SCHERPE CENSUUR IN PAKISTAN OP BERICHTEN OVER BLOEDBAD PIANO’S Arabische Cornelis Vast werk! VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken 1 Pagina’s worden uit boeken en kranten gescheurd China Nieuwe rol voor Relaties met India worden slechter HOOGOVENS IJMUIDEN 1975- Laatste waarschuwing Fijne auto te ji i koop geboden li i LOUISVILLE (AP) - In de rubriek I I kleine advertenties van een dagblad I in Louisville is dezer dagen door I een arts een auto te koop aangebo- I den: ■ft Minister Eban ZO A V O-overleg in Londen verwacht geen nieuw voorstel Vliegtuig van VS boven Eritrea begonnen neergehaald Alphenaar Rode Kruis helpt hongerend Kenia van Rogers Beklimming Mount Everest mislukt 3 ft' WOENSDAG 28 APRIL 1971 LINDNER CAMEO bij: Schrik aanjagen Chittagong HUIS Kleine Baby piano voor oude prijs (210.-) KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 FABER gashaarden met gloeikolen. slechts 720.—. HET WITTE EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). „Erger dan Goebbels” i® I1 F O contacten een ADVERTENTIE ADVERTENTIE 1 l l r Protesten stoten op de weigering visum te verstrekken De regionale ontwikkeling werd opti mistisch beoordeeld. Men vond het be moedigend dat de Zuidvietnamezen „in toenemende mate in staat blijken de oor log in hun land zelf te voeren." Ook de toestand in Cambodja werd, ondanks de ziekte van premier Lon Nol, positief be oordeeld. Het was opvallend dat de minister op deze persconferentie geen enkele maal sprak over een „terugtrekking” van de Israëlische troepen, maar over een „her groepering." Oostpaki- ver- De nieuwe zending uit Nederland, die vrijdag met het ms. Brunshorst uit Rotter dam naar Mombasa wordt verscheept, be staat uit 60.000 potten hoogwaardige voe ding. Vorige week werden reeds 12.000 potten door de KLM naar Nairobi overge vlogen. DAT DE TOESTAND in Oost-Pakistan weer genormaliseerd zou zijn kan gerust worden ontkend. In Karachi wemelt het in de haven van buitenlandse schepen, die eigenlijk naar Chittagong zouden moe ten varen. LONDEN (AFP en DPA). Op de eer ste besloten bijeenkomst van de ZOAVO- conferentie in Londen is gisteren met be zorgdheid gesproken over groeiende on- dermijnende' activiteiten in bepaalde le- den-landen, zoals Thailand en de Philip- pijnen. Dit is van welingelichte kringen in Londen vernomen. BEIROET (AP). Het Bevrijdings- front van Eritrea heeft bekendgemaakt, dat drie dagen geleden boven Eritrea dat deel van Ethiopië dat onafhankelijk heid nastreeft een Amerikaans verken ningsvliegtuig is neergehaald. Het toestel had drie mensen aan boord. Ze zouden al len zijn omgekomen. Er zouden belangrijke documenten in de wrakstukken van de machine zijn ge vonden. Het vliegtuig zou zijn neerge schoten boven een oerwoudgebied waar zich versterkte posities van het Bevrij- dingsfront zouden bevinden. Gemeld wordt dat de machine geduren de drie dagen elke dag over het gebied heenkwam. Op de vierde dag werd het neergehaald. De aan boord gevonden documenten en foto’s zouden naar Beiroet worden ge bracht waar ze door het Bevrijdingsfront zouden worden tentoongesteld. HAARLEM DEN HAAG DELFT DEN HAAG. Het Nederlandsche Roo- de Kruis zendt vrijdag 30 april nieuwe voedselvoorraden naar Kenia, waar meer dan 140.000 Nomaden worden bedreigd door de hongerdood als gevolg van lang durige droogte. Twintig nationale Rode- kruisverenigingen steunen het werk van talloze vrijwilligers van het Keniase Rode Kruis. 33 korting, dus u betaalt geen 1076.maar Oranjeboomstraat 68, Haarlem, ver koopt alle merken haarden met vol ledige service, schriftelijke garantie en toch onvoorstelbaar goedkoop. Haarden worden geplaatst volgens voorschriften G.E.B. ROLLUIKEN/LUXAFLEX JALOUZIEEN DE BERICHTEN in Karachi, dat alles weer normaal is, zijn gelogen, vertelde een Amerikaanse matroos die aan boord van een Amerikaans schip werkte, dat ute zou hebben moeten laden in Chitta gong. Onze nieuwe minister van Buitenland se Zaken wij hebben hem vandaag gekozen, al weten wij nog niet wie het zal zijn krijgt al meteen bij zijn eerste optreden een interessant probleem op te lossen: namelijk, op welke wijze hij er als Nederlands gevolmachtigde op inter nationaal platform toe kan bijdragen dat communistisch China zo snel mogelijk tot de Verenigde Naties wordt toegelaten. De Nederlandse regering is er altijd van overtuigd geweest dat het nuttig zou zijn, China in de kring der samenwer kende landen binnen te halen. Minister Luns heeft er zich met zijn bekende volg zaamheid ten opzichte van de politiek der Verenigde Staten nooit druk om ge maakt, aangezien Washington liever niet had dat men zich er druk over maakte. De Amerikanen zaten met de lastige vriend Formosa, de doe-het-zelf-republiek van Tsjang Kai Tsjek, die zowel in de Verenigde Naties als in de Veiligheids raad al die miljoenen Chinezen heette te vertegenwoordigen en via sterke politieke en financiële relaties voldoende invloed op de Amerikaanse regering kon uitoefe nen om deze te doen volharden in een onveranderlijk „neen” als het om toela ting van Peking-China ging. In die situatie is echter verandering gekomen. Op een of andere manier heeft Formosa zijn invloed zien tanen en heb ben de stemmen in Amerika die voor toelating van China pleitten, de overhand gekregen. Althans, zij hebben het zo ver gebracht dat Washington serieus is gaan denken aan een heropening van de di plomatieke betrekkingen met China. De intussen berucht geworden „ping-pong-di- plomatie” heeft het ijs gebroken en nu heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rogers zelf het onder werp van China’s VN-lidmaatschap aan gesneden. Daaruit mag men concluderen dat Washington een plan heeft uitgewerkt om de toelating van Peking-China onder bepaalde voorwaarden te bewerkstelligen. Of Peking die voorwaarden zal accepte ren, is echter de grote vraag, want Ame rika zal Formosa niet volledig willen laten vallen. De oplossing zou zijn, dat China en Formosa beide als lid van de VN zouden JERUZALEM (AFP en Reuter). De Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, Abba Eban, verwacht niet dat zijn Amerikaanse collega William Rogers bi, zijn aanstaande bezoek aan Israel met een nieuw voorstel voor een regeling van het geschil in het Midden-Oosten zal komen. Israel heeft er ook niet om gevraagd, al dus Eban op een persconferentie. Omdat dit Arabische jongetje een glas had gebroken ketende zijn vader hem veertig dagen geleden vast. Buren die dit ontdekten brachten hem met ketenen en al naar de po litie in Jeruzalem waar het 11-jarige kind met een ijzertang werd losge knipt. De alpinisten namen zes dagen geleden deze beslissing omdat zij dachten geen kans te hebben de top te bereiken voor het begin van de moesson. den af gemaakt. Wanneer de mensen er namelijk achterkomen dat de stanen duizenden mensen hebben moord gaat hier hetzelfde gebeuren. Uitvoerig werd door de militaire bond genoten over China gesproken. Deelne mers aan de conferentie hebben de indruk dat men in de ZOAVO (Zuidoost-Aziati sche Verdrag Organisatie) een voorzich tige en afwachtende houding aanneemt ten aanzien van de jongste Chinese oog merken. De kwestie van toelating van China tot de Verenigde Naties kwam niet ter sprake. Alle lading en lossing vindt nu plaats in de haven van de Westpakistaanse hoofd stad. Pogingen om van regeringswoord voerders in Karachi een officieel com mentaar op de gang van zaken te krij gen, liepen op niets uit. In enkele ge vallen werd zonder enig commentaar de hoorn op de haak gesmeten. De scherpe censuur in Karachi is hard nodig, zo vertelde een woordvoerder van het ministerie van Informatie, om te voor komen dat de in Karachi levende Oost- pakistanen door de Westpakistanen wor- MIDDENHAVKNSrRMTZT IJMüKXN 02SW-W0S NAieoouuR nsso-ntat Dr. Zijlstra, president van de Neder landsche Bank, heeft zowel politiek als consumerend Nederland duidelijk de les gelezen. Onze economie is bijna aan een explosie toe. En hoe komt dat? Omdat we ver boven onze stand leven. Iedere gulden moet eerst worden verdiend voor hij uitgegeven kan worden. Maar uit de gevaarlijke overbesteding die ons land in een bedenkelijke inflatoire positie heeft gebracht, blijkt dat wij dit uit gangspunt in de praktijk voortdurend af straffen onder het motto: binnenhalen wat we kunnen. De vakbeweging en de politieke partijen hebben aan de voor avond van de verkiezingen te horen ge kregen dat er een eind moet komen aan de lastenverzwaringen die steeds maar worden afgewenteld en waarvan de grens nu zo langzamerhand wel is bereikt. En als men dan tóch wil vasthouden aan het principe dat de collectieve voorzie ningen moeten worden uitgebreid en dat men daar een geldelijk offer voor over heeft, dan zal dat consequenties moeten hebben voor de individuele koopkracht van iedere Nederlander. Dr. Zijlstra vindt dat het met die lonen in ons land niet goed gaat. Hij consta teert zorgwekkende ontwikkelingen op het gebied van lonen en prijzen. We moe ten beslist beneden de 10 percent prijs stijging blijven, willen we niet reddeloos ronddrijven in de inflatiezee, waarvan de golfslag toch al zo hoog wordt opgestuwd door het afromen van de Euro-dollar- markt. De loonsomstijgingen staan in een gevaarlijke verhouding tot de produktivi- teit en daarom moet ook daaraan paal en perk gesteld worden, zo waarschuwt de bankpresident. Hij constateert dat we eigenlijk al te ver zijn afgegleden. Stag natie en werkloosheid zijn niet meer te vermijden. Alleen de schadelijke gevol gen kunnen nog tot het uiterste worden beperkt. Maar dan zal er snel een eind moeten komen aan de overbesteding. In het centraal economisch overleg zullen alle groeperingen elkaar moeten kunnen vinden in een analyse, die Nederland als algemeen geaccepteerde richtlijn in het belang van de algemene welvaart voor schrijft, welke zaken wel en welke niet verenigbaar zijn. Dr. Zijlstra vindt dat de alle Nederlanders. VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXAAfVVVVVVVVVVVVVX/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVX/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV a/vva/xaaaaaa/vx/vvv/xa/vvvvvvvvvvvvvvvaa/xa/vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvxa^vvvvvvvvwwwwwwwwwwv OUevondst. Een Deens consortium, met aan het hoofd de rederij Maersk, maakt be kend dat men in het Deense concessie gebied van de Noordzee een belangrijk» olie- en gasvondst heeft gedaan. De eer ste eigenlijke vondst werd gedaan op 6 april toen het booreiland Dansk Nodsoe m-1 op een diepte van 2309 meter olie aanboorde met een laag zwavelgehalte die naar boven kwam met een hoeveel heid van 2500 vaten per dag, dat komt dus neer op een dagggemiddelde van ongeveer 400.000 liter. Men gaat nu bo ren op een punt 28 kilometer meer naar het noord-westen, waar het booreiland Britannia ligt. De officiële interpretatie van de moord partijen in Oost-Pakistan wordt dagelijks gegeven door de Engelstalige pers. De Oostpakistaners zijn oproerkraaiers die er alleen op uit zijn om te moorden, te stelen en onrust te zaaien. Dankzij de hulp van het Westpakistaanse leger kon dit grotendeels worden voorkomen, aldus „Morning News” in Karachi de afgelo pen week. EEN AMERIKAANSE journalist, die tevergeefs vanuit Karachi probeerde be richten en fotomateriaal naar het buiten land te verzenden, beschikte over foto materiaal dat bewees hoe omvangrijk het bloedbad in Oost-Pakistan is geweest. In de straten lagen de lijken van man nen, vrouwen en kinderen opeen gehoopt en de honden en gieren zwermden er overheen, vertelde hij. Ze schoten ieder een en alles neer wat bewoog en voor hun lopen kwam. Ze dwongen bijvoor beeld iemand in een straat „Joi Bangla” („Zege voor Bengalen’’) te roepen en schoten dan iedereen neer die uit de hui zen kwam. Ze hebben zonder meer de hal ve universiteit van Dacca met machine geweren schoon geveegd en op straat de mensen die zich daar bevonden zoveel mogelijk afgemaakt. Een West-Pakistaanse majoor in de bar van hotel Pallas in Karachi: „Dat begrij pen jullie westerlingen niet. Ze zijn met ruim zeventig miljoen mensen veel te gevaarlijk en het enige wat we kunnen doen is er met dergelijke uitroeiingsac- ties zoveel mogelijk schrik injagen, zo dat ze er nog weleens over zullen naden ken, weer zoiets te beginnen”. De Oost-Pakistanen, die zich na de ver kiezingen, waarbij sjeik Moedjiboer Rach man eensgezind werd gekozen, sterker voelden dan ooit, slaagden er niet in het, wat ze noemden, Westpakistaanse juk af- te werpen. Het juk drukt nu blijkbaar zwaarder dan ooit, maar nu op bloederi ge schouders. Vorige week schreef dit blad in hoofdartikel dat India te vergelijken is met Nazi-Duitsland en dat premier Indi ra Gandhi erger is dan Goebbels, de mi nister van Propaganda van Hitler. Geen wonder dat de diplomatieke relaties tus sen beide landen steeds verder verslech teren, temeer daar de gevechten in Oost- Pakistan steeds dichter bij India’s grond- een en telegrammen moeten in het Engels worden gesteld. Po gingen naar het buitenland te telefone ren lopen op niets uit. De Engelstalige bladen „Town” en „Morning News” bevatten hoofdzakelijk advertenties, bioscoopreclame en scher pe aanvallen op de regering van India plus een groot aantal propagandistische berichten over hoe goed het leven in Oost-Pakistan weer is, „na de redding” („Town”) door het federale Westpaki staanse leger. loonstijgingen van de laatste tijd en de groei van de overheidsuitgaven in ieder geval een uiterst ongelukkige combinatie vormen. Aan het adres van het thans vertrekkende kabinet zegt hij, dat het vorig jaar te weinig heeft gedaan om de overbesteding, met name op het gebied van de investeringen, af te remmen. Nu is het daarvoor te laat. Want winstuit- holling door te sterke loonstijgingen heb ben de investeringsbereidheid al zodanig getemperd dat een extra rem op dit mo ment niet gewenst zou zijn. Overigens, aldus dr. Zijlstra, zou er meer spreiding moeten komen in die investeringen, op dat niet alles in het overspannen westen van ons land gebeurt, terwijl overige landsdelen schreeuwen om meer werkge legenheid. Opmerkelijk is ook zijn stel ling, dat investeringen die uitsluitend met buitenlandse krachten rendabel kunnen worden gemaakt, maar liever achterwege moeten blijven. Dat geld zou beter naar de vergroting van de leefbaarheid in overvolle grote steden kunnen gaan, zo stelt hij vast. Als theoretisch wapen te gen „verkeerde” investeringen, voert dr Zijlstra een fiscale boete op. Op die ma nier heeft hij als het ware de Sociaal- Economische Raad het balletje toege speeld. Want dit middel zou, mits recht vaardig uitgewerkt, deel kunnen uitma ken van het pakket van conjunctuurbe- heersende instrumenten, waarover die raad nog steeds geen advies heeft kunnen uitbrengen. De bankpresident heeft in zijn jaarver slag geen politieke adviezen gegeven, om dat hem dat in zijn functie niet past. Maar wie zijn beschouwingen en analyses goed tot zich laat doordringen, leest er wel degelijk een beleidslijn in voor de nieuwe regering, waarvoor Nederland vandaag naar de stembus gaat. Die be leidslijn komt neer op matiging op alle fronten en op het voorkomen van de las- tenafwenteling, die een van de belang rijkste irritaties van onze tijd geworden is. Wil ons land aan de gevarenzone ont snappen, dan zullen alle belanghebbenden opnieuw aan tafel moeten gaan zitten met het voornemen desnoods wat groepswen- sen in te wisselen voor het welzijn van Hij zei dat het overleg zich zal con centreren ®p de voorstellen die Israel al eerder heeft in gediend bij de V.N.-bemid- delaar, dr. Gunnar Jarring, en op de mo gelijkheid van een overeenkomst inzake het weer openstellen van het Suezkanaal. Hij is van oordeel dat het werk van Jar ring moet worden voortgezet en dat de huidige impasse in het gesprek niet de schuld van Israel is. De oorzaak ligt vol gens Eban bij Egypte, dat weigert met bijzonderheden te komen van een over eenkomst waarover kan worden onder handeld. Minister Eban zei verder, dat als de Egyptische en Russische troepen na een „hergroepering van de Israëlische strijd krachten” een gebied ten ©osten van het Suezkanaal zullen bezetten, dit zal leiden tot een uitbreiding en niet tot een ver mindering van de oorlog. KATMANDOE (Reuter). Een inter nationale groep van 31 bergbeklimmers heeft de poging opgegeven de Mount Ever est te beklimmen via de ongebruikelijke westelijke route. Dit heeft de Westduitse bergbeklimmer Toni Heibeler bij zijn terugkeer in Katmandoe verklaard VVWWWWWWWWWWWWWVWWWWWVWV Station wagon model l£70, 11 maanden oud, citroengeel, water- I pomp driemaal vernieuwd (lekt I nog), zuigers eenmaal vervangen, I pakkingen tweemaal vernieuwd, I moeilijke starter, bougies branden I door wanneer achtersproeier wordt I gebruikt. Geraamde levensduur 11 L I jaar wanneer hij in de garage blijft I staan. I Veertien mensen hadden belangstel- j I ling en twee komen het wonder i I met eigen ogen aanschouwen. worden geaccepteerd, maar dat Peking- China als vijfde grote mogendheid zitting zou krijgen in de Veiligheidsraad in plaats van Formosa. Het is echter onzeker of Washington zó ver wil gaan. Het zal de taak zijn van Amerika’s partners en vrienden om te proberen, deze oplossing voor de Amerikanen aanvaardbaar te maken. Het belang van China’s lidmaatschap ligt in de eerste plaats in het feit, dat daardoor de mogelijkheid ontstaat China uit zijn isolement te halen en het in contact te brengen met de rest van de wereld. Zolang China zich als een banne ling ten opzichte van de samenwerkings organen der andere mogendheden be schouwt, wordt het psychologisch ge frustreerde mïljoenenvolk gemakkelijker van haat en vijandschap vervuld en is er voor de Chinese leiders alle aanleiding tot het kweken van een gevaarlijke hyste rie tegenover alles wat uit het buitenland komt. Die hysterie is trouwens al meer malen duidelijk aan de dag getreden, of schoon de Chinezen in het algemeen niet tot massificering van hun gedachtenwe reld geneigd zijn. Betere en ruimere contacten tussen China en de rest van de wereld kunnen niet alleen politiek maar ook economisch van enorm belang zijn voor de Westelijke landen. Er is bovendien nog een andere factor, die zwaar zal gaan meetellen: de Japanse expansiedrang en de herrijzenis van de Japanse militaire en politieke machtsillusies. Als tegenwicht tegen een hernieuwd Japans gevaar, dat door de on evenwichtige bevoordeling van Japan door de Amerikanen al niet meer denk beeldig is, kan China een bolwerk vor men. Een evenwicht in Azië op het gebied van de bewapening is niet voldoende. China moet zo snel mogelijk ook econo misch tegen Japan opgewassen zijn, wil het niet opnieuw komen tot een uit barsting van de Japanse kolonisatiedrang en alles wat daaraan verbonden is. Men herleze de geschiedenis van Azië van 1930 tot 1945, een geschiedenis waarin China door zijn economische achterlijk heid de Japanse zelfoverschatting heeft aangemoedigd. (Van onze speciale verslaggever) KARACHI Op het vliegveld b(j Karachi, de hoofdstad van West- Pakistan, vindt direct een minutieuze controle plaats van alle litteratuur. Alles, waarin het woord Pakistan voorkomt, kranten, weekbladen of boe ken, worden zonder meer geconfisqueerd. Alle litteratuur, bijvoorbeeld in het Chinees of Japans gaat dezelfde weg. Soms wordt volstaan met het uitscheuren van de bladzijden uit krant of blad. „Nu moesten we na twee dagen wach ten zonder lading vertrekken naar Kara chi. De moordbeschuldigingen, gericht aan het adres van het Westpakistaanse leger, kunnen dan ook als volledig te recht worden beschouwd,” zei hij, „Want de opgezwollen lijken drijven nog steeds in de haven van Chittagong.” De onafhankelijkheidsdroom is vervlo gen. De vraag of een onafhankelijk Ben galen als zelfstandige natie zou hebben kunnen bestaan moet onbeantwoord blij ven. Economisch zou het misschien mo gelijk zijn geweest, het feit in aanmer king nemende dat deze vleugel van het land de helft van de exportwinst ople verde. Dat er in werkelijkheid slechts een kleine dertig percent hiervan weer ten goede kwam aan de mensen die het hadden verdiend is een andere zaak, meent men in Karachi. Oost-Pakistan is een gebroken natie, overgeleverd aan het willekeurige geweld van de federale troepen, waar het pro bleem van overbevolking en honger voor een klein gedeelte werd opgelost met bruut geweld. In verschillende steden, zo als Dacca, Chittagong en Khulna geldt nog steeds een uitgaansverbod. Het ge vaar voor een explosie bestaat nog steeds, meent een westers diplomaat in Karachi en het wachten is op de vonk in het kruitvat. gebied plaatsvinden. Vluchtelingenkam pen werden op zondag met granaat- vuur bestookt en ooggetuigen uit Oost- Pakistan, die we in Karachi troffen ga ven onomwonden toe dat de vrijheids- droom van „Bangla Desj” („Vrij „GclOgCtl Bengalen”) in bloed is gesmoord. Duidelijk is ook dat de militair feodale krachten in West-Pakistan momenteel al les in het werk stellen om verdere on lusten in dit gebied te voorkomen. Dit, nu men er blijkbaar in is geslaagd de meeste tegenstanders uit te moorden. In Karachi zijn enkele honderden mensen de afgelopen weken gearresteerd en vond op zaterdag een grote demonstratie plaats van enkele honderden Beloetsjanen en Pathanen, minderheidsgroepen in West- Pakistan die sympathiseren met het Vrije Bengalen of wat er nu nog van over is. 1 1 A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3