John Eelman: „Tegen elftallen van ons kaliber VERRE VAN GROOTS PSV HIELD HAARLEM SIMPEL OP AFSTAND willen nieuw Zelfgenoegzaam Telstar door NEC van veld gespeeld (3-0) GVAV Atletico en Real hadden slechte generale zeer Afgewezen dertien n n b plan promoveert trappen ze er met het grootste gemak een paar iri' 3DDi b till 18 deelnemers met Eredivisie Krappe winst Oost-Duitsland h ,.v.™i2 Q Q op Luxemburg Groenendijk naast Cruyff in cijfers dertien goed mUUB 2Q B cfc' ft/ Hl mT X- 13 2 5: zz iz z; 2 J.LMIJ ar MAANDAG 26 APRIL 1971 (Van onze sportredactie) Ingreep Den Graaf »d».Camb, H !_j J B A.Z. '«7-Holl. Sp. Limburg,-Volewi|ck13 F] F] B - Volendam 5N [J B A.Ö.O.-D.WJS. &B Li Veendam-fort, SC Helm. Sport-S.V.V. 9 Wagan.-G.VXV.10 I Fei]«noord-Sparta 3 B P FI MXG-Telrtar P H --2- few Wf A Cees de Wolf maakt hier het enige doelpunt. De bal zal door de niet goed geformeerde muur langs Van Beveren verdwijnen PWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWV i i als die De Goede aan de bal kwam. Dat is toch een gevaarlijk kereltje. zich tegen voet- 3 3 4 4 3 3 1 3 1 1 0 0 2 4 0 1 0 3 6 5 3 5 3 2 0 5-1 3-5 3-0 1-6 In dat plan kwamen de volgende punten naar voren: 28 27 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 27 28 28 28 28 28 21 19 17 18 18 15 11 11 12 7 5 7 6 6 5 4 1 2 5 5 8 5 5 11 7 7 4 8 12 7 8 8 10 6 10 8 42 41 41 41 29 29 28 22 22 21 20 20 20 14 12 12 64-19 72-13 43- 15 63-20 54-22 44- 24 37-30 35-34 41-55 29-41 22-45 25-41 32-47 24-37 28-46 19-63 19- 50 20- 69 3 2 1 2 1 1 0 (Van Onze sportredactie) 8- 1 5- 1 7- 4 1-15 Stand: Feijenoord Ajax FC Twente PSV A DO Sparta NEC Go Ahead FC Utrecht Telstar DWS Volendam NAC MW Holl. Sport Excelsior Haarlem AZ’67 - - w.' - Het gepraat van Linder laat al dóór schemeren dat men in Eindhoven de kans op een eventuele landstitel wel heeft af geschreven. PSV is geen topclub. (Strik: „Daarvoor missen wij persoonlijkheden die het elftal uit een impasse kunnen halen.”) PSV is echter wel veel meer dan ook veel te sterk voor de „kleintjes”. Dat was ook tegen Haarlem duidelijk te zien. Men vond elkaar gemakkelijker, draaide individueel iets soepeler om de directe tegenstander heen en de linies sloten be ter aan (waardoor balverlies onmiddel lijk in balbezit culmineerde). Ondanks het feit dat de Eindhovense equipe geen Europese topklasse vormt is het geheel wel zo sterk dat grove fouten zoals Haar lem die maakte onmiddellijk worden af gestraft. „Dat kun je je”, merkte Eelman terecht op, „tegen deze knapen toch echt niet permitteren.” (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Op de tiende plaats van de standenlijst met tweeëntwin tig punten. Nog nooit dit thema is al eens eerder behandeld stond de enkele jaren geleden gelanceerde betaalde voetbalclub Telstar er zo gunstig voor. Het is een succes voor de jonge trainer Jan Rab en zijn elf tal. Een team dat gedurende de acht entwintig gespeelde wedstrijden bij na niet werd gewijzigd. Deze ver dienstelijke resultaten hadden gevol gen. Telstar speelde rustiger. Dat bleek b.v. twee weken geleden in de wedstrijd tegen Haarlem. Het groot ste deel van het duel werd Telstar door de tegen degradatie vechtende Haarlemmers in de verdediging ge drukt. Toch brachten de Velsenaren de rust en het geduld op om vlak voor het einde van het treffen koel toe te slaan en op deze wijze de wed strijd te beslissen. Het besef buiten de gevarenzone te zijn gearriveerd veroorzaakte bewust of onbewust echter ook een andere reactie. Zelf genoegzaamheid. de houding kan Telstar zich nog niet per mitteren. We zijn nog nooit zo ver geko men. Dat is juist. Maar het zou toch wel heel erg zijn als we door dit soort voet bal weer zouden afzakken tot een veer tiende plaats, want dan zouden we even ver zijn gekomen als het vorige jaar.” „Als je toch ziet hoe die doelpunten van NEC tot stand zijn gekomen. Het zijn stuk voor stuk blunders. Terwijl ze in de ver dediging zouden moeten voetballen alsof ze fort Knox bewaakten.” Gistermiddag na de overwinning op Wageningen wa ren de Groningers zeker van een plaats in de ere-divisie. In de kleed kamer werd champagne geschonken. Middelpunt was doelman Tonnie van Leeuwen, die een groot aandeel had in de promotie. ZEIST. Vijf uur praten tussen het FBO-bestuur (plus financiële commissie) de sectie betaald voetbal van de KNVB en vertegenwoordigers van de dertien te saneren clubs in Zeist hebben niet veel resultaat gehad. De dertien „afgeweze nen” bleven het rapport van de finan ciële commissie van de FBO afwijzen en stelden een nieuw saneringsplan voor, dat voorgelegd zal moeten worden aan de vergadering betaald voetbal, die op 15 mei gehouden zal worden. De stand aan de kop is: 1/2. Cruyff (Ajax) en Groenendijk (FC Utrecht) 17. 3/5. Schoenmaker (ADO), Jeuring (FC Twente) en Van Dijk (Ajax) 15 6/10. v.d. Kuylen (PSV). Kowalik (Sparta), Kindvall (Feijenoord). Geels (Go Ahead), Devrindt (PSV) 14. 11. De Jong (NEC) 13, ,12/16 Swart (Ajax), Rog geveen (Holland Sport), R. v.<£ Kerkhof (FC Twente), Couperus (ADO) en Van Hanegem (Feijenoord) 12, 17/18 Veenstra (PSV) en Hasil (Feijenoord) 11. Eelman trok een vergelijking waar wel wat voor te zeggen viel, want ook in de wedstrijd tegen Haarlem slaagde een ver re van groots snelend PSV erin om Haar lem betrekkelijk eenvoudig van zich af te houden. Alleen in de periode dat Haar lem erin was geslaagd om een 1-0 ach terstand (opgelopen door een doelpunt van Veenstra) weg te werken slaagde men er even in om de Eindhovenaren ge- liikwaardig partij te geven. Linder wond zich er later dermate over op dat hij concludeerde: „Dat was helemaal niet no dig geweest. Als PSV na die 1-0 net zo fanatiek had gevoetbald als in de tijd dat het van 1-1 op 2-1 probeerde te komen dan was er niets gebeurd. Na dat tegen doelpunt van Haarlem raakten verschil lende spelers toch weer nerveus. Zeker (Van onze sportredactie) MADRID Na deze laatste wedstrjjdzondag voor de beslissende ontmoetin gen in de Europa cup 1 en 2 moeten de Spanjaarden de toekomst zeer donker, en hun Nederlandse tegenstanders haar met vertrouwen tegemoet zien. Zowel Atletico als Real ging ontstellend af in het nationale bekertoernooi en speelde geljjk (respectievelijk met 0-0 en 1-1) tegen tweede divisie-zwakkelingen zoals Oviedo en Coruna. Voor Atletico is dit in zoverre begrijpelijk dat slechts drie van zijn vaste mannen tegen Oviedo in het veld traden, en de vervangers natuurlijk niet hetzelfde „Europese” peil kunnen bereiken. Maar ook het „echte” Atletico zal niet op volle sterkte tegen Ajax uitkomen. De afwezigheid van top-schutter Garate, samen met de minimale 1-0-voorsprong waarmee Atletico naar Am sterdam vertrekt, is volgens de deskundigen ruim voldoende om Ajax van de overwinning te verzekeren. Real kan geen enkele verzachtende omstandigheid aanvoeren voor het vernederende gelijkspel in eigen huis tegenover Coruna. Het volledige „top- team” stond opgesteld, met uitzondering van de oude Gento. Het spel was langdradig, slecht, chaotisch en oninteressant Kort voor de rust schoot Pirri voor Real Madrid in en onmiddellijk na de pauze behaalde Coruna de gelijk maker. Real Madrid wist niets meer te presteren. GERA Het Oostduitse voetbalelftal heeft zaterdag in Gera een magere over winning (2-1) behaald op Luxemburg in een wedstrijd uit groep 7 van de voorron den voor het Europese kampioenschap. Door deze overwinning is Oost-Duitsland weer lijstaanvoerder voor Joego-Slavië, Nederland en Luxemburg. Rab trachtte zijn team in de tweede helft, nadat weer De Jong en Davodovic de voorsprong van NEC tot 3-0 hadden opgevoerd, te injecteren (en misschien wèl vast voor te bereiden op wat komen gaat) door twee vervangers tegelijkertijd het veld op te sturen. De Jong en Van Essen voor De Vries en Wijngaarde. Deze ingreep mocht echter niet meer baten. Het kwaad was al geschied. De reactie van Miel Pijs, de uitblinken de ausputzer van NEC, verwonderde dan ook niemand: „Ik wilde dat we iedere week zo’n tegenstander als Telstar kre gen. Het was erg gemakkelijk voetbal len.” Trainer Wiel Coerver reageerde op ge lijke wijze: „De stand geeft het over wicht van NEC voldoende weer. Wij wa ren op alle onderdelen beter. Telstar gaf ons alle gelegenheid te spelen.” Rest nog te vertellen dat Fens een waarschuwing kreeg van scheidsrechter Aalbrecht. Hij bemoeide zich herhaalde lijk met de leiding, aldus de arbiter. DEN HAAG. De Utrechter Jan Groenendijk is zondag dankzij een doel punt in de wedstrijd tegen FC Twente naast Johan Cruyff (Ajax) aan de kop van de topscorersljjst gekomen. Beiden staan nu op 17 doelpunten. HAARLEM Haarlem-trainer John Eelman kwalificeerde de 31 nederlaag van zijn equipe tegen PSV tenslotte als „de slechtste wedstrijd van ons sedert vele weken”. Enkele ogenblikken daarna kwam hij echter tot de conclusie: „Je moet je natuur lijk wel realiseren dat PSV tegen clubs van het kaliber van Haarlem dus niet tegen de topploegen nog geen punt heeft verspeeld. Tegen Holland Sport, tegen Volendam en nu weer tegen ons, in dit soort wedstrij den trappen ze er met het grootste gemak een paar in. Ook de wedstrijd tegen AZ kun je daartoe rekenen. PSV kreeg daar een doelpunt dat helemaal nergens op leek, maar het won toch maar”. Een gevoel dat getuige de ontmoe ting van gistermiddag (NECTelstar) funeste consequenties voor een betaalde „Dit soort wedstrijden krijg je natuur lijk meer te zien aan het eind van elk seizoen. Maar zo’n totaal ongeïnteresseer- voetballer met zich meebrengt. Niet alleen kregen de door de Duitse tv-uitzending van de interland West-DuitslandTur kije tot vierenhalf duizend man geredu ceerde toeschouwersschare een oerverve- lende show voorgeschoteld. Maar ook ont vingen de spelers van Telstar een met de nederlaag corresponderende premie en nam trainer Jan Rab zich voor het mes in zijn selectie te zetten. Al tijdens de rust, die door een flater van Paul van Egmond, die aan de zijlijn de bal aan Da- vidovic verloor en een daaropvolgende treffer van NEC’s spits Theo de Jong met 1-0 inging, maakte Jan Rab dit voorne men aan zijn spelers kenbaar. Het had gedonderd, aldus ooggetuigen in de kleed kamer van Telstar. Rab na de wedstrijd nog kwader: „Dit is toch belachelijk. Er was helemaal geen inzet te bespeuren bij de meeste spelers. Alleen Fred André schoot niet tekort. De rest was huilen. Wat ik ga doen, weet ik nog niet. Ik zal er vanavond eens over nadenken. Dat er iets moet gebeuren, is zeker.” 1. Het saneringsfonds, waar men steeds aan voorbij is gegaan, en dat in feite ook nog over lang niet genoeg financiële middelen beschikt, zal voor die datum gevuld moeten zijn met circa twee mil joen gulden (een woordvoerder van het ministerie waar een aanvraag voor de saneringssubsidie is ngediend verklaar de die datum overigens als onhaalbaar). 2. Een reglement over de sanering, waarin niet alleen de toeschouwerscijfers maar ook de doelpopulatie en de finan ciën bij de diverse clubs naar voren zou den komen. 3. Een nadere uiteenzetting over de plaatsen die in het amateurvoetbal voor de sanerende clubs beschikbaar zijn. In eerste instantie probeerde het FBO- bestuur (zonder de zieke mr. Van Vloten) en het sectiebestuur de grieven van de dertien weliswaar te weerleggen, maar toen dat niet lukte toonde men begrip voor de situatie. Van het nieuwe rapport dat men verwachtte is nog niet erg veel te zeggen. Zeker lijkt in ieder geval dat men na het raadplegen van het accountantsrapport en het rapport van de commissie-Van der Zwan niet tot dezelfde conclusie zal komen als het oude saneringsvoorstel. Het KNVB-bestuur van de sectie betaald voetbal sprak tenslotte waardering uit over de manier waarop de dertien gegadigden hun eisen naar voren hadden gebracht. 3 45 3 43 3 5 5 2 10 10 12 13 11 14 13 14 13 18 17 18 De stand in groep 8 is nu: West-Duitsland Turkije Polen Albanië AZ’67Holland Sport 3-3, Ajax— NAC af gelast, HaarlemPSV 1-3, FC UtrechtFC Twente 1-2, Feijenoord— Sparta 4-1, Go AheadExcelsior 3-0, NECTelstar 3-0, MWVolendam 0-0, ADO—DWS 4-0. De Oostduitsers waren voor 15.000 toe schouwers veel sterker dan Luxemburg, dat zonder Pilot speelde, maar wisten nauwelijks oplossingen te vinden voor de problemen, die de versterkte Luxem burgse verdediging opwierp. In de eerste helft kreeg Oost-Duitsland twaalf hoek schoppen, tegen Luxemburg niet een, maar het duurde tot de 32e minuut eer Hans Jürgen Kreische, die in Luxemburg vier van de vijf doelpunten maakte, scoor de. Na rust verminderde het overwicht van de Oostduitsers geenszins, maar de voor treffelijke Luxemburgse doelman René Hoffmann hield de achterstand beperkt door een aantal geweldige reddingen. De Oostduitse aanval kon zich niet losma ken van de straffe mandekking van de Luxemburgers en pas twee minuten voor tijd verdubbelde Jochen Frenzel, de bes te Oostduitse aanvaller het verschil met een kopbal. Onmiddellijk daarna maakte Gilbert Dussier het eerste doelpunt voor Luxemburg in de kwalificatiewedstrijden voor het Europese kampioenschap. De wedstrijd werd gespeeld in voortdurende regen en op een bijzonder glad veld. De stand na de wedstrijd Oost-Duits landLuxemburg is: Oost-Duitsland J oego-Slavië Nederland Luxemburg ISTANBOEL Het Westduitse voetbal elftal heeft zondag in Istanboel gewonnen van Turkqe met 3-0. Het was een wed strijd in groep 8 van de voorronden van het toernooi om het Europees kampioen schap voor landenteams. De ruststand was 1-0. Het scoreverloop was: 43. Müller 0-1, 47. Müller 0-2, 73. Koppel 0-3. DEN HAAG. De cijfers van sport- toto 41 van het afgelopen weekeinde lui den: Aantal deelnemers 658.393. Inleg 1.415.885. Prijzenbedrag 637.148. Eerste en derde prijs: 223.002. Tweede prijs 159.287. Extra prijs ƒ31.857. Zondagavond hadden zich 18 deelne mers gemeld met dertien goede uitslagen De lottocijfers van dit weekeinde zijm 4, 12, 16, 19, 20, 43. Zusatzzahl: 14 Olympia-gewinnzahl: 4130. Programma aanstaande zondag: Hol land SportAjax, NACHaarlem, PSV—FC Utrecht, FC Twente—Feije noord, SpartaGo Ahead, Excelsior NEC, TelstarMW, VolendamADO, DWS—AZ’67. Linder verweet zijn spelers dat zij ver zuimd hadden om na het typische Veen- stra-doelpunt, die volkomen vrij rustig kon aanleggen om de op zijn verkeerde been staande Poldervaart van betrekke lijk grote afstand te verrassen, door te drukken. Dat kwam omdat Cees de Wolf zijn enige goede actie uit de hele wed strijd (hij verraste Van Beveren op zijn zwakste punt door de bal bij een vrije trap laag over de grond en onder de voet van de in de muur opgestelde Mulders langs hem te jagen) met een treffer zag bekroond. Maar ook Hoeben (in de twee de helft vervangen door Huyg) had zijn middag niet. De zwakke Van Duffelen slaagde er alleen maar in om Veenstra te elimineren met bikkelharde charges en de rentabiliteit van Van Breevoort werd volkomen teniet gedaan omdat hij de te leurstellende Devrindt (die overigens wel twee keer raak schoot) moest uitschake len. Haarlem voetbalde niet best maar datzelfde gold ook voor PSV waar alleen Eef Mulders (met een lichte enkelblessure door Linder met het oog op Madrid in de tweede helft vervangen door Van Stippent) een ruime voldoende haalde. De acties van Schmidt Hansen leverden totaal niets op, terwijl Devrindt meer beperkte tot het zeuren scheidsrechter Brouwer dan te voetballen. Toch was de strijd voor PSV snel af gelopen. Na een inzet van Mulders ont stond er een misverstand tussen Polder vaart en Van Breevoort waarna Devrindt „het cadeautje” (Van Stippent: „Alle drie de Haarlem-doelpunten waren weggever tjes”) gretig aangreep om 2-1 aan te teke nen. Van Breevoort later: „Op een ge geven moment roept Poldervaart los. Ik laat me dus gewoon zakken maar het schijnt dat ik hem daarbij geraakt heb zodat hij niet bij de bal kon.” PSV zat op rozen. Ook al omdat Haar lem duidelijk was dat het na deze treffer was afgelopen. Dat Devrindt er enkele minuten voor tijd zelfs nog 3-1 van kon maken was niet belangrijk. Dit doelpunt was er trouwens één zoals men ze zelden kan aanschouwen. Strik gaf een volkomen wilde pass die op Koopman afkwam die alle tijd had, er was trouwens nog een Haarlem-verdediger ter assistentie in de buurt, om de bal te verwerken. Koopman liet het leer echter op een erg simpele manier van zijn voet glijden, waarna De vrindt alleen en ongehinderd kon door wandelen naar Poldervaart wat 3-1 be tekende. En nog was Linder niet tevreden. Ook wel begrijpelijk want als PSV woensdagavond in Madrid hetzelfde spel letje etaleert als gistermiddag in Haar lem dan is de club tegen het geroutineer de Real volkomen kansloos. Toch wenst Linder niet al nu te capituleren: „Er werd te royaal met de kansen omgespron gen. Van de tien mogelijkheden hebben wij er maar drie benut. Tegen Real krijg je er uiteraard niet tien. Anderzijds: te gen Volendam kregen wij maar twee kan sen die er prompt ook alle twee invlo gen. Het kan dus wel”. F F J i ^BB

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13