avondloop kunnen zich op de avond van Koninginnedag van half ne gen af inschrijven in Hotel Rijckaertz te Wijk aan Zee. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzanden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: ms „Pawel Szwydkoj” (27-4); Australië: ms „Oron- say” (27-4); Canada: ms „Atlantic Crown” (26-4) en ms „Beaverrando” (29-4); Chili: ms „Jytte Skou” (26-4); Japan: ms „Bergen Mara” (27-4); Kenya, Oeganda: ms „Eichsfeld” (29-4); Ned. Antillen en Suriname: ms „Neptunus” (26-4); Verenigde Staten: ms „Atlantic Crown" (26-4); Z.- Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Nedlloyd Kimberley” (27-4). a sa» «*5$. GETROUWD: J. J. G. Boerwinkel en T. Roos; R. J. Over en M. M. van Buggenum; J. W. M. Vessies en M. H. de Kruijf; P. M van Liempt en N E Aggenbach OVERLEDEN. P. A. Weseman, 64 j„ A. Kramer, 82 j„ geh. gew. met L. Post; B. Koehler, 76 j.; W Netelenbos, 64 j.; E. G. Kruijer. 85 j., geh. gew, met P. J. Smit; W. G. van ‘t Hoff, 67 j. Voor degene die het touw van het vang net in handen hield, was het dan zaak snel en hard te trekken, zodat het gespan nen net met een klap over de vogels neer viel. Enthousiast spoedde men zich naar de baan om de vangst te bekijken en dat men daarbij wel eens grote vangsten deed, staat nog duidelijk in het vinkenhuisje vlak onder het dak te lezen: „9 October 1796 in één slag 203”. De dag- en weekvangsten werden op een nu nog zichtbaar staatje bijgehouden en wanneer het seizoen voorbij was werd in het vinkenhuisje op de lijst het jaartal geschilderd met erachter het aantal ge vangen vogeltjes. De eerste vangsten da teren van het jaar 1788, toen 2829 vinken verschalkt werden en de laatste is in 1894 genoteerd: slechts 454 stuks. Vanzelfsprekend konden alleen zeer welgestelde mensen zich deze sport per mitteren, want het aanleggen van een speciale vinkenbaan, het bouwen van een vinkenhuisje en het in dienst houden van speciaal voor de vinkerij geoefende perso neel liep nogal in de papieren. Toch was deze „sport” zo algemeen bekend, dat de hogescholen Amsterdam en Leiden, waarop in de negentiende zeer veel kinderen van rijke ouders studeerden, de eerste week van oktober voor de vinkerij vrijaf gaven. Het zal in de trekperiode van half septem ber tot half november, wanneer de bewo ners van „De Aelbertsberg” voor dit ge liefd vermaak familie en vrienden uitno digden, wel eens dringen geweest zijn in het kleine vinkenhuisje. Er bestond vaak grote jalouzie tussen de deftige families uit Santpoort, Bloemen- daal en Overveen en ook tijdens de vin kerij probeerde men met steeds grotere vangsten elkaar de loef af te steken. Jhr. Mr. C. C. van Valkenburg uit Bloemendaal heeft het „Vinkenboek 1738 tot 1803” in G. BAKKER, Snelliusstraat 53, IJmui- den. Telefoon 15053. (Van een medewerker) IJMUIDEN In de eerste klasse A heerst nog slechts spanning in de onder ste regionen, waar Alkmaarsche Boys, Hollandia en Stormvogels moeten uitma ken wie van de drie clubs naar de twee de klasse degraderen. Stormvogels heeft zijn kansen niet meer in eigen hand, want de IJmuidenaren hebben een punt min der dan de twee concurrenten en men ontmoet elkaar niet meer. Stormvogels speelt zondagmiddag in Zeewijk tegen De Spartaan dat practisch gesnroken veilig is. Hollandia krijgtt bezoek van Zand- voortmeeuwen dat uitstekend heeft gede buteerd en volkomen veilig is. Alkmaar sche Boys gaat op bezoek bij D.C.G. dat geen enkel belang meer heeft bij de uit slag. Hoe de concurrentie ook speelt, voor Stormvogels geldt wederom dat alleen een zege de club kan helpen. In de tweede klasse A is de strijd nog in volle gang: de eerste beslissingen zul len daar pas eind mei vallen. Bij de drie ploegen die momenteel de kopgroep vor men, zitten twee IJmond-vertegenwoordi- gers. De Kennemers dat aan de leiding gaat, heeft zondag vrijaf. Velsen krijgt zondag bezoek van De Foresters en de ploeg uit Heiloo zorgde de laatste weken voor opmerkelijke resultaten: zo versloeg De Foresters de vorige week Zilvermeeu wen. Velsen zal dus zeker niet de fout ma ken de bezoekers te onderschatten. Door de opmerkelijke resultaten van De Fores ters moet DEM ook weer gaan oppassen dat het nipt in de gevarenzone belandt. Zondag gaan de Beverwijkers op bezoek bij Zaandijk, dat een plaatsje hoger staat op de ranglijst. In de derde klasse A zijn in theorie nog zes kampioenskandidaten met nog slechts twee wedstrijden te spelen. Al ways Forward en EVC hebben de beste papieren, dan volgen WB en Beverwijk met een punt achterstand en daarachter ADO’20 en RKAFC met twee punten ach terstand, VVB heeft de beste kans om nog wat hogerop te komen, omdat de Breesapers zondag bezoek krijgen van Always Forward. EVC ontvangt het nog niet veilige CSV, Beverwijk krijgt ook al bezoek van een degradatiekandidaat, WSV’30 en ADO’20 speelt thuis tegen WFC. RKAVC tenslot te gaat op bezoek bij het reeds gedegra deerde Egmondia. EVC zou wel eens met de titel kunnen gaan strijken. In de vierde klasse C kan WH zondag kampioen worden. Het zal de thuiswed strijd tegen VSV moeten winnen. VSV dat ‘Ir - xi-J s if H L- u s® 5 ■-1. s- L t I-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7