Scheidsrechter van Ajax-Atletico heeft zo'n LEO CANJELS: honderd internationale wedstrijden achter zich Sbardella ontgaat disharmonie tussen Nederlands elftal de clubs en het Grieks fanatisme ongelooflijk Athene als één man achter Panathinaikos Real Madrid vreest eigen toeschouwers meer dan PSV naar Beroepskeuze-bijlage I Duyker gaat de stap de profs wagen Voor II cent Velasques „Alleen voetbal is ook niet alles Ritzege in Ronde van België Jan Lubbers naar Nederlanders voor West-Duitsland fa i?a dodod ioBUdd nEEg1' iü. W aterpoloteam van Joegoslavië trok zich terug “Tgaa I i1 iE iïjffll Ronde van Spanje ^nagaoDDlnon1 R lm BODUÖC, DQDOODI n n nlm n rj' WOENSDAG 28 APRIL 1971 99 (Van onze sportredactie) Metamorfose W ildste Inlichtingen: tel. 0 23 - 31 90 53 - Advertentie-exploitatie Sluitingsdatum vrijdag 30 april 12 uur IJmuider Courant Beverwijkse Courant Dagelijks in méér dan 68.000 gezinnen c"Afo' ‘P-20D8D00ÜDUU “0 »-s.v.v. 8 Geloot '4<”ci23j0nr’nr”~ Haarlems Dagblad oratcRTC BAMMiMcaicooiairT 220 cent voor 20 geurige, pittige, fijne Medina’s./z**“" Wie geeft er nog zo veel voor zo weinig? Velasques! J O Twont» K.AC n. spon MARC SERNé JOHN DRIESKENS (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE DINSDAG 4 MEI Tarieven, formaat en condities normaal. Griekenland hoopt op een 3-0 zege hoe wel de verenigingsgeestelijke van Pana thinaikos, de orthodoxe priester Seliotis een van de fanatiekste aanhangers van de Atheense club een 5-0 overwinning profeteert. MADRID. Beleefdheidshalve zijn al le Real-spelers bereid om te zegen dat het vanavond tegen PSV „een moeilijke wedstrijd” gaat worden. Toch is het dui delijk dat de Spanjaarden het 0-0 gelijk spel in Eindhoven een schitterende basis vinden om in Madrid met PSV af te re kenen. Slechts één zaak maakt de Span jaarden nog wat nerveus: de toeschou wers. De Realspelers weten dat zij nog steeds als de kampioenen worden be schouwd en dat de supporters een neder laag tegen PSV een niet te accepteren zaak vinden. iipiil <X '0 Voor het ene doelpunt dat voor Real voldoende kan zijn om PSV uit de beker te wippen, rekenen de Spanjaarden voor al op Pirri. De 26-jarige aanvaller, 17 maal speler van het Spaanse elftal, schoot ook zaterdag voor zijn ploeg raak. „Er wordt,” zo zegt Pirri over het hui dige Spaanse voetbal, waarin het aantal doelpunten snel terugloopt, „bij ons in De tototips van Leo Canjels luiden: 1 3 1 3 1 3 1 1 1 3 1 3 3 ARNHEM Joegoslavië heeft zich te- De 46-jarige fluitist uit Rome die van avond zijn tweede (de eerste was Real MadridManchester United) halve finale uit zijn carrière arbitreert, is al een oud gediende. De limiet voor scheidsrechters in Italië is gesteld op 45 jaar, maar als de heren het geluk hebben op de internatio nale lijst voor te komen dan mag men rustig doorgaan tot zijn vijftigste, mits de conditie maar op peil blijft. Sbardella, die op zijn 26ste jaar na een blessure als doel- verdediger bij het in de eerste divisie voetballende Laszlo moest stoppen met voetballen, is echter nog niet van plan om er spoedig mee op te houden. Hij arbi treert nu tenslotte al zo’n achttien jaar, Onmiddellijk na afloop bekende Duy- ker ook: „Toen ik die sprint zo gemak kelijk won en evenals vorig jaar weer een etappezege in deze Ronde op mijn naam schreef, was voor mij de kogel door de kerk: Ik heb nu definitief be slist om prof te worden. Het is mijn zes- Canjels is daarmee toch een witte raaf onder de oefenmeesters, waar van er velen met een A-licentie werk loos zijn. De markt met het oog op emplooi is allesbehalve ruim. Canjels wacht echter rustig af. Hij bedenkt: „Al die geruchten dat ik naar een Bel gische club zal gaan zijn in zoverre onjuist dat er nog niets definitief vast staat. Ergens zou ik toch wel graag in de voetballerij aan de slag willen want het is tenslotte mijn beroep. Het hoeft echter niet. Ik ben nu 38 jaar en ik kan nog op mijn gemak eens uit kijken. Desnoods neem ik mijn oude job als boekhouder weer op. Alleen voetbal is ook niet alles”. Over Cruyff is Sbardella in het Amster damse Park Hotel, waar Leo Horn als een soort „veiligheidsambtenaar” alles in het werk stelt om de Italiaan tot de aftrap vanavond om kwart over acht zo goed mogelijk te begeleiden, best bereid een babbeltje te maken. De Italiaan legt uit: „Cruyff is een voetballer, die internatio naal op de voet wordt gevolgd. Welke clubs belangstelling voor hem hebben, kan ik zo niet noemen maar zodra de grenzen voor buitenlandse spelers in Ita lië weer zouden worden geopend, dan zou hij door verschillende verenigingen bena derd worden. Daar ben ik van overtuigd.” nese. Dat Ajax het zover heeft gebracht, verwondert hem niets aangezien de ver richtingen van een Feijenoord, PSV maar ook die van FC Twente (tegen Juventus) ook in Italië niet onopgemerkt zijn geble ven en de Azuri tot de conclusie hebben gebracht dat het clubvoetbal in Nederland een opvallende metamorfose heeft onder gaan. Er is echter één zaak die Sbardella niet goed begrijpt. De disharmonie tussen het clubvoetbal en het nationale elftal. Sbardella: „Hoe komt dat toch? Als je de verrichtingen van de Nederlandse clubs in aanmerking neemt dan is het onbe grijpelijk, dat je niets van het Nederland se elftal hoort”. Als wij hem vertellen dat er met verschillende topspelers met name Cruyff, in het verleden met betrekking tot het nationale elftal herhaaldelijk moeilijkheden zijn geweest, vindt hij dat nog curieuzer. Sbardella meent: „De be langen van de clubs spelen ook in Italië een belangrijke rol, maar als het nationa le elftal moet voetballen dan ligt de com petitie gewoon een tijdje stil. Daar moet alles voor wijken”. Afgezien van het feit dat de Italiaanse spelers veel geld heb ben getoucheerd voor het behalen van die tweede plaats in Mexico doet het voor Nederlandse begrippen toch vreemd aan dat een voetballer als Anastasi (de exclu sieve spits van Juventus) maanden kapot was van het feit dat hij door een blessure op de valreep niet mee naar Mexico kon. Ook dat het Italiaanse troetelkind Gianni Rivera het als een nationale schande er voer dat hij door de Italiaanse bondscoach herhaaldelijk in Mexico voor Italië’s top- elf werd gepasseerd. Cruyff zou er geen hap minder om eten als Fadrhonc het zelfde zou doen. Het hoeveelste internationale duel Ajax Atletico Madrid vanavond voor hem wordt, kan hij niet exact zeggen. Wel weet hij dat het de derde keer wordt dat hij Ajax in de Europa Cup als arbiter krijgt toegewezen. Sbardella was name lijk ook de scheidsrechter tijdens de le gendarische wedstrijd in de mist („ik heb telkens alleen maar de bal in het net zien gaan”) tussen Ajax en Liverpool. Sbar della schijnt echter een goede neus te hebben voor heroïsche verrichtingen van de equipe uit de Meer. Want ook in de tweede wedstrijd dat hij Ajax heeft ge- ATHENE. In Athene, waar het ver keer chaotisch is en de verkeersagenten de toestand vaak nog ondoorzichtiger ma ken staat alles en iedereen achter Pana thinaikos. De Griekse landskampioen, die voor het eerst in de geschiedenis van de Europa-cup I doordrong tot de halve fi nales. 20.000 Grieken, de minister van Toerisme incluis, reisden enkele weken geleden naar Belgrado waar zij de te leurstelling van hun leven opliepen. Hun afgod werd in de Joegoslavische hoofd stad door Rode Ster verslagen met 4-1 en dat ondanks de verzekering van trai ner Puskas dat de verdediging het sterk ste onderdeel van zijn team vormt. Chau vinistisch als ook de Griekse supporters zijn wordt hier daarom aangenomen dat in Belgrado vals werd gespeeld. De scheidsrechter, de volkomen integere Oos tenrijker Lindemayer, zou als home-refe- ree hebben geacteerd. Met het voedsel dat de spelers van Panathinaikos werd voorgezet zou zijn geknoeid etc. etc. ZOTTEGEM Een samenzwering van vier Belgische renners bleek giste ren in de derde rit van de Ronde van België voor amateurs niet bestand tegen het sprintgeweld van één Nederlander: de 24-jarige Aad Duyker, afkomstig uit Beverwijk en nu wonend in Axel. Want in de straten van de Vlaamse plaats Zottegem flitste Duijker naar de eerste Nederlandse etappezege in deze wieler ronde. NACHaarlem TwenteFeijenoord SpartaGo Ahead ExcelsiorNEC TelstarMW VolendamADO - HeerenveenVeendam VitesseHeracles - SW—Willem II HVCWageningen PEC—Fortuna VI ZFCEindhoven EDOLimburgia leid, de uitwedstrijd in Lissabon tegen Benfica (1-3), stegen de Amsterdammers tot een merkwaardige prestatiepiek. Het enige dat hij zich van die wedstrijd nog weet te herinneren is dat de indertijd bij Ajax voetballende Zweed Inge Danielsson een sterke partij voetbalde. MADRID Aan de Ronde van Spanje, die van donderdag 29 april tot en met zondag 16 mei wordt gehouden zal wor den deelgenomen door dertien Neder landers. Het zijn Evert Dolman, Joop Zoetemelk en Tino Tabak, die uitkomen voor de Belgische ploeg van Brik Schotte en de ploeg van Kees Pellenaars bestaande uit Harry Steevens, Jan Krekels, Leo Duyn- dam, Gerben Karstens, Wim Prinsen, Jan van Katwijk, Kees Rentmeester, Wim Schepers, Jos van Beers en Matje Gerrits. tooriem XF.C. 9 AMSTERDAM Toen de Italiaanse scheidsrechter van AjaxAtletico Madrid. Antonio Sbardella, het vorig jaar door de FIFA werd uitgenodigd om als arbiter te fungeren bij de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico ging er een golf van verrassing door Italië. Velen hadden namelijk verwacht dat de FIFA de veel „spectaculairder” fluitende en ook meer aan de weg timmerende Lobello („de man met de gouden fluit”) zou verkiezen boven de uiterste efficiënte maar minder opvallende Sbardella. Ook de UEFA (Europese Voetbalunie) realiseerde zich wat voor teleurstelling het voor Lobello moet z(jn geweest, zodat hij als „troostprijs” de Europa-cup- finale FeijenoordCeltic in Milaan kreeg toegewezen. Sbardella beleefde echter tijdens de wedstrijden PeruBulgarije en West-DuitslandUru guay in Mexico de bekroning van een grootse carrière die twintig inter- landduels en zo’n honderd internationale wedstrijden omvat. Bewijzen bezitten de Grieken niet. Die hebben ze ook niet nodig. Joego-Slavië en in het bijzonder de kampioen van dat land Rode Ster is op het ogenblik aarts vijand nummer één in Griekenland. Vol verontwaardiging wordt bijvoorbeeld het volgende verhaal verteld door de hotel houder Dimas, de zwager van de in Bel grado zo onfortuinlijke keeper Ikonomo- poulos: „Van Grieken die Joego-Slavië in verband met de wedstrijd bezochten zijn vijftig auto’s gestolen. Ook een bus werd ontvreemd. Hij werd de volgende dag te ruggevonden zonder banden, zonder stoe len en ook de motor was verdwenen. Ik had nog gekik. Mijn wagen was al ont vreemd nadat ik een half uur in mijn hotel was gearriveerd. Mijn Alfa Romeo Berlina vond ik de volgende dag terug. Slechts het stuurslot was kapot en al mijn sigaretten waren opgerookt. Een schade post van een paar honderd gulden.” i Vanavond echter Atletico dat hij niet kent. Sbardella zal worden geassisteerd door zijn landgenoten Bernardis en Acer- Met vier Belgen was hij nauwelijks 15 km voor de aankomstlijn uit het peloton ontsnapt en deze 1.90 meter lange Ne derlander, die vorig jaar de eindzege in de Ronde van België behaalde, was on middellijk voor alle volgers de grote fa voriet voor de ritzege. Aad Duyker had zijn vier tegenstanders in de laatste 15 km goed getaxeerd: „Ik rij veel in België. Gerry Catteeuw, Jan van de Wiele en Daniel Pauwels had ik alle maal al eens in de eindsprint verslagen. Alleen Ronny Schoep kende ik niet en ik had onmiddellijk door dat hij de rapste tegenstander was, want hij spaarde zijn krachten het meest en verzaakte steeds de kop over te nemen”. Die taxatie bleek inderdaad juist, want alleen Ron ny Schoep kon het Duyker nog enigszins moeilijk maken al moest ook hij tien tallen meters voor de eindstreep capitu leren. waarvan zeven internationaal, zodat het toch wel zijn sporen heeft achtergelaten. In Italië, dit in tegenstelling tot Europa- cupwedstrijden, werkt de verzekerings agent met vaste grensrechters. Hij ziet zijn assistenten dan ook wel voor vol aan en illustreert dat duidelijk met het vol gende voorbeeld: „Het zijn toch allemaal internationaal erkende scheidsrechters? Ik was met de Westduitser Tschenscher en de Oostduitser Glöckner aangewezen om in Buenos Aires de eerste wedstrijd tussen Estudiantes de la Plata en Feijen oord te leiden. Het probleem was: wie van ons drieën zou moeten fluiten. We heb ben toen gewoon geloot en Glöckner heeft gewonnen. Als ik had gewonnen dan zou het toch te gek zijn dat ik dergelijke ca pabele mensen als zij hun vlagopsteken volkomen zou negeren? Neen, mijn grens rechters verstaan hun vak en zijn in staat om zelfstandig beslissingen te nemen.” Verwacht hij vanavond een moeilijke wedstrijd? Sbardella: „In principe is iede re wedstrijd moeilijk. Als een wedstrijd uit de hand loopt dan komt dat nooit door een incidenteel geval. Het is meestal een complex van factoren. Voetbal is tenslotte overal hetzelfde. Alleen het temperament verschilt. Bij AjaxAtletico kun je er misschien alleen van uitgaan dat de Span jaarden het Latijnse temperament hebben en Ajax meer de noordelijke nuchtere be nadering van het spel heeft. Ik hoop uiteraard dat er vanavond geen proble men zijn.” Tenslotte komt het gesprek nog even op zijn vermaarde concurrent en landge noot Lobello. Sbardella vertelt: „Er is een uitstekende verstandhouding waaraan ik alleen maar kan toevoegen dat ik veel respect heb voor de manier waarop hij tweeëntwintig voetballers in bedwang weet te houden. Hij heeft een heel per soonlijke stijl die de spelers er al spoedig van overtuigt dat er met hem geen gein tje uit valt te halen. Hjj laat zich op een positieve zin gelden.” Kurt Linder hier met Eef Mulders (links) voor wie de Spanjaarden dan nog wel enig respect hebben. •MM» MM» MM» »M» MM»Z M «MM Maar dat is nog niet eens het wildste verhaal dat in Athene de ronde doet. 200 van de 20.000 Grieken zouden nog altijd niet zijn teruggekeerd uit Joego-Slavië. Het is dus niet verwonderlijk dat alles wat Grieks is zwaar gebeten is op Rode Ster. Het politiecordon dat de autoritei ten al ruim voor de aanvang van de trai ningen in de aan het stadion van Pana thinaikos grenzende straten had opge trokken was dan ook niet minder dan noodzakelijk. Honderden Grieken wacht ten gistermiddag omstreeks vier uur de bussen van de Joegoslaviërs op en tracht ten daarna eensgezind om de poorten van het stadion in te beuken. Hun gehuil was in het stadion waar trainer Mil jan Mil- janic zijn spelers uitgebreid liet repete ren, erg goed te horen. Toen enkele tien tallen supporters er toch in slaagden de betonnen tribunes van het stadion te ne men, werd de actie goedkeurend gadege slagen door de Panathinaikos-trainer Pus kas. Hij rekent onder andere op dat supporterslegioen dat slechts 30.000 man groot kan zijn omdat het stadion van Fa de jaar bij de amateurs en ik krijg hier in België nu zulke goede aanbiedingen dat ik niet meer aarzel. Ik word prof. Natuurlijk rij ik nog wel Olympia’s ronde voor Nederland voor amateurs. Directeur Frans van Turenhout van Tri- cot-Noble uit Aardenburg heb ik dat be loofd en aan die belofte houd ik me. Ik rij dus met het team van Tricot-Noble in Olympia’s tour. Maar daarna stap ik onmiddellijk over naar de profs”. Er ligt een schitterend aanbod voor Duijker van de 38-jarige Willi Jossart, sportdirecteur van het Belgische prof- team dat rijdt voor het Engelse bier merk Watney. Frans Verbeek van deze formatie won onlangs de Nederlandse profklassieker de Amstel Goldrace. Vooral omdat de Belgische „aankoop” André Dierickx sterk is tegengevallen wil Watney meer talentrijke jonge ren ners opnemen. Willi Jossart over Duy ker: „Hij is een krachtmens. In Neder land valt hij misschien niet zo op omdat daar allemaal vlakke koersen zijn, maar hier in België, met veel klimmen en die lastige kasseien rijdt hij altijd zeer sterk. We hebben hem 100.000 Belgische francs, ongeveer 8000 gulden verdeeld over tien maanden geboden. Bovendien hebben wij ook voortreffelijke sociale voorzieningen voor de renners en verder zorgen wij dan voor zijn materiaal”. Uitslag: 1. A. Duyker (Nedenl. 3.10.10 nathinaikos aan niet meer toeschouwers plaats kan bieden. Normaal gesproken, dat beseft de Hongaar drommels goed, is de achterstand die Panathinaikos in Bel grado opliep onoverkomelijk en daarom ook komen de agressie van de Grieken, de miserabele toestand van het veld en de hitte in Athene (ongeveer 30 graden) Puskas bijzonder goed van pas. Vandaar dat de wedstrijd om vier uur begint. Een tijdstip waarop het Griekse leven in de zomer en in het voorjaar pauzeert omdat de zonnestand dat noodzakelijk maakt. (Van onze sportredactiee) BREDA. Het is binnenkort voor Leo Canjels na een periode van vijf jaar als full-time trainer bij NAC definitief afgelopen. De vraag dringt zich daarbij op of het voor Canjels, voor wie de Bredase club al spoedig in de persoon van Feijenoords jeugdtrainer Ben Peeters een opvol ger heeft gevonden, bij een elftal dat nagenoeg veilig is en met interesse de komst van de „nieuwe man" afwacht, niet moeilijk is om in deze fase van de competitie zijn équipe nog op te la den voor een optimale prestatie. Can jels: „Dat is natuurlijk moeilijk. Zé ker op dit ogenblik, ik zou het ech ter dom vinden van de spelers als zij zich niet voor honderd percent meer zouden geven. Ten eerste is er een verplichting tegenover het publiek en anderzijds kost het de spelers de no dige centen. Het is alleen maar in het eigen belang van het elftal dat er in de slotfase van deze competitie nog de nodige punten verzameld worden” Dat NAC echter met het aantrek ken van Ben Peeters een juiste keus heeft gedaan lijdt voor de Bredase oefenmeester nauwelijks twijfel. Can jels bedenkt over zijn opvolger: „Ik acht het aantrekken van Peeters zeer verstandig. NAC had geen betere trai ner kunnen kiezen. Hij is een goede oefenmeester, heeft ervaring bij een topclub en is een prettig iemand in de omgang. Hij gaat uit van een men selijke benadering. Vooral dat laatste is bij een club als NAC erg belang rijk”. Canjels zelf heeft het na vijf jaar NAC allemaal wel gezien. De club zit wat zijn mogelijkheden betreft mo menteel aan zijn plafond en er valt voor Canjels verder nog weinig eer meer aan te behalen. Canjels: „Ook aan het begin van dit seizoen wist ik dat er niet meer in zou zitten dan de middenmoot. Ik wist ook dat wij daar tenslotte zouden eindigen, dat wordt volgend jaar weer hetzelfde. Andere trainers zouden misschien redeneren: ik ga rustig door, maar ik ben zo dat als ik voor mijzelf het besluit heb ge nomen om te stoppen, dan doe ik dat ook. Daar ben ik erg gemakkelijk in” DEN HAAG Jan Lubbers, de Amster damse halfzwaargewicht zal vrijdag 7 mei in Hamburg in een gevecht over acht ronden uitkomen tegen de Duitser Herbert Willems. Ronald Riedewald, nationaal kampioen in het zwaarwel ter gewicht, bokst op het zelfde programma tegen Klaus Tombers. Spanje veel te defensief gespeeld, al is het gelukkig nog niet zo erg als in Italië. In Nederland en ook in andere Westeu- ropese landen wordt veel gemakkelijker gespeeld. Daar kan je nog met opkomen je tegenstanders verrassen.” „In het stadion Bernabeu,” vervolgt Pirri, „speelt Real momenteel zijn slech te wedstrijden. Iedere club speelt daar vaak defensief tegen ons. Je krijgt de gehele wedstrijd een zware mandekking, zodat je bijna geen doelpunten kunt ma ken. Het publiek snapt dat nog niet, die willen ons zien winnen. Dat maakt de spelers nerveus. In iedere thuiswedstrijd, dus ook straks tegen PSV spelen we daarom eigenlijk onder een grote druk. Iedere keer moeten we ons weer waar maken. Het gevolg is dat we veel vanuit het centrum van de aanval wegtrekken en het over de vleugel proberen. Dat be tekent dat je in iedere wedstrijd veel meer lopen moet dan normaal.” Pirri is ervan overtuigd dat zijn club Athene wel zal halen. „Het 0-0-geIijkspel in Eindhoven was een groot resultaat voor PSV,” zegt hij onomwonden. „PSV heeft een goede ploeg. Een elftal dat je Iaat voetballen. Dat geen puur defensief voetbal speelt. Gelukkig, want het defen sieve voetbal maakt onze sport kapot.” -in°n o nn ®c^ePj3 Be^S- ruggetrokken voor het vierlandentoemooi waterpolo, dat dit weekeinde in het zwem bad Den Hommel te Utrecht wordt gehou den. Hiervoor in de plaats zal een Neder landse B-ploeg deelnemen. Voorts komen Spanje, West-Duitsland en Nederland-A in het water. 3.10.10 met bon. 3.09.55); 3. D. Pauwels (Belg. 3.10.10); 4. G. Catteuw (z.t.). Algemeen klassement: 1. M. Sannen (Belg. 8.41.54); 2. G. van Sweeveld (Belg. 8.42.15); 3. D. Groen (Ned. z.t.). 6. A. Duyker (Ned. 8.43.07). A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25