Zestig heiers bij sluizen in IJmuiden in staking MAANDAG TALRIJKE ACTIES Hoogovens Schema aanloophavens verandert gaat naar Dortmund Bonn wil alle eurovaluta’s laten zweven Ook nawals KNSM verwacht gunstiger resultaten in dit jaar Hot-dogs groeien de oven uit 1 ^5. ww In EEG 420.000 verkeersdoden in Stopzetting bepleit van ondergrondse in Angola heeft instemming van Strauss Grens ziekenfonds Ook wegenbouwers gaan zich roeren kernproeven tien jaar Portugees beleid Wall Street bejaarden hoger Verzending zeepost 17 VRIJDAG 30 APRIL 1971 Aangekondigd Zorgen I Barteljorisstraat 13 Haarlem Maandag gesloten Tegen dollardruk: Twee gezinnen door brand dakloos tel. 023-320850 voor alles wat u vragen wilt Verstandig van u, dat u ook bij Oosten in Haarlem gaat kijken. Neem nou rustieke eiken meubelen. Als je praat over veel zien en fijn kijken, dan praat je eigenlijk al over Oosten in Haarlem. Want op de 2e etage is het de ’’Country- Look” wat de klok slaat. Prachtige massief eiken stoelen, bankstellen, eetkamers, tafels en bijzettafels bijvoorbeeld. Stoer ribfluweel op stoelen en banken, een keus van heb-ik jou-daar, een service en nazorg waar Oosten in Haarlem al honderd jaar zijn goede naam aan dankt, de prettige afspraak-is-afspraak mentaliteit. Tja, Oosten is natuurlijk niet voor niets een van de grootste zaken in Noord-Holland: vier etages vol zit- en ligplezier. Vandaar’ Ontoereikend Bh S K I en zijn belangrijke vorderingen te ADVERTENTIE De Nederlandse afgevaardigde vond dat een volledig verbod moest worden nage streefd, en dat dan maar het risico moest worden genomen dat men er zich niet vol ledig aan zou houden. De noodzaak van inspecties ter plaatse wilde hij niet bij voorbaat uitsluiten. IJMUIDEN. Hoogovens en Hoesch zijn overeengekomen, dat de nawals voor twee maal koudgewalst blik evenals de nieuwe vertinningsbaan in Dortmund zal worden gebouwd. GENEVE (DPA) De Nederlander mr. E. Bos heeft donderdag op de ontwape ningsconferentie in Genève verklaard dat de tijd rijp is om ook de ondergrondse kernproeven te staken. Alleen op die ma nier kunnen de perfectionering en de pro- duktie van nieuwe atoomwapens verhin derd worden, zei hij. Gedeeltelijke stop zetting van ondergrondse proeven was al tijd nog beter dan helemaal geen stopzet ting. DEN HAAG. In de zes EEG-landen zjjn in de tien jaar, van 1958 tot 1968, 120.000 personen bjj verkeersongelukken gedood en 11,5 miljoen gewond. Dit is meegedeeld op een bijeenkomst van de commissie voor vervoer van het Europese parlement, die deze week in Rome vergadert. De vertinningsbaan vergt een totale in vestering van f 72 mln, de nawals van 40 mln. Hoogovens kan beschikken over de helft van de capaciteit van de installa ties, die omstreeks 1972-’73 met de pro- duktie zullen beginnen, aldus een mede deling van Hoogovens. Inkomen tot 6.768 en daarna tot 7.778 tot 9.636 tot 11.493 Premie 4,75 p w. 9,55 11,90 16,70 voor ongeh. 11,90 per week). Santa Fé Ind Can. Pacific Illinois Cent Penns Centr South. Pac. Union Pac. Allied Chem Am. Can A.C.F. Ind. Am Smelting Am T a. T. Am. Brand Anaconda Beth Steel Boeing Chryslei City Bank Cons Edison Dougl Alrcr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen Electr Gen. Motors Goodvear T vorige beursdae 28)4 75 40% 5% 42% 57'/» 30% 40% 9'/» 27 48% 48% 22% 23% 23% 32 >7% 7% 34% 144% 85 124 89% 32% Verlies bjj Ford. De Nederlandse Ford fabriek heeft het eerste kwartaal van 1971 verlies geleden. Dit komt door de staking in de Engelse fabrieken die negen weken heeft geduurd en die de produktie van de Ford Cortina ernstig stagneerde. De stakingskosten kunnen globaal worden becijferd op t 3,7 mln, zo heeft de voorzitter van de raad van beheer, dr. J. R. M. van den Brink in de jaarvergadering meegedeeld. Het besluit de produktiecapadteit voor de bouw van vrachtwagens uit te breiden zal dit jaar een investering vergen van 14,3 mln terwijl dit bedrag voor 1972 wordt geraamd op 22 mln. De heer Van den Brink zei te verwachten dat genoemde factoren een nadelige invloed zullen hebben op de resultaten voor dit jaar. Slotkoerseii Eerste periode heden 27% 74% 40 6% 42 56% 29% 40% 59% 27 48% 48 22% 24% 24% 31% 38 27% 34% 144 83% 123% 90% 32% Am. Motors Int. Harv. tnt. Nickel Int T a. T. Kennecott radio Corp. Republic St. loyal Dutch tears Roeb then Oil roc. Vacum. stand Br. stand Oil NJ studebsker Texaco Jn Aircraft Un Corp Un. Fruit Is. Rubber Us. Steel Westlngh. woolworth Ford K I..M vorige beursdae 6% 28% 40 65 37 38% 28% 44% 91% 49'/» >8'/» 47'/» CO1/» 68 39 44 9% 20 12% 35% 0% 55% 17 63% Prijsverlagingen. De regering van Tsjecho- Slowakije heeft prijsverlagingen, vari ërend van 10 tot 3O°/o, aangekondigd voor onder meer huishoudelijke apparaten en synthetische materialen. Een en ander is afgekondigd omdat „op de thuismarkt het evenwicht is gegroeid”, hetgeen dan weer een gevolg is van „de succesvolle politieke en economische consolidatie alsmede een bewijs van de realiteitszin van het communistische leiderschap”. Goedkoper worden onder meer vloer kleden, wollen kledingstukken, pakken, kousen, radio- en televisietoestellen, koelkasten, vlees in blik en scheermes jes. DUSSELDORP (AP) Het Nederlandse binnenvaartuig „Truust” is donderdag ter hoogte van Dusseldorp gezonken in de Rijn, na een aanvaring met het Zwitserse tank schip „Alchimist Bendorf” De „Truust” had een lading van 600 ton ijzererts. De vier opvarende van de „Truust”, de kapitein en zijn vier kinderen, hebben het zinkende schip tijdig verlaten. Het vaartuig verdween in minder dan een minuut onder water en vormt een belemmering voor de scheepvaart. Slotkoerben Eerste oerlode heden 6% 28% 40% 64% 36% 39% 29% 44% 89% 49 58% 47% 80% 68 38% 44% 9% 20% 22% 34% 91% 55% 66 62% leen voor de twee grootste maar ook voor de andere havens in Nederland, ook voor de Amsterdamse haven ligt nog een ruime toekomst open, maar men zal zich wel moeten inspannen om „een grotere hap van de koek” te ver overen. De commissie, onder voorzitterschap van de Nederlander ir. S. A. Posthumus, besloot er bij de Europese commissie en de ministerraad op aan te dringen dat een begin wordt gemaakt met een gemeen schappelijk vervoersbeleid. Voorts zullen op een volgende bijeenkomst van het par lement vragen worden gesteld over de ver keersveiligheid. BONN. West-Duitsland is niet bereid alléén tot revaluatie over te gaan. De Duitsers zijn voorstander van een geza menlijke revaluatie van de EEG-valuta’s tegenover de dollar. Zij zijn van oordeel, dat gezamenlijke revaluatie of een geza menlijk overgaan tot het zwevend maken van hun valuta’s het enige alternatief is voor devaluatie van de dollar, die onmoge lijk wordt geacht. Woensdag is de goudprijs gestegen tot een peil dat in anderhalf laar niet was bereikt en naar de „Financieel Times” van wisseldeskundigen verneemt, zou dit het begin kunnen zijn van nieuwe internatio nale valuta-onrust. De vaste stemming van de goudmarkt wordt o.a. toegeschreven aan een uitlating van de Franse minister van Financiën, dinsdag j.l. tijdens de conferentie te Ham burg tegenover journalisten gedaan, na melijk, dat hij de oplossing ziet in een verhoging van de goudprijs. De vakvereniging „het zwarte korps” heeft de raad van bestuur bouwbedrijf donderdag een telegram gestuurd met de mededeling dat de loonvoorstellen van de werkgevers ontoereikend zijn. De vak vereniging wil pas verder onderhandelen na herziening. De voorstellen van het zwarte korps komen overeen met die van De omzet in Wall Street was 20.34 miljoen aandelen, tegen 24.82 miljoen de beursdag er voor. Dow Jonescijfers: Indu strie 948.15 2.67), Sporen 230.30 2.49), Openbare nuts bedrijven 120.43 1.28). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag). Akzo (87.30), Hoogovens (72.30), Kon Olie 150.80-151.20 (150.40), Philips 47.90-48.10 (48.40), Unüever 110.00-110.70 (108.80), KLM (204). Twee weken voor de geboorte van deze puppies stierf hun moeder. Met behulp van de keizersnede werden ze alsnog ter wereld gebracht. Er was echter een couveuse nodig om ze in levtn t« houdena Irene Hodson (foto) KEULEN. (Reuter) De Beierse poli ticus Franz-Josef Strauss heeft volgens de „Kölner Rundschau” grote instemming betuigd met het beleid van Portugal in Angola. West-Duitsland moet naar zijn oordeel „een actiever bijdrage leveren aan de vooruitgang in dat gebied”. Strauss, een van de felste tegenstanders van Brandts socialistisch-liberale coalitie regering. heeft pas een bezoek aan de Portugese kolonie in Afrika gebracht. De economische vooruitgang daar heeft hem volgens de Keulse krant „enorm verrast”. Het is hem duidelijk geworden „dat sommige berichten over de situatie daar tendentieus zijn ?n zeer weinig waarheid bevatten”. In een vraaggesprek in Portugal had hij op de vraag, of hij zich speciaal zou inspannen om de be trekkingen met Lissabon te verbeteren als hij ooit weer minister zou worden, geantwoord: „Gedurende de twaalf jaar dat ik in Bonn minister was, heb ik zo goed mogelijk geprobeerd de Duits-Por- tugese betrekkingen te stimuleren.” (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als gevolg van de ver hoging van de AOW-uitkeringen per 1 maart zullen ook de toelatingsgrens en de premie-inkomensgrens voor het Zieken fonds worden opgetrokken. De toelatings grens wordt verhoogd tot f 11.493. De premie-inkomensgrenzen stijgen tot 6.768, f 7.778 en 9.636. Na 1 maart zullen de volgende premies gelden bij de verschillende inkomens klassen: (Van onze redactie economie) UTRECHT. Maandag worden in de bouw talrijke acties verwacht. Wat er donderdag is gebeurd, noemde NVV-bouwbondvoorzitter A. Buys „een goede oefening”. De stakingslelding be streed vanuit het Utrechtse hoofdkwar tier dat de helft van de actieprojecten donderdag betrekking had op de woning bouw, zoals de werkgevers hadden gerap porteerd. Het bleef bij hoogstens 10 per cent, aldus de bonden. Zij voegden eraan toe de acties voornamelijk te richten op de utiliteitsbouw. Het belangrijkste sta- kingsobject van donderdag, zo meldde de stakingsleiding, was het nieuwe sluizen- complex in IJmuiden. Daar legden zestig heiers op zes stellingen het werk neer. Verwacht wordt dat er maandag ook ac ties in de wegenbouw zullen komen. Hoe lang alle protestuitingen zullen duren, kunnen de bonden nog niet zeggen. Het hangt naar hun mening voornamelijk af van de werkgevers, die met een nieuw loonaanbod moeten komen, aldus de sta kingsleiding. De vlootvernieuwing baart de KNSM nog zorgen. Het is niet duidelijk op welk type schip in de toekomst het accent moet liggen, of men het in de toekomst moet zoeken in lash-, container- of ande re schepen. De financiering zal in ieder geval niet geheel uit eigen middelen ge schieden. Een aandeelhouder zei het tijd te vin den dat de KNSM nu eens een dividend ging uitkeren: „Wat we op het ogenblik krijgen is alleen een schadevergoeding voor de inflatie”. Het bestuur kreeg de lachers op zijn hand door op te merken: „Dat is ook zo”. Uit de vergadering werd het idee geopperd om in plaats van een hoger dividend de mogelijkheid te scheppen voor aandeelhouders om te gen gereduceerd tarief scheepvaartrei- zen te kunnen maken. Dit deed het be stuur opmerken: „Misschien moet u daar dan wel dividendbelasting over be talen”. AMSTERDAM. De Koninklijke Ne derlandse Stoomboot-maatschappij ver wacht, mede op grond van de resultaten die in het eerste kwartaal van dit jaar behaald zijn, dat het lopende jaar gun stiger zal zijn dan 1970, zo is in de jaar vergadering meegedeeld. De overneming van de Koninklijke Hollandsche Lloyd en de Batavier heeft een aanzienlijke uitbreiding aan het werkterrein gegeven. In de loop van 1971 -J*-> ver wachten in de rationalisatie van de lijn diensten. Het schema van de havens die aangedaan worden zal een drastische verandering ondergaan. Zo is het bij voorbeeld een weinig zinnige en erg kostbare en tijdrovende zaak dat sche pen Amsterdam en Rotterdam of Bre men en Hamburg aandoen. De positie van de Amsterdamse ha ven acht de KNSM belangrijk. Het in dustriële achterland wil niet afhankelijk zijn van een haven. Het samenspel tus sen Rotterdam en Amsterdam wordt hierdoor van lokaal tot nationaal be lang. De gunstige geografische ligging van Nederland biedt unieke mogelijkhe den voor onze havens. Dit geldt niet al- gebruikte daarvoor de electrische oven, waarin de puppies op een braadslede geplaatst werden. De hondjes zijn nu een week oud en ma ken het goed in Stafford, Engeland. Voor maandag zijn in enkele grote stadscentra stakingen op bouwobjecten aangekondigd, onder meer in Rotterdam en bij de Utrechtse universiteit. Op 6 mei zal in Amsterdam een demonstratieve vergadering worden gehouden. In Gronin gen en Drente is besloten tot prikacties op vijf projecten. In Amsterdam heeft de directie van Ballast-Nedam geprobeerd de bouwvak kers te „kopen” met een extra uitkering van f 15 als ze zouden doorwerken. By Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Argentinië en Brazilië: ms „Pasteur” (6-5); Australië: ms „Allunga” (5-5); Cana da: ms „Atlantic Cognac” (3-5) en ms „CP Ambassador” (7-5); Chili: ms ,Cd De Pa- reira” (3-5); Indonesië: ms „Havelstein” (5-5); Israel: ms „Ardeas” (4-5) en ms „Rivka” (6-5); Japan: ms „Kü Maru” (3-5); Tanzanië: ms „Brunshain” (7-5); Ned An tillen: ms „Prins der Nederlanden” (3-5); Nieuw-Zeeland: ms „Mirrabooka” (7-5); Suriname: ms „Memnon” (4-5); Verenigde Staten: ms „Atlantic Cognac” (3-5) en ms „Mosgulf” (6-5); Z.-Afrika (Rep) m.i.v. Z.- W.-Afrika: ms „Nedlloyd Kyoto” (5-5). De stakingsleiders Buys, Haze Brouwer in druk overleg. de centrale commissie voor de bouwnij verheid. Daarin werken de drie bij de vakcentrales aangesloten bouwbonden sa men. Als de werkgevers geen betere loonvoorstellen doen, zegt „Het zwarte korps” gedwongen te zijn andere maat regelen te nemen. De 5.000 leden van deze vakvereniging zijn voor het merendeel werkzaam in de wegenbouw als machinist op draglines, bulldozers, asfaltmolens en dergelijke. „Het zwarte Korps” heeft donderdag ook deelgenomen aan de acties in de bouw. In een telegram aan het actiecomité in het bouwbedrijf in Utrecht hebben deelnemers en docenten aan de opleiding hogere veiligheidskunde in Amsterdam hun verontrusting uitgesproken over de actie van het comité, nl. het strikt in acht nemen van de veiligheidsvoorschrif ten. De stakers willen die gebruiken als middel om hun eisen kracht bij te zetten. Volgens de opstellers van het telegram wekt dit actiepunt de indruk dat veilig heid niet wezenlijk belangrijk is voor het welzijn van de leden, maar alleen diens tig als pressiemiddel ter verhoging van hun materiële welvaart. Zij verzoeken het actiecomité dit onderdeel van hun lijst af te voeren. In een tweede telegram, gericht aan de stichting raad van bestuur bouwbedrijf in Den Haag, maken deelnemers en do centen ook gewag van hun verontrusting ten aanzien van hetzelfde actiepunt. Ver zocht wordt voor zodanige werkomstan digheden in het bouwbedrijf zorg te dra gen, dat een der gelijk actiepunt niet meer als pressiemiddel in arbeidscon flicten kan worden gebruikt. staking zouden ze 3 boete krijgen. Uit protest is toen het werk neergelegd. Donderdag zijn verder acties gemeld bij enkele woningobjecten en het Akzo-kan- toor in Amsterdam, in Venray, Maas tricht, Heerlen en Eindhoven, Bergen op Zoom, Zevenbergen, Rotterdam, bij PTT- objecten in Alkmaar en Leiden, in Zaan dam en zoals gisteren al gemeld buiten de sluizen ook op enkele bouwpro jecten in IJmuiden. In Tilburg, Goes en Breda zullen za terdag vergaderingen van vakbondska- derleden worden gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zullen de acties voor de vol gende week worden uitgestippeld. De vakbondsleiders hebben aan de hand van de uitgebreide berichtgeving van de regionale actieleiders de indruk gekre gen, dat op veel bouwobjecten plannen zijn gemaakt voor acties, die zich over alle dagen van de komende week zullen uitstrekken. In IJmuiden wordt er maan dag over beslist. De actieleider in Eindhoven meldde dat er in en om de lichtstad plannen zijn gemaakt voor dagstakingen de volgende week op steeds andere projecten. NISTELRODE. In de afgelopen nacht zijn in Nistelrode twee woningen afgebrand. Twee families, met totaal vijf kinderen, zijn dakloos. De schade wordt geraamd op onge veer 100 000 De oorzaak van de brand is onbekend.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17