SENAAT BESLIST OP 4 MEI OVER HUURHARMONISATIE Mevrouw Vorrink huilend de zaal uit voor Kiezer heeft vandaag het laatste woord Stemmi ngsbeeld Straks toelage mogelijk doctorandi Th en hts samenvoegen tot drie universiteiten geef een PONTIAC WK international “Basten Minister: Geen huurverhoging zonder meer TILBURG, EEN HONDSE STAD interieurs terstal LID GOED WONEN p» Politici kwamen niet in beeld Advies commissie-Schlösser: Senaat akkoord met PRINSES ARMGARD Voor huurkoper straks betere Wetsontwerp herstructurering wetenschappelijk onderwijs Auto tegen boom: drie doden bescherming uranium-verdrag 2 PONTIAC TIJD - JUISTE TIJD fijn om te krijgen fijn om te dragen voor jaren en jaren en jaren.... |p) WOENSDAG 28 APRIL 1971 Verkiezingskoorts Misvatting SELECTIE Waarschuwing Momentopnamen uit de verkiezingsstrijd binnenhuis architectuur Conflict grote partijen en A VRO meubelen gordijnen tapijten MOEDERDAG MOEDERDAG MOEDERDAG MOEDERDAG I Kantoor en werkplaats LEIDSEVAARTWEG 97 - HEEMSTEDE - Tel. 28 70 65; privé 24 14 92 1®!;^ T p I9 TT &R O. Ir9 ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE Bel of schrijf om onze nieuwe WK-foider. Beter nog, komt u even langs. Nieuw is verder, dat studenten, die hun studie voortijdig beëindigen, op hun ver zoek een verklaring ontvangen, die in elk en onder gevoerd De minister liet nog een waarschuwend geluid horen over de situatie in Amster dam. „In de hoofdstad is het gevaar aan wezig dat de bonafide woningexploitant de zaak abandonneert, omdat hij niet meer tegen de diverse actiecomité’s opgewassen is. Dat is tevens een gevaar voor het wo ningbestand. Ik wijs hier met name die DEN HAAG „De huurharmonisatie- plannen van de regering zjjn op onvoldoen de wjjze naar buiten gebracht. De bevol king heeft een verkeerde indruk gekregen van de lastenverzwaring, die de harmoni satie tot gevolg zal hebbe Teveel mensen denken dat de meest slechte woningen ook voor huurverhoging in aanmerking ko men.” Dit zei gisteren ir. Kraai) vanger (KVP) in de Eerste Kamer tijdens het debat over de wijziging van de Huurwet, de Woning wet en de Wet Jaarlijkse Huurverhogingen. Hij liet bouwminister Schut weten dat zijn fractie nog geen definitief standpunt over de huurharmonisatie had ingenomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Mevrouw mr. I. Vor rink, Eerste-Kamerlid vor de P.v.d.A. en ook lid van het progressief scha- duw-kabinet, is gisteren snikkend van het spreekgestoelte in de senaat weg gerend. En de P.S.P.-senator Lank- horst is tijdens zijn betoog tweemaal onwel geworden. Na de twee onder breking verzuchtte hij: „Het lukt me niet; laat ik maar stoppen.” ADVERTENTIE Pontiac Simpatka Modieus Pontiac dameshorloge doublé band. Zgn. Breguet wijzerplaat en wijzere 179.- De slachtoffers zijn de 28-jarige Horst Niehues uit Emmerich, de 35-jarige Hein rich Verhoeven uit Winnekendonk en de 30-jarige F. G. v. d. Wiel uit Kevelaar. Zij waren op slag dood. De auto werd totaal vernield. Het is moeilijk te taxeren, welke effect dr. Zijlstra’s jaarverslag van de Neder- landsche Bank, gisteren nog op de val- mei aan de Bankraad uitbrengt. Dr. Zijl- reep uitgebracht, op de stembusuitslag zal hebben. De oproep tot soberheid zal stel lig DS-70 in de kaart hebben gespeeld. (Vervolg van pagina 1) Prinses Armgard werd 18 december 1883 geboren in Driburg, Westfalen. Voor zjj 4 maart 1909 in het slot Oelber in Bruns- wtfk in het huwelijk trad met Bernhard Casimir, prins zur Lippe, was ijj korte tijd gehuwd met Bodo Julius, graaf Von Oeyn- husen. Dit huwelijk werd in 1908 ontbon den. Aan de technische universiteit kunnen worden toegelaten tot het TWO: bezitters van het diploma gymnasium-b of athene- um-b en wie met het propedeutisch exa men het recht heeft gekregen over te stap pen, en tot het HTO: dezelfde studenten plus de bezitters van het havo-diploma met b-vakken en het diploma middelbaar tech nisch onderwijs (MTO) met differentiatie in het laatste theoriejaar. De commissie meent, dat het voorbereidend jaar bij het HTO kan worden afgeschaft. Wagenweg 1 en 15, Haarlem, Tel. 312172 Hoek Wagenweg-Houtplein, parkeergelegenheid voor de deur! „Grote spijt”. President Nixon heeft „met grote spijt” het ontslag geaccepteerd van Robert Ellsworth als permanent verte genwoordiger van de Verenigde Staten bij de NAVO. Sportief Pontiac dameshorloge. Modern model met centrale secondewijzer. Solide waterdichte kast Doublé 136- AA4WWWWWVUVWWVWWWVVVWVWWIAnAA4VVIAA/WWWWWWWVtfWMWVVUVWWinAA4WWWWtfMWtfWl/IAA/WWMMAAAftfVWWWWWV« MAASBRACHT. Bij een verkeerson geval op de rijksweg In Maasbracht zijn dinsdagavond drie jonge Duitsers om het leven gekomen. De Duitsers waren allen inzittenden van een personenauto, die in volle vaart tegen een boom botste na te zijn geslipt tijdens een inhaalmanoeuvre. Waarom dr. Zijlstra als de objectieve bankpresident, die hij moet zijn, het ver slag niet een paar dagen heeft opgehou den, is niet duidelijk. Formeel heeft hij zich erop beroepen zijn verslag te hebben gepubliceerd op de dag die daarvoor tra ditioneel is aangewezen: de laatste dins dag in april. Maar de president is niet verplicht zich aan die traditie te houden. „De misvatting moet eruit dat hier zon der meer van huurverhogingen sprake is. Krotten vallen buiten de harmonisatie, evenals woningen met bepaalde gebreken, al zal het van de gebreken afhangen welke woningen dat zijn. Ook indien de gehar moniseerde huurverhoging zal uitgaan bo ven het dubbele van de jaarlijkse huurver hoging zal een ruime fasering kunnen wor den toegepast”, aldus minister Schut, die met deze laatste toezegging tegemoet kwam aan een van de bezwaren van de heer Kraaij vanger, die liet weten voor een groot deel door dit antwoord van de minister overtuigd te zijn. Toch kon hij niet het standpunt van zijn gehele fractie over brengen, aangezien het grootste deel van die fractie niet aanwezig was. Maandag zal de KVP-fractie zich over dit wetsontwerp beraden en haar stand punt bepalen voor de stemming, die op 4 mei is vastgesteld. Op het landgoed Woynowo in Branden burg, dat na de dood van haar vader in 1909 aan prinses Armgard werd vermaakt, brachten prins Bernhard en zijn jongere broer prins Aschwin hun jeugd door. Op 19 juni 1934, enkele maanden nadat prinses Armgard en haar man hun zilve ren huwelijksfeest hadden gevierd, stierf de prins. Kort daarna vertrok haar oudste zoon, prins Bernhard, naar Parijs en bleef prinses Armgard op Woynowo wonen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog woon de prinses Armgard dicht bij de Duits- Russische grens en waren alle contacten verbroken. Op 22 april 1945 zag prinses Armgard voor het eerst haar zoon terug, na door de Amerikanen bevrijd te zijn. Door de grenswijzigingen na de Tweede Wereldoorlog van Duitsland kwam Woy nowo in Polen te liggen. Prinses Armgard vestigde zich in 1951 in Nederland, waar in het Overijsselse Diepenheim het kas teeltje Warmelo werd aangekocht. Hoewel zij weinig naar buiten optrad, was prinses Armgard steeds aanwezig bij alle belangrijke gebeurtenissen in het ko ninklijk huis. Wederkerig bezochten ook koningin Juliana, prins Bernhard en de kleinkinderen haar regelmatig. Duidelijke meningsverschillen over wat er de komende vier jaar wél en niet moet gebeuren, heeft de verkiezingsstrijd niet opgeleverd, althans zakelijk niet. Ieder een was het erover eens dat de woning bouw dient te worden opgevoerd, dat de inflatie te lijf moet worden gegaan, dat het onderwijs beter kan en dat de milieu verontreiniging moet worden tegenge gaan. Alleen lagen de prioriteiten ver schillend en is er wat geharreward over de vraag of de programma’s financieel wel uitvoerbaar waren. Erg duidelijk zijn die verschillen echter niet overgekomen. tiviteit nog best een paar dagen kunnen wachten. Wat de verkiezingsstrijd wél aan het licht heeft gebracht, is een duidelijk ver schil in mentaliteit. Het rumoer om de abortus is daarvan een sprekend voor beeld. Op het laatste moment hebben de confessionele partijen, net als vorig jaar met de sterilisatie bij de Statenverkiezin gen, de abortus aangegrepen om hun tus sen links en rechts weifelende kiezers in de pas te houden. Merkwaardigerwijs hie- Bezien zal moeten worden of de lasten verzwaring te dragen is. Is voor de bepa ling van de huurverhoging alleen gekeken naar de gemiddelde huur van de woning wetwoning over de afgelopen vijf jaren?”, vroeg hij. Voorstanders waren de fracties van WD, ARP en CHU. Tegen de wetsontwerpen verklaarden zich PvdA, PSP en CPN. Ir. Visser (PvdA) zei, nauwelijks enige door stroming van de harmonisatie te verwach ten. Een belangrijk tekort vond hij het dat de vrijkomende gelden niet worden ge bruikt om hogere huren lager te maken. Zijn fractiegenoot Broeksz zag in de rege- ringsplannen geen enkele aanwijzing dat ook harmonisatie naar beneden mogelijk is. Minister Schut gestreed de opvatting van de heer Broeksz als zou er alleen maar sprake zijn van harmonisatie in opwaartse richting. Elke drie jaar wordt namelijk de zaak opnieuw bekeken. De harmonisatie zal in de meeste gevallen tot huurverho ging leiden. Soms ook zal er geen wijziging optreden, maar in een enkel geval zullen zich verlagingen ovordoen. DEN HAAG. De drie technische hoge scholen en de 28 hogere technische scholen in Nederland moeten tot drie onderwjjs- gemeenschappen worden samengesmeed met de naam technische universiteit. Daar voor moet er één nieuwe wet komen, waar in zowel het hoger technisch onderwijs (HTO) als het technisch wetenschappelijk onderwijs (TWO) worden geregeld als deel van het tertiair onderwijs. In beide takken moet een positieve propedeuse worden in gevoerd voor wederzijdse doorstroming. De afgestudeerde hts-er moet de titel in genieur krijgen en zal evenals de TWO- ingenieur tot promotie kunnen worden toegelaten. Dit zijn de belangrijkste aanbevelingen, die de studiecommissie coördinatie TWO HTO (de commissie-Schlösser) geeft in het discussierapport, en die maandag bekend zijn gemaakt. De drie technische universiteiten zullen rond de drie bestaande TH's als centra moeten worden gevormd als voorwaardde voor de onderwijskundige herstructurering Er mogen geen nieuwe hts-en meer wor den gebouwd. Onderwijskundige beslissin gen in de technische universiteiten moeten in gemeenschappelijk overleg worden ge nomen. De commissie geeft drie fasen aan voor de vorming van de technische universitei ten en voor ineenschakeling van de be- stuurs- en beheersorganen. Einddoel is, dat in zaken van onderwijs het bestuur ligt in handen van het gemeenschappelijk korps van TWO- en HTO-docenten, vol gens geleding naar vakgroepen. In elk van de drie technische universiteiten voert één college van bestuur het algemeen be heer. Volgens Televiziers chef-redacteur Wi- bo van der Linde eiste de vertegenwoor diger van de P.v.d.A. namens alle grote partijen een indeling in drie blokken eerst vragen aan de niet in de Twee de Kamer vertegenwoordigde kleine lijs ten daarna moesten die dan uit het beeld verdwijnen, en vervolgens moch ten de wel in de Tweede Kamer verte genwoordigde kleine partijen de vragen beantwoorden, daarna moesten die ook weg en tot slot zouden dan de grote aan het bod komen, geheel ongehinderd door interrupties of reacties van anderen”, aldus de heer Van der Linden. en dr. Veriuga heeft de campagne op zijn Amerikaans gevoerd. Anderen, zoals mr. Geertsema en dr. Drees jr. hebben het op de oude vertrouwde manier gedaan. Wel ke manier het meeste effect heeft gesor teerd, zal vanavond moeten blijken. Dat mr. Biesheuvel op zijn dubbeldekstochten veel stemmen van niet Anti-Revolutionai- ren zal hebben gewonnen, laat zich be twijfelen. Voor dr. Veringa had de cam pagne wat meer zin. Zijn naam moest er worden ingebracht. Dr. Drees jr. had liet wat dat betreft aanzienlijk gemakkelij- ker: Zijn naam was al een begrip op zich zelf. Om 16.000 honden in Tilburg te ge rieven heeft de gemeentelijke reini ging een openbaar hondentoilet opengesteld. Dit is een landelijke primeur. De ruim 80.000 Tilburgse vrouwen bezitten echter nog geen openbaar toilet. Een hondse situatie. HILVERSUM. De aangekondigde AVRO tv-uitzending „Vandaag vragen, morgen kiezen” heeft dinsdagavond geen doorgang kunnen vinden. Het was de bedoeling alle politieke lijsttrekkers telefonische vragen te laten beantwoor den, die hun gesteld werden door kij- de grote Minister Nelissen van Economische Zaken hechtte grote waarde aan het u.c.- project. Het gaat erom dat Nederland een positie verovert op een steeds be- langrijker wordende markt. De vrees, die een enkel Kamerlid had geuit over de Nederlandse concurrentiepositie, kon de minister niet delen. De Nederlandse proeffabriek is het verst gevorderd en zal het eerst gaan draaien. Deze voor sprong is van grote betekenis, aldus de minister. DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft dins dag mede namens staatssecretaris Gros heide en minister Lardinois van Landbouw en Visserij bjj de Tweede Kamer het wets ontwerp tot herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs ingediend. Het wetsontwerp wijkt enigszins af van het voorontwerp van wet, dat vorige maand werd gepubliceerd. De belangrijkste wij ziging betreft het assistent-onderzoeker- schap, waarop de Academische Raad, de Onderwijsraad en verschillende universi teiten en hogescholen ernstige kritiek had den. Thans wordt voorgesteld de studenten, die daarvoor naar het oordeel van de fa culteit geschikt zijn, na het doctoraal exa men de kans te geven om zich één of ma ximaal twee jaar verder te bekwamen tot wetenschappelijk onderzoeker. Zij verwer ven een researchgetuigschrift en kunnen zich in die tijd voorbereiden op een pro motie. Zij kunnen in aanmerking komen voor een speciale toelage. Voor de wetenschapsbeoefening zal een aantal jonge doctorandi met creatief en kritisch vermogen worden aangetrokken als assistent-onderzoeker, die een aanstel ling krijgen voor drie, maximaal vier jaar als leden van het wetenschappelijk per soneel. De aparte formatieplaatsen hier voor worden deels door de universiteiten en hogescholen en deels centraal toegewe zen. DEN HAAG. Als vanavond de stem bussen gesloten zijn, is er een eind geko men aan een vrij intensief gevoerde, maar weinig geisnpireerde verkiezingsstrijd, waarbij zo nu en dan de politieke harts tochten toch nog hoog konden oplaaien. Een aantal politici zoals mr. Biesheuvel geval vermeldt, voor welke tentamens en examens men is geslaagd. De bewindslieden hebben met deze ver anderingen een pluriforme uitwerking ge geven aan hun stelling, dat de herstructu rering van het w.o. mede dienstbaar moet worden gemaakt aan de bevordering van het universitaire onderzoek. In het ene geval ligt het accent op de jonge onder zoeker, in het andere op het universitaire onderzoek. De kern van de voorstellen in het voor ontwerp van wet is in het wetsontwerp gehandhaafd. De cursusduur tot het doc toraal examen wordt vier jaar. Het bac- calaureaats- en het kandidaatsexamen ver vallen nagenoeg in alle studierichtingen, zodat in het algemeen het propedeutisch en het doctoraal examen overblijven. Over de numerieke en financiële gevol gen van de voorgestelde herstructurering zal een aparte nota worden uitgebracht. DEN HAAG. Minister Polak van Jus titie heeft dinsdag bü de Tweede Kamer het wetsontwerp ingediend tot (lijdelijke) regeling betreffende de huurkoop van on roerend goed. Het wetsontwerp beoogt meer rechtsbescherming te geven aan de huurkoper van onroerend goed. In de memorie van toelichting van het wetsontwerp wijst minister Polak erop, dat huurkoop van woningen vooral daar voor komt, waar het gebrek aan woningen nog het grootst is. Deze huurkoop doet zich vooral voor in de gemeente Den Haag. Het ontwerp biedt de huurkoper tweeër lei bescherming, te weten: 1. Ter verkrij ging van zakelijke werking van het huur- kooprecht kan de huurkoper de akte van huurkoop doen overschrijven in de open bare registers; 2. Indien een wanverhou ding bestaat tussen de rechten en ver plichtingen welke voor de huurkoper uit de overeenkomst voortvloeien, kan deze wijziging of aanvulling van de overeen komst door de rechter vorderen. Deze laatste vorm van bescherming moet de rechtspositie van de huurkoper verster ken in die zin, dat hem de gelegenheid wordt geboden onereuze huurkoopvoor- waarden door de rechter te doen corri geren. De „schaduw”-staatssecretaris van Sociale Zaken, mevrouw Vorrink, trok zich aan het eind van een haast slo pende verkiezingscampagne een inter ruptie van minister Polak van Justitie zo erg aan dat zij in huilen uitbarstte. „Als juriste moet u toch weten dat zei de minister. Mevrouw Vorrink: „Ik sta hier ook als politica.” Minister Po lak: „Dat is te merken, zo vlak voor de verkiezingen.” Mevrouw Vorrink: „Ik zet het standpunt van mijn frac tie uiteen.” Daarna rende ze snikkend de vergaderzaal uit. Verbaasd consta teerde waarnemend voorzitter Kraay- vanger: „Een kennelijk incident.” Tij dens de schorsing zag de verraste se naat dat minister Polak met de arm om haar schouder het snikkende se naatslid troostte. In zijn beantwoor ding maakte de minister hoffelijk „wel gemeende excuses voor de impulsieve interruptie.” De commissie-Schlösser stelt een eenjarige selectieve propedeuse voor in beide takken van onderwijs. Daarna moet de student kunnen overstappen van het eerste jaar HTO naar het eerste jaar TWO of omge keerd. Deze gestuurde horizontale door stroming dient volgens de commissie me de om de studentenstop te vermijden. Ook overleg over de afzonderlijke onderwijs programma’s is naast coördinatie van de propedeutische examens noodzakelijk. Aan de beide diploma’s moet niet alleen de titel van ingenieur zijn verbonden, er moeten ook gelijkwaardige bewijzen van bekwaamheid tot het geven van onderwijs aan kunnen worden verbonden. kers. Dinsdagmiddag lieten partijen weten niet akkoord te kunnen gaan met de gekozen opzet, handelingen, dinsdagmiddag over een andere werkwijze, liepen op niets uit, omdat gesuggereerde voorstel len niet acceptabel waren voor de sa mensteller van dit verkiezingsprogram ma. ven zij daarbij de vinger vooral tegen de progressieve combinaties, hoewel de V.V.D. een soortgelijke legalisatie van de abortus voorstaat. Maar een regering met liberalen brengt het christelijk denken kennelijk minder in gevaar dan een met progressieven. Welke uitslag er vanavond ook uit de bus komt, het zal een interessante uitslag zijn, omdat voor het eerst de oppositie een alternatief kabinet heeft gepresenteerd en daarmee de kiezer de kans heeft gebo den zich uit te spreken voor een ander beleid, uitgevoerd door andere mensen. Alle pogingen van de confessionele lijst trekkers, het kabinet-De Jong onder de tafel te houden ten spijt, stonden er bij deze verkiezingen toch min of meer twee regeringen tegenover elkaar. De opkomst van vandaag zal aar.geven in welke mate de kiezer een dergelijke presentatie heeft gewaardeerd. Blijkt vanavond dat hij in groten getale is weggebleven of zijn steun aan splinterpartijen heeft gegeven, dan valt niet langer de politiek als zodanig onduidelijkheid te verwijten, dan is het vooral de kiezer zelf die zich aan ondui delijkheid schuldig heeft gemaakt. Hij had vandaag immers de kans er iets aan te veranderen. Het tertiair onderwijs moet, volgens de commissie in één nieuwe wet op het uni versitaire onderwijs worden geregeld. In afwachting hiervan zal onmiddellijk tus sentijdse wetgeving moeten worden ont worpen. politieke partijen op, die elke huurverho ging afwijzen.” Tenslotte deelde de minster mee, met be trekking tot de huurharmonisatie te reke nen op een duur van gemiddeld twee drie jaar. „In sommige gevallen zal het echter wel een jaar of zes worden”, zei hij. 1 Een aantrekkelijk model, van vroeger-van nu-van straks. Doublé of chroom 79.50 DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft zich akkoord verklaard met de overeenkomst tussen Nederland, West- Duitsland en Engeland inzake het ul- tra-centrifuge project voor de produktie van verrijkt uranium. Alleen de P.S.P. stemde tegen. Van socialistische zijde werd de af- faire-Kistemaker aangeroerd. De P.v.d.A.-afgevaardigde Verburg merk te op dat de regering de indruk wekt dat er reputaties moeten worden beschermd. Staatssecretaris De Koster beriep zich op de mededelingen van minister Verin ga volgens wie de stukken niet openbaar kunnen worden gemaakt. De statuten van de bank schrijven slechts voor dat hij het verslag vóór de eerste stra had dus om der wille van de objec- '«ito.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2