BOUW P. van der Weele: Meer aandacht PRINS WORDT VIER JAAR voor midden- en kleinbedrijf TOEKOMST NIET IN HANDEN VAN REUZEN Auto’s botsten: 2 Zuidmolukkers vernielen doden, 7 gewonden Proclamatie ruiten van RMS herdacht Vrouw schiet man dood LAATSTE RONDE IN DE VERKIEZINGSTOER Stemmi ngsbeeld Fa. B. ENGELENBERG ■ai Montagetekening van verdachten Verkeersongelukken in weekeinde Twee Nederlandse politiemannen in Israel 4 Meer geld voor voorlichting gezondheidszorg I I F MAANDAG 26 APRIL 1971 2 NIET REDDELOOS i Staatssecretaris: Momentopnamen uit de verkiezingsstrijd Werkende jongeren Onderzoek Gulj-brand „Boe” voor premier WATERPROOF SCHUURPAPIER NUTSSPAARBANK WEST NEDERLAND KONINGINNEDAG 30 APRIL GESLOTEN WOENSDAG 28 APRIL OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN L Ter gelegenheid van de vierde ver- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Onze kantoren zijn ook een stemadvies aan hun leden uit te brengen. Volgens de verklaring van de 49-jarige vrouw tegenover de politie hadden de beide echtelieden elkaar eerst met ver schillende voorwerpen toegetakeld. Ten slotte snelde de vrouw naar boven, greep daar het flobert-geweer en schoot verschil lende keren op haar man, die korte tijd later overleed. De vrouw is kort na het gebeurde gearresteerd. WEERT. De 50-jarige textielkoop man W. Snijders uit Weert, is in de nacht van zaterdag op zondag om het le ven gekomen tijdens een echtelijke ruzie, waarbij zijn vrouw diverse schoten met een flobert-geweer op hem loste. PUTTE. De 23-jarige machinist P. J. Free en de 21-jarige pijpfitter C. C. M. van den Boom, beiden uit Bergen TEL AVIV. (AP) Twee hoogge plaatste Nederlandse politiefunctionaris sen zijn gisteren in Israël aangekomen om een van de vijf vreemdelingen te ver horen, die verleden week in Israël wer den gearresteerd op de verdenking van plannen tot het plegen van sabotageda den. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM De toekomst van Nederland zal niet in handen van enkele reusachtige ondernemingen liggen. Het is niet waar dat iedere Nederlander gelukkig kan en zal worden als klein onderdeel van enorme mammoetbedrijven. De consument is meer gediend met persoonlijke aan dacht en dienstverlening. Dat zei vanmorgen voorzitter P. G. van der Weele van het Koninklijk Verbond van Ondernemers in de Amsterdamse RAI, waar het nationaal congres voor het midden- en kleinbedrijf gehou den wordt. Het betalen van de faillissementskosten door middel van een saneringsfonds is niet voldoende om de schuld van de maatschappij aan de ondernemers af te betalen, aldus de KVO-voorzitter. Hij gaf te verstaan, dat het midden- en kleinbedrijf niet het gevoel heeft vol doende belangstelling te krijgen van over heid en politieke partijen (waarvan er vandaag zes in een forum waren verte genwoordigd). Daarom moet er een eigen staatssecretaris komen, die de problemen kent, het vertrouwen van de ondernemers organisaties heeft en buiten het departe ment van Economische Zaken mede ver antwoordelijk is. Deze bewindsman moet beslissingsbevoegdheden hebben op so ciaal, juridisch, fiscaal en onderwijsge bied, op het terrein van verkeer, ver voer en ruimtelijke ordening zodra mid- denstandsbelangen dreigen te worden ge schaad, zo meent de heer Van der Weele. De twee politiefunctionarissen hun namen zijn niet bekend gemaakt wil len de 26 jaar oude uit Frankrijk afkom stige Evelyn Baragge verhoren, omdat zij tegenover de Israëlische politie heeft verklaard een rol te hebben gespeeld in de sabotage-aanslag, die in maart werd gepleegd op de Gulf-raffinaderij in het Rotterdamse europoortgebied. jaardag op 27 april van prins Willem- I Alexander maakte prins Claus deze foto van zijn oudste zoon. ETTEN-LEUR. Bij een botsing tus sen twee personenauto’s in de Brabant se plaats Etten-Leur zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee mensen om het leven gekomen. Zeven mensen liepen verwondingen op. De bestuur ster van een uit de richting Etten-Leur komende auto zou geen voorrang heb ben gegeven aan een auto die op rijks- weg-36 reed. De bestuurster en een an dere inzittende van de eerste auto, de 58-jarige Maria Dekkers en de 50-jari- ge Alphons Haast, beiden uit Rijsber- gen, waren op slag dood. Vijf andere inzittenden van deze auto werden ge wond. Ook de twee inzittenden van de andere auto liepen verwondingen op. De K.V.P., A.R.P. en C.H.U. hebben zaterdag verstek laten gaan bij de lan delijke demonstratieve bijeenkomst in het RAI-gebouw in Amsterdam van het NVV-jongerencontact en de Katholieke Werkende Jongeren, die door ruim 1500 jongeren werd bezocht. Ze lieten op luid ruchtige wijze hun aanwezigheid blij ken. De congreszaal leek op een bonte kermis vol met spandoeken en leuzen, trommels en toeters. De manifestatie werd bij gewoond door vele leden van het schaduwkabinet en C.P.N., V.V.D. en „Nieuw Rechts.” In verschillende zalen werden discussiebij eenkomsten gehouden met de politici van de verschillende politieke partijen. In een „alternatief stembureau” konden de wer kende jongeren hun stem uitbrengen. Van de 781 uitgebrachte stemmen ver wierf de P.v.d.A 40,3 percent, de P.P.R. 20.2 percent, P.S.P. 18,6 percent, de C.P.N. 7,4 percent en D’66 4,6 percent. Minder dan twee percent van de stemmen kre gen de K.V.P. en de kabouters. Minder dan één percent kregen V.V.D.DS’70, S.G.P. en G.P.V. Geen stemmen kregen de A.R. en de C.H.Ü.. eenkomsten hadden gezegd. De verkla ring van de voorzitter van het C.N.V, de heer Lanser, dat hij op de AR-partij zal stemmen, had mr. Biesheuvel bijzonder verheugd. „Ik ga hem daarvoor bedan ken”, zei hij. Mr. Biesheuvel was verwel komd met een speciaal lied op de wijs van het Ard Schenk-lied: „Biesheuvel is onze man, de A.R.P. kan er wat van.” De partijkeuze van de heer Lanser is in een bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Assen door partijvoorzitter A. van der Louw fel gehekeld. Hij noemde het een keuze voor minister Roolvink, „die altijd dadelijk met twee rechterhan den naar de loonkraan grijpt. In het ver leden verfoeide de heer Lanser dat. Nu is hij Roolvink in de armen gevlogen.” De heer Van der Louw zei dat niets het NVV en NKV nu nog in de weg staat ganisatie „Werkende Jeugd” hadden zich van de manifestatie gedistancieerd, om dat zij het onjuist vinden zich te mengen in de verkiezingsstrijd. Algemene ontstem ming was er over het wegblijven van de heren Veringa, Biesheuvel en Udink, die alsnog telefonisch werden uitgenodigd om naar Amsterdam te komen. Maar zij kwa men niet. Er was, ondanks veel kritiek op de V.V.D., toch ook waardering voor de liberale heer Vonhoff omdat hij zich als enige vertegenwoordiger van een re geringspartij in het „hol van de leeuw” had gewaagd. Het feest werd besloten met drie rook bommen, waarvan er één op het podium belandde en daar enige schade aanricht te aan een stoel, iemands costuum en een meisje de schrik van haar leven bezorg de. Waarom die rookbommen toen wer den gegooid, was niemand duidelijk. Dr. Kruisinga wees erop dat de uitga ven voor het alcoholgebruik in Nederland in tien jaar tijd gestegen zijn met 300 percent. Het aantal alcoholisten dat ge registreerd is bij de medische consultatie bureaus, bedraagt thans 40.000 en neemt nog ieder jaar toe. De geestelijke gezondheidszorg moet zich, volgens de staatssecretaris, niet al leen bezighouden met de individuele pa tiënt en niet allen gericht zijn op de cu ratieve zorg, omdat ook hier geldt dat voorkomen beter is dan genezen. op Zoom, zijn zaterdag bij Putte met een auto tegen een boom gevlogen. Zij waren op slag dood. De 22-jarige P. C. Hagenaars, ook uit Bergen op Zoom, werd gewond. De jongemannen kwa men uit België. Het ongeluk gebeurde even over de grens. De politie neemt aan dat zij te hard hebben gereden. ARNHEM. De regering is van plan op de begroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1972 een aparte post op te nemen voor de voorlichting op het terrein van de gezondheidszorg, omdat de preventie op dit terrein wel wat een zwaarder accent verdient. Aldus staatssecretaris Kruisinga zaterdag in een vergadering van protestantse drankbe- strijdersverenigingen in Arnhem, waar hij sprak over het particulier initiatief in de strijd tegen de verslaving. Avondopening verplaatst naar Hij ziet de toestand voor het midden- en kleinbedrijf overigens niet als redde loos. Integendeel: opvoering van de ren tabiliteit is mogelijk als er voldoende voorlichting komt en het aantal consulen ten wordt opgevoerd. Dat is eens te meer nodig, omdat in de komende tien jaar vele tienduizenden ondernemers in ern stige moeilijkheden komen door recon structies van stads- en dorpskernen. Als men de winst van het midden- en kleinbedrijf wil bepalen, aldus de KVO- voorzitter, moet men eerst rékening hou den met het gewaardeerde loon en de ren te op geïnvesteerd vermogen. Wat dan overblijft is nog niet de winst, maar te weinig om als premie voor ondernemers- risico’s te dienen. Als de ondernemer zijn bedrijf wil voortzetten in continuï teit. dan moet onder meer de kredietga- rantie vereenvoudigd, verbeterd en uitge breid worden, dan is een uiterst zuinig overheidsbeleid nodig en beperking van de belastingen. Over lonen en prijzen zei de KVO-voor zitter dat zijn verbond een globale beheer sing van lonen en prijzen voorstaat. Het zou zich het best in een vrije loon- en prijspolitiek kunnen vinden, als de lonen dicht bij de produktiviteitsontwikkeling en de prijzen binnen het raam van de in- flatiebestrijding blijven. Is dat niet moge lijk, dan maar weer terug naar een ge leid loon- en prijsbeleid, aldus de heer Van der Weele. ASSEN. Ongeveer veertig Zuidmoluk- se jongeren hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag omstreeks twee uur de ruiten van tien winkels in Assen ver nield. Ze werden achterna gezeten door leden van de mobiele eenheid van de gemeentepolitie van Assen en Emmen. Na een Zuidmolukse „talentenjacht” te hebben bijgewoond in „Bellevue” in Assen waarvan het laatste nummer een karate-demonstratie was trokken veertig van de bezoekers naar het poli tiebureau aan de Brink. Ze protesteer den tegen het gevangen houden van zes Zuidmolukse jongeren, die tijdens en na de relletjes van donderdagavond waren gearresteerd. De politie voerde een charge uit en er werd een waarschuwings schot gelost. De groep gewapend met benzinebom men, blikjes en stenen ging vervolgens de stad in, waar de vernielingen werden aangericht. Zes jongelui werden gear resteerd. De Sociaal Economische Raad zou ook meer oog moeten hebben voor het mid den- en kleinbedrijf, vindt hij. En ten aanzien van de beschikbare middelen stel de de KVO-voorzitter vast, dat die voor het midden- en kleinbedrijf wel erg ma ger zijn, vergeleken bij die voor de land bouw en de zware industrie. Ontoelaat baar en onrechtvaardig tegenover een groep die zoveel bijdraagt tot de groei van de Nederlandse welvaart, aldus de heer Van der Weele. Toch maken die on dernemers weken van 60 tot 80 uur, komt een derde niet boven het minimum loon uit en heeft tweederde een inkomen dat niet veel hoger ligt. De vakbeweging moest zich schamen zich niet achter het streven tot opheffing van zulke asociale toestanden te scharen, die zij voor de werknemers niet zou dulden. De heer Van der Weele, die veel her haalde van wat hij ook al in zijn nieuw jaarsrede heeft gezegd, noemde het „een schande dat de overheid nog honderddui zenden ondernemers tot onbezoldigd be lastingontvanger heeft benoemd en die werkzaamheden niet op de een of andere manier honoreert”. De voorzitter van de K.W.J. de heer W. Bos, vond het aantal uitgebrachte stemmen in vergelijking met het aantal aanwezigen een slecht voorproefje voor de komende verkiezingsdag. Het CNV en de christelijk-sociale or- De moordbrigade van de Amster damse politie heeft montageteke- ningen verspreid van de man en de vrouw, die verdacht worden van de moord op de 67-jarige diamantair J. Barber op 14 april in zijn woning in Amsterdam-Buitenveldert, De portretten zijn verspreid onder alle horecabedrijven in de hoofdstad, als mede op de Amsterdamse en Brus selse diamantbeurzen. Het verdachte tweetal, dat spoorloos is en, naar de politie vermoedt, al in het buiten land vertoeft, spreekt Spaans met een Mexicaans accent. De portretten zijn getekend aan de hand van ge tuigenverklaringen. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 (Van onze correspondenten) HAARLEM. Politici van velerlei richting zijn dit laatste weekeinde vóór de verkiezingen op pad gegaan om in vele plaatsen in den lande de kiezers aan te sporen te stemmen op de partijen die zij vertegenwoordigen. Vooral in Fries land was er een druk politiek verkeer. Vier leden van het schaduwkabinet doorkruisten de provincie en aan confes sionele zijde was het „Biesheuveldag”. In de Friesland-hal in Leeuwarden trok ken P.v.d.A. D’66 en P.P.R. ongeveer achthonderd man. In de beurs, ook in de Friese hoofdstad, had mr. Biesheuvel een gehoor van ongeveer duizend man. Wat zij vertelden kwam overeen met hetgeen zij al in andere verkiezingsbij- Voorzitter A. Buys van de NW-bouw- bond zei daarop dat het aanbod van de werkgevers voor 1972 betekent dat nóg minder bouwvakkers dan thans in het vak zouden willen blijven. Juist daar door zou de woningnood worden ver groot, aldus voorzitter Buys. Zijn collega Brouwer becijferde dat in de periode 1965-1970 het aantal deelnemers en het leerlingenstelsel voor de bouw met 20 percent is teruggelopen. Willen er meer vakbekwame bouwvakkers komen dan moeten de lonen en andere arbeidsvoor waarden worden verbeterd, aldus voor zitter Brouwer. De vice-premier in het schaduwkabinei-Den Uyl, mr. Van Mierlo, kan zeker zijn van de stem van deze bewonderaarster, die hem tijdens zijn propaganda- wandeling door de hoofdstad met een ferme zoen varraste. DEN HAAG. Ongeveer 4000 Zuid molukkers hebben zondagmiddag in de Houtrusthallen in Den Haag de proclama tie van de Republiek der Zuidmolukken (RMS) op 25 april 1950 herdacht. De president van de RMS, ir. J. A. Ma- nusama, wees er in een toespraak op dat de affaire-Wassenaar een grondige wij ziging heeft gebracht in de situatie waar in de Zuidmolukkers in Nederland voor hun rechten opkomen. Als voorbeelden daarvan noemde hij het gesprek van de Zuidmolukse leiders met premier De Jong en minister Luns, en ook „dat de Nederlandse regering nu weet dat de Zuidmolukkers hun eigen identiteit wil len behouden en willen terugkeren naar een vrije Republiek der Zuidmolukken”. Ir. Manusama waarschuwde tegen het gebruik van geweld bij het streven naar de Zuidmolukse idealen. De weg van het geweld noemde hij onaanvaardbaar. Hij vroeg steun voor een andere vorm van actie, namelijk die welke op de dag van de verkiezingen zal worden gehouden on der het motto „Geef ons de vijf”. De Zuidmolukkers willen dat degenen, die de Zuidmolukse idealen steunen, dat ken baar maken door op de vijfde kandidaat van welke partij dan ook te stemmen. Honderden Zuidmolukse jongeren zullen op 28 april bij de stembureaus gaan pos ten om alle stemgerechtigden op de actie te wijzen. De 34 Zuidmolukkers, die wegens de overval op de ambtswoning in Wassenaar gevangen zitten in Vught, hebben daar zondagmorgen eveneens de proclamatie van de RMS herdacht. V Van de K.V.P waren zaterdagmiddag premier de Jong, lijsttrekker Veringa en drs. Schmelzer op pad. De heer De Jong zei in Hengelo: „Elke keer dat je op reis gaat, merk je dat er weer hele nieuwe stukken Autosnelweg zijn bijgekomen! Dat was net iets te veel voor de Twente naren die al jarenlang aktie voeren voor verbetering van de wegverbinding en die met boegeroep reageerden op deze op merking. Dr. Veringa beloofde ook na de verkiezingen op pad te zullen gaan om met de kiezers te praten en drs. Schmel zer zei in Heerlen, ervan overtuigd te zijn dat Limburg de K.V.P. nooit in de steek zou laten. BREDA. De 52-jarige O. L. van ler- lant uit Tilburg is zaterdag in Breda omgekomen. Hij zou bij een afrit in de weg BredaMoerdijk geen voorrang aan een vrachtwagen hebben verleend. EEMNES. De 19-jarige B. Blom uit Eemnes heeft zaterdag het leven ver loren, nadat hij onder de wielen van een achteruitrijdende vrachtauto was gekomen. De jongeman probeerde vuil nis op de vrachtauto te werpen, doch struikelde. Hij was op slag dood. GRONINGEN. Bij een aanrijding op een kruispunt in Groningen is zater dag de 32-jarige heer P. A. L. Veene- ma uit Groningen verongelukt. Hij stak in een personenauto de kruising over, waarbij hij tegen een van links komen de bestelauto botste. De heer Veene- ma was op slag dood. PURMEREND. In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn op de provincia le weg PurmerendAmsterdam bij het dorp Watergang een bestelwagen uit Amsterdam en een kleine personenauto tegen elkaar gebotst. Hierbij werd de 25-jarige mevrouw A. Hoekstra-Kooiman uit Purmerend zo ernstig gewond, dat ze enige uren na het ongeluk overleed. Haar man werd ernstig gewond. De bestuurder van de bestelwagen werd licht gewond. PUTTEN. Zaterdag is de 44-jarige fa brikant T. J. Cock uit Assen met zijn personenauto tijdens een inhaalmanoeu vre geslipt en gekanteld. De man was op slag dood. AFFERDEN. Zondag is de 38-jarige heer A. C. Schwanes uit Druten op de Van Heemstraweg in Afferden met hoge snelheid met zijn auto uit een bocht gevlogen en tegen een boom ge botst. Hij overleed ter plaatse. Een wiel, dat van de verongelukte auto was losgeraakt, kwam weer op de rijbaan en botste tegen een andere auto, het geen de drie inzittenden daarvan lich te verwondingen opleverde. VORDEN. Het 2-jarig jongetje Gerrit Jan van Loenen uit Vorden is zondag omgekomen toen de auto van zijn va der tegen een boom botste en kantelde. De vader reed met zijn zoontje en een hond in de auto. Hij wilde de hond grijpen en raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. De vader werd licht gewond. GRIJPSKERK. De 26-jarige Bosma uit Twijzelerheide en de 29-jarige Hen- ricus Visser uit Dokkum hebben zater dag het leven verloren toen hun auto slipte, kantelde en in een sloot kwam. Een passerende automobilist zag ’s morgens om half vier de auto in de sloot liggen. (Vervolg van pagina 1) Wat hebben de werkgevers nu totaal geboden? De 3 percent en de 1 percent van de loonmatiging is teniet gedaan door de prijsstijging. Om die 2,75 percent te realiseren over heel 1971 was het aan bod dit percentage zowel per 1 juli als per 1 januari met terugwerkende kracht tot 1 juli te geven. Dat betekende dus 5,5 percent medio dit jaar. De werkge vers waren bereid er nog 2 percent bij te doen om de prijsverhogingen tot 1 juli van dit jaar te compenseren. Per 1 juli zou er dan een prijsindexering komen, die zou inhouden dat de geboden 2,75 percent over heel 1971 en ook over 1972 niet door verdere prijsstijgingen zou worden ontwaard. De werkgevers ver klaarden na afloop van de mislukte besprekingen ieders bemiddeling te wil len aanvaarden om alsnog een vergelijk te bereiken. Zij verwijten de bonden erop uit te zijn de woningnood te vergroten. Bij een staking zou dat gebeuren, zo is hun visie. ■TBr - s 1 ‘w/f w

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2