Dr. Zijlstra in jaarverslag Nederlandsche Bank: Bevrijdingsfront maakt in Parijs bekend: Amerikanen bij de Vietcong Instructie aan bouw-werkgevers buit 65 mille geen cent voor stakers aktie68 Cruyff wil beslissing forceren Geldtransport overvallen Aardgas voor CV duurder Dagvaarding was niet vertaald „Libië krijgt Mirages van Frankrijk” „Harder werken voor reële loonstijging I „ECONOMIE DICHT BIJ EXPLOSIE Israel beschiet Ook wegenbouw doet mee aan „prikacties uwuitzendburoheet HET WEER Openheid gevraagd bij Van Gelder vliegtuig van Egypte Bedrijven maken .zwarte lijst a f AGENDA pagina 9 Verder in de krant GROOTSE TUINSHOW r i DINSDAG 27 APRIL 1971 61e JAARGANG NUMMER 147 Het woord is aan... wordt onduidelijk 99 99 Tweede Kamerlid Voogd: Al Achram: Waarom CHU stemmen? Advies SROG: KRANT OP KONINGINNEDAG Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mqe, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur Turk vrijgesproken Aanhoudend koud Rol van Barcelona Hl IH Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning „Onvrijwillige reizen* Tharde matras met alle comf ort Laneenzadit^ (Van onze redactie economie) AMSTERDAM De nationale economie lijkt het explosieve stadium dicht te zijn genaderd. Wil een reële contractloon stijging nog mogelijk zijn, dan zal er harder moeten worden gewerkt. I-.X. 'W |F IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN premiedruk binnen Dr. Zijlstra in zijn werkkamer DE DIRECTIE (Zie verder pagina 2). ADVERTENTIES ADVERTENTIES A. 77 er van Deze krant bestaat uit achttien pagina’s STATEN BOLWERK 3 (t.o. achteruitgang station) TEL. 312170 (dag. 9 - 19u. en zaterdag 12«18u.). OLGA Herman Hesse: Zoeken betekent: een doel hebben. Vinden echter kan men slechts, als men doelloos openstaat voor alles. Weerrapport Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kunst Radio en tv Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers HAARLEM Het PvdA Tweede-Kamer- lid Voogd heeft een vraag gesteld over de saneringen bij Van Gelder Papierfabrieken nv. Wil de minister bevorderen dat ten aanzien van de saneringen daar Van Gel der papier de grootst mogelijke openbaar heid wordt betracht zodat werknemers en vakbonden een wezenlijk inzicht in de po sitie van de werknemers wordt geboden, vraagt de heer Voogd. TEL AVIV (Reuter en AP). Israë lisch afweergeschut heeft gisteren het vuur geopend op een Egyptisch jacht vliegtuig dat boven Israëlische stellinge» ten oosten van het Suezkanaal vloog. Er zijn sinds het bestand wel vaker Egyptische vliegtuigen boven het door Is rael bezette gebied geweest, maar dit was de eerste keer dat er op een toestel werd geschoten. De Israëlische minister van Defensie, Dayan, verwacht nieuwe strijd in het Midden-Oosten. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon reageerde vandaag op deze kwestie met de opmerking dat ,„van tijd tot tijd wel rapporten worden ontvangen dat .Ameri kanen met de strijdkrachten van de Viet- cong reizen maar dat tot dusver niet is vastgesteld of het gaat om vrijwillige of onvrijwillige reizen”. DEN HAAG Twee ambtenaren van de gemeentelijke sociale dienst van Den Haag zjjn vanmorgen in de Newtonstraat in Den Haag beroofd van een tas met 65.000. Onderweg van de bank, waar ze het geld hadden gehaald, naar het kantoor van de sociale dienst kreeg de auto in de Newtonstraat een lekke band. Toen zjj bezig waren het wiel met de lekke band te verwisselen greep een man de tas uit de auto. Eén van de twee ambtenaren, een 63- jarige man, greep de rover vast, maar deze rukte zich los. Hij sprong achterop de motorfiets waar een helper mee in de buurt stond. Op dezelfde manier is enige tijd geleden in Amsterdam een overval op een geldtransport uitgevoerd. Zie pagina 12. MYRIANTHA VLAAMSEWEG I Zonnige perioden maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind. Op veel plaatsen nachtvorst. Mini mumtemperaturen van 2 graden aan zee tot min 3 graden in het binnenland. Maximumtempera turen morgen omstreeks 8 gra den. Dat laatste zou de vakbeweging vooral toejuichen. In een reactie van het over legorgaan op het jaarverslag zegt zij het eens te zijn met dr. Zijlstra dat de be drijfsinvesteringen een rol bij de overbe steding hebben gespeeld en dat het finan cieringstekort bij het rijk te groot is. De vakbeweging verzet zich daarentegen te gen het remmen van de sociale verzeke ringen en de overheidsuitgaven, omdat dit in strijd is met het actieprogramma. Le- den-onderzoek wees uit dat men daar gel delijke offers voor over heeft. Met de be rekening van de reële loonstijging is de vakbeweging het evenmin eens. Aan de inkomens van niet-loontrekkers is op- opnieuw geen aandacht besteed, is de ver dere kritiek van de vakbeweging, even min als aan suggesties om te grote kapi- taalinvoer af te remmen. Investering- spreiding juicht de vakbeweging toe. Het schaduwkabinet-Den Uyl is het helemaal eens met Zijlstra, dat de zittende rege ring het erbij heeft laten zitten. Er moet een inkomensbeleid komen en woning bouw en onderwijs moeten niet worden op geofferd aan teveel investeringen in de Randstad, aldus de ploeg-Den Uyl. Niet mee te werken aan het instellen ondernemingsraden of aan het overleg daarin. Er zijn luxe paarden en werkpaarden. De CHU is ty pisch een partij van werkpaarden. Klinkt niet aantrek kelijk. We maken geen show. Steken geen vuurwerk af. We zijn een partij van nuchtere, werkende Neder landers. Als u met beide benen op de grond staat, als u daden wilt zien in plaats van woorden, stem dan op de CHU. Dan kiest u de wijste partij. Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond (Van onze redactie economie) UTRECHT Vanaf donderdag ztfn in de bouw stakingen op nog geheim ge houden objecten te verwachten. Er komen ook werkonderbrekingen. In de wegen bouw moet eveneens op stakingen worden gerekend, nu het machinepersoneel zich met de bouwvakkers solidair heeft ver klaard. De heiers steunen de acties van de bouwbonden eveneens. Een nationale sta king wordt het, zoals verwacht, niet. Ac ties in de woningbouw zullen tot het uiter ste worden beperkt, maar kunnen niet geheel worden vermeden. Er is nog geen plan om de gevolgen van de staking voor de werknemers op te vangen, die niet aan het werk zjjn gegaan of, al zouden ze werkwillig zijn, niet aan het werk kunnen. De werkgevers hebben van hun centrales Met het twee dagen tevoren aankondi gen van de acties, menen de bouwbonden wettelijk te hebben voldaan aan de zede lijke en juridische normen. Ofschoon de bonden volhouden dat de verkiezingsuit slag niets te maken heeft met de acties in de bouw, is bekend dat de vakcentrales tegen de verkiezingsdatum geen voorstan der waren van een nationale staking. Bo vendien zouden de bonden dan het risico hebben gelopen voor de rechter te worden gedaagd, alleen al omdat ze de wettelijke tijdsnormen veronachtzaamd zouden heb ben. Behalve werkstaking en werkonderbre king zijn de bonden ook van plan: In werktijd te discussiëren. Stiptheids- en langzaam-aan-acties te voeren. De veiligheidsvoorschriften strikt in acht te nemen. DEN HAAG. De Samenwerkende Regionale Organen Gasvoorziening heeft de gasdistributiebedrijven geadviseerd de aardgasprys voor particulieren met CV (jaarverbruik boven 2100 m3) te verho gen van 7 tot 8 cent per m3 en het vast recht met 6 per jaar Dit, om de hogere materiaal- en loonkosten op te vangen. Het advies geldt voor vijf jaar. De Gasunie blijft de gasbedrijven 5,8 cent rekenen. De minister van Economi sche Zaken moet nog toestemming geven. Het Kamerlid mevrouw Brautigam meent dat de prijsverhoging in strijd is met de prijsmaatregel. Zij heeft geconstateerd dat enkele gemeenten de prijs al hebben verhoogd en heeft minister Nelissen vra gen gesteld. BREDA De rechtbank in Breda heeft gisteren een 42-jarige Turk uit Ouden- bosch vrijgesproken, omdat de dagvaar ding bij de uitreiking aan de verdachte niet voorzien was van een vertaling in het Turks. De Turk, die betrokken zou zjjn geweest bij een vechtpartij in Oudenbosch, moest terechtstaan wegens poging tot dood slag, subsidiair poging tot zware mishan deling of mishandeling. De rechtbank be sloot na raadkamer de verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen. De verdediger van de Turk, mr. I. van de Heuvel uit Roosendaal, had er bij het begin van de zitting op gewezen dat op grond van artikel 6 lid 3 van het Verdrag van Rome een verdachte vreemdeling on middellijk op begrijpelijke wijze, dus in zijn eigen taal, op de hoogte moet worden gesteld van de tenlastelegging. De rechtbank aanvaardde dit verweer 9 2, 11 3 3 3 7 11, 13 ...13 9 9 15 15 15 ...17 ...10 Dit ondanks het besluit van Libië tot een federatie met Egypte en Syrië toe te treden. Volgens het blad is de Franse be slissing een rechtstreeks gevolg van de „koppige houding van Israel in de crisis in het Midden-Oosten”. Wij wijzen abonnees en adverteerders erop, dat de krant op Koninginnedag, vrijdag 30 april, normaal zal ver schijnen. De kantoren zijn tot 12.00 uur ’s mid dags geopend. BEIROET (AP) Het Egyptische blad „Al Aehram” meldt vandaag dat Frankrijk besloten heeft het contract tot levering van 110 Mirage straaljagers aan Libië na te komen. king op Amerikaanse soldaten en geldt niet voor Australiërs, Zuidkoreanen of andere buitenlandse militairen die met Zuidvietnamezen meevechten. Q (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het ziet er naar uit dat de gewapende vrede tussen Jo han Cruyff en zijn schoonvader Cor Coster enerzijds en Ajax anderzijds, die met het „akkoord van Wassenaar” (waar Ajax een transferbedrag van minimaal 1,2 miljoen vaststelde) werd bereikt, niet lang meer stand zal hou den. Het is duidelijk dat Coster, die de zaken van zijn bekende schoonzoon waarneemt, de druk op het Ajax-be- stuur wil verhogen nu de onderhande- lingen met de Amsterdamse club wat opvallend lang gaan duren. Over de alternatieve mogelijkheden die Cruyff zou hebben als Ajax niet aan zijn wensen tegemoet komt, is de laatste dagen druk gespeculeerd, waar aan het feit dat een akkoord zo lang uitblijft zeker niet vreemd is. „Maar alles wat er over een mogelijke trans fer van Cruyff geschreven is, berust op onwaarheid. Ook het aanbod van Feijenoord van twee miljoen”, aldus Ajax-voorzitter Jaap van Praag, die eraan toevoegde dat Barcelona nog steeds de enige vereniging is die ooit naar Cruyff geïnformeerd heeft. Maar zelfs over de rol die de Spaan se vereniging in het spel speelt is niets meer met zekerheid te zeggen, omdat de leidinggevende figuren van Barce lona, onder wie trainer Vic Bucking ham, elkaar op dit punt tegenspreken. Buckingham verklaarde zelfs dat hij ontslag zou nemen als Barcelona Cruyff zou kopen, om hem vervolgens nood gedwongen (door de gesloten grenzen) weer aan een andere eventueel bui tenlandse club uit te lenen. landse overbesteding en buitenlandse kapitaalinvoer. In 1970 zijn te weinig maatregelen genomen tegen te ruime investering. Nu is er door winst-ero- sie een terugval die zich dit jaar ver der zal doorzetten. Op dit moment moeten de bedrijfsinvesteringen daar om niet door de overheid worden af geremd. Overigens zouden de inves teringen meer regionaal gespreid moeten worden. Niet allemaal in het westen. En wanneer ze alleen met buitenlandse krachten rendabel kun nen worden gemaakt, zou het geld beter aan de leefbaarheidsverbetering in grote steden kunnen worden ge spendeerd. Als theoretisch wapen noemt dr. Zijlstra in het jaarverslag een fiscale boete op een teveel aan in vesteringen. Schilders en stucadoors vallen niet on der de bouw-cao, maar ook van die zijde wordt op solidariteit gerekend. Inmiddels is bekend geworden dat de werkgevers een zwarte lijst van de stakers willen ma ken. De centrales hebben verder verboden dat individuele aannemers op eigen houtje loonverbeteringen doorvoeren of toezeg gen. Daar zijn de bonden erg boos over, omdat o.m. in Amsterdam en Enschede al werkgevers hebben geprobeerd de geschil len met zwarte lonen op te lossen, zo werd gisteren namens de bonden tijdens een persconferentie in Utrecht meegedeeld. instructies gekregen beide categorieën werknemers geen cent uit te betalen. PARIJS. (AFP, Reuter en AP) Amerikaanse militairen vechten op het ogenblik aan de zijde van het Zuidviet- namese Bevrijdingsfront tegen strijd krachten van de VS. Dit heeft woord voerder Thao van de „Voorlopige Revo lutionaire Regering” van Zuid-Vietnam gisteren op een persconferentie in Parijs gezegd. „Wij dwingen hen niet aan de gevech ten deel te nemen”, zo stelde Thao. „Als ze dit wel willen worden ze door ons met vreugde begroet. Maar ze mogen ook naar hun land terugkeren of naar een ander land gaan. We doen daarbij alles om hen te helpen.” „Er zijn verder, al dus de Vietcong-woordvoerder, bepaalde Amerikaanse eenheden en soldaten die tegen de oorlog zijn. Deze eenheden wor den door ons niet aangevallen.” In een dagorder van het Z.uidvietna- mese Bevrijdingsfront staat dat Vietcong- eenheden niet mogen schieten op Ameri kanen die zich overgeven of die over lopen. Ze moeten goed behandeld worden en hulp of bescherming krijgen. Voorts wordt deserteurs een „bijzonder hartelijk welkom” en „passende beloningen” toege zegd. De dagorder heeft alleen betrek- De heren J. Raven (ANB), J. H. Ha zen (bouwbond CNV), A. Buys (bouwbond NVV) en L. Brouwer (bouwbond NKV) tijdens een pers conferentie over het conflict in de bouw. Zo’n verbetering is alleen mogelijk als belasting- en zekere grenzen blijven en de incidentele loonstijging (bijvoorbeeld door dienstjaren) beperkt blijft. Al deze bewegingen moeten uit de produktivi- teitsstijging betaald worden. Het falend beleid van de laatste tijd zal in termen van werkloosheid moeten worden betaald. Steeds meer wordt de hoogste wijsheid dat de wal het schip maar moet keren. Dat zal gebeuren als de overbesteding niet onmiddellijk wordt teruggedrongen. We bevinden ons thans in een gevaarlijk niemandsland. Stagnatie en werkloosheid zijn niet meer te voorkomen, maar wel kunnen de schadelijke gevolgen nog worden beperkt. Dat zegt dr. Jelle Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank in het vanmiddag verschenen jaarverslag. Hij vindt dat de regering niet ver genoeg is gegaan in de bijsturingsmaatregelen. De president doet de volgende aanbe velingen: Herstel van het centraal economisch overleg tussen werkgevers, werkne mers en kroonleden in de Sociaal Eco nomische Raad met de bedoeling de loon- en prijsstijging te beteugelen. De verwachtingen van de centrale bank zijn dat die boven de door het planbureau geraamde stijgingen van 12 percent (lonen) en 6,5 percent (prijzen) zullen uitgaan. De vooruit zichten noemt dr. Zijlstra „werkelijk zorgwekkend”. Bij 10 percent prijs stijging is er sprake van een voltooi de inflatie, die alleen met „onvoor stelbaar drastische maatregelen” kan worden beteugeld. Met de huidige methode van (vrije) loonpolitiek dreigt de zaak totaal uit de hand te lopen. Er moet worden geanalyseerd wat verenigbaar is en wat niet. De overheid moet soberder zijn in het uitgavenbeleid. Bezuiniging is eens te meer gewenst, omdat er een grens is aan de premie- en belasting druk en omdat er particulier minder gespaard wordt. De betalingsbalans heeft een gevaarlijk karakter gekre gen door de combinatie van binnen- '.K

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1